Close
Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 201
 1. #41
  forever na kenaqe me ariet qe ke sjell. Qenke thesar per muziken operistike
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  bravaa forevro..

  Po ate Addio dell Pasatto a e gjen nga traviata e Verdit..

  bile te kendume nga Marija kallasi ose Kallajxhiu ne fakt nga stergjyshi saj arvanitas..se sbesoj te jet greke ajo..lol.

  Ti ke mamin apo babin muzikant?

  Trego...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 26-09-2003 m 12:09

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  rrofshi, eshte kenaesi te sjellesh muzike te bukur dhe te tjere ta njohin po aq mire, e tu ringjalle emocione te bukura....

  nga ALCINA e Handel (one of my fav) nje arie goxha e bukur:

  Mi restano le lagrime,

  Mi restano le lagrime,
  direi dell'alma i voti;
  ma i Dei resi ho implacabili,
  e non m'ascolta il ciel,

  Potessi in onda limpida
  sottrar al sole, al di :
  Potessi in sasso volgermi,
  che finirei cos,
  la pena mia crudel.
  Liebe! liebe, lass mich los!

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Postuar m par nga Brari
  Ti ke mamin apo babin muzikant?

  Trego...
  Forevre, tregoji xhaxhit. K (ose m mir sa) muzikant ke pasur & ke n jetn tnde?

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Hi Brari..

  Patjeter qe e gjej..eshte momenti kur kjo merr letren e Alfredos right?.....tekstin po i here, po per arien e kenduar nga kallasi nuk e di nese e kam diku ne PC...nese e gjej, do ta ve si link..

  Kuqja ime e dashur qe me kushton shtrenjte lol, kot nuk i thone KU-NATA i thoshin ku-drita, vete dhe me nxjerr detaje te rendesishme te bio-s/CV sime.... hahhhahahahha, e po, edhe une kam kujt ti ngjaj kam


  Addio, del passato bei sogni ridenti,
  Le rose del volto gi son pallenti;
  L'amore d'Alfredo pur esso mi manca,
  Conforto, sostegno dell'anima stanca
  Ah, della traviata sorridi al desio;
  A lei, deh, perdona; tu accoglila, o Dio,
  Or tutto fin.

  Le gioie, i dolori tra poco avran fine,
  La tomba ai mortali di tutto confine!
  Non lagrima o fiore avr la mia fossa,
  Non croce col nome che copra quest'ossa!
  Ah, della traviata sorridi al desio;
  A lei, deh, perdona; tu accoglila, o Dio,
  Or tutto fin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga forever : 26-09-2003 m 12:37
  Liebe! liebe, lass mich los!

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  nje arie per kunoten time nga l'elisir d'amor..nemorino ne kete aria i kendon Adines se bukur dhe mendon se ajo eshte larg leges se vet..por..dashuria ben cudira (kam degjuar per marrezira deri me tani...po hajt mo)

  Quanto bella, quanto cara!
  Pi la vedo, e pi mi piace...
  ma in quel cor non son capace
  lieve affetto ad inspirar.

  Essa legge, studia, impara...
  non vi ha cosa ad essa ignota...

  Io son sempre un idiota,
  io non so che sospirar.
  Chi la mente mi rischiara?
  Chi m'insegna a farmi amar?
  Liebe! liebe, lass mich los!

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Ku humbet ju klasiket ?

  Korazon e ju tjeret ju pershendes me Bota re te Dvorakut (dvorzhak) qe ja kushton kontinentit Amerikan..

  Cfar mos me tregu?

  Une gjej cdo gje po te dua..

  Ja pa dit asgje jam i bindur se forevri nje nga prindet e ka o Shkodran/e o Korcar/e se ne Terbac ska hy ala muzika klasike...lol.
  Shaka bej se ne fakt talentet nga nuk dalin..Nuk thot kot populli se.. nga ferra vogel del lepuri madh..
  Radio besoj une ka luajtur rol te madh ne kualifikimin e vesheve e shijeve muzikore. Aty ku hyri Radio hyri dhe muzika e dolen dhe talentet. psh ..ne dardh te korces radiot kane hyre heret prej kurbetqareve te amerikes e natyrisht nga dardha kane dale shume artiste.

  Psh nga Gramshi i cili vazhdon te jet Fshat duallen sopranot e mirnjohura motrat...Shqipe Zani etj e nga Peqini duallen tre dirigjentet Teqja, Deda e me duket dhe Krantja (kavaja).

  Megjithate Degjuesit e muzikes se bukur klasike jane kryesisht nga brigjet e Lanes...lol.

  E di c'tha Pavaroti nje dizaj..ne Tv ..

  tenori me i madh sot eshte Domingo..

  Ku na humbi shpirti fshehur?

  Ja nashti nje lajm nga Tirana..

  g55 thote:

  .....


  Opera "La boheme" el me sukses sezonin e ri artistik n TKOB  "La Boheme", dhe magjia nis aty ...

  1.

  N nj atmosfer krejt t veant, magjike, me pjesmarrjen e shum autoriteteve t kulturs, artist, politiks dhe shoqris shqiptare, u shfaq n mbrmjen e 1 tetorit opera tragjike "La boheme". N kontrast me realtietin e jashtm, krejt ndryshe ishte atmosfera n salln e TKOB-it. Pothuajse pr her t par n historin 50- vjeare t operas shqiptare, nj kryevepr e till botrore zbriste n skenn e vogl n efektet dhe mjeshtrin e artistve q vinin nga atdheu i operas botrore. Q nga pritja, skenografia, pjesmarrja e jashtzakonshme e artistve t huaj, dirigjimi mjeshtror i maestros, zrat e vokalet e kngtarve, sjellja dhe interpretimi skenik, t bindnin se aty kishte vrtet opera, magji.

  Artistt tan m t vjetr kujtuan edhe nj her kohn e studimeve t tyre, artistt e rinj, gjetn ndrrn q e kan vetm sallat e mdha n Itali e gjetk, publiku pr her t par thithi nj opera t vrtet.

  2.

  Opera tragjike "La Boheme" e kompozitorit italian Giacomo Puccini, ndr m t shfaqurat n skenat botrore, eli sezonin artistik m 1 tetor, n Teatrin Kombtar t Operas dhe Baletit, n Tiran.

  Opera me katr akte "La Boheme", nj shfaqje e realizuar me binjakzimin e Teatrit shqiptar t Operas dhe Teatrit t Operas s Roms (Itali) solli edhe emra t njohur t skenave operistike dinjitoze t Sofies, Bukureshtit, Shkupit, Sarajevs dhe Tirans.

  Kjo opera n skenn shqiptare ishte nj produksion krejt i veant ideuar enkas pr 50- vjetorin e krijimit t Teatrit Kombtar t Operas dhe Baletit (1953) q realizohet me mbshtetjen e veant t Institutit Italian t Kulturs n Tiran. Artistt q sjellin kt vepr n Tiran nuk jan emra q interpretojn n periferit e bots, por ata vijn nga skenat e mdha metropolitane. E cilsuar si kryevepra e koncizitetit dhe e dramaturgjis, opera me katr akte "La Boheme", n skenn shqiptare nn interpretimin e artistve t shquar si Cvetan Stojanovski nga Maqedonia n rolin e Rudolfos, Ventzeslav Anastasov nga Bullgaria n rolin e Shonarit, Saver Barnea nga Rumania n rolin e Marcelos, Ivica Sharia nga Bosnja n rolin e Kolinit si dhe artistt shqiptar Sidrit Bejleri n rolin e Benouas, e magjishmja Marjana Leka n rolin e Mimis, Rosella Bevacqua nga Italia n rolin e Myzets, Besnik Mullai n rolin e Parpinjolit, Edvin Kastrati n rolin e Alcindoros, si dhe n rolin e doganierit Pandush Koka.

  N ditt n vazhdim do t interpretojn edhe t tjer kngtar t shquar si Etleva Golemi n rolin e Mimis, Ogert Islami rolin e Shonarit, Renis Hyka n rolin e Marcellos, etj.

  Opera pati shklqimin e saj nn dirizhimin e mjeshtrit t ardhur nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Cristopher Franklin, skenografi t Lele Luzzatit, kostumografi t Santuzza Callit, nn regjin e regjisores italiane Ariana Salzano, sipas nj rivnieje t regjisorit t njohur n bot, italianit Filippo Crivelli.

  3.

  Historia e njohur e ksaj opere risjell edhe njher dashurin me shikim t par midis Marelos dhe Mimis q m von shndrrohet n nj dram t dhimbshme, pasi Mimi zbulon se vuan nga nj smundje e pashrueshme. Jeta djaloshare e katr bohemve, ndrpritet nga hyrja e beft e Muzets q sjell Mimin n gjendje shum t rnd. As dashuria e Marelos dhe as sakrificat e Muzets, Kolinit, nuk arrijn ta mbajn Mimin n jet. Pr regjisoren Salzano kjo opera, "La Boheme", sht nj vepr e madhe q s'mund t realizohet pa prkushtimin e t gjithve". Opera "La Boheme", e shkruar n vitin 1896, me libret t Giuseppe Giacosas dhe Luigi Illicas, q i takon rryms s verizmit (t vrtets), mbetet nj nga operat m t suksesshme dhe nga m populloret, dhe vazhdon t luhet n t gjitha teatrot prestigjoz t operas n bot.

  4.

  Pr her t par "Bohema" sht vn n skenn e Teatrit t Operas n Tiran n Maj t vitit 1963 me dirigjent M.Krantja dhe regji t J.Trujas, ku n rolet kryesore kan interpretuar Gaqo ako, Avni Mula, Nina Mula etj. Ajo sht rivn edhe tri her t tjera n skenn e Teatrit t Operas, prkatsisht n vitet 1971 nga regjisori Luigj Gurakuqi, n 1985 nga Gaqo ako, n 2002 nga Armand Bora.

  Pr publikun shqiptar kjo opera do t shfaqet dhe n datat 2, 4 dhe 5 tetor t ktij sezoni artistik.

  .................

 8. #48
  afer detit Maska e Simpatikja
  Antarsuar
  13-09-2003
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  93
  Nje nder me te bukurat eshte, "CASTADIVA"

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Hector Berlioz nga La Damnation de Faust:

  D'amour l'ardente flamme,
  Consume mes beaux jours.
  Ah! la paix de mon me
  A donc fui pour toujours!

  Son dpart, son absence
  Sont pour moi le cercueil,
  Et loin de sa prsence,
  Tout me parat en deuil.
  Alors ma pauvre tte
  Se drange bientt,
  Mon faible cur s'arrte,
  Puis se glace aussitt.

  Sa marche que j'admire,
  Son port si gracieux,
  Sa bouche au doux sourire,
  Le charme de ses yeux,
  Sa voix enchanteresse,
  Dont il sait m'embrser,
  De sa main, la caresse,
  Hlas! et son baiser,
  D'une amoureuse flamme,
  Consument mes beux jours!
  Ah! le paix de mon me
  A donc fui pour toujours!

  Je suis ma fentre,
  Ou dehors, tout le jour -
  C'est pour le voir paratre,
  Ou hter son retour.
  Mon cur bat et se presse
  Ds qu'il le sent venir,
  Au gr de ma tendresse,
  Puis-je le retenir!
  O caresses de flamme!
  Que je voudrais un jour
  Voir s'exhaler mon me
  TBD

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  La vita inferno all'infelice...
  LA FORZA DEL DESTINO--------

  La vita inferno all'infelice...
  Invano morte desio!...
  Siviglia! ... Leonora!
  Oh rimembranza! Oh notte
  ch'ogni ben mi rapisti!
  Sar infelice eternamente... scritto.
  Della natal sua terra il padre volle
  spezzar l'estranio giogo, a coll'unirsi
  all'ultima degl'lncas la corona
  cingere confid. Fu vana impresa!
  In un carcere nacqui; m'educava
  il deserto; sol vivo perch ignota
  mia regale stirpe! ...
  I miei parenti sognarono un trono,
  e li dest la scure!
  Oh, quando fine avran le mie sventure!

  O tu che in seno agli angeli
  eternamente pura
  salisti bella, incolume
  dalla mortal iattura,
  O tu che in seno agli angeli
  salisti bella pura
  non iscordar di volger
  lo sguardo a me tapino,
  che senza nome ed esule
  in odio del destino,
  che senza nome ed esule
  in odio del destino,
  chiedo anelando, ahi misero,
  chiedo anelando, ahi misero,
  la morte d'incontrar..: .

  Leonora mia, soccorrimi,
  Leonora mia, soccorrimi,
  piet, piet, piet,
  del mio penar.
  Leonora soccorrimi,
  piet, del mio penar.
  Leonora mia,
  piet, piet, del mio penar.
  Soccorrimi, piet, de me.  Life is a place of torment to the victim of
  misfortune... In vain I long for death! ... Seville!... Leonora!
  Oh, memories! Oh, night
  that robbed me of every good!
  I shall be eternally unhappy... it is written.
  My father wished to shatter the foreign yoke
  of his native land and, by uniting himself
  with the last of the Incas, thought to assume
  the crown. The undertaking proved vain.
  I was born in prison; educated
  in the wilderness; I am alive only because
  my royal lineage is unknown!...
  My parents dreamed of a throne,
  and the axe awoke them!...
  Oh, when will my misfortune end?

  Oh you who have ascended
  forever pure to the angels' bosom,
  beautiful, unscathed
  by human misfortune,
  Oh you who have ascended
  beautiful and pure
  do not forget to look
  on me, miserable wretch,
  I who - nameless, exiled,
  at odds with fortune,
  I who - nameless, exiled,
  at odds with fortune,
  gasping, I yearn, poor me,
  gasping, I yearn, poor me,
  to encounter death...

  Leonora mine, help me,
  Leonora mine, help me,
  have pity, have pity, have pity
  on my sufferings.
  Leonora, help me,
  have pity on my sufferings.
  Leonora mine,
  have pity, have pity on my sufferings.
  Help me, have pity on me.
  TBD

 11. #51
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Te dashur simapatizues te muzikes klasike. Mu be shume qejfi kur pashe se kishte nje teme te tille si kjo dhe pershendes nismetarin e temes. U kenaqa shume kur pashe qe edhe iu i njihni ato arie aq emocionuese te muzikes klasike qe per mua jane te pazevendesueshme. Sic e shikoni edhe nga emri qe kam ketu ne forum eshte mbiemri i te madhit tenor italian Mario Del Monaco por e kam vene Del Monako per ta shqiptartizuar pak emrin. Megjithate jeta ime ka nje lidhje shume te madhe me muziken klasike dhe besoj qe do te me ndjeke gjithe jetes sime. Edhe personi qe eshte ne ftografi poshte emrit tim ka qene nje tenor mjaft i shquar ne tetrin e operas dhe baletit, ne ate moment duke kenduarne Tiran operan Cavalleria Rusticana. Person shume i afert, qe ka ndikuar mjaft ne dashurine time per muziken klasike. I kam pare dhe i kam ndjekur gjithe keto rolet qe kur kam qene ne moshen 5-6 vjecare. Me falini per keto komente, por e kam me pasion muziken klasike. Ja dhe aria "Siciliana" e kendon Turidu, nje perl e operas Cavalleria Rusticana.


  Siciliana, Turiddu's aria from Cavalleria Rusticana

  O Lola c'hai di latti la cammisa
  Si bianca e russa comu la cirasa,
  Quannu t'affaci fai la vucca a risa,
  Biatu pi lu primu cu ti vasa!
  Ntra la puorta tua lu sangu spasu,
  Ma nun me mpuorta si ce muoru accisu-
  E si ce muoru e vaju'n paradisu
  Si nun ce truovo a ttia, mancu ce trasu.

  (Mascagni)

  Pershendetje te gjitheve
  HOLLAND...

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256

  Amor ti vieta
  Umberto Giordano - FEDORA

  Amor ti vieta di non amar.
  La man tua lieve, che mi respinge,
  cerca la stretta della mia man
  La tua pupilla esprime: "lamo"
  se il labbro dice: "Non tamer" Amor forbids you


  Amor forbids you not to love.
  That gentle hand that rejects me
  seeks the pressure of my hand;
  Your eyes say: "I love you"
  even if your lips say: :"I wont!"
  TBD

 13. #53
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Nje nga ariet e mia te preferuara, qe renditet ne te njejtin nivel me E lucevan le stelle dhe arie te tjera po kaq te bukura. Kjo arie per mendimin tim eshte adapt per zerin e nje tenori lirik, potencial. Si zeri im psh :-)

  Eshte aria "L'amento di Federico"

  (L'Arlesiana)(It's that familiar tale)

  E la solita storia del pastore...
  Il povero ragazzo voleva raccontarla e s'addormi.
  C'e nel sonno l'oblio. Come l'invidio!
  Anch'io vorrei dormir cosi, nel sonno almen l'oblio trovar!
  La pace sol cercando io vo'. Vorrei poter tutto scordar!
  Ma ogni sforzo e vano. Davanti ho sempre
  Davanti ho sempre di lei il dolce sembiante.
  La pace tolta e solo a me. Perche degg'io tanto penar?
  Lei! sempre lei mi parla ancor! Fatale vision, mi lascia!
  Mi fai tanto male, Ahime!
  HOLLAND...

 14. #54
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430

  "Questa o quella" - Rigoletto

  "Questa o quella" - Rigoletto

  Kjo arie eshte ne aktin e pare te operas Rigoletto. Duca di Mantova e kendo perkrah Marullos, ne ate feste groteske ne pallatin e tij. Eshte aria e pare ne kete Opera dhe nje arie shume pikante. Ashtu si La dona e mobile edhe kjo arie shpreh shpirtin e Duces, pershkruan Duken dhe ndjenjat e tij per cdo femer.

  Questa o quella per me pari sono
  A quantaltre dintorno mi vedo,
  Del mio core limpero non cedo
  Meglio ad una che ad altra belta.
  La costoro avvenenza e qual dono
  Di che il fato ne infiora la vita;
  Soggi questa mi torna gradita,
  Forse unaltra doman lo sara.

  La costanza, tiranna del core,
  Detestiamo qual morbo crudele,
  Sol chi vuole si serbi fedele;
  Non vha amor, se non ve liberta.
  De mariti il geloso furore,
  Degli amanti le smanie derido,
  Anco dArgo i centocchi disfido
  Se mi punge una qualche belta.

  Para ca ditesh e pashe operan Rigoletto ne Metropolitan Opera NYC. Ishte mrekulli, pavareisht se tenori dhe Baritoni, pra Rigoleto nuk qene ne lartesine e duhur.
  HOLLAND...

 15. #55
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430

  Ah forse lui

  Ja dhe ari e famshe e Violetes ne operan me popullore te verdit La Traviata

  VIOLETTA
  E' strano! e' strano! in core
  Scolpiti ho quegli accenti!
  Sari'a per me sventura un serio amore?
  Che risolvi, o turbata anima mia?
  Null'uomo ancora t'accendeva O gioia
  Ch'io non conobbi, essere amata amando!
  E sdegnarla poss'io
  Per l'aride follie del viver mio?
  Ah, fors'e' lui che l'anima
  Solinga ne' tumulti
  Godea sovente pingere
  De' suoi colori occulti!
  Lui che modesto e vigile
  All'egre soglie ascese,
  E nuova febbre accese,
  Destandomi all'amor.
  A quell'amor ch'e' palpito
  Dell'universo intero,
  Misterioso, altero,
  Croce e delizia al cor.
  A me fanciulla, un candido
  E trepido desire
  Questi effigio' dolcissimo
  Signor dell'avvenire,
  Quando ne' cieli il raggio
  Di sua belta' vedea,
  E tutta me pascea
  Di quel divino error.
  Senti'a che amore e' palpito
  Dell'universo intero,
  Misterioso, altero,
  Croce e delizia al cor!
  (Resta concentrata un istante, poi dice)
  Follie! follie delirio vano e' questo!
  Povera donna, sola
  Abbandonata in questo
  Popoloso deserto
  Che appellano Parigi,
  Che spero or piu'?
  Che far degg'io!
  Gioire,
  Di volutta' nei vortici perire.
  Sempre libera degg'io
  Folleggiar di gioia in gioia,
  Vo' che scorra il viver mio
  Pei sentieri del piacer,
  Nasca il giorno, o il giorno muoia,
  Sempre lieta ne' ritrovi
  A diletti sempre nuovi
  Dee volare il mio pensier.

  Kjo shoqerohet edhe me nderhyrje te Alfredos i cili kendon mbrapa skenes.
  HOLLAND...

 16. #56
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Po kjo are, e cila kendohet nga Mario Cavaradossi ne aktin e pare te operas Tosca, ju kujtohet. Eshte nje arie ne te cilen Mario Cavaradossi i kendon bukurise trupore te Florias. I mahnitur nga ajo, ai si piktor qe eshte kendon arien Recondita armonia. Nje nga ariet qe i jep shije kesaj opere te pavdekshme te Puccinit. Jose Carreras e ka te veten kete.

  Recondita armonia
  di bellezze diverse! E bruna Floria,
  l'ardente amante mia...

  E te, beltade ignota...
  cinta di chiome bionde,
  tu azzurro hai l'occhio,
  Tosca ha l'oocchino nero!

  L'arte nel suo mistero
  le diverse bellezze insiem confonde;
  ma nel ritrar costei
  il mio solo pensiero, Tosca, sei tu!
  HOLLAND...

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-11-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  11
  Pershendetje , Super- Mario !

  Ai zoteria ne foto mua me duket si Kristaq Paspali i lagjes sime.
  Shkalla 16 , Ap # 261.
  Apo e kam gabim?

  Korazon !!!!!! Bore e madhe andej me duket .

 18. #58
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  ???? Kush eshte super Mario? Mario Cavaradossi?
  Pastaj KRISTAQIN tat se njof un. Ti po e njofe thuj ti boj te fala gjyshes.
  HOLLAND...

 19. #59
  'paskeni shkuar deri tek Z. Paspali ???
  Shum thashetheme bni ju, lagja "neve".  Vazhdojm me ariet tani !

  Nga "La Fanciulla del West " t Giacomo Puccinit dgjoni:
  "Ch'ella mi creda libero e lontano" knduar nga Placido Domingo.
  Mir muzika q sht e mrekullueshme, por sa bukur e kndon ....
  Ahhhhh!!!!  Fjalt e Dick Johnson ( Ramerrez ) , drejtuar Minnie-t .

  Ch'ella mi creda libero e lontano,
  sopra una nuova via di redenzione!
  Aspetter ch'io torni...
  e passeranno i giorni,
  e passeranno i giorni
  ed io, ed io non torner,
  ed io non torner.
  Minnie, della mia vita mio solo fiore,
  Minnie, che m'hai voluto tanto bene,
  tanto bene!
  Ah, tu della mia vita mio solo fior!


  * * *

  ( dhe pr ata q e kan m t leht inglizen)

  Let her believe that I'm free and far away,
  on a new path to redemption!
  She'll await my return...
  and the days will pass,
  and the days will pass
  and I, I will not be coming back,
  I'll not be coming back.
  Minnie, only flower of my life,
  Minnie, you loved me so dearly,
  so dearly!
  Ah, you're the only flower of my life!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #60
  La Danza (tarantella napoletana) - Gioachino Rossini -
  Luciano Pavarotti


  Gi la luna in mezzo al mare,
  mamma mia, si salter;
  l'ora bella per danzare,
  chi in amor non mancher.
  Gi la luna in mezzo al mare,
  mamma mia, si salter;
  l'ora bella per danzare,
  chi in amor non mancher.
  Gi la luna in mezzo al mare,
  mamma mia si salter.
  Presto in danza a tondo a tondo,
  donne mie, venite qu;
  un garzon bello e giocondo
  a ciascuna toccher.
  Finch in ciel brilla una stella
  e la luna splender,
  il pi bel con la bella
  tutta notte danzer.
  Mamma mi, mamma mia,
  gi la luna in mezzo al mare,
  mamma mia, mamma mia,
  mamma mia,si salter,
  frinche, frinche, frinche, frinche frinche,
  mamma mi, mamma mia,
  mamma mia, si salter,
  a la ra la ra la ra
  a la ra la la la ra
  la ra la ra la la ra
  la la la ra la ra .....
  Salta, salta, gira, gira,
  ogni coppia a cerchio va;
  gi s'avanza,
  si ritira e all'assalto torner:
  Salta, salta, gira, gira,
  ogni coppia a cerchio va;
  gi s'avanza,
  si ritira e all'assalto torner.
  Serra, serra colla bionda,
  colla bruna qua e l,
  colla rossa va a seconda,
  colla smorta fermo sosta.
  Viva il ballo a tondo a tondo,
  sono un re,sono un pasci;
  il pi bel piacer del mondo,
  la pi cara volutt.  Eh ....vallzon "rinia" n natn me hn...
  Ndryshuar pr her t fundit nga MI CORAZON : 15-03-2004 m 15:55
  Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prmeti i Edit'h Durhamit: Ndr vendet m t bukura n bot
  Nga dardajan n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 17:49
 2. Ah, m ka mbrthyer vjeshta...
  Nga Xhexho n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-10-2006, 04:47
 3. Artet e Bukura t Shqipris
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 15:59
 4. UNMIK-u rri ktu pr restorante t mira e femra t bukura, thot Daci
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 07-06-2003, 02:56
 5. "E Bukura dhe e Shmtuara" flet piktori Ndini Bardhi
  Nga katana n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 17:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •