Close

Rezultati i Sondazhit: A KA NJERI PA INTERES?

Votues
10. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • PO

    1 10.00%
  • JO

    8 80.00%
  • NDOSHTA

    0 0%
  • NUK EDI

    0 0%
  • NUK ME INTERESON

    1 10.00%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #-19
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile INTERESI....?????

    PESHENDETJE! Sic e dim njeriu ka interesa por kur fillon interesi? Do te thoja qe kur lind femija(njeriu) ka interes. Lete themi pse lind njeriu: sepse do te kete pasardhes, do te kete lumturin qe i sjell femija kjo eshte nje lloje interesi. interes nuk do te thote vetem paraja(ana matriale). interes eshte edhe kenajqesia shpirterore. si pershembull: pse njerzit me te gjithe sepse nuk i lidhin interesat jo financiare por shpirterore. kur thua me ate me hahet muhabeti ai ose ajo te kenaq me muhabetin pra muhabeti i pershtatet karakterir e kenaqesive te tua, pra kjo eshte nje kenaqesi shpirterore qe ndien njeriu edhe lind interesat qe ti te behesh shok ose shoqe di to te shoqerohesh me keta. pse femija kur eshte i vogel do edhe i afrohet vetem nenes ose ndoje te afermi familjar sepse ata jan qe kujdesn per te e ushqejne e tjera. e mora kete shembull se femija nuk di shume nga interesi(ose me mire te gjukoje ose te mendoje si nje i ritur) por prap edhe megjithse nuk mendon e asryeton ai do ata qe i sjellin kenaqesi e kujdesen per te. gjithashtu me lodrat femija zjell ate loder qe i pelqen e loz me te. lodrat qe nuk i pelqen ai i hedh. pra pelqimi eshte nje interes. bile edhe nena kur i riten femijet ajo vendos te ri me nje nga ata, por sikurisht ajo zjell ate qe i perpythen me shume interesat. nenat zakonisht thone "kete e kam me te mirin e femijeve" sepse ai ose ajo i perputhen me shume interesave e kerkesave te saj. pra kur ka interes midis femijes e nenes, e nens e femijes vaj hallit me te tjeret. Po mos te kishte interes nuk do te kishte kuptim bota. interesi eshte i pranushem ne cod sekond qe jetojem. qe tek restoranete qe ne zjedhim te ham pse pershembull shkon e ha ne nje restorant itlaian, sigurisht se te pelqen te shijon ushqmi menyra si te trajtojne pesoneli ne ate restorant. kjo eshte nje lloje interesi gjithashtu. shoket e shoqet qe zjedh. se ata te perpythen me shume e ne shume menyra me mendimet, karkterin tend, pelqejn cfare ti pelqen, degjojne muziken qe ti degjon, shikojne filmat qe edhe ti pelqen ect ect po ne shkolle pse shkon?? sikurish ke interes qe maresh nje njohuri te mesosh te rejat, nga keto rrejdhin fitime te tjera.. pra pak a shume intersi eshte kudo. pa interes nuk do te kishim cfare kemi, se eshte ai interes qe na shtyn te bejme e te nxjerim gjera te reja e te per paruara. duke filluar qe tek femija deri tek pleqeria. por ama ka lloj llol interesash negativ e pozitiv. por ama te thuash nuk ka interes a nuk eshte sikur genjen veten????? deri sa duhet te shtrihet interesi??? ka interesi kufi?? Pse njerzit kan interes cfar i shtyn ata?? ka interesi madhesi??
    me shume respekt
    EDA

  2. #-18
    Audio Engineer Maska e KACAKU
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    599
    Kjo eshte pyetje,qe nuk do shume mend per te dhene pergjigjen.
    Sepse,nuk ka qenie njerezore,qe mos ti interesoje asgje!

  3. #-17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Madje dhe po te ishte nje qenie njerezore qe nuk i interesonte asgje, vete kjo, permben interes per kete qenie.

  4. #-16
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. pikerisht aty e kam llafin qe nuk ka njeri pa interes e bota nuk do te kishte kuptim pa te, sic e kam then edhe me larte. por ama ka njerze qe thone une nuk jam interesaxhi, oh asnjeher nuk kam interes.. ect ect. pra kur femija qe nuk ka llogjike e arsyetim e ka interes e di te zgjedh vaj halli te tjeret...
    e po te thuash qe nuk ka interes e nuk jam interesaxhi nga kjo jete genjen vetem veten...
    por prap eshte pyetja A duhet ven interezi ne cdo baze e drejtim te jetes???
    e gjithmon do te shtoja se ka interes negativ e interes pozitiv.
    me shume respekt
    eda

  5. #-15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Eda, permendje se ka interes negativ dhe interes pozitiv.
    Shume dakord jam me ty. Vecse duhet te sqarosh sesi nje interes i caktuar klasifikohet si negativ apo pozitiv. Duhet te jete nje norme percaktuese.

    Cdo individ mund te percaktoje interesat e tij, madje dhe t'i klasifikoje ato si pozitive apo negative. Por individe te ndryshem kane metoda te ndryshme klasifikimi, keshtu per dike nje interes mund te jete pozitiv, per dike tjeter mund te jete negativ.

    E njejta gje mund te thuhet edhe per klasifikimin e bazuar ne normat shoqerore: interesi, sipas ketyre normave, eshte relativ.

    E vetmja norme matese e qendrueshme dhe absolute eshte norma qe vjen nga Perendia.

  6. #-14
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. interes negativ eshte kur ti flet me dike e shoqerosh me dike vetem kur ke nevoje e ke inters, e kur e kalon lumin ti nuk pyet me. pra kur shfrytezon dicka apo dike vetem kur ke interes e nevoje ne nje menyre te shemtuar. kur ke inters e te hyne ne sy vetem paraja, vetem se ke interes tek paraja mund te arish te besh shume gjera te ndyta e pakufi e jo normale. pra pak a shume te kesh anen negative ne baze te interesit.
    me shume respekt
    eda

  7. #-13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    230
    Une dakord jam me ty, dhe cfare permende i quaj negative. Por perseri pyetja qendron: Perse i klasifkon si negative? Per dike tjeter, cfare ti permende, mund te jene teper pozitive.

  8. #-12
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Mos fol per paren; une nuk adhuroj nje perendi qe i jepet aq shpejt budallait me te fundit.

  9. #-11
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391

    Interesi

    Definicioni i interesit mund te kuptohet nga njerez te ndryshem ne menyra te ndryshme.

    Duke u bazuar ketu ne fjalen INTERESIM, e cila me te vertete mund te marre disa kahje, pozitive, negative apo te rastit.

    Per interesin negative nuk kemi nevoje te diskutojme, ne te gjithe e dime.

    Por si e kuptoj une personalishte interesin pozitiv?

    Kam interese te bashkpunoj me nje njeri sepse me duhet shoqeria e tij. Pa shoke jeta ska kuptim.

    Kam nevoje ti ndihmoj dikujte qe me shprese se une kur te kam nevoje per ndijme ai te me ndihmoj.

    Kam interese qe po shkruaj ketu, me shprese qe disa nga ju te me ngritni idealin tim per te mberri andrren e jetes.


    Keto jane vetem disa shembuje.

    Me nderime,

  10. #-10
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    kjo bote eshte e ndertuar ne baze te interesit esthe interesi qe na ban...... kot sthone Miremengjes o interes...... interesi eshte ne baze te cdo gjeje te gjall....

  11. #-9
    Interesi mirmengjesi - thote nje fjale tek ne.
    Shume gjera jane te bazuara ne interes. Njeriu ka interes ne shume gjera, dhe shikuar holl e holl gati qdo veprim i tije eshte me interes.

  12. #-8
    The Furious Maska e kapedani2001
    Anėtarėsuar
    19-08-2002
    Vendndodhja
    E U
    Postime
    98
    pa interes nuk ka as jete


    RESPECT...
    Live and let the others live
    see ya don`t wana bee ya

  13. #-7
    The Furious Maska e kapedani2001
    Anėtarėsuar
    19-08-2002
    Vendndodhja
    E U
    Postime
    98
    ah the respekti jepet me interes si ke gjallica lol

    RESPECT...
    Live and let the others live
    see ya don`t wana bee ya

  14. #-6
    i/e regjistruar Maska e The Hobbit
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Postime
    211
    Brenda njeriut egziston dhe uni i tij ose me mire egoizmi (ne kuptimin e mire te fjales).
    Siēdhe ju e thate me te drejte, ēdo njeri thote une dhe gjithēka qe ben e ben per me "interes" per t'i sherbyer vetes se tij, qofte ky veprim negativ apo pozitiv . Gjithkush prej nesh besoj se eshte i vetedijshem per interesat pozitive dhe negative.
    mendoj se interesi ka nje kufi. Une e mendoj si ne rastin e dikujt qe vret veten. Ky njeri nuk ka me "interes" per veten e tij. Egoja e tij eshte minimizuar. Pra ky njeri arrin ne ēastin kur ka interes per asgje dhe nuk i intereson asgje.
    Gjithashtu interesi mungon kur gjerat behen pa vetdije ose sa per inerci.
    Por egzistojne edhe njerez (ehde pse te rralle)qe kane vepruar ne nje lloj menyre te veēante, pa ndonje interes (thekesoj personal), dhe ky ehste nje virtyt teper madhor....
    Megjithate ti Eda do te na thuash se ē'fare "interesi' kishe qe hape kete teme...?
    Pershendetje The Hobbit!
    Give light and the darkness will disappear of itself.
    Erasmus (d. 1536)

  15. #-5
    The Furious Maska e kapedani2001
    Anėtarėsuar
    19-08-2002
    Vendndodhja
    E U
    Postime
    98
    THE HOBIT
    PYETJE ME MEND KJO
    DO DOJA TE SHIHJA PERGJIGJEN LOL


    RESPECT...
    Live and let the others live
    see ya don`t wana bee ya

  16. #-4
    Shkodran i betum Maska e POETI_20
    Anėtarėsuar
    27-09-2002
    Vendndodhja
    LONDON
    Postime
    260
    tHJESHT DY SHEMBUJ

    Po te mos me iteresonte shkolla nuk do shkoja
    po te mos me interesonte puna nuk do te punoja
    c'do gje qe e ben per veten tende e ben sepse te intereson
    kur ben ndonje gje per te tjeret eshte ne interesin e te tjerve.

  17. #-3
    MODERATOR Maska e Letersia 76
    Anėtarėsuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    OXFORD ENGLAND
    Postime
    731
    Interesi ose interesat lindin pernjehere me njeriun
    Lind njeriu .lind interesi ,vdes njeriu interesi eshte i pavdekshem...

    Interesi eshte probalitet i pazevendesueshem....
    Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
    Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
    Trashigim, qi na la i Pari,
    Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
    Edhč atij i u thaftė, po, goja,
    Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
    Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
    Flet e t'veten lźn mbas dore.

    AT Gjergj Fishta

Tema tė Ngjashme

  1. Bota e sotme: interes apo drejtėsi?!
    Nga hajla nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 20-09-2010, 19:47
  2. Frika, interesi apo dashuria?
    Nga maratonomak nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 11-10-2007, 16:11
  3. Londra, rikthim interesi pėr Ēamėrinė
    Nga Shijaksi-London nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-01-2007, 18:09
  4. Zyra pėr Mbrojtjen e Qytetarėve: Armando Duka nė konflikt interesi
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-09-2006, 22:33
  5. Rritet interesi i tė huajve pėr gjuhėn arbėreshe
    Nga liliella nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-03-2005, 13:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •