Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  'sht "Perceptimi"

  Ne kete teme do kisha deshire te flisnim per Perceptimin shkaqet dhe faktoret qe ndikojne ne te dhe gabimet qe mund te behen gjate tij.Sepse prej tij kemi shume mosmarrveshje dhe mendime te kunderta.
  Ju lutem shkrijeni talentin tuaj te pazbuluar.

 2. #2
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ndjesia qe percjellin shqisat.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 3. #3
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Nese gabon ne perceptim nuk e kane fajin shqisat por e brendeshmja jote. Ajo eshte e keqformuar!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #4
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  Mina !

  Ti thua qe " Perceptimi " eshte ndjesia qe sjellin shqisat.
  Pastaj thua qe, nese ti gabon ne ndjesine qe sjellin shqisat ( perceptimin ) , nuk eshte faji i shqisave por i brendesise tende. Ajo eshte keqinformuar..

  Atehere cfare eshte perceptimi konkretisht ? .... sepse e ke ngaterruar pak perkufizimin me duket. Ndoshta jam gabim . Jam dakort aty kur thua qe " Nese gabon ne perceptim nuk e kane fajin shqisat por e brendeshmja jote. Ajo eshte e keqformuar! " ..por kur thua qe "Ndjesia qe percjellin shqisat." ...ketu ti e perkufizon Perceptimin. Dmth i bie qe ndjesia qe sjellin shqisat = Perceptim. Por nese ti gabon ne Perceptim atehere nuk eshte faji i shqisave.... --> Nuk te duket pak e ngaterruar ?

  Une mendoj " Perceptimi " eshte ndjesia , mesazhi , imazhi etj i cili duke u transportuar nga shqisat ----> unifikohet,perkufizohet,vleresohet, amballazhohet ne TRU.

  Dmth shqisat i quaj thjesht si thithes te ndjesise ..... por jo perceptuese te saj...

  Kam frike se nuk kam ditur ta shpreh tamam idene time , te pakten justifikohem se nuk kam studiuar per filozofi

  Nese jam i gabuar , mos e vrit mendjen Mina se duke gabuar meson njeriu

 5. #5
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ngjyrat perceptohen nga organi i te parit (syte).
  Aromat perceptohen nga orani i te nuhaturit (hunda).
  Shijet perceptohen nga organi i te shijuarit (goja).
  Tingujt perceptohen nga organi i te degjuarit (veshet) etj.
  Nese gabon ne perceptim, njeri nga shkaqet eshte ai qe permenda dhe tjetri, qe kam harruar ta shpreh, ndoshta mund te jete ndonje difekt fizik.

  P.S. As une nuk kam studiuar per filozofi po sikur na pelqen te filozofojme nga pak.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 6. #6
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  Mina !

  Perfundimisht ti mendon qe perceptimi eshte " Ndjesia qe percjellin shqisat " dhe nese njera nga shqisat nuk fuksionon ne rregull i bie qe nuk percepton dot ...ose e percepton gabim x gje.

  Prape jam konfuz dhe nuk e di pse nuk bie dakort me ty. !?

  Psh ..... Syri ( shqisa e shikimit.. -te parit- ) ....te ndihmon ty te shikosh gjithcka qe ka perreth. Ama ka raste qe nje gje qe ti e shikon ( dhe them ne distance normale dhe me shikim te rregullt ) , nuk e percepton dot cfare eshte. PSE ? nese perceptimi eshte ndjesia qe sjellin shqisat ---- atehere pse gabon ti ne perceptim kur shqisa te funksionon ne rregull ?

  Lexoje edhe njehere postimin tim te pare dhe tendin dhe hajde te thellohemi tamam qe te nxjerrim ne pah se cfare eshte " Perceptimi "

  A ka noi filozof te diplomuar ketu qe te na sqaroje se cfare perkufizimi te rregullt ka fjala -- Perceptim -- ? ...do ta kisha kenaqesi ta dija tamam .

  Ps...edhe ke harruar shqisen e te prekurit .

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Une nuk jam filosof po mos u tallni..
  Atehere 5 jane senset ose taktet
  Veshtrimi,nuhatja,shijimi,degjimi dhe takti i prekjes.
  thojne qe ka edhe nga ata qe kane te gjashtin por nuk njoh njeri.
  se nuk gaboj eshte ai qe ndjen ngjarjet..
  Klevis pyeti mbi gabimet qe behen si dhe faktoret qe ndikojne mbi perceptimin.
  Ndryshon ne do njeri edhe pse kemi te njejtat organe.
  Mund te jete edhe faktor gjenetik.
  Me bete lemsh edhe mua ....
  per ta mbyllur besoj qe pereptimi eshte ndjesia e organeve te trupit.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 8. #8
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Une mendoj " Perceptimi " eshte ndjesia , mesazhi , imazhi etj i cili duke u transportuar nga shqisat ----> unifikohet,perkufizohet,vleresohet, amballazhohet ne TRU.
  --------------------------------------------------
  Jam dakord deri diku. Ndjesia, imazhi, mesazhi, shija etj. perceptohen nga shqisat. Truri i koncepton imazhet dhe mesazhet.
  Shqisen e te prekurit nuk e kam harruar, pavaresisht se nuk e kam permendur.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 9. #9
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime n 32 postime
  "...is there any certainty in human sight and hearing, or is it true, as the poets are always dinning into our ears, that we neither hear nor see anything accurately? Yet if these sense are not clear and accurate, the rest can hardly be so, because they are all inferior to the first two. Dont' you agree?...Is it not in the course of relfection, if at all, that the soul gets a clear view of facts?"

  "...a ka ndonje siguri ne veshtrimin apo degjimin, apo a eshte e vertete, sic na thone gjithmon poetet (artistet), qe ne as nuk shikojme as nuk degjojm dicka me saktesi? Atehere ne qoftese keto sense nuk jane te qarta apo te sakta, te tjerat smund te jen gjithashtu, sepse jane inferiore perpara dy te parave. Dakort?...A nuk eshte ne drejtimin e reflektimit, ne qoftese fare, qe shpirti ka nje imazh te qarte te fakteve?"

  Per mendimin tim, perceptimet tona nuk mund te jene kurre te sakta perderi sa varen te sensasionet. Prandaj dhe interpretimet tona ndryshojn...

 10. #10
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Perceptimi eshte asgje, informate e koduar qe duhet deshifruar nga procesi i ri receptimi. Receptimi eshte subjektiv dhe vetem i gjason asaj qe eshte perceptuar. Ne realitet recepcioni arrihet permes krahasimit dhe gjetejes se pegjasimeve ekzistuese ne fondin e qendrave te receptimit. Sa me preciaz dhe me i zhvilluar ky fond rezultati / vetedija per gjerat e perceptuara eshte me objektiv dhe me i sakte. Nuk mund te perceptosh dicka qe nuk ekziston brenda teje. Pra gjerat qe nuk i di as nuk mund ti kuptosh as ti shohesh sepse mungon receptori yt personal per to. Mirepo struktura e receptionimit mund te zhvillohet avancohet dhe pasurohet gjate jetes deri ne nje mase. Gjendje te caktuara psikologjike krijone qendrime aprioristike dhe deformojne ne mase te madhe perceptimet origjinale duke pakesuar keshtu aftesine tuaj per te komunikuar me boten reale.
  Shembuj konkret ndonjehere tjeter...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Perceptim ;venia Ne Dijeni Mbi Dicka Per Mes Shqisave ..
  Shume Here Perceptimi Mund Te Jete I Gabuar Per Shkak Te Kohes Qe I Duhet Trurit Ti Perpunoj Apo Renditur Keto Evendimente Apo Ndodhi ..
  Sepse Dihet Qarte Qe Shqisat I Dergojne Gjithe Kohen Trurit Cdo Gje Qe Ndodh Ne Boten E Jashtme .

  Dhe Disa Nga Keto Mendime Dalin Shume Shpejt Nga Truri Dhe Ne Disa Raste Te Gabuara.
  Pra Dhe Perceptimi Njerezor Ka Nevoj Per Kohe Qe Te Renditi Gjerat DHE TE JAPI NJE PERGJIGJE JO TE GABUAR
  Keshtu Mendoj Une .....
  Ndryshuar pr her t fundit nga alnosa : 08-11-2006 m 07:53

 12. #12
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Perceptimi si themel ka prejardhjen tende, perberjen e nje personi. Varet si je rritur, si familjarisht dhe ashtu nga rethanat (shoqeria, vendbanimi, ligjet, etj etj).
  Nese je rritur si i ndrojtur apo i mbyllur nga bota perceptimi jot do te jet shume me larg te vertetes sesa ai i nje personi qe ka qene me i lire, me i bredhur, etj etj.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 13. #13
  lepurushe Maska e bebushja
  Antarsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Perceptimi Asnjer Nuk Eshte I Gabuar ,pavarsisht Se Si Ai Ndikohet Nga Ndjesia E Personit
  Te Gjithe Shofim Njesoj Por Thelle Ne Shikimin E Gjithkujt Eshte Nuaca E Filtrimit Te Shikimit ,dhe Atehre Lind Ajo ,qe Ne Themi Varet Me Ca Syri E Shef Ti,pra Perceptimi Eshte I Njejt Por Ndjesia E Tij Ndryshon Sipas Rastit
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2008
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Perceptimi eshte perjetimi i gjerave dhe dukurive qe i marrim ( pranojme) permes shqisave

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-02-2008
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershendetje

  kur flasim per perceptime direkt na shkon mendja tek shqisat pasi permes tyre perceptojme .Por desha ta kuptoj me mire pyetjen eshte fjala per perceptimet e perditshme dhe te zakonshme apo per llojet dhe nivelet e perceptimeve.Pasi dime qe shqisat tona nuk jane 100% aktive sepse po te ishin ,atehere niveli i perceptimit do te ishte shume i larte dhe do te kalonte deri ne perceptimin e dimensioneve te tjera ose e thene ndryshe te boteve te tjera te pa dukshme dhe te padegjueshme per ne.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Antarsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eksperienca e ndjesive(shikimit ,degjimit etj)rrjedh nga reagimi ndaj stimujve te brendshem dhe te jashtem ,te kapura nga organet e ndjesive.
  kurse eksperienca e te perceptuarit rrjedh nga perllogaritje subjektive(mbi baze interesash dhe zakonesh te perditshme)nga te dhenat qe ofrohen nga organet e ndjesise.

 17. #17
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Per fjalen perceptim mund te perdorej fjala 'perndjesi', e cila zberthehet me lehte si 'ndjesi e kryer, e sosur, e perfunduar'.
  Perthithja e teresise se dickaje me ane shqisave, ne mungese te nje procesi te vetedijshem mendues.
  Dallimi me perndiej eshte i vogel, por perndiej pergjithesisht ne shqip i drejtohet botes se brendshme , nje faktori te brendshem shpirteror, ndersa ndjesi/perndjesi dickaje te botes se jashtme.

  Mund te thuhet se dallimi eshte se perndjesi lidhet me perthithjen e teresine se botes se jashtme materiale, levizjes, rrethanave ndersa perndiej me teresine e botes se brendshme, ideales. E dyta idealizon cdo gje dhe nuk pyet fare per arsyen, e para mund te gdhendet prej arsyes.
  Dashuria, feja, Zoti perndjehen, kurse materia , realiteti perndjesohen.
  Dy ane te se njejtes medalje, ashtu sic eshte ndjenja me ndjesine.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 18. #18
  Falko Maska e Falco115
  Antarsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Perceptimi sht nj tresi e posame ngacmimesh te llojllojshme, i perpunimit te tyre, projeksionit te objekteve ne hapsire si dhe perjetimit te realitetit te objekteve qe me par ishin t huaja per ate person.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-07-2016
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: 'sht "Perceptimi"

  Citim Postuar m par nga leci Lexo Postimin
  Une nuk jam filosof po mos u tallni..
  Atehere 5 jane senset ose taktet
  Veshtrimi,nuhatja,shijimi,degjimi dhe takti i prekjes.
  thojne qe ka edhe nga ata qe kane te gjashtin por nuk njoh njeri.
  se nuk gaboj eshte ai qe ndjen ngjarjet..
  Klevis pyeti mbi gabimet qe behen si dhe faktoret qe ndikojne mbi perceptimin.
  Ndryshon ne do njeri edhe pse kemi te njejtat organe.
  Mund te jete edhe faktor gjenetik.
  Me bete lemsh edhe mua ....
  per ta mbyllur besoj qe pereptimi eshte ndjesia e organeve te trupit.


  pershendetje TE JESH FILOZOF DO TE THOT TE JESH DASHAMIRES I DIJES PRA TE JA DUASH TE MIREN DITURIS

  duke ju falinderuar te gjith juve qe jeni te gatshem qe diturin dhe vetdijen ta ngritum ne nji nivel me lart ja edhe prigjigjen qe po kerkohet ketu


  Perceptimi sht aftsi bio-fizike i cili karakterizohet nga fenomenet fiziko-psikologjike si dhe kulturore t cilt ndlidhin veprimet e qnieve njerzore me mjedisin rrethues nprmjet proeseve ndjesore.

  sht nj proes aktiv n t cilin informacioni ndijues prcillet prmes sistemit nervor n tru ku organizohet dhe interpretohet. [1]

  Integrimi i informationeve e shquan perceptimin nga ndijimi, t cilin kt t fundit prkufizohet si proces pasiv prmes t cilit ngacmimet kapen nga receptort ndijuaes dhe shndrrohen n impulse nervore.

  Gjat procesit t perceptimit mund t shquajm procesin e perceptimit selektiv apo procesin e vmendjes seleksionuese.

  Ky proes sht jashtzakonisht i rndsishm pr mbijetesn ton pasi na lejon t'i kushtojm vmendje vetm nj sr ngacmimesh ndijuese duke ln mnjan t tjert, n pamundsi pr t'iu prgjigjur njkohsisht t gjitha ngacmimeve t mjedisit t jashtm.

  Ky proces orientohet kryesisht nga motivacioni.

  N procesin e perceptimit autoret dallojn gjithashtu nj proces tjetr t rndsishm dhe t cilin e kan quajtur pritshmri.

  Pritshmria perceptuese mund t mendohet si kulmi i t gjitha prvojave tona e cila na drejton pr t'i perceptuar botn nga nj percpektive unike.

  Prceptimi prfshin proese t tjera kognitive, si kujtesa, t menduarit dhe nj aftsi pr t formuar kuptime prmes proeseve ndijore.

  Studimi i prceptimit e v theksin n at q prjetojm realisht duke qn t vetdijshm.

  Perceptimi s bashku me ndijimin prbjn fazat e para t vetndijsimit me mjedisin.


  me respekt Flatroni nga KOSOVA

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: 'sht "Perceptimi"

  ..te jesh filozof dmth te ngaterrosh boten me dockat e Zotit!

  vetia njerezore, perkunder vetise se kafshes me te larte Zotit, Intelektit, vetia njerezore pra dallon nga kuptimi, i cili ngrihet ne perceptim dhe shtrihet ne perfundim apo suksesin e fatit apo ndodhive qe mundohemi te kuptojme! Qeniet qe nuk duan te perceptojne jane kafshet si Zoti qe e ndjejne deshtimin ne fund te levizjeve apo ndodhive dhe nuk e pranojne perfundimin apo fatin e tyre! Perceptimi do stervitur sepse pa te kuptimi do te ishte nje ndjesi primitive apo e thjeshte qe nuk ka nevoje per tu perceptuar apo kuptuar nga qeniet e tjera pra nuk ka nevoje per perkthim!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fe 'sht, Komb 'sht.'
  Nga Redi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-12-2017, 09:11
 2. "Ka qen komunist po aq i flakt sa 'sht sot demokrat"
  Nga Albmaster n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 18-01-2013, 10:12
 3. 'eshte Sistemi Operativ, Hardveri, Softveri?
  Nga Aurora00 n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 16:33
 4. C'eshte meshira?
  Nga green n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 18-03-2005, 12:06
 5. C'eshte e Perendise, dhe c'eshte e njeriut.
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2002, 01:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •