Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 46 prej 46
 1. #41

  Pr: Diabeti, smundja e sheqerit

  Jam duker pergatitur nje projekt mesimor ndergjegjesimi rreth diabetit.Mund te me ndihmoni me disa statistika ne lidhje me diabetin ne Shqiperi,nese keni mundesi?
  Ndryshuar pr her t fundit nga jozefina12345 : 20-12-2015 m 12:15 Arsyeja: autocorrection

 2. #42

  Pr: Diabeti, smundja e sheqerit

  Jam duke pergatitur nje projekt mesimor ne lidhje me diabetin.Mund te me ndihmoni me statistika ne lidhje me kte semundje ne territoret shqiptare?
  Ju faleminderit!

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-06-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  230

  Pr: Diabeti, smundja e sheqerit

  Nuk e di nese mund te te hyj ne pune ky informacion

  Kurimi i diabetit
  Kurimi i diabetit
  Diabeti i sheqerit sht nj smundje endokrino-metabolike, q ka t bj me mnyrn se si organizmi yn e prpunon sheqerin (karbohidratet apo glukozn) q ne marrim me ushqimet e ndryshme. Defekti qndron n pamundsin e insulins, nj hormon i prodhuar nga pankreasi, pr t mbajtur nivelin e sheqerit n gjak n vlerat normale. Insulina ose prodhohet pak (pamjaftueshmri e pankreasit) ose nuk vepron si duhet pr t futur sheqerin brenda n qelizat e indeve t organizmit (pamjaftueshmri e insulins). Pr rrjedhoj, sheqeri sht me tepric n gjak dhe jep shenja t ndryshme (simptoma) si etja, shtimi oreksit, shtimi n pesh, nevoja pr urinim t shpesht, lodhja e shpejt, ulja e vmendjes dhe prqendrimit dhe n prgjithsi nj dobsi e prgjithshme.
  Kto simptoma nuk sht e thn t jen t gjitha t pranishme tek nj pacient me diabet. Ato mund t jen t veuara dhe n shkall t ndryshme t intensitetit t tyre. sht pikrisht ky intensitet q bn n shumicn e rasteve q diagnoza t prcaktohet me vones ose ai t zbulohet rastsisht pas nj kalimi t nj krize t zemrs apo infarktit t saj. Po kshtu, shkalla e shprehjes s shenjave t smundjes varet shum nga mnyra e korrigjimit t smundjes, pra terapia me ilae, mnyra e t ushqyerit (dieta) dhe mnyra e jetess.
  Format e shfaqjes
  Diabeti ndahet n dy tipa n varsi t moshs s pacientit ku shfaqet smundja. N tipin I, ai shfaqet n moshat midis 0-40 vje dhe tipi II, kur shfaqet mbi moshn 40 vje. Tipi I sht pothuaj gjithmon i trashgueshm dhe mjekohet me injektim t insulins nn lkur nj ose disa her n dit, ndrkoh q tipi i dyt sht fifty-fifty, pra nj pjes e t smurve e kan t trashgueshme dhe nj pjes tjetr jo. Ky tip, i cili sht m i shpesht dhe me incidente q rritet me rritjen e moshs, mjekohet me medikamente. N rastet e vshtira t kontrollit t sheqerit mjeku sht i detyruar q edhe n ket tip t filloj mjekimin me insulin. Me rritjen e moshs dhe n prani t mbipeshs e aktivitetit t ult fizik, mundsia pr tu shfaqur smundja sht e lart. N kt kuadr si do smundje metabolike, smundje q kan t bjn me mnyrn e prpunimit t lndve t ndryshme organike q ne marrim me an t ushqimit, edhe diabeti i sheqeri sht i lidhur ngusht me dietn dhe mnyrn e jetess, pr shembull aktivitetin fizik. Ky i fundit ndihmon n nj funksionim normal t organeve t ndryshme dhe organizmit n trsi, n ruajtjen e peshs normale n lidhje me seksin dhe moshn dhe n parandalimin e obezitetit (mbipesha dhe dhjamosja), q sht miku m i ngusht i diabetit.
  Mnyra e jetess
  Stili i jets sht i padiskutueshm n rolin e tij pr korrigjimin e shpejt t vlerave t sheqerit n gjak dhe ndihmesn ndaj terapis medikamentoze. Nuk duhet harruar ktu edhe dieta e pasur me perime. Nga frutat kshillohen mollt majhoshe me prdorim t kufizuar. Largim nga dieta i mblsirave, yndyrave me origjin shtazore (dhjamrat, gjalpi, qumshti i paskremuar), kufizim t krips dhe brumrave. Paraqite nj skem n form piramide, me an t cils kuptohen ushqimet m parsore q duhet t prdor i smuri me diabet dhe ato q duhet t prdor m pak. Maja e piramids tregon ato dieta q i smuri duhet t'i prdor sa m pak ose t'i eliminoje, ndrsa baza e saj tregon ato q duhet t prdor m shum. Si prfundim, pr nj ndjekje korrekte t smundjes dhe pr nj cilsi t mir t jetess sht tepr e rekomandueshme drejtimi tek mjeku specialist q quhet endokrinolog.
  Ai sht i detyruar t informoj do pacient rreth smundjes n prgjithsi, gjendjes s individit (pacientit) n veanti, komplikacioneve t vet smundjes, mjekimit dhe mnyrs se jetess. Fillimi i medikamenteve (ilaeve), dozimi i tyre dhe kontrolli duhen br patjetr nga endokrinologu. Do t ishte gabim fillimi i mjekimit nga nj mjek jo specialist. Ndrsa nga mjeksia popullore, pr t smurt me diabet kshillohet: qepa, hudhra, kanella. T gjitha kto ulin sheqerin n gjak n prgjithsi, prandaj kshillohet prdorimi i tyre sa m shum nga t smurt me diabet.
  Mjeksia popullore n ndihm t shkenctarve
  Shkenctart do t studiojn tani strukturn kimike t bimve
  Nj grup shkenctarsh n Britani kan zbuluar se disa bim t prdorura si barna popullore n disa vende t bots mund t ndihmojn n kurimin e smundjeve si kanceri dhe diabeti.
  Studiuesit nga Kolegji Kings i Londrs zhvilluan teste me nj shumllojshmri bimsh mjeksore nga India, Gana, Tajlanda dhe Kina. Shkenctart morn mostra nga erza orientale, q prdoren n mjeksin popullore indiane pr kurimin e smundjeve si diabeti dhe i testuan ato n qelizat e pacientve t smur. Disa pacient me diabet nuk prodhuan sa duhet insulin pr t prballuar nivelin e lart t glukozs n gjak. Pjesa tjetr e pacientve vrtetuan se kura popullore ndihmon pr t kontrolluar lvizjen e sheqerit n gjak. Shkenctart prdorn edhe mostra t marra nga bim mjeksore q prdoren n kulturat tajlandeze dhe kineze pr kurimin e kancerit dhe i testuan ato tek pacientt me kancer n mushkri. Ata zbuluan se bimt ndalonin zhvillimin e qelizave kanceroze. Ekspertt than se kjo sht hera e par q provohet shkencrisht efekti kurues i barnave popullore pr shrimin e smundjeve t ndryshme. Tani ata po prpiqen t zbulojn strukturn kimike t bimve me shpres q ta prdorin at pr kurimin e pacientve n t ardhmen

  burimi: www.mjekesiapopullore.com

 4. #44

  Pr: Diabeti, smundja e sheqerit

  Te them te drejten me duheshin statistika ,por ky information me hyn gjithashtu ne pune.Shume faleminderit !

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pr: Diabeti, smundja e sheqerit

  Citim Postuar m par nga jozefina12345 Lexo Postimin
  Jam duke pergatitur nje projekt mesimor ne lidhje me diabetin.Mund te me ndihmoni me statistika ne lidhje me kte semundje ne territoret shqiptare?
  Ju faleminderit!
  Nuk besoj se do gjesh statistika per ne trojet tona,pos sipas IDF(International Diabetes Federation) jane si shifra ne bote ne Milion.
  Afrika-12.089.
  Lindja e Mesme-26.646
  Europa-55.388
  Amerika Veriore-37.362
  Amerika Qendrore dhe Jugore-17.958
  Azia Jugore-58.662
  Ne pacifikun perendimor-76.709

  Pra 285 Milion te prekur nga kjo semundje nga mosha 20-79 vjec ose 6.6% e popullsise boterore sipas IDF.
  Per ne 2030 po sipas kesaj organizate do rritet ne 438 Milion qe i bie 7.8% te popullsise boterore.
  Ne Gjermani po sipas kesaj 1 ne 13 banore eshte me diabet ose 6 Milion banore.
  Me 2030 parashikohen 8 Milion ose 10% e popullsise.
  Statistika te vitit 2011.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,456

  Pr: Diabeti, smundja e sheqerit  Diabeti, kujdesi ndaj matjes s glicemis / Si duhet t ushqehet i smuri me diabet?

  Bised me Dr. Prof. Florian Toti, Endokrinolog.


  IN TV Albania - Nntor 2018
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-10-2021 m 11:39

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Smundja e dashuris
  Nga ~Geri~ n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 21:54
 2. Smundja e quajtur frik
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-03-2010, 18:29
 3. SPIRITUALITETI: Kapitulli VII - Smundja, vuajtja dhe vdekja
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2006, 02:05
 4. Malarja, smundja fantazm e shekullit 21!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-12-2004, 22:27
 5. Kujtime te doktor Fejzi Hoxhes..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-11-2004, 17:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •