Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  larguar
  Antarsuar
  11-09-2006
  Postime
  535
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje Darius,

  Keto i lexova ne temat perkatese ndaj dhe me shtyu kureshtja te beja kete pyetje, se a ish percaktuar dicka, apo qoft edhe nje parapercaktim per datlindjen e tyre, si pershembull (ne filan vit) dicka e till...nejse

  Faleminderit per pergjigjen.

  Respekt.
  Kristal...
  ..E bardh...
  ..Q m mban gjall!

 2. #22
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ajo per mendimin tim do ishte shume e veshtire. Gjithmone kur behet fjale per shifra te tilla ato shprehen me perafersi. Psh ne rastin e Diellit degjon mendime te ndryshme. Me pare kam lexuar nje shifer qe e jepnin si te sakte dhe qe ishte 4.57 miliard vjet. Ndersa ne shume website te tjera e lexon perafersisht 5 miliard. Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete.
  Ndersa per moshen e tokes kudo qe e kam lexuar (hiq kreacionistet) shifra optimale qe jepet eshte e prere, pra 4.6 miliard vjete.

 3. #23
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Citim Postuar m par nga Darius
  Dielli yne shkencerisht llogaritet te jete 5 miliard vjecar.

  Ndersa per Token thuhet se eshte 4.6 miliard vjecare. Po keshtu dhe per Henen.
  Me Duket se ke plotesisht te drejt Darius pasi 4.6 miljard vite ishte edhe ne nje liber gjeografik qe e verejta mirepo per diellin nuk ishte e caktuar shkruante disa miljard vite...


  RaPSouL

 4. #24
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-11-2006
  Vendndodhja
  Zvicr
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Darius
  Ajo per mendimin tim do ishte shume e veshtire. Gjithmone kur behet fjale per shifra te tilla ato shprehen me perafersi. Psh ne rastin e Diellit degjon mendime te ndryshme. Me pare kam lexuar nje shifer qe e jepnin si te sakte dhe qe ishte 4.57 miliard vjet. Ndersa ne shume website te tjera e lexon perafersisht 5 miliard. Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete.
  Ndersa per moshen e tokes kudo qe e kam lexuar (hiq kreacionistet) shifra optimale qe jepet eshte e prere, pra 4.6 miliard vjete.
  5 Miliard jan 5000 milion e jo 500 vjet!

 5. #25
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ricky si i ben llogarite pash zotin. Ose me sakte si i lexon?

  4.57 miliard me 5 miliard kane nje diference prej pothuajse 500 milion. Lexoje me kujdes eshte shifra 500 milion qe kam shkruar.

  Citim Postuar m par nga Darius
  Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete

 6. #26
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Do ju lutesha te mos perfshihet kurani apo feja ne cdo teme, ne cdo nenforum dhe sidomos tek nenforumi i Shkences.

  Per tju pergjigjur shkurtimisht mendimit qe ke shkruar, ajo qe thote kurani nuk e ka shpikur as kurani dhe as ca qindra vjet perpara kuranit. Po ka mijera vjet qe eshte pjese e njohurise njerezore.

  Lexo per me shume librin Gjurmet e Civilizimeve te Lashta dhe do gjesh jo vetem ato shifra por dhe shume me teper se aq. Madje edhe te fenomeneve astronomike.

  Edhe njehere per te mos e 'prishur' cdo teme me fene do ju lutesha ti permbaheshit tematikes se nenforumit.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-02-2007
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ricky si i ben llogarite pash zotin. Ose me sakte si i lexon?

  4.57 miliard me 5 miliard kane nje diference prej pothuajse 500 milion. Lexoje me kujdes eshte shifra 500 milion qe kam shkruar.

  Citim
  Postuar m par nga Darius
  Tani kur behet fjale per vjetersi yjesh shifra 4.57 me 5 miliard nuk eshte ndonje diference e madhe po perseri jane gati 500 milion vjete

  ahhahhhhhahaaaaaaaahaahhahahahahahhaahahahhahahhah h
  E Dojn Me Pas Qka Kam Me Than Qka E Tham
  Me Dit Qka N'Kry Kam

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kapedan Leshi nuk edi sa vjet je por nese ke kalu shkollen fillore te kisha lut me ju kthy matematikes fillestare edhe nje her, nejse nuk jam un me gjyku asken ketu, por darius e ka shum me vend edhe ne kalkulim edhe ne thenjet reth vjetersis se diellit dhe tokes, edhe un kam lexu/ndegju per 5 miliard vjet perafersisht...

 9. #29
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  O Kapedan leshi, termi miliard eshte i barabarte me bilion dhe jo me milion.

  Tani se kush po qesh u mor vesh po se kush po qeshin me ate qe qesh kjo ma ha mendja qe do i vije e hidhur disave...

 10. #30
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Kapedan Leshi
  hahahaha lol nejse te lejohet te bejsh gabim .

  Termi "MILIARD=MILION" , dmth eshte e njejte nese thua 4.57 mliliard ose 4.57 milion .
  Ne Fakt kur folim per vjetersine e Tokes ose Diellit , shifta qe perdoret por te caktur vjetersine eshte fjala " BILION"!!!
  Ne bone te qeshim pak , po ska gajle , secili gabon
  1. Termi "milion/million" ne cdo vend te botes nenkupton numrin 1.000.000

  2. Termi "miliard/milliard"perdorur per here te pare nga matematicieni Peletier,
  nenkupton numrin 1.000.000.000
  (ketu perjashtohen Sh.B.A. dhe vendet e Commonwealth, qe per numrin ne fjale perdorin termin "bilion/billion")

  3.Termi "bilion/billion"nenkupton numrin 1.000.000.000 ne Sh.B.A. dhe vendet e Commonwealth, ndersa ne vendet e tjera, perfshire dhe Shqiperine, nenkupton numrin 1.000.000.000.000

  Per me shume detaje ndiq lidhjen e meposhtme
  http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_large_numbers

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-02-2010
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  noshta toka dhe hena mund te mos ken te njejten moshe sepse thuhet se toka ne te kaluaren esht perplasur me nje planet tjeter toka i ka mbijetuar perplasjes e ndersa mbetjet nga perplasja kane krijuar henen . Kjo provon se toka esht me e vjeter se hene edhe pse kjo teori mund te mos jet e sakt

  kjo teori mund te mos jet e vertet por une tregova ate qe e di
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 05-02-2010 m 09:46

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-02-2010
  Vendndodhja
  berat
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me pelqe shume bukur

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-02-2010
  Vendndodhja
  berat
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Red face orbiti

  me pelqe shume bukur

 14. #34
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: T dhna mbi rruzullin tokesor.

  Nje kuriozitet dhe veori tjeter e tokes eshte se po shkon drejt shkatrrimit ne menyre te parakohshme fale krijeses se saj evolutive.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e elijsa
  Antarsuar
  09-03-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  138
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Pr: T dhna mbi rruzullin tokesor.

  Citim Postuar m par nga elda Lexo Postimin
  pika me e larte Mali Everest 29, 028 mbi nivelin e detit
  Mali i Everestit e ka piken me te larte ne 8,848 m mbi nivelin e detit.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Antarsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  25
  Postime
  620
  Faleminderit
  14
  68 falenderime n 58 postime

  Pr: T dhna mbi rruzullin tokesor.

  eshte shprehur me njesine kembe o elijsa

 17. #37
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime

  Pr: T dhna mbi rruzullin tokesor.

  Foto e tokes nga 1 milion milje larg (1 milion e 600 mije km) e marre nga sateliti DSCOVR ku duket pjesa e ndricuar e tokes.

  Emri: Earth.jpg

Shikime: 395

Madhsia: 48.5 KB

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: T dhna mbi rruzullin tokesor.

  Citim Postuar m par nga elda Lexo Postimin
  perimetri: 24,901.5 miles
  diameteri: Afersisht 8,000 miles
  siperfaqja: 196,935,000 sq miles
  perqindja e ujet ne lemshin e tokes: 70%
  perqindja e tokes,afersisht 30%
  pika me e larte Mali Everest 29, 028 mbi nivelin e detit
  pika me e ulet: Deti i Vdekur 1,302 nen nivelin e detit ne 70% te ujet gjendet 97% uje i kripur dhe 3% uje i embel
  Toka rrotullohet rreth vetes dhe kete e ben per 24 ore

  Toka rrotullohet rreth diellit me nje shpejtesi prej 28 mije km ne ore dhe per kete i duhet 365 dite

  Toka bashke me diellin dhe gjithe sistemin toke planetar rrotullohet rreth qendres se galaktikes tone me nje shpejtesi rreth 800 mije km ne ore, per nje rrotullim te plote i duhen rreth 250 milion vjet

  Duke qene toka dhe galaktika jone ben pjese te nje grup galaktikash qe edhe ato rrotullohen rreth vetes dhe ne rrethin e thelbit te madh kozmik shpejtesia shkon akoma me shume se ato qe permenda me siper behet fjale sipas hipotezave shkencore me miliona km ne ore

  kur i kupton keto te duket vetja si ajo kokrriza e reres ne reren e pafund te saharase

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: T dhna mbi rruzullin tokesor.

  Toka eshte nje krijim artistik i botes se angjejve dhe i takon artit dhe jo shkences. Ashtu si cdo e vertete artistike qe eshte banale dhe rreth se bukures(genjeshtres) ajo nuk te ofron te verteta apo shkence dhe as qe ka lidhje me qiellin.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: T dhna mbi rruzullin tokesor.

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Toka eshte nje krijim artistik i botes se angjejve dhe i takon artit dhe jo shkences. Ashtu si cdo e vertete artistike qe eshte banale dhe rreth se bukures(genjeshtres) ajo nuk te ofron te verteta apo shkence dhe as qe ka lidhje me qiellin.
  toka i takon edhe artit edhe shkences ,por mbi te gjitha i takon devocionit qe i jep edhe kuptim krijimit

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Ne Liban
  Nga D@mian n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 670
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 14:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •