Close
Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 201
 1. #161
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Ketu tek kjo tema paska ardh Tsunami se s'ka munci.

  Ku jeni artista?

  Kete te merkure ne Metropolitan Opera do kemi nderin te shikojm edhe te degjojm perlen e Puccinit "Opera Tosca". U be kohe qe se kam par te interpretuar ne skene edhe nostalgjia me therriti.

  Ne rolin e Mario Cavaradossit---Tenori American "Franco Farina" Ze i fuqishem edhe i bukur njekohesisht.

  Kush ka deshire ta shohe, te pres bileten e avionit edhe bujrum.
  HOLLAND...

 2. #162
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Antarsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Per Marion nga Mario Lanza

  Arrivederci Roma


  Arrivederci Roma
  Goodbye, goodbye to Rome
  City of a million moonlit places
  City of a million warm embraces
  Where I found the one above the faces far from home
  Arriverderci Roma
  It's time for us to part
  Save the wedding bells for my returning
  Keep my lover's arms outstretched and yearning
  Please be sure the flame of love keeps burning in her heart

  Arriverderci Roma
  It's time for us to part
  Save the wedding bells for my returning
  Keep my lover's arms outstretched and yearning
  Please be sure the flame of love keeps burning in her heart

  miss u
  o-le-le firma

 3. #163
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  pershnes te harruarit e te paharruarit me duetin e bukur nga Lakme

  Sous le dme pais o le blanc jasmin
  A la rose s'assemble
  Sur la rive en fleurs riant au matin

  Doucement glissons De son flot charmant
  Suivons le courant fuyant
  Dans l'onde frmissante
  D'une main nonchalante
  Viens, gagnons le bord,
  O la source dort et
  L'oiseau, l'oiseau chante.

  Sous le dme pais ou le blanc jasmin,
  Ah! descendons
  Ensemble!

  Sous le dme pais o le blanc jasmin
  A la rose s'assemble
  Sur la rive en fleurs riant au matin
  Viens, descendons ensemble

  Doucement glissons de son flot charmant,
  Suivons le courant fuyant
  Dans l'onde frmissante
  D'une main nonchalante
  Viens, gagnons le bord
  O la source dort et
  L'oiseau, l'oiseau chante.

  Sous le dme pais ou le blanc jasmin,
  Ah! descendons
  Ensemble!


  INGLIZCE version lol

  Under a dome of white jasmine
  With the roses entwined together
  On a river bank covered with flowers laughing in the morning

  Gently floating on it's charming risings
  On the river's current
  On the shining waves
  One hand reaches
  Reaches for the bank
  Where the spring sleeps and
  The birds, the birds sing.

  Under a dome of white jasmine
  Ah! calling us
  Together!

  Under a dome of white jasmine
  With the roses entwined together
  On a river bank covered with flowers laughing in the morning
  Let us descend together
  Gently floating on it's charming risings,
  On the river's current
  On the shining waves,
  One hand reaches,
  Reaches for the bank,
  Where the spring sleeps,
  And the birds, the birds sing.

  Under a dome of white jasmine
  Ah! calling us
  Together!
  TBD

 4. #164
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Pershendetje "intelektualeve" te kesaj teme. Sepse sic thoshte nje shoqa ime -"Kur degjoj opera, ndihem shume intelektuale"


  Per te gjithe ata qe ndihen te tradhtuar nga dashuria...aria magjike "QUANDO LE SERE AL PLACIDO" nga opera Luisa Miller e Giuseppe Verdi-t.

  P.S: Me pelqen me shume e kenduar nga Carlo Bergonzi.


  QUANDO LE SERE AL PLACIDO

  Quando le sere al placido
  chiaror d'un ciel stellato
  meco figgea nell'etere
  lo sguardo innamorato,
  e questa mano stringermi
  dalla sua man sentia...
  E questa mano stringermi
  dalla sua man sentia...
  Ah! mi tradia! Mi tradia!

  Allor, ch'io muto, estatico
  da' labbri suoi pendea,
  ed ella in suon angelico,
  "amo te sol" dicea,
  tal che sembr l'empireo
  aprirsi all'alma mia!
  In suon angelico,
  "amo te sol" dicea.
  Ah! mi tradia! Mi tradia!

  In suon angelico,
  "t'amo" dicea.
  Ah! mi tradia! Mi tradia!


  English:


  When at night in the serene
  light of a starry sky
  she and I gazed lovingly
  into the heavens,
  and I felt her hand
  warmly on mine...
  And I felt her hand
  warmly on mine...
  Ah! she betrayed me! She betrayed me!

  Then I, silent, ecstatic,
  listened to her words
  as she, sounding like an angel,
  said "I love only you",
  so that paradise
  seemed to open to my soul!
  Sounding like an angel,
  she said "I love only you".
  Ah! she betrayed me! She betrayed me!

  Sounding like an angel,
  she said "I love you".
  Ah! she betrayed me! She betrayed me!
  HOLLAND...

 5. #165
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  kush ka mundesine (dhe deshiren) te Raiuno ne keto momente po jepet "Le Nozze di Figaro" versioni i plote (bile me titra).. Mozart, kush nuk e ka idene.


  - - - - - -
  Sepse sic thoshte nje shoqa ime -"Kur degjoj opera, ndihem shume intelektuale"
  DM, kam idene se dhe ne gjithe kete vape shoqja duhet te ndjeje pak te ftohte..

 6. #166
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Sapo mbaroi Dasma e Figaros.. Cudia me e madhe ishte se Barberinen e interpretonte Oriana Kurteshi (qe turp me e thene, por nuk e dija fare se kush eshte). Meqe me ngjau si mbiemer shqiptar direkt kerkim: http://www.google.com/search?hl=en&ie=ISO-8859-1&q=Oriana+Kurteshi edhe doli.. mu be qejfi qe kendonte dhe nje shqiptare.

  Realizimi ishte bere ne "La Scala". Te premten tjeter ne darke vone transmetohet prape nje opera te Raiuno. Eshte 250 vjetori i lindjes se Mozart. "Insh-allah" po na jep Flautin, ose Rrembimin nga sarajet.

 7. #167
  Kam degjuar per Oriana Kurteshin por nuk arrita ta shoh kur erdhi ne NY. Te vjen mire kur shikon/lexon qe artist shqiptar prezantohen me sukses ne skena te njohura te botes. Mbase kam rastin ta shoh ndonjehere tjeter ne "La Scala", ose ... ose ... ne TOB .
  Tek kjo e fundit pashe "Flautin Magjik". Me pelqeu realizimi.

  Citim Postuar m par nga darwin
  Realizimi ishte bere ne "La Scala". Te premten tjeter ne darke vone transmetohet prape nje opera te Raiuno. Eshte 250 vjetori i lindjes se Mozart. "Insh-allah" po na jep Flautin, ose Rrembimin nga sarajet.
  Sa keq darwin e paske humbur, besoj do te pelqente...
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 8. #168
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Gati kater ore shfaqje dje ne Shtepine e Mozart-it ndertuar enkas kete vit me rastin e 250-vjetorit te lindjes se tij. Kater ore shfaqje e "Le nozze die Figaro" ne nje forme te re, krejt ndryshe nga c'njihej deri me sot. Jo me "lustig", por "dramatisch".
  Susanna, interpretuar nga rusja ylli i ri i operes, qe e akuzojne se eshte yll nga pamja e me pak yll nga zeri, Anna Netrebko, u shfaq me e ndershme se cdohere me pare, me veshje te mbyllura deri lart ne fyt. Nje engjell a djall, varet si interpretohej, shoqeronte vazhdimisht kengetaret qe njekohesisht iu desh te shfaqnin aftesi te medha teatrale prej aktoresh.
  Orkestra u dirigjua nga austriaku Nicolaus Harnoncourt, qe e kemi njohur me pare dhe ne Koncertin e Vjenes, nese e marrim ate si pike prove per madheshtine e nje dirigjenti ne ditet e sotshme.
  Mes krejt kengetareve publiku dhe kritika njekohesisht shquan interpretuesen femer te Cherubino-s, Christine Schfer.

  E gjithe kjo ndodhi me rastin e te pervitshmit e njekohesisht shume te suksesshmit festival te Salcburgut, me te cilin edhe ata qe nuk jetojne ne Austri mund te jene vene ne kontakt permes mediave, apo permes njohjes se faktit, se Alekander Moisiu ka qene aktori i pare per "Jedermann", pjesen teatrale te Hugo von Hoffmanthal qe gjendet cdo vit ne programin e festivalit.
  Ne kete festival per hir te Mozart-it gjenden ne program te gjithe operat e tij.

  Biletat per premieren e djeshme ne tregun e zi kishin mberritur deri ne cmime prej 600 eurosh. Shkruesja e ketyre rreshtave e pa permes televizionit austriak ORF.

  Foto me poshte nga shfaqja e djeshme:
  Anna Netrebko (majtas), Dorothea Roeschmann (djathtas, si kontesha Almaviva)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 27-07-2006 m 08:17

 9. #169
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Me qe ma kujtove kte Annen..

  E meqe un e pelqej Dvorzhakun apo Dvorakun.. po e pershendes MiKorasonin edhe ty Dit ofcourse.. me kte pjese te bukur nga Rusalka qe kisha kohe qe e kerkoja..:  Anna Netrebko - Dvorak - Song To The Moon

  http://www.youtube.com/watch?v=1iLqX...earch=Netrebko

 10. #170
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Luciano Pavarotti - Una furtiva Lagrima per Korasonin Monakon etj..

  http://www.youtube.com/watch?v=SfxhV...elated&search=

 11. #171
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-07-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  66
  nga rregjistri tenorit me pelqen - aria e Cavaradosit ' E lucevan le stelle' Tosca, Puccini.
  Turnadot jane fantastike - nessun dorma aria sidomos nen Pavarotin dhe me ate impostim te zerit qe ka ne ate moshe. - e habitshme.
  Vesti la giuba ..Ridi Pagliaccio .....KRYEVEPER

  nga baritoni - aria e Figaros nga Berberi. Mozzart


  nga Bass - Bartolo.

  megjithate veshtire te ndashe keto nga gjith ato perla qe egzistojne out there ne boten operistike duke perfshire ketu edhe zerat soprano e mezzo.
  shume teme e zgjedhur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga oidel : 28-07-2006 m 04:04

 12. #172
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Citim Postuar m par nga Brari
  Luciano Pavarotti - Una furtiva Lagrima per Korasonin Monakon etj..

  http://www.youtube.com/watch?v=SfxhV...elated&search=

  Brar na ke pershendetur me nje arie nga L'elesir D'amore. Faleminderit: jo vetem per pershendetjen por edhe per zgjedhjen. Je djal me shije. Un qe kur i degjoj titullin "Una Furtiva Lagrima" (Nje lot i rrembyeshem) me mbushen syt me lot e jo me kur e degjoj ose kendoj...

  Po e ve nje version anglisht pasi italisht eshte postuar disa here.

  One tear that falls so furtively

  One tear that falls so furtively
  from her sweet eyes has just sprung,
  as if she envied all the youths
  who laughingly passed her right by.
  What could I want more than this?
  She loves me! I see it.
  One moment just to hear her heart,
  beating so close next to mine,
  to hear my sighs like they were hers,
  her sighings as if they were mine!
  Heavens, please take me now:
  All that I wanted is mine now!  P.S: Sa per Anna Netrebkon do thoja qe me jep shume sadisfaksion kur e degjoj. Nje nga te vetmet soprano qe e degjoj me aq deshire sa degjoj nje tenor te madh. Eshte edhe shume bukuroshe. Po shume ama.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Del Monako : 28-07-2006 m 16:30
  HOLLAND...

 13. #173
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  dhe nje ze tjeter i mrekullueshem..
  baritoni Dmitri Hvorostovsky

  Hvorostovsky - Bixio - Parlami d'amore, Mari

  http://www.youtube.com/watch?v=JBlRi...elated&search=

  per Maron me shok e shoqe..

  dhe per Korasonin..

  Hvorostovsky - Cardillo - Core 'ngrato
  http://www.youtube.com/watch?v=j7Vrp...elated&search=

  dhe per Korasonin perseri..
  ocij cjornajan..

  Dark eyes - Hvorostovsky
  http://www.youtube.com/watch?v=DP2R1...h=hvorostovsky

  dhe uik end te bukur te gjithve..

 14. #174
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Shum i mir Brar. Me pelqeu edhe pjesa nga Rigoletto. Akti 2. Xhilda eshte rrembyer edhe Rigoleto i pashpres qe i lutet kortixhaneve ti tregojn ku ja kan cuar vajzen.

  Hvorostovsky - Verdi - Rigoletto - Cortigianni vil razza dan
  HOLLAND...

 15. #175
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Citim Postuar m par nga shigjeta
  Kam degjuar per Oriana Kurteshin por nuk arrita ta shoh kur erdhi ne NY. Te vjen mire kur shikon/lexon qe artist shqiptar prezantohen me sukses ne skena te njohura te botes. Mbase kam rastin ta shoh ndonjehere tjeter ne "La Scala", ose ... ose ... ne TOB .
  Tek kjo e fundit pashe "Flautin Magjik". Me pelqeu realizimi.  Sa keq darwin e paske humbur, besoj do te pelqente...

  te pelqeu "Flauti Magjik"? me behet qejfi..

  dmth keto fjalet e tua dikur (#100):
  Citim Postuar m par nga shigjeta
  hmmm nje opera me mire ne gjermanisht se sa ne italisht
  ka mundesi qe te mos ia thuash me njeriu..

  hehe, se bej shaka.. une per vete e pashe 2 here operan.. njehere bile u ula aty ku ulej kafsha e kuqe, sekretari i pare.
  e them dhe njehere me bindje te plote, italianet "i vijne anash" teutoneve.
  Prektora

 16. #176
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Mi Korason e te tjere ju pershendes.. me nje ze te mrekullueshem.. armenen nga Erevani..

  Hasmik Papian in Casta Diva from Norma  http://www.youtube.com/watch?v=bPLoS...h=casta%20diva
  ...
  u be sebeb harri i lejla-s qe ta kerkoj kengen e tij ne internet qe rash ne kte faqe ..tybe-n..a si e ka.. e prej asaj dite i kam ne shpi kallasin e lanzen.. xhilin e pavarottin.. la skalen e metropolitanin.. itzhakun e mahalian.. segovian e listin.. e plot e plot mrekulli te tjera pafund.. qe ka krijuar mendja gjeniale e njerzve te shquar.. pra muzikantet..

  si ti shprehim mirnjohjen atyre qe e kane krijuar kte dritare te mrekullueshme per fukarane..
  ju lumte e pacin uraten..

  ehh me kujtonet dikur kur shikonim maj plepave filmat gjate veres ne kino veroren e plazhit.. se skeshm 15 leke.. per bulete..
  jo se sna jipnin por ne donim per nate.. e vec asaj aty ish lezeti ta shikonim me shoket hajdutce maj pemve se ku do dukeshim qe jeshm trima..lol.
  e tani partia jon e varfer na i solli ne shpi te tera..ujin e korentin e interno etin.. lol..


  nje mrekulli ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 01-08-2006 m 03:26

 17. #177
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Desha ta le ketu dhe nje njoftim te shkurter per ata qe jane ne Austri: kete te premte ora 21.20 ne ORF 2 live nga festivali i Salcburgut transmetohet "Flauti magjik" ne nje inskenim i ri nga Pierre Audi. Dirigjon orkestren Riccardo Mu.ti. Ne rolet kryesore:

  Paul Groves (Tamino), Genia Khmeier (Pamina), Diana Damrau (Knigin der Nacht) und Ren Pape (Sarastro).

 18. #178
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  e them dhe njehere me bindje te plote, italianet "i vijne anash" teutoneve.
  Darwin, shoh qe ke nje tendence per te ngritur ne pedestial operat Gjermane. E para Mozarti ka lind ne Salzburg i cili tani eshte pjese e Austrise. Nejse.

  Operat Gjermane kane nje pseudonim. Ndryshe quhen ato Wagneriane, pasi ishte ky i fundit qe solli kete rryme qe u pa shume qarte ne tipin e Operas Gjermane.
  Per te kenduar operat Wagneriane duhen kengetar me korda vokale shume specifike. Me teper se vokalit i jepet me shume vemendje pjeses instrumentale. Kengetaret jane shume ndryshe nga kengetaret e Bel-cantos. Nje qe kendon bel-canto e ka shume te veshtire te kendoj opera "teutonike" dhe anasjelltas. Megjithate ajo qe ngaterron ti eshte se opera nuk eshte futboll qe te besh keto krahasime "vulgare" le te themi.

  Une e respektoj mendimin tend ose te them me mire shijen tende si spektator i thjesht per operat Gjermane se fundja mbase ato ke degjuar me shume, por do ishte mire te me thoje qe per cfare cilesie artistike dallohen ose shkelqejn keto opera mbi operat e Verdit, Puccinit, Mascagnit, Donizettit etj etj??


  Tek ky linku me poshte keni disa arie shum te bukura te kenduar nga Caruso, Schipa, Gigli, Correlli, Pertile e Bjorling.


  Arie te bukura
  HOLLAND...

 19. #179
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Citim Postuar m par nga oidel

  nga baritoni - aria e Figaros nga Berberi. Mozzart
  Nje korrigjim i vockel: "Berberi" eshte i Rosinit dhe jo i Moxartit. Vepra e Moxartit quhet "Dasma e Figaros"
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 20. #180
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Pershendetje!

  Po postoj nje arie shume te bukur, duke perfituar nga rasti ju pershendes me A te, O cara nga I puritani kompozuar nga Vincenzo Bellini . Sot e kam kenduar gjith diten me veten time. Kjo arie vetem lot te dhuron.


  A te, O cara


  A te, o cara, amor talora
  Mi guid furtivo e in pianto;
  Or mi guida a te d'accanto
  fra la gioia e l'esultar.


  Al brillar di s bell'ora,
  Se rammento il mio tormento
  Si raddoppia il mio contento,
  M' pi caro il palpitar.  eng.

  To you, O beloved

  To you, O beloved, my love once
  Led me secretly and in tears;
  Now it guides me to your side
  Amidst joy and exhultation.


  In the radiance of such a happy time,
  When I remember my torment,
  My joy is re-doubled,
  My emotions are more precious.
  HOLLAND...

Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prmeti i Edit'h Durhamit: Ndr vendet m t bukura n bot
  Nga dardajan n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 17:49
 2. Ah, m ka mbrthyer vjeshta...
  Nga Xhexho n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 04:47
 3. Artet e Bukura t Shqipris
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 15:59
 4. UNMIK-u rri ktu pr restorante t mira e femra t bukura, thot Daci
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 07-06-2003, 02:56
 5. "E Bukura dhe e Shmtuara" flet piktori Ndini Bardhi
  Nga katana n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 17:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •