Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 71
 1. #41
  Perjashtuar Maska e _Matrix_
  Antarsuar
  07-06-2007
  Vendndodhja
  Paris
  Mosha
  35
  Postime
  489
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mesa di un e kuqja simbolizon gjakun qe kan derdhur shqiptaret nder vite per te mbrojtur vendin e tyre ndersa shqiponja simbolizon trimerin e shqiptareve

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-02-2007
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  44
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Shpirt Njeriu Lexo Postimin
  Simboli i shqiponjes eshte nje nga simbolet me te perdorura gjate historise dhe sot, po ashtu. Simboli i shqiponjes me i vjeter i gjetur deri me sot eshte ai i Hititeve - , nje popullsi qe ka jetuar ne gadishullin e Azise se voge (turqia e sotme)Shikoni harten: POR shqiponja e perdorur nga ne nuk ka lidhje me kete. Historia e shqiponjes se flamurit tone lind me historine e perandorise romake. Dihet se shqiponja ka qene simbol i kesaj perandorie, por nuk ka qene me dy koka. Shqiponja me dy koka filloi kur perandoria u nda ne dy pjese nga perandori Teodos ne vitin 395 p.K . Mgjth ndarjen e perandorise ne dy pjese, ajo konsiderohej nga sunduesit dhe popullsite qe e perbenin si nje e tere. Pra nje perandori me dy pjese. Si rezultat i kesaj dhe shqiponja filloi te perdorej me dy koka. Pra dy kokat simbolizinin dy pjeset e nje perandorie te vetme, qe simbolizohej nga trupi i shqiponjes. PRA nga kjo vjen dhe shqiponja me dy koka qe e perdorim ne dhe shume te tjere. Shume mund te thone se eshte nje simbol i huaj, bizantin etj si keto. POR ky eshte nje kendveshtrim shume i ngushte dhe jo reali i historise. Shqiptaret kane qene pjese e rendesishme e perandorise Romake te vjeter dhe asaj te re(Bizanti), madje kane qene dinasti te tera shqiptare qe kane drejtuar keto perandori, prandaj dhe e drejta shqiptare per te perdorur simbolin e kesaj perandorie eshte krejtesisht legjitime.

  Per te sqaruar ata qe shqetesohen se eshte nje simbol i krishter - ortodoks do te thoja: Ne perandorine e vone romake (Bizanti) kisha kishte nje rol shume te rendesishem dhe ishte krejtesisht ne sherbim te perandorit dhe shtetit. Ne kete menyre kjo kishe mori dhe beri te veten dhe simbolin e ketij shteti, pra shqiponjen me dy koka. Pra nuk ka ardhur shqiponja nga kisha, por kisha e ka marre ate simbol nga shteti, te cilin shume shqiptare e paten drejtuar. Prandaj dhe sot perdoret ende nga kishat ortodokse ky simbol.

  PO si erdhi ne perdorimin shteteror te shqipareve ky simbol?! Perandoria Bizantine ka pasur shume prestigj ne boten e mesjetes. Perandore dhe mbreter te tere europes enderronin te kurorezoheshin perandore ne kishen madheshtore te shen Sofise, ne Konstandinopol. Ashtu si kishte prestigj ky shtet legjendar ne pergjithesi, po ashtu kishin dhe simbolet e tij. Shqiponja me koka u perdor nga shume sundues dhe popuj, po ashtu si dhe gjysme hena me yllin qe ishin simbole te qytetit te Konstandinopolit, qe u bene me vone simbole te perandorise Osmane dhe Islamit ne pergjithesi. Pra ashtu si e perdoren shume te tjere kete simbol, po ashtu dhe shume fisnike te medhej shqiptare e paten perdorur. Shume e benin per prestigj dhe per te treguar nje origjine nga familjet perandorake. E mgjth keto, ky simbol u be simbol i shtetit shqiptar, vetem prej vullnetit te Skenderbeut. Me renien e Konstandinopojes me 1453, e vetmja pjese e perandorise se madhe mijevjecare romake, ishte Shqiperia. Prandaj dhe Skenderbeu e mori dhe beri simbol te shtetit shqiptar kete simbol, per te treguar se perandoria e madhe nuk ka rene akoma. Nje pjese e saj eshte ende e lire. Kjo pra eshte historia e vetme e flamurit tone. Dhe te jemi te sigurte se eshte i joni dhe e meritojme sa askush tjeter.

  Plotesisht jam dakord me kete
  Une mendoj edhe Ismail bej Vlora e ka ngritur Kete flamur per kete arsye ti tregon
  botes qe ne jemi me fe islame shumice por nuk jemi turq
  Meqense nuk ka patur suksese dhe aq Europa na ka ndare dhe sakatuar bash per kete qe kemi qene me shumice te fese islame.
  "Un jam mir kur asht mir Shqipnia"

  Je vais bien quand l'Albanie va bien

 3. #43
  KOMANDANTI Maska e SOPRANO
  Antarsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  a kish mujt me mu pergjegj dikush ne pytjen...a ka lidhje emri jon kombetar pra SHQIPtar,dhe emri gjuhes son pra SHQIPja...me Shqiponjen qe e kem ne flamur?

 4. #44
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  e kuqja esht gjaku qe kemi derdhur ner shekuj per te mbrojtur vendin ndersa 2 kokat e shqiponjes simbolizojn bashkimin e gegeve dhe toskeve.SHQIPERIA E SHQIPTAREVE VDEKJE TRADHTAREVE

 5. #45
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ka Dy Koka Ngase Njra Kok Tregon Toskt Ndrsa Tjetra Gegt

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-01-2008
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ej mendoj se flamuri jone e ka origjinen nga Piroja i epirit pasi ekziston nje hitori ku flitet se dhe piroja ka pas flamurin me shqiponjen me dy koka.mbase eshte dhe legjend po kam deshir ta tregoj mbase ndonjeri jep me shume informacion. Nje dite kur Piroja dhe gjeneralet e tij kishin dale per gjueti ne mes te nje pylli Piroja bie nga kali dhe nuk arrinte te gjente rrugen per ty kthyer ne pallat. Kur ngre koken drejt qiellit shikon nje shqiponje dhe vendosi ta ndiqte ne anen qe shqiponja fluturonte pa e humbur nga syte dhe pas disa oresh arriti te gjente rrugen per ne keshtjell dhe qe ateher flitet se pirroja mori si shenje te tijen shqiponjen me dy koke duke thene qe njera eshte koka e shqiponjes qe me solli ketu tjetra eshte e imja.

 7. #47
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mos u lodhni kot, se ajo qe i thoni ju "shqiponje" nuk eshte ne fakt "shqiponje" megjithese mund t'ju duket si e tille.

 8. #48
  Illegal Mind Maska e ai*
  Antarsuar
  18-04-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga nostradamus99 Lexo Postimin
  Une mendoj edhe Ismail bej Vlora e ka ngritur Kete flamur per kete arsye ti tregon
  botes qe ne jemi me fe islame shumice por nuk jemi turq
  Si nuk te vjen turp qe nuk pranon preardhjen qe ke Turko-Arab
  AntiShqiptar te degjeneruar.Mgjth flm qe na puthni flamurin
  "Ata qe nuk e kujtojne te kaluaren jane te denuar ta perserisin!"

 9. #49
  ***
  Antarsuar
  03-07-2008
  Postime
  846
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga nostradamus99 Lexo Postimin
  Une mendoj edhe Ismail bej Vlora e ka ngritur Kete flamur per kete arsye ti tregon
  botes qe ne jemi me fe islame shumice por nuk jemi turq
  Meqense nuk ka patur suksese dhe aq Europa na ka ndare dhe sakatuar bash per kete qe kemi qene me shumice te fese islame.
  Po mir ku ka ndonje shenje dalluese ne kete flamur qe tregon se ne jemi shumice myslimane?

 10. #50
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Shpirt Njeriu Lexo Postimin
  ky simbol u be simbol i shtetit shqiptar, vetem prej vullnetit te Skenderbeut. Me renien e Konstandinopojes me 1453, e vetmja pjese e perandorise se madhe mijevjecare romake, ishte Shqiperia. Prandaj dhe Skenderbeu e mori dhe beri simbol te shtetit shqiptar kete simbol, per te treguar se perandoria e madhe nuk ka rene akoma. Nje pjese e saj eshte ende e lire. Kjo pra eshte historia e vetme e flamurit tone. Dhe te jemi te sigurte se eshte i joni dhe e meritojme sa askush tjeter.
  Shpjegim shume i qarte dhe i drejte.Por ishte pjese e Perandorise Bizantine e jo Romake.
  Dhe sigurisht qe eshte vetem i joni.Sllavet e vodhen nga ne dhe greket se kane fare psh,flas ne kuader te ish Perandorise Bizantine.

 11. #51
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Ja disa shqiponja bizantine
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 12. #52
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Citim Postuar m par nga Clauss Lexo Postimin
  jashte teme. lexova fjaline dhe me beri pershtypje. duke pasur pak njohuri rreth kesaj mund te them, me pak siguri, qe mbase ( mbase) eshte ose delfi ose dodona ne epirin e lashte. Delfi me duket me i mundur edhe pse smbaj mend mire po dhe ne Dodone sec kishte dicka te rendesishme me duket, sidoqofte delfi ( delfous ) me duket me e mundur. edhe njehere sorry per shkrimin jashte teme. peace
  Nuk eshte jashte teme, perkundrazi shume brenda teme. Dhe nuk je gabim edhe kur thua mbase. Ske nevoje te shkosh deri ne Delfi. Dodona mjafton.

 13. #53
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Ja disa shqiponja bizantine
  Jam ne rregull lidhur me kete postim te shqiponjave. Origjina e shqiponjes ne flamurin tone eshte tek 2 shqiponjat majtas qe ne fakt nuk kane ndonje dallim te madh njera nga tjetra. Pra eshte stema e Perandorise Bizantine. Them se do te ishte me mire sikur shqiponjes te mos i behej asnje modifikim por te vendosej origjinali ne flamur. Do te shprehte me qarte origjinen tone.

 14. #54
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  25 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga luku1984 Lexo Postimin
  Ej mendoj se flamuri jone e ka origjinen nga Piroja i epirit pasi ekziston nje hitori ku flitet se dhe piroja ka pas flamurin me shqiponjen me dy koka.mbase eshte dhe legjend po kam deshir ta tregoj mbase ndonjeri jep me shume informacion. Nje dite kur Piroja dhe gjeneralet e tij kishin dale per gjueti ne mes te nje pylli Piroja bie nga kali dhe nuk arrinte te gjente rrugen per ty kthyer ne pallat. Kur ngre koken drejt qiellit shikon nje shqiponje dhe vendosi ta ndiqte ne anen qe shqiponja fluturonte pa e humbur nga syte dhe pas disa oresh arriti te gjente rrugen per ne keshtjell dhe qe ateher flitet se pirroja mori si shenje te tijen shqiponjen me dy koke duke thene qe njera eshte koka e shqiponjes qe me solli ketu tjetra eshte e imja.
  Gjithashtu ekziston edhe kjo legjende per Pirron:

  Legjenda e Pirro-burrit

  Shum burra e mbretr pa ki dhe
  po si Pirron, burr e mbret skish par
  Pirro-burri n Ledhez leu *1
  Pirro-burri jetim na kish betur
  dhe i varfr n pik t hallit:
  Sish lipsar, po ku kish me t tepr
  sja prtonte t mirr me prdhun
  njonj kaciq, apo njonj ziur
  dhe me shokt aj e piq me hell
  Pirro-burri nj dit ish i vetm
  Pirro-burri ish b at dit?
  Ai n pill, n malin e Bozhurit*2
  nj kaciq e kish vn m hell
  dhe mlshit t gjalla ja haj*3
  Pirro-burrit nj ulk ju afrua
  dhe ju huadh me kaciq te haj
  Pirro-burri kaciqn e la m hell
  ulkut kamn ja xorri rpara
  dor e kam n gol ja hosi
  Ulku Pirros n grik ju huadh
  Po jetimit n pik t hallit
  shpejt di ipje n dihm i ven*4
  Ja xuarr sit ulkut t trbuar
  -ja xuarr sit e ja kllapurisn
  dhe e pllaksn si shirkun b dhe;
  si shirku b dhe ulku ra plasur
  Pirro-burri ipjet si di motra
  i prgushi me di lot n si
  Pran tire kaciqin e poqi
  Ipjet han n mishin e ulkut
  Pirro-burri n mish t kaciqit
  Dita-dits Pirro-burri rritet
  dita-dits i rritet dhe nami
  Nami rritet, po rritet dhe frika
  n rrezilt kumandar vendi,
  q rrzuar ja kishin t jatin
  edhe shinin si tua duaj qejfi
  pa prfillur njerzin e shkret
  q pr Pirron po kndonte kngn
  Pirro burri ishte ipe e qjellit!
  Njerzia e shkret sa merr vesh
  se rrezilt kumandar vendi
  jetim Pirron dojin q ta vrisnin
  na e nisin si vllaun n vllau
  te mbreti i Shkodrs ata e shpun
  dhe i thon, o mbret i nderuar
  tu rritt nami e rrofsh e klofsh sa malet
  Kaha Iperoja na t kemi ardhur
  t tbesojm kt zok t ipjes
  t na rritet ipje e vrtet
  q rrezilt kumandar vendi
  turp i madh i Dodons s shenjt
  ne ti zhdukim ngaha kjo faqe e dheut
  dhe me nder e t lir t rrojm!
  Mbreti i Shkodrs si vlla vllaun
  Pirro-trimin shum mir e rriti
  ja psoi ki, do gj q i duhej
  pr tia zbardh kudo faqen vendit
  klofshin koht t mira e t liga
  Dhe nj dit Pirro-burri kthehet
  prap n Ledhz, kutu ku na leu
  si nj ipje hipur mbal kalit
  Kali i tij, mre t madhe e kish hjn
  Dukej kali sa mali i Bozhurit
  qafa e kalit sa Qafa e Dimalit*5
  Bi t Pirroja si Mal e Flamurit
  kurmi i tij arrinte lart n qiell
  Pirro burri, vet ipja e qiellit
  koka jon, n kraht e tij
  Dhe rrezilt kumandar vendi
  turp i math pr Dodon e shenjt
  Ne i zhdukm kaha dheu i Iperit
  Dhe n dihm i vajtm kujt desh dihm
  pr t mbrojtur nderin dhe lirin*6

 15. #55
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Shqiponja e Kastriotve nga ku e ka origjinen edhe flamuri i sotem shqiptar, ishte me krahe te ulur (si dy shqiponjat bizantine) e jo te ngritur si flamuri sotem.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 16. #56
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Shqiponja e Kastriotve nga ku e ka origjinen edhe flamuri i sotem shqiptar, ishte me krahe te ulur (si dy shqiponjat bizantine) e jo te ngritur si flamuri sotem.

  ... e cili eshte perfundimi a eshte flamuri jone bizantin a jo, se nese eshte, nuk eshte puna mire hic.

 17. #57
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Si simbol eshte teper i vecante , cdo te thot dykoka per shqiptaret le ta gjejne vete .. neve femrat skemi pune

 18. #58
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Perfundimi do vije kur te zbulohet origjina e vertete e vete flamurit bizantin.
  Shqiponja e Kastrioteve ishte flamur i tipit ushtarak qe perdorej nga Perandoria ne rast fushatash (sic eshte shqiponja kuq e zi bizantine me dy trare)

  Ose sic eshte shqiponja tjeter kuq e zi tek cepi ketu poshte. (Renia e Konstandinopojes)

 19. #59
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Perfundimi do vije kur te zbulohet origjina e vertete e vete flamurit bizantin.
  Shqiponja e Kastrioteve ishte flamur i tipit ushtarak qe perdorej nga Perandoria ne rast fushatash (sic eshte shqiponja kuq e zi bizantine me dy trare)
  Aq sa jam une bizantine aq eshte edhe flamuri yne. Po lene ate pune pashe zotin se na tranut tu mundu me i nxjerr do fare simbolesh per me na lidhe me perandori qe ju konvenon juve. Perandoria Bizantine nuk ka asnje vlere per shqiptaret, ama hic asnje - ndoshta ka per disa, ama vetem nga aspekti fetar.

 20. #60
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Une thjesht po sjell flamuj te ngjashem me flamurin shqiptar, s'po vendos ne asnje vend pikat mbi i.
  Perpara Kastrioteve c'fare flamuri kishte kombi (?) shqiptar (?) (nqs quhej komb sepse ekzistonin vec se disa principata).

  Nje kronologji e shkurter e shqiponjes me dy koka.

  1) Aparenca e pare historike: afersisht ne vitin 2300 para eres sone ne disa gdhendje qe gjenden ne Lagash te Babilonise (Iraku i sotem)
  2) E shfaqur ne monumente te qyteterimit te Hititeve, 1250 para eres sone
  3) E perdorur si simbol kryesor i Perandorise se Bizantit
  4) E perdorur nga Sulxhuket (Turqi) ne shekullin e 13 te eres sone
  5) Per here te pare shfaqet e dokumentuar ne Evrope rreth vitit 1800 te eres sone (pikturat te cilat e dokumentojne kete, ndodhen ne nje manastir ne St.Emmeram/Regensburg te Gjermanise)
  6) E perdorur per here te pare si simbol ne armatura ne Habsburg, 16 mars 1365
  7) Qe nga 1433 eshte pjese simbolikes se ushtrise gjermane
  8) Qe nga shekulli i 15 eshte e perdorur ne Rusi, fillimisht nga Caret e tani nga shteti
  9) Shqiperia e perdor ne flamur dhe e ka simbol kombetar. Eshte simboli yne me i lashte
  Sa per punen e Bizantit (duke lene jashte "konvenimet" (?) fetare) nuk ja vlen te diskutohet sepse eshte i konsumuar.
  Ajo ishte nje Perandori qe u krijua nga paraardhesit e shqiptarve, arriti majat prap nen sundimin e paraardhesve te shqiptarve, u rrenua nga selxhuket grek dhe u dogj nga anadollaket.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 3. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 4. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
  Nga Conquistador n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
 5. Konfederata e Artizanatit Shqiptar
  Nga pekomeri n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-10-2006, 07:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •