Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569

    Hena dhe ndikimi i saj ne jeten ne Toke.

    Nė fillimet e hershme tė krijimit tė sistemit tonė diellor Toka pa praninė e Hėnės rrotullohej shumė vrullshėm. Ditėnata zgjaste vetėm 4 orė.
    Sipėrfaqja e Tokės ishte e mbuluar nga oqeanė tė pafundė me valė gjigande tė krijuara si pasojė e kėmbimit tė menjėhershėm midis natės dhe ditės.
    Toka nuk kishte njė bosht tė qėndrueshėm ēfarė shkaktonte njė kaos tė vėrtetė ku brenda njė kohe tė shkurtėr ngricat u linin vend tė nxehtit tė madh dhe e anasjellta.
    Po tė vazhdonte tė ishte nė kėtė gjendje nė Tokė nuk do tė ishte zhvilluar ndonjė jetė e pasur. Ajo do tė zhvillohej mė sė shumti nė det dhe ne njerėzit nuk do tė ishim. Ndoshta ndonjė lloj likurishtėsh inteligjentė do tė ishte rraca mbizotėruese nė Tokė.
    Kjo Tokė e atėhershme gjendej nė mes tė njė vendi me trazira, me shumė trupa qiellorė qė shumė shpejt po bėheshin gjithnjė e mė tė mėdhenj dhe ndesheshin me njėri-tjetrin pėr tė fituar hapėsirė.
    Kėshtu sipas teorisė mė tė re me tė cilėn ka ardhur William Hartmann dikur para katėr miljard vjetėsh Toka ėshtė ndeshur me njė trup qiellor me madhėsi sa ajo e Marsit. Toka nė njė farė mėnyre i mbijetoi kėsaj pėrplasjeje.
    Copat e shkėputura si pasojė e pėrplasjes u bashkuan duke formuar Hėnėn.
    Nė bazė tė llogaritjeve tė bėra duke pėrdorur kompjuterat mė tė fuqishėm qė zotėron ushtria amerikane Jay Melosh ka arritur nė pėrfundimin se kjo teori qėndron.
    Ajo qėndron edhe nėse shohim disa fakte tė tjera si provat qė kanė sjellur misionet hėnore ku duket qartė qė Hėna ėshtė e pėrbėrė nga shkėmbinj tė njėjtė me ato tė Tokės.
    Fakti tjetėr ėshtė ai qė Hėna dikur ka qenė nė gjendje tė vlueshme dhe kjo shpjegohet me tė nxehtin e madh qė lind si pasojė e pėrplasjes sė trupave.
    Me krijimin e Hėnės ndryshoi gjithēka nė Tokė.
    Hėna me forcėn e saj tėrheqėse e bėri tė qėndrueshėm boshtin e Tokės tek rreth 23 gradėt. Kjo solli njė qėndrueshmėri edhe nė klimė.
    Hėna i largohet Tokės pėrvit me 3,2 cm. Misionet hėnore kanė treguar se atje mund tė ketė hidrogjen ēfarė do tė thonte se mund tė ketė edhe ujė nė gjendje tė ngrirė. Nėse kjo do tė ishte e vėrtetė atėherė ajo do tė bėhej edhe e banueshme.

    BBC
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga elda : 22-10-2003 mė 03:51

  2. #2
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    o elda jam kurioz nga i ke marre kete fakte qe ke permend me lart mos ma merr per ironi thjesht pyetje.

  3. #3
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Aspak nuk e marr per ironi sigurisht qe i kam lexuar diku pasi une nuk merrem me studimet shkencore ......por siē e dime te dy feja i hedh poshte ato .......

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Ne gjuhen e prodhuesve te veres quhet "cmenduri e veres"
    kur blihet vera me shumice,me fuēi ose damixhane duhet pasur kujdes,kur do te futet ne shishe.
    duhet pritur qe te jete hena e plote,dhe pastaj mund te filloje..
    se perndryshe ēmendet...
    e ēuditshme...
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  5. #5
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    VERTET.........?!!!!!!

  6. #6
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Damiano
    Anėtarėsuar
    06-08-2003
    Vendndodhja
    Atje ku sta pret mendja
    Postime
    5
    obobobobobo
    oj turkeshe qenke bere shkencetare tani .Prandaj ke humbur ti nga forumi.

  7. #7
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Postuar mė parė nga elda
    Aspak nuk e marr per ironi sigurisht qe i kam lexuar diku pasi une nuk merrem me studimet shkencore ......por siē e dime te dy feja i hedh poshte ato .......
    Atehere pse i shkruan apo per te na then ekstremista pastaj eheee e kuptova lol.

  8. #8
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Ēkemi Damiano Si je mire?

    klevis2000 kjo eshte nje teori e sigurisht qe ti je i lire ta perputhesh mendimin tend me te ose jo.................
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga elda : 22-10-2003 mė 10:08

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-11-2003
    Postime
    9
    Pershendetje Elda. Jam kurioz te di se sa jane temperaturat ne hene kur eshte hije dhe kur eshte diell.
    Me pas do deshiroja te debatoja me tutje per dicka teper interesante ne lidhje me kete teme.

  10. #10
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Elda

    jam kurioz te dij se nga i merr keto te dhena sepse ne fakt deri tani nuk kam harritur qe ti degjoj ne asnje vende...

    me respekt i krishteri!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  11. #11
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    LoL .. per ata qe mund ta kuptojne une po jap nje mundesi nga mund te kete dale ky informacion :
    Per kete dhe per cfaredo informacioni tjeter te cuditshme apo qe mund tu duket qesharak e qe nuk e gjeni dot ne asnje sit shkencor etj... burimi mund te jete ose SHOW TV ose REHA MUHTAR ...LoL. Keta ja marrin edhe shkencetareve ne fushen e deklarimeve te bujshme LOL

Tema tė Ngjashme

  1. Ndikimi i fesė nė shėndetin mendor
    Nga Sefedini_PZ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-04-2009, 09:05
  2. Globalizimi dhe ndikimi i tij tek asistencat sociale
    Nga klejla nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-03-2007, 05:50
  3. Xhamia dhe ndikimi i saj nė edukimin e brezave
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:33
  4. Roli i familjes gjatė socializimit politik
    Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 17-01-2006, 12:22
  5. Vdekja e 17-vjeēares, hetohet ndikimi fetar
    Nga Agim Bardhi nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 25-06-2004, 23:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •