Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 43
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585

  Tironsit q skalitn shprehje n gjuhn e sotme shqipe

  Tironsit q skalitn shprehje n gjuhn e sotme shqipe


  Ata jan personazhe t Tirans s vjetr, por q sot e ksaj dite
  vazhdojn t jetojn mes kryeqytetasve. Nuk kan ndonj bust, nuk jan t vendosur n tabelat me emrtimet e rrugve, por jan gjall mes gjuhs s qytetarve. Ata jan njerz t famshm jo se kan dhn kontribute t veata n shoqri, por se me batuta dhe personalitetin e tyre jan kthyer n krahasime t shum situatave. Thuajse gjithkush ka dgjuar mbi Shaban Qosen, kur me shaka dikush t thot se "je br si Shaban Qosja", apo si Rati i Mol Jajes dhe Lymi i Tutit. Mes ktyre rreshtave ne do t tregojm historin e personazheve m pikante dhe batutat e tyre t cilat prdoren edhe sot e ksaj dite.

  Lymi i Tutit
  Lymi ka qen nj tiranas me probleme mendore. Ai dilte rrugve dhe mblidhte teneqe e hekurishte. Pamja e tij ka qen e prafrt me nj endacak q, plus rrobave t palara dhe t shqyera, i rridhnin edhe jarg nga goja. Lymi i Tutit teksa mblidhte hekurishte npr kazan plehrash, kndonte kngn "O siiliana bruna, bruna, bruna kome te"..., nj kng t vjetr italiane. Por, edhe pse ishte i uditshm, t tjert thon se ka qen njeri i mir. N ato koh Lymi i Tutit shkon te Kryegjyshata (bhet fjal para vitit 1967), por asnj nga t pranishmit s'ia varte. Teksa sillej vrdall, Lymi sheh Babain e Madh t Kryegjyshats dhe i tregon me dor nj vend t cilin ia sugjeron pr t ndrtuar nj xhami. Si pr udi at nat Babai kishte par n ndrr t njjtn gj dhe urdhroi t tjert ta lanin dhe ta ushqenin do dit Lymin e Tutit...

  Shaban Qosja
  Shaban Qosja shiste pem, pra, fruta-perime te Rruga e Kavajs. Shabanit i ishte br mendja havale, sepse e kishte hundn e madhe dhe t gjith e thrrisnin "hunderr". Kishte edhe raste kur kalimtart nuk e shihnin Shabanin dhe nuk i flisnin, por ky i fundit grricej srish, duke iu drejtuar: "Pse po m'shef me... apo do me m'sha nga huna!?"

  Grat e Shabs
  "Jeni bo si grat e Shabon Zelks" sht krahasimi pr femrat q rrin t mbyllura gjith ditn dhe vetm punojn shum e nuk din t bjn asgj tjetr, madje edhe bisedat i refuzojn. Dikur kjo shprehje prdorej n nj form t till: Njelt gjith' ditn
  n'gavat si grat e Shabon Zelks."

  Rati i Mol Jajes
  Rati ka qen nj personazh mjaft i veant dhe i uditshm. Me
  flokt e gjat e t shpupurisur ai shihte vetm punn e vet. Ratin e Mol Jajes e tregojn shum patriot, madje n kohn e Zogut nj grup patriotsh bn krkes q atij t'i lidhej nj pension i veant, pension t cilin Rati nuk e pranoi. Kshtu, miqt u detyruan t bindnin gruan e Ratit pr ta trhequr pensionin dhe deri kur ka vdekur, Rati nuk e ka marr vesh q merrte nga shteti pensionin t cilin e kishte refuzuar. Me Ratin e Mol Jajes krahasojn njerzit me flok t gjat e t shpupurisur.

  Kali dhe Rrema.
  Kjo ka qen nj shprehje pr lufttart. Rrema ka qen nj prej tyre q shkoi pr t luftuar dhe humbi jetn, ndrsa n shtpi iu kthye vetm kali. N kt rast shprehja prdoret pr njerzit q shkojn t blejn dhe kthehen duarbosh.

  Simitet e Xhepit
  Xhepi ka qen nj furxhi dhe bnte simite shum t mira. N kt
  rast shprehja sht pozitive dhe sht prdorur kur ndonj t ofron gatim t servirur bukur. "Ma ke qit kt omlsin si simitet e Xhep Balls."

  Alem Bylyri
  sht nj nga personazhet m t njohura, i cili prshndeste dhe u fliste t gjith njerzve. Shprehja: "Je bo si Lem Bylyri."

  Pina e Conit
  Ka qen nj grua mjaft e dobt dhe e vockl n trup, q rrinte
  gjith ditn n maj t takave t larta.

  Rrtelia Ilia
  Ka qen nj ortodoks Tiranas q ishte mjaft vesvesali.

 2. 2 antart m posht falenderuan drini_n_TR pr mendimin e shprehur n kt postim:

  fjo.16 (06-04-2015),murik (16-12-2015)

 3. #2
  DRINI !
  Se do te vinte dita , qe do te lexoja ne forumin e gjuhes shqipe per LYMIN E TUTIT, s'ma kish marre mendja kurre !
  Coje postin tek humori shqiptar ose tek padogana.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Drini,

  i ke mbledhur ti keto te dhena, apo e ke nga ndonje artikull?

  Sido qe te jete, kane harruar nje personazh te njohur me emrin Kizi i Pazarit. Nuk e di se si quhej realisht me emer me mbiemer, por ka qene nje grua trupvogel qe ecte rrugeve prane Pazarit te Ri (ne fund te viteve '80) dhe qeshte e qeshte, (ne fakt ajo ngjante me shume sikur zgerdhihej duke nxjerre dhembet). Kane pas perdorur dikur nje shprehje...."C'me qesh ashtu si Kizi i Pazarit".
  Korason, meqe ke nderhyre tek kjo teme, po ti a e mban mend Kizin?

 5. #4
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  Postuar m par nga Dita
  Drini,

  i ke mbledhur ti keto te dhena, apo e ke nga ndonje artikull?

  Sido qe te jete, kane harruar nje personazh te njohur me emrin Kizi i Pazarit. Nuk e di se si quhej realisht me emer me mbiemer, por ka qene nje grua trupvogel qe ecte rrugeve prane Pazarit te Ri (ne fund te viteve '80) dhe qeshte e qeshte, (ne fakt ajo ngjante me shume sikur zgerdhihej duke nxjerre dhembet). Kane pas perdorur dikur nje shprehje...."C'me qesh ashtu si Kizi i Pazarit".
  Korason, meqe ke nderhyre tek kjo teme, po ti a e mban mend Kizin?
  Per femrat kur nuk i prisnin floket bukur (mire) thoshin se "M'je bo si Kizi".

  Kane harruar pa permendur edhe Gezim (Xim) Kulufin, aq i njohur ne vitet 80 dhe fillim te 90.

 6. #5
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,657
  Postuar m par nga Bokerrima
  Per femrat kur nuk i prisnin floket bukur (mire) thoshin se "M'je bo si Kizi".

  Kane harruar pa permendur edhe Gezim (Xim) Kulufin, aq i njohur ne vitet 80 dhe fillim te 90.

  hahahhahaha lol cna kujtuat keto gjera ..." mje bere si Kizi " * lolol

  dhe ate gezim kulufin lol ... te zinte tmerri po te afrohej ai afer ..

  Pink
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #6
  Postuar m par nga Dita
  Drini,

  i ke mbledhur ti keto te dhena, apo e ke nga ndonje artikull?

  Sido qe te jete, kane harruar nje personazh te njohur me emrin Kizi i Pazarit. Nuk e di se si quhej realisht me emer me mbiemer, por ka qene nje grua trupvogel qe ecte rrugeve prane Pazarit te Ri (ne fund te viteve '80) dhe qeshte e qeshte, (ne fakt ajo ngjante me shume sikur zgerdhihej duke nxjerre dhembet). Kane pas perdorur dikur nje shprehje...."C'me qesh ashtu si Kizi i Pazarit".
  Korason, meqe ke nderhyre tek kjo teme, po ti a e mban mend Kizin?
  Gabohesh DITA !
  Ka qene Cija e pazarit. Kizi ka qene vetem KIZ !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 8. #7
  i/e larguar
  Antarsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Drini-LA

  Cere je duke bo mer bab keshtu ka mi paske gjet keto emra. Keto kane qene fatkeqes tirone mer daj, qe tironsit e hershem duke qene pak avdalle, i merrnin neper goje si ato plakat e kqija ne u ngeli emri ner vite... Cdo qytet i shqiperise ka personazhet e vet. Kush oshte tirons njef ato nga tirona e kush oshte p.sh shkodron njef ato nga shkodra.
  Menova se vallai do te kishe permen nojni si Sefer Daja, a Qazim Mulletja,,,a noj Stermos qe vallai jane personazhe per tu permen ne Tirone, e jo fatkeqe e njeres me semundje mendore.
  Me vjen keq se qenke nis ene nga deshira e mire, por pa e zbukuru shume vallai oshte nje pacavure,,, qe edhe tek padogana vallai nuk do te kishte vend.
  Gzim Klufi - ka qene i semure mendore, e ndaj te semunve mendore ne cdo vend u kushtohej vemendje te modhe, ne shqiperi e pak me shume Tirone ata u tallnin e u bonin personazhe.
  Vallai me ke zhgenjy me kete shkrim. Per gjuhen shqipe ka shume personazhe qe kane dale nga Tirona dhe qe jane mundu me dhone sadopak ndihmese ne zhvillimin e saj. NUk oshte vendi ketu por po permend nje qe para gati nje jave vdiq nga nje aksident me makine, Liljana (BONATA) CUKALLA shkrimtare per femije, fituese e disa cmimeve per letersine per femije, dhe kryeredaktore e shkelqyer. Personazhe te tille tironas kane dhone ndihmesen e tyre ne gjuhen shqipe...

  Ja kalofsh sa me mire atje ku je
  Ndryshuar pr her t fundit nga kundraRRYMES : 17-09-2003 m 04:18

 9. #8
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  Dita, kt e morra n email, dhe mendova ta hidhja ktu . Lymi Tutit, kt emr e mbaj mnd q i vogl.

  Vallai me ke zhgenjy me kete shkrim. Per gjuhen shqipe ka shume personazhe qe kane dale nga Tirona dhe qe jane mundu me dhone sadopak ndihmese ne zhvillimin e saj.
  M vjen keq q t kam zhgnjyer KundraRryms, por meqnse ti i njifke kta, meqnse edhe shum Tironsa t tjer i njofin, kjo do t thot se t paktn emrin e tyre e kan l n vesht e t shumtve.

  Por megjithat, kurrsesi ata emra t lartprmndur "prbjn" t vetmit tironsa q skalitn shprehje n gjuhn shqipe. Ka edhe t tjer, si ke cituar edhe disa emra t tjer vet ti.

  Drini.

 10. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Drini,

  falemnderit per shpjegimin.
  Korason,

  meqe bere korrigjimin se shtesen "e pazarit" e paska pas mbajtur Cija dhe jo Kizi, te lutem shume me pershkruaj pak Cijen, se une nuk e njihkam. Bashkekohese e Kizit eshte kjo?


  nga Korasoni

  Kizi ka qene vetem KIZ !

 11. #10
  Tipar dallues i Cija-s ne krahasim me Kizin eshte se Cija ka qene edhe grua ( ne i venc ate emer) e perdale. Kurse Kizi ishte vetem deficente.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 12. #11
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  Edhe nj tjetr artikull q m erdhi me ePost:
  - - - - -
  Tironasit e vjetr me shprehjet e "Honit t Dika Beut"

  "Ktu qeka bo si te honi i Dika Beut, gjith ditn laj e lidh Sulejmon" Kto jan shprehje q prdoreshin e vazhdojn t prdoren n Shqiprin e Mesme, por veanrisht n Tiran. T momit paraplqenin shum q nj situat t ndodhur n shtpit e tyre apo me t afrmit ta vishnin me nj "vello" t dal nga gurra e popullit, apo shprehje q jan po aq reale sa edhe jo. Ata merrnin si shmbull personazhe t njohura, ngjarje t mbajtura n gojn e popullit pr shum vite radhazi,apo menuri q ua msonte jeta, pr ta br sa m t plot, sa m t kuptueshm mendimin e tyre. Mes ksaj faqeje po mundohemi t'i rikujtojm edhe nj her shprehjet e njohura tiranase dhe t'i ngacmojm sadopak ata q jan br pjes e tyre.

  Honi i Dika Beut
  "Ktu qeka bo si te Honi i Dika Beut". Kjo sht nj shprehje e prdorur shum n Tiran. Shprehja simbolizon rrmujn e madhe q mund t shoh nj njeri. Krahasimi i saj sht br pikrisht me situatn q ka ndodhur n nj Han, e n kt rast me Honin e Dika Beut. Dika Beu sht person real. E njjta shprehje prdoret edhe duke prmendur nj tjetr person. "Ktu qeka bo si te Honi i Selim Tabakut". Ky i fundit ka pasur nj Han n Lagjen e Tabakve pran Shkolls s Baletit.

  Dushk me gogla
  Kur nj njeri rri kot, apo sht n nj situat t pazgjidhshme, kur mendimet e dhna nuk i vlejn fare, tironsit e vjetr prdorin
  shprehjen: "Ai osht bo si dushk me gogla" apo thjesht "Dushk me
  gogla."

  Sikur me llap me rosat
  Kjo sht shprehja q prdoret pr fmijet e vegjl, apo pr burrat e pakujdesshm q bhen pis. N dialektin tiranas thuhet: "Qeka bo sikur me llap me rosat".

  Me nji li vesh
  "Me nji li vesh dhe buzn tuj qesh". Kjo sht nj shprehje q
  prdoret pr njerzit e thjesht, q i karakterizon mirsia, edhe pse mund t mos jen t pasur. "Me nji li vesh", do t thot me nj rrob veshur (li sht rroba), pra q nuk ka shum pr t'u ndrruar, por buza i ri vetm e qeshur.

  Laj e lidh Sulejmon
  T gjithve u ka ndodhur q n dit t caktuara t mos bjn asgj tjetr vetm t merren me voglsirat e tyre. T hapin e mbyllin sirtart, t lajn makinn apo t lozin n kompjuter. Kur burri i shtpis shihte nuset e djemve apo bashkshorten e tij duke ndenjur gjith ditn kot, apo duke u marr me pun pa duk, prdorte shprehjen "Mete gjith ditn laj e lidh Sulejmonin". Pra Sulejmani presupozon nj foshnje q e ma e vet rri gjith ditn duke i veshur e zhveshur pelenat.

  Qerosi
  Kjo sht nj fjal q prdoret thuajse n t gjitha krahinat e
  vendit, por n forma t ndryshme. Njeriu i pazoti, por fjalshum e mburavec, emrtohet me shprehjen "Hem qeros e. hem fodull".

  Roma me brez
  "Je bo si Roma me brez t'bardh". Ky vlersim prdoret n rastet e manjakve t pastrtis apo vesveselinjve. Roma ka qen nj tiranas i vjetr i cili e mbante veten t veshur kreko.

  Mos ha se po zbrthe bo'n e krthizs
  "Mos ha se po zbrthe bon e krthizs". Bo'n e krthizs nnkupton nyjen e krthizs dhe shprehja lidhet me ata njerz q han shum dhe jan nepsqar.
  - - - - -

  Drini.

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Postime
  738
  Kto personazhet siper jon turpi tirones por po shtoj dhe una ca qe i njof.

  Kizin e pazarit e njof mire se e kisha komshije te lagja ke selvia, gjithe qyrre dhe jarge u sorrolaste neper lagje gjith diten. vdiq para nja 5 vjetesh e shkreta.

  Qamushi- tifozi budall i tirones tek 21-shi rri gjith diten tu bo hooo-hooooo

  Xim Kulufi- alidems, e majshin shoferat neper atobusa edhe me fotografi bile per fat.

  Jot Budalla- memec tek selvia, 140 kile dhe bote gjith diten uuu...uuu e lete lagjen pa gjum, vdiq paa nja 2 vjetesh.

  Tos topalli- rri aty te libri universitar e qyrravitet verdall gjith diten.

  Cim aslloni- ka i fytyr budallai me gojen dhe hunden si derr, i thon dhe cim hunderri rri te pazari ri dhe neper atobusa e majn shoferat per gallat.

  Taku Nifes- qyrravec debil, rri te pazari ri dhe ne bulevard.

  do kujtoj dhe ca te tjer ene do i sjell me von lol..

 14. #13
  lol na shkrite

  Po "Palle ariu" shprehje tironce eshte? nga nje tironce denbabaden e kam degjuar dhe e kam adoptuar

 15. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  nga Drini

  Qerosi
  Kjo sht nj fjal q prdoret thuajse n t gjitha krahinat e
  vendit, por n forma t ndryshme. Njeriu i pazoti, por fjalshum e mburavec, emrtohet me shprehjen "Hem qeros e. hem fodull".

  Une s'e kisha pare ndonjehere kete shprehje, por nje sishoqe te saj: "Edhe dhi e zgjebosur, edhe bishtin perpjete."

  nga Desaretis

  Po "Palle ariu" shprehje tironce eshte? nga nje tironce denbabaden e kam degjuar dhe e kam adoptuar

  Ketu duhet te jape pergjigje ndonje tironc puro. Sidoqofte nje film humoristik ku eshte perdor kjo shprehje ka qene ai me Ceken ne dimrin 96-97, ku ai shkonte bashke me te shoqen tek lokali i nje shoku te djalit te vet dhe kur vinin njerez qe e njihnin e pyesnin....."ca po ben o Tomi?" "Palle ariu", ia kthente ky.
  Kam dhe nje pyetje per manokllen kur te kthehet prape tek kjo teme. Manoklle, po njerin qe ka pas ndejt ne xhiro te Tiranes dhe qe i thonin cunat te shkonte te ngacmonte gocat, si e ka pas emrin? Ka pas qene i madh ne trup e me fytyre si te eger. Flitet per vitet '90.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 09-12-2003 m 13:09

 16. #15
  i/e larguar
  Antarsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  O mer pse me sillesh ashtu si "ko_qe kanari..."

  Ose pse me sillesh si "por-dha neper breke"

  Dil dil shko shtyp ca mu-tna rruges...

  Mener teje mrome kom pas i katnar per darke...  ka edhe te tjera por gura (lana) popullore ka filluar te shteroje pasi tani e kane zone vendin shprehjet moderne..." o me ke thith gjo ke thi..." "vrej ihere lart siper kaptines se mos ke noj vrime...se vallai nuk i leke gjo mangut *arit"

 17. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  16
  Sa bukur cuna ,
  Qe ma se funi po i qisim te zeze mbi te bardhe
  aftesite gjuhesore shprehese te tironsve.
  Une jam i menimit se ne jemi te paret per ksi vizatimesh artikuluese
  te figurave ma t'njohtuna t'Tirones .

  Ja keni lujt per bese !
  Per Shqiperine Etnike !

 18. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Postime
  738
  Ai pra osht, cim aslloni me ftyr budalle, gjith jarg, rri ne buleveard ene te pazari ri.

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Jesushaus
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  271
  Postuar m par nga Dita
  Drini,

  i ke mbledhur ti keto te dhena, apo e ke nga ndonje artikull?

  Sido qe te jete, kane harruar nje personazh te njohur me emrin Kizi i Pazarit. Nuk e di se si quhej realisht me emer me mbiemer, por ka qene nje grua trupvogel qe ecte rrugeve prane Pazarit te Ri (ne fund te viteve '80) dhe qeshte e qeshte, (ne fakt ajo ngjante me shume sikur zgerdhihej duke nxjerre dhembet). Kane pas perdorur dikur nje shprehje...."C'me qesh ashtu si Kizi i Pazarit".
  Korason, meqe ke nderhyre tek kjo teme, po ti a e mban mend Kizin?  Kizi Pazarit ka qene nje grua me te meta mendore, Ballkiz Katroshi quhet, nese nuk gaboj. E shkreta e kishte tmerr cmendine, sepse kur kishte festa si p.sh. 1 maji ose festat e nentorit e dergonin ne cmendine e Elbasanit.


  Drini,

  Keto jane shprehje tironse, por skane hyre ne gjuhen shqipe. Gjuha shqipe eshte laberishte e paster. Eshte gjuha e mallakastres se mehmet shehut. Ai u caktua nga partia per ta degjeneruar gjuhen shqipe dhe me ndihmen e patrioteve komuniste kosovare, si rexhep qosja, ia arriti qellimit.

  Zoti ju bekofte!!
  Ditt e njeriut jan si bari;
  ai lulzon si lulja e fushs;
  n qoft se era i kalon sipr,
  ai nuk sht m dhe vendi i tij nuk njihet m.
  Por mirsia e Zotit vazhdon nga prjetsia n prjetsi
  pr ata q kan frik prej tij,
  dhe drejtsia e tij pr bijt e bijve,
  pr ata q respektojn beslidhjen e tij
  dhe mbajn n mendje urdhrimet e tij
  pr t`i zbatuar n praktik.

  Psalmi 103

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Postime
  738
  ver llapa osht me i nolti.

 21. #20
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  nga Jesushaus

  Drini,

  Keto jane shprehje tironse, por skane hyre ne gjuhen shqipe. Gjuha shqipe eshte laberishte e paster. Eshte gjuha e mallakastres se mehmet shehut. Ai u caktua nga partia per ta degjeneruar gjuhen shqipe dhe me ndihmen e patrioteve komuniste kosovare, si rexhep qosja, ia arriti qellimit.

  He me te lumte.


  ...dhe falemnderit per shpjegimin mbi Kizin Jesushaus.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Seksi dhe fillimet e t shkruarit n gjuhn Shqipe.
  Nga shendelli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 26-10-2016, 06:18
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Shkolla e par shqipe n Labov, jo n Kor
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
 4. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •