Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 73
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100

    Post Pyetja, "Pse na krijoi zoti?"

    zoti na krijoi si qenje tė papėrsosura ,na mbarėsoi me ndėrgjegjen gjysmake dhe me "vetėdijen" pėr gabimet tona vetėm e vetėm per tu kėnaqur duke na gjykuar mė vone.:b
    mendoj prandaj jam egoist

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Per kundraperendine - antitheos,

    Ku i bazon konkluzionet e tua? Perendia na krijoi me vullnet te lire. Njeriu gaboi, dhe duke qene se Perendia eshte i drejte, njeriu mbarti me vete pasojat e gabimit te tij. Perendia nuk kenaqet kur duhet te na gjykoje, Perendia deshiron qe gjithkush te shpetohet. Sepse Perendia e deshi aq boten, sa dha Birin e tij te vetemlindurin, qe, kushdo qe beson ne te, te mos humbase, por te kete jete te perjetshme. Sepse Perendia e dergoi Birin e vet ne bote qe ta denoje boten, por qe bota te shpetohet prej tij.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407

    Zoti na krijoi qe te shijojme jeten duke jetuar ne PAQE me njeri tjetrin

    Suksese

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e nimf
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Interzone
    Postime
    253
    pjesmarrjen ne keto tema e kam evituar gjithmone. besimi nuk sqarohet, nuk shpjegohet, nuk debatohet. gjithmone me sjellin buzeqeshjen tipa si antitheos. kerkimtar ngelen, megjithese dukshem (nga emri) rebelojne ndaj asaj qe po kerkojne.

    berat, ne jemi shume te dobet per te zgjedhur. ne, ata qe kemi marre te dyja rruget po rrime ne ate tokesore. ata qe cdo mengjes mundohen te behen ateista.. me kot, mundohen ti harrojne ato qe dine.. me kot.

    diku ne bibel shkruhet te devijuarit nuk kthehen mbrapsht.

    une zgjedh te mos zgjedh.

  5. #5
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Nimf..., me duket se e ke shume gabim! Predestinimi nuk pranohet ne krishterim! Deri me castin e fundit te jetes ekziston mundesia e te kthyerit drejt se mires apo se keqes! Dhe te devijuarit qe s'kthehen, e bejne se nuk duan, por jo se e kane te pamundur!

    Antitheos duhet te kuptoje dicka...:formulimet e tij, jane ato te nje rebeluesi te deshperuar e egoist, se sa te atij gjakftohte dhe logjikues! Lojra fjalesh, pa themel e autoritet!

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e nimf
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Interzone
    Postime
    253
    there's still hope for me do te thuash ti. eheee
    po ti si ndihesh?

  7. #7
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Zoti na krijoje per te bere eksperimente me neve.
    Ai Luan shah me dikenin tjeter e neve na ka si figura(gure).
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  8. #8
    SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
    Anėtarėsuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    550

    pershendetje

    Dhe une nuk kam shum deshire te marr pjese ne keto tema feare.
    Por prap po e jap dhe une mendimin tim.
    Zoti na e dha jeten po nuk na e dha trurin, na dha shum pak tru.
    Ai na krijoi, te shikonte se ku do mberrijme ne, na e dha jeten gjene me kryesore, pastaj ne do benim punen me te madhe. Te jemi ne gjendje te jetojme.
    Asigje nuk behet pa mundim e pa sakrifikime.
    bye

  9. #9
    ANTIKRISHT I NDERUAR Maska e Satanisti
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    FERR
    Postime
    78
    njeriu kirjoi zotin
    IN NOMINE DEI NOSTRI SATANAS LUCIFERI EZCELSIL

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Danieli
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirana
    Postime
    134

    ..

    Thenja juaj i ngjane thenjes se idhujtareve, paganeve te cilet thane se po te deshironte Zoti ne nuk do te mohonim, Zoti ua mohoj thenjen e tyre, sepse Ai na ka lene me vullnet te lire, kush te doje le te besoij, e kush te doj le te mohoj...
    Apo jo?

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    nese zoti na krijoi per deshiren e tij dhe nese ai pret qe ne ta rrespektojme si krijuesin tone do te thote qe ai na krijoi vetem e vetem qe na ti frigohemi dhe po ashtu ta njohim si qenjen superiore .
    kjo ka lidhje me instiktin per vet afirmimin dhe deshiren per te qene i dashuruar dhe i respektuar prej dikujt.
    ai bile bile ndoshta knaqet duke na u hakmarre per ate qe ne nuk e besojme.
    mendoj prandaj jam egoist

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    me vete faktin qe ai na krijoi do te thote se ne i nevoitemi diqka .kjo e shpjegon mos-mjaftueshmerine e tij dhe po ashtu jo-absolutizmin e tij.
    me vete faktin qe te jeshe absolut do te thote qe nuk ke nevije per tjeret sepse do te dije qdo te benin ata edhe sikur te ishin.
    nese zoti na krijoi per arsye se ai nuk e dinte qdo te benim ne kur ai e krijoi adamin dhe even atehere konkludojme se ai varet nga koha pra eshte jo absolut.
    nese eshte me te veretete abosut ai do te dije tere historine e njerezimit dhe te ardhen tone.por pasi qe ai nuk e di kete ai na krijoi qe ta mesoje je si jetojme si mendojme etj. pra kjo hipoteze ndoshta mire e shpjegon pse na krijoi zoti ,pra per shkak te mos-absolutizmit te tij
    mendoj prandaj jam egoist

  13. #13
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Askush nuk eshte ne gjendje te jape nje pergjigje te sakte! Ate e di vetem ai!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  14. #14
    MeLoDi e EmBeL Maska e Sweet Brunettee
    Anėtarėsuar
    08-07-2002
    Vendndodhja
    Ju es ej
    Postime
    52

    Kam 1 pyetje

    ..Nese Zoti na krijoje ne, po Zotin kush e krijoje???
    Jeta....
    Ne preherin e saj te magjishem te pranon
    Pastaj.....eh pastaj..
    me piramiden e vdekjes te ngushellon!!

  15. #15
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    S.BRUNETtE!

    Dmth sipas teje meqe ato qe shohim ne, te gjitha kane fund, sikurse fillim, ti do te arrije ne perfundimin se nuk ekziston pafundesia?

    Po njesite e fundme numerike a nuk rrine ne boshtin e pafund numerik?

    Dhe per me teper, a si jemi pergjigj nja tre mije here kesaj pyetje ne forum?

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    kjo eshte tema e veteme e ime .ktu u kam bere nje pyetje njerezve qe te me japin nje pergjegje per krijimin tone dhte te tyre.kjo vlene vetem per fetarret sepse ateist nuk besojne te jene krijuar nga ai.
    ne kete faqe vine edhe njerez si klodi dhe nuk me japin pergjegjen e tyre por mundohen te filozofojne pak.

    une e kam dhen mendimin tim pse na krijoi zoti bile edhe ate dy here ne kete faqe.

    une nuk mendoj qe u krijua ajo qka eshte prej asgjeje ate e mendojne vetem fetaret.
    teoria e shkecetarit Stephen Hawking e zqron mjaft mire teorine e big-bengur te modernizuar.
    ajo qka thote klodi nuk ka lidhej me temen pra i lutem qe heren tjeter ta jape mendimin personal ne lidhje me kete pyetje
    mendoj prandaj jam egoist

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    sweet-it

    nuk do te thote qe diqka eshte krijuar ne nje kohe te caktuar. materja egziston vetem ne saje te kohes dhe hapsire te cilat e krijojne nje komleks kohe-hapsire 4permasore.materie ka pasur vetem kur ka pasur kohe dhe hapsire.hapsira dhe koha ja filluan ne big bang i cili do te ishte fillimi i kohes dhe hapsires para jase nuk ka pasur asgje eshte veshteire te tregohet pos me nje krijues .por nga ajo qe gjdo gje qe egziston varet prej ketyre 3 gjerave hapire-kohes dhe materies keshtu qe teoria e Einstein-it mbi relativitetine pergjithshem i determinon mundesite e krijuesit dmth i bene te varshme nga hapsire-koha.

    pyetjes te fetareve se qka patur para big bangut eshte leht ti perghigjem :nuk pati asgjesepse atehere nuk do te kene egzistuar konceptet per hapsesiren dhe kohen.

    Hawkin pohon se big-bangu eshte njeri nder shperthimet e nje cili te pafundem dmth univerzi ngerthen ne vetvete hapsiren kohen dhe materien duke u bere nje univerz jo i sheshte.
    ai thote qe gjdo qe u nenshtrohet ligjesive dhe askush nuk mund tu ike atyre.

    ne anten tjeret big bengu nuk mohon plotesisht egzitesten e zotit por vetem mundesine e vetme kur ai mund ta krijonte ate qe eshte dhe paraqet mos-absobutizmin e tij.

    pyetjes se qka bente zoti perpara se te krijonte token fetaret u pergjigjen me : e krijonte ferrin per ata qe bejne keso pyetjesh.
    mendoj prandaj jam egoist

  18. #18
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    mendimi im

    Arsyeja qe Zoti na krijoji eshte si arsyeja kur nje ēift niset per te bere nje femije edhe mezi e presin. kush eshte qellimi i lindjes se femijes???
    perse prindrit sjellin ne bote femijet e tyre, po te dini arsyen e vertet kur nje prin sjelle ne bote nje femije atehere do te kuptoni edhe pse Perendia na solli ne kete bote!!!

    Perendia vepron vetem e vetem sipas ligjeve te veta(qe ka vene) sepse keshtu njeriu mund ta kuptoje Perendine. Perendia nuk bene nje gje qe njeriut i bene deme.

    Zoti ju dhente frymen e tij qe te njihni vullnetin e tij!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2002
    Vendndodhja
    prishtinė
    Postime
    100
    pyetjes pse njerezit bejne femije eshte shume me leht tu pergjigjesh se sa kesaj pyetje.

    se kane qejf te bejne seks pa e hequr fare nga ... dhe me kete raste del femija.

    ata vetem kane deshire qe te kene nje pasardhes.
    mendoj prandaj jam egoist

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Tironce_Moderne
    Anėtarėsuar
    25-07-2002
    Vendndodhja
    Nga "Ha mer dhe ika"
    Postime
    109
    ikni se lat nam, beni sikur jeni ZOTI vet .
    Mjaft me keto budalliqra aman Se na cmendet jo zoti ashtu, jo zoti keshtu, Po te jeni kaq te mire ne te shpjeguar ik filloni pune ne kish, dhe flisni gjithe diten

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Perse Zoti na krijoi?
    Nga buja_20 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 13-11-2014, 07:56
  2. Ēfarė ju mėsoi shpirti i shenjtė?
    Nga buja_20 nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 10-04-2009, 16:43
  3. Partite Dhe Sektet
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
  4. Pėr mėsuesit e matematikės
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-02-2009, 10:22
  5. Shpjegim i lehte mbi temat e Teuhidit
    Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 82
    Postimi i Fundit: 04-05-2006, 08:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •