Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Nga Prapaskenat e epokes Hoxhiste

  gazeta shqiptare
  ................................

  DOSSIER II

  Sipas planit q kishin ideuar kshilltart sovjetik s bashku me Kadri Hazbiun, "koka e komplotit" do t ishte Kryetari i Degs s Brendshme t Qarkut t Shkodrs, Hilmi Seiti

  Hazbiu eliminoi gjeneral Seitin, q s'pranoi "komplotin"


  --------------------------------------------

  Dashnor Kaloi

  N pjesn e par t ktij shkrimi t botuar n numrin e djeshm, u njohm me relacionin e plot q Ministri i Brendshm, Kadri Hazbiu, i drgonte Sekretarit t Par t Komitetit Qndror, Enver Hoxhs, lidhur me zbulimin dhe veprimtarin armiqsore t grupit am t kryesuar prej Kundradmiralit t Flots Luftarake-detare, Gjeneral-major, Teme Sejkos dhe Tahir Demit. Ai dokument i cilsuar tepr sekret i Arkivit t Ministris s Punve t Brendshme q mban datn 24 mars 1961 dhe q i prket Dosjes nr. 278 sht hartuar nga Dega e Par e Drejtoris s Sigurimit t Shtetit, sht firmosur nga Gjeneral-leitnant Kadri Hazbiu. Sipas atij relacioni, bhet e ditur se n gjashtmujorin e dyt t vitit 1960, sht arrestuar nj grup elementsh armiqsor prej 38 vetsh, midis t cilve 20 antar partie, pr arsye se jan vn n shrbim t zbulimeve t huaja. Me prjashtim t nnt personave, t gjith pjestart e atij grupi jan me origjin nga krahina e amris. Elementt kryesor q e kan drejtuar at grup, jan Teme Sejko, Taho Sejko, Tahir Demi dhe Avdul Resuli. M pas n at relacion t Sigurimit, jepet me hollsi e gjith veprimtaria e atij grupi, ku thuhet se krert e tij e kan filluar veprimatrin e tyre armiqsore q nga koha e Lufts, ku ata kishin pasur funksione t larta. Veprimtaria e atij grupi bhet e ditur se ka filluar q n vitin 1946, kur ishte goditur nj grup armiqsor nga krahina e amris dhe q kryesohej nga Rexho Plaku, t cilt kishin lidhje me zbulimin grek dhe Haki Rrushitin. Sipas dokumentit t Sigurimit, thuhet se n vitet 1946-47, Taho Sejko dhe Avdul Resuli kan qen t rekrutuar nga zbulimi grek dhe po at vit, Tahoja ka rekrutaur dhe vllan e tij, Teme Sejkon. Sipas dokumentit n fjal, grupi i cili kishte si qllim q t prmbyste m dhun pushtetin popullor, kishte kt platform: "Mbrojtja e amve, sigurimi i nj autonomie pr krahinn e amris duke inkuadruar brenda saj dhe Konispolin, q duhet t'i jepeshin Greqis". N fund t relacionit thuhet se procesi hetimor mund t quhet i gatshm pr afatin e caktuar pr gjykim, me prjashtim t Taho Sejkos q nuk flet dhe mund ta dobsoj procesin gjyqsor.

  (vijon nga numri i kaluar)


  At fund maji t vitit 1960, teksa ngjiste shkallt e Ministris s Brendshme pr n zyrn e shefit t tij, Gjeneral-leitnant Kadri Hazbiut, Kryetarit t Degs s Brendshme t Qarkut t Shkodrs, Gjeneral Hilmi Seitit, nuk i kishte shkuar kurr ndr mnd se aty ai do t gjente planin pr goditjen e nj komploti q kishte pr qllim q: "N bashkpunim me Asfalin Greke, UDB-n Jugosllave e Flotn e 6- t Amerikane n Mesdhe, do t rrzonin pushtetin komunist n Shqipri dhe do t instalonin aty kapitalizmin". Por m e papritura pr t do t ishte fakti, q ai, Hilmi Seiti, ishte Kryetar i atij Komploti. "Ti duhet ta pranosh kt, sht pr interesat e larta t Kombit dhe bhet pr t demaskuar zbulimet e huaja. Pr kt sht n dijeni edhe Komandanti" i tha Ministri Kadri Hazbiu n zyrn e tij gjeneral Seitit. At "detyr", Hilmi Seitit, ia kishin ngarkuar pasi nga amt q banonin brenda kufijve politik t shtetit shqiptar, ai mbante detyrn dhe gradn m t lart nga ana ushtarake. Nisur nga ai fakt, do t ishte m e leht t besohej n opinionin publik, pr "lidhjet" e tij me zbulimin grek e agjenturat e huaja. Pas atyre fjalve t Kadri Hazbiut, gjeneral Hilmi Seiti doli i nervozuar dhe i shokuar nga zyra e Ministrit, duke i thn shefit t tij dhe personave t tjer q ishin aty: "Un do t bisedoj vet me Enver Hoxhn".

  Eleminimi fizik i gjeneral Seitit

  Pas refuzimit q Gjeneral Hilmi Seiti i bri "Komplotit" q kishin ideuar kshilltart sovjetik s bashku me Ministrin e Brendshm, Kadri Hazbiu, e kolegt e tij, ata i lan tre dit koh q ai t reflektonte dhe t'ju kthente prgjigje. Pasi skadoi "ultimatumi" prej tre ditsh q i ishte ln Seitit, me qllim q ai t mendohej dhe t pranonte detyrn q i kishte ngarkuar Partia pr interesat e larta t kombit, ditn e katrt m 2 qershor drgohet pr ta biseduar at n Shkodr zv/ ministri i brendshm gjeneral-major Halim Xhelo. At dit dy gjeneralt kan qndruar s bashku m shum se tre or n "Kafen e Madhe" duke biseduar pr at mision q i kishin ngakrkuar Seitit. Pasi zv/ ministri Halim Xhelo nuk arriti dot ta bindte Seitin dhe t merrte nj prgjigje pozitive prej tij, ai u nda me t dhe po at mbrmje ai u kthye pr n Tiran. Pas ndarjes me Xhelon, Gjeneral Seiti u thrrit n zyrn e Sekretarit t Par t Shkodrs, i njoftuar pr nj "mbledhje" byroje. Vetm pak minuta pas mbrritjes n zyrn e Sekretarit t Par, pasi kishin pir kafet s bashku, Sekretari i Komitetit t Partis s Shkodrs doli menjher nga zyra e tij dhe njoftoi pr vdekjen e Seitit, duke lajmruar spitalin. Pas ksaj erdhi menjher nj autombulanc e cila e mori Seitin dhe e drgoi urgjent n spitalin civil t qytetit t Shkodrs ku at e futn n nj dhom t veant e cila ruhej nga dy oficer t Sigurimit q nuk lejonin t futej brenda as nj njeri. Aty nuk u lejua q t futej as bashkshortja e Seit, e cila u lajmrua menjher pr at q kishte ngjar me burrin e saj. Ndrkoh u krkua q t vinin ekspertt mjeko-ligor pr t prcaktuar shkakun e vdekjes s tij dhe ata duhet t vinin jo nga Shkodra, por nga Tirana. Lidhur me vdekjen e Seitit ish nnkryetari i Gjykats s lart M. Q. ka dshmuar: "Un e kisha shum shok Hilmiun dhe sapo mora vesh lajmin u nisa menjher nga Tirana dhe kur mbrrita n Shkodr, t parin takova vllain e Hilmiut, i cili m tha:"Na e vran Hilmiun". Un hyra n salln e autopsis n momentin q mjekt po i hapnin kapakun e koks dhe menjher m ra t fikt e mjekt m nxorrn jasht. At dit msova nga Dr. Lito i cili ishte njohur me autopsin q i kishin br Hilmi Seitit. Ai m tha se gjat autopsis, Hilmiut i kishin konstatuar prapa koke, n ent e gjakut, nj fshikz t vogl e cila kishte plasur dhe i kishte sjell vdekjen. Ajo plaste vetm me ndonj stimulim nga jasht q mund t bhej me an t ndonj helmi". Ekspertiza krkoi t shihte filxhant e kafes, por ato nuk u gjetn m n zyrn e Sekretarit t Par t Shkodrs. T nesrmen e asaj dite, n qytetin e Shkodrs u organizua nj funeral madhshtor pr varrimin e gjeneral-major Hilmi Seitit, n t ciln morn pjes me mijra vet. Pr prcjelljen e tij pr n banesn e fundit, kishin ardhur shum personalitete t larta nga Tirana si dhe Ministri i Brendshm, Kadri Hazbiu, i cili mbajti edhe fjaln e rastit n ceremonin mortore.


  Kush ishin dy vllezrit Taho dhe Teme Sejko

  M i madhi i vllezrve Sejko, ishte Taho, i cili u lind n vitin 1912 n Filat t amris prej nga sht dhe origjina e familjes s tyre tepr e njohur n at krahin. Nisur nga raprezaljet dhe genocidi i andartve grek ndaj familjes Sejko, n vitin 1920, ata detyrohen t shprngulen nga Greqia dhe vendosen n Konispol. Taho Sejko pasi kreu dy vjet shkoll fetare (Medresen) n Tiran, n vitet 1925-33 mbaroi Liceun francez t Kors duke u diplomuar me rezultate shum t larta. M pas ai vazhdoi nj shkoll ushtarake pr oficer n Tiran, t ciln nuk arriti ta mabronte dot. Pasi lirohet prej asaj shkolle, ai fitoi nj gjysm burse nga qeveria e asaj kohe dhe vazhdoi pr katr vjet (1936-39) Fakultetin e Shkencave t Ekonomis Politike n Universitetin francez t Athins. N vitin 1939 ai u kthye n Konispol pr probleme familjare dhe mbetet aty pr shkak t lufts italo-greke. Gjat viteve 1939-43 Taho Sejko punoi si zv / Kryetar i Komuns s Pandelejmonit dhe zv / Sekretari i nnprefekturs s Konispolit. N vitin 1943 ai largohet nga administrata shtetrore dhe del partizan n fillim me etn "amria" si zv / Komandant i gjith krahins s Konispolit. N vitet 1945-46 Taho Sejko kryen detyrat e Kryetaritr t Komitetit Ekzekutiv t Konispolit dhe Sekretarit t Prefekturs s Gjirokastrs. Pas puns n Gjirokastr Taho thrritet n Tiran dhe fillon pun n Komisionin e Planit t Shtetit dhe n Ministrin e Tregtis. N vitin 1950 Taho caktohet si shefi i redaksis s problemve ekonomike n gazetn "Zrit i Popullit" ku punoi pr gjasht vjet me rradh deri n vitin 1956 kur u zhvillua konferenca e Tirans. N at vit Taho goditet si nj ndr frymzuesit dhe hartuesit e raportit t organizats s partis s "Zrit" i cili u mbajt n Konferencn e Tirans, raport q godiste privilegjet e "Bllokut", nepotizmin n Parti e kultin e individit. N at koh n redaksin e "Zrit" shkoi si e deleguar vet Nexhmije Hoxha, e cila e thrriti Tahon n zyr duke i br prreth dy or presion q ai dhe shokt e organizats t bnin autokritik pr raportin. Lidhur me kt, Prof. Alfred Ui, gazetar i "Zrit" n at koh, ka dshmuar: "Ne prisnim gjith ankth se do t ndodhte. Pasi Nexhmija doli nga zyra, ne i vajtm Tahos dhe ai na tha: "Mos u shqetsoni, ajo asgj nuk ndryshoi tek un". Ish sekretari i Enver Hoxhs, Haxhi Kroi, n nj raport drguar Byros Politike m 24 prill 1956 shkruan: "Me porosit t shokut Rita Marko po u drgojm listn e elementve antiparti" N kt list prej 21 personash ku ndr m kryesort jan Pllumb Dishnica, Hulusi Spahiu, Pajo Islami, Vandush Vinani etj figuron edhe emri i Taho Sejkos i 16-ti. Pas Konferencs s Tirans, n baz t atij dokumenti t dal nga kabineti i Enver Hoxhs, prej Haxhi Kroit, ku Taho Sejko shpallej person antiparti, ai u drgua n qytetin e Shkodrs dhe u caktua me detyrn e drejtorit t Parkut t Kamionve. N at detyr ai shrbeu deri n vitin 1960, kur u arrestua nga Sigurimi i Shtetit, i akuzuar si nj nga krert kryesor t Grupit am. Ndrsa vllai i Tahos, Teme Sejko, u lind n vitin 1922 n Filat t amris. Pasi mbaroi shkolln fillore n Sarand e Gjirokastr, ai vazhdoi msimet n gjimnazet e Shkodrs e t Tirans. N dhjetorin e vitit 1942, Teme Sejko caktohet me detyrn e prgjegjsit t rinis n etn partizane "amria" dhe m von kaloi n Brigadn e Par, duke kryer disa detyra t rndsishme si komisar batalioni e antar i seksionit politik t Brigads. Temja mori pjes n t gjitha luftimet e Brigads dhe u plagos rnd n Symiz t Mallakastrs, duke luftuar kundr forcave pushtuese italiane. N 10 tetor t vitit 1944, Temja emrohet me detyrn e zvendskomisarit t Brigads 18 partizane dhe pas dy muajsh prgjegjs i seksionit politik t Divizionit t Dyt. N dhjetor t po atij viti ai emrohet shef i Seksionit t Mbrojtjes n Drejtorin e Mbrojtjes Popullore me gradn major. N at koh q mori gradn e majorit, Teme Sejko ishte vetm 23 vje dhe zotronte gjuht italisht, frngjisht, greqisht e rusisht. N prillin e vitit 1945 ai u caktua pr t shkuar me studime n Bashkimin Sovjetik dhe atje u regjistrua n Akademin Ushtarake "Frunze" t ciln e prfundoi me rezultate shum t larta. Pas kthimit nga studimet, ai u emrua shef shtabi dhe komandant i Divizionit t Mbrojtjes "Enver". M pas ai u emrua Drejtor i Drejtoris s Zbulimit t Ushtris me gradn Nnkolonel ku punoi pr pes vjet dhe n moshn 33 vjeare gradohet jasht rradhe Kolonel. Pas ksaj ai drgohet prsri n Bashkimin Sovjetik pr t ndjekur studimet n Akademin e Shtabit t Prgjithshm t Forcave t Armatosura "Vorishllov" n fakultetin e posam n Mosk. Pas diplomimit n at akademi, Temja kthehet n Shqipri dhe emrohet Komandant i Flots Luftarake-Detare dhe gradohet Kundradmiral duke u zgjedhur edhe deputet n Kuvendin Popullor. N at detyr ai shrbeu deri n vitin 1960, kur u arrestua duke u akuzuar si koka e nj grupi armiqsor q kishte si qllim prmbysjen e pushtetit popullor me dhun.

  (vijon nesr)

  ........................

  DOSSIER III

  Dshmia e ish-oficerit t lart t Sigurimit, Strati Papai: "Temja u mbajt pr pes dit n arkivol dhe nuk pranonte se ishte kreu i komplotit. At gj e bri vetm pasi ju lut Mehmet Shehu"

  Ja pse Enveri urdhroi goditjen e "komplotit" t Teme Sejkos


  --------------------------------------------------------------------------------

  Dashnor Kaloi

  Prse e krijuan sovjetikt legjendn me "grupin am" t Teme SejkosHistoria e "Grupit kopmlotist" t Teme Sejkos, e ka zanafilln n fillimin e vitit 1960, kur marrdhniet n mes Shqipris dhe Bashkimit Sovjetik po vinin duke u acaruar gjithnj e m shum dhe po shkonin drejt ndrprerjes edhe t marrdhnieve diplomatike. N kt koh, kshilltart sovjetik t KGB q ishin pran Ministrit t Brendshm, Kadri Hazbiut, krijuan nj legjend, sikur n Shqipri vepronte nj grup armiqsor q ishte i lidhur me zbulimin grek dhe at amerikan, t cilt kishin si qllim prgatitjen e nj komploti pr rrzimin e pushtetit popullor me an t nj grushti shteti q do t mbshtetej nga Flota e Gjasht Amerikane q vepronte n Mesdhe. Sipas legjends t krijuar prej kshilltarve sovjetik, ky "grup armiqsor" q prbhej nga disa persona me origjin nga zona juglindore e vndit, n kufi me Greqin, kryesohej nga nj oficer i lart i Ushtris Shqiptare q mbante gradn e kolonelit. Po kshtu sovjetikt thonin se ai kolonel, ishte fjala pr Teme Sejkon, merrte mesazhe nga zbulimi grek pr t gjith veprimtarin se si do t vepronte grupi i kryesuar prej tij. Kt gj, pra, faktin se gjoja nj oficer i lart i Ushtris Shqiptare" ishte i lidhur me zbulimin grek, sovjetikt ia kishin thn Kadri Hazbiut aty nga fundi i vitit 1959 apo fillimi i vitit 1960, kur kishte filluar nj krisje n marrdhniet n mes Shqipris dhe bashkimit Sovjetik. E gjith kjo loj q u sajua nga sovjetikt, kishte pr qllim q t'ju thoshte udhheqjes s lart shqiptare me n krye Enver Hoxhn, se Shqipria rrezikohej nga nj sulm eventual i amerikanve, me an t Flots s Gjasht amerikane q vepronte n Mesdhe, e cila do invadonte nprmjet Greqis. Sipas ksaj, nnteksti apo mesazhi i sovjetikve ishte m se i qart: "Enver Hoxha duhet t'i vinte gishtin koks pr rrezikun q i kanosej Shqipris dhe i vetmi shptim ishte, mbajtja e sovjetikve n bazn e Pasha-Limanit. Pra e gjith loja dhe legjenda e krijuar nga sovjetikt, q gjoja n Shqipri vepronte nj grup agjenturor armiqsor q ishte i lidhur me zbulimin grek dhe at amerikan, synonte pr t trembur Enver Hoxhn, q nga frika e ndonj sulmi eventual amerikan, ai t mbante sovjetikt n bazn e Pasha-Limanit. Ky plan i sovjetikve u pranua nga Kadri Hazbiu, sepse me "zbulimin e goditjen" e atij "grupi armiqsor", njkohsisht do t dilte n pah forca e Sigurimit t Shtetit dhe ai, Kadri Hazbiu, q ishte n krye t Sigurimit, do t merrte nj fam t madhe duke u konsideruar si shptimtar i vndit nga planet djallzor dhe synimet e amerikanve q donin t rrzonin me forcn e armve pushtetin popullor n Shqiprin komuniste. Pasi Kadri Hazbiu e pranoi planin e kshilltarve sovjetik, pr legjendn e "grupit komplotist" ai thirri n zyrn e tij, Kryetarin e Degs s Brendshme t Qarkut t Shkodrs, gjeneral-major Hilmi Seitin, t cilt i krkoi q t merrte prsipr planin e tyre, duke pranuar se ishte "koka e komplotit". Pasi Hilmi Seiti nuk e pranoi at gj, ai u eleminua fizikisht duke i hedhur helm n kafe. Eliminimi fizik i tij u b pasi loja e kurdisur nga kshilltart sovjetik dhe Kadri Hazbiu, rrezikohej t dshtonte, duke qen se ishte dekonspiruar si plan, pr t cilin kishte dijeni nj person si Seiti, q nuk ishte pjes e tij. N praktikn e shrbimeve t fshehta t vndeve komuniste, (sipas shkolls ruse t Xherxhinksit) ajo gj nuk mund t ndodhte kurrsesi dhe personi q kishte dijeni pr at plan dhe nuk pranonte ta zbatonte, eleminohej me mnyra t ndryshme dhe shpallej sikur kishte rn n krye t detyrs. Kshtu u veprua edhe me Hilmi Seitin. Pas ksaj ajo gj iu ngarkua Kundradmiralit t Flots Luftarake-Detare, gjeneral-major Teme Sejkos dhe loja q kishin kurdisur sovjetikt n bashkpunim me Kadri Hazbiun vazhdoi me goditjen e "grupit komplotist" am, gj e cila bri q sovjetikt ta shtynin edhe pr disa koh qndrimin e tyre n Shqipri.


  N pjesn e dyt t ktij shkrimi t botuar n numrin e djeshm u njohm me nj biografi t shkurtr t vllezrve Taho dhe Teme Sejko, t cilt u cilsuan si "koka e kopmplotit am" dhe manovrat e para t Sigurimit t Shtetit, pr t gjetur njeriun i cili do t pranonte se ishte "kreu i atij komploti". Pr kt gj, Ministri i Brendshm, Kadri Hazbiu, sipas orientimeve q kishte marr nga kshilltart sovjetik t KGB q ishin atashuar pran tij n Tiran, thrriti n zyrn e tij, Kryetarin e Degs s Brendshme t Qarkut t Shkodrs, gjeneral-major Hilmi Seitin, i cili ishte funksionari m i lart ushtarak n Shqipri, me origjin nga amria.
  Hazbiu s bashku me zvndsin e tij, gjeneral Halim Xhelon dhe njrin nga sekretart e Komitetit Qndror q mbulonte organet e Diktaturs s Proletariatit, e pritn Seitin n zyr dhe i krkuan atij q t pranonte se ishte kreu i nj "komploti" i lidhur me zbulimet e huaja q kishin pr qllim prmbysjen e pushtetit popullor me dhun. Ata i shpjeguan Seitit, se ajo gj bhej pr hir t interesave t larta t kombit dhe kishte si synim pr t demaskuar amerikant dhe zbulimet e huaja t disa shteteve perendimore, duke i diskretituar ata n opinionin botror. Por gjeneral Seiti nuk e pranoi at gj dhe u tha se do t bisedonte vet me Enver Hoxhn. Pasi doli nga Ministria e Brendshme, thuhet se at e morn n "Zim"-in e Enver Hoxhs dhe e drguan n viln e tij. Nuk dihet asgj se far u bisedua n mes tyre, por vetm disa dit m von, gjeneral Seiti vdiq n zyrn e Sekretarit t Par t Shkodrs, (ku ishte thirrur pr nj "mbledhje partie" ) sapo kishin pir kafet s bashku. Nga dshmit e disa ish-oficerve t lart t Sigurimit, bhet e ditur se Seitit i hodhn helm n kafe, pasi nuk pranoi sugjerimin e Hazbiut pr t qen "koka e komplotit", gj t ciln ia kishte krkuar edhe zv / Ministri i Brendshm, gjeneral Halim Xhelo, ( nj dit para vdekjes) i cili kishte shkuar n Shkodr dhe kishte qndrur pr tre or me t n Kafen e Madhe, pr t'i mbushur mndjen. Pas vdekjes, Hilmi Seitit iu b nj varrim madhshtor ku fjaln e rastit e mbajti Ministri i Brendshm Kadri Hazbiu.

  Enveri miratoi goditjen e "komplotit"
  Pasi plani pr rekrutimin e Hilmi Seitit, dshtoi, kshiltart sovjetik me Ministrin e Brendshm, Kadri Hazbiun, vendosn q at gj t'ia ngarkonin, Kundradmiralit t Flots Luftarake-Detare, gjeneral-major Teme Sejkos, i cili ishte personi me origjin ame, q asokohe mbante detyrn m t lart n Shqipri. Por ndryshe nga si ishte vepruar me gjeneral Hilmi Seitin, Teme Sejkos do t'i krkohej ajo gj, pra "kreu i komplotit", pasi ai t ishte arrestuar, n mnyr q t mos prsritej gabimi i br me Seitin. Para se t vihej n zbatim ky plan, Ministri Hazbiu shkoi vet tek Enver Hoxha dhe ia raportoi atij gojarisht t gjith legjendn e krijuar, duke i thn se kishte zbuluar nj grup komplotist t kryesuar nga vllezrit Teme e Taho Sejko dhe disa persona t tjer me origjin nga amria. (gj e cila shihet edhe nga relacioni tepr sekret i dats 24 mars 1961, Dosja 278, i zbuluar n Arkivin e Ministris s Brendshme) Pasi Enver Hoxha e dgjoi m vmndje Ministrin Kadri Hazbiu pr t gjitha ato q ai i raportoi, ai i dha Kadriut miratimin pr arrestimin e pjestarve t atij grupi, duke filluar nga "krert" kryesor si: Teme Sejko, gjeneral-major dhe kundradmiral i Flots Luftarake-Detare, Taho Sejko, i vllai i tij q punonte Drejtor n Parkun e Shkodrs, Tahir Demi, kryetar i Komitetit Ekzekutiv t Elbasanit, nnkolonel Avdul Resuli, etj. Kt gj, pra faktin se Kadri Hazbiu, shkoi dhe i serviri Enverit, ekzistencn e "grupit komplotist am", e ka pranuar vet Enveri dhe ajo sht e njohur pr publikun e gjr nga nj dokumentar i shfaqur disa her n TV, n t cilin bhet fjal pr Pleniumin e tetorit t vitit 1982, kur Enver Hoxha po godiste Kadri Hazbiun. Po kshtu ai fakt sht i njohur edhe nga nj libr me kujtime i Enverit (Pr Organet e Punve t Brendshme) i botuar po at vit.

  Arrestimet e "komplotistve"
  Pas miratimit q i bri Enver Hoxha planit t Kadri Hazbiut, pr goditjen e grupit armiqsor am, filluan menjher arrestimet n mas. Minsitri Hazbiu n bashkpunim me Hetuesin dhe Prokurorin e Prgjithshme q asokohe vareshin nga Ministria e Brendshme, kishte marr t gjitha masat pr arrestimet e t gjith pjestarve t atij "komploti" duke drguar npr t gjitha degt e Brendshme t rretheve t ndryshme t gjitha listat e personave q do t arrestoheshin. Prgatitjet ishin br deri n at shkall saq ishin caktuar edhe makinat q do t transportonin t arrestuarit dhe qelit e nevojshme ku do t izoloheshin ata. q m prpara masat e nevojshme duke prgatitur Prve "krerve kryesor t komplotit" si Teme dhe Taho Sejko, Tahir demi, Avdul Resuli, Jonuz Purizio, Adem Osmani, Hajri Mane, Sami Murati, Ali Xhelo Arapi, Hasan Mero, Gani Tartari, Ali Goxhaj, numri i t arrestuarve shkoi n 367 (sipas statistikave t sakta q ndodhen n Arkivin e Ministris s Brendshme) Kshtu prve Grupit t Tirans ku ndodheshin Teme Sejko, Avdul Resuli, etj, arrestimet u shtrin edhe n Shkodr me Taho Sejkon e Spiro Rexhon ("korrier i Tahos") dhe vazhduan m tej m Grupin e Konispolit t kryesuar nga Ali Xhelo, Grupin e Mursis t kryesuar nga Kostandin Petro Vaso, Grupin e Shalsit t kryesuar nga Rexhep Selimi, Grupi i Grave-Karroq i kryesuar nga Vangjel Xhomaka dhe Ziso Birai, Grupi Hoxh-Sopik-Haderaga-Pandelejmon i kryesuar nga Kio Sotiri dhe Ilia Gjyzeli, Grupi i pes t rinjve n verv me n krye Xhemal Balin (27-vjear) Grupi i Minoritetit Dropull-Gjirokastr i kryesuar nga Pandeli Varezi dhe Dr. Aleksandr Kalivopulli, Grupi i Leskovik-Devoll i kryesuar nga Jani Zoga dhe Musa eliku. Po kshtu arrestime t shumta me persona t akuzuar si pjestar t "komplotit am" pati edhe n Prmet, Leskovik, Pogradec, Elbasan, Tiran, Durrs dhe Shkodr. Duke filluar nga "Krert e Komplotit" si Teme dhe Taho Sejko, Tahir Demi, Avdul Resuli e t gjith t tjert, akuzat ishin t njjta: "Grup armiqsor t lidhur me zbulimet greke t Asfalis, dhe CIA-n amerikane, si dhe me zbulimet e huaja t disa shteteve perendimore, q kishin si qllim prmbysjen me dhun t pushtetit popullor n Shqipri dhe instalimin ktu t klasave t prmbysura". Kadri Hazbiu me kshilltart sovjetik t KGB dhe vartsit e tij q kishin inskenuar procesin e "Komplotit", n periudhn e hetimeve prdorn t gjitha metodat q t arrestuarit t pranonin akuzat dhe t dshmonin n gjyq at 'ka atyre do t'u servirej. N prfundim t hetimeve nga "Kokat e Komplotit" nuk fliste vetm Taho Sejko ndaj t cilit u prdorn t gjitha torturat dhe u ndrruan disa hetues deri tek i fundit Ferhat Matohiti t cilit Taho i ka deklaruar:"Nuk e pranoj akuzn, nuk kam qen kurr spiun, nuk i kam dhn asnj rrjeti agjenturor informata sekrete. Organet e sigurimit t Shtetit si n 1946 dhe tani do mbshteten n gnjeshtra kundr meje". Duke mos i duruar torturat dhe presionet Taho tenton t bj vetvrasje duke i rn murit me kok dhe nga kjo goditje atij iu dmtua truri plotsisht. Duke par shkatrrimin e plot nervor t Tahos i cili nuk komandonte m veten, ato nuk e nxorn fare n gjyq, duke veuar shtjen e tij. Edhe Teme Sejko pr nj koh t gjat nuk e pranoi lojn pr t qen si "koka e komplotit". Lidhur me kt Strati Papai ish eksponent i lart i sigurimit t shtetit n at koh i dnuar n burg ka dshmuar:"Temja sht mbajtur pr pes dit me rradh i mbyllur n nj arkivol, ditn e pest ka ardhur n hetuesi (Burgu 313) Mehmet Shehu q ishte njeriu q e ka dashur m shum Temen dhe i ka mbushur atij mendjen q t pranonte t ishte "koka e komplotit" pr hir t interesave t larta t atdheut si detyr partie. Teme Sejko e pranoi at gj vetm mbasi Mehmet Shehu i doli atij garant se pas gjyqit, ai bashk me familjen do t jetonte n cilindo shtet t bots q do t krkonte, duke financuar nga qeveria shqiptare.


  (vijon nesr)  ...............
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 18-09-2003 m 06:44

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  DOSSIER VI

  Dshmia e ish-nnkryetarit t Gjykats s Lart, Mustafa Qilimit: "Disa dit para gjyqit t grupit am m shkarkuan nga detyra dhe Rita Marko donte t m arrestonte si shok i Tahir Demit"

  Sejko n gjyq: "Si u lidhm me Shefin e Zbulimit Grek, Kosta Diandopullos"


  --------------------------------------------------

  Dashnor Kaloi

  N pjesn e tret t ktij shkrimi t botuar n numrin e djeshm, u njohm me at pjes s historis s dhimbshme t "Grupit t Teme Sejkos", kur Ministri i Brendshm, Kadri Hazbiu, me kshilltart sovjetik, dshtuan n planin e tyre pr t rekrutuar gjeneral-major Hilmi Seitin, q ai t pranonte se ishte "Koka e komplotit" dhe vendosn q at gj t'ja ngarkonin Kundradmiralit t Flots Luftarake-Detare, gjeneral-major, Teme Sejkos. Por me Temen ata nuk vepruan si me Seitin, duke iu lutur q ta pranonte at gj, por e arrestuan duke e br fakt t kryer dhe at gj ia krkuan kur ai ndodhej i izoluar n qeli. Pr arrestimin e Grupit t Teme Sejkos, Kadri Hazbiu, mori miratimin e Enver Hoxhs duke i paraqitur atij nj relacion ku prshkruhej hollsisht e gjith "veprimtaria armiqsore" e atij grupi dhe lidhjet q kishin me zbulimet e huaja greke, amerikane etj. Arrestimi i Grupit t Teme Sejkos, ishte nj legjend e krijuar nga kshilltart sovjetik n bashkpunim me Kadri Hazbiun, q kishte pr qllim, diskretitimin e amerikanve n opinionin botror dhe ngritjen e fams s Sigurimit t Shtetit. Por m kryesorja ishte pr t friksuar Enver Hoxhn, gjoja me ndonj sulm eventual q mund t'i vinte Shqipris, prej amerikanve dhe duke i krijuar at psikoz Enver Hoxhs, sovjetikt synonin q ai do t krkonte ndihmn e tyre dhe nuk do t'i largonte ata nga baza e Pasha-Limanit. Pas miratimit nga Enver Hoxha, Kadri Hazbiu filloi arrestimet e "komplotistve" n mas, sipas listave q ishin paraprgatitur q m par dhe numri i t arrestuarve arriti n 367 vet, duke e shtrir grupin nga Konispoli deri n Shkodr. I gjith piksynimi i Kadri Hazbiut dhe sovjetikve, ishte q Teme Sejko t pranonte se ishte "koka e komplotit". Sipas dshmis s ish-oficerit t lart t Sigurimit, Strati Papai, Teme Sejkon e mbajtn pes dit n arkivol dhe vetm me ndrhyrjen e Mehmet Shehut, i cili i tha se ajo gj sht pr interesat e larta t Kombit, ai pranoi t bnte lojn q i krkohej.
  (vijon nga numri i kaluar)


  Dosja hetimore e Taho Sejkos
  Pasi Teme Sejko pranoi krkesn e br nga Mehmet Shehu pr t qen "koka e komplotit am", e gjith puna e grupit hetimor u prqndrua tek i vllai i tij, Taho Sejko, i cili nuk pranonte n asnj mnyr asnj nga akuzat e ngritura. Kjo gj konfirmohet edhe nga relacioni i Kadri Hazbiut (q e kemi botuar t plot n numrin e par t ktij shkrimi) drguar Enver Hoxhs, ku ai i shkruante: "Taho Sejko nuk flet dhe ajo gj e pengon mbylljen e procesit hetimor n afatin e krkuar, duke dobsuar n nj far mase edhe procesin gjyqsor". N dosjen hetimore t gjetur s fundmi n Arkivin e Ministris s Brendshme, e cila nuk sht br publike asnjher, midis t tjerash thuhet: "Vendim (Mbi njoftimin e akuzs) Tiran m 10. VIII. 1960. Un hetuesi i Drejtoris s Sigurimit t Shtetit, Nnkolonel Stavri Madhi, mbasi studjova dosjen hetimore Nr 278, konstatova se materialet e hetuesis provojn n mnyr t mjaftueshme veprimtarin armiqsore q Taho Mehmet Sejko ka zhvilluar kundr Republiks Popullore t Shqipris. I lartprmnduri, si agjent i zbulimit t huaj, pr nj koh t gjat, s bashku edhe me persona t tjer, n form t organizuar, ka zhvilluar veprimtari armiqsore q ka synuar n rrzimin e Pushtetit Popullor me forc. Duke zbatuar detyrn e zbulimeve t huaja ka dhn informata me karakter sekret dhe ka rekrutuar persona t tjer. Pr kt arsye dhe n mbshtetje t nenit 129-130 t Kodit t Procedurs Penale. Vendosa: Q Taho Mehmet Sejkon t'a marr si t pandehur duke e akuzuar pr krimet e parashikuara nga nenet 64 n kombinim me nenin 13 t Kodit Penal. Kt vendim ia njoftoj t pandehurit duke i marr dhe firmn e tij. Hetuesi Stavri Madhi. Vendimi u njoftua m 10. VIII. 1960". Pas ksaj akuze, po at dit hetusei Stavri Madhi e ka marr n pyetje Taho Sejkon duke i komunikuar akuzn. N proces-verbalin hetimor ndrmjet t tjerash thuhet: "Pyetja fillon n ora 8.15. Pyetja mbaron n ora 13.45. Pyetje: A e pranon akuzn q t bhet.Prgjigjie: "Nuk e pranoj akuzn sepse nuk kam qen kurr agjent i asnj zbulimi t huaj, nuk kam dhn asnjher krkujt informata me karakter sekret dhe nuk kam punuar kurr pr rrzimin e pushtetit popullor n Shqipri". Ndrsa n nj senac tjetr hetuesie t br ndaj Taho Sejkos n datn 14 XI. 1960, nga hetuesi Stavri Madhi, pyetjes: "Na fol pr aktivitetin tnd armiqsor". Taho Sejko i prgjigjet: "Organet e Sigurimit ashtu si do t mbshteteshin m 1946 n gnjeshtra, jan mbshtetur sot kundra meje, pr akuzn teme si spijun. Mbasi mu lexue dhe thaniet e mia jan shkrue drejt, i firmos". I pandehuri Taho Mehmet Sejko. Pasi Taho Sejko nuk pranonte asnj nga akuzat e br, atij ia hoqn hetuesin Stavri Madhi dhe n vnd t tij u caktua Frehat Matohiti. Ndonse Matohiti ia shtyu disa her afatin e prfundimit t hetimeve, duke ia ndrruar disa her nenet, nuk ia arriti dot q ta bnte Tahon pr t firmosur akt-akuzn. Duke mos i duruar dot torturat q iu bn, Taho Sejko i ra murit me kok dhe humbi kujtesn, gj e cila bri q ai t mos nxirrej n gjyq s bashku me vllan e tij Temen dhe gjith grupin kryesor t prbr nga Tahir Demi, Avdul Resuli, Adem Osmani, Jonuz Purizio etj. Pak dit para se t niste me buj t madhe fillimi i gjyqit t famshm, u shkarkua nga detyra nnkryetari i Gjykats s Lart, Mustafa Qilimi, duke mos i komunikuar asnj lloj motivacioni. Sipas dshmis s zotit Qilimi, kur ai u ankua pr shkarkimin e tij, Sekretari i Komitetit Qndror, Rita Marko, i tha: "Ti je shok i Tahir Demit e Taho Sejkos dhe po t donim ose po t duam mund t arrestojm". Ndrsa procesi hetimor i "grupit am" ishte n prfundim dhe pritej t'i kalonte gjykats, Ministri i Drejtsis Bilbil Klosi i tha n kofidenc Mustafa Qilimit: "Taho po tregohet burr me karakter dhe trim".

  "Komplotistt" para gjyqit t popullit
  M 16 maj t vitit 1961 n Kineman e "Brigadave" n Tiran u hap gjyqi kundr "komplotistve am" dhe trupi gjykues prbhej nga nj kshill gjyqsor i posam i Gjykats s Lart i caktuar me dekret po t posam nga Presidiumi i Kuvendit Popullor. Ai kryesohej nga Shuaip Panariti, kryetar i Gjykats s Lart dhe antar t tij ishin: Gjeneral-major Muharrem Kokomani, kolonel Sotir Spiro, kolonel Bejto Isufi dhe nnkolonel, Hilmi Telegrafi. Akuzn kundr t pandehurve e mbronte Prokurori i Prgjithshm Aranit ela. N fjaln e tij Prokurori ela, ndrmjet t tjerave u shpreh pr t pandehurit duke thn: "Agjent t Asfalis greke t rekrutuar prej saj q n vitet 1930 e n vazhdim, kur ata jan rekrutuar dhe nga zbulimi Amerikan, t cilt kan hyr n lidhje me Haki Rushitin, agjent i vjetr i qarqeve shoviniste greke, dezertor i Lufts Nacional-lirimtare, major i milicis fashiste dhe bashkpuntor i ngusht i nazistve gjerman e agjent i regjur e i imperializmit amerikan dhe me Panajot Plakun, tradhtar i poshtr i popullit dhe Partis, agjent i vjetr i revizionistve jugosllav dhe i maskuar n Parti pr vite me rradh. T pandehurit duke shfrytzuar postet e larta q mbanin, kan mbledhur informata me karakter sekret shtetror dhe nprmjet dy t pandehurve Hasan Mero e Novruz Beljeri, ushtarak t Kundrzbulimit, i kan uar ato tek Haki Rushiti e Panajot Plaku t cilt jan agjent t Asfalis greke, zbulimit amerikan e UDB -s jugosllave, dhe bashkpunojn ngusht me Drejtorin e Zbulimit grek, Kosta Diandopullos, e kolonelin amerikan Stefan". Pas aktakuzs s br nga Aranit ela, i pari u pyet Teme Sejko, i cili lexoi t gjith at q i kishin prgatitur hetuesit dhe Sigurimi, duke pranuar se ishte "koka e komplotit" dhe t "gjith veprimtarin armiqsore" q ata kishin zhvilluar n bashkpunim me zbulimet e huaja. T gjitha seancat gjyqsore t atij procesi t bujshm, q nga fillimi u transmetuan edhe me artopolant n mnyr q at ta ndiqnin me mijra vet q qndron jasht salls s kinemas ku zhvillohej gjyqi. Sipas dshmis s Hektor Sejkos, (djalit t Tahos) n kohn kur xhaxhai i tij, Teme Sejko, ishte duke folur pr "veprimtarin armiqsore" dhe mbledhjet q kishin br n shtpin e vllait, Taho Sejkos, n Shkodr, nna e tij, e cila at dit kishte ardhur nga Shkodra pr t ndjekur procesin n Tiran (s bashku me Hektorin dhe dy motrat e tija t vogla) filloi t brtiste n sheshin para salls s gjyqit ku ishte mbledhur i gjith populli, duke thn se ato q thoshte Teme Sejko nuk ishin t vrteta. Pas ksaj at e morn me forc disa oficer t Sigurimit dhe s bashku me tre fmijt e vegjl, e drguan tek agjensia e autobuzve q ndodhej prapa Sahatit. Aty e hipn forcrisht n nj autobus t linjs s Shkodrs dhe i than se po t vinte prsri n Tiran, do ta arrestonin. Pas Teme Sejkos, e morn fjaln dhe disa nga dshmitart e thirrur n at proces, ku njri prej tyre, Vangjel Kosta Zaho, i cili ishte marr si i pandehur, deklaroi n gjyq duke thn se ai ishte antar i Komitetit Qndror t organizats s Vorio-Epirit dhe kishte marr pjes n nj mbledhje q sht br n Greqi n vitin 1957 nga "Qeva" dhe n at mbledhje, t deleguar nga qeveria greke, kan marr pjes gjeneralt Boaris dhe Nuova dhe nj far Kosta Dhima i ardhur nga SHBA. N kt mbledhje sht diskutuar organizimi i nj ndrhyrje t armatosur n Shqipri. Nj nga dshmitart e tjer t ktij gjyqi i quajtur Kosta Fili, deklaroi n salln e gjyqit:"Un kam qen pjestar aktiv i zbulimit amerikan e grek, dhe kam hyr disa her n Shqipri me misione sekrete n krye t bandave t diversantve si oficer i zbulimit grek pr t marr kontakte me agjent t ndryshm tant q vepronin ktu n lidhje me kryengritjen e armatosur". T gjitha akuzat q ju bn t pandehurve n gjyq, u pranuan plotsisht nga ata. Kur atyre ju bhej ndonj pyetje n lidhje me veprimtarin e tyre agjenturore, ata flisnin dhe pr gjra t tjera q nuk ishin pyetur, derisa detyrohej prokurori t ndrhynte duke u thn: "I pandehur pr ato q po thuaj, do t pyesim m von". Kjo vinte nga q ata ngatrronin rradhn e fjalve q u kishin prgatitur hetuesit dhe Sigurimi.

  Radio-Beogradi komenton gjyqin
  Lidhur me pranimin e t gjitha akuzave nga ana e t pandehurve, Radio Beogradi n nj koment politik t atyre ditve ndrmjet t tjerash shprehej:"Esht rast i paprecendet n historin botrore t gjyqve, ku t pandehurit dhe avokatt e tyre nuk mbrojn veten, por akuzn". Ndrsa ish nnkryetari i Gjykats s Lart, Mustafa Qilimi, lidhur me fallsifitetin e atij gjyqi na ka dshmuar:"Kryetari i gjyqit, Shuaip Panariti, ishte nj njeri naiv dhe ai flinte gjat seancave. N nj moment pasi ai kishte dremitur, pr t treguar se ishte duke ndjekur me vmendje deponimet, iu drejtua me nj pyetje Teme Sejkos, i cili iu prgjigj duke i thn se do t dilte m von aty". Ndrsa lidhur me dshmimtarin Kosta Fili, i cili pranoi akuzn duke u hequr si agjent i Zbulimit Amerikan dhe atij grek, e ndrlidhs i tyre me Teme Sejkon, nj nga avokatt e famshm t atij gjyqi, Koo Dilo, na ka dshmuar: "Kosta Fili ishte nj njeri me t meta mendore dhe ai punonte si irak tek nj afendiko grek, diku n periferi t Athins. Aq shum e kishte mrzitur Kosta pronarin e tij grek, sa q ai nj dit, pr ta larguar nga shtpia e tij, i tha Kosts se n Qafn e Muzins n afrsi t Sarands, kishte fshehur nj qyp t madh me flori. Pas ksaj ai i dha atij nj hart dhe e prcolli deri afr kufirit shqiptar, ku Kosta u kap nga kufitart dhe u prcoll pr n Degn e Brendshme t Gjirokastrs". Po kshtu lidhur me Kosta Filin, nj nga oficert e lart t Sigurimit t Shtetit, D.I. ka dshmuar se ardhja e tij n Shqipri, u b me an t nj kombinacioni t Kundrzbulimit Shqiptar dhe pseudonimi i tij ishte "Kofi". Ditn e diel m 28 Maj 1961, pas pretencs s prokurorit Aranit ela, kryetari i gjyqit shpalli dnimet pr "komplotistt".

  (vijon nesr)


  GSH

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  DOSSIER VI

  N Pleniumin e 8 nntorit 1982, Enveri i tha Hazbiut: "Komplotin e krijove ti me Mehmet Shehun e kompani, q ne mos t largonim sovjetikt nga baza e Pasha-Limanit

  Enveri: "Komplotin e Teme Sejkos, e kurdisi Kadriu me Mehmetin"


  --------------------------------------------------------------------------------

  Dashnor Kaloi

  N pjesn e katrt t ktij shkrimi t botuar n numrin e djeshm, u njohm me zhvillimin e procesit hetimor ndaj Taho Sejkos dhe zhvillimin e gjyqit ndaj "Komplotit am" t kryesuar prej, Kundradmiralit t Flots Luftarake-Detare, gjeneral-major, Teme Sejkos. Gjat zhvillimit t procesit hetimor ndaj grupit am, i cili akuzohej pr lidhje me agjenturat e disa vndeve perendimore, me qllim prmbysjen e pushtetit popullor n Shqipri, u prdorn lloj-lloj torturash ndaj t arrestuarve q nuk pranoin akuzat. Nj ndr ata t arrestuar q nuk u thye nga presionet dhe torturat q iu bn n hetuesi, ishte dhe Taho Sejko, i cili s bashku me vllan e tij, Temen, konsideroheshin si koka e grupit armiqsor. Si hetues i Tahos, n fillim u caktua nnkolonel Stavri Madhi, i Drejtoris s Sigurimit t Tirans, i cili pasi nuk mundi q ta detyronte dot at t firmoste akt-akuzn q i bhej, ai u hoq dhe n vnd t tij u caktua Ferhat Matohiti. Por edhe Matohiti nuk e zbrtheu dot Tahon, i cili nga q nuk mund t'i duronte dot torturat, i ra murit t qelis me kok, duke humbur kujtesn prgjithmon. Si rezultat i ksaj, Taho ishte i vetmi q nuk doli n gjyqin e "Komplotistve am" dhe n relacionin q Kadri Hazbiu i drgonte Enver Hoxhs, ai i shkruante, se, mos paraqitja e Tahos n gjyq, e rrezikonte dorzimin e procesit hetimor n afatin e caktur e gjithashtu do t dobsonte n nj far mnyr edhe procesin gjyqsor. Pak koh para prfundimit t procesit hetimor, pa asnj lloj motivacioni u shkarkua nga detyra e nnkryetarit t Gjykats s Lart, Mustafa Qilimi, t cilit, Rita Marko, i bri presion pr ta arrestuar duke i thn se ishte shok i Tahir Demit. Gjyqi ndaj "Komplotistve am" filloi m 18 maj t vitit 1961 n salln e Kinemas s Brigadave dhe ai drejtohej nga Kryetari i Gjykats s Lart, Shuaip Panariti dhe antar t tij ishin: Muharrem Kokomani, Bejto Isufi, Sotir Spiro dhe Hilmi Telegrafi.

  (vijon nga numri i kaluar)


  Dnimi "komplotistve" dhe pasojat e tyre

  Ditn e diel m 18 majt t vitit 1961, pas pretencs s Prokurorit t Prgjithshm Arianit ela, kryetari i gjyqit, Shuaip Panariti, q njokohshisht ishte dhe Kryetari i Gjykats s Lart, shpalli vendimin duke dhn dnimet prkatse pr 38 t pandehurit e atij procesi t bujshm. Teme Sejko, Tahir Demi, Avdul Resuli e Hajri Mane, u dnuan me pushkatim, duke u cilsuar si koka e komplotit. Ndrsa gjasht t pandehur t tjer, q vinin pas tyre pr nga rndsia dhe roli q kishin luajtur n komplot, t cilt ishin barinj delesh dhe bletrrits, u dnuan me nga 20 deri n 25 vjet burg. Po kshtu me disa vjet burg m pak u dnuan edhe pjea tjetr e atij grupi t madh t "komplotistve am", ku pjesa m e madhe e tyre vdiqn npr kampe e burgje duke u eleminuar fizikisht. Ndrsa Kosta Fili, i cili pranoi lojn e Sigurimit duke pohuar se ishte agjent i zbulimit grek dhe ndrlidhs i tyre me Grupin e Teme Sejkos, vuajti plot 25 vjet npr kampet e burgjet e regjimit komunist t Enver Hoxhs, pa pfituar nga asnj lloj amnistie apo falje. Ai u lirua nga burgu i Burrelit n vitin 1986 dhe pasi u mbajt pr gjasht dit i izoluar n Hotel-Turizmin e atij qyteti, u pais me nj pashaport nga Sigurimi dhe u drgua n Greqi, gjoja si i riatdhesuar. Largimin e tij pr n Greqi, Sigurimi e bri pr arsye se qndrimi i mtejshm n Shqipri, do t krijonte probleme, duke demaskuar apo dekonspiruar n nj far mase procesin e "komplotistve-am", pasi Kosta Fili ishte nj fatkeq me t meta mendore dhe pas lirimit nga burgu, shumkush q do binte n kontakte me t, do ta kuptonte fare mir se far agjenti apo ndrlidhsi kishte qen ai. Edhe sot e ksaj dite Kosta Fili jeton diku n nj nga lagjet periferike t Janins dhe akoma nuk e di se prse n Shqipri e mbajtn pr nj erek shekulli t mbyllur npr burgje. Nj nga t akuzuarit e atij gjyqi, si ndrlidhs i komplotistve me shrbimet sekrete greke, amerikane dhe me Panajot Plakun, ishte Haki Rushiti, i cili banonte n SHBA. Rrushiti ishte arratisur pr n Greqi q nga koha e Lufts, pasi kishte qen komandanti i s pars et partizane t krahins s amris, e m von kishte kaluar me forcat nacionaliste t Ballit Kombtar. I akuzuar n gjyq si agjent i disa shrbimeve sekrete, n 6 qershor t vitit 1961, Haki Rrushiti bri nj deklarat n shtypin shqiptar t Ne Yorkut, ku ndrmjet t tjerash shprehej: "N zhvillimin e gjyqit jam akuzuar dhe un si agjent i Greqis dhe i shrbimeve sekrete t Flots s 6-t amerikane, se gjoja paskam pasur kontakte me t dnuarit si amr q ishin. Kam ardhur n SHBA m 25 dhjetor 1955 dhe q nga kjo koh nuk jam larguar asnj dit nga ky vend. Kt gj e di mir dhe delegacioni komunist (ambasada) q gjendet ktu n Ne York, i cili me siguri njoftohet dita dits mbi aktivitetin e shqiptarve dhe mrgats antikomuniste nga agjentt e tyre t cilt m shohin dita dits".

  Si u maskua vrasja e Taho Sejkos

  Nj prfundim tepr tragjik pati familja Sejko, prej s cils pati pes viktima. Pas gjyqit t "komplotistve am" n drejtim t Byros Politike u bn shum letra anonime n t cilt krkohej se prse Taho Sejko u shpall armik dhe nuk doli n gjyq. Gjykata e Lart pas ksaj bri nj deklarat n shtyp (rasti i vetm) ku njoftonte se Taho Sejko doli n gjyq, u dnua me vdekje dhe u ekzekutua. Pr Tahon nuk rezulton t jet br asnj gjyq, atij pasi iu dmtua truri, u mbajt pr shum vjet npr spitale psiqiatrike i izoluar si kavie, ku bnin prova studentt dhe specialistt e mjeksis ligjore. Bashkshortja e tij Irfane Sejko (Mane) nuk la vnd pa e krkuar dhe zyr t shtetit pa trokitur, por nuk mori kurr ndonj prgjigjie t sakt. Si pr Tahon dhe pr Temen n Arkivin e Ministris s Punve t Brendshme, nuk ekziston asnj lloj dokumentacioni ekzekutimi dhe vendvarrimi. Pas dnimit t Tahos e Temes, edhe vllai i tyre i tret, Sulo Sejko, i cili jetonte n Shkodr, tentoi t priste damart dhe m pas u vetvra duke u hedhur n pus. Familja e Teme Sejkos u internua n qytetin e Beratit, ku n vitin 1974, djali i tij, Sokoli, (23 vjear) u pushkatua duke u akuzuar se kishte dashur t hidhte n er Kombinatin eTekstileve n Berat. At dit q e jma e tij, (gruaja e Temes) Shpresa, u lajmrua pr ekzekutimin e t birit, u vetvra duke u hedhur nga kati i pest i apartamentit ku banonte. Por tragjedia e ksaj familje nuk mbaroi me kaq, sepse at dit q Shpresa Sejko bri vetvrasjen, u arrestua i biri, Raimond Sejko, duke u akuzuar se ai e kishte shtyr nnn e tij dhe e kishte hedhur nga kati i pest. Pas ksaj ai u nxorr n gjyq dhe u dnua me 15 vjet burg, duke u akuzuar edhe sepse nuk e kishte denoncuar nnn e tij q gjoja kishte shprndar trakte at dit q i kishin ekzekutuar vllan e tij, Sokolin.

  Shfajsimi i Enverit pr Komplotin

  Lidhur me "komplotin" e grupit am t Teme Sejkos, n t gjitha fjalimet q ka mbajtur Enver Hoxha, pr 20 vjet me rradh, ka qen tepr kontradiktor. Kshtu n Kongresin e katrt t PPSH, n 13 Shkurt tvitit 1961, tre muaj prpara se t zhvillohej gjyqi kundr tyre, ai u shpreh: "Un mund t'i deklaroj Kongresit, popullit e Partis, se kto dy fuqi fqinje, Jugosllavia e Greqia n bashkpunim me disa tradhtar brenda vendit dhe t arratisur n Jugosllavi, e n bashkpunim me Flotn e 6 amerikane n Mesdhe, kishin organizuar disa muaj m par komplotin kundr Shqipris, i cili kishte si qllim likujdimin e Republiks s Shqipris, por q dshtoi fund e krye dhe komplotistt e faktet jan n duart e drejtsis popullore". Kurse n mbledhjen e Byros Politike m 8 Nntor t vitit 1982, kur Enver Hoxha po kryqzonte Kadri Hazbiun, ai u shpreh: "Vet shtja e Teme Sejkos, sht e mbushur me nj mister. N tablon sinoptike pr veprimtarin agjenturore t armikut Mehmet Shehu, un thash se nuk e kam t qart Komplotin e Teme Sejkos dhe ' rol ka luajtur Mehmet Shehu n t. Na ishte thn se ky ishte nj komplot i organizuar nga agjentura greko-amerikane e jugosllave e lidhur me Flotn e 6 Amerikane n Mesdhe. Kur folm ne n Kongresin e katrt pr kt komplot, sovjetikt bn sikur u alarmuan, madje Gomulka na propozoi q t na drgonin nj komision nga Traktati i Varshavs, gj q ia hodhm posht. N letrn q m drgoje ti, Kadri, u shpejtove t m shpjegoje problemin e Teme Sejkos, duke u prpjekur t bsh dhe provokacione. Kjo letr me t vrtet ma sqaroi problemin, por jo n at drejtim q doje ti. Tani un e kam t qart at q fsheh ti. Ky komplot i Teme Sejkos ishte i organizuar nga sovjetikt, nga Mehmet Shehu, etj, q ti Kadri nuk i z fare n goj n kt letr. Mbasi ne po prgatisnim sulmin pr n Mbledhjen e Partive Komuniste Puntore n Mosk, ata na krcnuan, por duke par vendosmrin ton ata organizuan me agjenturn e tyre, Mehmet Shehun e kompani, t ashtuquajturin komplot t Teme Sejkos se gjoja vendi yn do t sulmohej nga Flota e 6 amerikane me mbshtetjen e grekve dhe jugosllavve. Me fjal t tjera sovjetikt na thoshin: Mos bni shaka t na largoni bazn ushtarake nga Pashalimani, se sulmi sht gati pr t shkatruar Shqiprin dhe na e keni nevojn". Me kto fjal iu drejtua Enver Hoxha, ish-Ministrit t Brendshm, Kadri Hazbiut, n Pleniumin e Komitetit Qndror t 8 nntorit t vitit 1982, ku n fund t fjals s tij, Enveri u shpreh: "E megjithat, ata ishin armiq". Kshtu u shfaqsua Enver Hoxha lidhur me miratimin q kishte dhn vite t shkuara pr goditjen e Grupit t Teme Sejkos, duke folur n at Plenium t cilin e kishte mbledhur apostafat pr t goditur Kadri Hazbiun, nj nga njerzit q e kishte prdorur pr t eleminuar fizikisht t gjith kundrshtart e tij q nga viti 1954 kur e vuri n postin e Ministrit t Brendshm, e q nuk i duhej m. Fjalt e Enver Hoxhs t thna n drejtim t Kadri Hazbiut, duket se prbjn edhe versionin e vrtet t Komplotit t Teme Sejkos. Ai komplot i montuar, ishte n rrjedhn e atyre q u sajuan n vendet komuniste t Evropn Lindore. Ata filluan n vitin 1952 n Bashkimin Sovjetik me t ashtuquajturin "Komploti i Bluzave t Bardha" t cilin Stalini e inskenoi pr zhdukjen e doktorve ifut, me pretekstin se kishin dashur ta helmonin. M pas po me t njjtn skem u organizua komploti tjetr n eki, me Ministrin e jashtm, Stlanski, i cili ishte nj komunist dhe lufttar i vjetr me origjin ifute. N at komplot t montuar, atij dhe shum t tjerve, pasi iu premtua parajsa, i varn n mes t Prags.

  .......
  di llafe

  Sa turp !


  Prandaj jane grusht bashkuar enveristo-nano-ed Ramo istet e veglat e tyre sepse sejcili vec e vec e te gjithe se bashku ne kohe te ndryshme kane bere felliqsira e vetem qenia ne pushtet e zoterimi i pasurive i ben te forte e te qete nga frika e daljes se pislleqeve.
  Prandaj rreth Ed Rames jane grusht bashkuar gjysherit ish prokurore e fallcifikatore, bijte staliniste enveriste e niperit bandite e mafioze.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 122
  Postimi i Fundit: 31-01-2013, 14:04
 2. Sot, 129 vjet nga lindja e alfabetit shqip
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 07-01-2010, 10:30
 3. Ilirt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 4. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 5. A do ta quanit veten pjesemarresit aktive te epokes se modes
  Nga ReA_8 n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 28-03-2003, 15:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •