Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 43
  1. #1
    sWeEt DevIL Maska e YllBote
    Anëtarësuar
    26-01-2003
    Postime
    185

    Lightbulb Te bëhesh nënë në një moshë kaq të re..

    Kohet e fundit kam lexuar disa libra per adoloshentet.. dhe kjo pjesa me poshte mu duk dicka interesante dhe e rendesishme per ju!.. Pasi ta lexoni me jepni mendimin tuaj se cfare mendoni per kete:


    Me shume se 1 ndër 10 adoloshente mbetet shtatzënë cdo vit dhe raporti eshte duke u rritur!
    Ne te vertete, pak vajza deshirojne te mbeten shtatzene. Ne nje studim te tij te thelle mbi 400 adoloshente shtatzena, Frank Fursteberg Jr, vërejti: " Shumica theksonin vazhdimisht neper intervista thënien: ' KUrre nuk e mendoja se do te me ndodhte'.
    Duke pare se disa nga shoqet e tyre kishin pasur marredhenie seksuale dhe s'kishin mbetur shtatzane, disa vajza menduan te benin edhe ato ashtu. GJithashtu, Furstneberg thote : " Disa prej tyre thoshin se nuk e mendonin qe ishte e mundur te mbeteshin shtatzena " pernjehere". Te tjera mendonin se po te kishin marredhenie vetem " nganjehere",nuk do te mbetshin shtatzene.

    Megjithate,e verteta eshte se kurdo qe te kryhen marredheniet seksuale, ekziston rreziku i shtatzenise. ( Ne nje grup me 544 vajza, gate nje e pesta mbeten shtatzene gjashte muaj pasi kishin filluar marredheniet seksuale.) Prandaj, eshte mire,(sigurisht nese sdo te mbetesh shtatzene) te perdoresh protection.Mos u genjeni nga ata qe te thone se mund te dalesh pa u lagur!
    Dont Let The Fear
    Of `Striking` Out
    Keep You From
    -- Playing The Game

  2. #2
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kur edhe prezervativat s'te ruajne 100%... ta mban ta besh pa to?
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  3. #3
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Beje Leila por mendohu se c'fare po ben!(reklame ne Tv shqiptar per prezervativet.)
    Ezekiel 25-17.

  4. #4
    Ky sondazh me ngjan me ato te fillimit te viteve 90' ne Shqiperi. Sot te japin uje ne bisht te lugesh shumica e adoleshenteve.....they know everything perfectly!

  5. #5
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Shiko Mjegulla mund te dine stile te Kamasutres, por nuk jam fort i sigurte nqs dine te mbrohen!
    Ezekiel 25-17.

  6. #6
    Spo flisnim per stile, e kisha llafin tek e mbrojtura Julius......jane te mire-informuar !

  7. #7
    BLACK_KNIGHT
    i/e ftuar
    hahahahhaahhaahahahha
    Po une qe nuk shkoj me femer pa protection?
    Jo se kam frike se mos behem baba por mos marrim ndonje A>I>D>S
    prandaj me mua te mos kene frike femrat sev nuk i le me barre.

  8. #8
    ga ga Maska e bunny
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    careless that what i would call it....
    po te shikoshe faktet me shume goca ngelin shtatezen kur jane te pira...dmth jo edhe aq ne control.this is where guys take advantage ...kshq cunaaaaaaaaaaaaaaaaa keni kujdes...lol..
    muaqqq pucii all
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  9. #9
    Licking da lolly pop Maska e Korcare_lozonjare
    Anëtarësuar
    30-04-2003
    Vendndodhja
    ***EastSide***
    Postime
    341
    Kam degjuar qe kur ke maredhenje seksuale pa protection 85% ke mundesi te mbetesh shatatezane..
    100%SHQIPTARE
    I wrote ur name in the sky
    But the wind blew it away
    I wrote ur name in the sand
    But the waves washed it away
    I wrote ur name in my heart
    And 4ever it will stay

  10. #10
    e_ BoTeS
    Anëtarësuar
    02-01-2003
    Vendndodhja
    PLAYA-LAND
    Postime
    128
    well now damn.. pranej i kon bo ato dreq protection.. qe ti vini..n-wayz.. eshte shume e veshtire te behesh nene kur je per vete 1 femi..tek ish-shkolla ime.. kishte nja 2-3 veta maksimumi vajza shtatzan..por ato mbaheshin per "s*utS"(sorry per fjalorin). Vecse kini kujdes amon..se masanej do ti bini kokes me grushta,, por do jet shume von..
    back-fo-BAD?;)

  11. #11
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Ne SHBA rreth 30% e femijeve linden jashte martese, dhe shtatzania e adoleshenteve eshte me e larta ne bote me duket. Eshte shum eproblematike, shpresoj qe adoleshentet shqiptare te mos e kopjojne kete lloj 'modernizimi'

  12. #12
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga diikush
    Ne SHBA rreth 30% e femijeve linden jashte martese, dhe shtatzania e adoleshenteve eshte me e larta ne bote me duket. Eshte shum eproblematike, shpresoj qe adoleshentet shqiptare te mos e kopjojne kete lloj 'modernizimi'
    Eshte cudi se ne shqiptaret mundohemi te kopjojme nga vendet te ashtuquajtura te zhvilluara pikerisht ato gjera qe te tilla vende mundohen ti parandalojne.
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  13. #13
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga Korcare_lozonjare
    Kam degjuar qe kur ke maredhenje seksuale pa protection 85% ke mundesi te mbetesh shatatezane..
    inshallah e ke vetem me te degjuar........................
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  14. #14
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga Living in Vain
    Ky sondazh me ngjan me ato te fillimit te viteve 90' ne Shqiperi. Sot te japin uje ne bisht te lugesh shumica e adoleshenteve.....they know everything perfectly!
    ooooooooooopsssssssss posi.........prandaj po mbushen ferrat ane e mbane.
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  15. #15
    Heartless Maska e White_Angel
    Anëtarësuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Shatezania e padeshiruar eshte nje problem i madh ketu ne usa.por problemi eshte se ketu ne mich ku jetoj une po diskutohet ligji per heqjen e abortit pra te mos abortohet asnje femije vetem ne raste uregjence apo shtatezani jashte (mitre) nese me lejohet te flitet keshtu >nejse .Kam degjuar se ne shqiperi gjithashtu ekziston nje nr i madh abortesh.Kjo do te theote qe edhe aty shume vajza ngelen shatezane dhe shumica jane te reja ne moshe adoleshente nga 13/21 vjece Hmmmmmmm shume keq.
    O Zot per vete sdua gjë jo...por për prindërit nje dhëndër të bukur!

  16. #16
    e kithtë Maska e Rebele
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpër
    Postime
    1,088
    perqindja e vajzave adoleshente shtatzena eshte ne rritje
    te behesh nene ne moshe kaq te re ndryshon krejtesisht perspektiven per jeten; nuk i ke me dyert e hapura per te vazhduar edukimin, per te ndjekur nje kariere; cdo gje fokusohet tek rritja e femijes...

    as kenqesite e moshes nuk i shijon dot pasi duhet ti perkushtohesh femijes

    te mbetesh shtatzene ne adoleshence eshte shenje papjekurie; genjehesh lehte; nuk mendon per konsekuencat qe vijojne nje veprim te papergjegjshem.

    edhe per femijen eshte keq pasi duke qene femi per vete nuk je ne gjendje qofte nga ana financiare apo mendore tia plotesosh nevojat ne maksimum.

  17. #17
    e kithtë Maska e Rebele
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpër
    Postime
    1,088
    perqindja e vajzave adoleshente shtatzena eshte ne rritje
    te behesh nene ne moshe kaq te re ndryshon krejtesisht perspektiven per jeten; nuk i ke me dyert e hapura per te vazhduar edukimin, per te ndjekur nje kariere; cdo gje fokusohet tek rritja e femijes...

    as kenaqesite e moshes nuk i shijon dot pasi duhet ti perkushtohesh femijes

    te mbetesh shtatzene ne adoleshence eshte shenje papjekurie; genjehesh lehte; nuk mendon per konsekuencat qe vijojne nje veprim te papergjegjshem.

    edhe per femijen eshte keq pasi duke qene femi per vete nuk je ne gjendje qofte nga ana financiare apo mendore tia plotesosh nevojat ne maksimum.

  18. #18
    e kithtë Maska e Rebele
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpër
    Postime
    1,088
    ooops sorry qe ka dale mesazhi dy here

  19. #19
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anëtarësuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895
    Sa vjec doni te beheni nena ju goca ?? Jepini nndihme gjinise mashkullore !! :P

  20. #20
    Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
    Anëtarësuar
    11-05-2003
    Vendndodhja
    tu bo not
    Postime
    1,116
    Citim Postuar më parë nga _mamuni_logel
    Sa vjec doni te beheni nena ju goca ?? Jepini nndihme gjinise mashkullore !! :P
    me falni qe po nderhyj,po ky majmuni nuk osht rob serioz... e njof mire...
    o-le-le firma

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si të bëhesh musliman
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-02-2009, 09:57
  2. Si bëhesh bir i Perëndisë?
    Nga i krishteri në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-09-2008, 21:57
  3. Si të bëhesh "kryetar bashkie"
    Nga Davius në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 18-08-2005, 11:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •