Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 174
 1. #1

  Kngt franceze

  Per ata kengetare , qe kane lene gjurme ne historine e muzikes boterore: Edit Piaf, Charles Aznavour, Nana Mouskouri, Jacques Brel..etj, etj...
  Po e filloj me kengen " La Boheme " interpretuar shkelqyeshem nga i madhi Charles Aznavour.
  Megjithese nuk di frengjisht, po ve tekstin e kesaj kenge me shprese qe do jete diku ketu ne forum ndonje perkthyes i zoti (sigurisht pe Kore) per te na dhene nje ide te teksteve te ketyre kengeve te mrekullueshme.


  "LA BOHEME"

  Je vous parle d'un temps
  Que les moins de vingt ans
  Ne peuvent pas connatre
  Montmartre en ce temps-l
  Accrochait ses lilas
  Jusque sous nos fentres
  Et si l'humble garni
  Qui nous servait de nid
  Ne payait pas de mine
  C'est l qu'on s'est connu
  Moi qui criait famine
  Et toi qui posais nue

  La bohme, la bohme
  a voulait dire on est heureux
  La bohme, la bohme
  Nous ne mangions qu'un jour sur deux

  Dans les cafs voisins
  Nous tions quelques-uns
  Qui attendions la gloire
  Et bien que misreux
  Avec le ventre creux
  Nous ne cessions d'y croire
  Et quand quelque bistrot
  Contre un bon repas chaud
  Nous prenait une toile
  Nous rcitions des vers
  Groups autour du pole
  En oubliant l'hiver

  La bohme, la bohme
  a voulait dire tu es jolie
  La bohme, la bohme
  Et nous avions tous du gnie

  Souvent il m'arrivait
  Devant mon chevalet
  De passer des nuits blanches
  Retouchant le dessin
  De la ligne d'un sein
  Du galbe d'une hanche
  Et ce n'est qu'au matin
  Qu'on s'asseyait enfin
  Devant un caf-crme
  Epuiss mais ravis
  Fallait-il que l'on s'aime
  Et qu'on aime la vie

  La bohme, la bohme
  a voulait dire on a vingt ans
  La bohme, la bohme
  Et nous vivions de l'air du temps

  Quand au hasard des jours
  Je m'en vais faire un tour
  A mon ancienne adresse
  Je ne reconnais plus
  Ni les murs, ni les rues
  Qui ont vu ma jeunesse
  En haut d'un escalier
  Je cherche l'atelier
  Dont plus rien ne subsiste
  Dans son nouveau dcor
  Montmartre semble triste
  Et les lilas sont morts

  La bohme, la bohme
  On tait jeunes, on tait fous
  La bohme, la bohme
  a ne veut plus rien dire du tout
  Ndryshuar pr her t fundit nga MI CORAZON : 01-09-2003 m 23:00
  Where does a thought go when it's forgotten?

 2. #2

  Ide e mire MI CORAZON

  Bonsoir MI Corazon
  Ca va ma chere ?


  Une jam duke kerku ka kohe nje keng ne gjuhen Frenge e ndoshta do ma gjesh ti...te shperbelej me nje drek/dark nese me gjen

  E kendon Adamol edhe quhet "Tomber la niege "

  Pres me padurim

  Tung pra
  Mjellma

 3. #3
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Ku di une ce me dogji mua, po pse me dogji mua eh pse me dogji? Hajde merre vesh... ja morri doren cuca e bjeshkeve, di si te me verre ne seder.
  C'eshte e drejta tekstet e kengeve mund ti perkthesh, "perkthim per perkthim" (sic thone francezet), por do dale pak si gje e sheshte - si pershesh me uje - sepse nuk duhet harruar qe teksti i nje kenge eshte NJE me melodine... Spo e zgjat shume perderisa i dini keto per cfare po flas.

  Gjithesesi :


  BIE BORE

  Bie bore
  Kete nate sdo te vish
  Bie bore
  Zemra me zeze stoliset
  Hordhia e embel
  Gjithe bardhe perlotur
  Zogu mu ne dege
  Qan per sortilegjin
  Kete nate sdo te vish
  Me therret deshperimi
  Por bora bie
  Rodhan i pashqetesuar
  Bie bore
  Kete nate sdo te vish
  Bie bore
  Gjithcka zbardhur nga deshperimi
  Siguri e trishte
  I ftohti dhe mosprania
  Kjo qetesi e mallkuar
  Vetmi bardhembuluar
  Kete nate sdo te vish
  Me therret deshperimi
  Por bora bie
  Rodhan i pashqetesuar
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 4. #4
  Hu
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  fole
  Postime
  86
  Mesa di une gjurme ka lene edhe Mirej Matje.

  Tekste te kengeve te saj nuk di.

 5. #5
  .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  Detroit, MI
  Mosha
  35
  Postime
  690
  more po un qe se duroj dot fare gjuhen franceze? mos ma merni per ters...ska te beje fare me kete teme...thjesht nuk me pelqen gjuha
  And all I can taste is this moment
  And all I can breathe is your life

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  mua me pelqen po se kam studjuar keshtu se kuptoj..
  Be yourself and you will always be in fashion.

 7. #7
  i/e larguar Maska e llokumja
  Antarsuar
  17-07-2003
  Vendndodhja
  Underneath_your_cloths
  Mosha
  36
  Postime
  91
  Mua me pelqejne shume gjuha frenge edhe kam 10 vjet qe e mesoj eshte me te vertete e bukur edhe kenget qe keni zgjedhur jane me te vertete te bukura edhe un me vone do tju postoj nje kenge

  me respekt llokumja

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Me pelqyen te gjitha kenget qe jane shkruar.
  Kane filluar te me pelqejne shume kenget franceze.
  Pelqej kenget e Johny Holliday,Lara Fabian,Jenifer (Star Academy),
  Ophelie Winter,Garon,Natacha St. Pierre, Eliz,Lorie................. e shume te tjere qe nuk po i shenoj te gjithe.
  Do doja te kisha te shkruar tekstin e kenges:"Que je t'aime" dhe "O Marie.." kenge te J. Holliday.

  Sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 9. #9
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Postuar m par nga MI CORAZON
  JACQUES BREL - " Ne me quite pas "

  Ne me quite pas
  il faut oublier
  tout peut s'oublier
  qui s'enfuuit deja
  oublier le temps
  des malentendus
  et le temps perdu
  a savoir comment
  oublier ces heures
  qui tuaient parfois
  a coups de pourquoi
  le cur du bonheur
  ne me quite pas,
  ne me quite pas,
  ne me quite pas,

  Moi je t'offrirai
  des perles de pluie
  venues de pays
  ou il ne pleut pas
  je creus'rai la terre
  jusqu'apres ma mort
  pour couvrir ton corps
  d'or et de lumiere
  je f'rai un domaine
  ou l'amaour s'ra roi
  ou l'amaour s'ra roi
  ou tu seras reine
  ne me quite pas,
  ne me quite pas,
  ne me quite pas..


  Fenomenale !!!

  MOS ME BRAKTIS

  Mos me ler
  duhet harruar
  gjithcka mund te harrohet
  qe fillon arratiset
  te harrosh kohen
  keqkuptimet
  dhe kohen e humbur
  qe te dish se si
  te harrosh keto ore
  qe vrisnin nganjehere
  me bresheri "perse"-sh
  zemren e miresise
  mos me ler
  mos me ler
  mos me ler

  Do te te ofroj
  perla shiu
  nga vende
  ku shiu nuk bie
  do gerrmoj dheun
  deri sa te vdes
  te te mbuloj trupin
  me drite e me ar
  do krijoj nje fushe
  me mbret dashurine
  me mbret dashurine
  ku princeshe je ti
  mos me ler
  mos me ler
  mos me ler...

  Titulli i perkthyer normalisht duhet te jete "Mos me ler" por ne gojen e Brelit kjo fjale ka aq shume brendesi e intensitet saqe behet "Mos me braktis"... se do jem i humbur.
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 10. #10
  Postuar m par nga korar


  Do te te ofroj
  perla shiu
  nga vende
  ku shiu nuk bie
  do gerrmoj dheun
  deri sa te vdes
  te te mbuloj trupin
  me drite e me ar
  do krijoj nje fushe
  me mbret dashurine
  me mbret dashurine
  ku princeshe je ti
  mos me ler
  mos me ler
  mos me ler...

  Ma kishin prkthyer, por si duket amator...e nuk tingllonte kaq bukur. Thx korari !
  M plqen aq shum kjo kng, sa s'bhet.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Forevre, Et si tu n'existais pas eshte kenga e preferume e sime meje ...detyrimisht nje nga me te emblat per mua.
  Summertime baby!

 12. #12
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Franca nuk eshte kot, te pakten me shume se te tjerat, vendi i te drejtave te njeriut. Ka ca babaxhane si pune e ketij me poshte qe e perfaqesojne me shume se dinjesisht, artistikisht te pakten.

  Maxime Le Forrestier  N quelque part

  On choisit pas ses parents,
  on choisit pas sa famille
  On choisit pas non plus
  les trottoirs de Manille
  De Paris ou d'Alger
  Pour apprendre marcher
  Etre n quelque part
  Etre n quelque part
  Pour celui qui est n
  C'est toujours un hasard
  Nom'inqwando yes qxag iqwahasa {2x}

  Y a des oiseaux de basse cour et des oiseaux de passage
  Ils savent o sont leur nids, quand ils rentrent de voyage
  Ou qu'ils restent chez eux
  Ils savent o sont leurs ufs

  Etre n quelque part
  Etre n quelque part
  C'est partir quand on veut,
  Revenir quand on part

  Est-ce que les gens naissent
  Egaux en droits
  A l'endroit
  O ils naissent

  Nom'inqwando yes qxag iqwahasa

  Est-ce que les gens naissent Egaux en droits
  A l'endroit
  O ils naissent
  Que les gens naissent
  Pareils ou pas

  On choisit pas ses parents, on choisit pas sa famille
  On choisit pas non plus les trottoirs de Manille
  De Paris ou d'Alger
  Pour apprendre marcher

  Je suis n quelque part
  Je suis n quelque part
  Laissez moi ce repre
  Ou je perds la mmoire
  Nom'inqwando yes qxag iqwaha.sa
  Est-ce que les gens naissent...

  (Do ta perkthej me vone se per mua kjo perfaqeson hymnin e njerezimit.)

  P.S. Cupke ty befsha une tani ti e di mire se po spati urrejtje nuk ka dashuri. Edhe Breli ate thote : "Te dua moj po sa te urrej." (Jo se e thote Breli dhe eshte patjeter ashtu por shpesh here talenti i artistit eshte pikerisht aftesia per te kuptuar ate qe te tjeret s'shikojne si dhe guximi per ta thene.) Ate moton "O korare o hic fare" e kam si lekure te dyte. Po faji i kujt, do thuash ti? Ajo qe di eshte se nuk eshte aspak faji i "hicit fare"...
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 13. #13
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  45
  Postime
  4,467
  Kjo kenge cdohere me kujton romanin "das parfm", nga Patrick Ssskind (nuk e di titullin anglisht), ja kisha ofruar cdonjerit ketu, eshte nje roman i vecant.


  Grace Jones (origjinali nga edith piaf, por grace jones e kendon shume mire, dhe melodia eshte edhe me e mire se teksti, qe sjam kam haberin se cka thot)


  La Vie en Rose  Des yeuz qui font baisser les miens
  Un rire qui se perd sur sa bouche
  Voila le portrait sans retouche
  De L'homme auguel J'appartiens
  Quand il me prend dans ses bras,

  Il me parle tout bas
  Je vois la vie en rose
  Il me dit des mots d'amour
  das mots de tous les Jours,

  Et ca me fait quelques choses
  Il est entre dans mon coeur,

  Une part de bonheur
  Dont je connais la cause
  C'est lui pour
  Moi, moi pour lui dans la vie
  Il me L'a dit, L'a jure pour la vie,
  Et des que je L'apercois
  Alors je sens en moi, mon coeur qui bat...

  Des nuits d'amour a plus finir
  Un grand bonheur qui prend sa place
  Les ennuis, des chagrins S'effacent
  Heureux, heureux a en mourir

  flm
  albanish by nature

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrkping, Suedi
  Postime
  215
  Kjo poezi e cila u b edhe kng sht prkthyer shqip (diku n nj kuti e kam por nuk e gjej tani). Natyrisht versioni origjinal sht m i bukur.

  Francois ARAGON: Il n'y a pas d'amour heureux

  Rien n'est jamais acquis l'homme
  Ni sa force, ni sa faiblesse, ni son coeur
  Et quand il croit ouvrir ces bras
  Son ombre est celle d'une croix
  Et quand il croit serrer son bonheur il le broie
  Sa vie est une trange et douloureux divorce
  Il n'y a pas d'amour heureux

  Sa vie elle ressemble ces soldats sans armes
  Qu'on avait habill pour un autre destin
  A quoi peut leur servir de se lever matin
  Eux qu'on retrouve au soir dsarms incertains
  Dites ces mots Ma vie et retenez vos larmes
  Il n'y a pas d'amour heureux

  Mon bel amour mon cher amour ma dchirure
  Je te porte dans moi comme un oiseau bless
  Et ceux-l sans savoir nous regardent passer
  Rptant aprs moi les mots que j'ai tresss
  Et qui pour tes grands yeux tout aussitt moururent
  Il n'y a pas d'amour heureux

  Le temps d'apprendre vivre il est dej trop tard
  Que pleurent dans la nuit nos coeurs l'unisson
  Ce qu'il faut de malheur pour la moindre chanson
  Ce qu'il faut de regrets pour payer un frisson
  Ce qu'il faut de sanglots pour un air de guitare
  Il n'y a pas d'amour heureux

  Il n'y a pas d'amour qui ne soit douleur
  Il n'y a pas d'amour dont on ne soit meurtri
  Il n'y pas d'amour dont on ne soit fltri
  Et pas plus que de toi l'amour de la patrie
  Il'n y a pas d'amour qui ne vive de pleurs
  Il n'y a pas d'amour heureux
  Mais c'est notre amour tous deux.

  Poezia/knga sht e errt, por n fund konstatimi, megjithse dashuria nuk na jep lumturi, ajo prap sht e jona...
  Ky mesazh sht m pak i hidhur se nj mesazh suedez: "Dashurin q nuk u realizua kurr, askush nuk mund t rrmbej prej teje"

  M kt krijim t bukur t Aragonit jan t lidhur disa kujtime. E transmetuam n nj program t radios son lokale shqip "Radio-Arbria" (requiescat in pace) me mua duke lexuar frengjisht dhe e reja Bukurije Kunushevci (nga Prishtina) shqip me zrin e saj aq t bukur. Reagimi i dgjuesve: Emocionet m t forta nga versioni frengjisht, sepse dinamizmi i gjuhs ishte i mahnitshm. GoDDeSS dhe t tjer me vshtirsi t kuptoni frengjishten, lexoni poezi, sht nism e mir. Frazat na mbeten n tru dhe n shpirt...

  M hert, n fillim t viteve 50, e lexova kt poezi n gjimnaz. Librin "Potes d'aujourd'hui " dy vite m von ia dhurova nj vajze n Stokholm. Ajo u zhduk nga jeta ime.... o me c'fare lumturi e gjeta librin 40 vite m von n nj bibliotek dhe pata mundsi pr ta fotokopjuar.... Vajzat fatkeqsisht zhduken, "l'amour s'en va, et nous sans cesse courons aprs...." por poezia dhe mallngjimi mbeten n zemrat tona....

  Suedezi i vjetr ju prshndet me nj "Rroft Rinia!"
  Ullmar Qvick

 15. #15
  i/e larguar Maska e llokumja
  Antarsuar
  17-07-2003
  Vendndodhja
  Underneath_your_cloths
  Mosha
  36
  Postime
  91
  me sa duket me shume dime kenge frengjishte se sa shqipe
  po ku pyet shqiptari i di te gjitha gjuhet e botes jemi bere si robota ne ose me mire e kemi trurin computer ne (kjo nuk eshte gje e keqe) se te tere na kane zili per zgjuaresine tone e te na vine anes te tjeret se jemi si shpirta jemi si yje jemi jemi OKB

 16. #16
  Postuar m par nga Nuh Musa
  Kjo kenge cdohere me kujton romanin "das parfm", nga Patrick Ssskind (nuk e di titullin anglisht), ja kisha ofruar cdonjerit ketu, eshte nje roman i vecant.


  Grace Jones (origjinali nga edith piaf, por grace jones e kendon shume mire, dhe melodia eshte edhe me e mire se teksti, qe sjam kam haberin se cka thot)


  La Vie en Rose  Des yeuz qui font baisser les miens
  Un rire qui se perd sur sa bouche
  Voila le portrait sans retouche
  De L'homme auguel J'appartiens
  Quand il me prend dans ses bras,

  Il me parle tout bas
  Je vois la vie en rose
  Il me dit des mots d'amour
  das mots de tous les Jours,

  Et ca me fait quelques choses
  Il est entre dans mon coeur,

  Une part de bonheur
  Dont je connais la cause
  C'est lui pour
  Moi, moi pour lui dans la vie
  Il me L'a dit, L'a jure pour la vie,
  Et des que je L'apercois
  Alors je sens en moi, mon coeur qui bat...

  Des nuits d'amour a plus finir
  Un grand bonheur qui prend sa place
  Les ennuis, des chagrins S'effacent
  Heureux, heureux a en mourir

  flm  Kjo kenge dhe romani Parfumi i Suskind, qe meqe ra fjala eshte edhe ne shqip me Parfumi, edhe ne anglisht ka titullin Perfume, the story of a murderer, ( i kam lexuar te dyja versionet se eshte liber qe ia vlen) nuk kane lidhje fare. Cudi si i ben bashke???

  Jeta ne roze

  Syte qe i ulnin te mite,
  e qeshura qe i humb ne goje,
  Ja portreti i pacenuar
  i njeriut te cilit i perkas,
  kur ne krahe me pushtonte

  E me thoshte me se te ulet
  Une e shoh jeten ne roze
  E me thoshte fjale dashurie
  Per cdo dite

  Dicka po ndodhte
  ai kish hyre ne zemren time
  Pjese e lumturise
  se ciles nuk ia dija shkakun

  Ai eshte per mua
  dhe une per te, ne kete jete
  Fill sa e mesova,
  ndjeva zemren te me e rrihte brenda

  Netet e dashurise mbaruan
  Lumturia zuri vendin e tij,
  merzitjet e dhimbjet perplasen
  kenaqesite, kenaqesite vdesin.

  Nuk e di sa i sakte eshte teksti ne frengjisht po perkthimi im amator (pa fjalor :P) ky ishte. Korcari na jep ca leksione shqiperimi tani

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrkping, Suedi
  Postime
  215

  Shqiptari poliglot - tradhtar??

  Llokume, ke pjesrisht t drejt, pjesrisht ti gabon. Nse shqiptari/shqiptarja e harron gjuhn amtare, ai/ajo nuk meriton asnj respekt. M kujtohet se si Anita Ekberg, aktore suedeze, bri nj vit n SHBA. Kur u kthye ajo fliste suedishten t przier me anglishten. Ajo u prit me prbujze n Suedi, si nj idiote q donte t shesh mend me "amerikanizimin". Mirpo, pikrisht amerikanizimi sht rrezik: nj arsimtar m tha javn e kaluar: "Nxnsit e mi t gjimnazit din m shum pr historin amerikane se sa at suedeze - po kqyrin emisionet televizive amerikane dhe marrin prshtypje se bota sht Amerika!"

  Kunati im Hysen shum her m bn t turprohem kur ai, shqiptari, din m shum pr disa aspekte politiko-shoqrore suedeze se un - i lindur dhe i rritur n Suedi! Hyseni erdhi nga Peshkopia n Suedi n vitet '60, beqar, n vetmi n mbrmje me televizorin. Suedin, jetn suedeze, ai e thithi prmes lajmeve...
  Un kisha tepr shum pun n at koh, duke msuar ktu n Suedi, pa shqiptar afr, gjuhn shqipe prmes librave dhe Radio-Tirans...

  Lllokume, jam 100% patriot suedez dhe 100% patriot shqiptar, edhe 100% internacionalist! Dashuria pr atdheun nuk prishet nse ne msojm shum pr gjuhn dhe kulturn e t tjerve.
  M erdhi shum mir kur kryetari i komuns s Ferizajit m kontaktoi duke thn se atje duan t msojn dhe t prfitojn nga prvoja suedeze n veprimtarit komunale! Shum mir mendon, ndrsa disa kosovar (sipas pohimeve t kosovarve t zgjuar) e mbyllin syt dhe vesht pr cdo gj jasht rutinave t tyre t coroditura nga koha e Serbis!!! A dshirojm ne Kosovs nj fat t till? Sigurisht se jo.

  T msosh nga prvoja e jashtme krkon mend dhe kujdes. Prvoja e brendshme ka vler, t mos imitohen metodat e huaja, duhet t shqyrtohen me aftsi seleksionimi.

  Frengjishtja nuk do t ju dmtoj, vetm t dashur shqiptar. nse ju doni t bheni m francez se z. Chirac, ather ju gaboni rnd. Lexo cka ka postuar Leila pr Luigj Gurakuqin, teksti disi thekson (por m mir) fjalt e mia pr aktoren suedeze.... Dhe pr t mbajtur t gjalla sedrn dhe krenarin tuaj kombtare mjafton t lexoni Kngt e lashta q kan krijuar shqiptart sic sht Knga e Gjergj Elez Alis. Askush nuk mund t marr me mend se Ullmari suedez paska shkruar aq shum pr kt kng vetm si kuriozitet.... assesi!
  Me t fala
  Ullmar Qvick

 18. #18
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Postuar m par nga D&G Feminine


  Kjo kenge dhe romani Parfumi i Suskind, qe meqe ra fjala eshte edhe ne shqip me Parfumi, edhe ne anglisht ka titullin Perfume, the story of a murderer, ( i kam lexuar te dyja versionet se eshte liber qe ia vlen) nuk kane lidhje fare. Cudi si i ben bashke???

  Jeta ne roze

  Syte qe i ulnin te mite,
  e qeshura qe i humb ne goje,
  Ja portreti i pacenuar
  i njeriut te cilit i perkas,
  kur ne krahe me pushtonte

  E me thoshte me se te ulet
  Une e shoh jeten ne roze
  E me thoshte fjale dashurie
  Per cdo dite

  Dicka po ndodhte
  ai kish hyre ne zemren time
  Pjese e lumturise
  se ciles nuk ia dija shkakun

  Ai eshte per mua
  dhe une per te, ne kete jete
  Fill sa e mesova,
  ndjeva zemren te me e rrihte brenda

  Netet e dashurise mbaruan
  Lumturia zuri vendin e tij,
  merzitjet e dhimbjet perplasen
  kenaqesite, kenaqesite vdesin.

  Nuk e di sa i sakte eshte teksti ne frengjisht po perkthimi im amator (pa fjalor :P) ky ishte. Korcari na jep ca leksione shqiperimi tani
  Po korrigjoj vetem strofen e fundit, pasi kusuri ishte mire (vleresim modest sepse nuk jam i kualifikuar per te bere vleresime).

  Nete dashurie qe s'mbarrojne me
  Lumturi e madhe qe e zvendeson
  Merzitjet, brengat ne zhdukje
  I lumtur, i lumtur per vdekje
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 19. #19
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  45
  Postime
  4,467
  e nderuara DG,

  edhe une nuk e di si i bej bashke, thjesht sepse romani luan ne france???, dhe se melodia e kenges me kujton skenaret qe i paramendoja asaj kohe duke lexuar???, eshte nje lidhej perzonale pa kurrfare fillozofie........
  albanish by nature

 20. #20
  korcari, dy vargjet e fundit tani qe po i shof prape them qe jane keshtu:

  merzitjet dhe dhimbjet perplasen
  duke vdekur te lumtura, te lumtura


Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ju pelqejne kenget popullore?
  Nga Homza n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-02-2008, 18:19
 2. Kora, streh e 640 ushtarve francez t vrar n Ballkan
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2006, 00:05
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:24
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-05-2005, 11:16
 5. "Godar, nje miqesi e vjeter"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 21:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •