Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
  1. #21
    Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin
    Cfare dashurie do te ngelin per atdhe, nese ja ke falur zemren dhe besimin nje feje te caktuar.

    A kuptove cfare thash une me lart apo jo??? DHJETE MILION U BEN TURQ----E DHJETE TE TJER GREK

    me heqjen e feve nuk behesh ultra nacionalist, por ngelet vend ne zemer per ATDHE.

    Njeriu qe nuk do traditen vendlindjen e tij, nuk ka vler, per asnje njeri.

    Kure nuk do veten tende si kerkon te duan te tjeret.
    Pajtohem po diqka po do me t'tregu. Pershembull une e perkrahi bashkimin kombetar dhe e sho si te vetmen zgjidhje per stabilitet. Qka NUK DO TE THOT qe jam kunder pakicave ne trojet tona (serbe, greke, ashkali, goran...), pra ne te jeton kush te don por ta respekton shtetin tim shqiptar dhe kulturen tone.

    Prap se prap pra nuk ja hypi vleren kombesis time, sepse kjo ne fund vjen tek lufta. E sa per ata shqiptar qe jan asimilue dhe jan duke u asmili per gjdo dite nga pak nuk e kam gajle, sepse atdhe dashurin e ki ne zemer dhe kerkush nuk mund te ta imponon. Per mua atdheu eshte motivacion per jete dhe nuk e nderroj me asgje, Por per disa tjere eshte parja ma shum se sa atdheu, kjo eshte e keqja e kapitalizmit, materializmit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Val9 : 14-09-2009 mė 16:41

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar mė parė nga Val9 Lexo Postimin
    Shqiptarve nuk na vyn nacionalizmi ne shekullin 21. po na vyn atdhedashuria, atdhetarizem, patriotizem.

    Sepse nacionalizem do te thot te ja hypish vleren kombit tend dhe tjera pakica kombetare qe jetojn ne trojet tona te jen te shtypura.

    Po pergjetsi atdhedashuria ne bote eshte duku u zhduk sepse jemi ne kohen e materializmit dhe kapitalizmit, pra gezohemi me material, kapital (pare).
    duke pare ne keto 19 vjet ........vetem pakicat qe jetonin ne Shqiperi dhe qe cuditerisht u shtuan dhe u shumfishuan (materialisht) paten nje ngritje te madhe ekonomike dhe shoqerore (greqishtfolesit, sllavofolesit, turkofolesit romafolesitetj) qe con ne perfundimin se duke ditur qe pjesa tjeter e popullsise qe nuk zoteronte keto gjuhe dhe njohje (qofte ne dokumenta identifikimi e qofte ne rrenjet familjare) paten nje ndeshje me percmimin dhe ngacmimin racor te bere nga vendet ku disa prej kesaj popullsie u detyruan te kerkonin nje jete me te mire........dhe disa zbuluan pa kuptuar ndjenjen patriotike qe vihej perballe ketyre shfaqeve "miqesore" te popullates se atyre vendeve (greqia, italia, franca flas per keto shtete se personalisht kam pas sa eksperience)..
    pra po e permbyll se faktet reale qe ndeshen ne Shqiperi nuk tregojne se me rritjen e nacionalizmit ose Shqip atdhe e komb adhurues nuk ka cuar ne shtypje te pjestareve te minoriteteve te tjera (ka nje perbuzje per romet por njoh disa prej tyre qe jane bere mil.nere e bredhin me Range Rover e dyfenersha me shapka)
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  3. #23
    Citim Postuar mė parė nga cool_shqype Lexo Postimin
    duke pare ne keto 19 vjet ........vetem pakicat qe jetonin ne Shqiperi dhe qe cuditerisht u shtuan dhe u shumfishuan (materialisht) paten nje ngritje te madhe ekonomike dhe shoqerore (greqishtfolesit, sllavofolesit, turkofolesit romafolesitetj) qe con ne perfundimin se duke ditur qe pjesa tjeter e popullsise qe nuk zoteronte keto gjuhe dhe njohje (qofte ne dokumenta identifikimi e qofte ne rrenjet familjare) paten nje ndeshje me percmimin dhe ngacmimin racor te bere nga vendet ku disa prej kesaj popullsie u detyruan te kerkonin nje jete me te mire........dhe disa zbuluan pa kuptuar ndjenjen patriotike qe vihej perballe ketyre shfaqeve "miqesore" te popullates se atyre vendeve (greqia, italia, franca flas per keto shtete se personalisht kam pas sa eksperience)..
    pra po e permbyll se faktet reale qe ndeshen ne Shqiperi nuk tregojne se me rritjen e nacionalizmit ose Shqip atdhe e komb adhurues nuk ka cuar ne shtypje te pjestareve te minoriteteve te tjera (ka nje perbuzje per romet por njoh disa prej tyre qe jane bere mil.nere e bredhin me Range Rover e dyfenersha me shapka)
    Po thjeshte ketynve grekofolsit, sllavofolsit, turkofolist ju ka shku biznisi ma mire se sa ata qe e leshuan vendin per te kerkuar jete me te mire. Po ndoshta mirren keta jo-shqipfolesit me biznes ilegal. Edhe diqka eshte interesante se ata te cillet dalin per jete me te mire nuk do te kthehen edhe ne qofse behen kushtet te mira ne atdhe.

    Edhe diqka kam vrejt qe shum ashkali, rom ne Kosove folin shqip pra asimilohen, goxha e qujan vetin shqiptar. A eshte mire a keq kjo zdi qka me than.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Val9 : 14-09-2009 mė 17:00

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar mė parė nga Val9 Lexo Postimin
    Po thjeshte ketynve grekofolsit, sllavofolsit, turkofolist ju ka shku biznisi ma mire se sa ata qe e leshuan vendin per te kerkuar jete me te mire. Po ndoshta mirren keta jo-shqipfolesit me biznes ilegal. Edhe diqka eshte interesante se ata te cillet dalin per jete me te mire nuk do te kthehen edhe ne qofse behen kushtet te mira ne atdhe.

    Edhe diqka kam vrejt qe shum ashkali, rom ne Kosove folin shqip pra asimilohen, goxha e qujan vetin shqiptar. A eshte mire a keq kjo zdi qka me than.
    SA PER ATA QE MERREN ME TRUSTIN E LULELAKRES DHE ALLCISE ATA NUK KANE DALLIM DHE I KE NGA TE GJITHA KULTURAT E VISET.....DJEGIN EDHE TE TJERET DHE NA TAKON QE TI QEROJME VETE NA KETO PLEHNA......
    sa per kthimin po te jap nje shembull: ne 1996-97 ne greqi kam hasur me dhjetra familje qe donin te ktheheshin ne shtepite e tyre pasi situata e "MIRE EKONOMIKE" qe po reklamohej krijonte besueshmeri dhe jepte garanci per nje jete me te mire se ne vete greqine POR vazhdimin e dini vete........me pak fjale mendoj se me nje qeveri teresisht kombetare me plan ekonomiko-social te favorshem do te kthente nje numer te konsiderushem te ikurish dhe me siguri nje qeveri nacionaliste do te krijonte nje situate te tille qe te gjithe jo Shqipfolesit do te ndryshonin kombesine e nuk do tu shkonte mendja per 300e pencione
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  5. #25
    Citim Postuar mė parė nga cool_shqype Lexo Postimin
    SA PER ATA QE MERREN ME TRUSTIN E LULELAKRES DHE ALLCISE ATA NUK KANE DALLIM DHE I KE NGA TE GJITHA KULTURAT E VISET.....DJEGIN EDHE TE TJERET DHE NA TAKON QE TI QEROJME VETE NA KETO PLEHNA......
    sa per kthimin po te jap nje shembull: ne 1996-97 ne greqi kam hasur me dhjetra familje qe donin te ktheheshin ne shtepite e tyre pasi situata e "MIRE EKONOMIKE" qe po reklamohej krijonte besueshmeri dhe jepte garanci per nje jete me te mire se ne vete greqine POR vazhdimin e dini vete........me pak fjale mendoj se me nje qeveri teresisht kombetare me plan ekonomiko-social te favorshem do te kthente nje numer te konsiderushem te ikurish dhe me siguri nje qeveri nacionaliste do te krijonte nje situate te tille qe te gjithe jo Shqipfolesit do te ndryshonin kombesine e nuk do tu shkonte mendja per 300e pencione
    Pajtohem. Neve na vyn nje qeveri e cilla e din qe ka ma shum shqiptare ne trojet se sa tjera kombesi. Pra gjith keta politikane kan harru pershembull qe ne Kosove jan 92% shqiptar. Qeveria atje punon vetem per serb. Njejt eshte edhe ne Shqiperi ku Qeveria punon me shum per grek se sa shqiptar. Ne vend se te mirren me problem cam te cillet kan dokumenta per pronat e tyre ne Cameri (rreth 200.000 refugjat cam gjinden ne Shqiperi, kam ndegju).

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Immanuel Kant
    Nga fisnik nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-09-2005, 04:21
  2. Dituri Praktike!
    Nga Zana e malit nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 27-07-2005, 23:14
  3. Filloj zbatimi i Marrveshjes se Ohrit ne Maqedoni
    Nga mani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 05-09-2003, 14:02
  4. Praktike (internship) per Studente.
    Nga Alize nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 05-12-2002, 03:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •