Prpos lufts s paprincipt politike pozit-opozit, vrehen zhvillime pozitive
Kompani t njohura ndrkombtare, amerikane dhe evropiane, po hedhin vshtrimin drejt tregut shqiptar. Investime miliona dollarshe jan n pritje. Por mund t ecet edhe m shpejt. Pengon korrupsioni dhe imazhi i keqprdorur prej vet shqiptarve. Shifrat, n vler absolute, t investimeve t huaja direkte n Shqipri jan dukshm m t ulta se sa dy vjet m par. Privatizimet strategjike t telefonis s lvizshme, por edhe nj pjes e objekteve t tjera shtetrore kishin sjelll n buxhetin e shqiptarve jo m pak se 200 milion dollar. Por askush nuk e analizonte kt shifr. Politika e komentonte an bloc, pa e ndar investimin. Ksisoj investimet e huaja direkte (pra investitor q investojn dhe jo thjesht blejn) nuk shnonin ndonj tregues sinjifikativ. Ka nj lvizje drejt pozitives n vitin e fundit. Kompani t njohura ndrkombtare, me mjaft reputacion, si fjala vjen Lokeed Martin e General Electric apo edhe shoqri italiane, greke, austriake e gjermane kan shpeshuar vizitat npr institucionet qendrore shqiptare, kt her n projekte me elsa n dor. Ka krkesa pr investime n terminalet kryesore rrugore, ajrore e detare. Rust vetm ditt e fundit krkuan m shum hapsir pr investimet e tyre, sidomos n Portin e Durrsit dhe n ndrtimin e rrugve. Amerikant jan t interesuar pr investime n trafikun ajror, n hekurudha dhe n infrastrukturn e telefonis me kabll optik. Austriakt po negociojn pr investime n tregun bankar, pa haruar naftn dhe gazin. Italiant jan duke punuar pr ndrtimin dhe shfrytzimin e depozitave bregdetare dhe t infrastrukturs portuale detare n Gjirin e Vlors. Turqit po vazhdojn investimet e tyre n infrastrukturn rrugore, duke iu afruar edhe prfundimit t investimit t tyre, ndrsa arabt e Emirateve t Bashkuara po ndrtojn aeroportin e Meteorit n Kuks dhe synojn edhe rrugn Kuks-Morin. Ja disa nga projektet e fundit:

Gjiri i Vlors
Qeveria shqiptare ka miratuar koht e fundit vendimin Pr miratimin e procedurs s dhnies me koncesion, si propozim i pakrkuar, sipas projektit t shoqris La petrolifera italo rumena s.p.a, pr ndrtimin dhe shfrytzimin e depozitave bregdetare dhe t infrastrukturs portuale detare n Gjirin e Vlors Miratimi i ktij vendimi krijon mundsin e realizimit t nj projekti t rndsishm t shoqris italiane La petrolifera italo rumena S.p.A, projekt i cili synon ndrtimin dhe shfrytzimin e depozitave bregdetare (depozita dhe linja infrastrukturore portuale detare) pr naftn e nnprodukteve t saj, t gazit t lngshm, sipas ktij projekti. Projekti i shoqris PIR vlersohet, jo thjesht dhe vetm n aspektin e rritjes s kapaciteteve depozituese pr naftn e nnproduktet e saj, t gazit t lngshm t nafts, sipas projektit, por edhe si nj ndr burimet e mundshme pr furnizimin e objekteve q do t t konsumojne energji termike, q do t ngrihen n zona t ndryshme t vendit. Duke ju referuar projektit, sipas t cilit kto depozita do ti ofrohen pr prdorim operatorve vendas e t huaj n formn e shrbimeve, shtohet mundsia jo vetm pr hapjen e tregut t hidrokarbureve n Shqipri dhe balancimin e tij me parametrat ndrkombtare, prsa i prket cilsis dhe mimit, por edhe pr nj kontroll m rigoroz nga autoritetet doganore e tatimore mbi produktet q do t kalojn nprmjet ktyre depozitave.

Korridoret rrugore
Drejtoria e Pergjithshme e Rrugve sht duke shqyrtuar dhnien me koncesion pr ndrtimin e disa rrugve nacionale. Me kt mnyre pritet angazhimi i financimeve t siprmarrjeve private n hartimin e projekteve dhe zbatimin e tyre. Tuneli i rrugs s re Durrs-Kuks, disa segmente t korridorit Veri-Jug dhe rrugt turistike do t jen ndrtime me koncension. Ministria e Transportit e ka marr kt inisiativ pas orientimeve t Banks Botrore dhe hapsirave q jan krijuar pr prdorimin e ksaj forme nga miratimi i ligjit t ri pr prokurimet publike, i cili lejon aktivizimin e siprmarrjeve private me fondet e veta n ndrtimin e veprave publike. Kjo form e re investimi n infrastrukturn rrugore, prve burimeve t reja t financimit pritet t krijoj hapsira pr aktivizimin e kompanive shqiptare n tenderat q do t zhvillohen pr ndrtimin e segmenteve t rrugve nacionale. Zyrtar t DPR-s than se forma e koncensionit mund t prdoret pr ndrtimin e veprave t tilla rrugore q krkojn financime t mdha. Dhnia me koncension pritet t shqyrtohet edhe pr disa akse rrugore n Korridorin Veri-Jug, si Lushnj-Fier dhe Fier -Vlor. Ministria e Transportit ka filluar t prdor formn e koncensionit edhe n sektor t tjer t infrastrukturs. Pr Aeroportin e Rinasit sht hapur gara pr ndrtimin me koncension t nj terminali t ri pr pasagjer dhe po n kt form parashikohet t kryhen disa shrbime infrastrukturore n portet detare t Durrsit, Vlors dhe t Shngjinit.

Italia, asistenc teknike dhe me specialist pr transportin
Italia do t marr prsipr rolin zgjidhjen e t gjitha problemeve t korridorit t 8-t n Shqipri. Ministri i Transporteve dhe Telekomunikacioneve, Spartak Poi, i ka krkuar ministrit italian t Infrastrukturs dhe Transporteve q, n kuadr t Presidencs italiane t 6-mujorit t dyt, t marr prsipr rolin e kordinatorit n problemet q lindin n konceptimin intermodal t ktij korridori. Italia ka mirpritur kt krkes dhe i ka ofruar vendit ton ndihmn dhe asistencn n specialist dhe teknik pr problemet q kalon sektori i transporteve n vendin ton dhe sidomos ndrtimi i korridorit t 8-t. "Kjo ndihm do t`i jepet Shqipris jo vetm si vend fqinj e mik, por si nj vend europian me t cilin ka interesa t prbashkta" sht shprehur ministri Italian i Transporteve Lunardi.

Rusia, pr Portin e Durrsit
Rusia e interesuar pr supervizionimin e rikonstruksionit t Portit t Durrsit dhe pr pjesmarrjen n rikonstruksionin e disa akseve rrugore. Kshtu ka pohuara Zv.ministri i par n Ministrin e Financave ruse, Aleksei Ulukajev, gjat nj takimi q ka zhvilluar me ministrin e Financave, Kastriot Islami. Ministri rus ka shprehur n emr t Rusis interesin pr forcimit t marrdhnieve ekonomiko-tregtare, si dhe rritjen e shkmbimit t mallrave midis vendeve. Gjat viteve t fundit ndrmjet dy vendeve ka nj rritje e dukshme t shkmbimeve tregtare me Rusin, nga ku Shqipria ka importuar rreth 9 milion euro produkte, ndrkoh q gjat vitit 1997 kjo shifr ishte vetm 0.4 milion euro. Gjat vitit 2003 mendohet q kto shkmbime t arrijn n 20 milion euro. Palt kan shprehur vullnetin e prbashkt pr marrjen e masave t nevojshme pr prfundimin e procedurave t brendshme respektive, me synim realizimin e nnshkrimit t marrveshjeve n fushn e doganave gjat ditve t punimeve t Sesionit t 4-t Komisionit t Prbashkt Ndrqeveritar q do t mbahet brenda muajit qershor n Mosk.

Austriakt & Grekt, sukses n krkimin e nafts
Qeveria shqiptare miratoi vendimin Pr miratimin e amendamentit nr.1 t kontrats me ndarje prodhimi, nprmjet ministris s Ekonomis dhe Shoqrive OMV (Albanien) Onshore Exploration GmbH dhe me Helenic Petroleum s.a, pr krkimin dhe prodhimin e hidrokarbureve n blloqet 4 dhe 5, n tokn shqiptare Kompania austriake OMV sht e pranishme n Shqipri, q prej vitit 1991, kur s bashku me kompanin gjermane Deminex, nnshkroi nj marrveshje pr ndarje prodhimi me shtetin shqiptar pr krkimin e hidrokarbureve n bllokun e Rodonit-1. Pas largimit t Deminex-it n muajin korrik 1993, OMV vazhdoi e vetme kryerjen e operacioneve hidrokarbure n kt bllok, tashm rolin e operatorit, duke kryer nj sere punimesh t prfshira n kompleksin gjeologo-gjeofizik, si dhe shpimin e nj pusi krkimi n det. Megjith rezultatet e pusit t shpuar nuk ishin pozitive, prsri kjo kompani nuk sht larguar nga blloku, prkundrazi ka planifikuar vazhdimin e investimeve pr krkimin e nafts dhe gazit n t. Kompania OMV sht e pranishme me operacione krkimi edhe n tok, pasi nnshkroi dy marrveshje t reja, prkatsisht pr bllokun e krkimit 1 si dhe pr blloqet e krkimit 4 dhe 5. Tashm, kjo kompani ka prfunduar fazn e dyt t punimeve sizmike n blloqet 4 dhe 5, pasi faza e par u krye gjat vitit 2000 dhe objektivi i tyre sht q n fund t vitit 2002, t fillojn shpimin e nj pusi krkimi n tok, n rajonin e Gjirokastrs.