Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 46
 1. #21
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Genti267
  Eshte mese e vertete ajo analiza qe i ben Vlora67 shoqerise sone dhe Individualizmit te saj, .
  Shoqeria shqiptare nuk eshte 'individualiste' por krahinoriste, parrochialiste. Nuk ka individ brenda familjes, fisit, krahines, dialektit etj etj. Prioritet i jepet atij qe ka mbiemrin tend, duket si ty ne paraqitjen e jashtme, flet me akcentin tend etj etj....
  ky s'eshte individualizm...eshte tribalizem i mirefillte.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Lumjan|Kuksian
  Antarsuar
  11-05-2004
  Vendndodhja
  Dike ne shtetet Nordike.
  Mosha
  40
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kryeplaku:
  Nacionalizmi,

  eshte preteksti i te varferit, i te shemtuarit, i te cmendurit, i,i,i, kur do ti thote botes se ndryshon nga te tjeret ose se nuk eshte nje hic.

  eshte arma e pasanikut, e udheheqesit, e shfrytezuesit qe te bej shumicen te bej ate qe do ai (pakica).

  eshte prapambetja e Shqiptarit

  Liri Kosoves, liri Palestines, Irakut, Afganistanit, Cecenise, liri Kurdeve e cdo populli te roberuar ne cdo ane te botes!
  Jo Imperialismit, Po te drejtes se popujve per vetqeverisje!!!


  Pa pak nacionalizem, as Kosova nuk lirohet, as Palestina, Iraku, eenia..as kerkush.

  Jeta nuk eshte aq e lete, liria nuk vjen nga qielli.

 3. #23
  :( Vdekje Ringjallje :) Maska e Petro_Nini_Luar
  Antarsuar
  10-06-2002
  Vendndodhja
  Mes ferrit dhe Parajses
  Mosha
  37
  Postime
  161
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kjo teme eshte nje teme e thelle o nismetar/e. Ti shkruajte e shkruajte por me kot sepse ke shkruajtur vetem budalliqe. Ti qe ke hapur temen e NACIONALIZMIT ke mundesi te ma shpjegosh pak kuptimin e kesaj fjale se me sa po shof nga cfare ke shkruajtur nuk e ke idene. Cdo njeri eshte ne raste te vecanta nacionalist dhe ne raste te tjera nuk eshte nacionalist d.m.th. si ti doje suma. Sepse ka raste qe te jesh nacionalist te demton por ka dhe raste qe te mos jesh nacionalist te demton d.m.th. shkurt me dy llafe qe njeriu i pershtatet gjithmone kohes ambientit dhe situates.
  Ky koni ko o kon e ko si ky koni ko!


  Shnet e jete se te tjerat vijne vete!

 4. #24
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga PETRO NINI LUAR
  . Ti qe ke hapur temen e NACIONALIZMIT ke mundesi te ma shpjegosh pak kuptimin e kesaj fjale . .
  Ai qe e don veten e vet eshte nacionalist....ai qe s'e don nuk eshte.

  Te jap nje keshille: jane shkruar miliona faqe mbi temen e nacionalizmit. Te keshilloj ti lexosh e ti hedhesh ne plehra pasi jane shkruar nga europiano-perendimore qe 'simply dont get it'. Rasti yne eshte unikal per ta pasi nuk kane 'frame of reference'. Ne s'pershkruhemi dot ne terma fetare, apo ne baze te nje tradite europiane (dmth bazament klasik (helen/romak), llac kristian, tulla gjermanike-latine-kelte.)

 5. #25
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  52
  Postime
  384
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Asgje sikur Dielli nje replike te vockel.

  Nacionalizmi ka nje botekuptim tjeter nga Irredentizmi.
  Me irredentizem kuptojme deshiren per te rrimarre ate qe kemi humbur.
  Shqiperia dikur ka qene 120 000 km katrore dhe shqipetaret po kerkojne ate qe kane humbur pra afersisht 90 000 km katrore ose e thene ne perqindje, aty afer 75%-shit.
  Pra le te mos ngaterrohemi dhe le te mos na ngaterrojne te tjeret.

  Nacionalizmi nuk lind tek njerezit e thjeshte, tek ata qe e kane mendjen tek punimet bujqesore apo tek paraja.
  Nacionalizmi si nocion lind tek ata njerez qe per shume breza me rradhe jane edukuar me dashurine per vendlindjen.
  Nacionalizmi lind dhe trashegohet tek ata njerez qe kane karakter dhe jane te brumosur me parimet me te shenjta te jetes.
  Nacionalizmi si nocion eshte shume i gjere dhe nuk zberthehet shume lehte por pa nacionalizem asnje komb nuk ka patur dhe nuk ka te ardhme.

  Para disa kohesh, kanali top channel shfaqi nje debat per ceshtje te ndryshme qe shqetesojne Shqiperine, shqipetaret, camet etj, dhe nje historian shqipetar ardhurues i historise dhe mitologjise greke, nacionalizmin shqipetar e shikonte si te demshem.
  Gjithashtu edhe drejtuesi kryesor dhe financuesi kryesor i gazetes "Ballkan" bente thirrje qe shqipetaret te heqin njehere e mire nga mendjet e tyre termin "nacionalizem" sepse sipas ketyre zoterinjve patriotizmi eshte ai qe zevendeson nacionalizmin ne keto kohe qe jetojme.

  Vini re se cfare propagandojne personalitete te ndryshme si dhe aktore te ndryshem ne jeten shqipetare.
  Neqoftese te huajt pa kahje si ata evropiane dhe ata orientale shfaqin jo rralle here shenja nacionalizmi ne lidhje me shume probleme qe ngacmojne kulturen, gjuhen, ekonomine, politiken e tyre, shqipetareve u mohohet e drejta ose shqipetaret nuk kane te drejte te tregohen te hidhur kur ketyre te fundit u preket interesi.

  Sa me shume te shkolloheni, aq me shume te ditur beheni dhe do te shfaqni shenja nacionalismi, por neqoftese diturine do ta perdorni per bisnese, per egoizma dhe per ceshtje te kesaj natyre, kanalizmi i problemeve mbarekombetare behet shume shqetesues dhe arrin deri aty sa shqipetaret te veteflijohen per eksistencen e tyre.
  Qe shqipetaret kane dhene prova te dobesise se tyre ne lidhje me kombin, kjo dihet dhe gjithashtu eshte vene re mania ne drejtim te materializmit pa limit, kjo eshte e vertetuar ne menyre te dokumentuar ne historine shqipetare.

  Edhe njehere do te deshiroja te beja te ditur se nacionalist nuk mund te behet ai qe nuk e ka te trasheguar ne gen nga gjeneratat e meparshme.
  Perpjekjet e cdonjerit per te qene dikushi, perpjekjet e cdonjerit per tu treguar sadopak nacionalist jane te dobishme dhe tregojne ambiciozisem.
  Nuk eshte kurre vone per te stimuluar se pari ndenjen e nacionalizmit tek vetja dhe nuk eshte kurre vone per ta trasheguar ate tek gjeneratat qe do te pasojne.
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Tiras
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Shoqeria shqiptare nuk eshte 'individualiste' por krahinoriste, parrochialiste. Nuk ka individ brenda familjes, fisit, krahines, dialektit etj etj. Prioritet i jepet atij qe ka mbiemrin tend, duket si ty ne paraqitjen e jashtme, flet me akcentin tend etj etj....
  ky s'eshte individualizm...eshte tribalizem i mirefillte.
  Kjo quhet eficence. Ne nje paragraf prej 45 fjalesh shoqerise shqiptare i propozohen 10 epitete:
  Jo individualiste
  Krahinore,
  Parrociale
  Familiare
  Fisnore
  Dialektore
  E bazuar ne nepotizen (bazuar ne mbiemrin tend)
  Raciste(? duket si ty ne paraqitjen e jashtme..)
  Variant i Dialektores (..flet me akcentin tend)
  Tribale

  18 fjale jane lidhese, ndajfolje, etc.., gje qe na redukton nje nje minimum prej 17 fjalesh (te tilla si.. eshte, jotja, jona, tende) per te kuptuar se si dilni ne kete konluzion, ne cilat vezhgime mbeshteteni, dhe se cila nga shoqerite me demokratike qe njohim ne kohen tone (perfshi Kanadane ku keni thene banoni) nuk i ka te gershetuar te gjithe elementet e mesiperm.

  Perjashtim ben elementi i fundit "Tribale". Ketu padashur i atribuoni shoqerise shqiptare cfare i keni mohuar ne menyre konstante ne te gjithe postet tuaja, origjinen e lashte barbare, qe me sa duket ruhet per t'u perballur me asimilimin, e racizmin me ekstrem te "internacionalisteve".

  Ezopi ka nje fabul per dhelpren dhe iriqin? Thone gjithashtu qe Ezopi nuk qe nga Bizanti...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tiras : 21-05-2004 m 11:23

 7. #27
  Shqipria e Bashkuar Maska e Tahir_Veliu
  Antarsuar
  10-11-2003
  Vendndodhja
  Gyrbet
  Mosha
  36
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Ka disa studiues Shqiptare qe kane sulmuar seriozisht themelin e nacionalizmit Shqiptar. Kete e bejne thjesht per arsye se ata vertet besojne qe nacionalizmi shqiptar eshte i demshem.
  Nacionalizmi shqiptar nuk eshte i demshem.

  Nacionalizmi shqiptar eshte krijuar pershkak te rrezikut te madh qe edhe sot eshte i pranishem nga fqinjet tane shovinist, te cilet gjate tere historise kane pasur vetem nje qellim: grabitjen e tokave shqiptare.
  "Akuza, shpifje, krcenime, rreziqe nuk m kan friksuar kurr deri m sot, e kundrshtart e mij le t jan t sigurt se nuk do t m friksojn as mbas sodit (...). Nderin tem si njeri e si shqiptar e moj, e tham me krenari, nuk e le t prlyhet me llumin e shpifjeve. Mua n'iden t'eme patriotike nuk ka muejt as nuk do t muej me m shtrue ari i t tan bots, por as mnia e t tan anmiqve. Ka me shtrue vetn vdekja" - Hasan PRISHTINA, Deri n vdekje, "Ora e Shqipnis", nr. 7, Vjen, 22.V.1928.

 8. #28
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Antikombtarizmi ka fillar te kamuflohet nen llogjiken pa baza te njerezve qe punojn per qarqe te caktuara shkatrrimtare. Keta nuk kane asnje diference nga Greku apo Serbi, madje jane me keq, pasi ndodhen mes nesh.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Enver Hoxha na beri 600.000 bunkere per tu mbrojtur nga bota.
  Mund te bente 600.000 shtepia te reja dhe do ti ishim mirenjohes (nje llafe goje).
  Nacionalizmi eshte koncept i kaluar,jeton ne mendjet e te dashuruarve mbas nje simboli dhe fanatizmit.
  Te duash vendin tend dhe te besh per te,maksimumi i nacionalizmit per personin tim.
  nacionalist, parrocial dhe irredentizem bekan ligj ketu.
  lol paska plasur me fjale te medhaja, eh Cyclo?
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-05-2004
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje te gjith shqipetareve neper Bote-> , ne vecanti Lisin dhe Tahir_Veliun. Shqipetar te dashur shkurt e shqip" cesht Nacionalizmi? Nacionalizmi esht vyrtyti me i madh qe mund te ket nje njeri,esht apo quhet Atdhedashuri,esht besnikeri,trimeri,zgjuaresi,fuqi,esht moral i fort pra Nacionalista Shqipetar jan te gjith ata qe jan Den Baba Den shqipetar. Nacionalista apo Nacionaliste jan te gjith ata Burra apo Burreresha qe mbrojn me cdo kusht interesat KOMBETARE duke filluar nga forumi e duke dalur ne CAMERI ,PRESHEV <E NE MAL TE ZI. RROFT SHQIPERIA RROFT CAMERIA

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  36
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Nacionalizmi per deri sa nuk kalon ne ekstrem eshte i dobishem, madje dhe i nevojshem per qdo kend dhe qdo shtet.

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e sabah08
  Antarsuar
  06-11-2008
  Postime
  196
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shkurt do ta perkufizoja nacionalizmin er nje komb nacionalizmi eshte si shtylla kurrizore per njeriun.Pra nje komb ne rast se do qe te prosperoje duhet te largohet nga demagogjia e nje pjese politikanesh qe na predikojne hyrjen ne evrope me breke neper kembe.Ne evrope nuk te pranon pa pasur mireqenie ekonomike dhe pa identitet kombetar e keto dy gjera thelbesore nje kombi ja krijon vetem politika e njerezve qe e duan kete vend,pra politikanet me bindje te thella nacionaliste.
  Me shume dua shqiperine.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
  Antarsuar
  19-05-2009
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  nacionalizmi eshte "Grepi" te cilen duhet ta kafshoj peshku i rendomte i cili lufton per te mbijetuar, kurse patriotizmi eshte "Peshkatari" i cili e ka hudhe grepin ne uje.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
  Antarsuar
  19-05-2009
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nacionalizmi shqiptar: a sht rruga e vetme e realizimit t aspirataveE hn, 08 Qershor 2009 13:42
  Nacionalizmi shqiptar: a sht rruga e vetme e realizimit t aspiratave shqiptare?

  Sharl de Gol kishte thn me nj rast se "Nacionalizmi do t thot luft, ndrsa patriotizmi nder". Nse nisemi nga ky gjykim do t shihet se ai bnte nj ndarje mes ktyre dy koncepteve. Por De Gol kishte dshmuar se ai ishte nacionalist i bazuar tek patriotizmi Risheljan dhe tek interesat kombtare franceze.

  Shqiptart nacionalizmin si doktrin e kan prjetuar shum hert. Mirpo nacionalizmi shqiptar n prgjithsi mund t thuhet se fillon me periudhn e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit dhe me Rilindjen Kombtare. Ky nacionalizm ndikoi n sensibilizim t shtjes kombtare shqiptare t pazgjidhur. Ka autor q deklarojn se zgjimi i vonshm i vetdijes kombtare dhe nacionaliste tek shqiptart vonoi zgjidhjen e shtjes shqiptare n Ballkan. Ata shtojn se shqiptart n krkim t identitetit t tyre t vonuar u vonuan n krahasim me kombet e tjera.[1] Poashtu ata mtojn t thuan se prarja fetare vonoi krijimin e identitetit kombtar shqiptar. Ksaj teorie shum m von do t`i ndihmonin edhe Akademikt shqiptar Rexhep Qosja dhe Ismail Kadare, t cilt duke u nisur nga debati i tyre i panevojshm mbi identitetin kombtar t shqiptarve filluan t hapnin dilema tek shqiptart, duke nxitur nj lloj ndarje me shqiptarve n baza fetare. Ky lloj debati nuk kishte nevoj t hapej aspak, sepse identiteti kombtar shqiptar ishte dhe mbeti edhe m tej i konsoliduar, ndrsa aspiratat shqiptare pr integrim n familjet euro-atlantike sht aspirat e pazvendsueshme. Debati Qosja-Kadare, me gjith kredibilitetin e dyshes s famshme, ishte i dmshm dhe i panevojshm. Nuk ishte koha pr kt hapje debati, sepse kjo dilem sht m se e qart. Shqiptart jan nj komb t cilt nuk e prkufizojn kombin mbi bazn e fes por mbi bazn e gjuhs dhe ndjenjs s prkatsis s njjt. Ksisoj kta shkrimtar t mdhenj shqiptar i dhan mundsi pseudoanalistve t ndryshm t nxisin gjuh dhe identitete t fragmentarizuar ndr shqiptart, t bazuara n provincializm. Historikisht shqiptart nuk kan pasur kurrfar divergjencash n lidhje me besimet e tyre fetare. Ata kan krijuar ndjenjn e vllazris duke u bazuar n gjuh, flamur dhe atdhedashuri, e jo n besimet fetare. Andaj le t shpresojm se ky lloj debati nuk do t shrbej pr thellimin e ndasive, por pr nj reflektim m t gjer dhe thnien tro t gjrave t bazuara n argumentim shkencor, e jo n ndrra miope. Akademikt duhet t shpalosin gjra n favor t integrimit t ndrsjell ndrshqiptar, e mandej n favor t integrimit n familjen evropiane, e jo n debate mbi identitetin kombtar t shqiptarve t bazuar n provincializm (tez q shkon n favor t doktrinave sllave) ose t debateve mbi origjinn e figurave historike si Sknderbeu, Nn Tereza etj. Dshmit jan t forta se kto figura nuk jan mite por realitete. Shqiptart t gjetur prball ktyre sprovave t panevojshme kan nevoj pr konsolidim kulturor, rishikim t pozitave gjeostrategjike, intensifikim t kontakteve permanente ndrshqiptare dhe ndrkombtare, integrim kulturor mes veti, sepse duhet t ken t qart se ata kan identitet dhe gjuh t pastr, komb t pastr jo t bazuar n fe, n aspekt etnik e jo fetar, kan identitet evropian t theksuar me vite, jo vetm n bazn gjeografike, por edhe n at historike, kulturore dhe gjuhsore, nuk duhet t krijojn identitete t bazuar n fe, n pushtues, n rajone apo n dika tjetr, por t shikojn realizimin e aspiratave t tyre n drejtim t integrimit n Evropn e Bashkuar, pa prbuzur t tjert, pa u mohuar prbrja dhe diversiteti fetar i shqiptarve, q nuk ka qen kurr penges pr shqiptart n drejtim t prforcimit t kombit shqiptar dhe gjuhs shqipe, sepse pr interesat kombtare feja e shqiptarit ka qen dhe mbetet shqiptaria, ndrsa nacionalizmi shqiptar nuk duhet t eksponohet n drejtim t brjes nj shtet i vetm, sepse nj shtet i vetm jemi, por formalisht i kemi kufijt, por ky nacionalizm duhet t bazohet n intensifikim t kontakteve ndrshqiptare dhe ndrkombtare, ruajtjen e pastrtis s gjuhs shqipe, mos sajimi i identiteteve apo gjuhve rajonale, unifikimi kulturor, gjuhsor dhe politik. N Shqipri shtetart dhe akademikt duhet t jen koshient se roli i shtetit shqiptar duhet t jet i pashmangshm n drejtim t prkrahjes pragmatike t shqiptarve jasht shtetit am, Tirana-Prishtina-Shkupi-Tetova-Presheva-Ulqini t intensifikojn kmbimet e ndryshme kulturore, kombtare, ekonomike, gjuhsore, shkencore, politike. Shqipria duhet t frenoj ambiciet e ndryshme pr shikim t shqiptarve n sensin pezhorativ, si dhe t`i mbarte gjeneratave dhe brezave se shqiptart jan jo vetm ata prej Shqiprie, por njsoj edhe ata prej Kosove, Maqedonie, Mali t Zi dhe Presheve.

  Kosova nuk duhet t shikoj shpikje t sajesave fiktive komb apo gjuh kosovare, sepse kjo nuk prkon me realitetin historik apo edhe at real aktual, sepse Kosova sht shtet, qytetart quhen kosovar, por nuk duhet q termin e shqiptarve etnik ta zvendsoj me kosovar, sepse kosovar llogariten edhe serbt, edhe boshnjakt, edhe romt dhe pakicat tjera. Shteti Kosov nuk duhet t shrbej si model i krijimit t kombit kosovar, sepse ky komb sht krijuar shum m prpara shtetkrijimit, ai sht pashmangshmrisht shqiptar dhe i pandar si i till. Edhe pse n serbo-kroatisht serbt e Kosovs quhen kosovci( njjs kosovac),[2] ata identifikohen si serb, ndrsa nuk ka nevoj t quhen shqiptart e Kosovs, kosovar, vetm se pr t mos u ngatrruar gjoja se me shqiptart prej Shqiprie. Fundja le t ngatrrohet ky koncept, sepse flasim nj gjuh, i prkasim nj historie dhe kemi qen t pandashm shpirtrisht edhe ather kur kemi qen m s vshtiri, e jo tani m kur proceset jan n favor t drejtsis, pra n favor tonin.

  Shtetart nga Maqedonia, politikbrsit shqiptar, partit politike shqiptare duhet t jen m persistent dhe deciziv n drejtim t krkesave pr mosanashkalim t tyre, sepse Maqedonia si shtet nuk mund t mbijetoj pa shqiptart. sht dshmuar kjo. Politikant shqiptar duhet t mbajn kontaktet me vllezrit e tyre t nj gjaku nga viset e tjera shqiptare, t dshmojn se jan pjes e shtetit t Maqedonis jo vetm figurativisht por edhe realisht, prmes insistimit n negociata pr shtjen e emrit t Maqedonis, drejt realizimit t Marrveshjes s "harruar" t Ohrit dhe implementimit praktik t saj, drejt prfshirjes s shqiptarve n institucionet e shtetit dhe pjesmarrjes m masive t tyre n sistem, duke e ruajtur kohezionin e tyre kombtar dhe duke mos cenuar kohezionin e t tjerve. Por, assesi nuk guxojn t quhen "maqedoncat" apo ata t Maqedonis. Sepse jemi dhe do t mbesim shqiptar sepse flasim shqip, ndrsa flamuri kombtar i yni sht po ai i njjti me gjith shqiptart e viseve t tjera. Thirrjet n librin e Koo Danaj, "Kryengritje e pambaruar" pr "Kryengritje t pambaruar" nuk guxojn t interpretohen si thirrje q flasin pr nj kryengritje t srishme pr ta mbaruar, por pr rikujtimin e qeveritarve shqiptar se kan pr obligim krkimin e asaj q i takon, pjesmarrje t duhur n shtet, t mos anashkalohen nga etnocentrizmi maqedonas, si dhe t bhen pjes e debatit mbi emrin, sepse kjo situat pengu, do t mbaj Maqedonin larg familjes s NATO-s dhe UE-s. Kjo pr shqiptart do t thot vones n realizim t shtjeve t tyre kombtare, si dhe prpos q do t ishim t vonuar n krahasim me vllezrit tan nga viset tjera shqiptare do t jemi t prir drejt margjinalizimit t skajshm dhe n Rubikonin e etnocentrizmit maqedonas.

  Kontaktet ndrshqiptare duhet t intensifikohen prmes debateve akademike shkencore, profesorve universitar nga t gjitha viset, n drejtim t ngritjes s nj kuadri t mirformuar shkencor q do t dinte ti bj ball sfidave t kohs dhe problemeve aktuale, t dij t mbaj raporte fqinjsore t mira, t dij t mbaj kontakte me ndrkombtart, q edhe gjuha shqipe t futet n Ansamblin e Multilinguizmit evropian.

  ARDIAN RAMADANI- profesor i gjuhs frnge n Universitetin e Europs Juglindore dhe magjistrant i Studimeve t Diplomacis

 15. #35
  E dua letrsin Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime n 81 postime
  nacionalizmi e mbjell urejtjen ndaj te tjerve
  une jam kunder nacizmit , fashizmit , racizmit edhe cdo lloji tjeter i cilli
  e shton urrejtjen mbi njerezore
  vetemse per interesa te udhheqseve te partive te ketij lloji te cilet e kan qellimin e vet personal
  dhe ne kete menur duke perdor kete politik - nacionale - ia arin qe te pasurohen
  kurse idhtaret e tij vdesin ose mbesin ne fund ne varferi por te pasur me urrejtje te pa arsyshme

  Give Peace a Chance
  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 16-06-2009 m 19:20

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 17 postime

  Thumbs up

  Citim Postuar m par nga lis Lexo Postimin
  Asgje sikur Dielli nje replike te vockel.

  Nacionalizmi ka nje botekuptim tjeter nga Irredentizmi.
  Me irredentizem kuptojme deshiren per te rrimarre ate qe kemi humbur.
  Shqiperia dikur ka qene 120 000 km katrore dhe shqipetaret po kerkojne ate qe kane humbur pra afersisht 90 000 km katrore ose e thene ne perqindje, aty afer 75%-shit.
  Pra le te mos ngaterrohemi dhe le te mos na ngaterrojne te tjeret.

  Nacionalizmi nuk lind tek njerezit e thjeshte, tek ata qe e kane mendjen tek punimet bujqesore apo tek paraja.
  Nacionalizmi si nocion lind tek ata njerez qe per shume breza me rradhe jane edukuar me dashurine per vendlindjen.
  Nacionalizmi lind dhe trashegohet tek ata njerez qe kane karakter dhe jane te brumosur me parimet me te shenjta te jetes.
  Nacionalizmi si nocion eshte shume i gjere dhe nuk zberthehet shume lehte por pa nacionalizem asnje komb nuk ka patur dhe nuk ka te ardhme.

  Para disa kohesh, kanali top channel shfaqi nje debat per ceshtje te ndryshme qe shqetesojne Shqiperine, shqipetaret, camet etj, dhe nje historian shqipetar ardhurues i historise dhe mitologjise greke, nacionalizmin shqipetar e shikonte si te demshem.
  Gjithashtu edhe drejtuesi kryesor dhe financuesi kryesor i gazetes "Ballkan" bente thirrje qe shqipetaret te heqin njehere e mire nga mendjet e tyre termin "nacionalizem" sepse sipas ketyre zoterinjve patriotizmi eshte ai qe zevendeson nacionalizmin ne keto kohe qe jetojme.

  Vini re se cfare propagandojne personalitete te ndryshme si dhe aktore te ndryshem ne jeten shqipetare.
  Neqoftese te huajt pa kahje si ata evropiane dhe ata orientale shfaqin jo rralle here shenja nacionalizmi ne lidhje me shume probleme qe ngacmojne kulturen, gjuhen, ekonomine, politiken e tyre, shqipetareve u mohohet e drejta ose shqipetaret nuk kane te drejte te tregohen te hidhur kur ketyre te fundit u preket interesi.

  Sa me shume te shkolloheni, aq me shume te ditur beheni dhe do te shfaqni shenja nacionalismi, por neqoftese diturine do ta perdorni per bisnese, per egoizma dhe per ceshtje te kesaj natyre, kanalizmi i problemeve mbarekombetare behet shume shqetesues dhe arrin deri aty sa shqipetaret te veteflijohen per eksistencen e tyre.
  Qe shqipetaret kane dhene prova te dobesise se tyre ne lidhje me kombin, kjo dihet dhe gjithashtu eshte vene re mania ne drejtim te materializmit pa limit, kjo eshte e vertetuar ne menyre te dokumentuar ne historine shqipetare.

  Edhe njehere do te deshiroja te beja te ditur se nacionalist nuk mund te behet ai qe nuk e ka te trasheguar ne gen nga gjeneratat e meparshme.
  Perpjekjet e cdonjerit per te qene dikushi, perpjekjet e cdonjerit per tu treguar sadopak nacionalist jane te dobishme dhe tregojne ambiciozisem.
  Nuk eshte kurre vone per te stimuluar se pari ndenjen e nacionalizmit tek vetja dhe nuk eshte kurre vone per ta trasheguar ate tek gjeneratat qe do te pasojne.

  Kendveshtrim interesant dhe disi i veacant ne llojin e vet, se shumica e nacionalistave qe kam pare neper forume, marrin kot dhe nuk me kane bindur me argumentat e tyre rreth nacionalizmit.
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-05-2009
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  nacionalizmi shqiptar

  mendoj qe nacionalistet e vertete dergjen ne atdhe .
  Nuk jetohet ne Amerike dhe thuhet sa shume e duam Shqiperine.
  Veprat tregojne dhe jo llafet.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Faleminderit
  22
  18 falenderime n 15 postime

  Vlerat intelektuale shqiptare

  vlerat intelektuale kombtare

  QEMAL VELIA


  Nj aspekt mjaft i spikatshm, dhe mjerisht pak i evidentuar n kto koh, i krimit komunist sht dhe goditja rrnimtare ndaj vlerave intelektuale t shoqris shqiptare mbas marrjes s pushtetit me dhun n nntorin e vitit 1944 nga ana e kliks komuniste. Gjyqet speciale, ekzekutimet, burgimet e internimet, prvese eleminuan lirin politike dhe njerzore, kryen nj masakr edhe ndaj piramids intelektuale q kish arritur t krijonte nj shtrat t qndrueshm trashgimie kulturore kombtare. Njerzit q m s pari u vun nn shnjestr t regjimit dhe ran pr e ndshkimeve njerzore, m par se kundrshtar politik, ishin mendimtar, shkenctar, studiues t fushave t ndryshme, shkrimtar e artist, q me veprimtarin e tyre intelektuale kishin krijuar at q mund t quhet elit kombtare. Si vazhdues t Rilindjes Kombtare ata vepronin e punonin pr epokn e Rimkmbjes Kombtare. Dhe pikrisht kjo epok mbas vitit 1944 mori nj goditje t pamshirshme, duke iu ndrprer udha pr dekada me rradh.

  N kt Antologji t krimit komunist pasqyrohet nj pjes e kalvarit t prndjekjes politike n Shqipri. Dhe ndr emrat protagonist t ksaj antologjie gjejm n pjesn m t madhe jurist, inxhinier, pedagog, mjek, ekonomist, agronom, shkrimtar, gjuhtar, historian, ushtarak, etj. Nj aradh q padyshim, duke u eleminuar, dmtoi rnd zhvillimin dhe prparimin e shoqris shqiptare. E nj veprim edhe m kriminal ishte se, prve ndshkimit fizik, atyre iu ndshkua edhe vepra q kishin ln ndr vite. Biblioteka t tra u rrnuan apo u dogjn, mijra dorshkrime t vlershme u zhdukn, shum veprimtari shkencore e krijuese u ndrpren n mes brutalisht, dhe shoqria shqiptare prjetoi me dhimbje plagn e madhe q i shkaktohej n trurin e saj. Pr afro pes dekada i gjith korpusi i veprave t trashguara prej ksaj elite intelektuale u ndalua t qarkullonte n duart e qytetarve shqiptar. Por edhe n kto koh t sotme ky korpus veprash prjeton harresn dhe shprfilljen, e ende gjendet nn pluhurin q u hodh pr vite e vite me rradh mbi autort dhe mbi vet kto vepra. Kshtu q e ndjem pr detyr q n faqet e ksaj Antologjie t sjellim sadopak nj pjes t ktyre veprave, t cilat kan si autor disa prej figurave t prndjekura q pasqyrohen n kt libr. Kuptohet q nj pun shterruese mbi veprimtarin intelektuale t atyre viteve dhe t ktyre protagonistve do t ishte nj ndrmarrje e madhe q kalon prtej caqeve t ktij vllimi, por edhe ato q paraqiten ktu tregojn mjaft mir se cilt ishin kundrshtart politik dhe armiqt e regjimit komunist, se cila kategori shoqrore ishte pengesa reale pr nj regjim t till diabolik dhe pr m tepr antikombtar.

  N t vrtet para se t rendisim disa nga punimet e autorve t siprthn duhet kujtuar se masakra mbi vlerat intelektuale sht shum m e gjer dhe prfshin: - si autort q u detyruan t mrgojn dhe t japin kontributin e tyre intelektual n mrgim; - si autort q u eleminuan pas vendosjes s regjimit komunist n nntor 1944; - ashtu dhe ata q u detyruan t heshtin dhe t ndrpresin punn intelektuale pr t mbijetuar me pun t detyruar fizike. Por duhet thn se ndalimi i veprs ishte i prgjithshm pr t gjitha kategorit. Vlerat intelektuale t deriathershme u mohuan, u anatemuan, u falsifikuan. Ky ishte dhe dnimi i dyt dhe m i rnd pr autort, sesa ai fizik.

  Por nse vuajtja dhe dhimbja njerzore e t prndjekurve n kto pes dekada sht pr tu kujtuar dhe shnuar n memorjen historike shqiptare si nj epok e hidhur q s'duhet prsritur m, vlerat dhe veprat q u goditn e u masakruan duhet t jen pjes e gjall e jets intelektuale edhe n ditt e sotme, si nj pjes integrale e kulturs kombtare shqiptare e cila vrtet prfaqson si tham epokn e Rimkmbjes Kombtare, por njkohsisht sht lnd koherente dhe jo muzeale e vlerave shqiptare. Studimet historike, juridike, gjuhsore, ekonomike, etnografike, folklorike, pedagogjike; letrsia me dramat, romanet, tregimet, rrfenjat, poezit; muzika me pjest lirike, qytetare, me koret dhe solistt e spikatur, orkestrinat dhe grupet muzikore; - jan puna dhe veprimtaria e mjaft prej autorve t prmendur n kt Antologji t krimit komunist. Dhe prej ktyre autorve, t botuar m vehte apo si pjes e shtypit t pasur t asaj kohs, po sjellim vetm nj pjes t veprimtaris s gjer studimore e krijuese t disa prej tyre, pa pretenduar t shterojm argumentin dhe t japim nj pasqyr t plot t saj.

  S pari do t theksonim se organet e shtypit, revista, gazeta, almanak, etj., ishin nj nga instrumentt ku pasqyrohej veprimtaria intelektuale e kohs dhe botimi i tyre ishte mjaft intensiv q n fillim t shekullit e n vijim.

  Organet e shtypit q e psuan nga hakmarrja komuniste

  Kshtu, protagonizmi si botues apo bashkpuntor n kto organe shtypi, i atyre q pas vitit 1944 do t psonin hakmarrjen komuniste, mund t ilustrohet si m posht:

  N vitin 1904, Terenc Toi sht kryeredaktor i gazets q botohet pr nj koh t shkurtr LA GAZZETTA ALBANESE (Gazeta shqiptare), e cila kishte si drejtor Manlio Beniin, siiliano-shqiptar nga Piana dei Greci, birin e patriotit prof. Xhuzepe, mik i ngusht i Garibaldit dhe Krispit.

  N janar 1910, Dom Ndoc Nikaj themelon n Shkodr gazetn e prjavshme Koha, e cila vazhon me kt emr deri n fund t vitit 1911. Ndrkoh Nikaj e vazhdon gazetn e tij pr m shum se dhjet vjet nn emra t ndryshm: Koha, Bashkimi, Besa shqiptare, Zani i Shkodrs.

  Po m 1910, del n Elbasan Tomorri. E prkohshme politike e letrare, tre her n muaj. Botues dhe drejtor Lef Nosi.

  N dhjetor 1925, del n Berat Idea kombtare, gazet politike-letrare-ekonomike, me drejtor Islam Vrionin.

  N shtator 1925, n Tiran nn drejtimin e Namik Selim Delvins del Rilindja shqiptare, e prjavshme politike.

  N janar 1928, fillon t botohet revista juridike e prpesmbdhjetditshme Drejtsia, nn drejtimin e avokatit Perikli Goga.

  M 1928, botohet n Tiran Gazeta e rę, e prditshme. Prve kroniks dhe artikujve politik, shpesh botonte shkrime letrare e gjuhsore. Drejtor politik ishte Dr. Zoi Xoxa, kurse drejtor prgjegjs Said Toptani. Zoi Xoxa ishte, gjithashtu, drejtor politik i Shqipria e rę t Kostancs, si dhe autor i drams Kapedan Leonidha.

  N tetor 1929, fillon n Tiran botimi i Shqiptarja, revist e prmuajshme, organ i Shoqris Gruaja Shqiptare, nn drejtimin e Emine Toptanit. Synonte emancipimin e gruas shqiptare dhe prgatitjen e saj pr misionin e edukimit t breznive. Bashkpunuan edhe Mehdi Frashri, Milo Shini, Nebil ika, D. Xhulio Bonati, L. Nai.

  M 28 nntor 1929, filloi t botohet n Tiran Vullneti nn drejtimin e Harilla Bakallit. M 16 shkurt 1930 u pezullua nga qeveria, po mundi t dal srish m 7 mars me titullin Vullneti i Popullit, gazet e prditshme, me nj denduri t knaqshme informacionesh dhe me nj shtojc letrare, ku nisi t botohet vepra e V. Hygos Ditt e fundit t nj t dnuari me vdekje, prkthyer n shqip nga Hysejn ele. M 28 nntor 1930 Vullneti boton nj numr t veant me artikuj historik dhe letrar t Ernest Koliqit, Leo A. Frojndlih, G. Fishta, G. Meksi, Milo Shini (T. Toi), Lumo Skndo, M. Logoreci, Seid Kemal, F. Kordinjano, Kristo Floqi, N. Helenau, Van Krishna, K. Gurakuqi, M. Sherko, Zoi Xoxa, Teki Selenica.

  M 1929, del n Tiran Arbnia, gazet e drejtuar nga Ferid Vokopoja.

  M 1930, nis t dal n Tiran katr her n jav Rilindja e Arbnis, organ nacionalist neoshqiptar, drejtuar nga Namik Delvina, nn kujdesin e shoqris botuese Arbnia, q botonte gazetn me t njjtin emr.

  N shtator 1932, del numri i par i Minerva, shkencore e letrare, revist e madhe letrare e jets moderne, nn drejtimin e publicistit Nebil ika.

  N mars 1933, grupi redaksional i prbr nga Asim Gjakova (drejtor), Branko Merxhani, Ernest Koliqi, Vangjel Koa, Karl Gurakuqi, Anton Logoreci, Odise Paskali etj., nis botimin e revists s prjavshme letrare Illyria, nj prej organeve m gjurmlns t krijimit e mendimit letrar e kritik shqiptar (u botua n 52 numra).

  M 28 nntor 1935, del n Tiran gazeta Drita, fletore e prditshme parimesh nacionaliste, me drejtor Mati Logorecin. U mbyll me pushtimin e Shqipris.

  N vitin 1938, Dom Mikel Koliqi themelon revistn Kumbona e s djels, e cila vazhdoi deri n vitin 1945.

  N shkurt 1944, Mitrush Kuteli (Dhimitr Pasko) bashk me Vedat Kokonn, Nexhat Hakiun dhe Sterjo Spassen, themelojn t prmuajshmen Revista letrare.

  Hakmarrje mbi artin dhe kulturn

  Kto ishin vetm disa nga organet e shumt t shtypit q qarkulluan n at koh t ndritur t rimkmbjes s shoqris shqiptare deri n nntorin e vitit 1944, dhe n t cilt gjenden m s shumti ata emra q psuan kalvarin e dhimbshm t eleminimit e t prndjekjes s parreshtur prgjat regjimit komunist. Krahas tyre veprimtaria intelektuale dhe artistike zhvillohej me t njjtin ritm duke hedhur themele t qensishm dhe duke pasuruar jetn shqiptare. N kt hulli, sa pr ilustrim, do t prmendim pak ngjarje artistike q gjithsesi ln t kuptohet se veprimtaria e atyre kohve ishte n lulzim t plot. Kshtu, nj nga personalitetet e njohur t kohs q dnohet me burgim t prjetshm nga gjyqi i par politik i regjimit, Xhevat Korn, e gjejm Drejtor t Gjimnazit t Shtetit q hapet n Shkodr n vitin 1922. Muziktarin dhe kompozitorin Mikel Koliqi (kardinalin shqiptar) e shohim n vitin 1932 t organizoj korin e Katedrales s Shkodrs me emrin Scola Cantorum, ndrsa Dom Kakarriqin n vitin 1933 t formoj korin e par pr fmij (djem e vajza) n Katedralen e Shkodrs. Kurse n prillin e vitit 1935, shfaqet n Shkodr melodrama Rozafa me muzik t Dom Mikel Koliqit, themeluesit t melodrams shqipe, dhe me libret t Dom Ndre Zades (po t Dom Ndre Zades jan edhe libretet e melodramave Rrethimi i Shkodrs dhe Ruba e kuqe). N qershor 1938, n salln e kinemas Gloria n kryeqytet, jepet koncerti i prbashkt i baritonit Kristaq Koo dhe sopranos Maria Paluca, shoqruar n piano nga Lola Aleksi, me nj sukses t vrtet. N repertor arie nga operat Fidelio e Bethovenit (M. Paluca), Don Zhuani dhe Flauti magjik i Moxartit (Marie Paluca dhe Kristaq Koo), Vŕlzeri i Shtrausit (M. Paluca), Vizione Veneziana (K. Koo), Malli i vjershtorit, me tekst t Lasgush Poradecit dhe muzik t Lola Aleksit (K. Koo), etj. M tej, n prill 1937 shfaqet n Shkodr melodrama e Koliqit Rrethimi i Shkodrs, kurse n dhjetor 1937 shfaqet n Shkodr melodrama e tret e Dom Mikel Koliqit Ruba e kuqe, kurse m 28 nntor 1938, piktorja korare Androniqi Zengo hap ekspozitn e par (e para e nj piktoreje shqiptare) n nj sallon t vogl n Bulevardin Zogu I. Dhe padyshim, kto momente t pakta vese japin shenjn e nj game t gjer veprimtarie kulturore e artistike, q gjithsesi nuk prbn objektin e trajtimit t ktij libri, por vese shnojn piketat se mbi cilt element t shoqris shqiptare ra e pamshirshme shpata masakruese e krimit komunist.

  Ndrkoh veprimtaria botuese vijonte n t gjitha fushat: filozofi, politologji, histori, letrsi, jurisprudenc, ekonomi, folklor, gjuhsi, antropologji, teologji, etj. Nj fush tjetr e lvruar me sukses dhe seriozitet ishte ajo e prkthimeve t veprave m t zgjedhura botrore nga pena t shquara dhe me prestigj n fushn e letrave. Do t ishte nj pun e lavdrueshme t bhej nj paraqitje e plot e veprimtaris botuese t atyre viteve, por n rastin ton jemi ndalur vetm n disa prej penave t kohs q prgjat Antologjis s krimit komunist i ndeshim n bankn e t akuzuarve t gjyqeve speciale, prpara togs s pushkatimit, n burgjet infernale t regjimit, npr kampet dhe rrethimet e internimeve.

  Vepra dhe studiues t diskriminuar

  Edhe pr ata emra q pasqyrohen n kt Antologji, lista e punimeve t tyre intelektuale do t ishte tepr e gjat, por jemi kufizuar vetm n disa prej tyre, q gjithsesi japin nj kuadr kuptimplot t vlerave intelektuale t shkelura dhe t masakruara nga klika e Tirans, e ndr ta jan shtetar, jurist, klerik t t gjith besimeve, pedagog, gjuhtar, shkrimtar, etj. Vshtro:  Jakov Milaj

  - Raca shqiptare - Studim antropologjik e historik - 1944.  Baltazar Benussi

  - Sendet, zotnimet dhe modifikimet e tija - 1931.  Xhevat Kora

  - Tri pyetje nga jeta e Sknder Beut - "Nikaj" 1923.  Vinenc Prenushi

  Vepra: - Rrnimet e Jeruzalemit - 1904, (dorshkrim i humbur nn rrnojat e trmetit t vitit 1905).

  - Kng popullore gegnishte (botuar nga arkeologu dhe historiani austriak Karl Pa, Sarajev, 1911).

  - Prej robnije n liri - dram - Shkodr 1914, 1931.

  - E Trathtuemja - dram - Shkodr 1919, 1931.

  - Gjeth e lule - poezi - Shkodr 1924, 1931.

  - Sh Franesku i Asizit - hagjiografi - Shkodr 1927.

  - Fjala e Zotit - 1928.

  - Foglie e fiori - Bari 1993.

  - Visari Kombtar.

  - Ndr lamije t demokracis s vrtet.

  Prkthime: - Sinkievicz - Quo vadis - roman - Shkodr 1933.

  - Vizeman Fabiola - roman - 1924/1925.

  - Veber 13 blirt (Dreizehnlinden) - poem epike.

  - Le mie prigioni (Burgjet e mija)- kujtime t poetit dhe dramaturgut italian Silvio Peliko, me parathnie dhe shnime prej B. Dems - Shkodr 1939

  - Dante - knga XI e Parajss.

  - Fenelon Telemaku nudhtim (fragmente).

  - Shatobrian Prologu i Atala.  Lazr Shantoja

  Vepra: - Pr nat kazanesh - prmbledhje humoristike anekdotash dhe proverbash - Shkodr 1919.

  - Vepra (botuar n Shkodr 2005).

  Prkthime: - Shiler - Vilhelm Teli.

  - Shiler - Knga e kumbors.

  - Gte - Hermandi dhe Dorotheja.

  - Gte - Fausti (pjes t zgjedhura).  Bernardin Palaj

  - Kng kreshniksh e legjenda (bashk me Donat Kurtin) - Tiran 1937.

  - Varrve t Flamurit - Prmbledhje me poezi - 1937.

  - Opere (Vepra) - vllim shqip-italisht, redaktuar nga Anxhela irinone - Rom 1969.

  - Ndrmjet Shngjergjave - prmbledhje poetike - 1938.  Donat Kurti

  - Kang kreshniksh dhe legjenda (Prfshir n Visaret e Kombit, vll.II) - Tiran 1937.

  - Prralla kombtare.

  - Artikuj studimor n Hylli i Drits.  Et'hem Haxhiademi

  Vepra: - Ulisi - tragjedi - Tiran 1931.

  - Akili - tragjedi - Tiran 1931.

  - Aleksandri - tragjedi - Tiran 1931.

  - Pirrua - tragjedi - shkruar m 1934.

  - Sknderbeu - tragjedi - Tiran 1935.

  - Diomedi - tragjedi - Tiran 1936.

  - Abeli - tragjedi - Tiran 1939.

  - Lyra - poezi - Tiran 1939.

  Prkthime: - Virgjili Bukoliket (prkthyer n hekzametr) - 1932.  Mark Ndoja

  Vepra: - Kritika klasike dhe leksione greko romake - Tiran 2003.

  Prkthime: - Dante Aligieri Ferri - Tiran 1997.

  - Horaci Satira dhe Epistula - Tiran 2004.  Petro Marko

  - Hasta la vista - roman - Tiran 1958.

  - Qyteti i fundit - roman - Tiran 1960).

  - Rrug pa rrug - rrfenja e skica - Tiran 1964 (t shkruara mes viteve 1933-37).

  - Nj emr n katr rrug - roman - Tiran 1973.

  - Nata e Ustiks - roman - Tiran 1989, etj.  Pashko Gjei

  Prkthime: - Dante Aligieri Ferri - Tiran 1960.

  - Dante Aligieri Purgatori - Tiran 1962.

  - Dante Aligieri Parajsa - Tiran 1966.

  - Homeri Odiseja - Tiran 1976.

  - Poezi nga Leopardi, Kardui, etj.

  T pabotuara: - Uiliam Shekspir Hamleti.

  - Gte Fausti (pjesa e par).

  - Rasini Andromaka.

  - Rasin Atalia.

  Autor i shkrimeve kritike: - Vrejtje mbi poezt popullore shqyptare Hylli i drits, Viti XV, nr. 3-7, mars-korrik 1939.

  - At Gjergj Fishta, poet satirik.

  - Poradeci i Lasgushit.  Vexhi Buharaja

  Prkthime: - Saadiu Gjylistani dhe Bostani - Tiran 1960 (ribotuar m 1988).

  - Firdesiu Shahnameja - Tiran 2004.  Qemal Draini

  - Era - vepra e tij (Muzeu Historik i Shkodrs 1995.  Selman Riza

  - Emnat n shqipe: Sistemi i rasave dhe tipet e lakimit - 1965.

  - Pes autort m t vjetr t gjuhs shqipe - 1966.

  - Studime albanistike - Prishtin 1979.

  - Tre monografina albanologjike - "Nikaj" 1944.  Arshi Pipa

  - Lundrtar - prmbledhje poetike - Tiran 1944.

  Botuar jasht shtetit:

  - Libri i burgut - Rom 1959.

  - Montale dhe Dante - Mineapolis 1968.

  - Vargu popullor shqiptar: struktura dhe vargu - Mynih 1978.

  - Hieronym de Rada - Mynih 1978.

  - Letrsia shqiptare: perspektivat shoqrore - Mynih 1978.  Hafiz Ali Kora

  - Abetare - Kor 1910.

  - Bolshevizma a katrrimi i njerzimit - 1925.

  - Historia e shenjt - 1931.

  - Kurani i madhnueshm - 1936.

  - Muslimansia - 1919.

  - Rubajjati - Omar Khajam - 1942.

  - Shtat ndrrat e Shqipris - 1944.

  - Alfabeti arabisht - 1945.

  dhe shum vepra me karakter teologjik q nga viti 1909 e n vazhdim.  Terenc Toi

  - La questione Albanese - Kozenc 1901.

  - Shqiponja arbnore (Raca, besimet, atdheu. Familja, besa e burrnia) - 1943.

  - Pazotnimi shqiptar (Anarkia shqiptare) - 1914.

  - Krimet e politiks - 1922.

  - Gjindarmrija pas s drejts ndrkombtare - 1936.

  - Gramatika e italishtes - 1928.

  - E drejta ndshkimore. Parimet e prgjithshme - 1926.

  - E drejta botore - 1923.

  - Tri mprojtje ndshkimore. Pr lirin e shtypit... - 1940.  Visarion Xhuvani

  - shtje politike religjioze - 1926.

  - Fjal n parlament -1920.  Nebil ika

  - Metodik pedagogjike (Punt e dors, mnyra e msimit) - 1923.

  - Njimendsia shqiptare - Studim politik e psikologjik - 1943.

  -Drejtues i revists Minerva - 1932.  Ndoc Nikaj

  - Shkodra e rrethueme - roman - 1892.

  - Historia e Shqypnis - Bruksel 1902.

  - Lulet n thes - Shkodr 1913.

  - Fejesa ndjep a se Ulqini i mrrun - proz - Shkodr 1913.

  - Shkodra e rrethueme - roman - Shkodr 1913.

  - Bukurusha - Shkodr 1918.

  - Brbuqja - Shkodr 1920.

  - Motra pr vllŕn - dram - Shkodr 1921.  Ndre Zadeja

  Pjes historike: - Ora e Shqipnis

  - Hijet e zeza

  - Rrethimii Shkodrs

  - Ruba e kuqe

  - Rozafa  Zef Harapi

  - Pushka e tradhtarit - roman

  - Mustafa Pasha i Shkodrs - dram  Koo Tasi

  - Fjalor greqisht-shqip - 1928  Pashk Bardhi

  - Gjurmime

  - Gramatik e gjuhs shqipe

  - Plotsime t fjalorit t Bashkimit.  Pal Dodaj

  - Ditari i fsheht.

  - Letrkmbim me at Gjergj Fishtn.  Anton Harapi - shkrimtar, filozof dhe gojtar

  - Urti e burrni ndr banor t Cemit

  - Val mbi val

  - Vler shpirtrore. Kontribut pr trajtimin mendor t shqiptarit - 1936.  Marin Sirdani

  - Skanderbegu mbas gojdhanash

  - Shqiptart e Arbnt

  - Shqypnia e shqyptart  Justin Rrota

  - Rreth gramatologjis shqipe

  - Letratyra shqipe - 1925 dhe ribotuar n 1934.

  - Sjell t fotokopjuar nga Biblioteka e Vatikanit Mesharin e Gjon Buzukut n vitin 1929 dhe nj vit m pas, n vitin 1930, boton Monumenti ma i vjetri i gjuhs shqipe - Gjon Buzuku.

  - Shkrimtari ma i vjetr i italo-shqiptarvet - Luk Matrnga - 1931 dhe 1939.

  - Pr historin e alfabetit shqip - monografi - 1936.  Nikoll Gazulli

  - Fjalori toponomastik

  - Fjalor i fjalve t rralla

  - Studime t ndryshme  At Gjon Shllaku - doktor n filozofi

  - Kritik e filozofis s Xhovani Xhentiles

  - Artikuj social e filozofik

  - Drejtor i fundit i Hylli i Drits  Kostandin Kote

  - Shprblimi i gjaksis - Dram - Zadar 1929.  Vangjel Koa

  - Prkthen dhe boton n vitin 1937 Fjalimi i Metods - Rene Dekart.  Mustafa Grblleshi

  - Gremina e dashunis - roman - Tiran 1944.  Hamit Kokalari

  - Kosova djep i shqiptarizms - 1943.  Lazr Radi

  - Fashizmi dhe fryma shqiptare - 1940.  Musine Kokalari

  - Si m thot nnua plak - vllim sipas tradits popullore - 1939, 1944.  Mitrush Kuteli (Dhimitr Pasko)

  - Net shqiptare - prmbledhje me novela - Kostanc Rumani 1938.

  - Ago Jakupi e t tjera rrfime - prmbledhje rrfimesh - Tiran 1943.

  - Mall e breng - Tiran 1943.

  - Kapllan Aga i Shaban Shpats. Rrfime-rrfenja - prmbledhje me pes tregime - Tiran 1944.

  - Kng e brithma nga qyteti i djegur - prmbledhje me kng popullore - Tiran 1944.

  - Shnime letrare - Tiran 1944.

  - Sulm e lot - prmbledhje n vargje atdhetare (me pseudonimin Izedin Jashar Kutrulija) - Tiran 1944.  Autor dhe vepra t tjera:  - Gjergj Bubani - prkthyes, poet dhe publicist - nxjerr Shqipria e Re n Bukuresht.

  - Hafiz Ibrahim Dalliu - klerik dhe botues i Dajti - politike-ekonomike-letrare 1924, mbledhs dokesh e zakonesh e besimesh t popullit t Tirans n Diturija - 1928-29.

  - Kudret Kokoshi - poet n traditn e Ali Asllanit.

  - Namik S. Delvina Dashurija e Memedheut Tjatro me tet pamje - Selanik 1909.

  - Sheh Ahmed Shkodra. Kryetar i federats Rufai t Shqipris, Vlor - Ilahi - vjersha fetare - 1927.

  - Libr i trashigimit, Feraiz - prkthyer nga arabishtja prej Shyqri Myftiut - Peqin 1927.

  - Shqipria m 1927 - autor T. Selenica - Tiran 1928.

  - Botohet Zana popullore (Kang popullore) Vll. I, mbledhur nga Kasem R. Taipi, me nj parathnie nga Ernest Koliqi - Shkodr 1933

  - 28 nntor 1937 - Lef Nosi publikon n Tiran Dokumenti i shpalljes sindipendencs kombtare n Vlon m 28 Nanduer 1912 dhe fytyrat e prfaqsuesvet t popullit shqiptar q patn fatin e lumtur me e shpall.

  - Viti 1937 - Botohet n Paris, n Libraire orientaliste Paul Geuthner, disertacioni i Athanas Gegajt, doktor n Shkencat Historike, LAlbanie e lInvansion turque au XV-e sičcle.

  - Viti 1937 - Botohet n Tiran Visaret e kombit, Vllimi I, Kang trimnije dhe kreshniksh (Pjes t folklors s botueme). Zgjedh e komentue nga Prof. Karl Gurakuqi e Prof. Filip Fishta. (Visaret e kombit, nj seri q filloi t botohet m 1937, me rastin e 25 vjetorit t Pavarsis Kombtare, e q vazhdoi deri m 1944. Ato jan 15 vllime, q, me ndonj prjashtim t rrall si Fjalori i Nikoll Gazullit, vllimi i 12-t, 15-t e ndonj tjetr, t gjith t tjert prmbajn lnd folklorike, kryesisht nga Veriu).

  - Viti 1938 - del Iliada libri XXII (Vrasja e Hektorit) e Homerit, prkthyer nga Prof. Frano Alkaj. Shtypshkronja Franeskane, Shkodr 1938.

  - Viti 1938 - Gani Daiu prkthen dhe boton librin Emili ose Mbi edukatn t Rusoit, me nj parathnie nga Sotir Papakristos. Luarasi, Tiran.

  - Viti 1941 - Botohet n Tiran Antologjia e Letrsis Shqiptare, shkrimtart shqiptar, redaktuar nga Namik Resuli dhe Karl Gurakuqi.

  - Viti 1943 - Botohet n Firence libri Valle kombtare e Gjon Kujxhis.

 19. #39
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime n 19 postime
  Shume te thueme e asgje te punueme!

 20. #40
  askushi Maska e Askusho
  Antarsuar
  27-08-2012
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 13 postime

  pa koment!

  s'ekziston ne treg!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 3. Partia Islamike Shqiptare
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 27-03-2004, 11:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •