Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 60
 1. #41
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208
  Adolf Hitler,
  kjo foto e tregon vet karakterin e tij...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #42

 3. #43

 4. #44

 5. #45

 6. #46

 7. #47

 8. #48

 9. #49
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208
  Me falni per gabimin por te fotoja me siper eshte Xhamal Abdel Nasser (dhe jo Kadafi)!

 10. #50

 11. #51
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208
  Tito me Fidel Kastron duke ndezur purot...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #52
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208
  Ja dhe heroi i Ruseve, njeriu i pare qe kaloi jashte fuqise terheqese te Tokes. Ky njeri qe nuk pesoi gje ne hapesire, vdiq 7 vjet me vone (1968) ne moshen 34 vjecare nga aksident atomobilistik. Juri Gagarin...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #53
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208
  Ja dhe heroi i Amerikaneve, Nil Amstrong...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #54

 15. #55
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208
  Presidenti i Egjyptit, Anuar Sadat...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #56
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208
  Mikhail Gorbacov, Ronald Regan dhe Xhorxh Bush, NY 1988 (kjo ishte dhe foto e fundit e temes)falemiNDERit ...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,632
  Kryeplake, ju pershendes

  A e dini ju qe Tito i vertete ka vdekur ne luften e Spanjes ?
  Ka disa dokumente qe e vertetojn kete se Tito i cili udheheqi jugosllavine s'ishte Tito i kroatve por nje tjeter...
  Nuke di sa e njihni ju kete enigme.

 18. #58
  SiLeNt_PlAyEr Maska e Lefter
  Anėtarėsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  kendej pari...
  Postime
  87
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Kryeplake, ju pershendes

  A e dini ju qe Tito i vertete ka vdekur ne luften e Spanjes ?
  Ka disa dokumente qe e vertetojn kete se Tito i cili udheheqi jugosllavine s'ishte Tito i kroatve por nje tjeter...
  Nuke di sa e njihni ju kete enigme.
  Leje more rakin kur te shkrun najsend,se ja fillojne e dyshojne ne syte e vet njerzittt...
  because i love u!!!!
  and maybe i need u!!
  but of course i miss u
  and i don't even know you!!!

 19. #59
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Anėtarėsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Kryeplake, ju pershendes

  A e dini ju qe Tito i vertete ka vdekur ne luften e Spanjes ?
  Ka disa dokumente qe e vertetojn kete se Tito i cili udheheqi jugosllavine s'ishte Tito i kroatve por nje tjeter...
  Nuke di sa e njihni ju kete enigme.
  Pėr identitetin e rrejshėm tė Titos qė udhėhoqi Jugosllavinė(s`e udhėhoqi fare por ishte gjoja kryetar i saj,sepse politikėn dhe udhėheqjen e bėnin Tjerėt)ka patur shkrime nė shtypin Austriak nė vitin 1983 .4.dhe 5!
  Aty jepte nė memoaret e veta me titon Josip Broz ,kroat nga Kumroveci,Prifti i kishės sė Klagenfurtit.Kėto gazeta janė parė, lexuar dhe ruajtur nga njė emigrant shqiptarė i ikur nga Tropoja me emrin Imer Hajdari,nė at kohė me banim nė Tribuswinkel.Aty shkruhej se Tito i Kumrovecit ,pėr shkak tė lidhjeve tė tija tė mira qė kishte me Austrinė dhe gjermanėt,ku kishte kryer edhe shkollimin dhe profesionin e mekanikut dhe ku punonte para luftės sė dytė botrore nė Fabrikėn e Volkswagenit nė Grac si mekanik,u likuidua nė luftėn e dytė botrore,nė Dėrvar me 1943,nga aleatėt Anglez,francezė dhe Rusė,dhe nė ven tė tij Organizata Komuniste Botėrore(Komintern)vendosi njė njeri tė saj qė i pėrngjante pak ca atij tė parit nga dukja e jashtme!
  Nė shkrimet e tija Prifti i kishės sė klagenfurtit shkruant se ai luante me Josip Brozin -mekanikun lojė shahu nė kohėt e lira dhe cekte se ai (Josip Brozi)kishte problem tė lėvizte figurat meqė kishte gishtin tregues tė dorės sė djathtė tė amputuar pas njė lėndimi nė pėsuar nė procesin e prodhimit nė fabrikė ku punonte! Titoja i Jugoslavisė qė e njeh bota kishte tė gjithė gishtat dhe nuk ishte as Kroat as serb,sepse edhe sot po tė dėgjohet akcenti i tij nė tė folur tė gjuhės serbokroate,hetohet qartė se ai nuk i takonte kėsaj gjuhe!
  Mė tutje kishte treguar si ia kishin pushkatuar gruan nė Zagreb me 1946,se ajo kishte deklaruar qė ky nuk ėshtė burri im,duke e arėsyetuar se kėte(gruan e tij)e kanė paguar Gjermanėt ta vrasė burrin e saj!!!
  Kjo histori ,pėr mua ėshtė 100 % e vėrtetė,por nuk ėshtė profitabile,sepse njė gjė tė tillė e kanė bėrė "Aleatėt e atėhershėm edhe tė sotėm"Anglia,Franca,Rusia"
  Edhe nė Kosovė nė vitet e 80 ta ka patur disa shkrime tė tilla pėr origjinėn dhe sekretin mbi Titon,por me ndėrhyrjen e tė "mėdhenjve nga jashtė"kjo temė u mbyll,pothuajse me dyll tė kuq qė tė mbetet sekret numėr njė apo dy botėror!
  Nxerrjes sė kėtyre shkrimeve nė shesh nga Austria i kishte paraprirė shkrmi serb-jugoslav pėr austriakun Kurt Waldheim,atėherė sekretar i pėrgjithshėm i Kombeve tė bashkuara,ku ai paraqitej nga serbia(jugoslavia) si pjesėmarrės dhe luftėtar nga radhėt e afėrta tė Hitlerit nė krime e kryera nėpėr Serbosllavi!
  E vėrteta nuk vdes asnjėherė, nėse kėrkohet,zbulohet.nėse nuk kėrkohet e mbulon pluhuri!

 20. #60
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,208

  vazhdim

  Kush ka lajme per levizjen e zezakeve -Black Consciousness Movement- dhe per c'kolonializimin dhe nacionalizmin afrikan eshte i lutur t'i sjelli ne kete teme! Perderisa besoj se nuk u mbulua mjaftueshem kjo ceshtje.

  Do sjell edhe vet informacione me tej por ngase shumica jane ne Anglisht mire do ishte te sjelli edhe dikush tjeter ne Shqip!

  jane te lutur moderatoret te heqin postimet pa lidhje me tematiken qe preket.

  faleminderit

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 11:37
 2. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 3. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 02:57
 4. Historia kombtare
  Nga llokumi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 20:51
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 15:40

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •