Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556

  Astrit Cerma - poema & fabula

  Nga libri PELLGJE FJALESH

  Udhetar...

  Gjykome:
  - Jetova apo nuk jetova
  Ne kete jete?
  - Gjysmen ma hengren mediokret.
  Gjysmen ma thithen idete...

  1994
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 28-09-2003 mė 22:05
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 2. #2
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  PELLGJE FJALESH

  Zemrat

  Le ti cokisim te dy zemrat
  Ne kete nate rilindjeje...
  Ne e thefte e imja,
  A s'mjafton e jotja,
  ne kete nate rilindjeje,
  Per te rilindur?

  1998

  Jam Keshtu...

  Jam keshtu si jam.
  E si mund te isha ndryshe?
  Kur s'jam,
  Si duhet te jem?
  Kerkoj shpresen,
  Te mos jem ky qe jam,
  Atje ku jam,
  Si nuk duhet te jem.
  Shpresen,
  Qe eshte si duhet te jete.
  Brenda meje qe s'jam
  Atje ku duhet te jem.

  1996

  Henes

  Naten e mire, Hene.
  Femijet, yje,
  T'u fiken nje nga nje,
  Rrugeve te mergimit.
  Keshtu lind Agimi.
  Me dhimbje qe as dhimbja s'i duron.
  Naten e mire, e mira ime Hene...

  1992
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #3
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  Nga libri FABULA

  Gabimi i Qukapikut

  Ne provimin e zoologjise,
  Qukapiku
  (Sa turp)
  Ngaterroi,
  Bleten me nje mize.
  Per kete, s'do mend,
  U denua rende.
  Ne vend te notes 10,
  I vuren noten 8.
  Edhe ne deftese
  Ia shenuan kete ngaterrese.
  Mbasi mbaroi shkollen,
  E filloi pune ne nje uzine,
  Gjeti belan per kategorine,
  7 here nuk ia dhane,
  Shoket e drejtorise
  Sepse, dikur,
  (Sa turp)...
  Kish ngaterruar bleten me nje mize...
  ... Dhe ja, nje dite,
  Si gjithe shoket e tij,
  Me nje zocke
  Ra ne dashuri.
  Kur e kerkoi me nenen e baban,
  Gjeti belan.
  Me zor u binden pala e krushqise,
  Sepse, dikur,
  (Sa turp)...
  Dhenderri, kish ngaterruar,
  Bleten, me nje... mizeeeee...
  ... Djali i tij, me qe kish talent,
  U pa me vend
  Per timpan te konkuroj,
  Por dot nuk fitoi,
  Sepse, disa nga shoket e jurise,
  Kishin mendimin, se, dikur...
  (Sa turp...)
  I ati... kish ngaterruar,
  Bleten... me nje... mizeeee...
  ... Ben te sajen jeta...
  Qukapiku, u nda nje dite,
  Nga bota e shpreserise.
  Ne gurin e varrit,
  Dikush,
  I gdhendi nje blete
  Qe...
  (Sa turp...)
  Ngjante me nje... mizeee...

  1984
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 4. #4
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Dhelpra & Rrushte

  Nje dite, ne muajin gusht,
  U perserit historia e vjeter,
  E dhelpres me rrushte.
  - Hi-hi-hi, ha-ha-ha,
  Qeshi vreshta kur e pa,
  Dhelpren qe vinte drejt saj.
  - E shkreta do te na haj,
  Por nuk mundet dot,
  Se roja ciften e ka plot.
  Dhelpra,
  Pa e prishur gjakun fare,
  Per c'ka qeshen e c'ka thane,
  Ju afrua rojes prane...
  E lajka leshoi prej goje:
  - O roje, o roje...
  O hero Troje...
  O trim, o vigjilent...
  O Cezar. O Gent.
  O Balli i puntorise.
  O krenari e drejtorise...
  Rojes suy me lot ju mbush
  Dhe dhelpres i solli prane,
  Tre kosha me rrush...
  Rrush i bardhe e rrush i zi...
  Qeshi dhelpra: - Hi-hi-hi
  E vreshtes i tha:
  - Iku ajo kohe kur une doja,
  te haja, drejte persedrejte.
  Tani une te ha,
  Po, te ha me te... trete...

  1979
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 5. #5
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Miza

  Z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z.
  Nga dritarja e shtepise,
  Doli nje mize,
  Nga pas, e ndiqte nje vrasese kaucuku.
  Taf-taf-taf-taf-taf-taf-taf:
  - Po ta mbajti duku edhe nje here
  Nga shtepia ime, duku.
  E shkreta mize,
  Pa c'pa: - Z-z-z-z-z-z-z-z-z-z-z,
  Shoi te punoje ne nje gjiriz,
  pas pak: - Zu-zu-zu-zu-zu-zu-zu-zu-zu,
  Fluturoi aty prane nje kolege.
  Kur e pa,
  S'la fjale qe s'i tha:
  - C'ben ketu moj belege?
  S'te vjen turp, me nder,
  Si duron kete ere?
  Hajde, lere kete kanal,
  Je emeruar pergjegjese
  Ne ushqimin social.

  1976
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #6
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Dreka

  Ketrushi,
  Thirri lepurushin per dreke,
  Dhe i nxorri perpara Arra
  - Ha, i dashur - i tha,
  Ha... Gjelle si kjo,
  S'te nxjerr kushdo...
  Ha.
  - Faleminderit vella,
  Ja ktheu lepurushi,
  Ketrushit.
  - Tryezen e ke mbushur,
  Plot e perplot;
  Me fal, por, sikur...
  Te kishe laker dhe karrote
  Do ta kishe qare me lote...
  - Karrote...
  C'thua? ... Kerceu ketrushi,
  Kuq-kuq si prushi,
  - C'jane keto kerkesa te kota?...
  Me fal po...
  - Me fal ti mua,
  Ja preu lepurushi,
  Fytyre si germushi.
  - Arrat e tua nuk i dua,
  Nuk vlejne nje lek,
  As per darke as per dreke.
  Dhe...
  Aty nga mesnata,
  Plasi shamata.
  - Jo karrota,
  Po arra.
  - Jo arra,
  Po karrota.
  Kerciti sherri,
  Sa u tund bota.
  ... Ja qe ndodh,
  Edhe keshtu ne jete:
  - Per gjerat qe nuk
  Na i pranon stomaku,
  Kercet - Dajaku.

  1977

  Librat

  Tri dite e tri nete,
  Librat e raftit e te vitrines
  Ne nje librari,
  Ja dhane ulerimes.
  Romani, dramat,
  Poezia, kritikat,
  Fjaloret, jetshkrimet,
  Kimia, fizika,
  E tjera, e tjera,
  Me vlera e pa vlera,
  U zune e u grin,
  Kush e kush te merrte
  LAVDIN
  Qofte per individin,
  Qofte per shoqerine,
  Dhe kur me,
  Asnje nuk leshonte pe,
  Nga nje tavoline,
  Nderhyri nje liber,
  Pa kopertine:
  - Ngadale o vellezer,
  O motra, ngadale.
  Me lejoni dhe mua
  Te them dy fjale:
  Te gjithe ju, kolege,
  Qofshi per shkence,
  A qofshi per kulture,
  Me kapak prej kartoni,
  A me kapak me lekure,
  Qofshi te rinj a te vjeter,
  Keni vlera - Patjeter.
  Por...
  Kurre nuk duhet te harroni,
  Se gjate kohes, qe ju,
  Vinit ne jete,
  Shkrimtaret tek une,
  Kane lecitur,
  Germe, rrjesht edhe flete...
  Dite edhe nete
  Me kane thithur, edhe palcen, mua,
  Per vlerat tua...
  - Ti? ... Po kush je, tiiii?...
  Pyeten nje zeri, librat,
  E raftit edhe te vitrines.
  - Une... S'e dini! ...
  Une... jam libri i guzhines...

  1981
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 7. #7
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Atesia

  Rakia,
  Rrushit,
  I ngriti padin,
  Per t'i kerkuar - Atesin.
  Gjyqi, pa asnje hezitim,
  Te dy i therriti per ballafaqim:
  - Kete padi e kam bere,
  Tha rakija, gjithe vrere,
  - Sepse, im ate,
  Nje nate,
  Ka bere deklarate:
  Nuk me quan per bijen e tij,
  Dhe, per mua,
  Nuk mban me, asnje pergjegjesi,
  As ne drejtim te sasise,
  As ne drejtim te cilesise...
  Shkurte - Me ka braktis.
  Se ne c'baze,
  Vete le te flase;
  Por une , e quaj me vend,
  T'ju paraqes edhe kete dokument.
  Ja, shikojeni vete:
  "Raki rrushi," shkruan,
  Edhe ketu ne etikete...
  - Kjo eshte e vertete,
  Tha rrushi i qete.
  - Po tjeter eshte guna,
  E, tjeter, na del puna...
  Per rakin,
  Te gjithe e dine,
  Se ajo... kur pihet,
  si bija ime... nuk njihet.
  Cfare s'ka brenda,
  Edhe molle edhe mendra,
  Hurma, fiq e zerdeli...
  Eshte turli...
  Here, here, pastaj,
  Kjo vjen edhe era vaj...
  E leme me nje ane, ate, maskara
  Ujiiiiii...
  Qe ka bere buje,
  Edhe me muslluk,
  Edhe me ulluk...
  Shkurte,
  Nga une,
  Kopilja raki,
  Mire ta dije,
  Nuk ka me,
  Asnje pike gjak.
  Ndaj kerkoj, per veprimin tim,
  Te me jepni hak.
  Gjyqi, u ngrit, rende-rende,
  Dhe tha dy fjale me vend.
  - Edhe drejtesia kete e ka provuar,
  Eshte shtruar per qethje,
  Ka dale e rruar...
  Ndaj... Rrushi fiton pa-fajsine.
  Per bije, sot e tutje,
  Nuk e ka me rakine.

  1978
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #8
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Dy Iriq

  Dy iriq,
  dy miq.
  Njeri qe jetonte ne gemush,
  E tjetri, diku, ne fushe.
  U takuan gushe me gushe,
  Me qe malli i kish marr.
  Kishin vite pa u pare.
  - Eh, or mik.
  Vertet ke hequr ca ne jete.
  (I tha ai i gemushes atij te fushes.)
  - Po tani qenke gjithe shendet,
  Qimet perpjet, shigjet,
  Faqet, kuq-kuq, si molle,
  Zeri pak me i holle...
  Sic duket, ke vene mende,
  Ke mbaruar ndo nje shkolle.
  - Jo - ia preu iriqi i pare,
  Ti e di, une per shkolle
  Kam qene e jam gomar...
  - Ouuuu... atehere, mrekulli.
  Patjeter ke marr
  Ndo nje trashegimi...
  - Joooo... Ti e di...
  E kush do me linte, mua,
  Trashegimi?
  - Po... atehere, si shpjegohet,
  Gjithe kjo... begati...
  - Oh, po. Ti nuk e di.
  Kam dy vjet
  Qe punoj...
  Shites ne tregeti...

  1979
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 9. #9
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Derraria

  Per cudi,
  Kontrolli i shendetesise,
  Sa here qe kontrollonte
  Nje derrari,
  (Donte apo nuk donte)
  Vendoste flamurin:
  "Ketu ka pasterti."
  S'kish ndo nje marifet,
  Derraria,
  Gicat,
  I bente fli,
  Per nja dy a tri zyra
  Ne komitet.

  1980

  Ferrat dhe Dhia

  Ferres,
  Kur e ngriten ne pergjegjesi,
  I dolen,
  1100 kusherinj,
  e midis tyre,
  Edhe nje dhi.
  - Po ti, nga dole moj dhi?
  Ti, qe me ke ngrene
  Edhe gjemba, edhe dege, edhe flet.
  U ofendua dhia:
  - Ua... Une te kam krasit
  Qe te rritesh gjithe shendet...

  1979

  Ciftja

  Ciftja,
  Kembe kryq na ish shtruar,
  E bamb e bymb - me dy grykat,
  Heroizmat, tregonte pa pushuar.
  Te gjithe rreth e qark,
  Syte - Naaa. Si cark.
  Lepuri,
  Ne nje ane i gezuar,
  Kendonte nje kenge
  Karroten duke pastruar.
  - Gri ti, gri,
  Po mua, me nder:
  - Ma ke rruar...

  1981
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #10
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Dorezat & Kapelja

  Nje kapele "Republik"
  E vendosur permbi floke,
  Zu t'i shiste mende me oke,
  Dorashkave, ngjyre kafe:
  - Ju, pa mua, s'jeni asgje.
  Une jam per ju gjithshka,
  Edhe nene, edhe baba,
  Edhe qime, edhe tra.
  Ju, pa mua, beni: Krraaa.
  Une udhezoj, une drejtoj,
  Une mendoj, une krijoj.
  Une jam shkenca, dituria,
  Jam mendimi, teoria...
  Jam gjithesia.
  Une. Une... Une... E, s'ka...
  Dorashkat punen e lane paksa,
  Dhe qet-qet,
  U ngriten perpjete.
  Moren kapelen, mbi floke,
  Dhe... E ulen ne toke,
  Duke i thene me buze ne gaz:
  - Pa zbrit nje here ketu ne baze,
  Se... si shume,
  Po i bie gjoksit une, une,
  Dhe asnje vlere,
  Me nuk po sheh, tek ne,
  Qe djersen - lum,
  E derdhim ne pune.
  Si duket, harrove,
  Se atje lart ku je,
  Ne te ngritem,
  Por, ama, prap, te ulim po ne.

  1979
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 11. #11
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Miu nga Fshati & Miu nga Qyteti

  U takuan, nje dite,
  Rreze nje monopati,
  Miu nga qyteti
  Dhe miu nga fshati.
  Shkembyen cigaret e
  Filluan t'qajne hallet:
  - C'kemi byrazer?
  C'thote bujqesia?...
  - Lere, c'me pyet,
  Na griu uria.
  Nuk eshte me fshati,
  Ashtu si perpara,
  Edhe ne magazina,
  Edhe neper ara.
  Ka shume prodhime, por,
  S'ka shperdorime.
  Eshte marre c'do mase,
  Dhe nje kokerr gruri,
  Dem, te mos vej,
  As ne lemej,
  As neper thase.
  Ja, shikoje vete,
  Barku - Naaa, derrase.
  U pergjegj i ngrati,
  Miu nga fshati.
  E pas pak pyeti,
  - Po ju nga qyteti?
  - Aq mire se s'ka...
  Na mbyti shendeti.
  Jemi bere te tere,
  Posi gjela deti.
  Leri magazinat,
  Dyqanet, vitrinat,
  E te tjera cikerrima,
  Qe jane te tere vrima,
  Por, dhe...
  Gjera qe ju kurre,
  S'gjeni as ne toke,
  Ne i hajme me oke.
  E jo grure e theker,
  Por buke te pjekur.
  Do te pyesesh ti,
  Pse e hedh mileti?
  E po ja ketu,
  Eshte tere marifeti.
  Buka, ne qytet,
  Behet shkel e shko,
  Piqet posi balte,
  Ndaj rraca jone,
  Ha, perdite, mjalte.

  1983


  Lepuri dhe Kermilli

  Ne vaprimin 100 meter,
  Ne te treten korsi,
  Zuri vend,
  Sa cudi...
  Dhe nje kermill,
  Me gjithe shtepi.
  Kafshet sapo e pane,
  Gazit ia dhane.
  Kermilli s'e prishi terezine,
  Zvarrisu e zvarrisu,
  E, terhiq, mbi shpine shtepine.
  Por, lepuri kembeshpejte,
  - Terhiq em nga gara,
  Tha qete, qete...
  - Uaaaa... Kjo eshte cmenduri.
  I thane koleget e tij,
  - C'ben keshtu, o mik?
  Nga nje kermill ke frike?
  Buzeqesh lepuri, vesh me vesh:
  - NUk jam une i cmendur,
  Jeni ju te marre.
  Kermilli, patjeter,
  Do te zere vend te pare.
  A nuk e shihni o qyqare,
  Se babain e ka...
  Kre-gjyqtar...

  1982
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 12. #12
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Vetite e Thanes

  U mblodhen shkencetaret,
  Nga ana e anes,
  Per te studjuar
  Vetite industriale te
  ... thanes.
  C'te them...
  U caktuan fonde,
  Materiale,
  U ngriten godina,
  Bile u hapen edhe gropa,
  Edhe kanale...
  Pune e madhe...
  ... Dhe mbas nje viti,
  Studimi kerciti:
  Thanes,
  I doli qumeshti i nanes.
  Analiza ne driten e diellit,
  Analiza ne driten e henes.
  Deshtime...
  Arritje...
  Mbledhje...
  Zbritje...
  Thana ashtu.
  Thana keshtu.
  Djerset: - Vuuuu.
  ... dhe mbas dy vjetesh,
  Shkencetaret konkluduan
  Keshtu:
  - Vertet harxhuam,
  Nje... dy... tre, ja kater...
  Milion,
  Por ama provuam,
  Dhe c'eshte me e rendesishmja,
  Do-ku-men-tu-am
  Se... Thana...
  Nuk eshte e dobishme
  Per industrine tone.
  Thana qeshi me lote,
  Me keta idiote.

  1984
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 13. #13
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Banaku, Vera dhe Uji

  Banaku,
  nje dite,
  ish bere rremuje,
  se Veren nuk e donte
  per grua... Uji.
  - Nuk e dua, eshte e kuqe,
  ka huqe...
  - Eshte e re,
  pa fre;
  por do te martohet,
  do shtrohet.
  - Me degjo mua,
  Hidhej perpjete Banaku,
  - Eshte goxha grua...
  Ka shtepi,
  ka mall.
  Budall,
  merre. Do te besh pall.
  Fis e kushuri,
  te gjithe me pergjegjesi,
  ne komitet e ne ministri...
  He... C'thua?...
  - Nuk e dua, nuk e dua, nuk e dua...
  - Po pse, o gjec belane?
  O katran;
  merre, aman...
  Edhe per vehte rregullohesh,
  edhe mua me ben derman.
  He xhan...
  He, tu befsha kurban...
  E di si shkoni ju te dy?
  Ja. Si keta sy.
  Si thua? ... E do?...
  - Jo. Jo. Jo. - ia preu Uji,
  dhe muhabetit i vuri kapakun.
  Gjynah...
  Me kepuce te kuqe e nxorri
  Banakun...

  1984
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 14. #14
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Specializimi

  Nuk e di,
  ka ngjare apo nuk ka ngjare,
  por...
  (Thone...)
  Se nje here -- nje gomar, per samar,
  e derguan jashte shtetit,
  gjashte muaj te specializohet per...
  (Thone...)
  SHALE.
  (Do te pyesni ju,
  - Si ka mundesi?
  Nuk e di.
  Thone... me miqesi)
  Nejse...
  Gjashte muaj gomari,
  verdalle...
  Hajde qef o qef...
  Hajde pall o pall...
  Tani...
  (Thone...)
  Edhe coc studjoi,
  edhe coc mesoi.
  Per shembull
  (Thone...)
  Kur u kthye nga specializimi,
  nuk pertypte me bar,
  por vetem cimcakiz.
  Vetem nje gje,
  (Thone...)
  ... nuk ndryshoi i varferi gomar,
  Samarin... qe kish ne kurriz...

  1984
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 15. #15
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Katra dhe Pesa

  Nje here,
  ne nje deftese,
  nje kater dhe nje pese,
  me njera-tjetren u zune.
  - C'je ti?
  - C'jam une?
  Kerceu pesa perpjete:
  - Ti, te me shash mua, moj e shkrete.
  Ti, moj e mjere,
  moj... Vrere...
  sa burra, gra e femije
  jane marre ne qafe nga ti?
  Ne vend qe te ecin ne jete,
  kane mbet?
  Sa profesore, doktorre, inxhinjere
  ke lene pa zanat ne jete,
  ti, moj e shkrete?
  Pa me thuaj pak,
  ka emer me te shemtuar se ti
  ka-tra-lak?...
  Yyyy... Gje pa vlere,
  pa nder...
  Dhe kurrizin katres,
  pesa ia ktheu menjehere.
  - Ngadale, ngadale, kumbare,
  U pergjegj katra e qete fare.
  - Per mua te gjithe
  mund ti thone keto,
  por ti,
  jo...
  Sepse ti je
  ... Nga ato pesa
  qe plage te ka deftesa.
  Te gjithe mire e dine
  se ne c'menyre
  ketu tek ne
  ti ke hyre.
  Sa fernet e kafe?
  Sa birra e sa meze?
  Sa pula e sa gjela?
  Jane bere thela,
  e jane shtruar ne tryeze
  per ty, moj pese?
  Le pastaj miqesia,
  shoqeria, krushqia, e tjera e tjera,
  dhe ti... me flet per vlera?...
  Vertet, une kam lene
  edhe njerez pa zanat,
  por jo si ti, ama,
  qe i ke nxjerre sakate.
  Me mire nje kater me nder,
  se sa nje pese, si ti -- pa vlere.

  1984
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 16. #16
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Xhezvja dhe Filxhanet

  Komisioni i kontrollit,
  kryesuar prej Xhezves,
  vuri perpara pergjegjesise
  filxhanet e kafese.
  - Vidhni qerratej.
  Cakej...
  Me thonj e me duar,
  Gramaturen e lejuar,
  te standartizuar.
  - Krijoni pakenaqesi,
  edhe te ai qe kafen e pi, e se pi.
  Flisni, delenxhi...
  Filxhanet, u zune ngushte,
  u bene nje grushte.
  Vetem nje, pa bisht,
  ngriti nje gisht
  e tha i hutuar:
  - Ne, ne... ndajme kafen
  qe, zotrote ke... gatuar...

  1984
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 17. #17
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Molla

  Thone:
  - Nje here,
  u keput nga dega
  nje kokerr molle
  dhe i ra ne koke
  shkencetarit te gjore.
  Dhe thone:
  - Nga ajo molle
  qe i ra shkencetarit kokes,
  u zbulua ligji
  i forces terheqese te tokes.
  Shkencetari u be me bri
  dhe hyri ne histori.
  Keshtu thone.
  Por une kam pare,
  dhe eshte e vertete,
  ne kete vend
  shkencetare
  qe presin me muaj,
  qe presin me vjet,
  t'ju bjere ne koke
  molla e shkrete.
  Dhe nderkohe,
  Oho-ho-hoho-ho,
  firmosin ne leje krijuese,
  firmosin ne bordero.
  Puna e tyre eshte e shenjte,
  mbajne syte perpjete,
  tek molla e varur ne dege...

  1986
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 18. #18
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Pleshti

  Familjarisht,
  shoku Plesht
  na pa
  nje film
  per parazitet,
  ne kinema.
  Filmi,
  familjarisht,
  nuk i pelqeu,
  ndaj,
  i shqetesuar,
  perpjete kerceu,
  dhe tha,
  me autoritet,
  por plot vrer:
  - Ky film, per shoqerine tone, eshte zeher.
  Nxin realitetin dhe demton pushtetin.
  E degjoi
  aty prane
  nje blete,
  dhe...
  me buze ne gaz,
  i tha e qete:
  - O plesht,
  mos fol,
  por hesht.
  Realitetin,
  shoqerine,
  e pushtetin
  qe na permende,
  ke kohe
  qe e ke ngaterruar,
  lesh e li,
  me familjen tende.

  1986
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 19. #19
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  I Cmenduri

  - E mora nje gur,
  E hodha ne lum.
  Le te vijne rrogetaret,
  E te rrijne pa gjum.

  - Doktorre, filozofe,
  Police, oficere...
  Nga jane e nga s'jane
  Ta kene per nder.

  - Per gurin qe hodha,
  per lumin ku ra
  Te nxjerrim ligje,
  Nga posht e nga la...

  - Te thote: - Se c'thuhet.
  Te bejne: - Se c'mundin.
  Ta mbyllin fillimin,
  Ta hapin fundin.

  - Po, per mua, gurin e lumin,
  Gje, askush, te mos thote.
  Po nuk u turbullua,
  Nuk kullohet kjo bote...
  ... se hodha kot...

  1984
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 20. #20
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,556
  FABULA

  Verra

  Salla e mbushur sa s'kish vend,
  debat i madh ne parlament:
  - Ta bejme vezen kaq e aq,
  sa nga zilia bota te bej, "Pllaq."

  - Vezem do ta bejme sa nje top llastiku,
  Bertiti fort gjal ki-ki-ri-ku.
  - C'top o derezi? Sa nje balone,
  Kerceu perpjete nje milingone.

  - Mendimi yne te jete sa voza...
  Thane me nje zeri derri e dosa.
  - Vezen o shoke ta bejme mullar,
  E vuri veton dhe nje gomar.

  Dhe... Rritu e rritu veza e ngrate,
  Debati-varda deri ne mesnate,
  E hopa-hopa e dalengadale
  Mori permasa universale...

  Ne Te-Ve i shihte pula
  Dhe thosh me vete: - Ju humbte vula!
  - Idete tuaja jane me "vlera"... te tera...
  Po mua, ate veze a ma ben verra?...

  1987
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Astrit kosturi, shkrimtari polemizues.
  Nga armando cuni nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 25-06-2009, 03:43
 2. Astrit Kosturi: Fabula per femije.
  Nga Astrit Kosturi nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 10:13
 3. Ezopi (Aesop)
  Nga Zana e malit nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 12:59
 4. Astrit Greva
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2008, 18:38
 5. Intervistė me ministrin e pėrfolur tė Kosovės, Astrit Haraqia
  Nga Arb nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 10-06-2006, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •