Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Bëni propagande pozitive për Shqipërinë dhe shqiptarët!

    Të dashur miq:

    Më duket se shqiptarët gjithmonë janë pakez mbrapa përsa i përket propagandës pozitive për vendlindjen dhe popullin e tyre. Unë besoj se një informim i mirë është shumë me vend. Shqiptarët duhet të përdorin më shumë mjetet moderne për këtë, dhe kjo vlen sidomos për ata që zotërojnë mirë gjuhë të huaja.
    Shumë herë më duket se shqiptarët vetëm rrinë duke këqyr të metat e shqiptarëve të tjerë, më mirë të përhapni njohuri për gjërat pozitive që prapë se prapë ekzistojnë në vendlindjen tuaj dhe në jetën tuaj jashtë atdheut.

    Këtu në Suedi kemi Komitetin Suedezo-Shqiptar, jemi pak anëtar dhe shumica e tyre janë shqiptarë. Kjo më duket pozitive, sepse në mesin tonë shqiptarët mësojnë të argumentojnë edhe në gjuhën suedeze.... Debati i fundit ka të bëjë me dy vajza (arabe në Suedi) të cilat vijnë në shkollë të mbuluar krejt .... me përjashtim të syve.... a do të lejohen tradita të tilla? Kemi pasur mjaft diskutime tjera për temat suedeze dhe shqiptare.

    Nëse ju banoni jashtë atdheut, duhet të merrni kontakt me vendësit të cilët kanë një interesim për shqiptarët. Sigurisht në cdo shtet të Evropës edhe në Amerikë do të gjeni njerëz të tillë. Duke përdorur p.sh. ushqimet më të mira shqiptare si një mjet për shoqërim, me siguri mund të pasuroni marrëdëniet tuaja...

    Unë para dy ditësh botova tekstin e Himnit të Flamurit shqiptar në portalin e grupit "Learning Language Is Fun" (një grup të MSN-it). Dhe sot mora këtë koment prej një gjermani:

    National Anthems - Albania

    Reply
    Reply to Sender Recommend Message 2 in Discussion

    From: janfred


    shume i mire, Verioni, e Skanderbeu eshte i me madhe !

    .........................

    Ai bën disa gabime gjuhësore, por mesazhi është miqësor dhe i kuptueshëm...

    Propagandoni më mirë për shqiptarët dhe Shqipërinë (dhe pse jo edhe për turizëm në Kosovë?). Shqiptarët jashtë atdheut janë ambasadorë për vendlindjen, e doni a mos e doni!
    Të huajtë do të ju gjykojnë, për të mirë a për të keq.

    Më përshëndetje miqësore nga
    Suedezi shqipfolës
    Ullmar Qvick

  2. #2
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384
    Ullmar pershendetje
    E lexova postimin tuaj me vemendje dhe me keqardhje nuk mund te pranoj plotesisht alternativen tuaj.
    Se pari ne Shqiperi, Kosove dhe trojet e tjera shqipetare te copetuara, shqipetaret kane probleme themelore te zhvillimit, emancipimit, kulturimit dhe perparimit mbarekombetar.
    Formimi i Shqiperise shtet ne vitin 1912 si dhe copetimi i saj me pas nga konventa te ndryshme evropiane gjithashtu propaganda dogmatike qe eshte ushtruar pa perjashtuar dhe shkaterrimin e etnogjezes shqipetare, ka krijuar ne vazhdim te ndryshimit te koherave ose evolimit mbare boteror, probleme te thella armiqesore te shqipetareve kunder shqipetareve dhe shkrimet e postuara nga shume patriote dhe nacionaliste ne kete forum jane nje pasqyrim tejet i tejdukshem i katrahures se stisur nga vete shqipetaret e Shqiperise me ne krye disa shtete fondamentaliste fqinje te Shqiperise.
    Pershembull ne Shqiperi shqipetaret nuk dine historine e tyre te kaluar dhe ate te lashte dhe metodika e lendeve ne shkollat e ndryshme gjoja per progres dhe perparim ishte nje farse me pamje prej verteti.
    Shqipetaret e trojeve te shkeputura padrejtesisht nga konventat dhe vendimet e ndryshme te fuqive evropiane, kane njohuri te historise shqipetare(kjo ka qene nje faktor shume i fuqishem i mosasimilimit te ketyre shqipetareve)por ata kane qene te okupuar nga fqinjet si dhe propaganda qe eshte ushtruar ndaj tyre, i ka detyruar keta shqipetare te ndihen nen trysine e ketyre okupatoreve ballkanike si dhe te krijoje probleme serioze per te ardhmen .
    Ne Shqiperi ashtu sikur ju e dini zoti Ullmar, propaganda diktatoriale(nuk mund ta quajme komuniste dhe besoj filmi shqipetar "Sllogans" eshte nje pasqyrim i perpikte i injorances se klanit despotik qe mbajti shqipetaret te pazhvilluar ) kishte si pikesynim shkaterrimin e cdo lloj lindje demokracie liberale konservatore, fjales se lire, te drejtave qe gezojne sot vete hartuesit autoktone shqipetare per te themeluar nje kushtetute, disa ligje, ndryshime te vazhdueshme ne dobi te popullit shqipetare dhe shume aspekte te ketij lloji.
    Sot shqipetareve te Shqiperise shtet, u duhet te merren me mbetjet e klaneve dikatoriale te rregjimit te kaluar qe akoma mbajne peng te ardhmen e Shqiperise.
    Kosova ka problem jo vetem statusin e saj perfundimtar ose fitimin e pavaresise por ajo ka probleme te brendshme shume te ngaterruara per krijimin e kushteve per fitimin e pavaresise se saj, ndertimin e nje kushtetute demokratike, zbatimin e ligjeve kushtetuese, marrjen ne dore te kompetencave te UMNIKU-t dhe fillimit te zbatimit te tyre me perpikmeri.
    Shqipetaret e Maqedonise perbejne nje tjeter problem mbare kombetar.
    Lufta e shqipetareve ne Maqedoni e para disa viteve per bashkim me Shqiperine, te drejtat e tyre per tu bere si shtetas te dores se pare, perbejne nje problem shume te mprehte per ceshtjen shqipetare te bashkimit mbare kombetar
    Shqipetaret ne Greqi si arvanitasit jane nje problem tejet i madh dhe i rende mbi kurrizin e shqipetare te Shqiperise dhe shtetit shqipetar.
    Greqia ka akoma nje ligj te paabroguar lufte ndaj Shqiperise shtet dhe Shqiperia ka akoma nje problem me te madhe me Camet e vrare, te persekutuar, te internuar ne shekullin e kaluar
    Shqipetaret e Malit te Zi perbejne ne vazhdim odisene e problemeve etnike shqipetare.
    Dhe i dashur Ullmar, problemet tona nuk kane te sosur.
    Ndermjet shqipetareve nuk ka ndergjegjesim, nje unifikim te mendimit, te idese se bashkimit te tyre.
    Shqipetaret jane te zhvilluar ne faza te ndryshme(pershembull, shqipetaret e trojeve te copetuara kane njohuri me te theksuara dhe me te perparuara ne disa aspekte se sa shqipetaret e Shqiperise) te cilat luajne rolin e saj jetik ne shume probleme.
    Atehere si mund te behen shqipetaret e Shqiperise ne vende te ndryshme te botes, ambasadore per vendlindjen?
    Vetem demokracia eshte mjeti i vetem qe krijon keto kushte.
    Evropa duhet te jete e pergjegjshme per problemet qe shqipetaret kalojne ne keto momente.
    Evropa duhet te jete prane nesh ne menyre qe shqipetaret te jene sa me prane Evropes.
    Shqipetaret ne vendet e huaja nuk mund te behen ambasadore ose demagoge te ceshtjes shqipetare ne mergim sepse nuk kemi se cfare ti themi Evropes.
    Evropa i di te gjitha, biles na njeh me rrenje e dhemballe, ajo duhet te na ndihmoje.
    Fjala e shqipetareve ne mergim dhe ne Shqiperine e bashkuar do te vije me vone, atehere kur edhe shqipetaret te kuptojne se Miku i vetem i tyre ose aleati tyre eshte ai qe i ka ndihmuar te kalojne gjendjen e mjerushme shqipetare si ate morale, shpirterore, materiale, emancipuese .
    Deri me tani i vetmi shtet ne bote qe ndihmon shqipetaret eshte Amerika ose shtetet e bashkuara te Amerikes.
    Me ato shtete qe projektuan shkaterrimin e Shqiperise dhe lenie e shqipetareve te pazhvilluar, inkuzicionin ndaj shqipetareve si dhe izolimin shqipetar ndaj botes se qyteteruar, nuk mund te bisdeohet dhe shqipetaret nuk mund te behen "ambasadore"
    te propagandes pozitive per Shqiperine.
    Eshte si te shkosh te doktori te vizitohesh dhe ai ne vend qe te percaktoje diagnosen qe te jape receta me ilace per tu sheruar, te jep nje diagnoze afrikane ,receta me ilace per te te semure dhe me keq.
    Fatkeqesisht shqipetaret kane shume pak besim tek keto shtete dhe te Evropa.
    "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zürich
    Postime
    62
    Une nga ana ime do te desha tju falendroj Zoti Qvick qe ju interesoheni per ceshtjen Shqiptare.Shkrimi juaj ishte sa i drejte aq dhe domethenes.Ne Shqiptaret, si te Kosoves ashtu edhe te Shqiperise, e kemi treguar me punen tone ne ato vende ne te cilat ne punojme dhe jetojme, se jemi te afte dhe punetore te ndershem.Me punen tone ne kemi kontribuar jo vetem per vendin ne te cilin jemi duke jetuar, por njekohesisht edhe per familjet dhe vendin tone,Shqiperine apo Kosoven.Per mendimin tim ky eshte nje Mesazh shume i fuqishem "Diplomatik" per ata qe duan ta kuptojne dhe per ato Qeveri apo Shtete qe duan te vleresojne.Une do te thosha pa u nguruar se edhe pse Shqiptaret, ne pergjithesi, kane qene dhe jane nje force e madhe ndertuese dhe fitimprurese per vendet e Evropes ne perseri jemi "Dhia e zeze".Nuk them se jemi pa gabime,nuk them se nuk kemi ne mesin tone bandite dhe mafioze por te tille ka edhe Zviceriane,Italiane,Suedeze,Gjermane,Franceze pra me nje fjale nuk jemi ne aq te keqinj dhe problematike si na ka vene Damken Evropa.
    Une nuk mund te flas me kompetenca se si ndihen Shqiptaret e vendeve te tjera te Evropes por di shume mire, se si ndihen Shqiptaret ne Zvicer dhe mund te them se eshte per te ardhur keq.Une mendoj se shume nga Partite e ketyre vendeve bejne nje Politike antishqiptare per Interesa te caktuara qofte ne planin e brendshem ashtu dhe ne ate te jashtem.Une do te thosha se ne Zvicer per tju shmangur problemeve Kardinale qe kan te bejne me vete Zvicerianet,me gabimet ne Qeverisje,me krizat Ekonomike ne vend, me Konkurset e Firmave dinjitoze per shkak te paaftesise se tyre,me rritjet e vazhdueshme te cmimeve, me humbjet e parave te Pensioneve ne Börse etj. etj ata merren me Shqiptaret, me Turqit me Azilantet e ku di une cfare.Me nje fjale ai i vogli dhe i pambrojturi goditet gjithmone dhe gjithmone mbetet fajtor per te justifikuar problemet e te fortit dhe pse ai i forti mund te jete Budalla.Me kete desha te them e ne vend qe te shkruajne gazetat nje jave rresht per ceshtjen e humbjes se qindra Milionave ne Börse ato merren dhe shkruajne nje muaj rresht se si nje Shqiptar kishte vjedhur nje Radio makine.Dikujt i vjen me mire te degjoje nje muaj rresht per gabimin e tjetrit se sa nje minute per gabimin e tij.
    Nga e gjithe kjo qe une thashe del se gjerat nuk jane kaq te thjeshta ato qendrojne lart , ne ato vende ku ne jemi shume te vegjel per te hyre dhe per tju thene se cilet jemi apo per tjau treguar cilesite dhe aftesite tona te cilet i dine shume mire por qe nuk duan ti thone sepse nuk do te kete me te vogel per ta rrahur pastaj.Neper vendet e Evropes ne nuk kemi nje Media e cila te mbronte Interesat Komunitetit Shqiptar sepse ty nuk te lejohet ose me mire te themi te privohet e drejta qe ti ne nje Gazete Shqiptare e cila del ne ate vend ne te cilin ti jeton te shkruash nje Artikull per nje padrejtesi e cila ty te ka ndodhur ku ne te jane te implikuara Shteti apo Administrata.Une do te desha te me tregoni nje Gazete Shqiptare ne Diaspore qe ka nje Rubrike ku te shkruaje ne lidhje me problemet e Emigracionit ne ate vend.Ne Zvicer nuk ka sepse ajo mbas disa ditesh do te mbyllej.
    Une do te beja vetem nje pyetje si shpjegohet qe vetem ne Shqiptaret e Evropes jemi problematike dhe jo ata te Amerikes?
    A nuk jemi ne te njejte?Pse ata kane ecur kaq perpara dhe ne ketu ne Evrope jo ?
    Pra pergjigjja eshte mese e qarte.
    Do tju desha edhe nje here zoti Qvick tju falenderoj per impenjimin tuaj,per interesimin dhe respektin qe ju keni per ne si popull dhe ceshtjen tone.
    Me respekt Harley

  4. #4
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Edhe unë doja para një kohe që ta hapja një temë të tillë sidomos këto ditët e fundit kur në shtypin e huaj lexova disa intervista të Edi Ramës dhe disa qytetarëve tiranas që i kishin dhënë disa gazetarëve të huaj.
    Së pari, kryebashkiaku tiranas duke u munduar që të tregoj punën e tij bërë në Tiranë, shkonte aq larg sa që fokusohej vetëm në nxjerrjen në pah të vlerave negative tonat e të Tiranës.
    Kështu edhe ata qytetarët e tjerë nxjerrnin vetëm anët negative të shoqërisë shqiptare të pavetdijshëm për efektet negative që mund të kenë deklarata të tilla për turizmin, raportet e biznesit shqiptar me atë të huaj, investimet e huaja etj. kur ato lexohen nga të huajt.
    Është shumë e ditur se çdo shtet e komb ka anët pozitive e anët negative të veta, por seicili mundohet që të eliminoj atë negative e ti theksoj sa më shumë anët pozitive e kështu duhet edhe ne shqiptarët, e veçmas ne shqiptarët që kemi një kulturë kombëtare për tu pasur zili nga të gjithë.
    Të potencosh anët negative tuajat e të mbulosh anët pozitive tuajat me këto është një absurditet shumë i madh, prandaj kjo nuk guxon të bëhet as nga kryebashkiaku e as nga asnjë shqiptar, sepse jemi ne ata që ia shohim sherrin pastaj.
    Shqiptarët siç e cek edhe Ullmar Qwick shqipfolësi e miku i përhershëm i shqiptarëve, si një komb që ka njerëz të vet në çdo cep të botës dhe që flasin shumë gjuhë të huaja duhet të shfrytëzojnë këto për ti bërë reklamë kulturës kombëtare të tyret, por edhe shqiptarët brenda trojeve shqiptare duhet të shkruajnë sa më shumë shkrime pozitive për vendin e kombin tonë në gazeta të ndryshme të huaja për ta bërë vendin e kombin tonë sa më atraktiv tek të huajt, për të bërë sa më shumë të huaj që të vijnë të na vizitojnë sepse kështu jo vetëm që përfitojmë miq por edhe të ardhura materiale, pastaj edhe bizneset tona fitojnë partner të huaj, pastaj kemi edhe më shumë investime të huaja,pra me një fjalë përfitimet janë të gjithanshme.

    Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  5. #5
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384
    Une jam kategorikisht kunder sensibilizimit qe i duhet bere opinionit boteror per problemet shqipetare
    Perse duhet sensibilizim?
    Pastaj perse duhet shkruajtur neper faqet e shtypit boteror per Shqiperine, shqipetaret, historine e tyre ?
    Une kam mendimin se sapo te shkruajme dicka pozitive per Shqiperine ne nje gazete me tirazh dhe me fame te madhe, atehere gazetat e tjera te njohura boterisht dhe ndonje kanal televiziv i famshem do te na nxijne faqen perseri.
    Pastaj zoti Ullmar, ne Shqiperi dhe trojet e tjera shqipetare njerezit po vdesin per buke dhe me barkun bosh nuk mund te luftosh qofte edhe me pene.
    Keta "ambasadoret" qe jane neper bote i kane thene asaj Shqiperie, farwell(lamtumire) sepse duke qendruar neper forumet shqipetare, duke postuar dicka neper gazeta, ambasadoret shqipetare ne bote, humbin lidhjet me realitetin ne evolim.
    Sikur evropianet te na konsideronin ne shqipetareve si evropiane, sot shkombetarizimi i shqipetareve nuk do te kishte ndodhur kurre ose arritur deri ketu.
    Ne Evrope nuk ka evropiane, por atje ka demagoge, njerez qe kane humbur lidhjet me realitetin, egoiste, te paafte, te patundur ne qendrimet e tyre fikse.
    Shqiperia dhe shqipetaret jane problem i pashmangshem qe zgjidhet ne kete kontinent evropian por kur ky problem nuk merr rrugezgjidhje, atehere te sigurte ne vetevete mendojme dhe besojme se evropianet ndihen te pafat ne sajin tone (te shqipetareve).
    Megjithate nje fjale e urte popullore thote edhe keshtu

    Sa te jete budallai, ha i "mencuri"
    "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Dua të bëj krahasime

    Lis, ti je i patundur si lisi në pesimizmin tënd. Debatuesit e tjerë nuk janë pa shpresë, por ti.... për mua je si një jehonë nga Suedia para 150 vitesh. Ti më flet si mjeku i qytetit ku bëra 17 vite të jetës sime, i cili në raportin e tij konstatoi se punëtoria e qytetit janë burra të degjeneruar, të alkoolizuar, pa ndjenja për familjet e tyre - vetëm me dëshirën për raki në tru...
    Bile bile në atë kohë, kur qanin foshnjet, u futën në gojë një leckë të lagur me raki, për ti rehatuar. E tillë ishte Suedia, një prej shteteve më të prapambetura në Evropë, sot një prej atyre më të përparuara! Lëvizjet popullore bënin punën e tyre - njërezit fitonin shpresë. Suedia në fillim të shekullit XIX ishte një shtet në falimentim - kishte humbur territoret përtej detit baltik, më në fund edhe Finlandën.... Mbretëroi varfëria, demoralizimi. Lëvizjet popullore - kundër keqpërdorimit të alkoolit, kundër shtypjes fetare (sundimit të kishës suedeze) dhe sidomos lëvizja punëtore - bashkë me të mirat materiale për eksport, hekurin dhe drurin, krijuan një bazë për përparim, për begati materiale dhe shpirtërore.
    Aman, a mos është i mundur një zhvillim i njëjtë në Shqipëri? Dhe ju, shqiptarët jashtë atdheut, së paku disa prej jush, do të kuptoni rolin tuaj si ambasadorë për vendlindjen tuaj. A mos vepronin Rilindasit në shumicën e rasteve jashtë Shqipërisë? A ishin të përfshirë të gjithë mërgimtarët shqiptarë në atë levizje patriotike? Sigurisht se jo, prapë pa lëvizjen e Rilindjes shqiptare nuk do të ekzistonte as ajo Shqipëri të gjymtuar që kemi edhe sot!
    Po pajtohem me ty, Lis, se parakushtet janë të dobëta, se njerëzit kanë hallet e tyre për të fituar minimumin për kafshatën e gojës. Kjo dihet. Por një gjë është e qartë: Me parafytyrimet tona kriijojmë një realitet! Me terror Enver Hoxha krijoi atë realitet që dëshiroi ai në Shqipëri, ishte një shtet sipas dëshirës së tij, në të cilin ai dinte të ushtronte pushtetin. Dhe dihet se realiteti ekonomik është faktori vendimtar (faktori që rrëzoi edhe diktaturat komuniste) por dëshirat, shpresat, përpjekjet tona kanë rëndësi vendimtare edhe për ekonominë dhe për zhvillimin e vendit. Duhet një gërshetim të lëvizjeve popullore brenda Shqipërisë dhe Kosovës (dhe për zhvillim ekonomik-shoqëror-kulturor do jo për një politizim të dëmshëm!) dhe përpjekje për të shtuar turizmin, industrinë e vogël etj në territoret shqiptare. Natyrisht gati 50 vite me një mentalitet shtypës totalitar ka krijuar një apati, një lloj bllokimi mendor, por duke krahasuar me Suedinë e skamjes para 150 vitesh, më duket se rruga drejt përparimit ekziston edhe për shqiptarët! Mund të gaboj, por jam nga natyra optimist.
    Ullmar Qvick

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Suedia para 150 vitesh dhe Gramshi sot

    Mjerimi dhe demoralizimi i Suedisë dikur më ra ndër mend kur lexova raportin e udhëtimit nga Gramshi në portalin e Komitetit Suedezo-Shqipar. Raportin e ka shkruar një anëtare e cila viziton vendlindjen:

    "Në parkun e vogël natyror para pallatit tim i cili kishte shumë driza, plepa dhe shelgje jane tani 5 kafe dhe njerëzit e papunë të cilët janë të shumtë e gjejnë shumë kollaj ngushëllimin te rakija e cila në Gramsh ka tradita të vjetra dhe bëhet si nga dellinja, marja meni, kumbulla dhe mbreti i rakisë rrushi. Bëhen tre a katër, marrin meze të thjeshta me pak djath të bardhë me pak qepe të njoma me dy tre fela domate dhe nqs kane pak më tepër pare edhe me një copë të vogël sallami, dhe të lumtur në lumturinë e tyre ia fillojnë muhabetit e kengës dhe patjetër që nuk vihet fare në pyetje nëse tavolina përballë apo komshinjtë që janë vetëm pesë metra larg në pallatin tjetër do të shqetësohen.

    Njeri nga ata që është tepër i njohur në Gramsh të cilit ia ka shumë qefin rakisë, doli shumë pa dëshirë nga lokali i cili do mbyllej dhe kur pa që binte shi, ngriti duart nga qielli dhe tha : A pse nuk bie raki por bie shi. Kurse varrmihësi i qyteti i cili është dhe ai nga ata që ia ka qefi rakinë dhe që një ditë bëri aq zhurmë sa komisari i policisë tha ta fusnin në polici derisa ti dilte rakija i tha komisarit: Ti më fut po une dal prapë, por po të futa une atje brenda nuk del më prapë.
    ..........................................
    Edhe në mjerim ka humor....
    Ullmar Qvick

  8. #8
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384
    Neqoftese do botonje nje shkrim ne nje gazete, cfare do pretedonje te sensibilizoje me pare, Ullmar?
    Se jemi bij te Ilireve, dhe ishim pishtare te Kristianizmit(ne Evrope te jemi te sinqerte, sot e kesaj dite njerezit jane distancuar pothuajse fare nga feja dhe parapelqejne te jetojne si hebrenjte, gje e cila nuk korrespondon dhe perputhet me ato cfare ne deshirojme te shprehemi) ?
    Evropes nuk intereson Shqiperia.
    Kesaj Evrope i interesojne mardheniet me xhelatet e Evropes Lindore ,France-Rusi-Greqi-Rusi dhe asgje me shume.
    Ky eshte boshti qe kryqezon Shqiperine drejt per se drejti, gje qe shqipetaret e kane urryer historikisht.
    Shqiperia nuk ka aleate, vetem sepse nuk ka dashur te jete pjese e Evropes Lindore.
    Rruga e shqipetareve gjithmone ka qene rruga e Perendimit dhe per kete shqipetaret kane enderruar historikisht.
    Per sa kohe ne Shqiperi do te kete greke dhe serbe qe te udheheqin, shqipetaret mund te bertasin sa te duan.
    Ata duke bertitur vetem varrin i bejne vetes sepse fqinjet tane tashme i kane varferuar dhe asimiluar shqipetaret ne ate menyre, saqe kur te ju japesh ca para, pa nje pa dy te qellojne ne lule te ballit.
    Pse behet shaka me francezet, ruset, serbet dhe greket?
    "Shteti" shqipetar po i vret shqipetaret e tij ne Shqiperi, jo me qe nuk e can koken per ata shqipetare qe i ka debuar me deshire nga vendlindja.
    Pastaj ti nuk po e sheh fenomenin eksod me drejtim nga Turqia.
    Rruga ilegale per te shkuar drejt perendimit eshte bere kaq e veshtire sa duhet te llogarisesh edhe rrezikun me te madh, ate te jetes.
    Jane merzitur kaq shume me ne perendimoret, sa fatemiresisht ne shohim keto detaje te vogla per te kuptuar se cfare dashurie kane keta per ne dhe se a ja vlen ti ndryshosh imazhin Shqiperise, ne Perendim.
    Ne fund te fundit, edhe Evropa Perendimore na mbyll dyert, atehere kur kemi shansin te shkeputemi nga endrra e keqe bizantine.
    E ke pare ate humorin e Fadil Hases qe i binte gajres?
    Ja keshtu jemi edhe ne shqipetaret.
    Gjithsesi shume faleminderit per keshillat qe i jepni shqipetareve.
    "Miku i vertete te ndihmon kur je ne pike te hallit"
    "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Baleta shkruan:

    ----------

    NUK NGATËRROHEN, POR DUAN TË NGATËRROJNË


    Më 12 tetor në “Gazeta Shqiptare” (f.11) është një shënim i vogël me titull “Kosovari “rrëmben” 24-vjeçaren te “Kanon”.’Bëhet fjalë për një ngjarje në një klub nate në Tiranë ku një djalë shqiptar nga Kosova me emrin Idriz Çovanaj qenka arrestuar nga policia me akuzën se ka dashur të rrëmbejë një vajzë që përmendet vetëm me inicilaet N.O..

    Po më datën 12 tetor për këtë ngjarje të kronikës së zezë ka shkruar edhe gazeta “Koha Jonë” nën titullin “Jugosllavi tenton të rrëmbejë tiranasen”. Për rrëmnbyesin e dyshuar “KJ” shprehte qysh nëfillim “ “Është banor i Tiranës, ndonëse shtetas jugosllav me kombësi shqiptare, lindur në Prizren”. Pra “kosovari” i “Gazetës Shqiptare” e cila ka parapëlqyër të theksojë më shumë identitetin krahinor të shqiptarit Çovanaj me banim në Tiranë deri tek gazeta “Koha Jonë” merr si identifikim kryesor “jugosllav” edhe pse n. kovaçi i “KJ’ që ka bërë shkrimin është i vetëdishëm se bëhet fjalë për një person me kombësi shqiptare, me prejardhje krahoinore nga një krahinë shqiptare dhe që banuaka në kryeqytetin e Shqipërisë. Shkruesi i shkrimit në “KJ” që i di gjithë këto gjëra duhet të dijë se nuk ka më “Jugosllavi”, se nuk ka më identitet individual e kolektiv “jugosllav”, nuk ka më shtetësi “jugosllave”. E dhe skudrat e futbollit e të sporteve të tjera tani qëuhen Serbi-Mal-i- Zi kur përfaqësosjnë “Unionin’ e këtyre vendeve. Por për gazetën “KJ”, Idriz Çovanaj i “Gazetës Shqiptare” është Idriz Çovanovi “ shtetas jugosllav” që ra në prangat e policisë së Tiranës”. “Gafa” të tilla nuk bëhen nga padijenia. Është një mënyrë e ligë për të krijuar sa më shumë çoroditje në mendjet e lexuesve, për të mbajtur të pranishme në propagnadën shqiptare fantazmën e “Jugosllavisë”, e të “jugosllavit”, për të thënë se po të jesh shqiptar nga krahina shqiptare e Kosovës je ende jugosllav, pra je qytetar e banor i Serbisë. Vetëm kështu me hilera të tilla mund t’i shërbehet tani politikës së Serbisë midis shqiptaëve.

    Një provokim edhe më ndyrë ka bërë TV “Klan” që kur dha lajmin dhe kronikën e demonstratës së rinisë e nxënësve të Elbasanit kundër provokimeve greke në Himarë me datën 12 tetor 2003 përmendi si “hollësi” se nxnësve elbasanas u printe një profesor shqiptaro-serb. Në emisionin e lajmeve të orës 19’30 nuk e fiksuam dot në kujtesë emrin e këtij “profesori shqiptaro-serb” që gjithsesi kishste mbimeër që mbaronte me një “viç”. Pritënm emisionin e fundit për të dëgjuar me më shumë përqëndrim. Por në emsionin e fundit ky lajm bashkë me kronikën ishte hequr.

    Marifete si këto janë të shpeshta. Asgjë nga këto nuk bëhet nga paaftësia profesionale, ose gabimi i rastësishëm i gazetarëve. Nuk duhet as përgatitje të madhe profesionale, as zgjuarsi të madhe për të shmangur të tilla ngacmime e gafa. Por këto bëhen qëllimisht për të ndikuar mbi mendjet e njerëzve. Dhe zakonisht janë gazetat e televizionet e dalluara për sulme antishqiptare që i bëjnë këto “gafa”. Janë këto gazeta e televizione që për vet nuk ngatërrohen aspak, por tentojnë të ngatërroijnë lexuesit, shikuesit e dëgjuesit e tyre.

    Abdi Baleta

  10. #10
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384
    Shiko more Brari se mos nuk e njeh mire Baleten ti.
    Ai shpif qe dicka te ngelet.
    "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

  11. #11
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384
    Ullmar me poshte keni mundesine te lexoni edhe nje shkrim te akademikut Rexhep Qosja dhe ndoshta mund te merrni nje shpjegim te qarte ne lidhje me pesimizmin tim te shprehur nepermjet replikave.

    E Premte, 07 Nentor 2003


    SHQIPTARET KUNDER VETVETES

    Nga Akad. Rexhep Qosja

    Ne vitin 2000 ne Kosove, ne organizim te OESB-se, do te mbahen zgjedhjet vendore. Keto zgjedhje do te quhen historike, jo vetem pse ishin zgjedhjet e para shumepartiake, te lira e demokratike, por pse ne to nuk do te fitojne ata qe Kosoves ia kishin sjelle lirine qe ka, por kundershtaret e tyre politike! Ishte ky nje deklarim mosmirenjohes i rreth 70 per qind te zgjedhesve te Kosoves ndaj atyre te cilet, bashke me NATO-n, prej Kosoves kishin debuar ushtrine, policine dhe zyrtaret serbe dhe i kishin bere te mundshme ato zgjedhje. Njohesit e punes se nderkombetareve ne Kosove e dine mire se ata kishin bere jo pak perpjekje, te fshehura e te hapta, qe te sigurojne fitoren e forces politike, qe perbehej ne shumice prej ish-anetareve te Lidhjes se Komunisteve te Jugosllavise ne Kosove. Ata qe ne vendet e tyre, dikur, ua kishin mohuar te drejten e ushtrimit te detyrave publike jo vetem atyre qe kishin bashkepunuar me pushtuesit gjermane e italiane, por edhe atyre qe nuk ishin inkuadruar ne luften kunder tyre, ne Kosove po zbatonin kritere plotesisht te tjera!

    Ne qofte se ne zgjedhjet vendore dhe ne zgjedhjet e mevonshme te pergjithshme, me perqindje te madhe, shprehet mosmirenjohje ndaj clirimtareve te Kosoves, mos do te thote kjo se ne edhe keshtu kemi bere nje pune kunder vetvetes!

    * * *

    Ne vitin 2001, ne Maqedoni do te paraqitet Ushtria Clirimtare Kombetare, e cila do ta filloje luften per ngritjen e te drejtave njerezore e kombetare dhe njohjen e statusit te popullit shtetkrijues. Lufta e Ushtrise Clirimtare Kombetare nuk mund te quhet historikisht me pak e arsyeshme se lufta e Ushtrise Clirimtare te Kosoves, perpos ne qofte se shtypjen e regjimit maqedon ndaj shqiptareve ne Maqedoni e quajme te durueshme per shkak se nuk ishte shtypje e regjimit serb! Megjithe frytet qe kishte sjelle lufta e UCK-se ne Kosove, partite shqiptare, qe ishin ne pushtet ne Maqedoni dhe zyrtare shqiptare ne te dy anet e Maqedonise, ne fillim do te nxitojne te deklarohen kunder Ushtrise Clirimtare Kombetare. Madje, edhe nje numer i inttelektualeve do te ndjekin rrugen e politikaneve dhe do ta shpallin te fajshme UCK-ne Maqedoni e te pa gjasa historike kryengritjen e saj. Ishte e qarte: mesimi qe kishte sjelle lufta e UCK-se ne Kosove nuk ishte mesuar, para se gjithash, prej atyre te cilet marrjen dhe dhenien e mesimit e kishin profesion! Nuk do te kaloje shume kohe e faktoret nderkombetare do ta pranojne Ushtrine Clirimtare Kombetare si pale ne bisedime me palen maqedone; dhe kjo domethene se nderkombetaret uk mund ta quanin te paligjshme luften e kryengritesve shqiptare ne Maqedoni. Keshtu, faktoret nderkombetare tregohen me te kuptueshem ndaj ketyre kryengritesve sesa disa parti, politikene e intelektuale shqiptare ne Maqedoni, ne Shqiperi e ne Kosove!

    Eshte e veshtire te dihet nese kundershtaret e UCK-se ne Maqedoni nga radhet tona, pas perfundimit te bisedimeve ne Oher, qe sollen rritjen e te drejtave te shqiptareve, e kishin kuptuar se ishin ngritur kunder zerit te historise. Mund te dihet sigurt, nderkaq, se edhe keshtu ne kemi punuar kunder vetvetes.

    * * *

    Shqiptaret u takojne tri feve. Kemi arsye edhe historike, edhe te pershtatshme, qe kete fakt ta shikojme si kusht te pasurise se kultures e te qyteterimit tone. Dhe kemi arsye qe te jemi krenare para popujve te tjere pse ne historine tone nuk mbahet mend asnje konflikt i brendshem me i gjere ne baze fetare.

    Por, njekohesisht kemi arsye historike qe te mos harrojme se ne kohen e Rilindjes, per shembull, perkatesia e tri feve i sillte disa pengesa unitetit kombetar. Kryeqendrat e tri feve, Stambolli, Athina e Roma, perpiqeshin qe permes pjesetareve te fese muslimane, te fese ortodokse dhe te fese katolike, te shtrijne ndikim cintegrues ne jeten e shqiptareve. Nuk mund te thuhet se keto perpjekje ishin plotesisht te kota: nje numer i ithtareve fanatike i gjenin ne radhet e tri feve! Per kete arsye elementet me te ndergjegjshem kombetare, intelektualet rilindes, do te zhvillojne beteje politike kunder klerikalizimit dhe do te shpallin parrullen: fe e shqiptareve eshte shqiptaria.

    Historia nuk mund te quhet e perfunduar as me te mirat, as met e keqiat e saj. Historia si proces vazhdon. E ne histori te gjitha jane te mundshme.

    Ne, sot, mund te verejme se ne jeten tone kombetare edhe ne Shqiperi, edhe ne Kosove, individe dhe grupe, ne nje menyre me pak a me shume te mbuluar, merren me propagande fetare.

    Ne,sott, mund te verejme se ne jeten tone kombetare edhe ne Shqiperi, edhe ne Kosove, te rinj e te reja, burra dhe gra, e deshmojne identitetin e tyre edhe me simbole fetare. Kjo eshte e drejte e tyre e ligjshme, natyrisht, dhe kunder kesaj te drejte asnje njeri me kulture demokratike nuk mund te jete kunder.

    Te gjitha keto te dhena po i theksoj per arsye te bindjes se ne punen politike eshte gjithnje e nevojshme qe te mos harrohet fakti se ne jemi popull qe u takon tri feve. Po te shikojme perberjet e qeverive shqiptare prej te pares- prej qeverise qe ka formuar Ismail Qemali, do te verejme se prijesit politike shqiptare kane pasur kujdes per perfaqesimin e te tri feve ne institucionet politike e shteterore te vendit. Kjo mund te thuhet per prrijesit e sotem partiake ose, se paku, per disa prej tyre; kjo nuk mund te thuhet sidomos per socialistet! Duke shprehur bindjen vetjake se ne institucionet me te larta te shtetit shqiptar pashmangshem do te duhej te perfaqesoheshin si duhet te tri besimet, me konsiderate te vecante per ata qe jane me ne pakice, e ritheksoj mendimin: te kemi shume kujdes qe, sidomos, ne kete fushe te mos punojme kunder vetes.

    * * *

    Toleranca eshte vlere e madhe shoqerore dhe shteterore. Por, toleranca ne jeten tone kombetare eshte rralluar shume: e kane rralluar ne radhe te pare forcat politike dhe politikane. Shembuj ka per se teperrmi. Konflikti i vazhdueshem midis dy partive me te medha ne Shqiperi-midis Partise Socialiste dhe partise Demokratike, ka sjelle tendosje te medha dhe hasmeri ne vend.

    Partite ne fjale kete konflikt e kane shtrire ne te gjitha nivelet e shoqerise e te shtetit shqiptar, prej institucioneve vendore e deri te Kuvendi i Shqiperise, prej qytetari te thjeshte, anetar e jo anetar partie, e deri te zyrtaret me te larte shteterore!

    Pikerisht ky konflikt e mban Shqiperine ne gjendje te perhershme te ashtuquajtur revolucionare! Paqendrueshmeria politike dhe ekonomike eShqiperise, qe aq shepesh e theksojne vezhguesit e jashtem, eshte pasoje e keti jkonflikti, domethene e kesaj gjendjeje revolucionare mes dy partive, qe e pengon zhvillimin e vendit dhe qe i pengon investuesit e huaj qe te investojne aty! Por, demi qe ky konflikt mes dy partive i sjell Shqiperise dhe shiqptareve eshte me i gjithanshem: ai keqeson bindjet e te tjereve per mentalitetin tone politik! Dhe, ndoshta, jo vetem politik.

    Dhe, si mos t’i keqesoje?

    Trajtimi i kryetarit te bashkise se Tiranes, Edi Rama, para grupit parlamentar, per shembull, nuk mund te perjetohet ndryshe sot perpos si nje trajte "bashkekohore" e trajtimit te heretikeve ne tribunalet e Inkuizicionit ne Mesjete apo ne gjyqet staliniste, por me nje ndryshim: Edi Rama, natyrisht, nuk ekzekutohet prej kundershtareve, por perulet jo me meshirshem se heretiket ne gjykimet staliniane!

    Nuk ka dyshim se koha e konflikteve mes dy partieve ne fjale eshte kohe e humbur per Shqiperine! Dhe e keqja me e madhe e gjithe kesaj qendron ne faktin se te dy prijesit e kettyre dy partive nuk tregohen te vetedijshem per kete!

    Dhe, keshtu ne vazhdojme te punojme kunder vetvetes!

    * * *

    Krijimtaria shpirterore, artistike dhe shkencore, kultura ne pergjithesi, eshte vlera me e madhe shoqerore dhe kombetare. Por, cili eshte qendrimi yne ndaj saj? Po t’i shikojme me gjate televizionet e po t’i lexojme gazetat, do te bindemi se kulturen e vertete, ate kulturen qe shpreh identitetin e popullit, gjithnje e me dukshem, madje gjithnje e me agresivisht, eshte duke e zevendesuar politika -kic dhe e ashtuquajtura kultura-kic. Perjetimin estetik dhe human, qe sjell ajo e para, po e zevendeson argetimi i thjeshte, qe sjell kjo e dyta. Ky konstatim nuk duhet te kuptohet si mohim me cdo kusht i kesaj se dytes. Jo. Ky konstatim duhet te kuptohet vetem si mospajtim me shperfilljen, qe ne pjesen me te madhe te mediave elektronike e te shtypit, i behet se pares.

    Ka shume arsye per kete mospajtim, por njera prej tyre eshte kryesorja. Ne qofte se kultura eshte ajo vlera me e madhe shoqerore dhe kombetare, qe mban lidhjet shpirterore e morale te nje populli, qe krijon unitetin e tij, shtrohet pyetja a mund ta zevendesojme sot me ndonje vlere tjeter?

    A mund ta zevendesojme me fene? Jo. Feja bash nuk i bashkon njerezit e feve te ndryshme? Me politiken? Jo. Politika po i ben pike e pese! A mund ta zevendesojme me tekniken? Jo. Teknika nuk eshte mundesia jone sepse ne nuk kemi kushte qe te behemi shpikes te medhenj ne fushe te saj. Me tregun? Jo. Me fuqine e parase? Jo. Me fuqine ekonomike e ushtarake, qe do te cmohet ne bote? Jo. E me cka atehere? Vetem me kulturen, me krijimtarine shpirt`rore: me letersine, me filmin, me muziken, me pikturen e skulpturen, me mendimin shkencor e filozofik. Dhe, natyrisht, me gjuhen letrare kombetare.Vetem ne keto fusha mund t’i sjellim vlera botes. Por, keto jane shperfillur.

    Domethene: edhe keshtu ne punojme kunder vetvetes.

    * * *

    Pune te madhe kunder vetvetes ne bejme edhe me disa gazeta. Numri i tyre eshte i vogel, por ndikimi i tyre rrenues ne vetedijen e ne kulturen e njerezve eshte i madh! Ato jane gazeta te varura prej ndonje partie, edhe pse partiake nuk shenohen, prej ndonje grupi te shquar ne veprimtari politike, ne biznes apo prej ndonje grupi thjesht mafioz. Me shpifje, me genjeshtra, me denoncime, ne pergjithesi, me poetiken e tyre te paetike, ato nxisin mosdurime, hakmarrje, urrejtje te motiveve me te ndryshme: mosdurime, madje, urrejtje politike, ideologjike apo krahinore! Ndonjehere, ndonjera prej tyre nxit edhe mosdurime fetare!

    11.Mund te jepen edhe shembuj te tjere te punes sone kunder vetvetes.

    Me krimin e organizuar, qe, heret me te shpeshta, zhvillohet ne kufi te politikes, apo, madje, i ngjizur me te; me korrupsionin financiar dhe politik, kunder te cilit ne Shqiperine shteterore se paku behet lufte, kryesisht verbale, kurse ne Kosove lulezon lirisht, pa u permendur fare ne institucionet politike e administrative; me vrasjet e kohepaskohshme politike; me vrasjet e kohepaskohshme te pjestareve te bashkesise etnike serbe ne Kosove; me caktimin e njerezve te dores se trete per t’u marre me pune politike te dores se pare- me te gjitha keto ne bejme pune teper te madhe kunder vetevetes me pasoja per perpjekjet e Shqiperise e te Kosoves per te kapercyer vonesen historike, per ta zene hapin me kohen dhe per t’u gjetur, me ne fund, atje ku te gjithe ballkanasit po aspirojne: ne Evropen e Bashkuar.

    * * *

    Nuk ka dyshim se ne veprimtarine tone politike gjate kohes per te cilen u fol me siper ka edhe shembuj te tjere te punes, qe historikisht e shikuar, doemos do te quhet: pune e jona kunder vetvetes.

    Por, ne vend te shembujve te rinj, eshte koha te shtrohet pyetja: pse ngjet keshtu, pse punojme kunder vetevetes?

    Ka shume pergjigje te ndryshme.

    Pergjigjia e sakte pashmangshem nenkupton pune me te gjate kerkimore nga historiane e sociologe.

    Dhe, kjo pergjigje nuk mund te mos niset prej faktit se kombi eshte teresi e interesave te ndryshme qe ne kohe levizjesh e kerkesash te medha, sic ishte kjo e dy dhejtevjeteshave te fundit, mund te jene shume kundershtimore.

    Dhe, keto interesa te ndryshme bejne qe individe, grupe, parti politike e shtresa shoqerore te mos e degjojne kur duhet e si duhet zerin e historise!

    Pa menduar shume se veprojne historikisht drejt e sa padrejt, sa pergjegjshem e sa papergjegjshem, ato i vene interesat e veta mbi interesat e pergjithshme.

    Dhe, pastaj bejne perpjekje qe johistorine ta shpallin histori, sic ngjau ne Kosove deri ne nentor 1997!

    Ketu, te ky konstatim, e quaj te domosdoshme, t’i ve pike shtjellimit per temen Shqiptaret kunder vetvetes, qe ne kushtet tona te sotme politike, sigurisht, eshte e papopullarizuar, t’i ve pike shtjellimit tim, por duke theksuar interesin qe ka studimi me i hollesishem i kesaj teme.

    Them keshtu per je arsye shume te vecante: vetem historia e studiuar hollesisht drejt e ndershem, nuk do te na perseritet edhe ne trajtat e saj cenuese e fyese, me shpesh tragjike se komike- si te bera kunder vetvetes!

    Burimi: "Koha Jone"
    "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e bucibuci
    Anëtarësuar
    07-12-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    36
    Eshte detyre e cdo shqiptari te beje propagande pozitive per shqiperine dhe shqiptaret.Per ndonje njeri te papranueshem per shoqerine ne kemi nje shprehje*Ai nuk do baban e vet jo me ne*Shqiptar i denje eshte ai qe mendon e shprehet pozitivisht per Shqiperine.Kjo sdo te thot aspak qe ai mos te bej perpjekjet maximale per te ndryshuar ato gjera qe sjane pozitive.Duke mos qene perfaqsimi real qe duhet te kishin Shqiptaret politikanet e injektuar ne Shqiperi jane pengese per zhvillimin e Shqiperise dhe perfaqesimin e denje ne bote.Prandaj un mendoj se cdo perpjekje individuale apo e organizuar qe behet per te nxjerre ne pah vlerat e Shqiperise dhe Shqiptareve eshte shume pozitive .
    RESPEKT SHQIPTAREVE

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-11-2003
    Vendndodhja
    U.S.A.
    Postime
    15
    Shqiperise dhe shqiptareve po u hidhet balte gjithandej. Qellimi i fqinjeve tane perfshire ketu edhe Italine ka qene dhe eshte te degradoje Shqiperine dhe shqiptaret. Qellimi eshte nje njejte qe shqiptaret te dalin si nje komb kriminel qe nuk dine te qeverisin dhe qe shkaktojne vetem probleme. Keshtu ata kerkojne te degradojne Shqiperine dhe shqiptaret para botes dhe te na mohojne cdo te drejte dhe me se fundi edhe te na eleminojne si komb nga harta ballkanike.
    Persa i perket Europes ajo asnjehere nuk eshte interesuar per shqiptaret. Shqiptaret kane qene ata qe e kane dertyruar Europen ne nje fare menyre te merret me ne. Ne per Europianet jemi te huaj, sepse ata nuk na njohin ne dhe as karakterin tone. Shqiptaret ne Europe njihen vetem si kriminele dhe kjo jo se ne jemi kriminelet me te famshem te Europes, por ne u beme si paraja e kuqe ose dhija e zeze sic u permend nga nje diskutantet e mesiper.
    Keshtu ne qe jemi ne perendim na del si detyre qe me propaganden tone te mundohemi t'iu sjellim Europianve vlerat me pozitive te kombit tone. Shqiperia dhe shqiptaret kane me c'te krenohen dhe c'ti thone botes.
    Ajo qe thote Lis nuk qendron aspak. Fakti qe ai permend qe shqiptaret e Shqiperise se cunguar nuk e dine historine e Shqiperise se ne menyre te sakte s'ka te beje fare me ngritjen e imazhit te Shqiperise. Zoti Lis as vete Europianet nuk dine historite e vendeve te tyre ashtu sic duhet. Ne nuk duhet te japim leksione historie, por po qe nevoja me sa di une te gjithe shqiptaret kane njefare njohurie elementare te historise se vendit te tyre. Detyra jone eshte t'iu paraqesim imazhin sa me pozitiv te shqiptarit pavarsisht prej nga c'pjese e Shqiperise jemi.
    Persa i perket faktit tjeter qe thoni ju z. Lis se Europa i di te gjitha dhe duhet te ndihmoje dhe te na rrije prane, me duket se po flisni kodra pas bregu. Qe ta marresh vesh ti nese Europa i di te gjitha atehere pse nuk vepron pozitivisht per ta ndihmuar Shqiperine , por gjithmon ka kundervepruar negativisht ndaj ceshtjes dhe intereseva te pergjthshme te Shqiperise. Une deri me sot nuk kam pare ndonje ndihme serioze, por vecse lemoshave per te mos ngordhur urie. Merr shembullin e luftes ne Kosove. Sikur te mos ishte Sh.B.A a do te nderhynte Europa? Kurren e kurres, por do te na kishin lene te ngordhnim.
    Prandaj, z. Lis shqiptaret duhet ta mbrojne imazhin e vendit te tyre dhe jo ye presin nga bota. Gomarin e nxjerr i zoti nga balta. Keshtu qe ne jemi te zotet dhe kjo eshte detyra jone.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Mjaft mendime me interes

    Si gjithmonë në debatet politiko-shoqërore bëhet një farë polarizimi. Kjo është pozitive në rast se debatuesit tregojnë një farë tolerance dhe nuk hyjnë në fyerje personale. Deri tani ky debat është zhvilluar në një klimë të pranueshme demokratike dhe toleruese. Kjo më gëzon.
    Brari ka vënë në dukje një shfaqje shumë të dëmshme, kontradiktat Kosovë-Shqipëri, dhe rolin e shtypit në këtë mes. Abdi Barleta mund të ketë synimet e tij të njohura në këtë cështje, por të mos injorojmë tekstin e tij, edhepse mund të kemi rezerva ndaj atij. Kam përshtypje se lufta në Kosovë disi e ka zbutur qëndrimin negativ në Shqipëri ndaj kosovarëve, edhe dihet se historia e mosmarrëveshjeve midis shqiptarëve të Shqipërisë dhe atyre të Kosovës është e gjatë dhe e ndërlikuar. Dhe në plan të parë: shumë, shumë tragjike, shumë, shumë e dëmshme!

    Mund të përmend vetëm disa faktorë: Shkëputja e Kosovës nga trungu shqiptar që gati 90 vite. Sundimi serb në Kosovë dhe marrëdhëniet e komplikuara Jugosllavi-Shqipëri. Politika me dy fytyra që ka ndjekur Partia e Punës ndaj bashkëatdhetarëve në Kosovë. Diversantët që dërgoheshin nga regjimi jugosllav për në Shqipëri pas vitit 1948. Patriotët naiv shqiptar nga Kosova, të cilët kaluan kufirin e Shqipërisë dhe trajtoheshin në mënyrë brutale për vite në rradhë. Ardhja në Shqipëri të djelmoshave nga Kosova në vitet 1991-92, djelmosh pa skrupuj të cilët - të nxitur nga dikush me qëllime të errëta - e shfrytëzonin gjendjen e mjerueshme të Shqipërisë duke bërë aventura me vajza dhe mjete materiale dhe me sjellje përgjithësisht të këqia. Lidhjet politike midis PPSH dhe një pjesë të rinisë kosovare, ndikimi i ideollogjisë së Enver Hoxhës në ngjarjet e vitit 1981, pastaj ushtrimet ushtarake në kampet në Shqipëri në vitet '90, para dhe pas themelimit të UCK-së. "Klima luftarake" në disa qarqe kosovare si rezultat i ndikimit ideologjik të Shqipërisë së Enver Hoxhës....

    Është fakt se shumica e shqiptarëve të Kosovës kanë mbajtur një qëndrim pozitiv ndaj Shqipërisë së Enverit. Ky qëndrim ka qenë i bazuar në iluzione, në shpresa të kota, të ushqyera nga propaganda e PPSH. Qëndrimi negativ ndaj Kosovës në Shqipëri ka pasur një element politik ("janë të dyshimtë, shumë prej tyre janë agjentë të Titos" ishin fjalët e përfaqësuesve të Shqipërisë në bisedat me të huajtë në vitet 1970 dhe më vonë) dhe një element personal - përvoja nga sjelljet brutale të 'huliganëve' kosovar në Shqipëri në fillim të viteve '90.

    Një ditë në vitin 1995 në një rrugë në Tiranë dëgjova se si flitej për bastisjet dhe represaljet serbe në Kosovë. Një shqiptar nga Tirana tha afërsisht: "Mirë, serbët u japin atyre shqiptarëve të mallkuar të Kosovës cka meritojnë, bravo!" - Unë ndjeva një dëshpërim të thellë, një goditje morale. Ky idiot për mua ishte si një person i cili vetë amputon një krah ose këmbë vetëm për inat! Asnjëherë fjalët dënigruese ose raciste që kam dëgjuar këtu në Suedi nga goja e suedezëve harbut nuk më kanë prekur aq shumë sa fjalët e këtij pisllëku, sepse kuptova se ai nuk ishte vetëm...

    Receta kundër shfaqeve të tilla? Unë vetë jam i vetëdijshëm se ndryshimet e krijuara nga gati 100 vite izolimi luajnë një rol, por jam i sigurt se më shumë me rëndësi është fakti se shqiptarët e mirë, njerëz me një farë kulture dhe me mend, kuptojnë se vëllezër dhe motra kanë dallime midis tyre, prapë janë të një gjaku! Unë besoj se udhëtimet turistike nga Kosova për në Shqipëri në vitet e fundit janë një faktor shumë pozitiv për të dy palët! Mjellma (shqiptare nga Drenica me banim në SHBA) më ka dërguar një përshkrim shumë kuptimplotë për ndjenjat e saj të frikës dhe dyshimit kur ajo erdhi për herë të parë në Shqipëri, dhe pastaj ndjenjat e gëzimit dhe lehtësimit kur ajo u prit me dashuri dhe mirëkuptim në një hotel afër bregdetit...

    Për të bërë në botën e jashtme një propagandë të mirë për cështjet shqiptare duhet të kujtojmë se "xhamadani vija-vija, është Kosova, është Shqipëria".

    Nuk është me aq rëndësi nëse "xhamadani pika-pika është Shqipëria, është Amerika". Së paku të mos mendojmë se "Xhamadani lara-lara është Shqipëria, është Sahara" - sepse në shkretëtirë nuk ka as ujë, as ushqim! Dhe nuk di Z. Tanush, a mendoni ju se "Xhamadani copa-copa është Shqipëria, është Evropa!" Shpresoj në atë rast se ju bëni gabim, por nuk di....

    Dhe me këto fjalë të fundit (mendimet e Z. Lis dhe Z. Tanush do të komentoj më vonë) dua të ju përmend se humori është një dhuratë që na dha Zoti - dhe humori është shoku i mirëkuptimit...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ullmar Qvick : 08-11-2003 më 06:38
    Ullmar Qvick

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Interesat e shteteve tjera dhe interesat shqiptare

    Në diskutimet e tyre Z. Lis dhe Z. Tanush kanë pikëpamje të kundërta. Z. Lis ushqen një pesimizëm të theksuar në lidhje me aftësitë e shqiptarëve për bashkim, në këtë drejtim ai përdor një artikull nga Rexhep Qosja për të vërtetuar se qëndrimi i tij ka një bazë dhe është i arsyeshëm. Z. Tanush nga ana e tij vë në dukje se propaganda është një mjet me vlerë për të përgënjeshtruar shpifjet dhe lajmet negative që vijnë nga fqinjët dhe nga qarqe të tjera në Evropë. Ai edhe pohon se Evropa nuk ka treguar dhe as tani nuk tregon një interesim të vërtetë për shqiptarët dhe fatin e tyre.

    Si gjithmonë në debatet - kur debatuesit janë njerëz me mend dhe logjikë - unë mund të pranoj dicka nga argumentet e të dy palëve, më pak ose më shumë por jo plotësisht. Dua të theksoj: Shembujt që ka dhënë akademiku Rexhep Qosja janë me interes dhe në përgjithësi me vlerë, por në disa drejtime mbizotërojnë disa tendenca që ka ai (kur ai shkruan për Kosovën) sepse ai është tepër i inkuadruar në lojërat politike atje dhe bëhet jo-objektiv.
    Prapë, kur kemi të bëjmë me vëzhgime të përgjithshme, për shembull kur shqiptarët duhet të tregojnë një qëndrim të përbashkët në sytë e Evropës ose të botës, po pajtohem plotësisht me Rexhep Qosen. Inatet politike kanë dëmtuar shumë imazhin e shqiptarëve në arenën ndërkombëtare.

    Për atë arsye kuptohet vetvetiu se nuk mund të bashkohem krejt as me Z. Tanush, i cili përqëndron kritikat e tij në sjelljet e Evropës ndaj shqiptarëve, ndërsa ai flet fjalë të mira për Amerikën. Mendimi im është: Evropa është e përcarë në lidhje me shumë probleme politike, në shumë raste politika evropeane është shumë egoiste dhe cinike. Por edhe organizmat evropeane kanë bërë mjaft përpjekje në Shqipëri, dhe janë mbetur mjaft të zhgënjyer për arsye të inateve politike, korrupcionit etj. brenda Shqipërisë. Mendimi im personal është se tërë bota perëndimore e tradhëtoi popullin shqiptar në situatën e vështirë fill pas rrëzimit të regjimit komunist. Në vend të "terapisë shok" me kapitalizmin lakuriq, ky popull i mjerë kishte nevojë për ndihma të gjithanshme ekonomike dhe shpirtërore. Ne dimë pasojat e gabimeve.... një eksodus të pashembullt, një ekonomi që nuk funksionoi fare - jashtë sferës së mafias etj. Dhe pastaj lojërat piramidale dhe kaosi i plotë të vitit 1997...

    Nga ana tjetër Amerika sigurisht nuk është më altruiste se "kurva e vjetër Evropa". Edhe Amerika vepron sipas parimeve të interesit vetjak - ku është morali i SHBA në lidhje me problemet e Izraelit/Palestinës dhe në marrëdhëniet me shetin obskurantist Arabia Saudite? Hipokrizi fund e krye, për hir të interesave egoiste dhe lidhjeve politiko-ekonomike! Nga ana tjetër, Amerika mund të veprojë me vendosmëri, kur Evropa mbetet e pavendosur. Kjo ndodhi në Kosovë, në lidhje me bombardimet në Serbi. Në këtë rast veprimet e Amerikës ishin të arsyeshme, humanitare, për të shpëtuar popullin e Kosovës nga zhdukja e plotë... Natyrisht Amerika kishte qëllime të tjera, jo aq fisnike, por prapë... Amerika tregoi vullnet, bëri si Leka i Madh i cili e zgjidhi nyjen e Gordionit (nëse quhet kështu shqip).

    Bota nuk ka shumë mëshirë ndaj shteteve dhe popujve të vegjël. Kjo dihet. Pasojat e tmerrshme të socialzmit real të tipit enverist dihen, edhe se si vuajnë shumë popuj nga shfrytëzimi global kapitalist. Në raste të tilla lakmitë e Evropës dhe të Amerikës bashkohen, në dëm të popujve të Afrikës dhe Amerikës Latine etj. Nuk ka asnjë sistem ideal, disa janë të tmerrshëm, disa të durueshëm....

    Besoj se shqiptarët duhet të lidhen me forcat më të mira nga jashtë, të cilët pa interesa krejt egoiste duan të ndihmojnë me forcimin e infrastrukturës në Shqipëri dhe Kosovë dhe në investime për jetën ekonomike. Nuk mund të vazhdojë situata, kur njerëzit jetojnë vetëm me paratë që ua dërgojnë të afërmit e tyre në mërgim. Askush nuk mund të jetojë gjatë vetëm me frymëmarrje artificiale, cdokush duhet të marrë frymë vetë! Iniciativat nga jashtë duhet të përqëndrohen edhe në ndihma për të krijuar një edukatë të gjithanshme, përmes lëvizjeve popullore brenda botës shqiptare, për të përballuar forcat negative në jetën politike dhe në ekonomi (veprimet e mafias). Turizmi është me vlerë të madhe, por vetëm me krijimin e një rrjeti industrial (sidomos me njësi të vogëla) Shqipëria dhe Kosova do të zhvillohen në mënyrë të shëndoshë, për të fituar sa më shumë pavarësi.

    Për të përdorur një sllogan të ri dua të them: Shqiptarët kanë nevojë për komunikim interaktiv - të japin dhe të marrin nga bota më shumë - sepse Shqiperia dhe Kosova kanë vlerë të madhe, kanë pasuri të ndryshme, jo vetëm për ata që jetojnë atje ose me nostalgji kujtojnë vitet e fëmijërisë që kaluan aq shpejtë...
    Ullmar Qvick

  16. #16
    xumparja
    Anëtarësuar
    12-10-2002
    Vendndodhja
    SHBA
    Postime
    570
    Ullmar, thjesht ne nderhyrje, meqe e kishe shtruar si pyetje
    Quhet Nyja Gordiane
    Githe te mirat!
    Qetesi!
    Shoket lexojne!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-11-2003
    Vendndodhja
    U.S.A.
    Postime
    15

    Re: Interesat e shteteve tjera dhe interesat shqiptare

    Postuar më parë nga Ullmar Qvick
    Në diskutimet e tyre Z. Lis dhe Z. Tanush kanë pikëpamje të kundërta. Z. Lis ushqen një pesimizëm të theksuar në lidhje me aftësitë e shqiptarëve për bashkim, në këtë drejtim ai përdor një artikull nga Rexhep Qosja për të vërtetuar se qëndrimi i tij ka një bazë dhe është i arsyeshëm. Z. Tanush nga ana e tij vë në dukje se propaganda është një mjet me vlerë për të përgënjeshtruar shpifjet dhe lajmet negative që vijnë nga fqinjët dhe nga qarqe të tjera në Evropë. Ai edhe pohon se Evropa nuk ka treguar dhe as tani nuk tregon një interesim të vërtetë për shqiptarët dhe fatin e tyre.

    Si gjithmonë në debatet - kur debatuesit janë njerëz me mend dhe logjikë - unë mund të pranoj dicka nga argumentet e të dy palëve, më pak ose më shumë por jo plotësisht. Dua të theksoj: Shembujt që ka dhënë akademiku Rexhep Qosja janë me interes dhe në përgjithësi me vlerë, por në disa drejtime mbizotërojnë disa tendenca që ka ai (kur ai shkruan për Kosovën) sepse ai është tepër i inkuadruar në lojërat politike atje dhe bëhet jo-objektiv.
    Prapë, kur kemi të bëjmë me vëzhgime të përgjithshme, për shembull kur shqiptarët duhet të tregojnë një qëndrim të përbashkët në sytë e Evropës ose të botës, po pajtohem plotësisht me Rexhep Qosen. Inatet politike kanë dëmtuar shumë imazhin e shqiptarëve në arenën ndërkombëtare.

    Për atë arsye kuptohet vetvetiu se nuk mund të bashkohem krejt as me Z. Tanush, i cili përqëndron kritikat e tij në sjelljet e Evropës ndaj shqiptarëve, ndërsa ai flet fjalë të mira për Amerikën. Mendimi im është: Evropa është e përcarë në lidhje me shumë probleme politike, në shumë raste politika evropeane është shumë egoiste dhe cinike. Por edhe organizmat evropeane kanë bërë mjaft përpjekje në Shqipëri, dhe janë mbetur mjaft të zhgënjyer për arsye të inateve politike, korrupcionit etj. brenda Shqipërisë. Mendimi im personal është se tërë bota perëndimore e tradhëtoi popullin shqiptar në situatën e vështirë fill pas rrëzimit të regjimit komunist. Në vend të "terapisë shok" me kapitalizmin lakuriq, ky popull i mjerë kishte nevojë për ndihma të gjithanshme ekonomike dhe shpirtërore. Ne dimë pasojat e gabimeve.... një eksodus të pashembullt, një ekonomi që nuk funksionoi fare - jashtë sferës së mafias etj. Dhe pastaj lojërat piramidale dhe kaosi i plotë të vitit 1997...

    Nga ana tjetër Amerika sigurisht nuk është më altruiste se "kurva e vjetër Evropa". Edhe Amerika vepron sipas parimeve të interesit vetjak - ku është morali i SHBA në lidhje me problemet e Izraelit/Palestinës dhe në marrëdhëniet me shetin obskurantist Arabia Saudite? Hipokrizi fund e krye, për hir të interesave egoiste dhe lidhjeve politiko-ekonomike! Nga ana tjetër, Amerika mund të veprojë me vendosmëri, kur Evropa mbetet e pavendosur. Kjo ndodhi në Kosovë, në lidhje me bombardimet në Serbi. Në këtë rast veprimet e Amerikës ishin të arsyeshme, humanitare, për të shpëtuar popullin e Kosovës nga zhdukja e plotë... Natyrisht Amerika kishte qëllime të tjera, jo aq fisnike, por prapë... Amerika tregoi vullnet, bëri si Leka i Madh i cili e zgjidhi nyjen e Gordionit (nëse quhet kështu shqip).

    Bota nuk ka shumë mëshirë ndaj shteteve dhe popujve të vegjël. Kjo dihet. Pasojat e tmerrshme të socialzmit real të tipit enverist dihen, edhe se si vuajnë shumë popuj nga shfrytëzimi global kapitalist. Në raste të tilla lakmitë e Evropës dhe të Amerikës bashkohen, në dëm të popujve të Afrikës dhe Amerikës Latine etj. Nuk ka asnjë sistem ideal, disa janë të tmerrshëm, disa të durueshëm....

    Besoj se shqiptarët duhet të lidhen me forcat më të mira nga jashtë, të cilët pa interesa krejt egoiste duan të ndihmojnë me forcimin e infrastrukturës në Shqipëri dhe Kosovë dhe në investime për jetën ekonomike. Nuk mund të vazhdojë situata, kur njerëzit jetojnë vetëm me paratë që ua dërgojnë të afërmit e tyre në mërgim. Askush nuk mund të jetojë gjatë vetëm me frymëmarrje artificiale, cdokush duhet të marrë frymë vetë! Iniciativat nga jashtë duhet të përqëndrohen edhe në ndihma për të krijuar një edukatë të gjithanshme, përmes lëvizjeve popullore brenda botës shqiptare, për të përballuar forcat negative në jetën politike dhe në ekonomi (veprimet e mafias). Turizmi është me vlerë të madhe, por vetëm me krijimin e një rrjeti industrial (sidomos me njësi të vogëla) Shqipëria dhe Kosova do të zhvillohen në mënyrë të shëndoshë, për të fituar sa më shumë pavarësi.

    Për të përdorur një sllogan të ri dua të them: Shqiptarët kanë nevojë për komunikim interaktiv - të japin dhe të marrin nga bota më shumë - sepse Shqiperia dhe Kosova kanë vlerë të madhe, kanë pasuri të ndryshme, jo vetëm për ata që jetojnë atje ose me nostalgji kujtojnë vitet e fëmijërisë që kaluan aq shpejtë...
    Z. Ullmar Qvik nuk dua te me keq kuptosh mua dhe bindjet e mia. Per cka u shpreha ishte ne lidhje me imazhin e kombit shqiptar qe duhet te ngrihet perpara syve te botes perendimore, sepse ne bote ekziston nje imazh i keq per shqiptaret dhe kjo eshte detyra jone qe ta rregullojme.
    Ndersa ne lidhje me Europen dhe Ameriken mos me keqkupto. Une nuk po mburr Ameriken perpara Europes, por cka po kundershtoja ate qe tha z. Lis tha qe ne duhet te integrohemi ne Europe se vetem permes saj ne do ti zgjidhim problemet tona. Per cfare u shpreha dhe i them perseri eshte se Europa nuk eshte e interesuar per shqiptaret. Me thoni nje platforme konkrete dhe nje ndihme serioze qe i ka dhene Europa kombit shqiptar. Mos permendeni lemosha dhe lajka. Z. Ullmar ju permendet se disa organizma Europiane kane bere per Shqiperine, por kane ngelur te zhgenjyer nga inatet politike dhe korrupsioni qe ekziston ne Shqiperi. Organizmat Europiane kane bere edhe per vende si Turkmenistani, por kjo nuk do te thote se ata e kane ne plan te forcojne Turkmenistanin dhe ta bejne pjese te Unionit te tyre. Organizmat kane bere nje detyre te tyre me qe jemi ne nje kontinent me ta dhe i kemi ngecur si m....pas kepuce. Keshtu thjesht ata lane gojen me ne. Sigurisht ne kemi dhe fajin tone. Duke qene se politikanet tane jane te percare dhe korrupsioni eshte shtrire sheshit Europianet gjejne mana per trahana dhe na kane lene te ngrohemi ne diell.
    Nuk dua te mburr as Ameriken. Fakti qe une permenda ndihmen e Amerikes ne luften e Kosoves, nuk do te thote qe ajo na ndihmuar ne menyre altruiste. Me sigurisht dhe ata kane interesat e tyre.
    Ne nje pike pajtohem me z. Lis ku ai thote se shqiptaret duke mos qene te bashkuar kane vepruar negativisht, pra ne dem te interesave te tyre kombetare.
    Por cka une desha te theksoj eshte se shqiptaret nuk duhet ta shohin zgjidhjen e ceshtjeve te tyre nga Europa e bashkuar as nga Amerika. Shqiptaret perpara se te hyjne ne Komunitetin Europian apo ne ndonje komunitet tjeter duhet te hyjne ne Shqiperine e bashkuar etnikisht dhe te forte ekonomiksht. Une nuk mund te konceptoj Shqiperine ti bashkangjitet Unionit Europian, kur ajo s'ka bashkangjitur trojet e saj dhe nuk eshte forcuar ekonomikisht.
    Keto nuk ka per ti bere kurrkush, pervec nesh.Por se pari te gjithe shqiptaret, si politikane, interlektuale, gra, burra, femije, pleq, ne te gjitha trojet duhet te ndergjegjesohen se ne rrugen e bashkimit dhe te forcimit nuk mund te shkohet me percarje krahinore dhe politike, pa nje platforme mbare kombetare, me qeveri te korruptura, me krim te larte etj. Keto jane vetem hapat e para drejt bashkimit dhe forcimit idealist qe une pretendoj. Por une dua te them se vetem te bashkuar do te arrijme gjithcka. Shqiptaret po te jene te bashkuar bejne mrrekullira.
    (Le te mos harrojme se mese 500 vjet me pare na eshte lene nje amanet " Qendron te Bashkuar". )
    Te la Tanush

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Shqiptarët fëmijëshitës?!

    Së pari e përmenda në një "chat" me mua moderatorja jonë Shigjeta. Pastaj e përmenda në portalin e Komitetit suedezo-shqiptar. Dhe koordinatori ynë Shqiptar Oseku gjeti këtë rubrikë në New York Timës me datë 13 nëntor:
    For Albanians, It's Come to This: A Son for a TV

    Mendoni pak, miq të dashur shqiptar. Deri atje paskan arritur shqiptarët: Të shesin të birin e tyre për një televizor....??!!

    Natyrisht ne dimë se rubrikat bëhen me qëllim disi sensacionale. Por mesazhi i drejtuar një publiku që di shumë pak ose asgjë për shqiptarët bëhet negativ. Në artikullin përkatës shkruhet se mjaft shqiptarë mendojnë se jeta jashtë shtetit do të thotë sukses, dhe se me naivitet besojnë se fëmijët e tyre do të kenë një jetë të mirë në botën e jashtme, nëse ata u japin të huajve. Natyrisht kjo është e mundur, edhe në artikull shkruhet se prindërit të cilët kanë shitur fëmijët e tyre gjenden tani në burg.

    Problemi në rastin e Shqipërisë është se të dhënat negative nuk marrin përgjigje reale dhe pozitive. Pak të huaj dinë se dashuria për fëmijët dhe kujdesi për familjen janë ndër faktorët më të rëndësishëm në jetën e shqiptarit në përgjithësi. Dhe kjo nuk përmendet fare në artikullin e gazetës prestigjioze "New York Times". Nuk ka asnjë element pozitiv në artikullin në fjalë.

    Po të isha gazetar pa ndërgjegje mund të kisha shkruar p.sh. një artikull tendencioz për Shqiptërinë në vitet nentëdhjetë: "Të varfërit e Shqipërisë kujtojnë me mall sistemin komunist". Një bisedë e rastit afër Lanës në Tiranë me një leckaman, i cili pohonte se në regjimin e vjetër ai kishte një rrogë dhe një banesë, sot jo, do të më jepte përshkrimin e gjendjes në Shqipëri.
    Gënjeshtër? Jo, biseda ishte realitet, por si përshkrim i gjendjes së përgjithshme shumë e dyshimtë. Sepse Shqipëria më priti edhe me përshtypje të tjera, më pozitive.

    Nëse do të nisem nga reklamat pornografike me burim nga SHBA që jam i detyruar të refuzoj gati cdo ditë ndër mesazhet e posaardhura në "All Nations Stamp Club" ku jam manexher, më të vërtetë një pjesë shumë negative në shoqërinë amerikane (dhe tekstet tregojnë se janë vërtet me burim amerikan), mund të përshkruaj këtë shoqëri me fjalë tendencioze: "Për gratë amerikane puna është të fitojnë paratë e tyre përmes pornografisë".

    Krahasoni të dy rastet: Shqiptarët - fëmijëshitës. Gratë amerikane - kurva!

    Por këtu kemi një dallim të madh: Opinioni publik ndërkombëtar do të kuptojë se përshkrimi im është jashtëzakonisht tendencioz, se nuk është karakteristike për gratë amerikane të merren me pornografi. Edhe kur shkruajmë artikuj negativ për politikën amerikane, ose për ekonominë kapitaliste amerikane, cdo lëxues di se një realitet tjetër amerikan ekziston. Me kontaktet shumë pozitive me miqtë që kam në Amerikë, nuk do të isha në gjendje të dëmtoj dinjitetin e tyre me një shkrim tejet tendencioz.

    Me këto fjalë dua të theksoj edhe një herë: Është detyra jonë të përballojmë përshkrimet negative dhe sensacionale duke dhënë një pamje më realiste dhe pozitive. As Amerika, as Shqipëria nuk meritojnë shkrime negative ose bile shpifëse. Ai që di të vërtetën duhet ta tregojë. Por për Shqipërinë puna është më me rëndësi, sepse bota di aq pak....

    Më në fund: Shqiptar Oseku ka shkruar një reagim dhe ia ka dërguar redaksisë së "New York Times"-it. Le të shpresojmë se botohet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ullmar Qvick : 19-11-2003 më 11:12
    Ullmar Qvick

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Vendndodhja
    Norrköping, Suedi
    Postime
    215

    Shqpëria - shteti me mediat më të lira në Ballkan

    Këtu, si një përshëndetje të gjithë shqiptarëve në Forum për Ditën e Flamurit, dua të ju jap një lajm shumë positiv, që ju mund të përmendni kur bëhet fjalë për Shqipërinë në qarqet e të huajve:

    Shqipëria ka mediat më të lira ndër shtetet ballkanike sipas një raporti që sapo u botua nga Shoqata e gazetarëve "Reporterë pa kufi".
    RPF e vendos Shqipërinë në vendin e 34-të në botë, para Bosnjës (37), FYROM/Maqedonisë (52) dhe Kroacisë (69). Pozita më e dobët në Ballkan ka Serbia-Mali i Zi që gjendet në vendin e 85-të.

    Në krye të listës është Finlanda dhe në fund Kuba dhe Korea e Veriut, përkatësisht në vendin e 165-të dhe 166-të. Suedia ka fituar një vend të ndershëm, të 8-in.

    Radhitja është bazuar në 58 kritere të lirisë së mediave në secilin prej shteteve të botës. RPF vlerëson ndër të tjera se si mbrohen të drejtat e mediave përmes ligjeve, nëse ekziston dhunë kundër gazetarëve, censurë shtetërore dhe/ose vetëcensurë në radhët e gazetarve për arsye të kërcenimeve dhe dhunës.

    Bëni krahasime me Shqipërinë e Enver Hoxhës, miq të dashur! Prapëseprapë, Shqipëria marshon përpara me Flamurin kuq-e-zi në krye!
    Ullmar Qvick

  20. #20
    raku
    i/e ftuar

    Re: Shqpëria - shteti me mediat më të lira në Ballkan

    Postuar më parë nga Ullmar Qvick
    Këtu, si një përshëndetje të gjithë shqiptarëve në Forum për Ditën e Flamurit, dua të ju jap një lajm shumë positiv, që ju mund të përmendni kur bëhet fjalë për Shqipërinë në qarqet e të huajve:

    Shqipëria ka mediat më të lira ndër shtetet ballkanike sipas një raporti që sapo u botua nga Shoqata e gazetarëve "Reporterë pa kufi".
    RPF e vendos Shqipërinë në vendin e 34-të në botë, para Bosnjës (37), FYROM/Maqedonisë (52) dhe Kroacisë (69). Pozita më e dobët në Ballkan ka Serbia-Mali i Zi që gjendet në vendin e 85-të.


    PËRSHËNDETJE ULLMAR!

    Të falenderoj për informacionin që na solle këtu dhe unë si shqiptar që jam besoj se kjo është mëse e vërtet, pasi i ndjek vazhdimisht lajmet elektronike dhe ato të shkruara çdo ditë


    Media shqiptare në shumicën e rasteve është asnjëanëse në informacionet që i prezanton publikut.
    Nëse e dyshoni këtë që them unë, atëhere mjafton të lexoni gazetën KOHA JONË

    Fakti që vendi ynë rradhitet më lart se vendet fqinj përsa i përket pavarësisë në media ,tregon më tepër rreth karakterit tolerant të popullit shqiptar

    RAKKU!!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  3. Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
  4. Çka i ndanë dhe çka i bashkon shqiptarët?
    Nga Davius në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
  5. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •