Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  PoEti ReBeL
  Antarsuar
  27-04-2002
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  (Shkeputur nga ditari im) "NA ISHTE NJEHERE ... OTRANTO 97"

  Na ishte njehere ... Na ishte njehere qielli , dielli , jeta . Na ishin njehere njerezit qe qeshnin , qe i gezoheshin lindjes se diellit . Dhe erdhi pranvera . Nje pranvere pa lule , plot dhimbje . Erdhi dhe u rrembeu njerezve buzeqeshjen . Ajo u ngriu ne buze . Deti u prishi gjumin femijeve . Deti u prishi endrrat nenave , kurse dielli qau deshperimin e tyre . Mbytej dhe ai ne det te dhimbshem lotesh . Njerezit ecnin rrugeve , kurse une ... une i shikoja tek qanin . Degjoja klithmat e shpirtit te tyre , veshtroja tek dridheshin si femiije burra qe ... dikur ishin te forte dhe vuaja . Sa fort te lendon dhimbja .
  Degjoja nenat te mallkonin detin . Shikoja qytetin tim te nxihej nga shamite e zeza , e degjoja tek therriste nga dhimbja , e ndieja dhe ... heshtja .
  Une nuk kisha ndonje te aferm atje . Nuk prisja askend , por rrija zgjuar naten duke pire duhan , ndersa hena coptohej pellgjeve me uje . Nuk njihja asnje fytyre , asnje emer , por me dridheshin duart kur degjoja :"Otranto" , "Otranto" , "Otranto", varri i shqiptareve , varri i shpreses , varri i jetes . Varri i fjaleve te pathena , i endrrave te pazena , varri i dashurive dhe i femijeve .
  Dhe njerezit prisnin . Priste nena nje kufome qe deti t'ia dhuronte tokes . Pritje e gjate . Priste nena te njihte pantallonat xhins , priste t'i puthte floket para se ta niste . Oh , 'tmerr . Oh , njerez te pafat , viktima te dhimbjes , kufoma te heshtjes te se vertetes .
  Sot mbi ta u hodhen lule . Perseri vershuan lumenj lotesh . Kush mbeti pa qare ? Qane dhe ushtaret , ata kane zemer te forte . Qane dhe guret per arkivolet e engjejve te shpreses . Mallkuan djajte , lotuan per dhimbjen e tyre . Sot disa nga ata ju dorezuan tokes , kurse te tjeret enden si shpirtra te lire , nuk gjejne dot prehje . Sot mbi trupat e tyre celen trendafila , celen gonxhe .
  Po fajtori ? Kush ishte fajtori i gjithe kesaj tragjedie ? Si...? Nuk e dini ? Fajtori jane "ATA" qe e dine te verteten e kesaj tragjedie , qe e dine shkaktarin e vertete por qe nuk u intereson ta tregojne . Luajne te paditurin dhe jane gati te marrin mallkimin e dhjetrave shpirtrave te pafajshem qe sot enden deteve sepse u ka mbetur varri i hapur . Fajtori ... Politika e cmendur qe me ne po luan teater .
  Ehhh , na ishte njehere ... do te tregojme ne .
  Te vdesesh me endrra perlotur shiut .
  Te vdesesh me psheretima ngrohur diellit .
  te vdesesh per te jetuar .

  " RENKIMET"
  Disa renkime gjumin ma prishin
  dal dhe degjoj se nga vijne .
  Nga ballkoni im duket qarte deti
  dhe une shoh nje drite qe del nga fundi i tij .
  Jane shpirtrat qe nga fundi i tij renkojne ,
  sepse vendin e tyre kerkojne .
  Jane shpirtrat e engjejve te vegjel qe qajne ,
  se kane ftohte , se aty s'rrine me dot .
  Nje drithme trupin me pershkon
  dhe nje prej engjejve me degjon .
  Afrohet dhe me shikon
  me prek dhe me vezhgon .
  Ti je gjalle ! - me thote
  dhe syte e tij leshojne lot .
  Mos qaj ! - i them - Te lutem !
  Se s'te shoh dot .
  Mos kujto se s'te kuptoj
  se edhe mua me dhemb ne zemer fort ,
  por s'mund te t'i thaj ata lot ,
  se edhe po ti thava ,
  t'i thaj kot
  se deti syte do t'i njome ,
  dhe ti do kesh perseri ftohte .
  Edhe ai duke qare iku ,
  u zhduk neper mjergull e drita u fik
  e ai vazhdonte te qante ,
  se kishte frike , shume frike .

  Shkeputur nga ditari im ! Auloni .

 2. #2
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Aulon, na solle kujtime te hidhura te nje kohe qe mundohemi ta harrojme e ta hedhim pas shpine...

  Por ndoshta s'duhet harruar, duhet te perkujtohet gjithmone e shkuara qe brezat qe vijne te mos perserisin gabime historike. Vetem duke mesuar nga e shkuara njerezimi arrin ne nje shkalle me te larte te civilizimit. Ne te kundert, historia perseritet ne nje rreth vicioz te vetin, ku edhe djeg brezat e ardhshem ashtu sic dogji ata te djeshmit.

  Le te shpresojme se brezat e ardhshem te shqiptareve (sidomos ata qe kane ne dore te ndryshojne dicka) do te mesojne nga e shkuara, te cilen si komb e kemi te tejet-ngarkuar historikisht.

  Respekte, angeldust.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

Tema t Ngjashme

 1. Dhimiter Pango - "Enigma Otranto '97"
  Nga shigjeta n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2009, 00:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •