Close

Rezultati i Sondazhit: KA DASHURI PA XHELOZI????

Votues
3. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • PO

  2 66.67%
 • JO

  1 33.33%
 • NDOSHTA

  0 0%
 • NUK E DI

  0 0%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #-19
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477

  Na Xhelozia Prishet Harmonia.....??????

  Pyetja ime eshte a ka xhelozi pa dashuri? Domethen ku ka xhelozi ka dashuri? Kur nje dajale apo vjaze eshte xheloze, a do te thote se ata e duan njeri-tjeterin, apo xhelozi s'eshte gje tjeter se nje semnundje apo vese i keq? Po mos ta doje nje person a do te ishim ne xheloze per ta, ose me fjale te tjera po mos te interesonte ky person, a do te ishin xhelozet xheloze per ta. Apo ne jemi xheloz per gjerat qe ne duam, qe na intersojen, e qe jan te redensishme per ne, e pikerisht keta persona, ne nuk duam ti shohim, me dike tjerter. Xhelozia eshte e rzikeshme shume njerez kan vrare nga ajo, xhelozia ose shume veta thon nga dashuria. Si do ta quaje nje sjellje te till dashuri apo xhelozi: kur nje vajez ose djale i flet nje shoket/shoqes te vete,qesh me te, bejne muabet, edhe i dashuri apo e dashura i shikon e thote "nuk dua te te shikoje te flasesh me mete." Shume veta e marin kete sjellje apo kete reagim si dashuri, ai apo ajo e tha kete sepse i donte ata. A lind xhelozia se bashku me njeriun? Eshte njeriu i lindur xheloze apo behet xheloz kur bie ne dashuri, e kur ai dashuron? A mund te duash pa xhelozi? Kur ti shikon partnerin apo partneren tende qe nuk reagon me xhelozi kur ti flet, apo qesh, me ndoje shok apo shoqen tenden, ky lloj reagimi te le pershtypjen se partnerja apo partneri juaj nuk u do, apo ata jan njerez qe s'kan xhelozi, apo jan njerez te macepuar, moderna.Ose kur ti vesh dicka, astravagante, edhe ati apo asaj nuk ju ben shume pershtypje se veshe dicka jasht normes, eshte kjo nje reagim jo dashurie, apo ata nuk jan xheloza. Ose kur ai apo ajo, shkon me sherbim jashte me nje koleg apo koleqe, edhe partnert nuk kan ndonje reagim negative apo xheloz ndaj kesaj, u ben kjo te mendoni se kety ne kete mes nuk ka dashuri, apo ata nuk jan xheloz? Po te jete se ata i duan partnert e tyre pro nuk jan xheloza, ateher do te thote, se jo te gjithe jan xheloza, edhe ka dashuri pa xhelozi. A ka xhelozia kufi e kuptim deri diku? Mendoje se cdo njeriu do ti pelqente ne nje mynyre apo tjeter qe partenert e tyre te ishin pak xheloz, se pak xhelozi, jo e tempruar apo xhelozi e semure, te sjelle kenajsi, te duket si kur ti je dikushi, dikush mendon pet ty,apo ti i perket dikujt, apo dikush te do. Por si cdo gje edhe zhelozia duhet te ket kufi, cdo gje e teperuar nuk ka kuptim, nuk ka vlere. Xhelozia e kalon kuptim e bukur te fjales kur ajo eshte e tepert. Xhelozia e tempert eshte nje semundje e keqe, qe arin deri ne vrasje. Por a arin njeriu te vras nje person qe e do nga zhelozia, se njeriu na qenka xheloze nga dashuria? Duket nje cik absurte por gjera qe ndollin. Me pak fjale a ka dashuri pa xhelozi? E eshte xhelozia ku eshte dashuria?

 2. #-18
  Dielli eshte jeta Maska e Ada
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  ne jete
  Postime
  205

  Re: Na Xhelozia Prishet Harmonia.....??????

  Hallo eda-h!!

  Nga xhelozia jeta dhe dashuria prishet,sepse kur eshte xhelozi e teper posesive dhe kur arrin ne semundje kete person posesiv nuk te ben me shpirti t'a duash po te behet si lugat:-))..

  Ne dashuri ,xhelozia hyn por me karar;-)

  Nje kengetar gjerman Schiler thote ne kengen e tij ne cd me titull Rundreise...

  LIebe ist dashuri eshte dicka qe ne mund te japim e mund te marrim por jo dicka qe mund te blejme ose ta pervetesojme etj.

  Me preku shume kjo kenge sepse eshte dicka reale .......

  Njerezit qe jane shume xheloze jane ata qe nuk kane besim tek partnei dhe qe nuk ndihen te dashuruar nga partneri dhe u keshilloj atyre qe kane kete problem me partnerin i cili eshte shume xheloz tī thone partnerit me shpesh fjalen magjike
  ''te dua shume..
  Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

 3. #-17
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Xhelozia eshte energji negative qe e shkarkon nga vetja dhe ngarkon partnerin. Xhelozi do te thote te kenaqesh veten ndersa dashuri ta besh tjetrin te ndihet i lumtur. Xhelozia dhe dashuria jane dy gjera diametralisht te kunderta. Dashurine e gezojne njerezit e qyteteruar ndersa xhelozine injorantet.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #-16
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Besnikeria ne dashuri s`eshte tjeter vecse pertacia e
  deshires.

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-05-2009, 21:28
 2. Histori Dashurie N.2
  Nga no name nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 29-04-2007, 16:54
 3. Xhelozia
  Nga YaSmiN nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 03-04-2005, 11:40
 4. Edukata seksuale
  Nga Ferdinandi nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-05-2003, 09:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •