Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 64
 1. #21
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Tė dhana nga historia dhe tradita *  Rreth ndėrtimit tė kėshtjellės sė Shkodrės ka shumė hipoteza, prandaj nuk mund tė flitet me saktėsi se nga kush e kur asht ndėrtue. Lashtėsia e saj mijėvjeēare nuk mund tė mohohet. Historia qė nė epokat e vjetra na tregon se qytetet kurdoherė janė mbrojtė prej kalave dhe janė konsiderue tė pushtuem kur kalaja e tyne asht dorėzue. Ndėrtimi i Kalasė sė Shkodrės padyshim duhej tė jetė vepėr e ilirėve, ndonėse arkeologėt shqiptarė akoma nuk kana ba gjurmime tė atilla qė tė kenė thanė fjalėn e fundit rreth vjetėrsisė sė kėtij objekti historik. Histografė tė huej ndėrtimin e kėsaj fortese ua atribujnė serbėve dhe pėrshkruejnė legjendėn e famshme, sė cilės shqiptarėt i kanė thurė edhe kangėn. Vepra serbe, ndoshta mund tė ketė qenė njė meremetim fortese, por jo njė themelim i saj. Sidoqoftė kėtu po pėrshkruejmė tė dhanat historike tė autorit francez A. Degrand, konsull i Francės nė Shkodėr. Nė periudhėn serbe Kalaja e Shkodrės quhej “Rozafat”, kurse populli i Shkodrės pėrgjithėsisht nuk e njef kalanė me ėmnin “Rozafat”. Dukagjinasit kanė tė tyne shprehjen: “Kush ė sundojė alanė, jemi me tė!”, pra malėsori ynė tash 400 e ca vjet e ka quejtė me emnin “kala” e jo ndryshe. Tue iu rrefrue autorit tė pėrmendun sipėr kėtu poshtė po pėrshkruejmė legjendėn e kalasė:
  “Njė legjendė serbe ndėrtimin e kalasė ia atribuon mbretit Vukagjin edhe vėllezėnve tė tij, Uliosha e Goiko. Nisma e tyne pėr ndėrtimin e kėshtjellės pengohej vite me radhė prej njė zane, e cila iu prishte natėn atė qė kishin krye ditėn. Ndodhi tė kalojė njė plak aty ku po punonin punėtorėt. Tre vėlleznit qė punonin aty i treguen plakut se puna qė banin ditėn, iu prishej natėn, ai u suell e u tha: “Duhet tė bani fli nj grue tuejėn, atė qė tė vijė ma e para pėr me iu sjellė gjellėn; gjoja mos me iu tregue grave tė tyne: se cilės do t’i binte shorti i asaj fatkeqėsie, do tė shkonte viktimė. Dy vėlleznit e mėdhenj mjerisht nuk e mbajtėn fjalėn dhe ia treguen grave tė veta sekretin, ndėrsa i vogli qėndroi i sinqertė e nuk i tregoi gja gruas sė vet. N’e nesre, dy ma tė mėdhatė u shtinė tė sėmura e nuk ndėgjuen t’u dėrgonin gjellėn punėtorėve; e vogla nuk dinte gja, u ngarkue me bukė e gjellė dhe vajti te punėtorėt. Fatkeqen, porsa mbrrini nė vendin e caktuem, e pau i shoqi dhe nisi tė qante pėr fatin qė e priste. Vukagjini ia dorėzoi gruen tė vėllait, Radit, mjeshtrit ndėrtues, i cili thirri punėtorėt pėr m’e ndihmue qė tė shtrinin atė grue nė themele.
  Grueja e re, kėtė veprim tė punėtorėve, e mori me buzėqeshje, sepse mendonte qė punėtorėt po banin ndonjė shaka. Rreth saj po grumbulloheshin gurė e dru edhe sado qė materiali i arriti deri nė gju, ajo gjithnjė qeshej; vetėm kur gurėt e themelit iu afruen asaj nė brez, atėherė ajo e kuptoi seriozitetin e punės dhe filloi t’u drejtohej kunetėnve, me fjalėt: “Ah, s’po kini frige Zotin qė po doni me mė shtie gjallė nė dhč?”. Tue pa se lutjet e saj nuk po dėgjoheshin, i sillej mjeshtrit edhe tė shoqit: “Mos mė shtini nė dhč pėr sė gjalli, nana ima ka ar, ajo kishte pėr me ble njė skllav ose njė tė burgosun, nėqoftėse lypet tė bahet kėtu njė viktimė tė paktėn tė mos jem unė grue e re!”. Goikoja i mallėngjyem nga fjalėt e saj, nuk iu pėrgjegj fare sė shoqes. Mandej e pafatja iu drejtue pėrsėri mjeshtrit ndėrtues: “Rad! Nė emėn tė Jezu Krishtit, po tė lutem ma len njė vrimė mbi parzmėn time qė unė tė mundem t’i jap me pi Gjonit tem kurdoherė qė ai do tė vijė te nana e tij!”. Radit i banė pėrshtypje fjalėt e asaj gurje dhe lutja qė i bani nė emėn tė shėlbyesit, prandaj ia la njė dritare tė vogėl nė naltėsinė e krahnorit tė saj, dhe ajo kėnaqej tue pa tė birin kah i jepte me pi qumėsht. Kėshtu gjatė njė jave iu dėrgue djali s’amės, derisa zani i nanės u pre, porse burimi i jetės vazhdoi njė vit, sepse dashtunia qe ma e fortė se vdekja. Edhe sot nanat, tė cilave iu mungon qumėshti i gjinjve, nė kujtim tė asaj mrekullie, gėrryejnė njė landė gėlqerore prej mureve tė brendshme tė galerisė sė parė nė hymje tė kalasė. Besohet gjithnjė nė rrethet e grave shkodrane se gjiu i asaj grueje qė u ba kurban ndėr themelet e kalasė rrjedh vazhdimisht qumėsht, prandaj ka akoma gra lehona, tė cilat, tue besue atė fenomen, dėrgojnė e marrin atė lang gėlqeror me besimin se ai gjoja do t’iu sjellė qumėsht nė gji, mbasi ta pijnė!”

  ------------------------------------------------------------------------------------

  Kanga e kalasė sė Shkodrės” _ kenueme nga populli

  Ē’po punojshin tre vėllazėn
  Murin e qytetit – o,
  Shkon nje plak o aty pari
  - Puna e mbarė, o ju tre vėllazėn !
  - Ku po e shef ti t’mbarėn tonė ?
  gjithė ditėn po punojmė
  E gjithė natėn po na rrėnohet
  - a din gja plak me na diftue ?
  Kjo kala qė nuk shtėrngon ?
  - Unė e di por kam gjynah.
  - Atė gjynah ti lena ne !
  Kish qitė plaku e u kish thanė
  - A jeni tė tre tė martuem
  A i kini tė tre vashat ?
  Po, na tė tre tė martuem jena
  E tė tre vashat i kena.
  Na difto pra ēka me ba ?
  Pa ndigjoni ju tre vėllazėn
  Pėr n’e daēi ndrejt me punue
  Porosinė qė po ju jap
  Kujt mos shkoni me i diftu
  Lidhni besė e lidhni fe
  Nė konak mos bisedoni
  Nė konak mos bisedoni
  Vashave mos iu kallxoni
  Nesėr nade porsa tė zbardhin
  Cila vashė qė ju bijnė bukėn
  Atė murojeni nė kala
  Atėherė ju keni me pa
  Se sa mirė ka me qindrue.
  Se vojt ma i madhi vlla
  Ēarti besė e ēarti fe
  Nė konak e bisedoi
  Vashės sė vet ky i kallxoi.
  Ashtu i dyti vlla
  Harroi kėshillin qė pat vu
  Atė qė plaku i pat diftue
  Ēarti besė e ēarti fe
  Nė konak e bisedoi
  Vashė sė vet edhe ky i diftoi.
  Heu ! Ma i vogli vlla
  Mbajti besė e mbajti fe
  Nė konak s’e bisedoi
  Vashė sė vet nuk i kallxoi.
  U err nata, zbardhi dita
  Dolėn djelmt – o me punue
  Na erdh koha me ēue gjellėn
  Na i thrret nana gjelinat – o
  Gjelinė, e madhja gjelinė
  Ustallarėt duen bukė
  Duen bukė e duen ujė.
  - Besa nanė atje s’po mund tė rri.
  Se kam ndjehun sot e ligė
  Edhe nė kambė s’po mund tė rri.
  - Ēou gjelinė, gjelina e dytė,
  Ustallarėt duen bukė
  Duen bukė e duen ujė.
  Qyqja, mori kadnanė
  Mė ka ardh haberi mbramė:
  Se mė ka vdekė qyqja nanė
  - Ēou gjelinė, gjelina e tretė,
  Me iu ēuem sillen djelmve.
  - Lepe nanė e kadnanė !
  - Ustallarėt duen bukė
  E duen ujė.
  - Besa nanė, atje s’po vete
  Se kam djalin e vogėl.
  - Qyqja unė nafazeza
  Gjith kah shkova e kah erdha
  Nafakqyqe paskam qenė.
  Se na djalin ta shikojmė
  E s’e lamė tė vajtojnė.
  - Nisu shko gjelina jeme.
  Kur ka ba nusja me shkue
  Me djal t’vet a hallashtue:
  Lamtumirė njomzaku ‘jem
  Nuk mė pėrket nana me dorė
  Ede djalin e ka qitė nė gjumė
  Tė dy faqet ia ka puthun
  U pėrpjekshim nė atė jetė.
  Mori bukė e mori ujė
  Iu afrue murit tė kalasė.
  Kur epa i shoqi ‘saj,
  Kur epa i shoqi belanė
  Ēakiēi nė duar iu ngri.
  Kish qitė e shoqja e kish thanė:
  Ēka ke burr qi nuk punon ?
  - Mė ka tretė myhyri i gishtit.
  Ulet me te kunati m’e kerkue
  Rrasėn sypri ia kanė vue.
  - Pash zotin kunati madh
  Nji amanet po ta la:
  Synin e djathtė ma leni jashtė,
  Gjin’ e djathtė ma leni jashtė,
  Se vjen djali me mė kėrkue,
  se me sy do ta shikjoj
  E ma gji do ta pajtoj
  E ma dorė do ta lėmoj.  * marre nga libri Shkodra dhe Motet
  i Hamdi Bushatit

 2. #22
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Mbas ketij shkrimi, te fundit do te doja te jepnin mendimin e tyre "drejtuesat" e temes. Tani le ta shpjegojne legjenden nepermjet politikes dhe atdhedashurise, apo kane fakte me te mira se keto te lartmet.
  E them kete, sepse ka ca dite atyre u jane duke budalliqe disa shkrime ku flitej mbi deshifrim emrash, vendesh, ngjarjes, etj, si pa lidhje me ēeshtjen.
  Tani qe po shifet qe legjenda eshte huazim serb, do te isha kurioz me dit si do te veproje "mbrojtja", ne pergenjeshtrim te ketij fakti.

  Gjithashtu kjo le te behet mesim, per te tere ju, qe i mendoni punet te zgjidhura nje here e mire dhe shume te thjeshta per diskutim, duke mos lene vend per zgjerim, thellim, e persosje te metejshme ne ndihme te subjektit.

  Sa me shume germojme rreth diēkaje me aq me shume surpriza ballafaqohemi.
  Ka kohe qe e kam vene re tek shkodranet nje ndikim te forte kulturor serbo-malazez ne mentalitetin e tyre. Me kete s'dua te them qe s'i dua ata.

 3. #23
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  40
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  ROZAFA

  Nje keshtjelle e ndertuar shume heret ne kohen e ndryshimit te pellazgeve ne ilir, ne kete kohe barbaret sllav skane egzistuar ne asnje cep te ballkanit te sotem...
  Por dihet qe kjo kala ne vitet e pasardhshem ka qene tentuar te pushtohet dhe eshte pushtuar nga venediku ejt ejt ky fakt tregon qe ato kane lene disa shenja por shenja me e madhe eshte ajo e turqve...
  Por kalaja eshte 100% shqiptare dhe per kete se veme ne dyshim as arkeologet e as te huajt qe mahniten nga bukuria edhe legjenda e kesaj kalaje...
  (nga historia)
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 4. #24
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  40
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  E njejta gje eshte edhe per uren ne Gjakove

  Pra ura ndodhet ne Gjakove, gojedhena eshte e njejte me gojdhenen rozafati, dmth nusja e vellait te vogel eshte murosur se dy vellezerit e tjere e thyen besen.

  Por permbajtja eshte e njejte vetem kesaj radhe per uren qe prishej naten edhe vellezerit e ndertonin diten.

  P.S. Nuk e di sa i qarte ngele Red por kaq di edhe vete.
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 5. #25
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nje tjeter variant per prejardhjen e emrit te Kalase vjen nga humanisti shkodran Marin Barleti.
  Ne vepren e tij "Rrethimet e Shkodres" ky autor tregon se fjala Rozafat ka te beje me bashkimin e emrave te nje motre me te vellane, pra Roza dhe Fa-ja [ndoshta Fat ].
  Roza ish nje grua e panjohur qe bashke me te vellane ndertuan Kalane shekuj me pare.

  Ja dhe nje foto e vjeter e Rozafes ( fototeka Marubi )
  ( marre nga tili.it )
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #26
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nga eksperienca ime, nje version i kesaj legjende ekziston edhe ne Greqi. Nja 8-9 vjet me pare une isha ne nje kamp veror ne Greqi, dhe se bashku me disa vajza te tjera nga Shqiperia duhet te benim nje si skec shqiptar, nga nje gojedhene ose legjende shqiptare per ato kujdestaret greke, te cilat kishin perkthyese. Ne vendosem te benim kete legjenden e Rozafes, dhe ato u cuditen, dhe thane qe nje legjende e tille ekziston dhe ne Greqi. Nuk mbaj mend per c'ndertese greke behet fjale, por une isha ne Vollos, disa ore me ne jug se Seleniku, po ne breg te detit.

  Prandaj mendoj se nje legjende e tille s'mund te na beje te besojme se kane qene serbet apo malazeset ne Shkoder apo ku di une. Koncepti i "kombit" dhe mosmarreveshje te tilla midis ballkanasve,sa kemi arritur deri ne kete pike, kane lindur shume me vone se kjo legjende e lashte. Jemi te gjithe popuj qe kemi bashkejetuar per shume kohe prane njeri tjetrit, dhe megjithese kemi karakteristika qe na dallojne nga njeri tjetri, duam s'duam kemi huazuar dhe na kane huazuar, por mos shpresoni se do gjeni rrenjet se kush ka huazuar nga kush, kur behet fjale per nje kohe aq te lashte.

  Meqe ra fjala, kjo fotografia ketu lart shume e bukur.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 7. #27
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  40
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  ''Legjenda Rozafati''

  Ne se ka nje legjend te tille ne ''Greqi'' jeni te mirepritur te tregoni dicka me teper reth legjendes edhe qytetit te cilit i perket.

  P.S. Rozafat, jane 2 nje ne Shkoder qe mban emrin e keshtjelles dhe nje ne Gjakove qe mban emrin e Urres se vjeter.

  (Ju lutem te flsini me fakte.)
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 8. #28
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Legjenda e Ures se Artes - Greqi

  Eshte e vertete se e njejta legjende tregohet edhe ne Greqi per Uren e Artes (qyetet ne veri te greqise). Por me pak ndryshime...

  Gjendet ne forme poezie (por per shkak kohe s'kam mundesi ta perkthej. Nese dikush mundet,mund tjua dergoj).

  Ashtu si Legjenda e Rozafatit dhe e Kosoves, te treja jane bere rreth shekullit te dhjete pas krishtit. Koha e mesjetes per ballkanin tregon se atehere ishim me te bashkuar...

  Legjenda thote per nje ure, e cila ndertohej diten e prishej naten. Uren e ndertonte nje kryemjeshter me 45 mjeshtra dhe 60 punetore.


  45 mjeshtra dhe 60 punetore
  nje ure ndertonin..


  Nje dite nje zog vjen dhe ne vend te cicerimit, kendonte nje kenge njerezore duke thene, se flijim duhet bere per kete ure, jo nga jetime, as nga jabanxhi, por nga vete gruaja e kryemjeshtrit ne menyre qe ura te behej e qendrueshme.

  Kryemjeshtri dergon zogun ti thote gruas te vishet bukur e te vije sa me vone, por zogu shkon e i thote gruas te vishet bukur e te vije sa me shpejte.

  Kur gruaja shkon, pyet punetoret perse kryemjeshtri ishte aq i merzitur. Ata i thone se i ra unaza ne mes te ures (atje ku behet harku) dhe dikush duhej te zbriste ta merrte. Gruaja thote se do te zbriste ajo, dhe sapo vete poshte, punetoret filluan ndertimin mbi te. Kur e merr vesh c'po ndodhte, ajo jep nje mallkim, qe ura te dridhej dhe askush te mos kalonte me mbi te. Por zogu i kujton gruas se kishte nje vella te vogel, i cili mund te kalonte ndonje dite prej andej e te vritej. Keshtu gruaja e kthehu mallkimin ne bekim duke thene: le te mos shkaterrohet kjo urre kurre, dhe te kete qendrueshmeri per gjithe jeten..

  Ja vlen te permendim se legjenda tregon, se kjo grua ishte motra e vogel midis tre motrave qe kishin te njejtin fat. Motra e madhe u murros ne Eufrat, e dyta ne Danub dhe e treta ne Arte.

  Ndoshta edhe diku gjetke gjenden modele te ngjashme te kesaj legjende.. Ashtu sic bukur u tha prej jush, eshte menyra e sakrifices per dicka me te shtrenjte per gjithe te tjeret.

  Teme e bukur kjo, apo jo...
  ju pershendes,
  huggos

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-09-2002
  Postime
  63
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  PER ATDHETARET

  DJEM E VAJZA DOJA THJESHT TE FALENDEROJA E TE BEJA KOMPLIMENTET E MIJA TE GJITHVE JU QE KENI SHKRUAR NE NJE TEME PATRIOTIKE SI KJO. UNE FATKEQSISHT NUK JAM SHUME I PERGATITUR NE FUSHEN E MITOLOGJISE PRANDAJ PO MJAFTOHEM ME LEXIMIN E SHKRIMEVE TUAJ DUKE SHPRESUAR QE KJO TE ME SHERBEJE . VETEM DICKA :PERPIQUNI TE MOS ARRINI NE SHPERBERJE NE KUPTIMIN QE MUNDOHUNI EDHE NESE NUK GJENDENI DAKORD ME TEORITE TEZAT APO FRAZAT E SHPREHURA NGA NJE TJETER TE MOS I JEPNI ABSOLUTISHT RRUGE DREJT PERCARJES DISKUTIMIT. MIRE U LEXOFSHIM SE SHPEJTI

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  40
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  The fortress of Rozafa, oil painting -oil painting. Dimensions: 68x80 Author: Ismail Lulani
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Anėtarėsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Rosafati u ndertua nga Venecianet ne 1395 p k ,mbi shtresat e mureve Ilire .
  Fisi i pare historik Ilire i zones se Skutarit ishin Labetet, 1100
  p k ,te cilet ka mundesi te kene qene nje fis i njejte me Labet e jugut te cilet emigruan ne veri .
  Pas Labeteve e moren Ardianet ,mbreti i te cileve Genti u zu rob nga Romaket
  Gj t m .

 12. #32
  nga dyqonet e reja
  Anėtarėsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  nuk e di a e ka shprehe dikush perpara meje kete mendim; rockefeller ishte miliarderi i pare i amerikes...
  nje dite ai i thote te birit te ngjitej mbi nje dollap dhe ti hidhej ne krahe. kur i biri u hodh, rockefeller u menjanua dhe vogelushi ra ne toke....
  pasi femija filloi te qante, babai i thote; ne kete bote nuk duhet te besosh askend, as edhe tet ate, biri im......

  nuk e besoj qe edhe kjo legjende te kete kuptim tjeter, pervec asaj qe as vellezerve te tu mos u ki bese...
  besa nuk eshte vecse nje illuzion qe shkelqen se largu, por kur i afrohesh te djeg...

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  30
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mbas ketij shkrimi, te fundit do te doja te jepnin mendimin e tyre "drejtuesat" e temes. Tani le ta shpjegojne legjenden nepermjet politikes dhe atdhedashurise, apo kane fakte me te mira se keto te lartmet.
  E them kete, sepse ka ca dite atyre u jane duke budalliqe disa shkrime ku flitej mbi deshifrim emrash, vendesh, ngjarjes, etj, si pa lidhje me ēeshtjen.
  Tani qe po shifet qe legjenda eshte huazim serb, do te isha kurioz me dit si do te veproje "mbrojtja", ne pergenjeshtrim te ketij fakti.

  Gjithashtu kjo le te behet mesim, per te tere ju, qe i mendoni punet te zgjidhura nje here e mire dhe shume te thjeshta per diskutim, duke mos lene vend per zgjerim, thellim, e persosje te metejshme ne ndihme te subjektit.

  Sa me shume germojme rreth diēkaje me aq me shume surpriza ballafaqohemi.
  Ka kohe qe e kam vene re tek shkodranet nje ndikim te forte kulturor serbo-malazez ne mentalitetin e tyre. Me kete s'dua te them qe s'i dua ata.
  ------------------------------------------------------------------------------------

  Ja pra ku Ornamenti mezi qe pret qe dikush te lansoje verzionin qe i pelqen atij (Ornamentit) dhe lajmrohet ketu se ai verzion modeomos duhet te jet i vertete.Ti o Ornament sja ke fare idene mentalitetit te popujve sllave,po ti o jaran nuk e din fare qe po i pate musafire sllavet ne shtepine tende edhe vetem per nje jave ata do i nderrojne emrin edhe fshatit edhe malit te fshatit edhe bagetise edhe prrockes.Po nese i marrim per baze shkrimet e konzujve ruse apo francez del se Kosova gjithmone ka qene me shumice sllave e pakice shqiptare.Vetem fakti se existojne emra te njejt sllave ne teritoret shqiptare si Bistrica,Trnava,Morava.....ne nje teritor qe munde ta kalosh per 4-5 ore me veture do te hasesh ne 4 Bistrica e 4 ose 5 Ternava e 3 Morava...cka te flet ty kjo pune nese ke dy koce mend eshte shume e qarte, e nese je prej Vrrake keto cka i thue ketu shko e shiti ne Lapnaselle.

 14. #34
  nga dyqonet e reja
  Anėtarėsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  sqarim...
  mendimi qe shpreha ne postimin e me siperm, nuk ka si qellim mbrojtjen e versionit te huazuar nga eposi sllave.
  ai shpreh nje ide krejtesisht personale dhe pa asnje dykuptimesi.
  edhe kombi shqiptar i perket races njerezore, dhe si i tille nuk ka sepse te mos doje te kaloje tek brezat e ardhshem vigjilencen!
  keshtu mendoj pra ne lidhje me legjenden e Rozafes.........


  p.s. sa per emrin e Napoli, ai rrjedh nga greqishtja; dhe do te thote ''qytet i ri''- NEA -POLI.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dordi1 : 01-06-2003 mė 17:14

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  30
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ka kohe qe e kam vene re tek shkodranet nje ndikim te forte kulturor serbo-malazez ne mentalitetin e tyre. Me kete s'dua te them qe s'i dua ata.
  ---------------------------------------------------------------------------------

  Nuk e njoh mentalitetin shkodran,por kam ndegjuar prej te tjereve se fort perngjet me mentalitetin gjakovar e nese kjo eshte paksa e vertet atehere kete qe thua eshte nje rrene e kulluar sepse mentalitetin gjakovar e njoh fort mire dhe ai ska te beje as me 1% te kultures se popujve sllav sepse dihet fort mire se sllavet qe jetuan e jetojne ne Gjakove iu kane pershtate gjithehere kultures dhe mentalitetit gjakovar bile edhe shqipes ia thone si bilbila.
  E sa per ilustrim e kam edhe nje shembull nga qyteti im i lindjes-Presheve.
  Ishte nje imigrant i ikur nga regjimi komunist(N.Borici-shkodran) qe jetoi dhe punoi ne Presheve qe nga 1946 e deri sa vdiq ne pension diku kah fundi i viteve 70,bile e kam pas arsimtar te gjuhes shqipe.Ajo cka dua te them se ky person jetoi dhe punoi gati per 35 vite dhe nuk mundi ta mesoi asnje fjale te gjuhes serbe,bile edhe sot e kesaj dite tregohen barcoleta per hallin e te ndjerit qe kishte me kete gjuhe se nuk ia kapte kurrsesi.At qe dua te them eshte se te vetmin shkodran qe kam njohur ne jeten time ishte krejt ndryshe me ate qe ti thua per shkodranet...mirpo une edhe munde ta kem gabim, pse nuk lajmrohet ndonje shkodran qe ta verifikoje apo ta hudhe poshte at qe thot Ornamenti.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  PERSHENDETJE

  -----------------------------------------------------------------------
  Ka kohe qe e kam vene re tek shkodranet nje ndikim te forte kulturor serbo-malazez ne mentalitetin e tyre. Me kete s'dua te them qe s'i dua ata. [/B][/QUOTE]
  --------------------------------------------------------------------------
  Orgamend! Po me vjen shume keq qe flet ne kete gjuhe per Shkodranet.Ti nuk i njihke mire,se po ti njohesh do flasesh ne nje gjuhe tjeter.Shume shkodran i ke dhe ne forum.Pa shikoji nje here mesazhet e tyre,cfar konkluzioni nxjerr?Une per vete them se si shkodranet,nuk mund te kete ne Shqipri per mikpritjen dhe bujarin e tyre,per besen dhe karakterin e tyre.Te falin per cdo gabim deri ke nderi,aty nuk te lejn kusur,dhe kjo esht nje mentalitet Shqiptar dhe jo serbo-malazez.Ti ne qofte se ke mundesi mund te na thuash se ku i sheh ti keto mentalitete apo kulture,qe po i krahason me Serbet.


  Qashtu Oragament te do Alba fort
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 17. #37
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  40
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Per Zorraxhiun

  1) Ne radhe te pare ketu nuk jam per te mbrojtur por per te analizuar arsyetimet edhe studimet e dikujt qe kupton dicka me teper... Por ne se ti ke nje burim ku referohesh si liber apo adrese interneti ndonje enciklopedi vere ta lexojne te gjithe.

  2) Te gjithe e dine historine e rozafes dhe se keshtjella eshte ajo e shkodres qe ra ne duart e turqve dhe me pas ngeli e pushtuar per me se 500 vjet pse patjeter ti e con sllavizim por jo turkizim, fakti qe kombi shqiptar ekziston sot dmth qe shqiptaret perfshi shkodranet e kane bere punen e tyre patriotike.

  3) Secili ka te drejte te shprehi mendimin e tij por jo te bej politik ne forum por te vertetoj ate qe thot.

  4) Versionet qe jane parashtruar jane te lexueshme per te gjithe dhe nese dikujt i intereson, si puna ime me refero te te besoj.
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 18. #38
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Ballada per Murosjen - Motivi i murosjes duket se eshte me i vjeter se gjithe motivet e tjera legjendare. Ky motiv lidhet me nje zakon shume te hershem. Ne ndertimin e keshtjellave dhe te urave perdorej sakrifica njerezore duke murosur nje njeri te gjalle ne themele. Duke murosur njerez, besohej qe gjaku i tyre do ndihmonte ne qendresen e mureve dhe te bedenave. Ne themele te kalase dhe te ures per te qendruar dhe per t’u bere e forte sipas legjendave tona murosej nje grua. Me kohe ky zakon eshte zevendesuar me nje dash, e me vone me nje kendes. Me e degjuar eshte legjenda e kalase se Shkodres – Rozafatit. Ne Diber kjo legjende tregohet per uren e Dhelpres. Ne Kosove tregohet per uren e Shenjtit. Ne Myzeqe tregohet per nje kala qe ndodhet ne kufi teDivjakes me Kavajen (Bashtove – Kalaja e Turres). Versione te legjendes se murosjes i gjejme edhe ne popuj te tjere te ballkanit si ne Bullgari, Rumani etj.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 19. #39
  Hu
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  fole
  Postime
  86
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dhe nuk ka asnje pike dyshimi se gojedhena i ka rrenjet ne botekuptimin pagan.

  Vellezerit i drejtohen Orakullit (tipike fare) dhe jo Zotit (te sotem).

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  37
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  hmmm iu lumte per keto qe keni sjelle ketu...
  Une po sjell nje foto nga Kalaja e Rozafes...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  MtrX ubicumque felix

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Legjenda dhe Historia e Durresit…
  Nga ALBA nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 22-05-2018, 15:43
 2. Krenar Zejno: Legjenda M, nje satire e dhimbshme
  Nga Varg nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 06:20
 3. Vangjel Koja, legjenda e Volejbollit Shqiptar..
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2006, 15:37
 4. Legjenda e Rozafės
  Nga paperino nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 15:16
 5. Shakespeare - Legjenda e pavdekshme
  Nga EXODUS nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 24-08-2004, 11:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •