Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 66
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690

  Armata Kombtare Shqiptare

  "24 OR AFAT OSE NDRYSHE DO T'JU DETYROJM T LARGOHENI ME MJETE T TJERA
  U L T I M A T U M
  I SHTABIT T PRGJITHSHM T AKSH DREJTUAR DREJTUAR FORCAVE MILITARE TE PUSHTETIT KOLONIALIST SLLAVOMAQEDON

  ARMATA KOMBTARE SHQIPTARE
  SHTABI I PERGJITHSHEM
  NR.01/09/03 AKTI
  KROI I BARDHE, M 01.09.2003


  U L T I M A T U M
  I SHTABIT T PRGJITHSHM T AKSH DREJTUAR DREJTUAR FORCAVE MILITARE TE PUSHTETIT KOLONIALIST SLLAVOMAQEDON


  Shtabi i Prgjithshm i AKSH, sot n datn 01.09.2003, mori ne shqyrtim situaten tragjike t krijuar ne trevat shqiptare te Kumanovs dhe rrethina si rrjedhoje e provokimeve te renda t forcave t mdha ushtarako-policore t pushtetit gjenocidist dhe kolonizator sllavomaqedon te IRJM. Shqiptart, banuesit autokton t ketyre zonave po perjetojn ditt m t zeza t nje terrori t papar shtetrore, provokime te shumta, vringellim armsh dhe nje histerizem t shfrenuar t militareve dhe paramilitareve sllavomaqedon pr "shkeljen me kemb t shqiptarve", si proklamojn "t lumturuar" kta pushtues dhe kolonizator.
  Kto zona t pastra shqiptare kishin afro dy vjete qe i kishin perzn me turp prej vatrave te tyre kolonizatort dhe pushtuesit sllavomaqedon. Kt akt te drejte qyteterues dhe demokratik t shqiptareve, pushteti i papergjegjshem, me prirje te theksuara nacionalfashiste i IRJM e ka konsideruar "si fyerje" te "dinjitetit te kolonizatorit" dhe duke sajuar skenare t dala boje dhe duke gjetur pretekse banale, ju riversulen me forca te shumta militare dhe armatime t rnda Kumanovs dhe rrethinave te tjera shqiptare, nje soj si vepruan t part e tyre kolonialist me ekspeditat gjenocidale. Shprehjet e militareve sllavomaqedonas qe ndodhen sot me izmen e tyre t zeze mbi trupin e shqiptareve se "arritem t'ju shkelim perseri me kembe" tregojne egersine e patreguar te pushtetit okupator dhe kolonizator te se ashtuquajturit shtet pa emer, IRJM. Si rezultat i kesaj jan shperngulur disa shqiptareve nga fshatrat e tyre Maline, Breze, Tanushe etj. t cilt kan kaluar n fshatra t tjera shqiptare.

  Ky akt mizor po ndodh ne syte e nderkombetareve, t cilet, me sa duket po testojne se sa "te durushm jan shqiptart"!
  Ndaj ktij akti barbare nuk reaguan me mjetet e duhura forcat politike shqiptare, n pozit dhe n opozit n IRJM, t cilin e konsiderojme m shum se t paprgjegjshm dhe joatdhetar.
  Veprimet e msiprme terrorizuese dhe kriminale t pushtetit kolonizator sllavomaqedon kane ngjallur nje urrejtje masive popullore t shqiptarve, banues ne shtepite dhe vatrat e tyre. Populli i ktyre anve ka thirrur n ndihm AKSH pr t'i mbrojtur n ditt e zeza q prjetojn. Shtabi i Prgjithshm i AKSH i ka marre masat e duhura dhe po dislokon forcat e AKSH ku i krkon populli i pambrojtur shqiptar, pjell e s cils jan.
  N kushtet e msiprme, bazuar n principet e drejta juridike nderkombtare, n parimin e vetvendosjes, te luftes kunder kolonializmit dhe t vetmbrojtjes se popullsis civile t pambrojtur, Shtabi i Prgjithshm i AKSH, mbeshtetur n aktet e larta juridike q rregullojne veprimtarin e tij, aprovuar me Vendimin e Sekretariatit Vendimarres t FBKSH, dat 28.11.2002, jep kt,
  U L T I M A T U M
  Brenda 24 orve, duke filluar nga ora 16.00 e dats s sotme 01.09.2003 t gjitha forcat ushtarake, policore me gjithe armatimin e tyre t madh t trhiqen plotsisht nga Kumanova dhe t gjitha rrethinat shqiptare.
  N rast se gjat ktij afati kohor kto forca ushtarako-policore sllavomaqedone nuk terhiqen pr t'i ln t qet shqiptart n truallin e tyre, Shtabi i Prgjithshm i AKSH legjitimohet t urdhroj forcat e saj t veprojn pr ta realizuar me do mjete kete obligim atdhetare, qytetare dhe demokratik.
  Apelojm para faktorit nderkombetare veprues ne IRJM q t ndikoj urgjentisht pr t'u plotsuar shqiptarve autokton kt t drejt demokratike dhe t ligjeshme, t drejtn pr t mos patur kolonizator t armatosur gjere n dhmb n trojet dhe shtepit e tyre, ndryshe do t bhen edhe kta faktor prgjegjes pr ka do t ndodhi pas ktij Ultimatumi n vazhdimsi n IRJM.
  U bjm apel dhe dshirojm q forcat politike shqiptare n IRJM, brenda afatit t ktij Ultimatumi, t shprehin qndrimin e tyre politik lidhur me kt akt barbar t pushtetit gjenocidist sllavomaqedonas.

  PR SHTABIN E PRGJITHSHM T AKSH
  Gjeneral *** Vigan Gradica
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  URDHER DITE
  I SHEFIT TE SHTABIT T PRGJITHSHM T AKSH
  SHTABI I PRGJITHSHM I AKSH URDHERON GADISHMRIN LUFTARAKE NR.1 DHE CAKTON FORCAT USHTARAKE QE DO PRBALLOJN REALIZIMIN E DETYRS N RAST T MOS PERMBUSHJES S KRKESAVE T ULTIMATUMIT T TIJ DREJTUAR FORCAVE GJENOCIDISTE SLLAVOMAQEDONE

  ARMATA KOMBTARE SHQIPTARE
  SHTABI I PERGJITHSHM
  NR.01/1/09/2003 AKTI
  KROI I BARDHE, ME 01.09.2003  URDHER DITE
  I SHEFIT TE SHTABIT T PRGJITHSHM T AKSH


  Vllezr dhe motra Lufttar t Liris t AKSH!
  Te nderuar dhe te respektuar drejtues te njesive ushtarake t AKSH!

  Mbeshtetur n Vendimin e Sekretariatit Vendimarres t FBKSH Nr. 134,date 01.09.03 dhe me miratim t Komandantit t Prgjithshm t AKSH, pr shkak t situats s rnd q ju sht shkaktuar popullsis shqiptare t pambrojtur n Kumanove, Tanushe, Vaksinc, Lojan etj., nga ekspeditat ushtarake gjenocidale t pushtetit kolonizator sllavomaqedon te IRJM, n emr t betimit ushtarak qe kemi br, t Platforms s FBKSH qe kemi ne zemr, n emr t idealit ton t shenjt, mbrojtjes dhe lirimit t popullit nga okupatort serbo-sllavomaqedon dhe ribashkimin e trojeve etnike shqiptare ne nje shtet te vetm, ne emr t atdheut, lirise, kombit dhe flamurit,

  U R D H E R O J
  1. Kalimin n gadishmrin luftarake Nr.1 t Divizionit "Skenderbeu" dhe te Divizionit "Adem Jashari".
  2. Forcat speciale pran ktyre divizioneve dhe ato pran Shtabit t Prgjithshm t AKSH, "Anakonda","Comando 98", "Leopardet e Zones 2", "Leopardet e Zones 3", "Debatiket e Zones 3", "Tigrat e Zi", "Debatiket e Zones 2", Batalioni "Tahir Sinani", Batalioni "Lam Berhami", Batalioni "Kastriot Vokshi" dhe Batalioni "Rrahim Beqiri" brenda afatit t Ultimatumit q u kemi dhn forcave sllavomaqedonase t IRJM t prgatiten dhe t mbrijn n vendqendrimet prkatse.
  3. Ky urdhr hyne n fuqi menjehere.

  SHEFI I SHTABIT T PRGJITHSHM T AKSH
  GJENERAL*** VIGAN GRADICA
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 3. #3
  gjendja duket shume shqetesuse,maqedonasit po hakmerren me shqiptaret ,tani pasi qe lufta mbaroi.kjo tregon se sa te ulet dhe te pavlere jane.besoj se shqipetaret do ti pergjigjen ashtu si duhet , Vetem nje mendim e kam se mos eshte kurth ,se mos me kete maqedonasit duan te dine se ku eshte AKSH dhe per te percjelle te nderkombetaret mendimin se shqiptaret ,jane ata qe nuk rrine rehat
  Nuk ka perndi tjetr prve ZOTIT

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  DEKLARAT E GJENERAL VIGAN GRADICSonstatojm se qeveria gangestere e Cervenkovskit ka marr "bekimin" e nje pjese t faktorit ndrkombtar dhe t pushtetareve shqiptare. Po rishqyrtojme situatn dhe t'i japim msimin historik terrorizmit shtetrore sllavomaqedon.
  Ju bjm thirrje atyre pak shqiptarve qe kan veshur uniformn e turpit t policise dhe ushtris sllavomaqedone dhe q u prijn ekspeditave gjenocidale t ktij pushteti kolonizator t hedhin posht kt uniform dhe t largohen menjehere n shtpite e tyre. Ndryshe nse shkojn "si qeni n vresht" fajtor jan ata vet dhe familjet e tyre.

  Shtabi i Prgjithshm i AKSH mori n konsiderat Vendimin e Sekretariatit Vendimarrs te FBKSH pr t apilkuar nje detant post ultimatum pr t'i len koh politiks dhe faktoreve nderkombetar t marrin masat prkatse pr militarizimin e Kumanoves dhe zonave t tjera shqiptare rreth saj nga ekspeditat ndeshkuese etnike qe ka ndermarre pushteti kolonialist sllavomaqedon.

  Egersia e sllavomaqedoneve lidhet me konfliktin e vitit 2001. Ata e kane ndjere dhe e ndjejne veten te poshteruar nga sa ju ndodhi me shqiptaret e armatosur ate vit, dhe mllefin kane kohe qe e akumulojne dhe duan ta zbrazin. Menduan se ju erdhi momenti per te vepruar, ndaj ju drejtuan me egersi Kumanoves, Likoves, Vaksinces dhe fshatrave te tjera shqiptare per t'u hakmarrur me mjete barbare.

  Ne nuk e kemi hequr gjendjen e gatishmerise se jashtzakonshme dhe po ndjekim me kujdes zhvillimin e situates ne zonen e krizes. I kemi urdheruar forcat tona te AKSH qe i kane vene ne mes te dy zjarreve forcat sllavomaqedone qe te tregohen maksimalisht te kujdeseshme sepse brenda zones se krizes jane edhe njerezit tane. Nse do t shohim q forcat militare sllavomaqedone do t kryejne qoft edhe nj veprim t vogl ndshkues ndaj popullsise dhe forcave tona, do t'u japim mesimin e duhur historik.

  Gjejme rastin t'u drejtojme nje apel forcave nderkombetare, posaerisht zedhenesit te NATO-s n IRJM zotit Lejt, qe t bjn rolin e diplomatit dhe te mos bjere n nivelin e qeverise gangestere gjenocidiste sllavomaqedonase dhe te fyje me zhargone rruge Luftetaret e Lirise te AKSH. N se dshirojn t na njoh keta te huaj le t vijn dhe t bisedojn me ne. Ju kujtojm vetem nje fakt: 70 prqind e atyre qe jane ne radht e AKSH jan me arsim t lart ose student t viteve t fundit. Asnj person i denuar pr krime nga gjykatat nuk eshte rekrutuar dhe nuk do te rekrutohet ne AKSH. Ndaj jemi te detyruar t'u themi t ndalin gjuhen e helmatisur nga idologjia gjenocidiste serbo-sllavomaqedone dhe te mos na provokojne m. Ndryshe do t'u japim msimin e duhur q t na njohin mire.

  Apelojm para disa politikaneve shqiptare, deputet apo ish-luftetare te UK q t mos bashkohen padashur n "korin" antishqiptar t sllavomaqedonve duke u munduar ta zvoglojn padrejtsisht forcn reale t AKSH. Ish-UK u shperbe qysh kur u firmos "Marreveshja famekeqe e Ohrit". Ata Luftetare te Lirise q nuk hodhen armn krahve pr t drejta njeriu dhe pr t shkuar n Parlamentin e sllavomaqeonasve, apo pr ta "bekuar" me arm kt shtet artificial, i jane bashkuar AKSH, i jan bashkuar Platformes s FBKSH dhe njohin vetem kt Front si strukture politike udhheqse, pr t liruar trojet e okupuara shqiptare, pr t dekolonizuar popullin nga pushteti gjenocidist i IRJM si dhe pr t'i ribashkuar ato me shtetin am, Shqiprin. Pashallqet, bajraqet, principatat dhe fundullku "ktu jam un", duhet t'i kaperxejm nse dshirojm t mos na denoje historia , nse duam t hedhim tej zgjedhen koloniale qe perjetojme. Ju bejme thirrje gjithe forcave te paorjentuara te armatosura shqiptare qe t'i bashkohen formacionit te vetem luftarak qe vepron ne terren, AKSH-s, kesaj ushtrie qe e lindi populli, e mbane populli dhe e frymzone populli per te kryer vepren historike.

  Lufttart e Liris t AKSH nuk jan "kriminel", nuk jane "terroriste" dhe as t lidhur me ndonj lloj trafiku, sikurse na konsiderojne shovenogllaberuesit e Beogradit, nxenesi i tyre Cervenkovski, me gjithe qeverine e tij gangestere dhe disa t paprgjegjshm zdhnsa rrogtare t faktorit nderkombtar. Nse t krkosh lirimin dhe ribashkimin kombetare, t krkosh hedhjen tutje te zgjedhes koloniale serbo-sllavomaqedone, nse t mbrosh truallin tnd nga spastrimi etnik, gjenocidi, krimet dhe dhuna etnike qnkrkan "krime", ne do t bjm do dit "krime" t tilla deri sa ta lirohemi dhe ribashkohemi.

  Shtabi i Prgjithshm i AKSH priste nj reagim t shpejt t faktorit nderkombtar, veprues ne IRJM. Konstatojm me dhimbje se ky faktor me sa duket u ka dhn "bekimin" pr terrorizm shtetror dhe krime etnike pushtetit militare sllavomaqedon. Kt "bekim" pr fatin e keq, e kan dhn edhe pushtetart e BDI. Kjo situat po shqyrtohet me prgjegjesi nga Sekretariati Vendimarrs i FBKSH dhe shum shpejt ne do t veprojm n prputhje me situatat e krijuara.

  Ju bjm thirrje atyre pak shqiptarve qe kan veshur uniformn e turpit t policise dhe ushtris sllavomaqedone dhe q u prijn ekspeditave gjenocidale t ktij pushteti kolonizator t hedhin posht uniformn e turpit dhe t largohen menjehere n shtpite e tyre. Ndryshe nse shkojn "si qeni n vresht" fajtor jan ata vet dhe familjet e tyre.
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 5. #5
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Ore sa mire qe paskeni divizione ju! Po ajo qe s'po kuptoj eshte futja e emrit "DEBATIK" nder 'forcat speciale'. Nqs nuk e dini mund t'iu informoj qe akronomi DEBATIK do te thote. Djemte e Bashkuar Anetare Te Ideve KOMUNISTE.

  Mos jeni gje formacion komunist ju?

  kot sa me e dit po ju pys
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 6. #6

  Cili eshte synimi i AKSH!

  jam shume kureshtar te di se cili eshte qellimi i AKSH.diku lexova se ka per qellim te bashkoje te gjith tokat shqiptare ,por sa e mundshme eshte kjo duke pasur parasysh se ti marresh pjese toke nga 4 shtete mali i zi ,serbia,maqedonia dhe greqia do te thote vetvrasje ,une nuk po kuptoj qellimin e AKSH. Sot qe shqiperia po mundohet te futet ne bashkimin europjan dhe gjithashtu edhe shtet fqinje ,nje lufte do te ishte <per mendimin tim> katastrofe ,per ekonomine ,endrrat per anetaresim ne BE ,plus qe europa do na marre inat,sepse nje ndryshim kufijsh ne ballkan ,s'behet pa lufte, pra cili eshte qellimi i AKSH? per mua ,si nje patriot shqiptar me duket teper e veshtire ,per te mos thene e pamundur bashkimi imediat me lufte i tokave shqiptare.Ciao

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Postime
  755
  une nuk kam degjuar per kete AKSH, dhe nuk e di cfare do te thote ky shkurtim, po ama nje gje dua te shpreh ketu, nqs gjithe rajoni do hyje ne BE, ka shume mundesi qe bashkimi i shqiptareve do behet vetvetiu, dhe kam mendim se do jete nje kohe e lulezuar per fatin e shqiptareve, pra ne kete menyre dhe nuk do kete nevoje per lufte per ndryshim kufijsh. po deri sa te arrihet kjo gje nuk di c'te them, ka shume kufij te shkelur tani...
  MtrX ubicumque felix

 8. #8
  Mtrx ,po s'pertove vizito nje here WWW.aksh.org
  Nuk ka perndi tjetr prve ZOTIT

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-06-2002
  Postime
  24
  E uditshme! 'Do kjo AKSH veshtire te kuptohet dhe per me teper po na prishin dhe punet me Europen ''kuke''. Te gjithe do futemi atje dmth ne BE dhe ne NATO dhe ja u be bashkimi po ku te lene keta '' te mendur'' more bani.
  Meqenese ra fjala para ca kohesh Greqia porositi nja 300 tanke moderne me nje shume prej miliarda dollaresh.A s'me thoni perse i do ose me sakte kunder kujt mendon ti perdor? Me sa di une ajo eshte e rrethuar prej miqesh bile dhe Turqia pretendon te hyj ne BE sepse ne NATO ka kohe qe eshte.
  Eh sa e veshtire eshte jeta!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Shkupi
  Antarsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Shkup/Iliri
  Postime
  758
  Me kujtohet kur isha i ri disa thonin se nese kerkohet qe Kosova te behet Republike do te behet gjaku deri ne fyt dhe do te hyme ne konflikt me tere Jugosllavine e atehershme.Shqiptar, defekti eshte tek ne, se po te mos ishte, ne qe moti do t`i kishim zgjedhur problemet. Mbi 50 perqind te popullit dhe te tokes tashme mbi nje shekull qendrojne jashta asaj "Shqiperie normale" te cilen e sponsoruan fuqite e medha ne baze te kerkesave te fqinjeve tane.Nuk jam romantik por pa ndodhur bashkimi shqiptar nuk do te kete paqe dhe qetesi ne Ballkan e lere me ndonje perspektive europiane.A aq jeni shkurtpames ju qe flisni per perspektive evroatlantike?Keshtu si jemi ne edhe 100 vjet nuk do vijme deri tek ajo Evrope por nese jemi te bashkuar do te kemi me shume resurse per te ecur para.Zoti shqiptareve ua ka dhene begatine dhe prosperitetin por ne si duket nuk e shohim ate.Per ne gara per tu bere grek e italian eshte me e rendesishmja sesa vet dheu une.Populli nuk ka faj.Faji qendron te grekofilet qe aktualisht e drejtojne ate Shqiperi te mjere.Faji qendron te liderushet qe vetkenaqen duke u gervalle neper mitingje e duke e share shqiptarin.Nuk kemi lider te tipit te burrit te shtetit sepse te gjithe jane bere burreca per perfitime individuale.Historia gjithnje po perseritet.Valle eshte kjo koincidence?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Ja kjo eshte Platforma e FBKSH dhe AKSH  I. PJESA HYRSE E PLATFORMS  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar (FBKSH) sht nj bashkim demokratik forcash politike, organizatash joqeveritare, personalitetesh intelektuale e atdhetare si dhe i masave t gjra popullore n t gjitha hapsirat shqiptare, q ka si qllim final bashkimin e trojeve shqiptare dhe t gjith popullit q jeton n to n nj shtet t vetm kombtar shqiptar n Ballkan.
  - Shqiptart kan psuar coptimin territorial m t madh ndr popujt e Evrops. Sot trojet e tyre ndodhen t pjestuara midis pes shteteve t Gadishullit Ballkanik, nga t cilat vetm gjysma bn pjes n shtetin e tyre kombtar. Jasht kufijve t Shqipris, pjesa m e madhe e trojeve t tyre etnike shqiptare vuan nn zgjedhn serbo-sllavo-maqedone.
  - N rrjetin diplomatik dhe n qarqet publicistike botrore jan hjedhur ide t ndryshme mbi zgjidhjen e shtjes shqiptare. Faktori ndrkombtar po e trajton zgjidhjen e krizs n ish Jugosllavi vetm pr t parandaluar zgjerimin e konfliktit t armatosur. Si pasoj e ktij synimi t kufizuar jan vn n qarkullim sygjerime dhe po prgatiten vendime pr t'i ln shqiptart dhe trojet e tyre etnike ende nn sundimin serbo-sllavo-maqedon.
  -Kto sygjerime nuk e kan gjetur miratimin e opinionit publik shqiptar dhe t forcave politike shqiptare brenda dhe jasht kufijve t Shqipris.
  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar, si nj organizim i fuqishm gjithprfshirs politik mbarkombtar, i shqetsuar pr ardhmrin e mbar kombit shqiptar, ka hartuar dhe miratuar kt Platform pr zgjidhjen n trsi t shtjes kombtare shqiptare. N kt Platform jan prshkruar argumente historike, politike, diplomatike dhe juridike t drams kombtare shqiptare, dhe jan parashtruar rrugt pr zgjidhjen e saj trsore n prputhje me rrethanat e sotme ndrkombtare dhe me proceset politike q po i udhheqin vendet e Evrops Juglindore drejt integrimit Euro-Atlantik.  II. HISTORIA E SHTJES KOMBTARE SHQIPTARE  -shtja kombtare shqiptare, n vshtrimin e lvizjes pr lirimin e viseve shqiptare nga zgjedha e huaj dhe pr bashkimin e tyre n nj shtet t vetm kombtar, lindi pothuajse n t njjtn koh me lvizjet kombtare t popujve t Gadishullit Ballkanik. Si kudo n Evropn Juglindore edhe ktu ajo lindi n kushtet e sundimit osman.
  -Ajo mori hov sidomos nn ndikimin e ideve q prhapi Revolucioni freng i vitit 1789 pr lirin, barazin dhe vllazrimin e popujve, t cilat mund t realizoheshin vetm nse secili komb do ta krijonte shtetin e vet t pavarur, demokratik dhe iluminist.
  -Lvizja kombtare shqiptare pati prball saj, q n hapat e para, si forc kundrshtare jo vetm sundimtarin shekullor osman, por edhe qarqet shoviniste t vendeve fqinje, s bashku me to edhe mosprfilljen e Fuqive t Mdha.
  -Fill pasi krijuan shtetet e tyre nacionale, qarqet qeveritare serbe dhe greke u pushtuan nga prirjet shoviniste pr t aneksuar tokat shqiptare, t cilat ndodheshin ende nn sundimin turk. Realizimi i ktyre prirjeve, t cilat u shpalln haptazi n vitin 1844 nga qeveritart e Beogradit me programin e njohur me emrin "Naertanie" dhe nga qeveritart e Athins me platformn e pagzuar me emrin "Megali Ideja", nuk linte vend pr nj shtet shqiptar. N suazn e lakmive t tyre nacionaliste, Beogradi dhe Athina, gjetn shum shpejt, n gjuhn politike dhe ushtarake, nj gjuh t prbashkt n lidhje me ndarjen midis tyre t tokave shqiptare, pa harruar lakmit q kishte Mali i Zi ndaj ktyre trojeve. Kjo gjuh e prbashkt u shpreh pr her t par n bisedimet e fshehta q zhvilluan diplomatt serb dhe grek n Stamboll m 1862 dhe u materializua n aleancn e fsheht q u lidh midis tyre n Vsllau t Austris m 1867 pr coptimin midis tyre t viseve shqiptare me kufij t prbashkt lumin Shkumbin dhe m tej rrugn Egnatia.
  -N mesin e shek. XIX kur hartoheshin kto plane aneksioniste, shqiptart, pasardhsit e ilirve t lasht, sado q kishin psuar nj tkurrje t vazhdueshme territoriale, nn presionin shekullor t forcave t jashtme, vazhdonin t banonin n viset perndimore t Gadishullit Ballkanik, aty ku kishin banuar q n agimin e historis. Njohtime t sakta, pr shtrirjen e trojeve t tyre etnike n mes t shekullit t kaluar i kan dhn mjaft vzhgues europian objektiv, t cilt e njohn nga afr gjeografin njerzore t Gadishullit Ballkanik. Ndr ta mjafton t prmendim sundimtarin erudit freng Ami Boue (1840), vzhguesin e mpreht britanik E. Spencer (1847) dhe shkenctarin e njohur austriak J. Hahn (1853). Sipas tyre shqiptart ishin t pranishm si popullsi autoktone n Veri deri n Nish, Leskovac dhe Vranj, n Lindje deri n Kumanov, Prlep dhe Manastir, n Jug deri n Konic, Janin dhe Prevez. Ata nuk e mohonin faktin se brenda ksaj hapsire kishte edhe banor t kombsive fqinje ballkanike (grek, vlleh, serb, malazez, turq), t cilt prbnin ishuj minoritetesh n detin e hapur shqiptar. N kt koh, kto vise ishin ndar nga perandoria Osmane n katr vilajete, n ate t Kosovs, Shkodrs, Manastirit dhe Janins. Ndr to, vilajeti m i madh ishte ai Kosovs, me kryeqendr Shkupin. Hapsira gjeografike e vilajetit t Kosovs banohej n masn drrmuese nga popullsi shqiptare, pra jo rastsisht prputhej afrsisht me provincn antike ilire t Dardanis, kryeqendra e s cils ishte gjithashtu Shkupi. Vilajeti i dyt pr nga hapsira gjeografike ishte ai i Janins, i cili shtrihej nga Gjiri i Arts n Jug deri n lumin Seman n Veri, pra prfshinte n gjirin e tij edhe provincn antike t Epirit, e cila jo rastsisht banohej, ashtu si n Antikitet, edhe n mesin e shekullit t kaluar, m tepr nga popullsi shqiptare se helene. Qeveritart grek i mbshtesin lakmit e tyre shoviniste n tri t ashtuquajtura argumenta historike, n fakt pa vler: n kolonit helene te Mesdheut; n sundimin politik me dhun t Perandoris Bizantine mbi kto vise dhe n vartsis e kishave ortodokse t ktyre viseve nga Partiakana e Stambollit. N baz t ktyre "arsyetimeve" mbi t cilat ishte ndrtuar platforma e "Megali idis", krejt Epiri deri n Shkumbin dhe krejt Maqedonia deri n Kor, duhej t`i takonin Greqis. Qeveritart shovinist t Athins nuk e prfillin faktin se n shumicn e ktyre krahinave nuk kishte fare pupullsi etnik greke. N munges t tyre ata llogaritnin si pjestar t kombsis greke mbar shqiptart ortodoks vetm sepse nga pikpamja kishtare, ato vareshin nga Patriakana e Stambollit. Por n prpjekjet e tyre pr t rritur artificialisht numrin e banorve grek ata nuk patn sukses.

  -As Serbia nuk kishte mbshtetje dokumentare pr t prligjur lakmit e saj ndaj trojeve shqiptare. Ajo shpresonte t'i realizonte lakmit territoriale me ndihmn e motrs s saj t madhe, Rusis Cariste. Vendin kryesor n lakmit e "Naertanias" serbe e zinte Kosova historike me kryeqendrn e saj Shkupin, s bashku me aspiratn e saj ekspansioniste pr t dal n brigjet e Adriatikut. Meqnse banort serb n kt trev prbnin nj minoritet, qarqet shoviniste t Beogradit, gatuan argumente t tjera githashtu pa baz: se shqiptaret nuk jan pasardhsit e ilirve dhe ca m pak t dardanve, banorve t lasht t Kosovs, por popullata t ardhura t sllavve nga viset lindore t gadishullit dhe se treva e Kosovs sht djepi i shtetit mesjetar serb, pra me t jan t lidhura kujtimet, legjendat dhe prmendoret e ndrgjegjes s kombit t tyre. Shkurt, sipas tyre, n kohn e dyndjes s sllavve Kosova ka qn pa banor, si rrjedhim shqiptart e Kosovs nuk jan banor autokton, por emigrant t vendosur aty pas 1689, kur popullata serbe e trevs u detyrua t shprngulej drejt veriut pas disfats q prsoi at vit ushtria austriake nga ushtria osmane. Por historiant serb nuk sjellin pr kto pohime dshmi historike. Ata kan prfituar gjithashtu nga zhvillimi me vones i historiografis shkencore shqiptare, prball vshtrimit gjithnj e n rritje t historiografis dyshekullore sllave. Por tashm, me hulumtimet e kryera gjat dhjetvjearve t fundit, historiant shqiptar jan n gjndje t vrtetojn me burime bindse historike se tezat e historianve serb, nuk kan patur asnjher baz dokumentare.
  -Historiant serb i kan paditur shqiptart mysliman t Kosovs si bashkpuntor t pushtetit osman n shtypjen e popullsis serbe t trevs s tyre. Por akuza sht krejtsisht e padrejt. Shqiptart kan qn kurdoher t liruar nga paragjykimet dhe armiqsit fetare. Atyre u takon merita q kan shptuar nga rrnimi, pr gati katrqind vjet, kishat dhe manastiret ortodokse serbe t Kosovs, ndryshe nga qeveritart mesjetar serb, t cilt sapo e pushtuan Kosovn, i rrafshuan t gjitha faltoret dhe monumentet e hershme prshkuan shekujt e sundimit osman me kryengritje t armatosura kundr Stambollit. Burime historike t pavarura dshmojn se n kryengritjen kosovare t vitit 1689 pjesmarrja e shqiptarve t krahins ka qn masive. N kt kryengritje morn pjes, nn udhheqjen e kryepeshkopit katolik shqiptar, Pjetr Bogdanit, jo vetm shqiptar t krishter, por n nj mas t konsiderueshme edhe shqiptar mysliman t Kosovs.
  -Gjat krizs Lindore t viteve 70 t shek. XIX, kur Evropn Juglindore e mbshtolli vorbulla e lufts ruso-turke, ngjarja kryesore n shkall ballkanike ishte Lidhja Shqiptare e Prizrenit, nn udhheqjen e s cils shqiptart e kthyen Kosovn n vatrn kryesore t lvizjes s tyre kombtare. Gjat viteve 1878-1881 ata luftuan n fillim kundr vendimeve t Kongresit t Berlinit pr mbrojtjen e trsis s trojeve t tyre etnike dhe pastaj kundr ports s lart pr t krijuar nj shtet autonom shqiptar. Lidhja e Prizrenit, pasi e oi lvizjen shqiptare deri n pragun e realizimit t pavarsis, u shtyp me dhun nga ushtrit osmane. Ajo e skuqi tokn e Kosovs me gjakun e mijra bijve t saj. N vitin 1912, n pranver, Kosova e shpalosi e para flamurin e kryengritjes lirimtare. Brenda disa javve ajo prfshiu mbar viset shqiptare pr t shkundur prfundimisht zgjedhn shekullore osmane. Ushtir turke kudo u thyen ose u dorzuan ose u mbyllen n kazerma. N ver qytetet e Kosovs u liruan njri pas tjetrin. M 12 gusht 1912 kryengritsit shqiptar liruan Shkupin, kryeqytetin e vilajetit t Kosovs. Por, si dihet, kur kryengritja e prgjithshme ishte n pragun e fitores, rrjedha e ngjarjeve ndryshoi n dm t saj. T shqetsuar nga rrokullima e shpejt e situats, monarkit ballkanike i shpalln menjher luft t prbashkt Perandoris Osmane, e cila, e telendisur nga kryengritjet shqiptare, psoi disfata pas disfatash. N situatn e ndrlikuar q u krijua nga konflikti ballkanik, delegat t ardhur nga mbar viset shqiptare, prfshir ktu edhe nga trevat e Kosovs, Maqedonis dhe ameris, u mblodhn n Kuvendin Kombtar t Vlors, i cili shpalli m 28 nntor 1912 Pavarsin Kombtare t Shqipris dhe prfshirjen e mbar viseve etnike q ata prfaqsonin n nj shtet vetm kombtar.  III. COPTIMI I TROJEVE ETNIKE SHQIPTARE  -Pas vendimit q mori Kuvendi historik i Vlors, shqiptart shpresonin se me luftn e tyre shekullore kundr sundimit osman dhe me t drejtn legjitime q kishin mbi trojet e tyre etnike, gjasht Fuqit e Mdha, t cilat diktonin besnikrisht fatin e popujve t kontinentit, do t njihnin krijimin e shtetit t tyre t pavarur dhe do t prfshinin brenda kufijve t tij mbar trojet e tyre etnike. Por Konferenca e Londrs, e krijuar nga Fuqit e Mdha pr t ndrtuar hartn e re t Gadishullit Ballkanik pas disfats q psoi Perendoria Osmane, njohu m 1913, pas disa luhatesh, vetm aktin e krijimint t shtetit shqiptar t pavarur, kurse vendimin tjetr t Kuvendit t Vlors, bashkimin e trojeve etnike shqiptare brenda Shqipris s pavarur, nuk e pranoi. N kufijt e shtetit t ri u prfshi m pak se gjysma e trojeve etnike shqiptare. Pjesa tjetr u nda midis tri monarkive fqinje ballkanike. Prej tyre Serbia mori krejt Kosovn historike me kryeqytetin e saj Shkupin. Greqia aneksoi rrethet e Follorins dhe Kosturit s bashku me amrin, t ciln Fuqit e Mdha ngurruan t'ia jepnin asaj n kohn e Kongresit t Berlinit nga paralajmrimet e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit pr konflikte t armatosur me Athinn. Po ashtu Malit t Zi i dhan edhe Plavn, Gucin, Hotin, Grudn, t cilat Lidhja e Prizrenit i kishte mbrojtur me gjak n kohn e Krizs Lindore t viteve 70.
  - Viset e aneksuara, n vend q t fitonin lirin, pr t ciln kishin luftuar n shekuj me radh, kaluan nga nj zgjedh e huaj n nj zgjedh tjetr t huaj. N vjeshtn e vitit 1913, fill pasi u nnshkrua vendimi i Konferencs s Ambasadorve t Londrs (29 korrik 1913), qeverit e Beogradit, Athins dhe Cetins, filluan dbimin e shqiptarve nga trojet e tyre etnike, duke i detyruar t mrgonin n Turqi, pra sa m larg kufijve t tyre. Me dbimet masive q ndrmori Greqia, gjat dekave q pasuan aneksimin e viseve shqiptare, sidomos pas eksodit biblik t amve n fund t Lufts s Dyte Botrore, ajo mendoi se e prfundoi spastrimin e shqiptarve etnik nga kufijt e saj.

  - Q nga viti 1913 jan zhvilluar dy luftra botrore. T dy luftrat i kan fituar fuqit q kishin premtuar se do t'u jepnin popujve t shtypur lirin dhe do t'u respektonin t drejtat e tyre kombtare. Por padrejtsia q kishin kryer Fuqit e Mdha n Konferencn e Ambasadorve m 1913, nuk u prek. Trojet etnike shqiptare mbetn t coptuara, me ndryshim se viset jasht kufijve t Shqipris s vitit 1913 n fillim mbetn t ndara midis tri monarkive fqinj (Serbis, Greqis, Malit t Zi), kurse nga viti 1918 deri m 1991 midis Jugosllavis dhe Greqis. Shqiptart doln t zhgnjyer si nga Traktati i Varshavs (1920), ashtu edhe nga Konferenca e Parisit (1946). Por zhgnjimin m t madh ata e psuan n fillim t viteve 90 me shprbrjen e Republiks Federative Socialiste t Jugosllavis.
  - M 1918, kur u formua Mbretria Serbo-Kroato-Sllovene, e cila m von u quajt Mbretria e Jugosllavis, jo pak politikolog parashikuan se me shumicn e kombeve dhe kombsive q prfshinte n gjirin e saj, ajo nuk mund t kishte jet t gjat sepse epoka e shteteve shumkombshe po merrte fund.
  - Gjat Lufts s Dyt Botrore, Mbretria e Jugosllavis e kalbur nga kontradiktat e brendshme nacionale, u shemb sapo ushtrit gjermane kaprcyen kufijt e saj. Hitleri, armiku i papajtueshm i harts s Versajs, n kuadrin e ndryshimeve me dhun t kufijve q kreu n mbar Europn, e coptoi mbretrin e Jugosllavis. Kroacia u shpall shtet me vete, natyrisht si satelit i Gjermanis. Serbia u ngushtua. Bullgaria u shprblye me territore t Maqedonis. Po ashtu edhe Hungaria mori Vojvodinn. N coptimin e Jugosllavis prfitoi edhe Italia, aleatja m e ngusht e Gjermanis.

  - Q n vitet e lufts shte thn se Gjermania dhe Italia i dhan Shqipris krahinn e Kosovs. Ky pohim nuk sht plotsisht i sakt. Hitleri, autori i vrtet i harts se re t Ballkanit, trojet etnike shqiptare t Jugosllavis nuk ia dha Shqipris, por Italis, e cila nga ana e saj ia dha Tirans vetm nga pikpamja administrative. Ve ksaj, nga gjasht prefekturat me popullsi shqiptare q prfshinte Kosova heroike, vetm katr u bashkuan administrativisht me Shqiprin: prefekturat e Prishtins, Pejs, Prizrenit dhe Tetovs. Prefekturn e Mitrovics (me nnprefekturat e Mitrovics, Vuiternit, Gjilanit dhe Podujevs) Hitleri ia la Serbis e cila mbeti nn okupacionin gjerman me qllim q minierat e pasura t Treps t'i shfrytzonte Berlini dhe jo Roma. Nga ana tjetr, krahinat shqiptare t Shkupit, Kaanikut, Preshevs dhe Presps ju dhan Bullgaris. Qeveris s Tirans ju dhan n administrim dhe krahinat e Dibrs, Krovs dhe Strugs. N sektorin e Malit t Zi, viset e Ulqinit, Tuzit (Hotit dhe Gruds) s bashku me Gucin dhe Pllavn ju dhan gjithashtu n administrim qeveris s Tirans. Nga trojet etnike shqiptare t ish-Jugosllavis, me administratn e Tirans u bashkua afrsisht gjysma e tyre- 11.780 kilometra katrore. Si rrjedhim, trojet etnike shqiptare t ish-Jugosllavis mbetn, ndonse n prmasa t tjera, prsri t coptuara, kt radhe midis Italis, Gjermanis dhe Bullgaris.

  - Nuk mund t mohohet fakti se viset shqiptare q u bashkuan administrativisht me Tirann, ndonse u ndodhn nn pushtimin italian, patn disa prfitime n fushn e t drejtave kombtare. Para s gjithash ato u liruan nga sundimi gjenocidist serb dhe mohimi total i t drejtave kombtare q kishte ndjekur qeveria e Beogradit. Krijimi i administrats shtetrore shqiptare, prhapja lirisht e arsimit shqip, prdorimi pa pengesa i letrsis shqiptare, zhdukja e kufijve politike me Shqiprin e vitit 1913, t gjitha kto qen prfitime pr popullsin e sfilitur nga zgjedha serbe e malazeze. Por vlersimi i kolaboracionistve t Tirans, t cilt i krahasuan kto prfitime me nj lirim t Kosovs, ishte padyshim i gabuar. Kalimi nga nj zgjedh n nj tjetr, pavarsisht se njra ishte m e leht se tjetra, nuk mund t krahasohet kurr me nj lirim t kombit. M tej, n rast se luftn do ta fitonte boshti Berlin-Rom, Shqipria s bashku me pjesn e Kosovs q u bashkua me t do t mbetej nn zgjedhn e Italis fashiste dhe trojet etnike shqiptare do t mbeteshin prsri t coptuara.
  -Kundrstart e bllokut fashist anglo-sovjeto-amerikan, nuk i njohn ndryshimet e kufijve shtetrore q kreu Hitleri dhe Mussolini. Pra koalicioni antifashist nuk njohu as pushtimin fashist t Shqipris, as shprbrjen e Jugosllavis, as Bashkimin e Kosovs me Shqiprin e pushtuar. N rast se blloku fashist do t humbiste luftn, bashkpunimi i Tirans me Romn dhe Berlinin pr krijimin e Shqipris etnike n kushtet e okupacionit fashist italian, e kompromentonte m zi vet shtjen kombtare. Shqiptart do t trajtoheshin si aleat t bllokut nazifashist. Kjo do t'i jepte shkas Jugosllavis, nj ndr aleatt e koalicionit t madh antifashist, t prdorte kundr shqiptarve nj dhun m t egr se at q kishin zbatuar monarkistt jugosllav t paralufts. Aleatt e mdhenj t koalicionit antifashist kishin deklaruar me ann e Karts s Atlantikut (gusht 1942) se aspiratat e popujve pr liri e demokraci do t merreshin n konsiderat n mbarim t lufts, vetkuptohet sipas kontributit q do t jepnin n konfliktin me agresort nazi-fashist. N kto rrethana, puna e donte q shqiptart t angazhoheshin n luft pa kompromis kundr okupatorit italian, me bindjen se kjo luft do t shrbente si kapital pr t ngritur zrin n fund t saj kur t vinte puna pr caktimin e kufijve.

  - Gjat Lufts s Dyt Botrore shqiptart e Shqipris dhe Kosovs dhan nj kontribut t rndesishm n disfatn e bllokut fashist italo-gjerman. N fund t lufts, forcat antifashiste numronin n Shqipri rreth 70 mij partizan dhe n Kosov rreth 50 mij partizan. N saje t kontributit t rndsishm q dhan (n krahasim me numrin e popullsis)n fitoren e lufts kunr agresorve fashist, shqiptart si ktej edhe andej kufirit prisnin q me mbarimin e saj aleatt e mdhenj t respektonin parimin e vetvendosjes dhe ta mbanin angazhimin pr t respektuar t drejtat kombtare t popujve.  IV. SHQIPTARVE JU MOHOHET E DREJTA E VETVENDOSJES  - N fund t Lufts s Dyt Botrore kuadri diplomatik i shtjes kombtare shqiptare ishte m i ndrlikuar se n kohn e Shpalljes s Pavarsis. N fund, n Konferencn e Paqes n Paris, Jugosllavia dhe Greqia kishin pozita m t forta se n vitin 1913. Tani, ato ishin pjestare t koalicionit antifashist q kishte fituar luftn vendimet i merrnin vet fitimtart pa pasur arbitr. N kto rrethana ishin prjashtuar apriori mundsia q Shqipria t realizonte aspiratat e saj legjitime territoriale n dm t Jugosllavis dhe Greqis, mbasi historia nuk njeh asnj rast fitimtari t lshoj territore, edhe kur ato i zotron pa t drejt, n dobi t nj shteti tjetr, t cilit ato territore i takojn me t drejt. Megjithse Shqipria ishte pranuar si pjestare e koalicionit t fitimtarve, Athina e akuzoi Tirann n Konferencn e Paqs, si agresore, njsoj si Italin, pr luftn q qeveria kuislinge e Shefqet Vrlacit i kishte shpallur Greqis n tetor t vitit 1940.
  - Si rrjedhim, ajo jo vetm nuk pranoi t diskutoheshin t drejtat kombtare t shqiptarve q banonin n trojet e tyre etnike, por krkoi dmshprblime territoriale dhe financiare, kryesisht Shqiprin e Jugut, t ashtuquajturin prej tyre Verio-Epir. Pr m tepr, nj vit para se t mblidhej Konferenca e Paqs, qeveria e Athins, me qllim q ta zgjidhte prfundimisht shtjen e trojeve etnike shqiptare q ndodheshin brenda kufijve t saj, dboi me nj operacion t stilit blic, brenda 48 orve shqiptart myslimane q popullonin krahinn e amris pa asnj dallim (burra, gra, pleq e fmij), nn akuzn pa baz se kishin bashkpunuar me okupacionin gjerman. Pr t'i shptuar masakrimit nga ana e gjeneralit nacionalist ekstremist Napolon Zerva, amt fatkeq u detyruan t merrnin rrugn e mrgimit drejt Shqipris, duke ln prapa plang e shtpi. Kryetari i drgats shqiptare n Konferencn e Paqs, Enver Hoxha, i hodhi posht pretendimet greke me argumentet se Shqipria i kishte dhn lufts s madhe antifashiste 28 mij dshmor, pa llogaritur dmet e mdha materiale q kishte psuar dhe se ajo kishte gozhduar n territorin e saj disa divizione italiane dhe gjermane, t cilat, po t mos kishin luftuar shqiptart, do t angazhoheshin n frontin e lindjes ose t perndimit. Si rrjedhim, Shqipria nuk kishte shkuar n Paris pr t dhn llogari, por pr t krkuar llogari nga armiqt e prbashkt. Shqipria antifashiste nuk kishte asgj t prbashkt me kolaboracionistt q i kishin shpallur luft Greqis, mbasi ajo i mbuloi ata me turp, ashtu si u mbuluan me turp kolaboracionistt e t gjitha vndeve t Evrops. N t njjtn koh, Enver Hoxha e hodhi posht edhe motivacionin e Athins pr dbimin e shqiptarve t amris.
  -Bashkpunimi i disa individve me okupatort gjerman, tha ai, nuk prbn arsye pr dbimin n mas t nj popullsie t tr, duke prfshir edhe grat shtpiake dhe fmijt e vegjl. Ve ksaj, bashkpuntort me okupatorin duhej t kalonin para gjyqit, ashtu si kaluan edhe bashkpuntort e kombsis greke, mbasi edhe shqiptart e amris ishin njsoj nnshtetas grek. Pavarsisht se qeveria greke vazhdoi pr mbi tridhjet vjet ta konsideronte veten se ishte n gjendje lufte m Shqiprin, pr Konferencn e Paqes dhe pr pjesmarrsit e saj, cilsimi i Shqipris si vend agresor u hodh posht m 1946. Po ashtu edhe llogarit e Athins se me dbimin e amve do t mbyllte shtjen e t drejtave kombtare t shqiptarve, nuk u realizua. shtja ame sh ende e hapur dhe pret ende zgjidhje.
  - Ndryshe nga Greqia, e cila e ka shpallur se sht shtet i kombit grek ortodoks, Jugosllavia u formua n vititn 1918 si nj shtet shumkombsh. N fakt n gjirin e saj bnin pjes plot kombe q nuk flisnin t njjtn gjuh, q nuk kishin t njjtn kultur dhe q nuk praktikonin t njjtn fe. Pr t mos prsritur gabimet q kishte kryer para lufte dinastia e Karagjogjevive, e cila kishte ndar kombet e sunduara prej saj, nga pikpamja e t drejtave politike, n tri kategori, n serb (kategoria e par), n kombe t tjera sllav (kategoria e dyt) dhe n kombe josllav, ku hynin edhe shqiptart (kategoria e tret) - "marshalli" Tito me bashkpuntort e tij shpalosn flamurin e vetvendosjes s kombeve dhe t barazis s tyre, n fushn e t drejtave politike. N mbshtetje t ktij parimi, t cilin e miratoi AVNOJ n vitin 1943, kombet e Jugosllavis fituan t drejtn q n mbarim t lufts t formonin republika t veanta si pjestare me t drejta t barabarta, n Federatn Socialiste t Jugosllavis. Duke u mbshtetur n parimet e Karts s Atlantikut, n vendimet e AVNOJ-it dhe n kontributin q po jepnin me repartet e tyre partizane n lirimin e Jugosllavis nga okupatori hitlerian, delegatt komunist dhe nacionalist t Kosovs, s bashku me komunist serb dhe malazez t trevs s tyre, vendosn m 1 janar 1944, n Konferencn q u mblodh n Bujan, q n mbarim t lufts n Kosov t zbatohej parimi i vetvendosjes.
  Por shum shpejt doli se premtimet titiste pr t drejta t barabarta t kombeve qen demagogji. N Jajce u vendos q popujt e Jugosllavis t ndaheshin n kombe dhe kombsi, nga t cilat vetm kombet do t kishin t drejt t formonin republik, kurse kombsit mund t formonin, n raste t veanta, vetm krahina autonome n kuadrin e nj republike. Shqiptart, banor mijravjear t Kosovs historike, me nj unitet territorial t pandrprer, me nj varg qytetesh shekullore, me nj kultur t lasht t prbashkt, me nj popullsi q vinte n radhn e tret pas serbve e kroatve, me nj histori t pasur luftrash pr pavarsi, i plotsonin t gjitha kushtet pr nj republik m vete. Por, nga udhheqsit e rinj jugosllav u konsideruan kombe vetm gjasht bashksit sllave (serbt, kroatt, sllovent, boshnjakt, maqedont dhe malazezt), kurse shqiptart u konsideruan kombsi, pra u prjashtuan si nga e drejta e vetvendosjes, ashtu edhe nga e drejta pr t pasur nj republik m vete. Madje, fill pasi mbaroi lufta dhe pasi u kthyen n Shqipri dy divizionet partizane shqiptare q kishin luftuar atje kundr forcave gjermane, autoritetet federative t Beogradit dhe nn nxitjen e tyre, n korrikun e vitit 1945 autoritetet serbe t Kosovs e hodhn posht rezolutn e Bujanit.
  -Prjashtimi i shqiptarve nga e drejta pr t pasur republikn e tyre ishte nj veprim arbitrar. Diskriminimi i tyre binte veanrisht n sy po t kemi parasysh se malazezt, t cilt pr nga popullsia ishin gjasht her m pak dhe maqedonasit dy her m pak se shqiptart, formuan republika m vete, kurse shqiptart jo. Si rrjedhim pabarazia q ekzistonte n Jugosllavin e paralufts, ndryshoi vetm formn kurse prmasat dhe komponentt pr shqiptart mbetn n fuqi.
  - Prfshirjen e shqiptarve n kategorin e kombsive, pra diskriminimin e tyre n fushn e t drejtave kombtare, udhheqsit e djeshm t Jugosllavis titiste dhe qeveritart e sotm nacionalist serb e "argumentojn" me tezn e vjetr se gjoja shqiptart e Kosovs nuk jan autokton por jan ardhacak, dhe me nj tez t re, se ata nuk mund t formojn nj republik m vete n Federatn ose Konfederatn Jugosllave, mbasi ekziston nj shtet shqiptar jasht saj. Si rrjedhim, sipas tyre, nuk mund t ekzistojn dy shtete shqiptare n t njjtn koh.
  - Teza e par e qeveritarve serb nuk ka kurrfar baze historike. Nse shqiptart n Kosovn historike jan autokton apo ardhacak sht rrahur mjaft n historiografi. N kt Platform nuk sht e mundur t rreshtohen burimet dokumentare, t cilat rrzojn tezn serbe. Ktu mjafton t thuhet shkurtimisht se nj mori historiansh, arkeologsh, linguistsh, etnografsh shqiptar dhe t huaj kan provuar se banort e Dardanis antike, pra t Kosovs historike, i prkisnin etnikonit ilir dhe se ata i rezistuan procesit t romanizimit njsoj si popullsit e tjera t po atij etnikoni q banonin n provincat jugore ilire. Ve ksaj, tashm sht provuar se shqiptart jan pasardhsit e ilirve t jugut, ndr ta edhe t dardanve, t cilt n kohn antike shtriheshin brenda dhe jasht trevs s Kosovs s sotme, n Jug deri n Shtip (Astibos), n Veri deri n Nish (Naissos).

  -Po ashtu nuk ka asnj dshmi historike q t provoj se sllavt e kolonizuan Dardanin antike n shek. VI ose VII. Toponimia sllave, q historiant serb sjellin si argument t preferuar pr t provuar kolonizimin serb t Kosovs n fillim t Mesjets s hershme, nuk ka vler, mbasi n burimet dokumentare ato shfaqen n kt trev vetm n fillim t shek.X ishin pagan. Poashtu, pohimi se djepi i shtetit serb ishte n Kosov nuk ishte i sakt, mbasi dihet se vatra fillestare e tij ishte n krahinn e Rashks, n Sanxhak. Madje pushtimi i Kosovs nga shteti Serb filloi n fund t shek.XII. Pr m tepr, mbretria mesjetare serbe nuk kishte nj kryeqytet t qndrueshm. Prizreni ishte nj nga kryeqytetet ambulante t ktij shteti, i cili kishte prirjen pr t'u shtrir me an pushtimesh vazhdimisht drejt jugut, duke prfshir edhe tokat greke, me synim pr ta zvendsuar Perandorin Bizantine dhe pr ta vendosur prfundimisht kryeqytetin n Kostadinopoj. Askush nuk mund t vrtetoj se sundimi serb n Kosov vazhdoi m tepr se tre shekuj. Ve ksaj, tashm jan grumbulluar jo pak t dhna q vrtetojn se gjat ktyre shekujve shqiptart kan qen t pranishm n trojet historike t Kosovs dhe se presioni i ushtruar nga shteti dhe kisha serbe, n shumicn e rasteve, u realizuan vetm n sllavizimin e toponimve dhe emrave t banorve. Madje ka jo pak raste, kur po t'u heqsh emrave prapashtesn sllave, kuptohet se jan banor shqiptar (si pr shembull: Lek-i, Pal-i, Petr-i, Gjon-ovski, etj.). Edhe teza e Beogradit se n Betejn historike t Kosovs, e cila u zhvillua kundr turqve n vitin 1389, kan marr pjes vetm serbt, nuk qndron. Ekzistojn jo pak njohtime t pavarura, t cilat provojn se n radht e koalicionit antiosman luftuan masa t konsiderueshme shqiptarsh, duke prfshir ktu edhe shqiptar nga Kosova.
  - Poashtu teza q ndeshet n historiografin jugosllave se Kosova u popullua nga shqiptart t ardhur nga viset veriore t Shqipris pas eksodit serb q ndodhi n vitin 1689, nuk ka mbshtetje dokumentare. Para s gjithash, burimet historike nuk vrtetojn se n vitin 1689 ka ndodhur nj ekzod n prmasa aq t mdha si e paraqet historiografia sebe. N t njjtn koh burimet dokumentare, pa dyshim t njohura nga historiant serb, nuk flasin pr shtegtime masive shqiptarsh nga viset malore t Veriut n trevn e Kosovs, aq m tepr q popullsia e ktyre viseve n pragun e ngjarjeve t vitit 1689 ka qen, sikurse dshmohet nga burimet e kohs, tepr e pakt n krahasim me popullsin kosovare shqiptare, e cila mbulon hapsirn nga Tetova deri n Nish. Ekzistojn me dhjetra burime historike, edhe kto t njohura nga historiant serb, por t lna qllimisht prej tyre n harres, t cilat vrtetojn se gjat shekujve XVI dhe XVII, pra para t ashtuquajturit eksod "masiv" serb t vitit 1689, shumicn drmuese t popullsis s Kosovs e prbnin shqiptart. Gjithashtu nuk mungojn burime historike t pavarura q provojn sikurse u tha, se n kryengritjen kosovare t vitit 1689 pjesmarrja e shqiptarve t krahins ishte m e madhe se ajo e serbve. Duhet shtuar m n fund se eksodi i serbve t Kosovs nuk ishte nj fenomen i veuar. Ai prfshiu edhe shqiptart e Kosovs, t cilt kan shtegtuar ose n viset e Shqipris s sotme (si pr shembull, shprngulja e shqiptarve nga rrethi i Prizrenit n krahinn e Mirdits) ose mrguan, si edhe serbt, drejt Veriut (si pr shembull, shprnulja n vitin 1737 e mjaft shqiptarve nga Kosova dhe vedosja e tyre n territorin e sunduar nga Austria, n fshatrat e Sllavonis s sotme, n Nikini, Hrtovc, Jarak dhe Opalanka).
  - Si rrjedhim pretendimet e qeveris serbe pr t drejtat e tyre historike ndaj Kosovs nuk kan asnj baz. T drejtat historike peshojn trsisht nga ana e shqiptarve mbasi ata kan qn vazhdimisht t pranishm n Kosov para dhe pas vrshimit t serbve n Gadishullin e Ballkanik. Tre shekuj mesjetar t sundimit serb nuk mund ta cenojn t drejtn historike t shqiptarve si banor etnik,n trevn e Kosovs, ashtu si nuk e kan cnuar pes shekujt e sundimit turk n kto vise. Minoriteti serb n Kosov sht mbeturin e n sundimit poltik, me t cilin serbt prpiqen t argumentojn t drejtat e tyre historike, q u takojn shek XIII-XIV, pra vetm dy shekujve mesjetar. Prkundrazi, prmendoret e shqiptarve u takojn shekujve n vazhdimsi, pavarsisht se monumetet e tyre t lashta jan shndrruar n grmadha nga pushtetart serb, t cilt me prpjekjet q ndrmorrn n ditt tona pr t rrnuar faltoret katolike t kroatve, treguan se nuk kan hequr ende dor nga urrejtja patologjike ndaj fqinjve t tyre shekullor. Apelativi q prdor Beogradi se Kosova sht Jeruzalemi i serbve, sht nj retorik spekulative, me synime emotive. Mitet nuk mund t prbjn argument pr t aneksuar nj territor q banohet nga nj komb tjetr. Jeruzalemi i vrtet sht nj vend i shenjt pr t gjith krishtert, por kjo nuk i jep t drejt asnj shteti katolik, protestant apo ortodoks q t krkoj aneksimin e tij dhe aq m pak t krkoj dbimin e banorve t tij, izraelitt dhe palestinezt. Me t kaluarn e saj mijravjeare dhe me shumicn e popullsis q ajo ka n gjirin e saj, Kosova ka qen vazhdimisht dhe vazhdon t jet nj gjymtyr e kombit shqiptar. Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar, me t gjitha mjetet demokratike, duke prfshir po qe nevoja edhe kryengritjen popullore si mjet demokratik, do ta bashkoj kt gjymtyr me shtetin kombtar shqiptar.
  - Teza e dyt e qeveritarve t Beogradit, pavarsisht se nuk qndron, FBKSH e konsideron t favorshme pr qllimin dhe objektivin e vet. N asnj nga aktet e panumrta t historis politike, diplomatike dhe juridike botrore nuk sht formuluar ndonj sentenc e pranuar nga e drejta ndrkombtare, ku t thuhet se nj komb duhet t ket vetm nj shtet. Pa hyr n historin mesjetare, le t kujtojm nga historia moderne Gjermanin dhe Italin, t cilat kan patur, deri n erekun e tret t shekullit t kaluar disa shtete t pavarura. Pr m tepr, historia ka t tilla raste edhe n ditt tona. Kombi arab, pr shembull, sht i coptuar midis dhjetra shtetesh dhe askush nuk ka protestuar pr kt shkelje t tezs titiste. Madje, mund t kujtojm edhe fqinjt tan t jugut, grekt t cilt edhe pse prbjn nj komb t vetm, kan dy shtete: Greqin dhe Qipron, q t dyja republika t pavarura dhe t njohura ndrkombtarisht. Me gjith at FBKSH kt argument titist e konsideron nj plus n qllimn e vet pr t patur nj shtet t vetm kombtar shqiptar n Ballkan, me t gjitha trojet dhe shqiptart q jetojn n kto troje brenda ktij shteti.  V. TROJEVE ETNIKE SHQIPTARE IU BHET COPTIMI I MTEJSHM  - N mbarim t Lufts s Dyt Botrore t drejtave kombtare shqiptare iu b shkelje tjetr brutale, me pasoja t thella historike. Fjala sht pr coptimin e trojeve t Kosovs historike.
  - Sikurse theksuam, Konferenca e Ambasadorve t Londrs (1913), Kosovn historike, me kryeqytetin e saj Shkupin, ia dha Mbretris Serbe me motivacionin e padrejt anrihistorik se ajo ishte tok serbe. pavarsisht nga kjo padrejtsi q kryehej n kurriz t kombit shqiptar, shqiptart e mbar Kosovs, t cilt pr nga numri i popullsis ishin gati t barabart me banort e Shqipris, u ndodhn bashkarisht nn nj sundim t vetm - n zgjedhn e pushtetit serb. Duke jetuar bashkarisht, nn zgjedhn e nj shteti t vetm, shqiptart e Kosovs historike patn mundsi t ruanin lidhjet shekullore ekonomike, shoqrore, politike, kulturore dhe bashkrisht t prballonin luftn pr t drejtat e tyre kombtare. Por, s bashku me shpalljen e gjasht republikave sllave t federats, u caktuan edhe kufijt e tyre politik. Kufijt u caktuan n mnyr arbitrare nga lart, pa asnj referendum popullor, pa asnj vot plebishitare. As popullsia shqiptare, as udhheqsit e saj nuk u pyetn. me qllim q t thyenin unitetin territorial t shqiptarve dhe t dobsonin fuqin e rezistencs s tyre politike, udhheqsit titist i ndan trojet e Kosovs historike n tri pjes - midis republikave t Serbis, Maqedonis dhe Malit t Zi.
  - Republika e Serbis mori krahinn e Kosovs (Kosovn e ngusht) s bashku me rrethet e Bujanovcit, Preshevs dhe Medvegjs;
  -Republika e Maqedonis aneksoi pjesn jugore t Kosovs historike( rrethet e Shkupit, Tetovs, Gostivarit, Krovs, Kumanovs, Dibrs, Strugs, Ohrit, Presps, Prlepit dhe Manastirit);
  -Mali i Zi mori pjesn veriperndimore t Kosovs (Plavn, Gucin, Rozhajn, Ulqinin dhe Tivarin), t cilat n fakt i kishte aneksuar q n vititin 1913.
  - N vshtrimin historik ky ishte coptimi i tret n kurriz t trojeve shqiptare - i treti pas coptimit t par t trojeve shqiptare nga Kongresi i Berlinit (1878) dhe pas coptimit t dyt q vendosi Konferenca e Ambasadorve (1913). Por, operacioni i tret e goditi edhe m tepr unitetin territorial t shqiptarve. Trojet shqiptare, t cilat para Lufts s Dyt Botrore ishin ndar midis tre shteteve (Shqipris, Jugosllavis dhe Greqis), tani ato u coptuan midis pes shteteve (Shqipris, Serbis, Maqedonis, Malit t Zi dhe Greqis). Pr m tepr, coptimi i fundit bie n kundrshtim moralisht, sepse nuk sht e drejt t dnohet vazhdimisht me coptime nj komb i pafajshm; sepse, nuk sht e drejt q n koht moderne t merren vendime n kurriz t nj populli pa votn e tij plebishitare. Koha kur sovrant mesjetar jepnin dhurat, si prik ose si mit, provinca apo qytete i takon t kaluars s largt. N kt kndvshtrim, udhheqsit e Federats Socialiste t Jugosllavis kryen nj krim politik n kurriz t kombit shqiptar dhe nj dhurim politik n llogari t popullit serb, meqense Kosova historike i ishte dhuruar Serbis nga Konferenca e Londrs n vitin 1913.
  -Aneksimi nga Maqedonia i pjess jugore t Kosovs, e banuar edhe sot e ksaj dite me shumic drmuese nga shiptar etnik, sht edhe nj akt tjetr ilegjitim. Nse arsyetimin e thellojm m tej, qarqet politike serbe, duke pranuar kt coptim, kan pranuar se pjesa jugore e Kosovs historike, me kryeqytetin e saj Shkupin, nuk sht tok serbe, si cilsohet n vendimin e vitit 1913. N fakt, ajo nuk sht as tok serbe dhe as tok maqedonase. Me popullsin etnike q ka pjesa jugore e Kosovs historike ose pjesa veriore e Republiks s Maqedonis, ajo sht tok shqiptare.
  - Lufta e UK-s dhe ndrhyrja e forcave ushtarake t NATO-s n Kosov, n vitin 1999, administrimin i Kosovs nga OKB-ja, n vend q ksaj treve t`i bashkangjitnin edhe tre komunat shqiptare, Preshevn,Bujanovcin e Medvegjn, u b nj coptim i ri i trojeve etnike shqiptare,i katri pr nga radha. Aktualisht srbt, n sy t ndrkombtarve, t KFOR-it dhe UNMIK-ut, iu rrmbyen trojeve shqiptare prve Preshevs, Bujanovcit, Medvegjs edhe Mitrovicn Veriore si dhe 2500 hektar tok shqiptare t tjera, t cilat u ndan midis Serbis dhe Maqedonis. Sot, pr shembull, nj familje shqiptare e prbr prej pes pjestarsh, q jetojn n trojet e tyre etnike, pr t shkuar tek njri tjetri, i duhet t marr 5 viza hyrje-dalse pr t kaluar kufijt shtetror artificial q ka krijuar prmes padrejtsuve historike bota "moderne"!  VI. RRUGT E ZGJIDHJES Q DO T PRDOR FBKSH  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar (FBKSH) e konsideron situatn e prshkruar m sipr tragjike dhe t papranueshme. T gjith shqiptart, pavarsisht se ku banojn, ktej ose andej kufirit, brenda ose jasht trojeve etnike, dshirojn bashkimin sa m par t viseve t tyre n nj shtet t vetm shqiptar, ashtu si e shtruan n programin e tyre Rilindasit tan t mdhenj q n shekullin e kaluar.

  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar (FBKSH) situatn e sotme t shtjes kombtare shqiptare e konsideron m t ndrlikuar se n periudhn e Rilindjes Kombtare. Athere, t gjitha trojet etnike shqiptare ndodheshin nn sundimin e nj shteti t vetm - nn zgjedhn e Perandoris Osmane. Athere, t gjith shqiptart qen t rreshtuar n nj llogore t vetme dhe bashkrisht qllonin kundr t njejtit poligon - kundr Ports s Lart.
  Sot; prkundrazi, trojet etnike shqiptare jan t coptuara midis pes shteteve, katr nga t cilat jan shtete t huaja. Natyrisht, ndryshe nga periudha e Rilindjes Kombtare, sot ekziston nj shtet i pavarur shqiptar, i afirmuar n arenn ndrkombtare, t cilit i takon detyra ta mbaj t shpalosur flamurin e shtjes kombtare. Kjo sigurisht sht nj rrethan pozitive.

  - Roli i Shqipris sht i padiskutueshm, i rndsishm dhe vendimtar pr zgjidhjen e shtjes shqiptare. Pr t luajtur kt rol, duhet s pari t vendoset demokracia e vrtet n Shqipri. Shqipria ka t drejt, por edhe detyr q t shtroj pr diskutim dhe t krkoj zgjidhjen nga organizma dhe organizata demokratike t shtjes shqiptare. Prandej, elsat e shtjes shqiptare edhe m tej do t ngelin n Shqipri, ku edhe e kan vendin; sepse, vetm nj Shqipri demokratike do t mund t bhej nj krah i fuqishm i shqiptarve n trojet e veta etnike, t shkputur me dhun nga trungu kombtar. Shqipris i takon t dshmohet si faktori m me ndikim n pozitn e shqiptarve n Ballkan.

  - N lidhje me faktorin ndrkombtar duhet patur parasysh se epoka kur hartn politike t kontinenteve e caktonin Fuqit e Mdha ka marr fund q n vitin 1946. Pas Lufts s Dyt Botrore rregullimin e shtjeve ndrkombtare e mori n dor Organizata e Kombeve t Bashkuara (OKB), n Kartn Themelore t s cils u fiksua parimi i vetvendosjes s popujve; megjithat, vitet e paslufts u karakterizuan nga ndarja e Bots n kampe antagoniste dhe nga prpjekjet pr t vendosur me dhun rendin q atyre u prshtatej. Por, n dymbdhjetvjearin fundit situata ndrkombtare ka ndryshuar thelbsisht. Kufijt nuk jan sikur q ishin t palkundur. Kufijt ndrkombtar t ish-Jugosllavis u bn kufij shtetesh t reja, se ra Muri i Berlinit, i cili ndante kombin gjerman, se nga ish-Bashkimi Sovjetik u krijuan 15 shtete, se u ndan Cekia dhe Sllovakia, se Bosnja e Hercegovina, me subjekte t njohura ndrkombtare, u nda etnikisht dhe territorialisht. Nuk mund t ket Evrop t Bashkuar me popuj t ndar. Populli shqiptar sht i ndar dhe ky fakt mbetet ngarkes e vazhdueshme n ndrgjegen e subjekteve me prgjegjsi t lart ndrkombtare; prandej, kufijt q ndajn sot shqiptart ngelin kufij kolonial.

  - Zgjidhjen e shtjes kombtare shqiptare e shtrojm n kuadr t integrimeve q paraqesin els t art pr paq dhe stabilitet. Integrimi i shqiptarve me shtetin e tyre kombtar t bashkuar do t mundsoj qarkullimin e lir t mallrave, t shrbimeve, t kapitalit, si dhe lidhjen me vendet e tjera t Ballkanit, me qllim t mnjanimit t burimeve t konflikteve. FBKSH-ja beson n integrimet politike, si mjet q mnjanon burimet e konflikteve dhe burimet e luftrave.

  - Me shmbjen e Murit t Berlinit, me prfundimin e Lufts s Ftoht, koha e rreshtimeve politike dhe e prpjekjeve pr t ndryshuar me dhun rendin botror mori fund. Si rrjedhim edhe koha kur shtetet ballkanike u rreshtuan n kampe kundrshtare tashm i takon t kaluars. N ditt tona, rregullimin e shtjes ndrkombtare e morn n dor organizma t fuqishme botrore ose kontinentale, si jan: OKB, OSBE, Parlamenti Europian, Kshilli i Europs dhe organizata t tjera, t cilat veprojn n baz t Kartave , q kan vlern e statuteve t miratuara nga asamble t mbledhura posarisht pr to. Kto organizma kan prcaktuar si parimin m t lart, pr zgjidhjen e t drejtave nacionale, t drejtn e vetvendosjes. N emr t ktij parimi, Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar (FBKSH) do t mundsoj realizimin e qllimit t tij themelor.

  - Me gjith prkrahjen nga jasht, e cila sht dhe do t jet verbale dhe deklarative,FBSH do t mbshtetet n fuqit kombtare shqiptare.Me fuqit tona t ndryshojm gjendjen ton. Evropa nuk do t bj thuajse asgj pr shqiptart perderisa shqiptart me verprimin e vet nuk do ta detyrojn pr kt Evropen. Prcaktimet politike pr FBKSH, mbesin, por verprimet domosdo do t ndryshojn. Ne konsiderojm me shum rdsi rendin e lvizjeve, por dhe zgjedhjen e momentit t volitshm pr veprime racionale.

  - Ky Front sht i vendosur t`i prdor t gjitha mjetet demokratike pr t korrigjuar t katr padrejtsite e vjetra dhe t reja historike ndaj trojeve shqiptare, duke i bashkuar ato n nj shtet t vetm kombtar shqiptar. Pr frontin pr Bashkimin Kombtar Shqiptar, kjo sht e vetmja zgjidhje q iu sjell paqe, mirkuptim, prosperitet dhe integrim n BE dhe NATO vendeve t Gadishullit t Hemusit. Kjo sht e vetmja rrugzgjidhje q e kthen prfundimisht Ballkanin nga nj fui baroti, si ka qen historikisht, n nj gadishull paqeeje, harmoniedhe zhvillimi t pa par ekonomiko-kulturor. Shqipria e Bashkuar nuk do t pjell t shumt, sikur pretendojn kundrshtart e ides s nj shteti t vetm kombtar shqiptar n Ballkan. Shqiptart njihen historikisht si populli m mikprits n Bot, q jan natyr paqsore, q nuk jan br kurr shkaktar t ndonj lufte t padrejt, q nuk kan zaptuar me pushtim asnj pllmb tok t huaj, por prkundrazi, dhe q minoritetet q kan jetuar n trojet e tyre i kan trajtuar, respektuar dhe nderuar shum her m mir se bashkkombsit e vet. N kto kushte , t gjitha minoritetet q jetojn n trojet shqiptare do t respektohen dhe do t'i gzojn t gjitha t drejtat q i parashikojn konventat ndrkombtare.

  - SHBA, BE dhe t gjith faktort progresist ndrkombtar jan angazhuar n nj luft t pakompromis kundr terrorizmit, si armiku kryesor i qytetrimit dhe njerzimit n ditt tona. Nj Shqipri e Bashkuar do t jet nj aleate cilsore dhe e vendosur prkrah forcave ndrkombtare kundr terrorizmit n kt pjes t ngatrruar t Ballkanit.

  - Lejimi i krijimit t shtetit kombtar shqiptar edhe nga pikpamja ekonomike do t jet lehtsi pr Europn dhe SHBA. Bashkimi Kombtar Shqiptar mundson shfrytzimin maksimal t pasurive tona kombtare t nn dhe mbitoks, klims favorable mesdhetare me 310 dit diell n vit, qnjen e Shqipris nj vend i mrekullueshm turistik, q laget nga dy dete si dhe q ka burime liqenore, lumore dhe alpe q e bjn vendin gjith vitin turistik. Shqipria e Bashkuar jo vetm q nuk do t jet barr pr Evropn dhe SHBA-t, t cilt po i mbajn me lmosha t gjitha hapsirat shqiptare, por prkundrazi, do ta lehtsonin at s paku nga afro 8 milion shqiptar q jetojn kudo n Bot si emigrant ekonomik. Nj Shqipri e Bashkuar ka vend pr t'i mbajtur n gjirin e vet t gjith shqiptart e shprndar n t gjith botn.  VII. SHQIPTART E GREQIS, PROBLEMI I AMRIS DHE ZGJIDHJA E TIJ  - N Greqin fqinje prania e shqiptarve sht sa e lasht po aq edhe e re. M t hershmit jan shqiptart etnik q banojn prej mijra vjetsh n trojet e tyre, t cilt jan n vazhdimsi t pandrprer me territorin e Shqipris dhe t cilt kan qen pr mijra vjet pjes prbrse e territorit shqiptar, pavarsisht nga piramidat kufitare q u vendosn n vitin 1913. Kta banojn n viset e amris, t Kosturit dhe t Follorins, t cilt ose nuk u dbuan me dhun ngase ishin ortodoks ose i bn bisht dbimit duke mbajtur t fsheht fen myslimane. Ata e flasin gjuhn amtare shqipe, por q nuk guxojn t deklarohen se jan shqiptar. Deri sot shteti grek nuk i ka njohur kta shqiptar si nj minoritet etnik shqiptar n Greqi, t drejtat e t cilve duhet t jen , s paku, aq sa t drejta gzojn pjestart e minoritetit grek n Shqipri.

  - Problemi i pazgjidhur am sht ndr prioritet e Frontit pr Bashkimin Kombtar Shqiptar. Jan 300.000 am q shovent grek, me nj gjenocid t papar, i dbuan nga trojet dhe pasurit e tyre n vitin 1945. Fronti pr Bashkimin Kombtar Shqiptar, s bashku me strukturat e tij, do t punoj lidhur me kta probleme t arrij kta objektiva:

  - T'i detyroj autoritetet shtetrore greke q t lejojn rikthimin e amve n trojet e tyre dhe pasurit e tyre nga jan shprngulur me dhun;

  - Autoritetet greke t'u krkojn falje publike amve pr gjenocidin e ushtruar ndaj tyre, ashtu si bn vendet prgjegjse pr gjenocidin e ushtruar ndaj hebrejve;

  - T dmshprblehen amt pr t gjitha dmet q u jan shkaktuar prej ktij gjenocidi masiv;

  - amt e riatdhesuar n trojet e tyre nga jan przn me dhun prej shovinistve grek t gzojn po ato t drejta q gzojn minoritart grek n Shqipri.  VIII. QNDRIMI I FBKSH-s NDAJ MINORITETEVE LINGUISTIKO-KULTURORE SHQIPTARE  - Gjat historis s tyre mijvjeare, shqiptart kan qen t detyruar t brahtisin her pas here, individualisht ose kolektivisht pr shkaqe t ndryshme (politike, ekonomike, shoqrore ose fetare) trojet e tyre etnike dhe t vendosen n vise t tjera larg atdheut t tyre. Shpeshher, grupet shqiptare t diaspors i kan ngritur vendbanimet e tyre n afrsi me njri-tjetrin, duke krijuar bashksi krahinore shqiptare n trupin e etnive t tjera. Fillimet e ktyre diasporimeve humbasin n thellsit e shekujve. Jo pak prej bashksive shqiptare t diasporuara, q njihen n fushn e dokumentacionit, jan asimiluar prej kombsive t atdheut t ri. Nga burimet historike dihet se t tilla bashksi shqiptare t diaspors kan mbijetuar deri n shekullin e kaluar ose deri n fillim t shekullit ton, n Bullgari, n Thrak, n Besarabi, n Ukrain, n Sllavoni, n Dalmaci, n Sanxhak, n Egjypt e gjetk. Vetm banort e disa krahinave t diaspors shqiptare n Greqi dhe n Itali ende e ruajn identitetin e tyre etniko-linustik t t parve t tyre, si gjuhn shqipe dhe kulturn shpirtrore t strgjyshrve t lasht.

  - N fakt, Greqia dhe Italia kan qen vendet ku diasporimi mesjetar i shqiptarve ishte m masiv se gjetk. N Greqi, vendosja e shqiptarve t shprngulur nga trungu etnik filloi t paktn n shekullin XII, por prpjestimet m t mdha i mori n sheku. XIV; kurse, m von numri i tyre ka qen i kufizuar. Ata u vendosn pjesrisht n krahinat greke t Peleponezit (Korinth, Argolid, Lakoni, Elid, Arkadi, Meseni), pjesrisht n Greqin kontinentale (Atik, Beoci, Etoli, Akarnani, Thesali) dhe pjesa tjetr n ishujt grek t Egjeut (Hidra, Speca, paros, Salamin, Eube).
  - N gadishullin Italik diasporimi masiv i shqiptarve ndodhi n shek.XV. Ata u vendosn kryesisht n Italin e Jugut (n provincat e Kozencs, katanxaros, Kampobassos, Foxhias, teramos, Lees e gjetk) dhe n disa fshatra t Siilis (n provincat e Palermos, Katanias dhe Xhirxhentit).
  - Jetesa pr shekuj me rradh larg atdheut dhe presioni i vazhdueshm i popullsis greke ose italiane n gjirin e t cilve ato bashkjetojn, solli si pasoj q disa nga bashksit krahinore shqiptare t Greqis dhe t Italis me koh t asimilohen duke ruajtur vetm kujtimin e origjins s tyre etnike. Megjithat, jo pak nga pasardhsit e ksaj diaspore mesjetare shqiptare e kan ruajtur gjuhn shqipe dhe kulturn shpirtrore shqiptare, t cilat dallohen nga ato t fqinjve t tyre grek ose italian. banort e ktyre bashksive shqiptare n botn greke quhen arvanit, sipas emrit mesjetar por t deformuar t shqiptarve "arbanit", kurse n disa vise veten e tyre e quajn arbror. Aktualisht sht e dokumentuar se mbi 200.000 arvanit e flasin gjuhn shqipe n Greqi. Prkundrazi, pasardhsit e diaspors mesjetare shqiptare t Italis nga italiant quhen "albanezi", kurse veten e tyre e thrrasin "arbresh". Llogariten mbi 150.000 arbresh q e flasin gjuhn shqipe.
  - Diasporime t tjera t hershme ose edhe m t vona ka edhe n vende t tjera. N baz t parimeve t njohura n t drejtn ndrkombtare, ata prbjn nj minoritet linuistiko-kulturor. Si rrjedhim, n baz t dokumentave themelore t shpallura nga organizmat ndrkombtare pr t drejtat e njeriut dhe t minoriteteve linguistiko-kultirore, ata kan t drejtn q t msojn, n ambientet e shkollave t vendeve ku jetojn, shkrimin dhe leximin e gjuhs shqipe, t paktn dy or n jav jasht rogrameve msimore t shteteve ku jetojn. FBKSH-ja do t punoj pr ta mundsuar realizimin e ksaj t drejte.
  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar, i ndrgjegjshm se kudo n Bot punojn dhe jetojn afrsisht 9 milion shqiptar, si diaspor, si emigrant ose si refugjat, merr prsipr gjetjen e rrugve dhe mjeteve m dobiprurse pr organizimin e tyre n shtetet ku banojn, si dhe i prcakton vetes obligimin pr t'u br nj faktor i rndsishm m shum pr t mbrojtur t drejtat dhe lirit themelore, me qllim q t mos trajtohen si qytetar t dors s dyt n vendet ku jetojn dhe punojn.  IX. STRUKTURAT E FRONTIT PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar ka si struktur t rndsishme politike Komitetin e Prgjithshm t FBKSH-s. Komiteti i Prgjithshm zgjidhet njher n 4 vjet nga delegatt e Kuvendit Kombtar t FBKSH-s.

  - Kuvendi i FBKSH-s zgjedh nj Kryesi Qendrore e cila udhheq dhe drejton punt midis dy Mbledhjeve t Komitetit t Prgjithshm t FBKSH-s. Kto struktura shtrihen dhe veprojn n t gjitha hapsirat shqiptare.

  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar ka edhe strukturat e tjera adeguate q do t mundsojn realizimin e obkektivit t tij madhor.

  - Platforma, strategjit dhe taktikat e veprimit, si dhe strukturat, rregulli, disiplina dhe funksionimi i ktyre strukturave prcaktohen me akte t veanta t miratuara nga Kryesia e Frontit pr Bashkim Kombtar Shqiptar.  X. QENDRA E FRONTIT PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar (FBKSH) e ka selin e vet qendrore n Tiran.

  - Komiteti i Prgjithshm i FBKSH dhe Kryesia e FBKSH e ka selin e vet qendrore n Tiran. Ky Komitet ngre strukturat e veta n t gjitha hapsirat shqiptare.

  - Pjes prbrse t Komitetit t Prgjithshm t FBKSH-s jan edhe pes komitetet e tjera, me seli n: Tiran, Prishtin, Shkup, Ulqin dhe Prevez, si dhe komitetet q ngihen n t gjitha shtetet ku punojn dhe jetojn shqiptart e emigruar.

  - Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar (FBKSH), si dhe t gjitha strukturat e tij, punojn, veprojn dhe funksionojn mbi bazn e Platforms, Statutit dhe rregulloreve t posame t miratuara nga KUVENDI KOMBTAR, si organ m i lart i FBKSH-s.  - RROFT SHQIPRIA E BASHKUAR !
  - RROFT POPULLI SHQIPTAR !
  - RROFT FRONTI PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR !

  Tiran, 13 korrik 2002

  APROVUAR N KUVENDIN E PAR KOMBTAR T FRONTIT PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR.
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Ja dhe Statusi

  FRONTI PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR
  KUVENDI I PAR KOMBTAR

  S T A T U T I
  I FRONTIT PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR

  NENI 1
  PARIMET THEMELORE  Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar (FBKSH) sht nj bashkim demokratik forcash politike, organizatash joqeveritare, personalitetesh intelektuale e atdhetare, si dhe i masave t gjra popullore n t gjitha hapsirat shqiptare, q ka si qllim themelor bashkimin e trojeve shqiptare dhe t gjith popullit q jeton n to n nj shtet t vetm kombtar shqiptare n Ballkan.  NENI 2
  FBKSH-ja sht njorganizm i fuqishm gjithprfshirs politik mbarkombtar q udhhiqet nga Platforma pr zgjidhjen trsore t shtjes kombtare shqiptare, t miratuar n Kuvendin e Par Kombtar t FBKSH-s.  NENI 3
  FBKSH-ja zgjidhjen e shtjes kombtare shqiptare e shtron n kuadr t integrimeve q paraqesin els t art pr paqe dhe stabilitet. Nuk mund t ket Evrop t Bashkuar me popuj t ndar. Populli shqiptar sht i ndar dhe ky fakt mbetet ngarkes e vazhdueshme n ndrgjegjen e subjekteve me prgjegjsi t lart ndrkombtare. Prandej, kufijt q ndajn sot shqiptart, ngelin kufij kolonial. Integrimi i shqiptarve me shtetin e tyre kombtar t bashkuar do t mundsoj qarkullimin e lir t mallrave, t shrbimeve, t kapitalit, si dhe lidhjen me vendet e Ballkanit, me qllim t mnjanimit t burmimeve t konflikteve. FBKSH-ja beson n integrimet politike, si mjet q mnjanon burimet e konflikteve dhe t luftrave.  NENI 4
  FBKSH-ja sht i vetdijshm se n ditt tona, rregullimin e shtjeve ndrkombtare e kan marr n dor organizma t fuqishme Botrore ose kontinentale, si jan OKB, OSBE, Parlamenti Evropian, Kshilli i Evrops dhe orhanizma t tjera, t cilat veprojn n baz t Kartave, q kan vlern e statuteve t miratuara nga asamble t mbledhura posarisht pr to. Kto organizma kan prcaktuar si parimin m t lart, pr zgjidhjen e t drejtave nacionale, t drejtn e vetvendosjes. N emr t ktij parimi, FBKSH-ja do t mundsoj realizimin e qllimt t tij themelor.  NENI 5
  FBKSH-ja do t prdor t gjitha mjetet demokratike pr t korigjuar padrejtsit e vjetra dhe t reja historike ndaj trojeve shqiptare, duke i bashkuar ato n nj shtet t vetm kombtar shqiptar. Kjo sht e vetmja zgjidhje q iu sjell paqe, prosperitet dhe integrim t natyrshm n BE dhe n NATO vendeve t Gadishullit Ballkanik. Kjo sht e vetmja rrugzgjidhje q e kthen prfundimisht Ballkanin nga nj "fui baroti", si ka qen historikisht, n nj gadishull paqeje, harmonie dhe zhvillimi ekonomiko-kulturor.  NENI 6
  T vetdijshm pr angazhimin n luftn pa kompromis kundr terrorizmit t SHBA, BE dhe gjith faktorve progresist ndrkombtar, si armiku kryesor i qytetrimit dhe njerzimit n ditt tona, FBKSH-ja vlerson se nj Shqipri e Bashkuar do t jet nj aleate cilsore dhe e vendosur prkrah SHBA-ve dhe forcave t tjera prparimtare ndrkombtare kundr terrorizmit ndrkombtar, rajonal dhe ndrshtetror.  NENI 7
  FBKSH-ja vlerson se krijimi i shtetit kombtar shqiptar do t jet lehtsi ekonomike pr Evropn, SHBA-t dhe Botn. Evropa dhe Bota do t lehtsoheshin s paku nga 8 milion shqiptar q jetojn kudo prmes diasporimeve t vjetra dhe t reja si emigrant ekonomik. Nj Shqipri e Bashkuar, me resurset q ka, sht n gjendje q t'i mbaj n gjirin e vet t gjith shqiptart e shprndar npr Bot.  NENI 8
  ORGANIZIMI I FBKSH-s


  FBKSH-ja shtrihet me strukturat e tij n t gjitha hapsirat shqiptare. Njsia baz e FBKSH-s sht Kshilli i Frontit t fshatit, t bllokut dhe t lagjes s qytetit. N do komun dhe bashki ngrihen kshillat e FBKSH-s t komunave dhe bashkive. N rrethe ngrihet Kshilli i FBKSH-s i rrethit. N diaspor ngrihen kshillat e FBKSH-s t shtetit ose grupit t shteteve ku jan diasporuar shqiptart. N zona ngrihen Komitetet e FBKSH-s t Zons.
  Organi m i lart i FBKSH-s sht Kuvendi Kombtar, i cili mblidhet nj her n katr vjet. Kuvendi Kombtar i Jashtzakonshm i FBKSH-s mund t mblidhet edhe m par me krkesn e m shum se 40% t antarve t Komitetit t Prgjithshm t FBKSH-s.
  Organi m i Lart i FBKSH-s t Zons sht Konferenca Kombtare, e cila mblidhet nj her n dy vjet.
  Organi m i lart i FBKSH-s n diaspor sht Konferenca Kombtare e shtetit apo grup shteteve ku jan diasporuar shqiptart, e cila mblidhet nj her n vit.
  Organi m i lart i FBKSH-s n rrethe jan Konferencat Kombtare t FBKSH-s t rretheve, t cilat mblidhen nj her n vit. Organi m i lart i kshillit t FBKSH-s t fshatit, t bllokut dhe t lagjes s qytetit sht mbledhja e antarve t FBKSH-s, e cila thirret jo m pak se nj her n muaj.  NENI 9
  DELEGATT


  Delegatt e konferencave t rretheve, t konferencave n diaspor, t konferencave kombtare t zonave dhe t Kuvendit Kombtar t FBKSH-s zgjidhen prmes proedurave t posame, t cilat prcaktohen me rregullore t miratuara nga Kuvendi Kombtar i FBKSH-s.  NENI 10
  KUVENDI KOMBTAR I FBKSH-s


  Kuvendi Kombtar i FBKSH-s, si organi m i lart udhheqs i FBKSH ka kto kompetenca:
  1. Miraton Platformn dhe Statutin e FBKSH-s ;
  2. Bn ndryshime n Platformn dhe Statutin e FBKSH-s ;
  3. Zgjedh Komitetin e Prgjithshm t FBKSH-s ;
  4. Zgjedh Kryetarin e FBKSH-s ;
  5. Zgjedh Sekretarin Politik t FBKSH-s ;
  6. Zgjedh Zvendskryetarin e Par t FBKSH-s ;
  7. Zgjedh Kryesin e Prgjithshme t FBKSH-s ;
  8. Miraton Raportin "Mbi veprimtarin e FBKSH-s gjat katr vjetve dhe objektivat pr katr vjett e tjera";
  9. Prcakton strukturat e FBKSH-s, bn ndryshimin dhe miraton platformat prkatse pr strukturat e FBKSH-s ;
  10. Miraton Raportin Financiar t Fondit Kombtar Shqiptar.  NENI 11
  Numri i antarve t Komitetit t Prgjithshm (KP)t FBKSH-s dhe i Kryesis s FBKSH-s caktohet me vendim t posam n do Kuvend Kombtar t FBKSH-s.  NENI 12
  Kryesia e FBKSH-s n raste t veanta dhe pr arsye t prligjura ka t drejt t kooptoj, me vendime t arsyetuara, antar t rinj n Komitetin e Prgjithshm t FBKSH-s.  NENI 13
  T drejtat, detyrat dhe mnyrn e funksionimit t KP t FBKSH-s, t Kryesis s FBKSH-s, t Kryetarit, t Sekretarit Politik dhe t Zvendskryetarit t FBKSH-s prcaktohen me rregullore t veanta t miratuara nga Kuvendi Kombtar i FBKSH-s.  NENI 14
  T drejtat, detyrat, mnyrat e organizimit dhe t funksionimit t strukturave t tjera q veprojn n kuadr t FBKSH-s prcaktohen me rregullore t posame, t cilat miratohen nga Kryesia e FBKSH-s.  NENI 15
  SEKRETARIATI VENDIMMARRS


  Sekretariati Vendimmarrs prbhet nga Kryetari, Sekretari Politik, Zvendskryetari i Par dhe Zvendskryetart.
  Veprimtaria, t drejtat, detyrat dhe mnyra e funksionimit t Sekretariatit Vendimmarrs prcaktohen me rregullore t posame t aprovuara n Kuvendin Kombtar t FBKSH-s.  NENI 16
  Mnyra e funksionimit, t drejtat dhe detyrat e kshillave t FBKSH t fshatrave, t blloqeve, t lagjeve t qyteteve, t komunave e bashkive, t rretheve, t shteteve ku jan t diasporuar shqiptart, si dhe t Komiteteve t Zonave prcaktohen me rregullore t posame t miratuara nga Kryesia e FBKSH-s.  NENI 17
  ANTARSIA E FBKSH


  Antar i FBKSH-s mund t jet do shqiptar me zotsi t plot juridike dhe pr t menduar, pa dallim krahine bindjeje politike, feje...etj., q pranon dhe zbaton Platformn dhe Statutin e Frontit pr Bashkim Kombtar Shqiptar dhe q paguan antarsin mujore.
  Antart e FBKSH-s kan t drejt t zgjedhin dhe t zgjidhen n t gjitha organet drejtuese t FBKSH-s dhe strukturat e tij, t bjn krkesa, ankesa, vrejtje dhe sygjerime, si dhe t shprehen me votn e tyre pr t gjitha forumet, strukturat, platformat dhe rregulloret q miratojn organet prkatse t FBKSH-s.
  T rinjt q nuk kan zotsin e plot juridike pr t vepruar (nga 14 deri 18 vje) kan t drejt t organizohen n FORUMIN RINOR T FRONTIT PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR, mnyra e funksionimit, veprimtaria, t drejtat dhe detyrat e t cilit prcaktohen me rregullore t posame t miratuar nga Kryesia e Frontit pr Bashkim Kombtar Shqiptar.  NENI 18
  T ARDHURAT FINANCIARE T FBKSH-s
  T ardhurat financiare t FBKSH-s sigurohen vetm me mjete t ligjshme nga pagimi i antarsis, nga fondet e ligjshme, nga shtypi dhe botimet e FBKSH-s, si dhe nga ndihmat e siguruara n rrug t ligjshme.

  T ardhurat financiare planifikohen. administrohen dhe shprndahen me vendime t posame t Sekretariatit Vendimmarrs.
  Kshillat Mbikqyrse mbi t ardhurat financiare kan t drejt dhe detyr q t kontrollojn dhe propozojn marrjen e masave t ndryshme, deri n procedime gjyqsore, ndaj do organi, strukture dhe personi q abuzon me mjetet financiare t FBKSH-s.
  Organizimi, funksionimi, t drejtat dhe detyrat e Kshillave Mbikqyrse prcaktohen me rregullore t posame t miratuar nga Kuvendi Kombtar i FBKSH-s.  NENI 19
  QNDRA E FBKSH-s


  Fronti pr Bashkim Kombtar Shqiptar e ka selin n Tiran.

  Tiran, m 13 korrik 2002

  KUVENDI I PAR KOMBTAR I
  FRONTIT PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Ja dhe rregulorja

  FRONTI PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR
  SEKRETARIATI VENDIMARRS
  NR.09/09/02 AKTI


  R R E G U L L O R E

  E FONDIT KOMBTAR SHQIPTAR (FKSH)  Nisur nga nevoja e domosdoshme pr t'i prshtatur t gjitha rregulloret, udhzimet dhe aktet e tjera q rregullojn veprimtarin e strukturave tona n prputhje me Platformn dhe Statutin e FBKSH-s; nisur nga ndonj veprim i parregullt i disa kshillave t FKSH-s edhe si rrjedhoj e mungess s nj rregulloreje t plot; pr t gjallruar dhe intesifikuar maksimalisht punn e kshillave t FKSH-s pr t'ju prgjigjur nevojave t t gjitha strukturave t FBKSH-s, Sekretariati Vendimarrs, n baz t nenit 18 t Statutit t FBKSH-s nxjerr kt:  R R E G U L L O R E

  I - PARIME T PRGJITHSHME
  NENI 1  Fondi Kombtar Shqiptar (FKSH) sht nj struktur q udhhiqet, punon dhe vepron n baz t Platforms, Statutit, rregulloreve, udhzimeve dhe urdhrave t FBKSH-s.

  N t gjitha fshatrat,lagjet e qyteteve, komunat, bashkit, rrethet, qarqet, zonat, shtetet ku punojn dhe jetojn t diasporuar shqiptart, ngrihen kshillat e Fondit Kombtar Shqiptar.

  Fondi Kombtar Shqiptar grumbullon fonde financiare, baz materiale dhe ndihma t tjera pr t cilat vijn vetm n rrug dhe nga burime t ligjshme, t cilat shrbejn pr t plotsuar nevojat pr nj veprimtari t rregullt e normale t FBKSH-s dhe t strukturave t tij adeguate.  NENI 2  FKSH-ja funksionon dhe vepron n kuadrin e FBKSH-s, sht pjes integrale e tij dhe udhhiqet, udhzohet dhe drejtohet prej tij.

  Kryetari i Prgjithshm i FKSH-s sht antar i Kryesis Qndrore t FBKSH-s.

  Kryetari i FKSH-s i Zons Nr.1 n Tiran, i Zons 2 n Prishtin, i Zons 3 n Shkup, i Zons 4 n Ulqin, i Zons 5 n Prevez (amri) sht detyrimisht Zvendskryetar i Kryesis s FBKSH-s t Zons.

  Kryetari i FKSH-s n Diaspor si dhe kryetart e kshillave t Fondit n shtetet e ndryshme apo grup shtetet, n qytetet, komunat etj ku shqiptart jan t diasporuar, jan detyrimisht zvendskryetar t Par t Kryesive t FBKSH-s respektivisht t diaspors, shteteve, grupshteteve, qyteteve dhe komunave.  NENI 3  FKSH-ja jep llogari para organeve udhheqse t FBKSH-s si dhe para Kshillit Mbikqyrs t FKSH-s.  NENI 4  Kshillat e FKSH-s bjn bilance mujore dhe raportojn para kryesive respektive t FBKSH-s me shkrim pr hyrje-daljet mujore, pr problemet dhe shqetsimet me t cilat ndeshen.  NENI 5  Kshillat e FKSH-s jan t detyruara t japin raporte, t paraqesin blloqet si dhe t japin informacione t prgjegjshme q lidhen me mbarvajtjen e Fondit para organeve m t larta t FBKSH-s si dhe Kshillit Mbikqyrs t FKSH-s.  II - ORGANIZIMI I FKSH DHE STRUKTURAT E TIJ

  NENI 6  N komuna, n qytete ose n njsi m t vogla qytetesh, n baz t kodeve postale n Perndim ose n shtete t ndryshme t bots ku jan t diasporuar shqiptart, ngrihen kshillat e FKSH-s.

  Kryetar i Kshillit t FKSH-s sht detyrimisht zvendskryetari i par i Kryesis s FBKSH-s respektive.

  Kshilli i FKSH-s t komuns ose pjesve t qyteteve n baz t kodeve postale prbhet prej 5 deri n 95 antar.

  Kryesia e Kshillit t FKSH-s t komuns ose pjesve t qyteteve n baz t kodeve postale prbhet prej 5 deri n 25 antar.

  Kshilli i FKSH-s t qyteteve dhe kryeqyteteve prbhet prej 15 deri n 101 antar.

  Kryesia e Kshillit t FKSH-s t qyteteve ose kryeqyteteve prbhet prej 9 deri n 25 antar.

  Kshilli i FKSH-s t shteteve ose grupshteteve prbhet prej 51 deri n 101 antar.

  Kryesia e Kshillit t FKSH-s t shteteve ose grupshteteve prbhet prej 11 deri n 25 antar.

  T gjitha kshillat e FKSH-s zgjedhin nj kryetar, 1 deri 3 zvendskryetar, nj sekretar, antart e kryesis si dhe grupin e arktarve t prbr nga 3 (tre) persona, t cilt jan gjithashtu antar t Kryesis s FKSH-s.

  Ndarja e detyrave midis antarve t kryesis dhe t kshillave, krijimi i seksioneve t puns etj. bhet me inisiativ n baz t specifikave t do vendi, shteti apo grupshteti.  NENI 7  Kshilli i FKSH-s pr Diasporn prbhet prej kryetarve, nnkryetarve, sekretarve dhe nj arkatari

  t kryesive t FKSH-s t shteteve ose grupshteteve.

  Kryesia e FKSH-s pr Diasporn prbhet prej kryetarit, gjer n 3 zvendskryetar, sekretarit si dhe 10 antar t kryesis.  NENI 8  T gjitha strukturat e FKSH-s zgjidhen n konferencat e FBKSH-s t shteteve ose grupshteteve q mblidhen do nj vit.  III - MASAT DISIPLINORE DHE LIGJORE

  NENI 9  Pr shkelje t disiplins financiare, pr keqprdorime t ndryshme, pr shkelje t Platforms, Statutit si dhe rregulloreve, udhzimeve, urdhrave dhe vendimeve t FBKSH-s dhe t organeve udhheqse t saj, ndaj personit prgjegjs merren masa me karakter disiplinor si shkarkim nga funksioni, ulje n detyr, prjashtim nga struktura, e deri n prgjegjsi ligjore kur kemi t bjm me raste q prbjn vepra penale.

  Procedurat q ndiqen pr rastet e ndshkimit t personave prgjegjs prcaktohen me rregullore t veant.

  Masat administrative ose ligjore ndaj kryetarve t FKSH-s t shteteve ose grupshteteve si dhe ndaj kryetarit t FKSH-s t Diaspors merren me vendim t Sekretariatit Vendimarrs t FBKSH-s. N kto raste kshillat ose kryesit e FKSH-s t shteteve ose grupshteteve si dhe t Diaspors kan vetm t drejtn e propozimit.

  Masat administrative ose ligjore ndaj antarve t tjer t kryesive t shteteve, grupshteteve ose Diaspors merren me shumic votash nga kryesit e FKSH-s t shteteve, grupshteteve ose Diaspors. Nj kopje e vendimit t arsyetuar pr do mas t dhn i drgohet menjher Sekretariatit Vendimarrs.  IV - KSHILLAT MBIKQYRSE

  NENI 10  N do shtet, grupshtet dhe pr gjith diasporn ngrihen Kshillat Mbikqyrse t FKSH-s t prbra prej jurist, avokat si dhe persona t tjer q karakterizohen nga ndjenja e lart e prgjegjsis, q jan natyra t pakorruptueshm dhe q kan dhn prova pr ndershmri t lart.

  Kshillat Mbikqyrse t shteteve ose grupshteteve prbhen prej kryetarit, dy zvendskryetarve, sekretarit si dhe prej 7 gjer n 11 antar t tjer t cilt quhen "Kontrollor".

  Kshilli Mbikqyrs i FKSH-s t Diaspors prbhet prej kryetarit, 3 zvendskryetarve, sekretarit si dhe prej 16 antarve t tjer q quhen "Kontrollor".

  Kshillat Mbikqyrse zgjidhen direkt nga delegatt e FBKSH-s t konferencave t shteteve ose t Diaspors q mblidhen nj her n vit.

  Kur ndaj drejtuesve ose kontrollorve t Kshillit Mbikqyrs t FKSH-s lind e domosdoshme marrja e masave disiplinore ose penale, t drejtn pr ta br kt gj e ka vetm Sekretariati Vendimarrs i FBKSH-s.  NENI 11  Kshillat Mbikqyrse t FKSH-s, kontrollort e saj, kan t drejt t procedojn pr masa disiplinore ose penale cilindo person apo kryesi t FKSH-s kur konstatojn shkelje t disiplins financiare ose raste shprdorimesh, keqprdorimesh dhe akte t tjera t paligjshme.

  Aktet e procedimit ju drgohen organeve prkatse si parashikohet n nenin "9" t ksaj Rregulloreje.

  Kshillat Mbikqyrse kur konstatojn shkelje t disiplins financiare, keqadministrime ose shprdorime t fondeve, kan t drejt t pezullojn nga detyra ose t'u trheqin blloqet cilitdo antari t kshillave t FKSH-s dhe i procedojn ato para organeve prkatse si parashikohet n nenin 9 t ksaj Rregulloreje. Pezullimi nga detyra ose trheqja e blloqeve kan fuqi deri sa organet prkatse t parashikuara n nenin 9 t ksaj Rregulloreje t marrin vendimin prfundimtar.  V - BLLOQET E FKSH-s, SHPRNDARJA DHE ADMINISTRIMI I TYRE.

  NENI 12  Blloqet miratohen dhe prodhohen me vendim t posam t Kryesis s FKSH-s t Diaspors.

  Blloqet kan formn e eqeve t banks, numuratohen n mnyr t atill q nj numur serial t jet i vetm dhe t mos ket mundsi falsifikimi ose dublimi.

  Kryesia e FKSH-s pr Diasporn jua shprndan blloqet kryetarve t FKSH-s t shteteve ose grupshteteve kundrejt prshkrimit t qart t t gjitha t dhnave si dhe firms s t dy palve. Kopjet e proesverbaleve t dorzimit ruhen me kujdes t posam.

  Kryesit e FKSH-s t shteteve dhe grupshteteve paisin me blloqe antar t kshillave t FKSH-s n komuna, qytete ose njsi t tjera administrative t cilt njihen pr cilsit morale, pr ndershmrin, prkushtimin dhe aftsit pr ta kryer me prgjegjsi t lart kt detyr t rndsishme.

  Blloqet jepen kundrejt mbajtjes s nj procesverbali ku prshkruhen t gjitha t dhnat e bllokut q dorzohen si dhe firmoset nga kryetari i FKSH-s si dorzues dhe nga marrsi n dorzim i bllokut.

  Kur nj bllok mbushet, mbajtsi i tij ka detyrimin q brnda 5 ditve nga plotsimi i faqes s fundit t tij t'ja dorzoj kryetarit t FKSH-s t shtetit ose grupshtetit. Dorzimi bhet pasi hartohet nj prmbledhse me hyrje-daljet e t hollave q jan grumbulluar dhe firmoset nga t dyja palt "dorzues-marrs"..

  Kryetari i FKSH-s t shtetit ose grupshteteve detyrohet q bllokun e prfunduar dhe nj kopje t prmbledhses t'ja nis brnda 5 ditve nga data q e ka marr n dorzim prej mbajtsit t tij Kryesis s FKSH-s t Diaspors.

  Blloqet e FKSH-s ruhen mir. Ato jan dokumente tepr t rndsishme dhe humbja qoft edhe e nj flete t vetme t tyre prbn shkak pr fillimin e procedimit pr marrjen e masave disiplinore, financiare ose ligjore ndaj personit prgjegjs. Pr do rast t humbjes s blloqeve ose qoft edhe e nj flete t vetme vihet n dijeni me shkrim Sekretariati Vendimarrs i FBKSH-s.  VI - BURIMET FINANCIARE T FKSH-s

  NENI 13  FKSH-ja mbshtetet vetm n burime t ligjshme. Jan burime t ligjshme:

  a) Pagimi i antarsis mujore t antarve t FBKSH-s dhe t FKSH-s. Antarsia mujore sipas shteteve sht:

  - 20 dollar pr antart e FBKSH-s dhe FKSH-s n SHBA, Kanada, Australi etj.
  - 20 Euro n t gjitha vendet e BE;
  - 40 Franga zvicerane pr Zvicr;
  - 10 Euro pr personat q jan pa t ardhura ose q jetojn me sociale;
  - 10 Euro n amri;
  - 2 (dy) Euro n Kosov, Shqipri, Maqedoni, Preshev, Ulqin etj.

  b) Pranimi i donatimeve t ligjshme nga partit, shoqatat, klubet dhe asosacionet e tjera joqeveritare;

  c) Pranimi i ndihmave dhe donatimeve t ligjshme nga firmat private, personat e ndryshm dhe nga do lloj biznesi i pastr.  NENI 14  Antarsia paguhet n fillimin e do muaji pr nj muaji, pr 3 muaj, pr 6 muaj ose pr gjith vitin duke u pasqyruar qart kjo gj n fletn e bllokut q plotsohet.  NENI 15  Kshillat e FKSH-s t qyteteve, t shteteve dhe grupshteteve jan t obliguara q brenda nj muaji nga hyrja n fuqi e ksaj Rregulloreje t evidentojn dhe t formojn evidencn e t gjitha klubeve, shoqatave, firmave private, bizneseve t vogla, t mesme dhe t mdha si dhe t shqiptarve t pasur, me adresat e tyre t sakta, me numrat e telefonave, t fax-eve, me adresat e e-mail-eve etj. Nj kopje e ksaj evidence i drgohet menjher Kryesis s FKSH-s pr Diasporn ose Kryesive t FKSH-s t Zonave.  NENI 16  Antarsia mblidhet duke vn n prdorim bllokun e antarsis.

  Ndihmat q japin antar t FBKSH-s ose t persona t tjer mbahen n nj bllok tjetr i veant.

  Ndihmat ose donacionet q japin shoqatat, klubet, partit, firmat private, bizneset e t gjitha shkallve ose njerz t pasur, mbahen n nj bllok t veant.

  Ndihmat q japin shtetas t huaj prkrahs dhe mbshtets t strukturave tona mbahen n nj bllok t veant.  NENI 17  Kryesia e FKSH-s pr Diasporn ose Kryesit e FKSH-s t Zonave kan t drejt t shpallin aksione financiare afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata t Fondit, duke i arsyetuar mir vendimet prkatse q marrin dhe duke informuar me shkrim pr to Sekretariatin Vendimarrs t FBKSH-s.  NENI 18  Kryesit e FKSH-s t shteteve ose grupshteteve nuk kan t drejt t shpallin aksione financiare pa marr miratimin e Kryesis s FKSH-s pr Diasporn.  VII - MNYRA E DORZIMIT T FINANCAVE

  NENI 19  Personat q administrojn blloqet ua dorzojn t hollat e grumbulluara arktarve t ngarkuar nga Kryesia e FKSH-s kundrejt firms (marrsit n dorzim dhe dorzuesit shkruajn me shkrimin e tyre t dors emrin, mbiemrin dhe firmn).

  Grupi i arktarve prpilon dokumentin prkats, merr firmn e kryetarit ose t ngarkuarit prej tij nga kryesia dhe i dorzon tek Kryetari i FKSH-s t Diaspors ose te personi i autorizuar prej tij.  NENI 20  Mbajtsi i bllokut dorzimin e t hollave e bn sipas ksaj mnyre:

  a) T ardhurat nga antarsia u dorzohen arkatarve n do dat 2 (dy) t do muaji.

  b) Ndihmat e tjera nga popullata dorzohen n do dat 2(dy) t do muaj.

  c) Ndihmat nga shoqatat, klubet, partit ose personat me shtetsi t huaj dorzohen brnda dits ose t nesrmen e marrjes n dorzim t tyre;

  ) Donatimet ose ndihmat e ndryshme t firmave private, t bizneseve gjithfarshe ose t personave t pasur dorzohen brnda dits ose t nesrmen e marrjes s tyre.  NENI 21  Njri prej arkatarve t ngarkuar nga Kryesia e FKSH-s t shtetit ose grupshteteve pasi merr me vete dokumentin prkats t dorzimit t hollave, brnda 3 ditve nga marrja e tyre i dorzon tek Kryetari i FKSH-s t Diaspors ose personi i autorizuar prej tij.  NENI 22  Kryetari i FKSH-s pr Diasporn ose i ngarkuari prej tij, brnda 3 ditve nga dorzimi i t hollave prej FKSH-s t shtetit ose grupshteteve i dorzon kundrejt dokumentacionit prkats tek Sekretariati Vendimarrs i FBKSH-s (prkatsisht Kryetarit t FBKSH-s ose Sekretarit Politik t FBKSH-s).  VIII - MNYRA E ADMINISTRIMIT T FONDIT

  NENI 23  T gjitha strukturat e FBKSH-s duhet t'i paraqesin me shkrim para Sekretariatit Vendimarrs, t arsyetuara dhe t dokumentuara mir t gjitha krkesat q kan pr fonde.

  Sekretariati Vendimarrs ka t drejtn t administroj dhe shqyrtoj me prgjegjsi t gjitha krkesat dhe nevojat. Ky Sekretariat Vendimarrs i FBKSH-s merr vendimet prkatse duke i arsyetuar mir ato. N rast t mos plotsimit t krkesave t ardhura nga strukturat prkatse t FBKSH-s t Zonave ose t Diaspors, Sekretariati Vendimarrs i FBKSH-s duhet t'u prgjigjet me shkrim pr t arsyetuar pse nuk u plotsua krkesa e br.  NENI 24  Sekretariati Vendimarrs i FBKSH-s konsideron si shpenzime t arsyeshme biletat e udhtimit, fotokopimet dhe kanilerit e tjera t nevojshme kundrejt dorzimit origjinal t bilets, faturs dhe dokumenteve t tjera t njsuara me t.

  Lidhur me shpenzimet e tjera q bhen dhe prballohen nga Fondi Sekretariati Vendimarrs i FBKSH-s duhet t prpiloj nj Udhzim t posam 15 dit pas hyrjes n fuqi t ksaj Rregulloreje.  IX - PROPAGANDA DHE AGJITACIONI

  NENI 25  Bazuar n Platformn dhe dokumentet e tjera t vazhdueshme t FBKSH, t gjitha strukturat e FBKSH-s dhe t FKSH-s kan pr detyr t caktojn seksionet e propagands si dhe grupet e gjera t agjitatorve t cilt duhet t propagandojn, bindin dhe sqarojn masat e gjera t popullit mbi domosdoshmrin e funksionimit normal t FKSH-s, ktij instrumenti nga m t rndsishmit pr realizimin e objektivit madhor t FBKSH-s, ribashkimit t shqiptarve dhe trojeve t tyre etnike n nj shtet t vetm kombtar n Ballkan.  X - HYRJA NE FUQI E RREGULLORES S FKSH-s

  NENI 26  Kjo Rregullore hyn n fuqi menjher. Rregullorja ka fuqi prapavepruese dhe do veprim i br prej strukturave t FKSH-s pas 13 majit 2002 do t trajtohen dhe gjykohen sipas ksaj Rregulloreje.

  do akt, udhzim, rregullore, vendim ose urdhr i dal para ksaj Rregulloreje ose q vjen ndesh me kt, sht pa fuqi.

  Tiran, Prishtin, Shkup, Ulqin, Prevez, m 09.09.2002  PR SEKRETARIATIN VENDIMARRS T FBKSH-s

  SEKRETARI POLITIK
  AV. ALBAN VJOSA

  KRYETARI
  JUR. VALDET VARDARI
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  FRONTI PR BASHKIM KOMBTAR SHQIPTAR

  ARMATA KOMBTARE SHQIPTARE
  SHTABI I PRGJITHSHM  Dibr-Tiran-Prishtin, 17 maj 2002

  DHJET CILSIT E USHTARIT T ARMATS KOMBTARE SHQIPTARE

  1. Ushtart e AKSH-s duhet t jen besnik t idealeve atdhetare t popullit shqiptar. Kjo do t thot q ata kurdoher duhet t jen lufttar t paprkulur pr mbrojtjen e idealit atdhetar, t vendosur deri n vdekje pr t'i shrbyer popullit shqiptar n do moment dhe rrethan, t gatshm pr do sakrific q mund t krkohet n emr t interesave t lirimit, t bashkimit dhe t mbrojtjes s tokave shqiptare.

  2. Ushtart e AKSH-s duhet t jen t pajisur me nj disiplin t elikt e t ndrgjegjshme, me nj vullnet t hekurt pr zbatimin e Rregullores s Prgjithshme t AKSH-s, t zakoneve t mira t popullit shqiptar dhe t ligjeve e normave ndrkombtare, t cilat nuk i cnojn interesat e kombit e t atdheut.

  3. Ushtari i AKSH-s n aktivitetin e tij duhet t ket nism, t jet kreativ n prshtatje me kushtet e rrethanat n t cilat ai vepron dhe t dij t organizoj punt paraprake q ato t zbatohen me sukses dhe prpikmri.

  4. Ushtart e AKSH-s duhet t jen t ndrgjegjshm se qenia n Armatn Kombtare Shqiptare nuk sjell dhe nuk mund t sjell as m t voglin privilegj personal; prkundrazi, sjell vetm detyra t mdha dhe me prgjegjsi. Kush mendon ndryshe, kush do t prpiqet q t'i krijoj vetes, familjes s tij ose dikujt tjetr privilegje, qofshin kto materiale ose morale, ai pr asnj ast nuk e meriton nderin e madh pr t qen ushtar i AKSH-s dhe do t prballet me organet ndshkuese t Armats Kombtare Shqiptare.

  5. Ushtari i AKSH-s duhet t jet i lidhur me popullin si mishi me kockn, t dgjoj e respektoj me vmendje e korrektsi t gjitha urdhresat e eprorve t tij dhe t'i zbatoj ato n afat dhe me prpikmri, t jetoj e veproj bashk me popullin dhe pr popullin. Ai duhet t jet armik i papajtueshm i mendje- madhsis, i arrogancs, i fryms s hatereve dhe i akraballqeve, i do prmimi dhe nnvleftsimi t masave popullore e t puns s tyre, t luftoj me guxim kundr kujtdo q faq tendenca t tilla n dm t interesave t masave popullore, n prgjithsi dhe t Armats Kombtare Shqiptare, n veanti.

  6. Ushtar i mir dhe lufttar konseguent i AKSH-s sht ai q kurdoher punon pr zhvillimin e ngritjes politike, pr t kuptuar drejt luftn e armatosur lirimtare dhe pr t'i shpjeguar popullit domosdoshmrin e zhvillimit t saj deri n realizimin e aspiratave t tij pr t jetuar i lir dhe dinjitoz n atdheun e tij t lir e t bashkuar n nj shtet t vetm shqiptar. Ai duhet t dij t dalloj, pas nj analize t drejt dialektike, t mirn nga e keqja dhe t rrezikshmen nga m pak e rrezikshmja.

  7. Ushtar i mir dhe atdhetar konseguent i AKSH-s sht ai q me punn e sjelljen e tij e fiton besimin dhe dashurin e njerzve, q i edukon dhe i shpton ata q gabojn dhe q i godet pa mshir ata q jan t pandreqshm, shpirtrisht t rrezikshm, armiqt e popullit e t Armats Kombtare Shqiptare.

  8. do ushtar i AKSH-s duhet t pajiset me nj vigjilenc e gadishmri luftarake pr t mbrojtur me sukses vijn e drejt t lufts s armatosur lirimtare dhe pastrtin e idealeve t pjestarit t Armats Kombtare Shqiptare.

  9. Ushtari i AKSH-s duhet t karakterizohet nga nj drejtsi e kulluar, t mos i fsheh kurr t metat e gabimet e tij, por t'i kritikoj dhe t prpiqet t'i eliminoj ato kurdoher q t'ia vn n dukje shokt e tij.

  10. Ushtari konseguent i AKSH-s duhet t punoj e veproj me nj ndrgjegje t lart atje ku e kan caktuar shokt dhe ku ka nevoj Armata Kombtare Shqiptare, duke vn kurdoher e mbi t gjitha interesin e prgjithshm mbi ate personal.

  SHTABI I PRGJITHSHM I AKSH-s
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Betimi

  Un lufttari i Armats Kombtare Shqiptare, n emr t popullit e atdheut tim, betohem se do t jem lufttar besnik, i pa prkulur deri n fund, dhe i gatshm q n do rast t mos kursej as jetn time pr lirimin dhe bashkimin kombtar shqiptar.

  N emr t fitores e t liris do t zbatoj kurdoher me besnikri urdhrat e eprorve t mi n interes t atdheut e t kombit. Deri n fund t jets time do t jem lufttar trim, besnik i kombit dhe i shokve t mi t lufts.

  Do t jem trim, i disiplinuar, i gatshm q n do rast t jap edhe jetn time pr t mbrojtur interesat e shtjes kombtare shqiptare. Me gjakun, jetn dhe vendosmrin time do t mbaj lart e t paprkulur flamurin kuq e zi me shqipen dykrenare, flamurin e fitores, flamurin e kombit.

  N rast se e shkel betimin, do t pranoj do dnim q m jep ligji ushtarak i lufts. N rast se tradhtoj, le t bjer mbi mua mallkimi i nns time, i atdheut dhe i popullit tim.


  B E T O H E M !


  SHTABI I PRGJITHSHM I ARMATS KOMBTARE SHQIPTARE
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Hymni i AKSH

  HYMNI I AKSH-s

  Npr bor e npr shi;
  Nuk na ndal armik, stuhi;
  Do tluftojm deri nfitore;
  Pr Shqiprin madhshtore.

  Jemi trima, lufttar;
  Pr liri jetn me dhan;
  Do tluftojm me barbar;
  AKSH-n e kemi nball.

  Npr bor e npr shi;
  Pr liri e pr Shqipri;
  Ve prpara do marshojm;
  Trojet tona ti bashkojm.

  Jemi trima, shqipe mali;
  Prin n ball Adem Jashari;
  Do tbjm luft heroike;
  Pr Shqiprin ton Etnike.


  SHTABI I PRGJITHSHM I ARMATS KOMBTARE SHQIPTARE
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Per Informata me te reja shkoni ne:
  www.ribashkimishqiperise.com

  faqeja zyrtare e AKSH dhe FBKSH
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e skajkingdom
  Antarsuar
  09-03-2003
  Vendndodhja
  Dinosh, Malsi e Madhe, Shqipri
  Postime
  41
  Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Ore sa mire qe paskeni divizione ju! Po ajo qe s'po kuptoj eshte futja e emrit "DEBATIK" nder 'forcat speciale'. Nqs nuk e dini mund t'iu informoj qe akronomi DEBATIK do te thote. Djemte e Bashkuar Anetare Te Ideve KOMUNISTE.

  Mos jeni gje formacion komunist ju?

  kot sa me e dit po ju pys

  Po, komunist, djathtist, ballist, demokrat, socialist - T GJITHA JEMI NE!

  Sepse pjesmarrja n AKSH nuk kufizohet sipas prkatsis politike - por udhheqet nga nj qllim i prbashkt, pr lirim dhe Ribashkim t Shqipris. Se kush far idesh ka n zemr, ajo sht shtje dhe e drejt personale e do individi.

  Tung Qafir!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-03-2003
  Postime
  1

  Exclamation

  Edhe une nuk e kuptoj dot sesi disa jane aq te guximshem sa te deshirojne nje "Shqiperia e madhe". Besoj se aktualisht nuk ka rrezik me te madh sesa ky!!

 20. #20
  mesa kuptova une ,ju vellezerit e mi <faik,shkup>,thoni qe po ti bihet murit me koke thyhet muri e jo koka ,se te luftosh kunder 4 shteteve<mos harroni qe kur ta shohin punen pisk ,armiqte tane do te behen aleate me njeri-tjetrin>,per mendimin tim do te thote te humbesh dhe ato qe ke fituar
  Nuk ka perndi tjetr prve ZOTIT

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Luan Krasniqi i jep fund karriers
  Nga SUPERSTAR_N1 n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 394
  Postimi i Fundit: 29-12-2011, 15:08
 2. Shklqimi dhe rnia e shokut Nano
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 571
  Postimi i Fundit: 20-09-2007, 11:46
 3. Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 21-06-2006, 18:38
 4. Libri rijadus salihin
  Nga useid n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 12:51
 5. Mareveshja PD-PDr per zgjedhjet lokale
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 23-07-2003, 16:20

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •