Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 71
 1. #21
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  1 Si ndodhi qe flamuri i Gjon Kastriotit te behej flamuri i nje kombi sic ishte ky i yni?

  Ishte flamuri nen te cilin u Bashkuan te gjithe prijesit shqiptare ne Lidhjen e Lezhes ne 1444. Nen kete flamur ata njohen Skenderbeun si udheheqes dhe prijes te tyre. Logjike eshte te pranonin te gjithe njerezit e thjeshte flamurin e Kastriotit. Nen kete flamur njerezit e thjeshte arriten fitore kunder osmaneve, fituan krenarine e tyre kombetare te humbur , kurorezuan bashkim te trojeve shqiptare. Skenderbeu u ofroi atyre dicka te shenjte. Lirine. Natyrisht qe flamuri i Skenderbeut ( Kastriotit) do te behej simbol i kombit shqiptar. E ritheksoj, nen kete flamur shqiptaret fituan dinjitetin, lirine, krenarine, bashkimin. Kur I.Qemali e ngriti ne Vlore ne 1912, u rikujtoi shqiptareve se cfare ky flamur simbolizonte per ta. Ato gjera qe shqiptaret i kishin arritur 500 vjet me pare ne flamurin e Kastriotit. Ato gjera per te cilat kishin enderruar 500 vjet me rradhe dhe qe i kishin percjelle brez pas brezi gojarisht pasardhesve te tyre. Keto pra ishin arsyet qe flamuri i Kastriotit u be flamuri i kombit. Sepse nje Kastriot i dha ketij populli idealet e nje kombi. Krenari kombetare, dinjitet, liri, bashkim, unitet!

  2 Perse Gjergj Kastrioti Skenderbeu u be hero nga shqipetaret?

  Sepse BASHKOI shqiptaret kunder pushtuesve osmane!
  Sepse ne 25 vjet me rradhe nuk humbi asnjihere nga ushtria me e madhe, me e pergatitur dhe me agresive e kohes.
  Sepse i rezistoi 3 rrethimeve, 13 ekspeditave ushtarake dhe 2 sulltaneve me te famshem qe ka pasur Perandoria Osmane ne shekuj.
  Sepse u be ruajtesi dhe mbrojtesi i krishterimit boteror, ne nje kohe qe askush tjeter nuk ishte i zoti per kete. Skenderbeu eshte nje El-Sid ballkanik.
  Sepse u ofroi shqiptareve dinjitet, liri, krenari dhe fame boterore si askush tjeter me pare dhe me pas. Deri me sot( 500 vjet mbas vdekjes se tij) nuk ka dale asnje figure tjeter historike qe te mund te krahasohet me Skenderbeun.
  Sepse ne beteja merrte pjese aktivisht duke u prire trupave te tij, duke u dhene shmebull personal dhe duke u dhene moral. Jane te paket ne histori ushtaraket e tille. Skenderbeu rradhitet keshtu perkrah Aleksandrit te Madh, Spaktakut, Napoleonit te Madh dhe strategeve me te medhenj te kohes.
  Sepse udhehoqi nje popull te vogel kunder nje superfuqie ne kulmin e fuqise se saj.
  Sepse ishte strateg ushtarak. Ne mos ishte ai qe e dha idene e luftes guerrile, ishte ai qe ne Mesjete e perfeksionoi. Dihet qe asnje lufte guerrile nuk ka sjelle as do te sjelle pavaresine e nje vendi. Por nje lufte e tille eshte shume e kushtueshme per ate qe sulmon nje territor te huaj dhe ka trupa te shumta. Nderkohe qe taktika ushtarake e kohes donte qe prijesi te ngujohej ne nje kala dhe qe atje te drejtonte rezistencen, Skenderbeu beri nje inovacion. La Krujen ne doren e Vrana Kontit dhe vete personalisht drejtonte rezistencen shqiptare jashte mureve te Krujes. Duke bere konfuzion ne prapavijat e turqve, duke i lene te jetojne me frike dhe pa gjume, duke nderprere linjat e furnizimit, dobesoi dhe beri te pamundur qendrimin dhe rrethimin e Krujes. Nje taktike e tille dhe nje strategji e tille ishte dicka e re per kohen. I sigurt se betejat frontale do ti humbiste Skenderbeu i evitoi ato deri sa te ishte 100% i sigurt se do ti fitonte. Dhe kjo e rradhit ate ne rradhet e strategeve me te medhenje boterore.


  3 Perse thuhej se Gjergj Kastrioti ishte i rrembyer ne femijeri nga turqit kur ne anen tjeter mund te bejme nje hipoteze se ai nuk mund te jete rrembyer por i jati tij Gjoni ka paguar shuma te majme ta shkolloje ate ne shkollat me te mira te asaj kohe ne perandorine osmane?

  Gjergi ka qene dhene peng nga i jati tek sulltani. Persene e kam shpjeguar me lart. Nuk ka te dhena qe konfirmojne se ai kishte shkuar per tu shkolluar ne shkollat me te mira te asaj kohe. Shkollat me te mira te asaj kohe te botes se krishtere( dhe Gjon Kastrioti i perkiste botes se krishtere) ishin ne Venedik, Gjermani, France. Bota osmane ishte dicka qe evitohej nga te krishteret. Shumat e majme te paguara nga Gjoni ishin taksat qe ai si vasal duhej ti paguante sulltanit, jo kestet e shkolles se Gjergjit. Fakti qe Gjoni paguante shuma te majme edhe mbasi Gjergji kishte mbaruar shkollen e konfirmon kete gje.
  Ne asnje rast ne historine boterore nuk njihet qe te krishtere te kene derguar femijet me deshire te shkollohen ne shkollat osmane. Fare thjesht se pjesmarrja ne keto shkolla do te thoshte automatikisht islamizim te pjesemarresit, nderkohe qe fanatizmi fetar ne ate kohe kishte arritur kulmin. Ne ate kohe , feja ishte mbi cdo gje. DHe aq me teper edukimit. Fakt eshte qe ne te gjitha shkollat e krishtere te te gjitha llojeve, teologjia zinte nje rol te vecante. Ne te gjitha shkollat e krishtera pervec subjekteve qe ofronin keto shkolla, mesohej teologjia dhe kristianizmi. Eshte absurde te mendosh se te krishteret dergonin bijte e tyre ne shkolla osmane ku prioritet ka pasur islami si fe dhe me pas subjektet e tjera.


  Shpresoj se u jam pergjigjur pyetjeve te tua Lis.
  Gjithe te mirat
  Toro
  "Who is John Galt?"

 2. #22
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  51
  Postime
  384
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Si perfundim Toro kemi kete lloj konkluzioni
  Sllavet serbe kishin forca me te shumta ne numer se iliret(shume shekuj me pare) dhe ishin me te fuqishem dhe luftuan me egersi kedo duke pushtuar toka shqipetare dhe duke shtrire pushtimin e tyre deri ne Athine.
  Perqafuan orthodoksizmin si doktrine se bashku me lindoret e tjere dhe jashte kesaj doktrine nuk ngelen as Iliret(shqipetaret).
  Edhe flamuri shqipetar eshte nje flamur fetar i bashkimit te dy perandorive romake, asaj te perendimit dhe te Lindjes(Bizanti).
  Me pas ky lloj flamuri u ruajt nga Bisanti dhe u perdor si simbol fetar i unitetit bisantin.
  Gjergj Kastrioti e ngriti ate per here te pare mbas dezertimit ne Hungari gjate nje ekspedite dhe ne menyre historike, ky flamur ngeli flamuri i bashkimit te shqipetareve.
  Shume bukur deri ketu.

  Ky flamur kuq e zi me nje shqiponje ka ngelur deri me sot pra pothuajse mbas 500 e ca vjetesh nje flamur antik qe ne shume aspekte ose ne themel te saj nuk perfaqeson bashkimin e shqipetareve.
  Por ky flamur akoma edhe kesaj dite perfaqeson lashtesine , perfaqeson vlerat e perandorise romake te lindjes dhe perendimit ose mesjeten si dhe kohen kur krishterimi hyri ne Evrope.
  Me vjen te qesh se kjo puna e flamurit tone po del si nje qyfyre qe i ka ngrene koken miliona shqipetareve(nuk po me kujtohet aktualisht nje krahasim humoristik).
  A nuk te duket Toro se flamuri i Skenderbeut ose flamuri kombetar shqipetar mbas shume pyetjeve dhe pergjigjeve, ka dicka qe nuk shkon?
  Me duket sikur shqipetaret kane perfaqesuar vlerat e Perendimit dhe Lindjes dhe Orientit dhe kurre nuk kane perfaqesuar vlerat shqipetare te verteta.
  Sllavet serbe te besimit orthodoks sebashku me sllavet greke dhe te gjithe Lindjen, ne flamurin tone kombetar ose ne flamurin e Skenderbeut, perfaqesojne njeren koke te Shqiponjes.
  Koka tjeter e Shqiponjes eshte simbol i perandorise romake te Perendimit.
  Shumica shqipetare myslimane perfaqeson Orientin dhe besimin Muhamedin.
  Shqiperia eshte e copetuar dhe pjeset e saj gjenden ne kater shtete aktualisht.
  Maqedoni.
  Serbi.
  Mal i Zi
  Greqi
  Ndersa me qindra miliona shqipetare gjenden ne Turqi, ne Evrope Perendimore dhe me shumice ne Evropen Lindore, Azi dhe USA, nderkohe qe Shqiperia shtet ka aktualisht te rregjistruar ne lista zyrtare vetem 2 e 500.000 shqipetare, Kosova afersisht nje milion, dhe trojet e tjera ku akoma banojne shqipetare ka afersisht 1 milion e ca shqipetare.
  Ne lashtesi shqipetaret kane pasur tokat e tyre dhe vendbanimet nga Nishi duke perfshire te gjithe Dalmacine deri ne Arte.
  Romaket na pushtuan disa shekuj.
  Sllavet serbe akoma e kesaj dite mbajne te pushtuar shume toka shqipetare.
  Maqedonasit me krijimin e shtetit te ri te tyre mbajne te pushtuar trojet te tjera shqipetare.
  Greket mbajne gjithashtu te pushtuar nje territor te konsiderueshem shqipetar qe ne fakt duhet te jete deri ne Arte.

  Toro pyetja ime e fundit eshte kjo
  A eshte ky flamur nje flamur shqipetar dhe a perfaqeson shqipetaret dhe vlerat e tyre nje flamur i tille?

  Lexoje me vemendje ate qe shkruajta me lart dhe mos me keqkupto, pasi diskutimin ne e kemi kuptuar pozitivisht si shqipetare.
  Lis
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 3. #23
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Sinqerisht nuk mund te kuptoj se ku do te dalesh me keto pyetje Lis. Se nuk me duket se je i paqarte. Sinqerisht me duket se provokon. Qofsha i gabuar ne gjykimin tim, po kete pershtypje kam.

  Sllavet serbe kishin forca me te shumta ne numer se iliret(shume shekuj me pare) dhe ishin me te fuqishem dhe luftuan me egersi kedo duke pushtuar toka shqipetare dhe duke shtrire pushtimin e tyre deri ne Athine.
  Perqafuan orthodoksizmin si doktrine se bashku me lindoret e tjere dhe jashte kesaj doktrine nuk ngelen as Iliret(shqipetaret).


  Iliret e kane perqafuar kristianizmin ne shekullin e pare pas eres sone, sllavet ne shekullin e VII pas eres sone. Pra iliret nuk e perqafuan ortodoksine si doktrine si rrjedhoje e sllaveve. Pra ne nje fare menyre shqiponja dykrenare ishte simbol i ortodoksise shqiptaro-ilire 6-7 shekuj para sllaveve.

  Gjergj Kastrioti e ngriti ate per here te pare mbas dezertimit ne Hungari gjate nje ekspedite dhe ne menyre historike, ky flamur ngeli flamuri i bashkimit te shqipetareve.

  Gabim! Nuk ka rendesi kur Gjergji e ngriti per here te pare. Pas ekspedites ne Hungari ai ngriti flamurin e te atit, duke vetepronesuar pronat e te atit te marra me pabesi nga sulltani.
  Flamuri i Kastriotit u be simbol kombetar mbas Lidhjes se Lezhes ne 1444. Dhe u zyrtarizua vecse ne 1912 ne Vlore nga Ismail Qemali me shoke.

  A eshte ky flamur nje flamur shqipetar dhe a perfaqeson shqipetaret dhe vlerat e tyre nje flamur i tille?

  Varet se nga cila pikeveshtrimi e shikon ti flamurin kombetar te nje shteti i nderuar Lis. Flamuri eshte nje simbol i perbere nga ngjyra, figura gjeometrike, vija apo simbole.Per dike disa nga keto simbole jane te pakuptimta. Per te tjere jane thjesht ngjyra ose figura. Per te tjere jane simbole kombetare.
  Psh per nje te huaj ngjyrat e flamurit francez simbolizojne tre ngjyra te ndryshme. Per nje francez simbolizojne fjalet "Liberte-Fraternite-Egalite" ( Liri-Vellazeri-Barazi). Po keshtu per nje te huaj flamuri grek mund te duket si nje cope basme per te qepur kostume per te burgosur me nje kryq ne cep.Per greket eshte simbol i krishterimit, ngjyra bojeqielli simbolizon detin ( sepse e konsiderojne veten popull te detit) dhe 13 vijat bardhe e blu simbolizojne rrokjet e fjaleve "Eleftheria i Thanatos"(Liri a Vdekje). E njejta gje dhe me flamurin shqiptar. Per joshqiptaret eshte dicka qe shqiptaret "injorante" dhe te "pashkolle" e kane huar nga serbet. Per shqiptaret simbolizon lavdine qe u dha Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Krenarine qe u dha ai. Lirine qe e gjeten nen kete flamur.
  Fatkeqesisht ngjyrat e njohura jane 7. Simbolet si kryqi, shqiponjat njekokeshe ose dykokeshe jane pak. Por shtetet e ndryshme jane 198. Shqiponja njekokeshe e SHBA ka tjeter kuptim per amerikanet, ndersa shqiponja njekokeshe e Gjermaneve ka tjeter kuptim per gjermanet. Tjeter kuptim ka dhe shqiponja njekokeshe e Irakut. Te tre popujt kane aq gjera te perbashketa, aq sa kane shqiptaret me serbet. ASGJE !
  Bizantinet e perdoren si simbol bashkimi te Perandorise shqiponjen dykrenare. Serbet e adoptuan si simbol te ortodoksise. Shqiptaret e adoptuan si simbol te Lirise, Krenarise, Lavdise kombetare qe u ofroi Gjergj Kastrioti.
  Jo vetem ne flamurin shqiptar, por ne asnje flamur tjeter te botes, vlerat e nje kombi apo populli nuk mund te paraqiten ne te. Flamuri eshte simbol historik kombetar, jo liber historie, as tregues vlerash kombetare.
  Mbase njohurite e mia jane te kufizuara, por po qe se di, a mund te me thuash cilat vlera te popullit serb psh paraqiten ne flamurin serb?Dhemundesisht nese e di, ku ndryshojne keto vlera nga ato te popullit rus apo cekosllovak qe pak a shume kane te njejtin flamur? Mos valle hollandezet qe kane te njejta ngjyra ne flamur kane te njejta vlera me serbet? Cilat vlera te popullit cifut paraqiten ne flamurin cifut( izraelit me yllin e Davidit? Cilat vlera te popullit japonez paraqiten ne flamurin japonez?

  Pra shkurt! Flamuri kuqezi me shqiponjen dykrenare eshte flamur shqiptar sepse shqiptaret e vleresojne si te tille. Pak u behet vone se cfare thone te tjeret. Vlerat e popullit shqiptar nuk perfaqesohen ne flamur, se flamuri sic thashe nuk eshte as enciklopedi, as liber historie, as studim folklorik. Eshte nje simbol i caktuar, qe ka vlera te trasheguara nga ngjarje historike te caktuara.
  Ne se ke mendim te kundert, atehere cili simbol sipas teje simbolizon vlerat e kombit shqiptar?
  "Who is John Galt?"

 4. #24
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  51
  Postime
  384
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ne se ke mendim te kundert, atehere cili simbol sipas teje simbolizon vlerat e kombit shqiptar?
  Une mendoj se flamuri jone kombetar kuq e zi me shqiponjen me dy koka.
  Toro shume faleminderit per te gjitha pergjigjet e dhena ne kete diskutim.
  Te respektoj dhe vleresoj sepse je nje njohes shume i mire i historise sone por edhe historise se lashte ballkanike.
  Nuk provokova por mendova dhe diskutova teresisht si nje i depolitizuar dhe mbi dogmat pasi i vetmi dyshim ose iluzion per mua ngeli flamuri me nje shpend ai i shqipetareve i cili deri me sot eshte i vetmi qe ngrihet ne Evropen e zhvilluar dhe kur shikoja flamuret e tjere qe nuk kafshe ose shpende ne te, thashe me vete"perse ky flamuri jone eshte nje flamur i tille me nje shpend dhe cfare simbolizon ne te vertete".
  Pergjigjen e kam marre tashme dhe besoj ju vete e kuptoni pergjigjen e pyetjes suaj e cila eshte ne krye te postimit tim te fundit.
  Per mua ky kapitull i hapur ne kete faqe te historise mbaron ketu dhe nuk shoh parashoh ndonje pyetje tjeter.
  Gjithe te mirat
  Lis
  Ndryshuar pr her t fundit nga lis : 28-10-2003 m 09:22
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 5. #25
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  C'fare simbolizon shqiponja me dy krena?

  Albania's Double-Headed Eagle Symbol
  Scanderbeg's Personal Emblem and Standard


  The Double-Headed Eagle is the emblem of Albania, and its placement in black at the center of a crimson-red field became the national flag of Albania during the early part of the 20th century. Yet few people know that the Double-Headed Eagle was also Scanderbeg's personal standard in the15th century as well as that of the Kastrioti clan from which he was descended. Over five centuries, it evolved into the symbol of today's Albania. A Double-Headed Eagle was also included in the emblem/standard of Lek Dukagjin who promulgated a body of customary laws (Kanun i Lek' Dukagjinit) that ruled northern Albania from the 15th up to the 20th Century.
  Scanderbeg, the national hero of Albania and a military and political leader of international importance was born in 1405 in northern Albania to the Kastrioti family of feudal leaders, and as the child, Gjergj Kastrioti, he was taken as a hostage from his father, Gjon Kastrioti, to be raised and educated in Turkey and to serve in the Ottoman army. Under the name of Sk'nder (meaning Alexander, after Alexander the Great), he gained distinction in fighting in the Balkans and Asia Minor. He was awarded the title of Bey (Lord of the Land), adopting the name Scanderbeg (Albanian: Sk'nderbeu) which he retained all his life. In 1443, he led a revolt in Kruj' (northern Albania) against the Ottomans and scored repeated victories over them usually against great numerical odds. His successes were due to his knowledge of Turkish military tactics, his own sound tactics and strategy, brilliant leadership, the mountaineous terrain, and the support of the Albanian people. The revolt ultimately failed because of the overwhelming odds ranged against it and because of Scanderbeg's death in 1468. The revolt's astonishing achievements have ever since inspired and heartened Albanians everywhere they are located in the world.

 6. #26
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Simboli i shqiponjes eshte nje nga simbolet me te perdorura gjate historise dhe sot, po ashtu. Simboli i shqiponjes me i vjeter i gjetur deri me sot eshte ai i Hititeve - , nje popullsi qe ka jetuar ne gadishullin e Azise se voge (turqia e sotme)Shikoni harten: POR shqiponja e perdorur nga ne nuk ka lidhje me kete. Historia e shqiponjes se flamurit tone lind me historine e perandorise romake. Dihet se shqiponja ka qene simbol i kesaj perandorie, por nuk ka qene me dy koka. Shqiponja me dy koka filloi kur perandoria u nda ne dy pjese nga perandori Teodos ne vitin 395 p.K . Mgjth ndarjen e perandorise ne dy pjese, ajo konsiderohej nga sunduesit dhe popullsite qe e perbenin si nje e tere. Pra nje perandori me dy pjese. Si rezultat i kesaj dhe shqiponja filloi te perdorej me dy koka. Pra dy kokat simbolizinin dy pjeset e nje perandorie te vetme, qe simbolizohej nga trupi i shqiponjes. PRA nga kjo vjen dhe shqiponja me dy koka qe e perdorim ne dhe shume te tjere. Shume mund te thone se eshte nje simbol i huaj, bizantin etj si keto. POR ky eshte nje kendveshtrim shume i ngushte dhe jo reali i historise. Shqiptaret kane qene pjese e rendesishme e perandorise Romake te vjeter dhe asaj te re(Bizanti), madje kane qene dinasti te tera shqiptare qe kane drejtuar keto perandori, prandaj dhe e drejta shqiptare per te perdorur simbolin e kesaj perandorie eshte krejtesisht legjitime.

  Per te sqaruar ata qe shqetesohen se eshte nje simbol i krishter - ortodoks do te thoja: Ne perandorine e vone romake (Bizanti) kisha kishte nje rol shume te rendesishem dhe ishte krejtesisht ne sherbim te perandorit dhe shtetit. Ne kete menyre kjo kishe mori dhe beri te veten dhe simbolin e ketij shteti, pra shqiponjen me dy koka. Pra nuk ka ardhur shqiponja nga kisha, por kisha e ka marre ate simbol nga shteti, te cilin shume shqiptare e paten drejtuar. Prandaj dhe sot perdoret ende nga kishat ortodokse ky simbol.

  PO si erdhi ne perdorimin shteteror te shqipareve ky simbol?! Perandoria Bizantine ka pasur shume prestigj ne boten e mesjetes. Perandore dhe mbreter te tere europes enderronin te kurorezoheshin perandore ne kishen madheshtore te shen Sofise, ne Konstandinopol. Ashtu si kishte prestigj ky shtet legjendar ne pergjithesi, po ashtu kishin dhe simbolet e tij. Shqiponja me koka u perdor nga shume sundues dhe popuj, po ashtu si dhe gjysme hena me yllin qe ishin simbole te qytetit te Konstandinopolit, qe u bene me vone simbole te perandorise Osmane dhe Islamit ne pergjithesi. Pra ashtu si e perdoren shume te tjere kete simbol, po ashtu dhe shume fisnike te medhej shqiptare e paten perdorur. Shume e benin per prestigj dhe per te treguar nje origjine nga familjet perandorake. E mgjth keto, ky simbol u be simbol i shtetit shqiptar, vetem prej vullnetit te Skenderbeut. Me renien e Konstandinopojes me 1453, e vetmja pjese e perandorise se madhe mijevjecare romake, ishte Shqiperia. Prandaj dhe Skenderbeu e mori dhe beri simbol te shtetit shqiptar kete simbol, per te treguar se perandoria e madhe nuk ka rene akoma. Nje pjese e saj eshte ende e lire. Kjo pra eshte historia e vetme e flamurit tone. Dhe te jemi te sigurte se eshte i joni dhe e meritojme sa askush tjeter.

 7. #27
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  51
  Postime
  384
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  I dashur moderator
  Mos u merzit se edhe ca vite duhen dhe do te vije koha te mbajme dhe ngrijme vetem nje flamur dhe e di se cilin flamur!
  Ate te Bashkimit Evropian , blu me yjet e 30 e ca shteteve dhe nuk besoj se do te kete kundershtime per ngritjen e flamurit ne te ardhmen pasi ne do ta legjitimojme veten si nje komb evropian.
  Kjo do te jete retorika legjitime e pasardhesve tane.
  Ajo qe ngacmoi me shume ti shtoj edhe disa rrjeshta kesaj teme, ishte fjala e mbajtur nga Ismail Kadare ne nje konference per fete dhe paqen ndermjet tyre te zhvilluar para disa javesh.
  Lis.
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-08-2002
  Vendndodhja
  Montreal, Kanada
  Mosha
  43
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Shqiponja dykrenare eshte me e vjeter se sa shkruhet ketu.

  Hulumtimi rreth kesaj teme duhet te shkoj me larg ne histori. A e ka vizituar ndokush tempulline Dodonas afer Janines? Eshte tempulli me i vjeter pellazg i Zeusit. Ne hyrje te tempulit mund te verehet edhe sot nje shqiponje dykrenare. Si keshtu? Pa hyr ne detaje rreth prejardhjes pellazgo-shqiptare te mitologjise greke, po shpjegoj shkurt per sa i perket ketij simboli te kombit tone. Ne mitologjine pellazge shqiponjat ishin lajmetare te Zeusit (Zotit). Njera perfaqesonte boten e te vdekurve dhe tjetra ate te te gjalleve. Kur lindi Leka i Madh (Aleksandri i Madh) e jema e tij Ilire vuri re se mbi catine e baneses ndaluan dy shqiponja. Sipas mitologjise kjo ishte nje shenje e qarte se djali i sapolindur do te ishte gjysem zot e gjusem njeri. Jeta e tij e vertetoj kete! Po kush nuk e di historine e Pirros, mbretit te Mbreterise se Eprme (Epir)? Kur e pyeten ate per menyren e sulmit te ushtareve te tij ne fushe-beteje ai ju pergjigj: une jam shqiponja kurse ushtaret jane pendet e mi? Sulmi i tye i perngjet asaj te nje shqiponje. Qe nga ajo kohe keta njerez u quajten shqiponja kurse vendi i tyre u quajt aty ku nje shqipe rri.
  Iliret i dhane Perandorise Romake 7 Perandore duke perfshire dhe Kostandinin e Madh. Simboli i shqiptareve te lashte u mor dhe u adoptua nga shume shtete e kombe; edhe kuptimi i saj ndryshoi. Edhe per shqiptaret e sotem kuptimi ka ndryshuar. Kuptimi i sotem ka te bej me bashkimin Geg - Tosk dhe krishtero-myslyman. Ne te adhmen ky kuptim do te zhvillohet edhe me, Mbase do te kuptohet si bashkimi i trojeve mm me viset e cunguara ne Kosove e gjetke, mbase do te simbolizoje ribashkimin e gjakut te shprishur Pellazgo-Iliro-Arbror.
  Mos pyesni se 'bn vendi pr ty, por se 'mund t bsh ti pr vendin tnd.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime
  Eni
  Sallsatiku " ka qene nje prift ortodoks i cili ka jetuar ne kohen e Skenderbeut

  Sarisallteku " apostoli bjond", nuk ka qene orthodhoks, por duke predikuar besimin e tij, bektashizmin, i perndjekur nga osmanet, ne trevat shqiptare ai ka levizur i maskuar si murg orthodhoks.


  Ketu pajtona me enin ne lidhje me ket mendim se esht e vertet se ky far sarisallteki ka qen bektashi dhe pasi e kan perzen nga turqia ka ik ne shqiperi dhe ka predikuar anemban bektashizmin,per kete jam mese i sigurt pasi ky sarisallteki e ka vorin(pra esht i vorosur)ne Peje,gjindet ne rugen Pej Prishtin mu ne dalja nga Peja,dhe atje shkojn shqiptar te ritit bektashij(po dhe te gjith muslimanet ne pergjithesi)kan nje dit te caktuar e quajn dita e hallves,ku ikin atje tek tyrbja e tij dhe aty mbarojn hallve,dhe gjuajn para ne tyrbe.

  pra nuk ishte ortodoks siq thot nje diskutues i mesiperm,ketu desha te dal,me falni se u zgjerova shum jasht temes.
  Duajeni njri tjetrin.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-08-2002
  Vendndodhja
  Montreal, Kanada
  Mosha
  43
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  ?????????????

  Sarisallteku ka mbi 100 "varre" neper Ballkan... po 'lidhje ka kjo me shqiponjen dykrenare????????? ne shqiptaret nuk dime te bejme nje bisede pa u lerguar nga tema e pa hyse ne politike ose diskutime provokuese fetare!!!!
  Mos pyesni se 'bn vendi pr ty, por se 'mund t bsh ti pr vendin tnd.

 11. #31
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  36
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime

  Re: Perse flamuri shqipetar ka nje shqiponje me dy koke?

  Postuar m par nga lis
  A eshte e vertete qe flamuri i Gjon Kastriotit eshte flamur shqipetar dhe jo i huazuar?
  Mendimi im eshte se kjo pyetje eshte e gabuar.
  Ne rastin e simboleve huazimi nuk ka kufinje. Qe ne lashtesi cdo popull kishte ndikim nga popujt fqinje. Popujt huazonin nga njeri tjetri gjera te cilat i pershtasnin ne kulturen e tyre.
  Nese me te vertet ne e morem kete simbol nga Bizanti nuk duhet te ndjehemi me turp per kete gje. Se Shqiperia ishte pjese e pandare e Perandorise Bizantine, dhe fati i saj shume here ishte i lidhur ngushte me fatin e perandorise. Gjithashtu Shqiptaret dhe sidomos Illiret, nese besojme qe jemi pas'ardhes se tyre, kane bere me shume per kete perandori se kushdo popull tjeter i saj (pervec Grekeve, se vet perandoria nga shekulli i 8 dhe mbas ishte greke). Duke shenuar ketu se perandoret me te medhenj te kesaj perandorie ishin Illire, keta ishin, themeluesi i saj Konstanini i Madh dhe Justiniani i Madh i cili perfshiu ne perandorine e tij pjesen me te madhe te Mesdheut si dhe duke shenuar ketu se Shqiptaret ne rastin e Kryqezatave (qe kishin si qellim luften ndaj Islamit dhe Ortodoksise) luftuan hapur ne krah te Bizantit si psh. ne luften qe u be nga Kryqezata e 4 ne afersi te Tiranes (Preze-Rinas) ku permendet se Arberit u bashkuan me Bizantinet kundra Kryqezatoreve. Ne kundershtim me Serbet e Bullgaret te cilet qe ne momentin qe u shfaqen ne Ballkan vetem probleme i nxirnin Bizantit, akoma dhe kur u bene Ortodokse.

  A ja morem ne simbolin Bizantit???
  mendimi im...
  Ka shume mundesi te mos ja kemi mare simbolin Bizantit,
  1)per shkak se nga nje moment e tutje simboli i Bizantit u be simbol i gjithe botes ortodokse kurse sic e dime mire Kastriotet nuk ishin Ortodokse por Katolike, kete e bazoje te mudimet e Papes qe ta kthente Skenderbeun ne luftetar te Katolikismit, dhe nuk duhet te harojme qe ne Ballkan ne kohen e vershimit osman vetem dy persona u perkrahnin nga Papa keta ishin Uniadhi (ungarez katolik) dhe Skenderbeu, Papa nuk i perkrahte kurre Ortodokset.
  2) Simboli i Bizantit u perbente nga nje shqiponje me dy koka dhe siper me stemen mbreterore e cila kishte nje kryq siper kurse simboli i Kastrioteve u perbente nga nje shqiponje me dy koka dhe mbi te kishte yllin hebraik (gjashtekendesh)
  3) Shqiponja si simbol nuk u shfaq per here te pare as te Bizanti as te popujt e tjere sllavo-ortodokse ajo eshte shfaqur si simbol qe ne mivjecarin e trete para eres sone (pa perjashtuar qe mund te ekzistonte edhe me pare) te Egjyptianet, te Hetitet pastaj te Romaket, te fiset gjermane (e ne shume popuj te tjere). Dhe qe me gjermanet kemi raste ku shqiponja ka dy koka. Pra nuk e perjashtoje qe ky simbol mund te ishte shpikje e vet Shqiptareve te cilet fundja fundit jetonin ne zona pyjore e malore ku sigurisht kishin pare dhe shqiponja e shume kafshe te tjera qe i perdoren si simbole.

  Flamuri shqiptar sot simbolizon:

  Shqiponja vet simbolizon lirine, ngjyra e zeze vdekjen, shqiponja e zeze simbolizon vdekjen per liri.

  Dy krenaret simbolizojne, Geget me Tosket te bashkuar, ose Jugun me Veriun ose Shqiperine me Kosoven.

  Ngjyra e kuqe simbolizon gjakun e herojve.

  (saper ate koken e dhise qe i ka vene Nano nga siper, me mire ta heqi se jena bere si "gabelte" dite per dite i ndrojme pamjen flamurit. Flamuri i perket kombit shqiptar e jo politikaneve te Tiranes, ka historine e vet.)
  falemiNDERit

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  Angli
  Mosha
  44
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Faleminderit Lis. Teme shume ineteresante. Jo vetem puna e flamurit por dhe kontraditat e vogla per Skenderbeun. Respektoj cdonjerin qe ka shkruar por do te vecoja Toro dhe do ta vleresoja nqs se me sqaronte dhe disa gjera per te cilat une nuk jam i qarte.

  1. Ne betejen Fushe - Kosoves ai qe vrau sulltanin eshte quajtur Opilliq apo Kopiliq? A ka te beje ky emer me shqipen? Per arsye se ai vrau sulltanin ai do te kete perdorur me shume dredhi se trimeri pasi ai e vrau sulltanin pasi mbreti serb ishte vrare dhe nuk kishte me vend per trimeri nga Ballkanasit. Dhe kur je shume dredhak disa here ne shqip te therrasin kopil.

  2. Vojsava e jema e Skenderbeut thuhet se kishte nje keshtjelle te saj ne Gur te Bardhe ne Mat. Do te ishte gabim qe gruaja e nje princi te linde ne keshtjellen e saj ne tokat e zoteruara nga i shoqi dhe ajo? Cili eshte mendimi juaj a eshte kjo teori gabim?

  3. Fisi i Ballshajve ishte shqipetar apo serb si pretendojne Serbet, "Ballshiqet"? Pasi me sa kam lexuar Gjon Kastrioti vje po nga ky fis.

  4. Nga Edit Durham kam lexuar qe Malesoret ne veri tregojne nje histori sikur kane qene tre vellezer te ardhur nga Bosnja me kohe dhe pastaj kane evoluar dhe kane bajraqet qe i njohin ne ditet e sotme. A ekziston nje mundesi e tille? Nqs po kur ato jane zhvendosur? Dhe a provon kjo qe Boshnjaket nuk jane vecse Shqipetare te sllavizuar? Pasi Edit Durham thote ne librin e saj per shqipetaret se varrezat ne veri ngjasonin me ato ne Bosnje.

  Do te deshiroja nje pergjigje dhe do te falenderoja cdonjerin qe merr mundimin t'u pergjigjet ketyre pyetjeve, vecanerisht nga Toro. Nuk eshte se nuk kam lexuar histori. Kam lexuar historine e Kosoves se Naom Malkom, Edit Durham, Historine moderne Greke si dhe historine Serbe por perseri nuk besoj se kam lexuar gjithe ate qe duhet dhe gjithmone ka vend per dicka te re.

  Faleminderit

 13. #33
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Flamuri qe u ngrit ne Vlore ishte prone e Eqerem bej Vlores, nip i Ismail bej Vlores. Atij iu be dhurate nga Don Aladro Kastrioti, nje pretendent Spanjoll i fronit te Skenderbeut. Meqenese Marigo Posio po e vononte qendisjen sepse ishte perfeksioniste, Eqeremit iu kerkua ta merrnin borxh flamurin qe kishte varur ne mur si per zbukurim. Kosovaret qe ishin ne Vlore u mrekulluan pasi iu pelqeu qe Shqiperia kishte zgjedhur flamurin e 'babe Kralit' *perandorit Austro-Hungarez Franz Ferdinand*

  [marre nga libri "Kujtime" Eqerem bej Vlora Vellimi I]

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Flamuri qe u ngrit ne Vlore ishte prone e Eqerem bej Vlores........ [marre nga libri "Kujtime" Eqerem bej Vlora Vellimi I]

  E para, kur kuotohet nje pasazh beni mire te mos perzieni "dijenite" personale me theniet e autorit. Sqarimet/manipulimet mund ti perdorni per koment personal.

  Se dyti, paragrafi qe keni zgjedhur eshte shume me larg temes se diskutimit krahasuar me paragrafin me poshte nga i njejti liber " Kujtime" Eqerem Bej Vlora:

  "Historia e Flamurit shqiptar tretet n mjegulln e kohs. N veprn e tij, Jett paralele, Plutarku thot se Pirroja, mbreti i Epirit, pas betejs s Herakles (280 para Krishtit), kur dgjoi lufttart e tij tek po kndonin nj kng, ku e shquanin shqiponj, ai iu tha atyre:N qofsha un shqiponj, ju jeni kraht q m sollt fitimtar deri ktu. N monedhat e qytetit iliro-epirot t Orikumit duket nj shqiponj, q mban n kthetra rrufet e Zeusit. Po kshtu, kalorsit e Sknderbeut (Sipas De vitaGeorgi Castrioti t Barletit) gjat fushats s tij n Pulje, n ndihm t mbretit t Napolit, n luftn kundr baronve, mbanin flamuj t vegjl, t kuq, me nj shqiponj t zez dykrenore n mes."

  Do te mendoja se jeni nga ata qe lexojne vetem disa faqe dhe thone qe jane thelluar ne liber, po te mos shikoja se paragrafi qe kuotoni eshte shume me poshte se ai qe kam kuotuar.

  Se treti, thone qe Zeusi kishte dy shqiponja te cilat i leshoi, dhe vendi ku ato u perplasen pasi i kishin rene qark globit u konsiderua "kerthiza" e botes? E dini ku ishte ai vend?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tiras : 19-05-2004 m 21:48

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Qafir dhe her te tjera te kam heq vrejtje per munges korrektese ne citimin e shkrimeve te tjeter kujt..

  Duhet te jesh i sakte..ndryshe mos debato me coptime frazash..
  Citoje te plote Eqerem bej Vloren e jo sipas kokes tende..

  Keshtu o Metist i Moskes a ku je ti..

 16. #36
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,486
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Tiras
  Se treti, thone qe Zeusi kishte dy shqiponja te cilat i leshoi, dhe vendi ku ato u perplasen pasi i kishin rene qark globit u konsiderua "kerthiza" e botes? E dini ku ishte ai vend?
  jashte teme. lexova fjaline dhe me beri pershtypje. duke pasur pak njohuri rreth kesaj mund te them, me pak siguri, qe mbase ( mbase) eshte ose delfi ose dodona ne epirin e lashte. Delfi me duket me i mundur edhe pse smbaj mend mire po dhe ne Dodone sec kishte dicka te rendesishme me duket, sidoqofte delfi ( delfous ) me duket me e mundur. edhe njehere sorry per shkrimin jashte teme. peace
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

 17. #37
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Eni
  Toro,

  mund ta zgjerosh nje cik me shume mendimin e mesiperm per Mirditen?
  eni, nese je e interesuar per mirditen, shko tek www.mirditaolnine.net ku shpjegon gjithcka. qe kjo teme ketu mesa duket s'po ia del te shpjegoje, jo vetem ate, por asgje.. qenka ba konfuze krejt.
  Nga flamuri me dy krena...tashi te presim se ne cfare teme do te dalin?????
  Ergo cogito, ergo sum!

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Clauss
  jashte teme... duke pasur pak njohuri rreth kesaj mund te them, me pak siguri, qe ( mbase) eshte ose delfi ose dodona ne epirin e lashte. ....

  Nje hap ne drejtimin e duhur Clauss. Me pak me shume thellim ne antikitet dhe shume me pak interes material ne debat do te "vinit re" se cdo presje e pytjes qe kam drejtuar eshte thelbi i temes se diskutimit, qe cuditerisht zhvendoset nga Bizanti...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tiras : 20-05-2004 m 07:53

 19. #39
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  Qafir dhe her te tjera te kam heq vrejtje per munges korrektese ne citimin e shkrimeve te tjeter kujt..

  Duhet te jesh i sakte..ndryshe mos debato me coptime frazash..
  Citoje te plote Eqerem bej Vloren e jo sipas kokes tende..

  Keshtu o Metist i Moskes a ku je ti..
  Eee mo...pse c'lashe pa thene (qe ka rendesi)?

  Une plako jom metist i Torontos.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Kreshniku1985
  Antarsuar
  14-03-2006
  Mosha
  33
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju lumte per ketete tem.
  Veq nj komb e nj flamur n'histori e njeh shqiptari...

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 3. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 4. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
  Nga Conquistador n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
 5. Konfederata e Artizanatit Shqiptar
  Nga pekomeri n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-10-2006, 07:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •