Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    boyalbania Maska e indrit
    Anėtarėsuar
    30-05-2002
    Vendndodhja
    Itali Como
    Postime
    13

    Thumbs up Perse eshte e rendesishme Kuzhina!

    Perse eshte e rendesishme Kuzhina?

    Perse shume te rinj jane duke u integruar drejte ristoracionit ose me mire Hotelerive, turizem etj?. Perse guzhineret meshkuj kane me shume "Stile" (italisht) dhe si hob guzhinen ose me mire te themi perse guzhinjere jan me shume meshkuj se sa femra?E gjithe keto jane pyetje qe mund ti japim nje pergjigje vetem duke menduar.

    Kuzhina eshte nje pune, qe eshte drej zhvillimit ne Shqiperi, ndersa ne shtete te huaja tashme ajo eshte vetem nje rivolucion. Nepermejt te ngrenies ne jemi ne gjendie te komunikojme me te, eshte nje nga qefet tona qe ndiejme gjat jetes, ata jane pak si: gezimi, alegria, sexi, ushqimi, dhe akoma disa elemente te tjere. dmth qe ushqimi eshte nje nga qefet me principal tona. do te thoni si eshte e mundur te besh qef duke ngrene, 80% te popullsive, qejfin e gjejne ne tavoline duke diskutuar dhe duke bere qejfin fytit , si mishi, makarona apo peshku. Pra ndiejme nje kenaqesi, si thojne italianet (Golositą).

    Ne kohet tona ristorantet jane shtuar sepse eshte rritur kultura jone, eshte rritur potenciali financiar, pra drejt modernizimit. dhe ju them se ristoracioni eshte akoma ne rritje, eshte vleresuar nga ekonomiket italian, te cilet thojne qe guzhina nuk ka per te vdekur kurre. duke ardhur dhe duke u rritur nevoja per te perdorur ristoracionet apo hotelerite. Perse e gjitha kjo?! sepse shume te rinj, djeme, kane shume stile ne guzhine, te jesh nje guzhinere dhe te realizosh nje pjate, per ate eshte nje kenaqesi e pa besueshme, pra guzhine eshte nje art, prandaj shume te rinj kane marre itenerarin drej ristoracionit. Ju deftoje se ne shkollen tone, ne itali- milano, djem shqiptar qe studiojne per guzhin jan me shume se 10 persona. Prandaj pas pak viteve do te keni guzhiniere te specializuar ne nje shtet te cilen njihet si vend i pare per guzhine.

    Me tej ju defteje se italianet, shpenzojne 45% e rrogave te tyre ne ristorant. Pyetjes tjeter nuk mund te jap pergjigje, sespse as une nuk kam kuptuar, por them se ē'do gje po ndryshon, femrat e sotme perferojne qe mashkulli te pregatisi per te ngrene.

    Ndoshta ne meshkujt kemi me gusto?

    Do tju falenderoje nese dote me jimpni nje mendim, dhe i pranoj kritikat e juaja nese do te kete.


    Faleminderit

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e dolcecandy
    Anėtarėsuar
    01-08-2003
    Postime
    102
    Une medoj se meshkujt gatuajne me mire se femrat. Pavarsisht se me pare ishte e pritur nga femra te gatuante.
    Mbase sepse meshkujt e gatuajne per qejf, per art.
    Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.

  3. #3
    boyalbania Maska e indrit
    Anėtarėsuar
    30-05-2002
    Vendndodhja
    Itali Como
    Postime
    13
    te falenderoj per pergjigjen tende.
    eshte e vertete qe meshkujt gatuajne per qejf, ose si art, si thua ti.
    por edhe perse meshkujt ndiejne shijen me shume, pra nese do te pare se nje gjelle eshte e mire atehere eshte e keshillueshme te jete e provuar nga nje mashkull.
    ciaooo

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    "Rruga per ne zemren e nje njeriu, kalon nga stomaku"
    Fanny Fern (1811-1872)

    Shprehja me lart besoj eshte arsyeja nr. 1 perse kuzhina dhe te ngrenit jane te rendesishme.

    Teme interesante indrit, vetem se do thoja nq se dicka i shijon nje mashkulli, sado me shume ta ndjeje shijen ai perseri kjo nuk me duket arsye e mjaftueshme qe edhe mua apo ndonje tjetri te na shijoje ushqimi njesoj. Gjithsesi edhe une jam e mendimit se meshkujt gatuajne me mire.


    Fioralba

  5. #5
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Postuar mė parė nga Fiori
    "Rruga per ne zemren e nje njeriu, kalon nga stomaku"
    Fanny Fern (1811-1872)

    Shprehja me lart besoj eshte arsyeja nr. 1 perse kuzhina dhe te ngrenit jane te rendesishme.


    Fioralba
    Te jete valle e vertete qe " Dashuria kalon nepermjet stomakut" ???

    Ēudi si mbeti pa martuar kuzhinierja trashaluqe e shkolles sime. I kishte duart flori e shkreta, por burre nuk gjeti dot kurre ..
    Where does a thought go when it's forgotten?

  6. #6
    boyalbania Maska e indrit
    Anėtarėsuar
    30-05-2002
    Vendndodhja
    Itali Como
    Postime
    13
    Ne rradhe te pare te falenderoj per pergjigjen tende persa i perkete kesaj teme.
    ke te drejte persa i perket se meshujt dhe femrat i vleresojne njesoj shihet e ushqimit ose me mire te them shijojne njesoj, nuk dua ta merni si ofendime ju femrat, une doja te those perse ne meshkujt kemi me shume shije per gatim, perse gatuajme mire?. persa i perkete Fanny Fern. eshte e drejte, shume vajza dashurohen me partneret ndermjet te grenies, perse "eshte nje mynyre komunikimi" (Indriti 2003) ,
    Persa i perket Mi Korazon, me fal por do tju kritikoj ndo pak...
    nese ajo vajza ishte e shendoshe deri sa mbeti pa burre nuk eshte faji as guzhines dhe as atyre qe po na japin zanatin, shiko korazon une jam guzhienier dhe frekuentoje vitin e fundit, une, koleget e mi, mesuesit e guzhines as nje nuk eshte i shendoshe, perse? sepse ne hajme ne orar te duhur, dhe 2000kalori ne dite dhe jo me shume, nuk eshte faji as dokushi nese ajo vajza hante orar pa orar. une kur punoje ne guzhine haj nje pjate gjell dhe nuk cys me ne tenxhere... me gjithate ne nuk po flasim se te hash gjithe deten eshte nje kenaqesi, por kenaqesi ne tavoline me nje racion te mjaftueshem per te kaluar nje vakt. kjo eshte kenaqesia e grenies dhe jo dy tre pjata gjelle per te gjetur kenaqesine. nuk e di nese jam i qaert.
    EJJJJ une nuk e kam kuptuar akoma perse mashkulli gatuan me mire!

Tema tė Ngjashme

  1. Fjalor kuzhine
    Nga macia_blu nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 16-02-2018, 01:59
  2. Pamje tė ndryshme nga kuzhina juaj
    Nga RaPSouL nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 101
    Postimi i Fundit: 29-12-2011, 18:22
  3. Kuzhina serbe “pushton” bulevardin
    Nga mani nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 48
    Postimi i Fundit: 15-11-2007, 12:59
  4. Kuzhina Indiane nė Tiranė -Kulturat e reja nė Shqipėri
    Nga Eringu nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 10-09-2007, 23:09
  5. Kuzhina Boterore
    Nga nimf nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 17-01-2006, 11:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •