Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166

  Post Perandort Romak krenoheshin me prejardhjen ilire

  perSHENDETje
  Ne boten e lashte udheheqes-dashesit qe te arinin qellimin e tyre gjithmone reklamonin prej'ardhjen e familjes se tyre, nga nje perendi, gjysem perendi gjysem njerin ose nga nje hero lufte. Kete praktike ndoqen dhe greket e lashte. Kur dinastia e maqedonase e Filipit donte te bashkonte te gjithe greqine , nxirte si pretekst qe e meritonte kete pozite per shkak te prej'ardhjes se Doreve (ne te cilet benin pjese dhe Maqedonasit) nga heroi mitologjik Herakles (ose Herkul). Keshtu kur Greket i'a lane udheheqjen e Mesdheut Romakeve, keta te fundit krijuan nje para'ardhes aristokrat i cili do i lejonte perandorit romak te respektohej me lavdi nga te gjithe njerezit. Kete para'ardhes e gjeten te figura e Eneas!

  Kush ishte Enea....
  Enea ishte princi i Trojes, i cili mori pjese ne luften e Trojeve kundra Grekeve te bashkuar. Kete lufte dhe shkaqet e saj na i ka sqaruar mire Homeri, ne librin e tij Iliada nga ku jane frymezuar shume filma hollivudjan. Ne iliaden Homeri karakterizon Trojet si fis te pasur jo-Greke, dhe shume here Enea ne lufte shfaqet duke thene "luftoni Dardane" (eshte fakt qe sot e kesaj dite bregdeti afer ish-Trojes ne Turqi quhet "Dardanele"). Se c'a ishin Dardanet, e dime te gjithe. Mas shkatrimit te Trojes nga Greket, nje grup Trojanesh me ne krye Enean u nisen per ne Veriperendim.
  Mitologjija romake, tregon se Enea me Trojanet e tjere pas nje udhetimi me aventura ariten ne Italine e Veriut, dhe aty ai ndertoi mbreterine e vet. Mitologjija romake tregon gjithashtu se pas'ardhes se Eneas ishin dhe Romilio me Romeon, te cilet i riti ulkonja dhe me ne fund Romilio do vrasi Romeon ne ate vend ku me vone do ngrihet qyteti i Romes. Keshtu mitologjija do si para'ardhes te thronit perandorak, Enean dhe perandoret romak quheshin dhe pas'ardhes se Eneas i cili ishte dardan.

  Sidoqofte, do ishte absurde te besonim se perandoret romak kishin te gjithe te njejten prej'ardhje (nga Enea). Nuk dime gjithashtu nese Enea ariti vertet ne Itali. Po ajo qe perfitojme eshte se Enea ishte ilir dhe ironia e kesaj historie eshte me te vertet e cuditshme.
  Fund, megjithese te gjithe perandoret romak nuk kishin prej'ardhje ilire nga Enea, kishte shume nga ata qe kishin lindur dhe edukuar nga familje ilire. Nga me te njohurit ishin Klaudio, Deokliciani, Konstandini i Madh, Justiniani (ne Bizant) si dhe shume te tjere me rendesi me te vogel, duke mos haruar se shumica e perandoreve qe udhehoqen Romen ne shekujt 3-5 ishin Ilire.

 2. #2
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  53
  Postime
  384
  Khalid kjo permbledhje eshte nje humor tragjik, i krahasuar me humorin e Tefe Palushes nga Shkodra i cili kur po dilte nga restoranti, tundte barkun sikur kercimtaret turke bejne ritin tradicional te kercimit dhe kur e pyeten disa kalimtare se perse ben keshtu, ai tha se po bej pershesh buken dhe kosin ne stomak, te servirur nga kamarieri ne momente te ndryshme.
  Shume e komplikuar me duket kjo histori.
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 3. #3
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Lis, meqenese ke problem me kuptimin po t'a sqaroje me mire se mase po nxen ndonje gje!!
  1) Kemi te dhena historike qe personi mitologjiko-historik Enea (si dhe Trojanet) ishte Dardan. Dardanet ishin nga fiset me te forta ilire.
  2)Perandoret romak, besonin se shteti romak e kishte fillimin nga Enea dhe se "Perandori" ishte pas'ardhes i Eneas.
  3)Perandoret romak ishin budallej qe besonin nje gje te tille, se kjo ishte e pamundur.
  4)Mua me ben pershtypje se si ata dedikonin prej'ardhjen e perandorise te nje Dardan (Ilir)
  5) Po dhe nese gjerat nuk ishin keshtu neve pak na intereson, se ne nga te dhenat historike dime qe Illiret i kane dhene Romes, perandore dhe ushtarake te denje (Illire koke e kembe)

  Shpresoje qe te c'turbullova ndopak!

 4. #4
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  E para e punes ti nuk di ne te vertet a ka ekzistuar Lufta e trojes
  Per te dale se trojanet ishin me prejardhje ilire.Vete qenia e Homerit eshte vene ne dyshim.
  Mania e jone eshte ti bejme te gjithe Shqiptare.
  Ketu ne USA kam degjuar se edhe vete LINCOLMI,ka pase preardhje shqiptare.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 5. #5
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Kolomb, Illire i bera jo Shqiptare, une nuk jam i sigurte nese ne Shqiptaret jemi pas'ardhes te Illireve.

  Saper Luften e Trojes, eshte bere sipas arqeologeve dhe historianeve, jo vetem nje here po tre here.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Khalid.
  Trojanet nuk luftuan me Greket,te cilet nuk njiheshin fare ne
  1200 pk ,por me Akejt .
  Akili ishte Akej etj.
  Gj t m .

 7. #7
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Gladiator , Akejt ndertauan qytetrimin "Mikenaik" shek. 15-11 p.e.s. deri kur u shkatrua nga Doret. Mikenet (ose Akejt) na lane mbishkrime (ieroglife) te cilat jane sberthyer nga A. Evans dhe perbejne dialekt te gjuhes se lashte greke, pra ishin Grek. Minoet, qytetrim para- Miken, ka shume mundesi te mos ishin Grek.

  Tani, sa i perket Trojanve.... me qe me akuzuan se i bera Shqiptar, e para punes une hipoteza bera dhe vec kesaj nese nuk me besoni mua shpresoje te keni pare filmin hollivudian "Ennea" (vitet 50...) me aktor kryesor Stive Rivesin, ne nje fragment ne film shfaqet Enea duke i thene ushtareve te tij "luftoni Dardane". Kush nuk e pare le ta kerkoje filmin!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Trojanet ishin nje fis me Iliret ,ajo nuk diskutohet,por edhe Akejt ishin Ilire sepse nuk kishin ndryshim nga Trojanet ,qofte ne gjuhe ,veshje armatimi,zotra te njejte ,dhe Homeri thote qe ne Troje ndodhej tempulli i Athines etj.
  Sa per Evansin dhe Ventris ja kane fut kote ,sepse une i kam studiuar deshifrimit e tyre dhe jane rrena .
  Gjuha e Mykenes dhe Kretes eshte shkruar me ( syllable ) rrokje ,dhe gjuha Greke eshte e pa mundur te futet ne ate stil.
  Vere fjalen ( Antropos ) me syllable vjen a-no-to-ro-po-se ,pra deformohet ,kurse shqipja Bu-ri,ka-li,lo-pa etj.
  Mundohu te studish dicka vete dhe do ta kuptosh.
  Gj t m .

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-07-2006
  Postime
  170

  Arrow

  Citim Postuar m par nga gladiator
  Khalid.
  Trojanet nuk luftuan me Greket,te cilet nuk njiheshin fare ne
  1200 pk ,por me Akejt .
  Akili ishte Akej etj.
  Gj t m .
  Ty te lumte pushka more djale!
  Greket, jo vetem me Akajte nuk kane te bejne, por as edhe me Dorianet, Aeolet e Jonet. Opsioni me i mundshem, qe greket te jene dukur per here te pare ne ballkan e me gjere, eshte pikerisht aty, ku mbaron e ashtuquajtura "the dark age" dhe gjithesesi, jo vetem, qe nuk jane autoktone ne ballkan e ne ishujt e Eggjeut dhe nuk kane ardhur as nga veriu i ballkanit e aq me teper t'a kene prejardhjen nga helenet, sic pretendojne, por kane ardhur si pushtues nga jugu dhe u vendosen mbi shtresen pellazge te popullsise dhe se kjo eshte aresyeja, qe atyre u ka mbetur rreth 30% e fjaleve nga pellazget dhe qe perkojne me shqipen.
  Pershendetje my friend

 10. #10
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  232
  Lufta me Fiset qe jetonin ne freqine e sotme kundrejt trojaneve ka ndodhur dhe eshte aprovuar. e keni taze 100%.
  Dhe po ne brendesine dhe jashte mureve te trojes jane gjetur, armatura te grekeve po i quaj, dhe te trojaneve.
  po ne brendesi te mureve te trojes jane gjetur dhe monedha te ilirise.
  Dhe shume ushtare ilire kane marre pjese ne mbrojtje te trojes, si dhe ne rrezimin e saj. Dhe per te mbrojtur faktin qe trojanet kane shume lidhje me iliret, dhe hititet(popull fqinj, apo dhe paksa lidhje me trojanet kane ndihmuar trojanet. dhe kur dariusi i persise qe bente luftra me greket, apo maqedonasit, iliret ishin e vetmja force ushtarake e mirfillte qe i vinin ne ndihme dariusit.
  Tani, kane filluar paksa arkeologet apo historianet e mirfillte boteror te interesohen paksa me shume persa i perket historise se popullit tone, ngaqe pak nga pak po "zhvishet", dhe po ndryshon ato teorite qe kane pasur te huajt per ne.
  Por me duket se profesoret Cifut dine me shume persa u perket ilireve apo shqiptareve. hajt tung iher
  Ergo cogito, ergo sum!

 11. #11
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Perandort ilir n Perandorin Romake

  Kur paraqiten m shum se nj perandor n t njjtn koh, duhet kuptuar se ndodhte q t kishte m shum se nj perandor t cilt mbulonin pjes t hapsirave t pamasa t Perandoris Romake.

  Perandort ilir n Perandorin Romake (sipas viteve t ers son):

  Deci 249-251
  Ostiliani 251
  Klaudi II 268-270
  Aureliani 270-275
  Probi 276-282
  Diokleciani 284-305
  Maksimiani 286-310
  Galeri 305-311
  Konstanci I 305-306
  Severi II 306-307
  Licini 307-323
  Konstantini i Madh 307-337
  Maksimini II 308-313
  Konstantini II 337-340
  Konstanti I 337-350
  Konstanci II 337-361
  Vetranioni 350
  Julian Apostati 360-363
  Joviani 363-364
  Valentiani I 337-375
  Valenti 361-378
  Garciani 375-383
  Valentiniani II 383-392
  Konstanci III 421
  Valentiniani III 425-455
  Marciani 450-457
  Leoni I 457-474
  Leoni II 474
  Anastasi I 491-518
  Justini I 518-527
  Justiniani I 527-565
  Justini II 565-578
  Tiberi II 578-582

  Burimi: Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lir
  My silence doesn't mean I am gone!

Tema t Ngjashme

 1. Dialogu i Muslimanit me Krishterin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 147
  Postimi i Fundit: 07-05-2013, 10:59
 2. Perandoret Ilire te perandorise Romake
  Nga Conquistador n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-11-2008, 16:20
 3. Ilirt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 4. Serbet dhe Shqiptaret
  Nga Muzaka n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-02-2003, 11:35
 5. Perandoret Shqiptar ne Perandorine Romake
  Nga Pelasgian n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-02-2003, 15:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •