Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 171
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836  Takime

  Ishte ne nje rruge te madhe , ecja atje prej qe prej ditesh
  Mbase jave apo muaj , ecja prej gjithmone
  Nje rruge plot me kthesa , me drejtime qe devijojne
  Nje udhe pak e uditshme , pak e shtrember si jeta
  Sigurisht qe nuk isha vetem , kisha deshire te beja njohje
  Kishte plot njerez por askush nuk ecte ne te njejtin kah
  Atehere vazhdova drejperdrejt por nje dyshim lindi
  Nuk e dija fare beja atje , e akoma me pak ku duhej te shkoja
  Por ne udhe pergjate kohes bera takime te pabesueshme
  Gjera qe te lene pershtypje , duhet qe t'jua them patjeter
  Keto personazhe qe rastisa nuk jane tamam qenie njerezore
  Mund te flasesh me to por kurre t'ja u shtrengosh doren
  Ne fillim fare ne rrugen time takova pafajsine
  Nje qenie e embel , shume e sjellshme por qe i mungon pak eksperienca
  Ecem nje moment te shkurter , me pak se sa do te kisha besuar
  Takova elemente te tjera dhe pafajsia u zhduk
  Nje moment ne rrugen time , takova sportin
  Nje tip fizik , ca talles por prane tij behesh i forte
  Per eshtje teknike u desh te ndaheshim ishte e veshtire
  Po me ne fund eshte mire keshtu , per me shume sporti te jep shtremberime
  Takova poezine , ajo kishte nje pamje shume mburravece
  Ajo pretendonte se me fjale mundesh te kapercesh qiejt
  I thashe te kam takuar dhe sinqerisht nuk ja vlen
  Me folen per ty ne shkolle po kishe pamje vertete te merzitshme
  Por poezia insistoi dhe me arriti ne forma te tjera
  Kuptova se ajo ishte e lezetshme dhe mundeshim t'ja thyenim normat
  E pyeta a mendon se mund te jetojme bashke ? Besoj se jam nen vartesi
  Ajo me tha mos u merakos bota i perket atyre qe enderrojne shume
  Pastaj takova deshperimin dhe vertete ai me lodhi
  Diskutuam shpejt e shpejt por menjehere e perzura
  Ai eshte gjithe sigurira me tangerllekun e tij gjithe tension
  Por e dini fare ? Deshperimi nuk ka muhabet
  Nje moment ne rrugen time takova dashurine
  I thashe qellove mire , dua te te flas qe perhere
  Ne absolut je nje ide e mire por ne fakte je pak si bosh
  Ti merr kot nje here ne dy duhet qe ta riperpunosh formulen
  Dashuria me tha : - Degjo vogelush , u bene shekuj qe bej punen time
  Atehere me flit me nje ton tjeter nese nuk do te hash shpulla
  Une dua te jem e mire por duhet qe secili te beje te veten
  Njerezit nuk bejne asnje perpjekje dhe une nuk jam magjistare
  U ngaterruam per pak kohe dhe aty i rashe ne te
  Qe dashuria ishte simpatike por megjithate shet mend
  Pastaj me tha se duhej te shkonte , kishte takime me qindra
  Se sonte do hante darke tek gjysem motra e vet : urrejtja
  Perpara se te ikte nuk e kuptova mire , ajo me keshilloi qe te besoja gjithmone
  Me pas u largua pa e kthyer koken , ishin fjalet e mia te fundit te dashurise
  Jam i kenaqur qe e kam njohur , kete e kuptova mire
  Dhe e di qe nje nga keto dite do te perfundojme qe te shihemi prape
  Pak me vone ne rrugen time takova butesine
  Ajo qe mbetet prej dashurise mbrapa pengesave qe koha nxjerr
  Pak me vone ne rrugen time takova nostalgjine
  E fejuara e kujtimeve te bukura qe i kerkojme me qiri
  Mjaft shpejt ne te ecuren time kisha takuar miqesine
  Dhe qe prej asaj dite ajo ecen gjithmone prane meje
  Me te bejme gallata e nuk e njohim rutinen
  Tani eshte e sigurt , miqesia , eshte vertete mikja ime me e mire
  Takova te ardhmen por ajo ndejti shume misterioze
  Kishte zerin e deformuar dhe nje maske ne fytyre
  S'kishte mundesi per ta njohur me mire , nuk me la asnje gjurme
  Nuk e di se si ngjan por te pakten e di qe ekziston
  Kam takuar ca vuajtje , kam takuar shume gezime
  Eshte nganjehere eshtje fati , shpesh nje eshtje zgjedhjeje
  Nuk jam ne fund te surprizave te mia , per kete nuk ka dyshim
  Dhe do dite vazhdoj te mesoj rregullat e rruges time

  Ishte ne nje rruge te madhe , ecja atje prej qe prej ditesh
  Mbase jave apo muaj , ecja prej gjithmone
  Nje rruge plot me kthesa , me drejtime qe devijojne
  Nje udhe pak e uditshme , pak e shtrember , pak si jeta.
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836


  Margerita

  Mbi te gjitha mos ma merrni per keq
  Nese sonte kthehem ne shtepi
  Kam kaq shume gjera per te bere
  Perpara se dita te zbardhe

  Dhe nderkohe qe ajo do te flere
  Une do t'i thur endrra
  Qe kurre me ne zgjim
  Mos te ngrihet me syte duke qare

  Dhe qe kjo nate e gjate
  Mos te jete me kurre e zeze dhe e thelle
  Do t'i kerkoja henes
  Qe te mbushte qiellin te gjithin

  Dhe qe te mundem akoma ta shoh
  Te me buzeqeshe si me pare
  Do t'i kerkoja diellit
  Te digjte edhe ne mes te dimrit

  Dhe qe ajo te mundet akoma te kendoje
  Kenget e historise tone
  Do te ndertoja nje qetesi
  Me te madhe se e katedraleve

  Do te shkoja te zgjoja te dashuruarit
  Do te flisja me ore te tera
  Dhe e di qe do te me ndjekin
  Per aq sa do te mbetemi te dashuruar

  Atehere do te shetisim
  Te gjithe bashke do te vallezojme
  Valle te pabesueshme ( sarabanda )
  Dhe ajo do te harroje vuajtjen e saj

  Dhe qe qyteti te vallezoje
  Dhe qe qyteti te kendoje
  Do te shpikim ngjyra
  Dhe ajo do te harroje lotet e saj

  Ne do te shkojme neper fshatra
  Per te mbledhur lulet e fushave
  Per te bere nje shtrat te madh te bardhe
  Ku te duhemi butesisht

  Dhe me pas ne do te shkojme ne thellesite e qiellit
  Qe t'i zgjedhim nje yll
  Sepse Margerita eshte e mire
  Sepse Margerita eshte e bukur
  Sepse Margerita eshte e vertete
  Sepse Margerita eshte e embel
  Sepse Margerita me dashuron
  Une , jetoj vetem per te

  Margerita eshte arsyeja ime
  E nesermja ime , ideali im
  Margerita qe eshte era
  Nuk e di qe ajo mundet
  te me beje ... keq

  Sepse Margerita eshte ajo
  Qe dua gjithmone prane meje
  Margerita eshte Margerita
  Margerita eshte gjithka per mua .

  Margerita eshte gjithka per mua ...
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 3. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 4. #43
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836


  Zhak Brel - Mos me ler

  Mos me ler
  Duhet harruar
  Gjithka mund te harrohet
  Qe largohet tashme
  Te harrohet koha
  E keqkuptimeve
  Dhe koha e humbur
  Kushedi se si
  Te harrohen ato ore
  Qe vrisnin ndonjehere
  me goditje pse-sh
  Zemren e lumturise
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler

  Une do te ofroja
  Perla shiu
  Te ardhura nga vendet
  Ku nuk bie shi
  Do te germoja token
  Deri pas vdekjes time
  Per te mbuluar trupin tend
  Me ar dhe drite
  Do te beja nje mbreteri
  Ku dashuria te jete mbret
  Ku dashuria te jete ligj
  Ku ti te jesh mbretereshe
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler

  Une do te te shpikja
  Fjale te pakuptimta
  Qe ti do t'i kuptoje
  Do te te flisja
  Per ata te dashur
  Qe kane pare dy here
  Zemrat e tyre te behen prush.
  Do te te tregoja
  Historine e atij mbreti
  Qe vdiq se nuk mundi
  Ty te te takonte.
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler

  Kemi pare pare shpesh
  rindezjen e zjarrit
  te vullkanit te moem
  Qe e besonim shume te vjeter.
  Me sa duket ka
  Toka te djegura
  Qe nuk japin me grure
  Se sa prilli me i mire.

  Dhe kur vjen nata
  Qe nje qiell te flakeroje
  E kuqja dhe e zeza
  A nuk bashkohen ?
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler

  Mos me ler
  Nuk do te qaj me
  Nuk do te flas me
  Do te fshihem aty
  Per te te pare
  Te vallezosh e buzeqeshesh
  Dhe per te degjuar
  Te kendosh e me pas te qeshesh
  Me ler te shnderrohem
  Hija e hijes tende
  Hija e dores tende
  Hija e qenit tend
  Por
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler
  Mos me ler.
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 5. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 6. #44
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836


  Boja e syve te tu - Francis Cabrel

  Meqe nuk do te jetojme kurre qe te dy
  Meqe jemi te mendur , meqe jemi te vetem
  Meqe ata jane aq te shumte
  Edhe morali flet per ta
  Do te doja megjithate te te them
  Gjithka qe kam mundur te shkuaj
  E kam ngjyer nga boja e syve te tu


  Nuk e kisha pare qe ti ishe e mberthyer ne zinxhire
  Duke dashur te te shoh shume
  Harroja te mite
  Enderronim per Venecia dhe per liri
  Do te doja megjithate te te them
  Gjithka qe kam mundur te shkuaj
  Eshte buzeqeshja jote qe ma ka diktuar .


  Ti do te vish per shume kohe , te ecesh ne endrrat e mia
  Ti do te vish gjithmone nga ana
  Prej nga dielli lind
  Dhe nese megjithe kete arrij te te harroj
  Do te doja gjithesesi te te them
  Gjithka qe kam munduar te shkruaj
  Do te kete gjate , parfumin e pendimeve

  Por meqe nuk do te jetojme kurre qe te dy
  Meqe jemi te mendur , meqe jemi te vetem
  Meqe ata jane aq te shumte
  Edhe morali flet per ta
  Do te doja megjithate te te them
  Gjithka qe kam mundur te shkuaj
  E kam ngjyer nga boja e syve te tu .
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 7. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 8. #45
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836


  Vera Indiane - Joe Dassin


  E di , nuk kam qene kurre aq i lumtur sa ate mengjes
  Ne ecnim ne nje plazh pak si ky
  Ishte vjeshte , nje vjeshte me kohe te bukur
  Nje stine qe ekziston vetem ne Ameriken e Veriut .
  Atje e quajne , vera indiane
  Por ishte thjesht e jona
  Me fustanin tend te gjate ti ngjaje
  Me nje akuarele te Mari Loroncinit
  Dhe me kujtohet , me kujtohet shume mire
  Per ate qe te thashe ate mengjes
  Ka nje vit , nje shekull , ka nje perjetesi


  [Refreni]

  Ne do te shkojme , ku te duash ti , kur te duash ti
  Dhe ne do te duhemi akoma , kur dashuria te jete e vdekur
  Gjithe jeta do te jete e ngjashme me kete mengjes
  Me ngjyrat e veres indiane


  Sot une jam shume larg nga ai mengjes vjeshte
  Por eshte sikur te ndodhesha atje . Mendoj per ty .
  Ku je ti ? Cfare ben ti ? A ekzistoj akoma per ty ?
  Shikoj kete dallge qe nuk do te arrije kurre dunen
  E sheh , si ajo une rikthehem mbrapa
  Si ajo une shtrihem mbi reren
  Dhe kujtohem , kujtohem per baticat
  Per diellin dhe per lumturine qe kalonte mbi det
  Ka nje perjetesi , nje shekull , ka nje vit

  [Refreni]

  Ne do te shkojme , ku te duash ti , kur te duash ti
  Dhe ne do te duhemi akoma , kur dashuria te jete e vdekur
  Gjithe jeta do te jete e ngjashme me kete mengjes
  Me ngjyrat e veres indiane
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 16-03-2012 m 03:56
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 9. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 10. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  http://www.youtube.com/watch?v=1x3mn...ature=youtu.be

  Kjo sht nje histori dashurie
  Ankesa nuk eshte imja, por e dy zemrave
  Nj roman si t tjert asgje me shum
  Ky mund t jet edhe fati juaj
  Porse sot e vuaj une
  sht nje flake q ndez pa djegur
  Esht ndrra q ndrrojm pa gjum
  Ashtu si nj pem q qndron drejt
  Pa pyetur tallazet qe rrahin me shkulm
  Kjo sht nje histori dashurie
  Qe Zoti me banalitet
  Ofron do dit
  T gjitha, t mirn, t keqen
  Me nj koh e ne nje prqafim
  Mbrmjeve me ankth
  Kur themi lamtumir
  Mngjeseve te mrekullueshme
  Kur puthim lumturine
  Historia ime sht historia qe ne dim
  Ata q e luajten te njjtn melodi
  Nga e dhimbshmja tragjedi
  E dine...
  Kjo sht knga e vetme n bot
  Q kurr nuk do kete mbarim.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 11. #47
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Po e plotesoj pak tekstin me ca rrjeshta se kenga eshte shume e bukur .

  Historia ime eshte historia e nje dashurie
  Ankesa ime eshte vajtimi i dy zemrave
  Nje roman si shume te tjere
  Qe mund te ishte i juaji
  Njerez prej ketu apo prej vendi tjeter

  Eshte flaka qe flakeron pa djegur
  Eshte endrra qe enderrojme pa fjetur
  Si nje peme e madhe qe qendron drejt
  Plot me force dhe butesi
  Drejt dites qe do te vije

  [Refren] 2x
  Eshte historia e nje dashurie te perjetshme dhe banale
  Qe sjell do dite gjithe te miren , gjithe te keqen
  Me oren ne te cilen perqafohemi , ate ne te cilen themi lamtumire
  Me mbremjet e ankthit dhe mengjeset e mrekullueshme

  Historia ime eshte historia qe e njohim
  Ata qe duhen luajne te njejten , une e di
  Por naive apo shume e thelle
  Eshte e vetmja kenge e botes
  Qe nuk do te perfundoje kurre
  Eshte historia e nje dashurie
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 12. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 13. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  Po e plotesoj pak tekstin me ca rrjeshta se kenga eshte shume e bukur .

  Historia ime eshte historia e nje dashurie
  Ankesa ime eshte vajtimi i dy zemrave
  Nje roman si shume te tjere
  Qe mund te ishte i juaji
  Njerez prej ketu apo prej vendi tjeter

  Eshte flaka qe flakeron pa djegur
  Eshte endrra qe enderrojme pa fjetur
  Si nje peme e madhe qe qendron drejt
  Plot me force dhe butesi
  Drejt dites qe do te vije

  [Refren] 2x
  Eshte historia e nje dashurie te perjetshme dhe banale
  Qe sjell do dite gjithe te miren , gjithe te keqen
  Me oren ne te cilen perqafohemi , ate ne te cilen themi lamtumire
  Me mbremjet e ankthit dhe mengjeset e mrekullueshme

  Historia ime eshte historia qe e njohim
  Ata qe duhen luajne te njejten , une e di
  Por naive apo shume e thelle
  Eshte e vetmja kenge e botes
  Qe nuk do te perfundoje kurre
  Eshte historia e nje dashurie

  Eshte tjeter gje te perkthesh e tjeter gje te shqiperosh (te pershtasesh ne shqip me rime e me ndjenje qe vargu te godase sa me afer me forcen e orgjinalit)
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 14. #49
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Une mendoj se frengjishtja eshte gjuhe shume e afert me shqipen per nga menyra se si ndertohen frazat dhe do te me duket sakrilegj te interpretoja per se dyti tekste te shkruara nga dikush me pare sepse ato u pelqyen pikerisht se ishin ashtu me ato detaje te vogla , poezie dhe melodie qe i bejne te gjalla , jam dakort qe te shqiperohen perkthimet por duke i qendruar sa me afer origjinalit kur eshte e mundur sepse besoj ne mundesite e shqipes qe gjenden forma shume te peraferta me frengjishten pa qene nevoja per ndryshime drastike apo krasitje se s'ka asgje teper ( ne frengjisht ) . Madje ky eshte qellimi kryesor qe me pelqen mua te perkthej , sepse gjej forma te reja shprehjeje nga frengjishtja per te cilat mendoj se shqipja ka nevoje dhe une patjeter qe po e po per kulture personale .
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 15. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  Une mendoj se frengjishtja eshte gjuhe shume e afert me shqipen per nga menyra se si ndertohen frazat dhe do te me duket sakrilegj te interpretoja per se dyti tekste te shkruara nga dikush me pare sepse ato u pelqyen pikerisht se ishin ashtu me ato detaje te vogla , poezie dhe melodie qe i bejne te gjalla , jam dakort qe te shqiperohen perkthimet por duke i qendruar sa me afer origjinalit kur eshte e mundur sepse besoj ne mundesite e shqipes qe gjenden forma shume te peraferta me frengjishten pa qene nevoja per ndryshime drastike apo krasitje se s'ka asgje teper ( ne frengjisht ) . Madje ky eshte qellimi kryesor qe me pelqen mua te perkthej , sepse gjej forma te reja shprehjeje nga frengjishtja per te cilat mendoj se shqipja ka nevoje dhe une patjeter qe po e po per kulture personale .
  Une personalisht te falenderoj per gjithe perkthimet e kengeve qe sjell. E kam deklaruar qe muziken me pelqen ta degjoj ne frengjisht.
  Gjithsesi kur nje poezi vjen e perkthyer duke humbur rimen dhe rritmin, ka nevoje per ndonje pershtatje
  Respektin tim daniel 00
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 16. #51
  Daniel00, a ka mundesi t'i postosh ketu fjalet ne frengjisht te kesaj kenge?
  Se gjithmone kur e kendoj, kur vjen pjesa ne french, ngaqe s'di asnje fjale ne kete gjuhe, i kendoj me hamendje, ashtu si mi degjon veshi.
  Por po e more mundimin t'i shkruash , shkruaji si shqiptohen. (lol)
  The falling leaves
  Drift by the window
  The autumn leaves
  All red and gold
  I see your lips
  The summer kisses
  The sunburned hands
  I used to hold.

  Since you went away
  The days grow long...
  And soon I'll hear
  Old winter songs
  But I miss you most of all
  My darling, when autumn leaves start to fall...

  C'est un chanson
  Qui nous ressemble
  Toi qui m'aimais
  Et je t'aimais
  Nous vivions tous les deux ensemble
  Tou qui m'aimais
  Moi qui t'aimais
  Mais la vie spare
  Ceux qui s'aiment
  Tout doucement
  Sans faire de bruit
  Et la mer efface sur le sable
  Les pas des amants dsunis.


  Since you went away
  The days grow long...
  And soon I'll hear
  Old winter songs
  But I miss you most of all
  My darling, when autumn leaves start to fall...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 17. #52
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  C'est une chanson
  Qui nous ressemble
  Toi qui m'aimais
  Et je t'aimais
  Nous vivions tout les deux ensemble
  Tou qui m'aimais
  Moi qui t'aimais
  Mais la vie spare
  Ceux qui s'aiment
  Tout doucement
  Sans faire de bruit
  Et la mer efface sur le sable
  Les pas des amants dsunis.

  Set yn shonso
  Ki nu rsombl
  Tua ki m'eme
  E zh t'eme
  Nu vivio tu le dz onsombl
  Tua ki m'eme
  Mua ki t'eme
  Me la vi separ
  Se ki s'em
  Tu dusemo
  Son fer de bryi
  E la mer efas syr l sabl
  Le pa dez amo dezyni

  Ja edhe kuptimi i fjalve


  sht nj kng
  Q na bashkon
  Ti q m doje
  Dhe un t doja
  Ne jetonim gjithka , t dy sbashku
  Ti q m doje
  Un q te doja
  Por jeta ndan
  Ata q duhen
  Shum mbelsisht
  Pa br zhurm
  Dhe deti fshin mbi rr
  Hapat e te dashurve t ndar


  Edhe pse pjese e shkurter e permbledh gjithka , shume poetik teksti
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 18. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 19. #53
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669
  Daniel po pate mundesi te lutem te na perkthesh kengen C'est sur Elle est d'ailleurs kenduar nga Pierre Bachelet. Me pelqen aq shume dhe nuk di ti gjej fjalet e pershtatshme ne shqip. Merci
  Ndryshuar pr her t fundit nga Marya : 25-03-2012 m 10:40

 20. #54
  Я ι $ Maska e Homer
  Antarsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287
  Mu m'pelqe "Chanter pour ceux" et Michel Berger. Kenge refugjatsh hesapi lol  Celui-l passe toute la nuit
  A regarder les toiles
  En pensant qu'au bout du monde
  Y a quelqu'un qui pense lui
  Et cette petite fille qui joue
  Qui ne veut plus jamais sourire
  Et qui voit son pre partout
  Qui s'est construit un empire
  O qu'ils aillent
  Ils sont tristes la fte
  O qu'ils aillent
  Ils sont seuls dans leur tte

  {Refrain:}
  Je veux chanter pour ceux
  Qui sont loin de chez eux
  Et qui ont dans leurs yeux
  Quelque chose qui fait mal
  Qui fait mal
  Je veux chanter pour ceux
  Qu'on oublie peu peu
  Et qui gardent au fond d'eux
  Quelque chose qui fait mal
  Qui fait mal

  Qui a vol leur histoire
  Qui a vol leur mmoire
  Qui a pitin leur vie
  Comme on marche sur un miroir
  Celui-l voudra des bombes
  Celui-l comptera les jours
  En alignant des btons
  Comme les barreaux d'une prison
  O qu'ils aillent
  Ils sont tristes la fte
  O qu'ils aillent
  Ils sont seuls dans leur tte
  {au Refrain}

  Quand je pense eux
  a fait mal a fait mal
  Quand je pense eux
  a fait mal a fait mal
  D'Oh!

 21. #55
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  Daniel po pate mundesi te lutem te na perkthesh kengen C'est sur Elle est d'ailleurs kenduar nga Pierre Bachelet. Me pelqen aq shume dhe nuk di ti gjej fjalet e pershtatshme ne shqip. Merci

  Tekst i veshtire por faleminderit qe me bere te zbuloj nje perle  Pierre Bachelet- C'est sur , elle est d'ailleurs

  Elle a de ces lumires au fond des yeux
  Qui rendent aveugles ou amoureux
  Elle a des gestes de parfum
  Qui rendent bte ou rendent chien
  Mais si lointaine dans son cœur
  Pour moi c'est sr, elle est d'ailleurs

  Elle a de ces manires de ne rien dire
  Qui parlent au bout des souvenirs
  Cette manire de traverser
  Quand elle s'en va chez le boucher
  Quand elle arrive ma hauteur
  Pour moi c'est sr, elle est d'ailleurs

  [Refrain] :
  Et moi je suis tomb en esclavage
  De ce sourire, de ce visage
  Et je lui dis emmne moi
  Et moi je suis prt tous les sillages
  Vers d'autres lieux, d'autres rivages
  Mais elle passe et ne rpond pas
  Les mots pour elle sont sans valeur
  Pour moi c'est sr, elle est d'ailleurs

  Elle a ces longues mains de dentellire
  A damner l'me d'un Werner
  Cette silhouette vnitienne
  Quand elle se penche ses persiennes
  Ce geste je le sais par cœur
  Pour moi c'est sr, elle est d'ailleurs

  [Refrain]

  Et moi je suis tomb en esclavage
  De ce sourire, de ce visage
  Et je lui dis emmne moi
  Et moi je suis prt tous les sillages
  Vers d'autres lieux, d'autres rivages
  Mais elle passe et ne rpond pas  Pierre Bachelet - sht e sigurt , ajo sht nga tjetr skaj

  Ajo ka nga ato shklqime thell ne syt shkruar
  Q t bjn t verbr apo t dashuruar
  Ajo ka sjellje me arom parfumi
  Q t bjn t marr apo t bjn qen
  Por aq e largt n zemrn e saj
  Per mua sht e sigurt , ajo sht nga tjetr skaj

  Ajo ka nga ato mnyra pr t mos thn asgj
  Q flasin derisa kujtime nuk ka m
  At mnyr pr t hedhur hapin
  Kur ajo shkon pr tek kasapi
  Kur e ndjej pranin e saj
  Per mua sht e sigurt , ajo sht nga tjetr skaj

  [Refreni]
  Dhe un kam rn n skllavri
  Nga ajo buzeqeshje, nga ajo fizionomi
  Dhe un i them t m marr me vete
  Dhe un jam gati pr do rrugtim
  Drejt viseve te tjera , te tjera brigje
  Por ajo kalon dhe s'ka prgjigje
  Fjalt pa vler jan n syt e saj
  Pr mua sht e sigurt , ajo sht nga tjetr skaj

  Ajo ka duar t gjata pr dantell
  Pr ta mallkuar shpirtin e nj Verner
  At siluet veneciane
  Kur ajo prkulet nga grilat e saj persiane
  At gjest une e di pa e par
  Per mua sht e sigurt , ajo sht nga tjetr skaj

  [Refreni]
  Dhe un kam rn n skllavri
  Nga ajo buzeqeshje, nga ajo fizionomi
  Dhe un i them t m marr me vete
  Dhe un jam gati pr do rrugtim
  Drejt viseve te tjera , te tjera brigje
  Por ajo kalon dhe s'ka prgjigje
  Fjalt pa vler jan n syt e saj
  Pr mua sht e sigurt , ajo sht nga tjetr skaj
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 25-03-2012 m 23:45
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 22. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (04-09-2014)

 23. #56
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  C'est une chanson
  Qui nous ressemble
  Toi qui m'aimais
  Et je t'aimais
  Nous vivions tout les deux ensemble
  Tou qui m'aimais
  Moi qui t'aimais
  Mais la vie spare
  Ceux qui s'aiment
  Tout doucement
  Sans faire de bruit
  Et la mer efface sur le sable
  Les pas des amants dsunis.

  Set yn shonso
  Ki nu rsombl
  Tua ki m'eme
  E zh t'eme
  Nu vivio tu le dz onsombl
  Tua ki m'eme
  Mua ki t'eme
  Me la vi separ
  Se ki s'em
  Tu dusemo
  Son fer de bryi
  E la mer efas syr l sabl
  Le pa dez amo dezyni

  Ja edhe kuptimi i fjalve


  sht nj kng
  Q na bashkon Qe na ngjane)
  Ti q m doje
  Dhe un t doja
  Ne jetonim gjithka , t dy sbashku
  Ti q m doje
  Un q te doja
  Por jeta ndan
  Ata q duhen
  Shum mbelsishtShume ngadal)
  Pa br zhurm
  Dhe deti fshin mbi rr
  Hapat e te dashurve t ndar


  Edhe pse pjese e shkurter e permbledh gjithka , shume poetik teksti
  Te lumt Daniel00
  Nje korigjim nga ana ime
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 24. #57
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Daniel te pershendes me kete keng qe do doja edhe ta perkthesh per antaret
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 25. #58
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Citim Postuar m par nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Te lumt Daniel00
  Nje korigjim nga ana ime
  Flm per korrigjimet Xhenet , do me jete dukur me i bukur teksti me ato gabime , falje ,

  Do e perkthej kengen qe postove , flm per pershendetjen
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 26. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  shoke dhe shoqe ndihme ju lutem
  me ka pershendet njera me kete kengen sous le vent
  qe e kendon celine dion
  du me dit a me ka sha?
  ju flm
  JO SEKS PARA MARTESE

 27. #60
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Goldi eshte kenge e bukur pa kritika
  Ja disa fjal po ti perkthej e tjerat po i lej per daniel00.

  Nese medon se kam frik,
  gabim e ke.
  vetem pak pushim per zemren time
  pak qllodhje.

  Nese mendon se kam gabuar.
  Prit
  Mer pak frym nga ajri art
  qe me shtyri perpara...
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ju pelqejne kenget popullore?
  Nga Homza n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-02-2008, 18:19
 2. Kora, streh e 640 ushtarve francez t vrar n Ballkan
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2006, 00:05
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:24
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-05-2005, 11:16
 5. "Godar, nje miqesi e vjeter"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 21:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •