Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 71 prej 71
 1. #61
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Une thjesht po sjell flamuj te ngjashem me flamurin shqiptar, s'po vendos ne asnje vend pikat mbi i.
  Perpara Kastrioteve c'fare flamuri kishte kombi (?) shqiptar (?) (nqs quhej komb sepse ekzistonin vec se disa principata).

  Nje kronologji e shkurter e shqiponjes me dy koka.  Sa per punen e Bizantit (duke lene jashte "konvenimet" (?) fetare) nuk ja vlen te diskutohet sepse eshte i konsumuar.
  Ajo ishte nje Perandori qe u krijua nga paraardhesit e shqiptarve, arriti majat prap nen sundimin e paraardhesve te shqiptarve, u rrenua nga selxhuket grek dhe u dogj nga anadollaket.
  white knight une nuk e di pse e ke njefare manie per ta shpalle kete perandori shqiptare. Nuk eshte hera e pare qe shkruan keshtu. A di si kane qene ate paraardhes te shqiptareve ne ate perandori? Njejte sikurse pashallaret e veziret shqiptare ne perandorine otomane. Asnje dallim tjeter nuk ka.

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  white knight une nuk e di pse e ke njefare manie per ta shpalle kete perandori shqiptare. Nuk eshte hera e pare qe shkruan keshtu. A di si kane qene ate paraardhes te shqiptareve ne ate perandori? Njejte sikurse pashallaret e veziret shqiptare ne perandorine otomane. Asnje dallim tjeter nuk ka.
  ni ndryshim i vogel asht se Diokleciani (qe e filloj ndarjen), kostandini, justiniani, komnenet etj ishin perandore kurse veziret e pashallaret nuk u bon dot sulltana.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 3. #63
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Pashallari dhe veziri ka shume ndryshim nga Sulltani ( ne kete rast Perandori).
  Bizanti ne lindje dhe ne majat e veta flet shqip, pune tjeter se si perfundoi dhe ne cilat toka dha shpirt. Dhe nuk eshte aspak mani por eshte realitet i mohuar nga fqinjet tane. Imagjino, Perandoria me jetegjate e njerezimit fliste shqip dikur, mendohu per kete.

  Pershendetje sepse dolem jashte binareve te temes. Te me fali dikush qe si pelqen te devijohen temat ne kete nen forum.

 4. #64
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin
  ni ndryshim i vogel asht se Diokleciani (qe e filloj ndarjen), kostandini, justiniani, komnenet etj ishin perandore kurse veziret e pashallaret nuk u bon dot sulltana.
  Po nejse de se si shembull e mora - nje shqiptar qe sherben ne nje perandori te huaj. Njejte eshte pavaresisht nga titulli! Une vetem ne kete forum po lexoj qe perandoria bizantine ka qene shqiptare edhe pse ajo periudhe nuk o fort fort e qarte, se ka pas mish-mash te shumte.

  Po mbetem me shprese pra qe u kone, po diqysh hic spo ma merr mendja a qejf kisha pase, pse jo?

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Po nejse de se si shembull e mora - nje shqiptar qe sherben ne nje perandori te huaj. Njejte eshte pavaresisht nga titulli! Une vetem ne kete forum po lexoj qe perandoria bizantine ka qene shqiptare edhe pse ajo periudhe nuk o fort fort e qarte, se ka pas mish-mash te shumte.

  Po mbetem me shprese pra qe u kone, po diqysh hic spo ma merr mendja a qejf kisha pase, pse jo?
  eh paqartesit jan te shumta plotsisht e vertet kjo

  po kshtu asht kur ke greket qe te perzihen nper kam e skan lan sen pa manipulu e pa vjedh
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 6. #66
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  kjo teme eshte histori

  dhe per hir te se vertetes postimi i shpirt njeriu eshte i sakt
  aty e ka zanafillen shqiponja me dy koka

  ne disa shtete ka simbol religioz

  tek ne bashkimi i popujve dhe njohja si vend i pavarur nga Skenderbeg
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 7. #67
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bizanti u krijua m 395 si pasoj ndarjes s Roms mes dy djemve t Teodosit.

  Dinastia ilire bie nga froni m 608 kur hip n pushtet Flavius Heraclius, ky magjupi q i solli serbt dhe kroatt n Ballkan.

  Pra dinastia shqiptare n Bizant zgjati pr 213 vite.

 8. #68
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Perse flamuri shqipetar ka nje shqiponje me dy koke?
  -Sepse s'mund te kishte "dy shqiponja me nje koke" mik!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 01-02-2010 m 17:45
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #69
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime

  Pr: Pse flamuri shqiptar ka nj shqiponj me dy koka?

  Flamuri i shqiptarve, ndr m trheqsit n bot

  N shum faqe interneti, flamuri i shqiptarve konsiderohet si ndr flamujt m t mir kombtar n bot. N shum renditje, flamuri jon pozicionohet n nj ndr dhjet flamujt me dizajnin m t mir, m trheqs, njofton balkanweb.

  “Guximi, besimi, tradicionalja dhe krenaria jan emocionet q evokohen kur shikoni kt flamur q sht i thjesht n mnyr magjepsse. N fund t fundit, ky sht flamur beteje, dhe duke qen nj shtet ballkanik, kjo e ka ndjekur n shum luftra”, thuhet n blogun rachelbrandon.

  N faqen kkdesign, thuhet: “Sfondi i kuq dhe shqiponja dykrershe e zez. Shum simetrike dhe me pasqyrim t fort. Dizajn i pastr dhe i fuqishm. Kjo shqiponj thot: mos u kap me kt shtet! Do t t ham! Do t t ham dy her! Ne i kemi dy koka! Mos prek! Shqiponja sht prdorur n Mesjet nga shum familje fisnike n Shqipri dhe u b simbol i shqiptart”.

  Ndrkaq, n faqen listosaur, theksohet se “shqiponja e zez krijon kontrast kumbues me sfondin e kuq, duke krijuar nj imazh t fuqishm dhe trheqs pr sy”.

  N faqen ranker, flamuri sht m i plqyeri pas atij britanik. Renditjai bazohet n vota, kshtu q edhe ju mund t kontribuoni me votn tuaj.

  Mapo

 10. #70
  E dua letrsin Maska e shpresa vranari
  Antarsuar
  16-12-2007
  Vendndodhja
  boston
  Mosha
  69
  Postime
  94
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Pse flamuri shqiptar ka nj shqiponj me dy koka?

  Te lumte pena TORO...nuk i marr vesh keta shqiptare qe peshtyjne mbi fytyren e tyre.
  elsa vrana

 11. #71
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Pse flamuri shqiptar ka nj shqiponj me dy koka?

  Sepse nen kete simbol Gjergj Kastrioti luftoi me drejtesi.
  Destroyer of falsehood :)

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 3. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 4. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
  Nga Conquistador n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
 5. Konfederata e Artizanatit Shqiptar
  Nga pekomeri n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-10-2006, 07:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •