Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 119
  1. #1
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Thumbs up

    pershendetje! me falni po a di gjo a ka ndo nje gje ketej nga salem massachusetts, po dite na bo nje ze te lutem. ia kalofsh mire. populli thote o korcare o hic fare. hej kjo ishte nje pyetej qe e kisha bere tek fiori a fioralba nese nuk ka shume rendisi e ja ma nxori si tem do ti thoja thanks.
    Pershendejte. te gjithe shqipetareve kudo qe ndodhen ne bote por vencarish ketur ketu ne Mass.(megjithese per mua te gjithe shqipetaret jan shqipetare e kuptimi im per shqipetare eshte pa dallim feje, krahine, mendimi si ai politik a shoqerore, pra shqipetare dote thote nje gjak nje gjuhe te njetat zakone e tradita, pra ky eshte shqiptare e kombesia shqipetare.)*** ju uroje sukese e fat kudo qe ndodheni e ne cod fush te jetes si juve e te gjithe te dashurve te zemers tuaj. qendroni te bashkuar, e ia kalofshi sa me mire kete jete pre refugjati, ata qe sjan te gjithe si familje u bashkofshi se shpejti ca me lloto e ca me viza e kuta di une sa mynyra te tjera ka... por te gjithe u bashkofshi e u lumturofshi. e mase nje dite te bukur do te kethehemi e do te bashkohemi ne shqiperin e madhe te bashkuar e demokratike perj verteti kesaj radhe.
    me shume shume repekt
    eda
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eda H : 25-06-2002 mė 18:19

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    8

    Post pershendetje per korcaren Eda

    Postuar mė parė nga Eda H
    pershendetje! me falni po a di gjo a ka ndo nje gje ketej nga salem massachusetts, po dite na bo nje ze te lutem. ia kalofsh mire. populli thote o korcare o hic fare.
    pershendetje moj korcare me mire me ty se hic fare.........te pershendet shqiponja nga italia

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    BOSTON
    Postime
    166

    Boston Anyone????

    ej
    si mer gjith ky forum nuk ka as nji nga Bostoni...apapapapa ca tersi...apo ka edhe jeni fut neper ronza juve..hahha..nejse mo

    shnet

  4. #4
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. faleminderit per urimin e per pershendetjen. shiponja me te vertet o korcare o hic fare...
    mos na boj me fillu me ja marr sycken xhaxha...
    me shume respekt
    eda
    P.S u habita kur e pash kete tem te hapur se une nuk e kam hapur kete tem, kete pyetje e kisha per diku tek nje nga temat e hapura diku.... ku nuk po me kujtohet tani rastesisht kur po shikoja e pash pyetjen time te bere ketu e 2muaj me pare te tal si tem sondazhi... me te verte po mbrekullohem ketu tek ky forum, thash se keto mrekullira do ti shija vetem ne parajs, por jo ma boni zoti kismet qeketu........
    me duket se ne kocarve na ka qef zoti na ka bo per veten e vet

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400

    Albanian population in Massachusetts

    Popullsia shqiptare me afersi ne 1999:

    Boston - 18,000
    Other: Worcester, Natick, Southbridge: 15,000

    (paskeni bere kerdine ne Mass)


    Reverend Nicholas Christopher is known to have been the first Albanian to settle in Massachusetts, in 1886. Six churches were built through the turn of the Century to 1919, firmly establishing an Albanian community in Massachusetts. In 1924, during Albania’s first democratic government elections, Fan Noli was elected Prime Minister. The European economic depression of the 1930’s caused emigration from Albania, as did the Balkan War and World War II. After World War II, under communism, emigration was prohibited.

    Since 1989 there has been a significant flow of new arrivals. The period of communist isolationism ended around 1992/93. Albanians arriving in the US since this period have an especially difficult time with acculturation. A large wave of new arrivals from the Kosova region is expected due to war in the region.

    Geographic Locations:

    The largest Albanian communities in Massachusetts are found around the Six Albanian Orthodox churches, in South Boston, Natick, Worcester and Southbridge. Boston is the seat of the Albanian Archdiocese and has been, until recently, the largest community. Worcester is now becoming more attractive to newcomers, as the indigenous Albanians tend to be more active with resettlement assistance. Muslim Albanians can be found in New York or New Jersey. A small community of Albanians live in Framingham. Most Albanians arrive on tourist Visas and some on Diversity Visa Lottery issues. A few have arrived as refugees so far, but many are expected in the near future.

    Forumista, the above information is dated as of 1999.

  6. #6
    jojo andeja ka shqiptar por varet nga city se ku jetojn.

  7. #7
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    pershendetje, Mass. na qenka nje shqiperi e vogel....... hajde u shtofshin sa me shume.....

  8. #8
    Moderator
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Javen qe vjen do shkoj ne Boston. Te shohim se c'qytet eshte. Ja vlen apo jo.
    .

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    BOSTON
    Postime
    166
    Hajde hajde.......me sa shof......bostoni nuk merret me forumi hehehe nejse cti bosh shnet e qef everyone

    p.s. Ej nqs esht ndonji......na thoni nji cik si ju duket jeta? Ju pelqen ktu apo doni te ikni me ndonji qytet tjeter?
    What da hell?

  10. #10
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Pershendetje gjithe djemve dhe vajzave ne Boston!
    Pata rastin te isha me pushime ket vere ne USA ne thuajse gjith eastcost dhe Bostoni me pelqeu shume si qytet me i qete se NYC p.sh.
    Isha ne harvard university me red line dhe pash vecse japoneze neper kopera prej dhjetera vetesh duke shkrepur dhjetera foto ne sekond. Pamje e lezetcme e Bostonit qe prej Maverrick me blue line ku kam dhe une disa foto.
    Si shkruajne targat e makinave ne mos gabohem :"Massachusetts-The Spirit of America"

    Rezi

  11. #11
    Perjashtuar Maska e enka
    Anėtarėsuar
    26-05-2002
    Vendndodhja
    UsA
    Postime
    78
    Edhe une pershendes gjithe shoket edhe shoqkat e mia ne Boston... Boston Nr. 1 yeaaaaaa!!!!!!!!!! Ok bye now

  12. #12
    un ne kam degjuar se ne boston shpit jan shum te lira po aman ska as pun ,prandaj mbase se pelqejn bostonin ata
    po edhe vajza shqiptare ka andeja shum

  13. #13
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    une isha mi tironse edhe ika nga worcester.,....
    tashi qe kam ike tham si boston taman ska...edhe worcesteri mire eshte me pelqen.....pak si shume qetesi ka..po prape mire eshte...
    see yaaaaaaaaaaa

  14. #14
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Qysh kur ika une nga boston...maroj ai vend fare..hahhaha

  15. #15
    ....... E pergjuar....... Maska e vana
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Vendndodhja
    Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
    Postime
    346
    Shqiptaret qe jetojne ne Boston (ka shume) por me sa shoh une meren me pune tjeter!

  16. #16
    ....... E pergjuar....... Maska e vana
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Vendndodhja
    Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
    Postime
    346
    Hey harrova, keta nga shteti i bostanit kan shkuar tek shteti i vedenit me duket, prandaj nuk pergjigjen.......

  17. #17
    Perjashtuar Maska e SweeT^BaBe
    Anėtarėsuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    My WoRLd!
    Postime
    149
    Hahaha vana you are funny Une ve bast qe ketu ne forum ka me shume nga Bostoni sesa nga ndonje shtet tjeter ne Usa. Vetem qe sduan te tregohen. Ate s'e di pse...Anywayzz Pershendetje gjitheve ne Boston.Jeni si ylla ByeZ

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-03-2003
    Vendndodhja
    Boston, USA
    Postime
    11
    Hey

    Une do te vij ne Boston kete maj. (kam mortren atje) Do mbaroj shkollen e larte ne Virginia kete semester.

    Ku jane vendet me me shume shqiptare ne Boston? Cfare baresh/clube frequentojne?
    :@bb

  19. #19
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Postuar mė parė nga ardit33
    Hey

    Une do te vij ne Boston kete maj. (kam mortren atje) Do mbaroj shkollen e larte ne Virginia kete semester.

    Ku jane vendet me me shume shqiptare ne Boston? Cfare baresh/clube frequentojne?
    Shko te Kafe Paradiso se aty i ke te gjithe.(ne mos atje, mund ti gjesh te kafja perballe). Po kujdes vella se shqiptaret nuk jane si kembet e dhise. Ti je me shkolle, perpiqu te njohesh njerez me te njejtin kualitet. Une per vete jetova 3 vjet atje. My opinion, Albanians are overrated. Try to make some American friends instead.

  20. #20
    Perjashtuar Maska e SweeT^BaBe
    Anėtarėsuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    My WoRLd!
    Postime
    149
    Haha go to north end Aty behet si shesherat e shqiperise Qafiro une vete nga Victoria, se Paradisos i ka dal moda...Nejse Arditi hajde edhe koken andej mos e kthe, se Boston is fun! ByeZ

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
    Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Himarė, mėsimi nis me himnin grek
    Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 134
    Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
  3. Greqia u jep shtetėsinė minoritarėve
    Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
    Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •