Close
Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 201
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e emile
  Antarsuar
  26-08-2005
  Postime
  18

  Unhappy

  Pershendetje te gjitheve dhe urime per temen e bukur qe keni zgjedhur. Une jam e re ne kete forum dhe me behet qejfi qe egziston nje teme qe trajton muziken e vertete. I lexova me kujdes te gjitha ariet tuaja dhe nuk gjeta dot duetin tim te preferuar "Le duo des fleurs", nga opera Lakm e Delibes. Valle te mos kete admirues ne publikun shqipetar kjo perle e muzikes klasike??

 2. #142
  Citim Postuar m par nga emile
  "Le duo des fleurs", nga opera Lakm e Delibes.

  Valle te mos kete admirues ne publikun shqipetar kjo perle e muzikes klasike??
  Po si ska admirues shqiptar t ktij dueti. Je ti, emile .

  Prshndetje !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e emile
  Antarsuar
  26-08-2005
  Postime
  18
  E kisha fjalen perve meje, sigurisht...

 4. #144
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  E ndersa degjoja tingujt e embel te kesaj arie, melodine trishtuse dhe zerin pasionant te tenorit Jose Carreras, mu kujtua kjo teme dhe po postoj tekstin e aries.

  P.S: Keni kohe qe jeni zhdukur nga arena operistike.


  Bizet: Carmen,"La fleur que tu m'avais jete..."


  Don Jos:

  La fleur que tu m'avais jete
  dans ma prison m'tait reste,
  fltrie et sche, cette fleur
  gardait toujours sa douce odeur;

  et pendant des heures entires,
  sur mes yeux fermant mes paupires,
  de cette odeur je m' enivrais
  et dans la nuit je te voyais!

  Je me prenais te maudire,
  a te dtester, me dire:
  Pourquoi faut-il que le destin
  l' ait mise l sur mon chemin!

  Puis, je m' accusais de blasphme,
  et je ne sentais en moi mme
  qu'un seul dsir, un seul espoir:
  Te revoir, Carmen, oui, te revoir!

  Car tu n'avais eu qu' paratre,
  qu' jeter un regard sur moi,
  pour t'emparer de tout mon tre,
  o ma Carmen!
  Et j'tais une chose toi!
  Carmen, je t'aime!
  Versioni anglisht per ata qe nuk kuptojn frengjisht:


  Don Jos:

  The flower that you threw me
  remained with me in my prison.
  Dried and withered, this flower
  still kept its sweet scent;
  and for hours on end,
  closing my eyelids,
  I drank in its fragrance
  and at night I saw you.

  I began to curse you,
  to hate you, to ask myself
  why destiny had
  to put you in my path.

  Then I accused myself of blasphemy,
  and felt within myself
  but one single desire, one single hope,
  to see you again, Carmen, yes, to see you again!

  For you had only to appear,
  to cast me but one glance,
  to take possession of all my being,
  o my Carmen,
  and I was utterly yours.
  Carmen, I love you!  Kjo arie shkon edhe per nje pershendetje speciale...
  HOLLAND...

 5. #145
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  me pelqen shume kjo pjese ... Carmen ..Je t'aime
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 20-09-2005 m 23:48
  TBD

 6. #146
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  po mire..

  po vete del Monakon tone te Forumit e keni degjuar ju?

  mos humbni rastin..

  Tani e degjova on line ne msn zerin fantastik te Marios (del Monakos) me La dona e Mobile, firenze, Torna surriento, o sole mio etj..
  Me ka shastisur fare.. kur thon korcaret.. ose mka trullav kejt kur thon kosovaret..

  nje ze i bukur i embel i mrekullueshem..

  Rrofsh Mario.. e te uroj qe sa me shpejt te shikojm ne Metropolitan e La Scala .. me Kavaradosin e Toskes se Pucinit.. ose ma Nadiri-in e Pescatore Di Perle.. te Bize-s ..  Thx per kenaqsine qe me dhurove.. e Suksese or cun..

 7. #147
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Antarsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Citim Postuar m par nga Brari
  po mire..

  po vete del Monakon tone te Forumit e keni degjuar ju?

  mos humbni rastin..

  Tani e degjova on line ne msn zerin fantastik te Marios (del Monakos) me La dona e Mobile, firenze, Torna surriento, o sole mio etj..
  Me ka shastisur fare.. kur thon korcaret.. ose mka trullav kejt kur thon kosovaret..

  nje ze i bukur i embel i mrekullueshem..

  Rrofsh Mario.. e te uroj qe sa me shpejt te shikojm ne Metropolitan e La Scala .. me Kavaradosin e Toskes se Pucinit.. ose ma Na
  epo un thash se isha e vetmja qe i kisha nigju

  Thx per kenaqsine qe me dhurove.. e Suksese or cun..
  I kom nigju un dhe ashtu si ti jom mrekullu..i jom lut disa her ti qis ktu..po nuk do
  Zeri i tij osht ..fantastik..po prap ka shume pune per te arit atje ku duhet..

  Suksese Mario.
  Ndryshuar pr her t fundit nga TiLoNcE : 05-12-2005 m 02:20
  o-le-le firma

 8. #148
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Citim Postuar m par nga Brari
  po mire..

  po vete del Monakon tone te Forumit e keni degjuar ju?

  mos humbni rastin..

  Tani e degjova on line ne msn zerin fantastik te Marios (del Monakos) me La dona e Mobile, firenze, Torna surriento, o sole mio etj..
  Me ka shastisur fare.. kur thon korcaret.. ose mka trullav kejt kur thon kosovaret..

  nje ze i bukur i embel i mrekullueshem..

  Rrofsh Mario.. e te uroj qe sa me shpejt te shikojm ne Metropolitan e La Scala .. me Kavaradosin e Toskes se Pucinit.. ose ma Nadiri-in e Pescatore Di Perle.. te Bize-s ..  Thx per kenaqsine qe me dhurove.. e Suksese or cun..
  Brar eshte kenaqesia ime te ndaj dicka me apasionant te muzikes se bukur, sic je dhe ti. Te rralle jane ata qe i dine ato kenge aq ne detaje.

  Mu kujtua nje situate me tenorin e pa-arritshem te madhin Begniamino Gigli.

  Kjo sa per info >> (Nqs sot e kesaj dite dikush mund te pelqej zerin rezonant te Pavarottit, dikush ngjyren e zerit te Jose Carreras, dikush dramatiken e bukur te Placido Domingos apo edhe tenorave te tjeres si Rolando Vilazon, Jose Cura, Marcello Alvares, Roberto Alagna etj etj, ne kohen e Giglit nuk kishte konkurent, Ishte numer 1.)

  Ishte ne nje province te Italise dhe normalisht ishin mbledhur te gjithe te cilet donin te takonin personin me zerin e art qe kishte magjepsur skenat, Begniamino Giglin. Dikush i therret nga turma edhe i thote qe teatrot jane shume te shtrenjt per te shkuar e degjuar Giglin edhe ata si provinciale nuk do te kishin mundesi kurre ta ndiqnin. Gigli i prekur nga fjalet e tij, hipen diku me lart edhe fillon e kendon Torna Surriento edhe nje arie per kenaqesine e madhe qe i jepte ajo audience qe ishte popull i thjesht ama shume e ndjeshme ndaj muzikes se tij.

  Prandaj edhe Gigli eshte i pa-harrueshem edhe gjithmone eshte quajtur Tenor i popullit.

  Prandaj eshte gjithmone kenaqesi te kendosh per ata qe e ndjejn edhe e vleresojne muziken e bukur (belcanton). S'ka rendesi ku je, ne rruge, ne stacion treni, ne msn, rendesi ka sadisfaksioni qe te jep.

  Parja pune tjeter, pasioni komplet tjeter.

  Kshu Brar kshu. Ne La Scala do vem se sben .
  Ah se harrova .... Nqs do ishte te zgjidhja nje rol qe do doja ta kendoja i ke ren ne kok. Do te zgjidhja Mario Cavaradossin tek Tosca e Puccinit. Roli me magjepses per mua.

  Pershendetje!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Del Monako : 05-12-2005 m 18:12
  HOLLAND...

 9. #149
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Citim Postuar m par nga TiLoNcE
  I kom nigju un dhe ashtu si ti jom mrekullu..i jom lut disa her ti qis ktu..po nuk do
  Zeri i tij osht ..fantastik..po prap ka shume pune per te arit atje ku duhet..

  Suksese Mario.
  Flm per komplimentat! Pse i ndryshove ato qe kishe thon?

  Nejse. Komplimentat e tua jane me specialet.

  Ke pa ti qe kur te kendoj ty, del me bukur se heret e tjera.
  Shpjegohet kshu qe, kur syte edhe mendia shikojn dicka qe i pelqen shume edhe emocionohet, qelizat e trupit behen me aktive edhe me me energji, c'ka ndikon shume ne embelsine edhe timbrin e zerit. Gje qe sjell nje performance shume me te bukur se normalisht.

  Kshu qe sa her qe kendoj une, ke nje detyre. Te me rrish perball!

  HOLLAND...

 10. #150
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  mario..

  ti ske nevoje per asnji " pune me arit ku duhet" sic thot kjo tirloncja.. qe mduket smerr vesh nga kto pune..
  nejse ti kendoji asaj dhe jo vetem ti kendosh por dhe kendoja..kur thot populli..
  pra takohuni e puthuni e nxirrini fundin ketyre punve.. meqe jeni ne nje gjeresi gjeografike ku ju kap treni e busi..
  mo u skuq ore.. se keshtu skuqesha un dikur kur qesh sa ty..e tani pendohem.. per..sa k kandari kam qene.. ne lidhje me cupat..lol.


  beni qejf sa ini te rinj ..pra..

  ti me zerin je ne rregull or cun..sepse un te degjova kur ti kendove thjesht ashtu pa pritur e pa pergatitje akustike vokale e tjera arzualle qe duhen dhe zeri yt me tromaksi kur thon lalucet..

  ty te duhet vetem "fati".. pra ajo rastesia qe i nxjerr disa njerez nga pusi ne skene.. pra nga te panjohur i ben Vipa..

  kjo eshte "puna" qe duhet te besh ti..
  ta lindesh rastin pra..
  se si e qysh sdi cte them.. por po vijne christmas.. dhe njerzit kan nevoje te degjojne muzik te bukur..

  shiko mos te jepet rasti te kendosh diku ndonji o holly najt a uanderfull uord a shubert serenad ( sja them mire emrave ne anglezce..lol.) a dicka te tille.. qofte kjo ndonje kishe a koncert diku.. ku nje gazetar a menaxher do te "zbulonte" talentin tend.. e te marr udhe zeri yt..


  cfare jane pikat e forta tek zeri yt qe un i vleresoj.. kuptonet me pak minuta degjim..

  je ne linjen e xhilit.. pra ne linjen ose llojin e embelsise e ngrohtesise se zerit.. e kjo vleresohet nga muzikdashesit sepse forca dhe trumpet-izmi sjan domsdoshmeri..
  nashi kuptonet se amerikanet duan dhe pak "saksofon" ne ze.. sepse me ate jan ushqyer.. e kjo e veshtirson.. punen plus rinija do anti-muzik.. por ama po ne amerik u gjenden dhe duartrokitesit e Kallasit xhilit Pavarotit e tani te josh grobanit me shoke..

  prandaj o burra puno tek kjo qe tham.. me trokellit neper dyer..
  mo ki turp se..si ka than shkodrani.. marrja tlen pa gja e lypa ka trajsen plot..

  fjal e madhe kjo..

  suksese mario.. albanezi..

  ps.

  e di ti qe tito skipo ka qen albanez-arberesh italie?
  skipo-skipetari..pra..


  dhe ne fund te pershendes ty dhe tjeret me ndonje keng per christmas.. kenduar nga mahalia jakson..
  bubullim eshte.. ose ishte ajo..

 11. #151
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga emile
  E kisha fjalen perve meje, sigurisht...

  une dhe kuqja, sigurisht.
  TBD

 12. #152
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar m par nga Del Monako
  Dikush, shiko postin 124 edhe kliko mbi Jose Carreras.
  Tek ajo faqe nqs ke real player mund te degjosh nje rang te gjere ariesh, kenduar mjeshterisht nga tenori boteror Jose Carreras. Degjim te kendshem.
  Flm Delmonako, dhe na jep nai menyre te dejojme te tuat mer jahu, qe te te gezohemi...


  Citim Postuar m par nga TiLoNcE
  I kom nigju un dhe ashtu si ti jom mrekullu..i jom lut disa her ti qis ktu..po nuk do
  Zeri i tij osht ..fantastik..po prap ka shume pune per te arit atje ku duhet..

  Suksese Mario.
  Ste turp ti moj....lol ka kaq kohe se ke bindur? ashu ashu ne darke....vere ne gjume, vidhja dhe na i posto ketu ti degjojme pastaj

 13. #153
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  I still believe I hear
  hidden beneath the palm trees
  your voice tender and deep
  like the song of a dove
  oh night enchantress
  divine rapture
  delightful thought
  mad intoxication, sweet dream
  in the clear starlight
  I still believe I see
  in between the long sails
  of the warm night breeze
  oh night...  HOLLAND...

 14. #154
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Ju ftoj te gjithe te apasionuar pas kesaj muzike te bukur, miq te mi, te kaloni disa momente te bukura nen tingujt e Traviates se Verdit.

  http://www.columbia.edu/itc/music/reserves/traviata.html

  Ndryshuar pr her t fundit nga Del Monako : 29-01-2006 m 17:40
  HOLLAND...

 15. #155
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Del Monako..

  kujdes Zerin nga i ftohti..

  te uroj qe ky vit te jete viti i daljes tende ne Skene e te na kendoc.. bukur e te te dale nami..se na mbiten zerat e shemtuar gjithandej..

  Suksese!

 16. #156
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  363
  del monako nuk di se si te falenderoj: traviata eshte opera ime e preferuar. nuk me besohet qe kam mundesi ta degjoj gratis dhe kur te dua sepse fatkeqesisht ketu ku jam Cd-ja kushton 30 euro dhe bileta e operas shkon deri 200 euro.......rrofsh dhe suksese ne karrieren tende. per kengetaret e vertete ka vend gjithmone.

 17. #157
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  del monako nuk di se si te falenderoj: traviata eshte opera ime e preferuar. nuk me besohet qe kam mundesi ta degjoj gratis dhe kur te dua sepse fatkeqesisht ketu ku jam Cd-ja kushton 30 euro dhe bileta e operas shkon deri 200 euro.......rrofsh dhe suksese ne karrieren tende. per kengetaret e vertete ka vend gjithmone.
  Ta degjosh "Libiamo Libiamo" edhe te me vic neper shpi duke e kenduar.

  Zere se me ke falenderuar kur me thua qe Traviata eshte e preferuara jote (pasi eshte edhe e imja). Kenaqesia me e madhe eshte kur edhe te tjeret kenaqen me keto perla te pavdekshme. Qe te pelqesh ato duhet te jesh njeri me shpirt, ndjenja e kultur shum te pasur dhe emocione mbi te gjitha.

  Edhe sa per ato biletat 200 euro te besoj. Por ja vlen ama.

  Del Monako..

  kujdes Zerin nga i ftohti..

  te uroj qe ky vit te jete viti i daljes tende ne Skene e te na kendoc.. bukur e te te dale nami..se na mbiten zerat e shemtuar gjithandej..

  Suksese!
  Brar te jap fjalen qe do kujdesem shum , edhe kur te dergoj ftesen te du te vish e te me ulesh ke rradha pare. Kete vit apo tjetrin se dim, nje gje eshte e sigurt, qe skenat do cahen nje dite.

  Degjoje Traviaten me siper degjoje. Mahnitese!
  HOLLAND...

 18. #158
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Nuk e di nese eshte postuar me pare, por meqe po e degjoja mendova ta postoja ketu. Kesaj rradhe po e degjoja nga Luciano.


  La mia latizia infondere vorrei

  Opera- I LOMBARDI- Verdi

  La mia latizia infondere vorrei (fillimi shume i bukur edhe prekes)
  nel suo bel core!
  Vorrei destar co' palpiti
  del mio beato amore
  tante armonie nell'etere
  quanti pianeti egli ha:
  ah! ir seco al cielo, ed ergermi
  dove mortal, mortal non va!
  Ir seco al cielo, ed ergermi
  dove mortal, mortal non va!
  Dove mortale,
  dove mortal mortal non va!
  Dove mortal, mortal, mortal non va!
  Dove mortal, mortal, mortal non va!
  Non va, non va!
  http://www.jccaptures.de/ccmedia/video/lom01a.html

  Tek linku mund ta degjoni edhe ta shikoni arien te interpretuar nga Jose Carerras.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Del Monako : 16-02-2006 m 21:18
  HOLLAND...

 19. #159
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Antarsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  Citim Postuar m par nga Fringo
  Casta Diva (Norma)

  Casta Diva, casta
  Diva, che inargenti
  Queste sacre queste sacre, queste
  sacre antiche piante
  A noi volgi il bel sembiante;
  A noi volgi, a noi volgi il bel sembi-
  ante, il bel sembiante
  Senza nube e senza vel!
  Tempra tu de' cori ardenti!
  Tempra ancor lo zelo andace!
  Spargi in terra quella pace,
  Che regnar tu fai nel Ciel.


  C'te them per kete arie...dicka me ndodh ne shpirt kur e degjoj!
  (me lidh shume me femijerine dhe nenen time)

  Dhe tjetra me e preferuara ime....Habanera(G.Bizet).E pakrahasueshme
  Para disa kohesh e degjova ne cd edhe nga nje mezzosoprano ruse qe me mahniti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ard : 03-03-2006 m 16:44

 20. #160
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  50
  Postime
  660
  Del Monako.....rrofsh qe me dhe mundesine ti degjoj keto perla. Vertete kisha nevoje per to. Per mua jane ilaci i shpirtit dhe me lehteson dhimbjen e mergimit kur i degjoj. Edhe nje here faleminderit dhe suksese vella....

Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prmeti i Edit'h Durhamit: Ndr vendet m t bukura n bot
  Nga dardajan n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 17:49
 2. Ah, m ka mbrthyer vjeshta...
  Nga Xhexho n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 04:47
 3. Artet e Bukura t Shqipris
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 15:59
 4. UNMIK-u rri ktu pr restorante t mira e femra t bukura, thot Daci
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 07-06-2003, 02:56
 5. "E Bukura dhe e Shmtuara" flet piktori Ndini Bardhi
  Nga katana n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 17:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •