Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585

  Statusi i Kosovs do bhet realitet n pranvern e 2005

  Pasi t lexoni kt lajm, iu lutem shprehni far mendoni rreth ktyre gjasava sipas pyetjeve q kam posht ktij artikulli (Drini)

  Lajmi i ors 10:55 AM
  WASHINGTON (1 Nntor) - "Respektimi i t drejtave t pakicave serbe sht elsi q do t'i siguroj Kosovs pavarsin." Kshtu deklaroi eksperti pr shtjet e Ballkanit, Poll Uilliams n nj forum t organizuar n nj universitet amerikan. "T drejtat e pakicave serbe dhe kthimin i t zhvendosurve, jan eshtjet q po vonojn statusin prfundimtar t Kosovs," tha Poll Uilliams, profesori i Universitetit Amerikan pr Drejtsin. "Nse shqiptart do ta kishin br kt do t ishin t pavarur. Komuniteti ndrkombtar dhe veanrisht Shtetet e Bashkuara ndrmorrn fushatn ushtarake n Kosov pikrisht pr t mbrojtur t drejtat e njeriut. E nse ata i japin tani pavaresin Kosovs, pa arritur m par t sigurojn mbrojtjen e t drejtave t minoritetit serb, do t kritikoheshin. Pr hir t lufts, shqiptart e Kosovs duhet t respektojn t drejtat e serbve", tha Uilliams, njofton "Zri i Ameriks". Uilliams theksoi se standardi n baz t t cilit duhet t gjykohet puna e qeveris s Kosovs sht ndrtimi i mekanizmave dhe miratimi i ligjeve q do t sigurojn mbrojtjen e t drejtave t serbve dhe jo numri i atyre q do t kthehen n Kosov. Problemin e transferimit t kompetencave nga UNMIK-u tek qeveria kosovare, Uillims e shikon si t dyanshm. UNMIK-u nuk i lshon kompetencat pasi nuk beson se pala shqiptare do t mund t'i prdor ato si duhet, kurse nga ana tjetr udhheqja e Kosovs nuk ka qn n gjendje t shfrytezoj ato pak kompetenca q ka patur. Dialogu Prishtin-Beograd, tha Uillimas, do t vazhdoj n nivele teknike por dialogu i vrtet do t jet ai midis udhheqjes s Kosovs, Shteteve t Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. Statusi prfundimtar i Kosovs do t prcaktohet midis Prishtins, Uashingtonit dhe Brukselit dhe jo nga Beogradi. Profesori Uilliams sht optimist se statusi prfundimtar i Kosovs po afron dhe ai parashikon q ky status t bhet realitet deri n pranvern e vitit 2005. dxh/dxh (BalkanWeb)

  A mendoni se respektimi i t drejtave t pakics serbe do t arrihet para pranvers s 2005-ss?

  A pajtoheni me Uilliams se koha q do t prcaktoj statusin e Kosovs do t jet pranvera e 2005-ss?

  A mendoni se qeveria dhe politikant e Kosovs do t jet n gjndje t'i prmbushi pikat q krkon standarti gjeri n kohn e lartprmndur?

  Iu falemnderit pr bashkbisedimin,
  Drini.

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393

  Problemi i Kosovs

  BEOGRAD
  Shpallja e pavarsis s Kosovs do t thoshte ndryshim i kufinjve, dhe kjo do t shkaktonte t ashtuquajturin "efekt t dominos", ka deklaruar zvends kryeministri i Serbis Nebojsha oviq.
  Nuk mundet demokratve shqiptar t Kosovs t'ua jepni t drejtn t ndahen nga Serbia demokratike, kurse kt t drejt t'ua mohoni demokratve serb n Bosnjen demokratike", ka thn oviq n nj prononcim pr Evropn e Lir.
  S pari oviq duhet t ket parasysh faktin se Kosova ka pasur dhe edhe tani ka kufijt e vet, bile deri m 1958 Kosova n territor t saj ka pasur edhe Shkupin e deri n Manastir e Veles n Maqedoni, e nga ana tjetr edhe Preshevn, Rozhajn, Beranin e deri n Tivar.
  S dyti, nuk mund t njjtsohet problemi i Kosovs me at t serbve t Bosnies, sepse si e thash edhe m lart Kosova ka pasur kufijt e vet dhe ka qen njsi konstituitive e ish-Jugosllavis me t drejta t barabarta me republikat e tjera e bile edhe me t drejtn e presidencs, kurse Republika Serpska sht nj shtet i ri i krijuar me masakra dhe spastrime etnike dhe nuk njihet si entitet shtetror deri n marrveshjen e Dejtonit m 1995.
  Edhe pse kto dy probleme dallojn si nata me ditn, dhe e ardhmja e Kosovs nuk mund t kushtzohet me at t Rep. Serpska t Bosnies, ne shqiptart nuk kemi asgj kundr bashkimit t ksaj rep. me Serbin sepse ne n parim jemi pr t drejtn e vetvendosjes s popujve, me zor nuk mund t jetojn bashk dy kombe t ndryshme e pse t mos ndahen ather kur edhe performanca e atyre popujve pastaj do t jet shum m e mir.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  S pari, Uilliams dhe t gjith duhet t ken parasysh historin e marrdhnieve shqiptaro-serbe.
  Serbt gjat 80 viteve t sundimit me dhun t Kosovs:
  -kan vrar qindra-mijra pr t mos thn miliona shqiptar.
  -kan dbuar dhunshm qindra-mijra prap pr t mos thn miliona shqiptar nga trojet e pronat e tyre.
  -i kan helmuar fmijt shqiptar npr shkolla
  -dhe nuk kan ln gj t zez pa br, kolektivisht jo vetm regjimi i Millosheviqit, n shqiptar dhe nuk kan ln shqiptar e familje shqiptare pa i br t zeza, disave m pak e disave m shum.
  Pra, gjith kto duhet pasur parasysh, para se t flitet pr t drejtat e pakics serbe n Kosov.
  sht pr tu pasur zili, falja q shumica e shqiptarve u kan brr serbve dhe nuk jan hakmarrur, gj q do ta kishin br gjith popujt e bots po t ishin n vend t shqiptarve (me prjashtim t disa incidenteve t vogla individuale), dhe at edhe pa krkuar falje serbt pr krimet q i kan br n shqiptar e edhe me gjith problemet e krijuara nga serbt gjat paslufts si krijimi i pushtetit paralel n enklavat e tyre, vrasja e shqiptarve nga terroristat e Rojat e Urs dhe moslejimi i shqiptarve t Mitrovics s veriut t kthehen n shtpit e tyre.
  Pamvarsisht ktyre, shqiptart duhet nuk duhet t futen n nj thes me ta dhe duhet t mundohen
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  ...vazhdim

  q pakicat serbe t gzojn t drejtat e tyre, po sikur shqiptart e Lugins s Preshevs q duhet t gzojn t drejtat e tyre.


  N lidhje me kushtin q Uilliams iu jep shqiptarve, mendoj se nuk sht real, duke u nisur edhe nga gjith kto q u than m lart por edhe nga natyra e problemit t Kosovs, zgjidhja e statusit nuk mund t kushtzohet nga asgj dhe mund t zgjidhet vetm me referendum popullor n Kosov, ashtu si edhe i sht premtuar delegacionit kosovar n Rambuje.
  Dhe kjo nuk ka asnj arsye as t shtyhet deri m 2005 e as edhe nj sekond t vetme hi fare. sepse nga kjo shtyrje askush nuk prfiton dhe t gjith dalin t humbur, prandaj edhe duhet br menjher, e zgjidhja sht ribashkimi me Shqiprin.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  vaya con dios Maska e k63r
  Antarsuar
  30-08-2003
  Vendndodhja
  Sweden
  Postime
  8
  Eshte per qudi se si serbet n njeren an kerkojn pavarsi per serbet ne tjera republika dhe ne anen tjeter mohojn kete per shqiptaret.Efekti i dominos eshte vetem pergjegje e pyetjes me nje pyetje tjeter te cilen ben pala serbe ne shkrimin e praqitur me lart.Apo te themi se ketu behet nje kercenim indirekt se nese shqiptarve i pranohet pavarsia ateher sebet duhet gjithashtu te pavarsohen ne republiken e Bosnjes e gjithashtu ne enklavat serbe ne Kosov.Pra perseri aktualizohet strategjia e faktorit te destabilizimit te rajonit dhe se kjo eshte karta ne te cilen serbet me se shumti luajten por mjerisht edhe m se shumti fituan.
  dont wory bee happy

 6. #6
  Dodoni jam dakort me ty, pervec togfjaleshit te fundit. Se pari duhet pavaresia e Kosoves, nese do te dikutohej menjehere ribashkimi me Shqiperine kjo thjesht do ta bente te pamundur. Me pas eshte shume e lehte per dy shtete te pavarura te bashkohen si 2 gjermanite psh, por deri atehere Kosova duhet te krijojhet si shtet i pavarurme pare.

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  SHBA: Statusi prfundimtar i Kosovs nuk sht shtje n rendin e dits
  Lajmi i ores 7:55 PM

  PRISHTINE (3 Nntor) - Administrata e SHBA ka deklaruar se problemi i statusit perfundimtar te Kosoves nuk eshte nje eshtje ne rendin e dites. Sipas zyrtares se larte te departamentit te shtetit Xhenet Boug, Serbet dhe shqiptaret duhet ne fillim te plotesojne standartet demokartike dhe vetem pas kesaj ata mund te pretendojne pavarsine apo ndarjen. dxh/dxh (BalkanWeb)

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Drini, kjo Xhenet Boug ose sht me origjin serbe (duke pasur parasysh mbiemrin e saj) ose ka ndonj lidhje me ta sepse gjith deklaratat e saj deri tani jan shum proserbe.
  Nuk mendoj se ky sht qndrimi i administrats amerikane duke u bazuar n deklarimet e zyrtarve tjer amerikan.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  BEOGRAD
  Gjat vizits q i bri unionit Serbi-Mali i Zi, nnsekretari amerikan i shtetit Marc Grossman, tha se bisedimet pr statusin final t Kosovs do t mund t fillonin kah mesi i vitit 2005, me kusht q deri ather t prmbushen standardet e parapara.
  "Ne nuk kemi sjell kurrfar vendimi rreth statusit t ardhshm t Kosovs, dhe nuk shohim se si mund ta sjellim nj vendim t till, deri sa standardet nuk jan t prmbushura. Nse tani duam t vendosim pr ndonj status t ardhshm, mendoj se do ta humbnim rastin pr plotsimin e standardeve", tha Grossman, Ai tha se bashkbiseduesve n Beograd ua ka transmetuar planin e Grupit t Kontaktit se Kosova duhet t prqndrohet n arritjen e standardeve.
  Lidhur me mbshtetjen e Shteteve t Bashkuara ndaj procesit t reformave n Serbi dhe Mal t Zi, Grossman tha se pr kt nevoitet vazhdimi i bashkpunimit t unionit me Tribunalin e Hags.


  Marr nga Europa e Lir


  Mendoj se sht pikrisht e kundrta, zvarritja e statusit zvarrit edhe ato standarde pr t cilat e keni fjaln.
  Zgjidhja e statusit do ti kthjelloj gjith marrdhniet shqiptaro-serbe dhe do t plotoj edhe ato standarde.
  Plotsimi i standardeve nuk sht br deri tani pikrisht pr shkak t paqartsive rreth statusit, dhe nuk mund t bhet deri n zgjidhjen e statusit.
  Pr t plotsuar standarde si demokracia, duhet para, duhet zhvillim ekonomik e nj gj t till prkundr mjeteve q jan akorduar nga komuniteti ndrkombtar nuk mund t bhet pa investime t huaja, e pr kto si e dijm asnj investitor serioz nuk do t rrezikonte t investohej n nj vend ku s pari nuk dihet se far do t ndodh n t ardhmen e tij.
  Poashtu kushtet e tjera, si rregulllimi dhe toleranca m e madhe ndretnike do t vijn me status dhe vetm me status sepse pr kt m edhe serbt nuk do t ken ndjenjn e okupimit t edhe njhershm t Kosovs dhe ti shkaktojn probleme qeveris atje, por edhe shqiptart nuk do ta ken frikn e okupimit serb m, q do ti ndryshonte shum marrdhniet shqiptaro-serbe.
  Poashtu pr kushtin e kthimit t pakicave, nga heqja e friks s shqiptarve pastaj mendoj se jo serbt po kushdo mund t vij n Kosov t jetoj po e deshi nj gj t till, edhe pse ata serb pr t cilt flitet kthimi shumica e tyre kan qen serb t ardhur n dekadn e fundit n Kosov q kan pasur shtpi edhe n Serbi dhe kan vjedhur shqiptart m 1999, dhe kn ikur n Serbi ata kur nuk kthehen, sikur q shumica e shqiptarve q kan ikur n prndim e SHBA nuk do t kthehen, kjo sht m se e qart pr t gjith.
  Poashtu edhe kushtet apo standardet tjera t ashtuquajtura teknike, sht vet statusi q i pengon t plotsohen, si shembull do t merrja targat e Kosovs, ato nuk jan pranuar nga Serbia deri tani pr shkakun e pretendimit t futjes s Kosovs edhe njher nn Serbi e pastaj kshtu edhe me energjetikn e shtjet e tjera etnike.
  Pra, sht m se e qart dhe m se e llogjikshme se kjo forja e standardeve para statusit nuk qndron dhe kushdo q e prmend nj gj t till sht duke luajtur me rajonin dhe duke penguar stabilitetin dhe zhvillimin m t shpejt ekonomik e integrimet m t shpejta n strukturat euro-atllantike t rajonit.
  Prandaj, bashksia ndrkombtare duhet q ta zgjidh shtjen e statusit menjher dhe t mos luaj m me neve se nuk sht n interes as tonin e as t askujt hi fare e hi m pak t vet bashksis ndrkombtare.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Deklarata e ktyre ditve t fundit e oviqit "efekti domino" i tij, n lidhje me zgjidhjen e problemeve n rajonin ton sht si Kosova do ti bashkohet Shqipris bashk me 1/3 e Maqedonis, dhe serbt e Bosnies Serbis, kurse federata boshnjako-kroate Kroacis, kjo sht zgjidhja q njher e mir i mbyll kto probleme, prandaj edhe duhet t bhet menjher pa asnj zvarritje e paasnj shtyrje, sepse nuk sht n interes t askujt zvarritja e shtyrja e ktyre problemeve. Pra, zgjidhja m e mir
  -Kosova ti bashkohet Shqipris
  -Prishja e Bosnies, dhe ndarja e saj. Kjo sht n interes edhe t boshnjakve sepse ata edhe pse mund t jetojn s bashku performanca e tyre do t jet shum e dobt pikrisht pr shkak t s kaluars s tyre q i bn n mos ta urrejn njri-tjetrin, t mos duan njri tjetrin, gj shum e nevojshme kjo pr nj zhvillim t shpejt ekonomik dhe kohezion t brendshm shtetror.
  -Prishja e Maqedonis, sepse edhe kjo sht njlloj si Bosnia,prve se shqiptart ktu kan m pak t drejta se tre kombet e bosnies, por edhe pr kt zgjidhja m e mir sht ashtu si e thot oviqi, ndarja e saj dhe ribashkimi i 1/3 s saj Shqipris e pastaj sllavo-maqedonasit si shqiptar t asimiluar q jan ose t kthehen n identitet t tyre kombtar dhe ti bashkohen Shqipris s ardhme duke fituar t drejtn e krenimit me Nn Terezn, Aleksandrin e Madh, Maqedonin Ilire gj q t ciln e dshirojn shum, ose mund t mbeten ashtu si jan sot dhe t bashkohen me bullgart.
  Pra, kjo sht zgjidhja m e mir q mbyll nj kapitull mjaft t madh krizash e luftrash n rajonin ton dhe siguron paqe e stabilitet t qndrueshm e afatgjat dhe prosperitetin m t shpejt t mundshm t rajonit ton s bashku me integrimet euroatllantike m t shpejta t rajonit ton.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #11
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869
  Kush pritet ti fitoje zgjedhjet e jashtezakonshme parlamentare ne Serbi? A do te jete Koshtunica, tani e tutje politikani kyc serb? Cfare do te mundohet te arrije regjimi serb ne Kosove, ne vitin 2004? Pse nuk mund te kete ctensionim ne raportet midis UNMIK-ut dhe zyrtareve kosovare me Beogradin?

  Nga Blerim Shala

  Trevjetorin e ndryshimit te regjimit te Milloshevicit, qytetaret serbe, sic tha njeri prej tyre, e priten me qendrim deshperues: Me pare dihej ke duhet te rrezonin nga pushteti, tani, nuk dihet ke duhet te zgjedhin ne pushtet.

  Nacionalistet dhe reformistet

  Ne marsin e ketij viti, serbet moren vesh, permes dy te shtenave ne qender te Beogradit, te cilat vrane Kryeministrin Xhinxhic, qe pushteti i pas-tetorit te vitit 2000, kishte nderruar Milloshevicin, por kishte bashkejetuar me strukturat e tij te pushtetit; qe krimi i organizuar ishte sponsorizuar dhe mbajtur nga shteti; qe shoqeria serbe ka halle te medha, te cilat nuk mund ti zgjidhe pa ndihme nga Perendimi; qe Serbia nuk mund te hyje ne Bashkimin Evropian, derisa nuk heq qafe problemet e Kosoves dhe te Malit te Zi.

  Rreth fundit te ketij viti, ne Serbi po kuptohet qe qeveria e sotme e Zhivkovicit eshte prodhuese e krizes politike dhe ekonomike e jo mekanizem per zgjidhjen e saj. Zgjedhjet e reja parlamentare, te cilat kjo qeveri deshironte ti shtyje per dhjetorin e vitit 2004, me shpresen e kote qe mbajtja sa me vone e tyre, do te ktheje popullaritetin qe ne fillim te mandatit te saj kishte kjo qeveri, sipas te gjitha gjasave, do te mbahen ne pranveren e vitit te ardhshem. Njohesit e rrethanave politike ne Serbi, thone qe nacionalizmi e jo reformizmi eshte tipar mbizoterues i shoqerise serbe. Madje, thuhet qe po te ishte Vojisllav Shesheli, lideri i SRS-se (Partise Radikale Serbe), ne Beograd, e jo ne Hage, ai do te mund te behej politikani me i fuqishem ne Serbi. Ne mungese te tij, figure bosht rreth se ciles do te tubohen nacionalistet, do te jete Vojisllav Koshtunica, Kryetari i DSS-it (Partise Demokratike Serbe). Reformistet, te cilet besojne qe Serbia duhet te kete prioritet te vetin absolut inkuadrimin sa me te shpejte ne Bashkimin Evropian, do te perkrahin G17-shin e Miroljub Labusit. Sipas te gjitha gjasave, koalicioni i cuditshem, jo-natyror midis DSS dhe G17 do te marre pushtetin ne Serbi deri ne fund te pranveres se vitit te ardhshem. Mendohet qe madje tashme ekziston edhe nje marreveshje e brendshme midis ketyre dy partive per krijimin e qeverise se perbashket. Nese vertete krijohet kjo qeveri, nuk eshte veshtire te paramendohet qe pergjegjes per politiken serbe ndaj Kosoves do te behet Koshtunica e jo Labusi, i cili koheve te fundit eshte shquar me disa deklarata te qarta ne favor te largimit perfundimtar te Serbise nga Kosova.

  Eshte interesant qe Koshtunica, kur akoma ishte President i RFJ-se, ka qene kundershtar i politikes se re serbe ndaj Kosoves, te promovuar nga Zoran Xhinxhici, Kryeministri i Serbise. Sic dihet, Xhinxhici, ne kater muajt para vrasjes, doli me qendrimin qe ceshtja e Kosoves duhet te zgjidhet urgjentisht, sepse ne te kunderten, per disa vjet, Kosova do te behet shtet i pavarur. Kryeministri serb pra mendonte qe koha nuk eshte aleat serb ne rastin e Kosoves. Xhinxhici nuk e fshihte qe eshte ithtar i ndarjes territoriale te Kosoves, e cila, per bindjen e tij, mund te mberrihej deri ne fund te vitit 2003, me perkrahjen edhe te lidereve shqiptare, te cilet do te kembenin pavaresine e menjehershme te Kosoves me braktisjen e veriut te Kosoves. Koshtunica ka menduar qe Xhinxhici nuk do te arrije gje tjeter, vecse qe do te humbe Kosoven te teren per nje kohe te shkurter, sepse ne Perendim, askush nuk perkrahte zgjidhjen e shpejte te ceshtjes se Kosoves.

  Koshtunica dhe partia e tij kane pasur nje rol shume te rendesishem ne pergatitjen e "Deklarates per Kosoven", te miratur me 27 gusht, ne Kuvendin e Serbise. Afersia e tij me qarqet kishtare dhe akademike eshte e njohur, ashtu sikurse edhe insistimi i tij qe per serbet ne Kosove, te gjendet nje zgjidhje qe do te territorializonte te drejtat etnike.

  Ruajtja e sistemit paralel

  Sidoqofte, supozohet qe ne instance te fundit, te gjithe faktoret domethenes serbe do te bashkohen rreth platformes se ndarjes territoriale te Kosoves si zgjidhje me e pranueshme per Beogradin kur te hapet kapitulli i statusit perfundimtar te Kosoves.

  Perndryshe, me koalicionin eventual te DSS-it dhe G17-shit ne krye te Serbise, nuk do te kete me kurrfare gjasash per ruajtjen e Bashkimit te Serbise dhe Malit te Zi. G17 edhe ashtu eshte ithtare i shkurorezimit te Serbise prej Malit te Zi, duke argumentuar ketu me shperpjestimin territorial te Serbise dhe Malit te Zi, ndersa Koshtunica asnjehere nuk ka qene perkrahes i ketij unioni, i cili per te ka qene aranzhman privat i Xhinxhicit dhe Milo Gjukanovicit, atehere President i Malit te Zi.

  Politikanet serbe te Kosoves do te percjellin me kujdes cfare po ndodhe ne skenen politike te Serbise, duke u munduar te ri-pozicionohen ne baze te rezultateve te zgjedhjeve parlamentare. Natyrisht, manovrimet e tyre politike nuk do te kene konsekuenca sa i perket raporteve te tyre ndaj pushtetit kosovar dhe ndaj Administrates Nderkombetare. Ne vitin 2004, nuk do te kete fare gjasa te pritet ndonje shtensionim ne keto marredhenie. Perkundrazi. Zgjedhjet parlamentare ne Kosove pritet te shfrytezohen prej politikaneve serbe dhe prej Beogradit per te nxjerre koncesione te reja prej UNMIK-ut. Nderkohe, Beogradi dhe serbet e Kosoves do te vazhdojne te pergatisin plane te reja per decentralizimin e pushtetit ne Kosove, duke ruajtur, sa me shume qe eshte e mundur, organizimin e tyre momental te pushtetit paralel ne veri te Kosoves dhe ne enklava. Dialogu per ceshtje praktike, i cili pritet te filloje ne nentor, do te shfrytezohet prej Covicit dhe zyrtareve te tjere serbe, per te goditur sa me shume qe eshte e mundur UNMIK-un dhe strukturat kosovare per deshtimin ne zbatimin e Rezolutes 1244 te Keshillit te Sigurimit te OKB-se, per mungesen ne permiresimin e sigurise per serbet e Kosoves, etj.etj. Edhe ashtu, ky dialog do te ece shume ngadale, nese nuk do te ngece fare, si pasoje e zgjedhjeve te reja parlamentare ne Serbi.

  Disfata e paralajmeruar zgjedhore e Partise Demokratike te Kryeministrit Zhivkovic, nuk do te ndryshoje rrenjesisht pozicionin e Perendimit ndaj Beogradit, sepse kushdo qe ti fitoje zgjedhjet do te detyrohet te vazhdoje bashkepunimin me kryeqendrat perendimore. Por, ky bashkepunim do te jete me i komplikuar kur dihen pozicionet politike te Koshtunices, i cili shpreson qe para se ky te marre pushtetin, qeveria e sotme e Serbise do ti dorezoje ne Hage te gjithe te akuzuarit per krime lufte ne Kosove dhe ne Bosnje, duke perfshire ketu edhe Gjeneralin Mlladic, per fatin e te cilit ne vecanti interesohet Administrata amerikane.

  Me nje qeveri te ketille serbe, ku do te mbizoteroje dimensioni nacionalist, Perendimi do ta kete shume veshtire kur do te hapet ceshtja e statusit final te Kosoves.

  Neser: Pse viti 2005 shihet si vit kur mund te zgjidhet statusi final i Kosoves? Pse Prishtina dhe Beogradi pajtohen qe SHBA-ja duhet te kete rolin kryesor ne adresimin e statusit? Cfare presin prej Amerikes shqiptaret, e cfare serbet? Cili do te jete roli i Grupit te Kontaktit? Cfare ka propozuar Rusia?

 12. #12
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869
  Kosovo Final Status Talks Possible Mid-2005-U.S. Tue November 4, 2003 10:53 AM ET

  By John Chalmers BRUSSELS, Belgium (Reuters) - Talks on Kosovo's final status could start in mid-2005 if the breakaway Serbian province under U.N. administration meets rule-of-law, democracy and other standards by then, a senior U.S. official said Tuesday.

  "The proposition is that if Kosovars can meet these standards there will be a review of where they stand in mid-2005," U.S. Deputy Undersecretary for Political Affairs Marc Grossman told reporters at NATO headquarters in Brussels.

  "If they can meet these standards we will all then be prepared to begin the process of discussing final status for Kosovo."

  Speaking ahead of a visit to the Western Balkans, Grossman said if the standards were not met then, the six-nation Contact Group supervising Balkan diplomacy would set a new date.

  Kosovo was put under U.N. rule in 1999 after NATO bombing to end Serbian repression of the province's majority ethnic Albanians under then Yugoslav President Slobodan Milosevic.

  Serbian and Kosovo Albanian officials had talked recently of a likely date sometime in 2005 for final status talks, but Grossman's statement was the first indication that Western powers saw a similar timetable.

  It was also the first time Washington had spoken of a review, which will be seen as a major incentive for the Kosovo Albanians to embrace democratic values, implement minority rights for Serbs and embark on economic reform.

  In Belgrade, Serbia's top negotiator on Kosovo, Deputy Prime Minister Nebojsa Covic, said Grossman's statement "represents a sharpening of focus on Kosovo and introduces a timeframe."

  "It is important that we have clearly defined standards which have to be measurable: otherwise how will we be able to say they have been met?" Covic told reporters.

  SPECTER OF INDEPENDENCE

  Belgrade and Pristina held their first direct talks since the Kosovo war last month in Vienna under pressure from the international community to reconcile by tackling practical problems like power supply and missing persons. The two sides remain bitterly divided, with Serbia insisting Kosovo remains part of its territory and Albanians demanding independence from Belgrade. Diplomats say the Vienna meeting was a flop. Not only was the encounter frosty, but it was boycotted by Kosovo's ethnic Albanian prime minister. Expert groups which were supposed to continue the reconciliation talks have not met.

  Covic raised a specter haunting big powers: a domino effect if Balkan borders are changed by the creation of an independent Kosovo, drawing a map of enlarged, mono-ethnic states.

  "If the international community allows democratic Albanians to separate from democratic Serbia, then it also has to allow democratic Serbs to separate from democratic Bosnia," he said, referring to the Republika Srpska part of the Bosnia federation.

  "I am not for the policy of changing borders, but the secession of Kosovo would be a change of borders," Covic said.

  The breakup of Bosnia would leave a barely viable rump state and could tempt Bosnia's Croats to also seek secession and union with a Greater Croatia. Kosovo, the domino theory runs, would join Albania, perhaps taking a third of Macedonia with it. (Additional reporting by Julijana Mojsilovic in Belgrade

 13. #13
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869
  Mallrat m t krkuar serbe n Kosov jan: ertifikatat e lindjes, vrtetimet pr shtetsin, letrnjoftimet dhe pasaportat. Prkundr potencimit t vazhdueshm t liderve shqiptar se me federatn serbomalazeze si lidh gj, shum njerz t rndomt presin para dyerve t zyrave t policis (MUP-it) npr Kosov dhe Serbin qendrore me qllim q t marrin dokumente serbe, sepse ato, si thot shefi i MUP-it n Graanic, Sinisha Popovi, jan t vetmet dokumente q i njeh Evropa.

  Sipas t dhnave zyrtare, tri vitet e fundit, q nga ardhja e misionit t Kombeve t Bashkuara, policia serbe u ka dhn shqiptarve t Kosovs dhe t viseve t tjera rreth 200'000 pasaporta dhe 350'000 letrnjoftime.

  Q nga mesi i vitit 1999 deri m 2001, n MUP-in e Serbis (Ministria e Punve t Brendshme e Serbis), n ndrtesn e komitetit pr Kosov e Metohi, n Prishtin, shqiptarve u jan dhn 80'000 pasaporta dhe rreth 100 mij letrnjoftime. Kjo ka qen periudha kur shqiptarve, sipas udhzimeve t MUP-it, pr t marr nj pasaport ka mjaftuar ta ken nj dokument fardoqoft me fotografi! Esht e pabesueshme, thot Popovi se nj numr i madh shqiptarsh jan "br" nnshtetas t Serbis dhe Jugosllavis n baz t librezave t shndetsis apo librezave t nxnsve edhe pse jan dokumente q mund t falsifikohen fare leht. Letrnjoftimet dhe pasaportat jan dhn kryesisht n afat prej 2 deri n 5 vite, dhe tash MUP ka probleme t mdha me nnshtetsit e "njohura", t cilat shqiptart po prpiqen t'i dshmojn me ndihmn e pasaportave dhe letrnjoftimeve q jan dhn n at periudh.

  - Krkesat pr marrjen e pasaportave verifikohen prmes sistemit q funksionon n Nishka Banja. Kur t bhet verifikimi, shtypet letrnjoftimi ose pasaporti. Verifikimi nuk mvaret nga policia, por nga librat e amzs, thot Popovii dhe shton se "regjistrat e t lindurve, t nnshtetsis dhe t tjera t shumics s komunave t Kosovs jan marr m 1999 dhe jan sjell n Serbi."

  "Nuk jan marr e ruajtur, pra nuk jan marr librat e regjistrimit e t amzs nga komunat e Pejs, Klins, Sknderajt, Gllogocit, Suhareks, Malishevs, Gjakovs dhe Deanit, kshtu MUP-i dhe shrbimet civile t Serbis nuk i kan t dhnat e atyre komunave. Ndrsa MUP-i nuk mund t kontrolloj regjistrimin e mvonshm q bhet npr ofiari n baz t shkresave t verifikuara dhe kartonave t letrnjoftimit, t mbetur n komunat e 'Kosmetit' , ose deklaratat e dy dshmitarve se personi i panjohur ka lindur n 'Kosov e Metohi'. Kt verifikim e bjn shqiptart, prandaj nuk t rrall edhe keqprdorimet e ofiarve. Konkretisht ofiari i ngarkuar pr Podujevn ia ka dhn ertifikatn nga regjistri i t lindurve dhe vrtetimin nga regjistri i nnshtetsis njfar Jetmir Rrahmanit, gjoja i lindur n Podujev, edhe pse personi nuk sht i evidentuar si qytetar i Serbis. Raste t tilla ka shum sidomos nga 'Metohia' (Dukagjini, shn i red.). N zyrat e Ministris s Punve t Brendshme t Serbis n Graanic, Fush-Kosov, n fshatrat Gushteric dhe Lepin t Lypjanit brenda dits paraqiten rreth 400 krkesa pr dokumente t ndryshme. Pes her m shum krkesa bhen n zyrat q jan shprngulur nga Peja n Kragujevc, nga Prizreni n Krushec, nga Gjilani n Bujanoc, nga Ferizaji n Leskoc! Vitin e fundit jan refuzuar ose jan kthyer prapa pr verifikim t mtejm shum dhjetramijra krkesa t shqiptarve q jan prpjekur t marrin pasaporta t rinj (t kaltr) jugosllav edhe pse nuk kan lindur n 'Kosov e Metohi' dhe as q jan me origjin nga kjo krahin, thot Popovi.

  Faktin se mallrat m t krkuara n Kosov jan letrnjoftimet dhe pasaportat serb e vrteton fakti se dhjetra shqiptar, npuns t ish-sigurimit t shtetit, kan hapur agjenci pr ndrmjetsim dhe marrjen e dokumentacionit npr komunat e Kosovs. Njfar Bajram Gllavniku e ka hapur agjencin n stacionin e autobusve n Podujev, ndrkaq sht sekret publik se nuk ka avokat serb n Prishtin i cili nuk ndrmjetson nxjerrjen e letrnjoftimeve dhe pasaportave pr shqiptart. I lidhur me ofiart e Kosovs qendrore, q tash funksionojn n Serbi, Bajram Gllavniku pr do dit n pikkalimin administrativ n Merdar ose n motelin 'Rado' te Kurshumlia dorzon listn me emrat e shqiptarve t cilt kan nevoj pr ertifikata ose vrtetime pr nnshtetsin.

  Nj dit apo dy m von, ofiari J.Z. ia dorzon Gllavnikut personalisht ertifikatat e mbushura e t vulosura dhe merr pr kt kompensimin, thot D. Miallovi, polic i punktit n Merdar.

  Problemi qndron se shrbimi i ofiaris n Graanic prmes t cilit jipen ertifikatat e lindjes, t cilat aktualisht te ndrmjetsuesit kushtojn prej 100 deri n 150 euro pr cop, funksionon n zyrat e Kombeve t Bashkuara dhe ndaj puns s tij, si thot Popovii, MUP nuk ka kontroll. Para nj muaji shrbimet e ofiaris nga 'Kosova e Metohia' t vendosura n Serbi, jan vn nn mbikqyrje t sekretariateve t komunave ku jan vendosur, prandaj falsifikimi i vuls dhe nnshkrimit t ertifikatave mund t bhet fare leht. Ve ksaj kurorzimet ose regjistrimi n librat e amzs bhet n munges dhe prmes prfaqsuesit. Ky shrbim kushton prej 1000 deri n 1500 euro dhe realizohet prmes avokatve serb, n emr t t cilve arrijn autorizimet e vrtetuara n konsullatat serbomalazeze n shtetet prendimore.

  Sipas Popoviit keqprdorimet m t mdha lidhur me dhnien e nnshtetsis serbe shqiptarve t cilat gjoja jan me origjin nga 'Kosmeti', bhen n rrethet e Pejs, Prizrenit dhe Gjilanit, sepse deri te dokumentet personale dhe t udhtimit vihet prmes ndrmjetsuesit.

  Pr do dit shum minibus me ndrmjetsues nga Prizreni, Peja, Ferizaji ose Shtimja kalojn npr Merdar dhe shkojn n Krushec, Leskoc ose Kragujevc. Ndrmjetsuesit e kryejn punn n kafenen "Gexha" te Krusheci, ku bhen transaksionet. Letrnjoftimi ose pasaporti i kushton ndrmjetsuesit nga 200 deri n 400 euro, ndrsa pala paguan prej 600 deri n 1000 euro, q, sipas punktit t policis n Merdar, dshmon pr veprimtari t madhe dobiprurse t shqiptarve dhe serbve, dhe pr t ciln sht e njoftuar udhheqja e Ministris s Punve t Brendshme t Serbis.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-09-2002
  Vendndodhja
  Allaman
  Postime
  1

  Thumbs down Ska Kosove pa Shqiperi!

  Ska Kosove pa Shqiperi!
  Kosova kurr nuk do te jete shtet!
  Do te kemi vetem nje Shqiperi e Kosova po te do le te bashkangjitet me ne!

 15. #15
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869
  Plan amerikan per statusin e Kosoves
  Numri tre i Departamentit te Shtetit i paraqet Presidentit dhe Kryeministrit, projektin qe synon plotesimin e 8 standarteve brenda mesit te vitit 2005. Uashingtoni: "Nese kosovaret do t'i plotesojne, do nisin bisedimet per statusin". Nano: "Shqiptaret nuk e keqperdoren potencialin etnik ne Ballkan"

  Elton METAJ

  Shtetet e Bashkuara prezantuan ne Tirane tete kerkesa, plotesimi te cilave do te mundesoje nisjen e bisedimeve per statusin perfundimtar te Kosoves. Nepermjet nensekretarit te Shtetit per Ceshtjet Politike, Mark Grosman, Uashingtoni percaktoi mesin e vitit 2005 si afat brenda te cilit Kosova duhet te arrije funksionimin e institucioneve demokratike dhe shtetit ligjor, garantimin e levizjes se lire dhe kthimin e refugjateve. Gjithashtu, plani amerikan, i dorezuar ne tryezen e punes se Moisiut dhe Nanos, parashikon edhe arritjen e standarteve per funksionimin e ekonomise se tregut, te drejtes se prones dhe dialogut me Beogradin. Perfshirja e minoriteteve ne Trupat Mbrojtese te Kosoves, eshte gjithashtu nje nder kerkesat e SHBA per kosovaret.

  Numri tre i Departamentit te Shtetit, gjate nje qendrimi disaoresh ne Tirane, ne kuader te nje turi ballkanik qe perfshin edhe Beogradin, Prishtinen, Shkupin e Sarajeven, tha se Shqiperia "eshte nje model i qendrueshmerise ne Ballkan". Ne nje konference per shtyp ne vilen 31, se bashku me zv/ministrin e Jashtem, Luan Hajdaraga, zyrtari i larte i Departamentit te Shtetit, u shpreh se "pas 10 vjetesh angazhimi ushtarak, diplomatik dhe ekonomik, kemi hedhur themelet per nje perparim te vetqendrueshem ne Ballkan". "Qellimi yne eshte qe Ballkani te futet ne Europe dhe te pershpejtoje diten, kur te kemi nje demokraci te qendrueshme paqesore dhe shumemetnike", vleresoi Grosman. Ai sqaroi se qellimi i planit, qe permban objektiva te matshme, eshte te mbeshtese kryeadministratorin e Kosoves, Harri Holkeri. Megjithate, nensekretari i Shtetit per Ceshtjet Politike, Mark Grosman, sqaroi se viti 2005 nuk do te thote automatikisht percaktim i statusit perfundimtar te Kosoves. Zyrtari amerikan u shpreh se nese deri atehere do te jene plotesuar standartet e percaktuara qarte, do te nisin bisedimet per percaktimin e statusit perfundimtar te Kosoves. Sipas Grosman, nese keto standarte nuk jane plotesuar nuk do te percaktohet nje date per fillimin e bisedimeve per statusin. Ai nxiti ne te njejten kohe, angazhimin e shtetit shqiptar "per te vazhduar reformat ne vend, duke perfshire edhe luften kunder krimit". Ne emer te qeverise shqiptare, zv/ministri i Jashtem, Hajdaraga u angazhua ne ndihmen e Tiranes per te zbatuar planin amerikan per Kosoven. Ai u shpreh se vetem nepermjet arritjes se standarteve te percaktuara qarte, Kosova do te mund te pretendoje zhvillimin e bisedimeve per statusin perfundimtar.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Kosov: Rexhepi: Deri n vitin 2005 Kosova do ti prmbush standardet


  Kryeministri i Kosovs, Bajram Rexhepi, sht shprehur optimist se deri n mesin e vitit 2005 Kosova do ti prmbush standardet, t cilat jan prcaktuar nga bashksia ndrkombtare si parakushte pr zgjidhjen e shtjes s statusit prfundimtar t Kosovs.
  Kryeministri Rexhepi sht takuar sot me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkeri pr t biseduar rreth hartimit t nj plani pr operacionalizimin e standardeve. sht biseduar gjithashtu edhe ecuria e procesit t privatizimit, i cili ishte ndrprer para pak kohsh.
  Kreu i Qeveris tha se n takim me Holkerin ka biseduar pr planin e implementimit t standardeve. Sipas tij s shpejti do t fillohet me prgatitjet dhe do t shikohet se deri ku sht arritur me prmbushjen e tyre. Jam optimist se do ti prmbushim standardet deri n vitin 2005 dhe pr kt presim edhe prkrahjen e pes shteteve t Kuint-it, tha Rexhepi.
  Kryeministri Rexhepi tha se me ndihmn e pes shteteve do t arrihet prparimi n prmbushjen e standardeve. Nuk mund t pret askush se ato mund t bhen qind pr qind, por t jet nj prparim i dukshm n mnyr q t mos jen penges pr ne, tha ai. Ndrsa u shpreh optimist rreth vazhdimit t procesit t privatizimit.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Bot: Holbruk n OKB: Kosova kurr m pjes e Serbis


  Bashksia ndrkombtare ka shnuar sukses n Bosnj e Hercegovin, e cila sht n rrug t mir t ndrtoj nj shtet t qndrueshm, ndrsa n Kosov, pr shkak t statusit t pazgjidhur, sht shnuar nj prparim i dobt, ka thn n Uashington ish-ambasadori amerikan n OKB Riard Hollbruk. Hollbruk ka thn se n B e H tet vjet pas lufts jan realizuar synimet strategjike amerikane. sht ndrprer lufta, jan vn bazat e nj shteti paqsor multietnik, po forcohet tregtia dhe martesat ndretnike. Prsa i prket Kosovs, Hollbruk mendon se sht shnuar nj prparim i vogl n zgjidhjen e dy problemeve kryesore: n prcaktimin e statusit prfundimtar t Hollbruk ka thn se Kosova kurr m nuk do t jet pjes e Serbis. Hollbruk ka konfirmuar se shqiptart nuk do t ndalen derisa t fitojn at q dshirojn, sepse pas shekujve t represionit serb n Kosov synojn pavarsin e plot
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Edhe pse pengesa e zgjidhjes s statusit q i bhet me kinse realizimin e atyre standardeve, q n mas shum t madhe mvaren nga vet zgjidhja e statusit, sht vetm nj loj e pakuptimt e disave nga bashksia ndrkombtare, prap ato mund t realizohen deri n njfar mase me nj angazhim shum m t madh t t gjith palve se n rastin e zgjidhjes s menjhershme t statusit dhe plotsimit t standardeve tani por edhe pas zgjidhjes s statusit.
  Pr realizimin e atyre standardeve prve reformave institucionale, n prmirsimin e marrdhnieve ndretnike duhet q s pari Serbia t shuaj strukturat e pushtetit paralel n komunat serbe dhe t ndaloj s financuari ato menjher. Pr kt edhe bashksia ndrkombtare duhet ndaluar ndihmat Serbis, sepse kur ata kan para pr t financuar banort e nj vendi tjetr, ata nuk kan nevoj pr ndihma m.
  Pastaj, duhet q nj delegacion shumetnik t shkoj n Mitrovicn e veriut dhe ti bind serbt pr t lejuar shqiptart t kthehen n shtpiat e tyre dhe ti ndreqin marrdhniet ndretnike pr t mirn e prbashkt, dhe po i njjti delegacion duhet t shkoj te shqiptart n vendet ku serbt e ikur duhet kthyer pr ti bindur ata q ti lejojn t kthehen dhe poashtu t shkojn n komunitetet shqiptare ku serbt kan masakruar shqiptar pr ti br ata q t pajtohen me serbt dhe t mos ken probleme etnike m.
  Pr punn e targave, kadastrave, dhe energjetiks duhet q Serbia menjher t pranoj targat dhe dokumentet e Kosovs, ta kthej kadastrn, dhe t mirren vesh pr shtjet energjetike dhe shtjet tjera teknike.
  Pr punn e demokracis, kjo ndikohet s teprmi nga zhvillimi ekonomik i shpejt t vendit, por kjo mund t bhet vetm me zgjidhjen e statusit sepse kshtu fillojn edhe investimet e huaja serioze por edhe ato shqiptare serioze, prve fondeve q bashksia ndrkombtare duhet t akordoj pr Kosovn.
  Pra, kjo puna e standardeve sht nj loj shum e pakuptimt dhe n interes t askujt fare.
  Edhe BE thot se brenda dy viteve t ardhshme do t zgjidhet statusi dhe poashtu nuk do t insistohet n mosndarjen e Malit t Zi nga Serbia m 2005 koh kur vendoset pr kt, gj pozitive kjo, sidomos kjo e fundit.
  Deklarata e Holbrukut sht shum me vend dhe m e mira nga t gjith q dshmon se Hollbruk me t vrtet e njeh problemin me rrnj, dhe po t mos ishte njohja e problemit nga ana e tij ndoshta ende do t kishim luft atje, vese un do tia kisha ndrruar vetm fjaln pavarsi me ribashkim me Shqiprin.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 19. #19
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  Rexhepi shprehet optimist pr prmbushjen e standardeve deri n vitin 2005

  Prishtin, 8 nntor - Kryeministri i Kosovs Bajram Rexhepi pas takimit me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkeri, sht optimist se Kosova do t'i prmbush standardet e prcaktuara nga bashksia ndrkombtare deri n mesin e vitit 2005. Rexhepi tha se me kryeadministratorin Holkeri ka biseduar lidhur me prgatitjet pr prmbushjen e standardeve dhe pr bartjen e kompentencave. Ai tha se procesi i formimit t grupeve punuese pr prmbushjen e afatizuar t standardeve po vazhdon dhe pritet t prfundojn gjat disa javsh, duke shtuar se aktulisht prej tet standardeve jan pes grupe punuese. Kryeministri tha se do shtet i "Kuintit" do t ndihmoj me logjistik q sa m shpejt t arrihet prparimi i ktyre standardeve. Rexhepi tha se bartja e kompetencave sht nj tem e pashmangshme pr prmbushjen e standardeve. (QIK)

 20. #20
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Edhe malazezt deklaruan se do t ndahen n vitin e ardhshm nga Serbia, kshtu q kjo e lehtson dhe prshpejton punn q prfundimisht edhe Kosova ti ribashkangjitet tani Shqipris.


  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •