Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 171
 1. #21
  i/e larguar Maska e llokumja
  Antarsuar
  17-07-2003
  Vendndodhja
  Underneath_your_cloths
  Mosha
  35
  Postime
  91
  Ullarar Quick
  faleminderit per postimin
  po un meqe kam 10 vjet qe studjoj Frengjishten nuk do te t e thote qe kam lene menjane gjuhen tone gjuhen e memes Shqipen
  mua vertete me pelqen Frengjishtja po Para Shqipes nuk e ve
  Cdo gjuhe ka lezetin e saj

  llokumja

 2. #22
  Kolon zanore tek " Something's Gotta Give"

  1. La Vie En Rose
  2. Fibre De Verre
  3. Que Reste - T'il De Nos Amour
  4. Je Cherche Un Homme
  5. C'est Si Bon  Ku eshte "korari" te na vije ne ndihme per perkthimin e kengeve ?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Postuar m par nga MI CORAZON  4. Je Cherche Un Homme  ti me kujton ate kengen nga lucienne boyer
  Je cerche un millioniere...me ndryshimin e vockel qe ti i ke maru kerkimet na e ke lene neve stafeten
  Ndryshuar pr her t fundit nga Larsus : 14-12-2003 m 00:46

 4. #24
  Lo Ferr, me i madhi nga kengetaret poete francez.

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  46
  Postime
  8
  mendoj se muzika arti dhe poezia franceze jane me te ndjeshmet me shpiteroret dhe me te persosurat e artit dhe kultures boterore.Dhe sa per gjuhen mendoj se eshte nje nga gjuhet me muzikale dhe artistike qe mund te egzistojne
  Ndoshta ngaqe adhuroj artin francez.

 6. #26
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Patricia Kaas,Joe Dessin,Vanesa Paradis,Noir Desir...Keto jane artistet francez qe me pelqejne dhe ne krye te kesaj liste Enrico Caruso!
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #27
  Jacques Brel - " J'Arrive "

  Ahh...., q s'kuptoj 'thot ...


  De chrysanthmes en chrysanthmes
  Nos amitis sont en partance
  De chrysanthmes en chrysanthmes
  La mort potence nos dulcines
  De chrysanthmes en chrysanthmes
  Les autres fleurs font ce qu'elles peuvent
  De chrysanthmes en chrysanthmes
  Les hommes pleurent les femmes pleuvent

  J'arrive j'arrive
  Mais qu'est-ce que j'aurais bien aim
  Encore une fois traner mes os
  Jusqu'au soleil jusqu' l't
  Jusqu'au printemps jusqu' demain
  J'arrive, j'arrive
  Mais qu'est-ce que j'aurais bien aim
  Encore une fois voir si le fleuve
  Est encore fleuve voir si le port
  Est encore port m'y voir encore
  J'arrive j'arrive
  Mais pourquoi moi pourquoi maintenant
  Pourquoi dj et o aller
  J'arrive bien sr, j'arrive
  Mais ai-je jamais rien fait d'autre qu'arriver

  De chrysanthmes en chrysanthmes
  A chaque fois plus solitaire
  De chrysanthmes en chrysanthmes
  A chaque fois surnumraire
  J'arrive j'arrive
  Mais qu'est-ce que j'aurais bien aim
  Encore une fois prendre un amour
  Comme on prend le train pour plus tre seul
  Pour tre ailleurs pour tre bien
  J'arrive j'arrive
  Mais qu'est-ce que j'aurais bien aim
  Encore une fois remplir d'toiles
  Un corps qui tremble et tomber mort
  Brl d'amour le coeur en cendres
  J'arrive j'arrive
  C'est mme pas toi qui est en avance
  C'est dj moi qui suis en retard
  J'arrive, bien sr j'arrive
  Mais ai-je jamais rien fait d'autre qu'arriver.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 8. #28
  Po te bej nje perkthim sa per te pasur ti nje ide ca thote Zhaku

  Shpresoj te vij korcari ta perktheje tamam i indinjuar nga perkthimi im

  Krizantemat ne krizantema
  miqesite tona po ndahen
  krizantemat ne krizantema
  fuqia e vdekjes na embelson
  krizantemat ne krizantema
  Lulet e tjera bejne cka munden
  krizantemat ne krizantema
  meshkujt qajne femrat pikojne

  Po vij po vij
  po me shume do kisha dashur
  te shtriqja kockat
  deri ne diell deri ne vere
  deri ne pranvere deri neser
  po vij po vij
  po me shume do kisha dashur
  edhe nje here te shihja lumin
  edhe lumi te shihte portin
  edhe porti te me shihte mua
  Po vij po vij
  po pse une, pse tani
  pse tashme edhe per ku
  po vij, e sigurt po vij
  po a s'kam bere gje tjeter gjithmone vec kam ardhur

  Krizantemat mbi krizantema
  per cdo here e me te vetmuara
  krizantemat mbi krizantema
  per cdo here e me te panumerta

  Po vij po vij
  po me shume do kisha dashur
  edhe nje here te merja nje dashuri
  sic marim trenin per te qene akoma me te vetmuar
  per te qene gjetke, per te qene mire

  Po vij po vij
  po me shume do kisha dashur
  edhe nje here ta yllezoja
  nje trup qe dridhet e bie i vdekur
  i djegur nga dashuria, zemra e shkrumbuar

  Po vij po vij
  nuk je ti qe po ecen shume para
  jam une qe jam me vonese
  po vij, sigurisht qe po vij
  po a s'kam bere tjeter gje vec kam ardhur

 9. #29
  Thx D&G!
  Qenka me t vrtet e bukur, e me kt kng sikur paska qar veten i shkreti.

  Kam nj piktur me krisantema n dhom ...Do m kujtoj Zhakun sa her q do e shoh.

  udi, me kto Jack-at un.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #30
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Jacques Brel - Madeleine

  Ce soir j'attends Madeleine
  J'ai apport du lilas
  J'en apporte toutes les semaines
  Madeleine elle aime bien a
  Ce soir j'attends Madeleine
  On prendra le tram trente-trois
  Pour manger des frites chez Eugne
  Madeleine elle aime tant a
  Madeleine c'est mon Nol
  C'est mon Amrique moi
  Mme qu'elle est trop bien pour moi
  Comme dit son cousin Jol
  Ce soir j'attends Madeleine
  On ira au cinma
  Je lui dirai des "je t'aime"
  Madeleine elle aime tant a

  Elle est tellement jolie
  Elle est tellement tout a
  Elle est toute ma vie
  Madeleine que j'attends l

  Ce soir j'attends Madeleine
  Mais il pleut sur mes lilas
  Il pleut comme toutes les semaines
  Et Madeleine n'arrive pas
  Ce soir j'attends Madeleine
  C'est trop tard pour le tram trente-trois
  Trop tard pour les frites d'Eugne
  Et Madeleine n'arrive pas
  Madeleine c'est mon horizon
  C'est mon Amrique moi
  Mme qu'elle est trop bien pour moi
  Comme dit son cousin Gaston
  Mais ce soir j'attends Madeleine
  Il me reste le cinma
  Je lui dirai des "je t'aime"
  Madeleine elle aime tant a

  Elle est tellement jolie
  Elle est tellement tout a
  Elle est toute ma vie
  Madeleine qui n'arrive pas

  Ce soir j'attendais Madeleine
  Mais j'ai jet mes lilas
  Je les ai jets comme toutes les semaines
  Madeleine ne viendra pas
  Ce soir j'attendais Madeleine
  C'est fichu pour le cinma
  Je reste avec mes "je t'aime"
  Madeleine ne viendra pas
  Madeleine c'est mon espoir
  C'est mon Amrique moi
  Sr qu'elle est trop bien pour moi
  Comme dit son cousin Gaspard
  Ce soir j'attendais Madeleine
  Tiens le dernier tram s'en va
  On doit fermer chez Eugne
  Madeleine ne viendra pas

  Elle est tellement jolie
  Elle est tellement tout a
  Elle est toute ma vie
  Madeleine qui ne viendra pas

  Demain j'attendrai Madeleine
  Je rapporterai du lilas
  J'en rapporterai toute la semaine
  Madeleine elle aimera a
  Demain j'attendrai Madeleine
  On prendra le tram trente-trois
  Pour manger des frites chez Eugne
  Madeleine elle aimera a
  Madeleine c'est mon espoir
  C'est mon Amrique moi
  Tant pis si elle est trop bien pour moi
  Comme dit son cousin Gaspard
  Demain j'attendrai Madeleine
  On ira au cinma
  Je lui dirai des "je t'aime"
  Madeleine elle aimera a
  ______________________________

  Madeleine

  perkthyer nga: U. N.

  Sonte po pres Madeleine
  Kam sjellur jargavan
  T tilla sjell do jav
  Madeleine plqen kt
  Sonte po pres Madeleine
  Do t marrim tramin 33
  Pr t ngrn frita tek Eugne
  Madeleine plqen kt
  Madeleine sht Nol im
  Esht Amerika ime
  Edhe pse ajo sht tepr e mir pr mua
  Si thot kushriri i saj Jol
  Sonte po pres Madeleine
  Do t shkojm n kinema
  Do ti them plot t dua
  Madeleine plqen kt

  Ajo sht kaq e bukur
  Ajo sht kaq e gjitha kjo
  Ajo sht tr jeta ime
  Madeleine q po e pres ktu

  Sonte po pres Madeleine
  Por bie shi mbi jargavant e mi
  Bie shi si pr do jav
  Dhe Madeleine nuk vjen
  Sonte po pres Madeleine
  Esht tepr von pr tramin 33
  Tepr von pr fritat e Eugne
  Dhe Madeleine nuk vjen
  Madeleine sht horizonti im
  Esht Amerika krejt e imja
  Edhe pse ajo sht tepr e mir pr mua
  Si thot kushriri i saj Gaston
  Por sonte po pres Madeleine
  M mbetet kinemaja
  Do ti them plot t dua
  Madeleine plqen kt

  Ajo sht kaq e bukur
  Ajo sht kaq e gjitha kjo
  Ajo sht e tr jeta ime
  Madeleine q nuk vjen

  Sonte po pres Madeleine
  Por i kam hedhur jargavant
  I kam hedhur si pr do jav
  Madeleine nuk do t vij
  Sonte po pres Madeleine
  Iku dhe kinemaja
  Mbeta me te dua-t e mia
  Madeleine nuk do t vij
  Madeleine sht shpresa ime
  Esht Amerika krejt e imja
  Dihet q ajo sht tepr e mir pr mua
  Si thot kushriri i saj Gaspard
  Sonte po presMadeleine
  Shiko shiko trami i fundit iku
  Tek Eugne duhet t mbyllet
  Madeleine nuk do t vij
  Ajo sht kaq e bukur
  Ajo sht kaq e gjitha kjo
  Ajo sht e tr jeta ime
  Madeleine q nuk do t vij

  Nesr do t pres Madeleine
  Do ti sjell jargavan
  Do ti sjell tr javs
  Madeleine do ta plqej kt
  Nesr do t pres Madeleine
  Do t marrim tramin 33
  Pr t ngrn frita tek Eugne
  Madeleine do ta plqej kt
  Madeleine sht shpresa ime
  Esht Amerika krejt e imja
  Aq m b nse ajo sht tepr e mir pr mua
  Si thot kushriri i saj Gaspard
  Nesr do t pres Madeleine
  Do t shkojm n kinema
  Do ti them plot t dua
  Madeleine do ta plqej kt

 11. #31
  i/e larguar Maska e selina_21
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Shume kenge te bukura keto kenget Franceze ...
  Me pelqejne shume.

 12. #32
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Nje nder kenget me te bukura qe kam degjuar:

  Et Maintenant - Gilbert Bcaud

  Et maintenant que vais-je faire
  De tout ce temps que sera ma vie
  De tous ces gens qui m'indiffrent
  Maintenant que tu es partie

  Toutes ces nuits, pourquoi pour qui
  Et ce matin qui revient pour rien
  Ce cur qui bat, pour qui, pourquoi
  Qui bat trop fort, trop fort

  Et maintenant que vais-je faire
  Vers quel nant glissera ma vie
  Tu m'as laiss la terre entire
  Mais la terre sans toi c'est petit

  Vous, mes amis, soyez gentils
  Vous savez bien que l'on n'y peut rien
  Mme Paris crve d'ennui
  Toutes ses rues me tuent

  Et maintenant que vais-je faire
  Je vais en rire pour ne plus pleurer
  Je vais brler des nuits entires
  Au matin je te harai

  Et puis un soir dans mon miroir
  Je verrai bien la fin du chemin
  Pas une fleur et pas de pleurs
  Au moment de l'adieu

  Je n'ai vraiment plus rien faire
  Je n'ai vraiment plus rien ...


  GILBERT BECAUD - PO TANI

  Po tani, do t bj
  Me tr kt koh q do t jet jeta ime
  M tr kta njerz q m jan njlloj
  Tani q ti ke shkuar

  Tr kt net, prse pr k
  Dhe kt mngjes q rivjen pr asgj
  Kjo zemr q rreh, pr k, prse
  Q rrah tepr fort, tepr fort

  Po tani, do t bj
  Drejt far hii do t rrshqas jeta ime
  Ti m ke ln tokn mbar
  Por toka pa ty sht e vogl

  Ju, miqt e mi, jini t sjellshm
  Ju e dini mir q nuk mundemi ktu asgj
  Edhe Paris po vdes nga mrzia
  T gjitha kto rrug m vrasin

  Po tani, do t bj
  Do t qesh pr t mos qar m
  Do t djeg net t tr
  N mngjes do t t urrej

  Dhe pastaj nj mbrmje n pasqyrn time
  Do t shoh mir fundin e udhs
  Asnj lule dhe asnj lot
  N astin e lamtumirs

  Nuk kam t bj m tjetr
  Nuk kam me t vrtet asgj ...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #33
  Perkthimi shqip: Corrida

  Ndersa po pres ne kete dhome te zeze
  Degjoj te zbaviten e te kendojne ne fund te koridorit

  Dikush preku dryrin dhe u zhyta drejt dites me diell
  Pashe banderolat, gardhin dhe njerezit rreth e rrotull

  Ne momentin e pare mendova qe me duhej ve te mbrohesha
  por ky shesh eshte pa rrugedalje, po filloj te kuptoj

  i mbyllen dyert mbrapa meje, paten frike mos kthehem mbrapsht
  por me siguri do te fitoj ndaj kesaj balerine qesharake

  A eshte kjo bote serioze
  A eshte kjo bote serioze

  Andaluzi me kujtohen fushat e rrethuara me kaktuse
  Nuk do te dridhem perpara ketij piciruku, kesaj lodre

  Do ta kap ate me gjithe kapelen e tij
  dhe do ti rrotulloj ne ere si diell
  Sonte gruaja e Toreros nuk do fleje rehat

  A eshte kjo bote serioze
  A eshte kjo bote serioze

  I ndoqa fantazmat, gati sa s'ia preka kepucet
  me rane fort mbrapa zverkut qe te perulem
  Nga dalin keta akrobate
  me kostumet e tyre prej letre
  Nuk me ka mesuar kush,
  te luftoj me kukulla

  Te ndjej reren siper koken
  o zot sa mire qe eshte
  u luta qe te perfundonte
  andaluzi me kujtohesh ti

  I degjoj duke qeshur, sa nevrikosem
  I shoh duke kercyer, si fundosem
  nuk e besoja se mund te argetoheshe kaq shume
  rreth nje varri

  A eshte kjo bote serioze
  A eshte kjo bote serioze
  Ndryshuar pr her t fundit nga babybell : 28-11-2006 m 08:18

 14. #34

  Je l'aime mourir

  Moi je n'tais rien
  Et voil qu'aujourd'hui
  Je suis le gardien
  Du sommeil de ses nuits
  Je l'aime mourir
  Vous pouvez dtruire
  Tout ce qu'il vous plaira
  Elle n'a qu' ouvrir
  L'espace de ses bras
  Pour tout reconstruire
  Pour tout reconstruire
  Je l'aime mourir

  Elle a gomm les chiffres
  Des horloges du quartier
  Elle a fait de ma vie
  Des cocottes en papier
  Des clats de rire
  Elle a bti des ponts
  Entre nous et le ciel
  Et nous les traversons
  chaque fois qu'elle
  Ne veut pas dormir
  Ne veut pas dormir
  Je l'aime mourir

  Elle a d faire toutes les guerres
  Pour tre si forte aujourd'hui
  Elle a d faire toutes les guerres
  De la vie, et l'amour aussi
  Elle vit de son mieux
  Son rve d'opaline
  Elle danse au milieu
  Des forts qu'elle dessine
  Je l'aime mourir

  Elle porte des rubans
  Qu'elle laisse s'envoler
  Elle me chante souvent
  Que j'ai tort d'essayer
  De les retenir
  De les retenir
  Je l'aime mourir
  Pour monter dans sa grotte
  Cache sous les toits
  Je dois clouer des notes
  mes sabots de bois
  Je l'aime mourir

  Je dois juste m'asseoir
  Je ne dois pas parler
  Je ne dois rien vouloir
  Je dois juste essayer
  De lui appartenir
  De lui appartenir
  Je l'aime mourir

  Elle a d faire toutes les guerres
  Pour tre si forte aujourd'hui
  Elle a d faire toutes les guerres
  De la vie, et l'amour aussi
  Moi je n'tais rien
  Et voil qu'aujourd'hui
  Je suis le gardien
  Du sommeil de ses nuits
  Je l'aime mourir

  Vous pouvez dtruire
  Tout ce qu'il vous plaira
  Elle n'aura qu' ouvrir
  L'espace de ses bras
  Pour tout reconstruire
  Pour tout reconstruire
  Je l'aime mourir

  Perkthimi

  Une s'isha asgje, dhe ja qe sot
  jam rojtari i gjumit te neteve te saj
  ju mund te shkaterroni, fare te doni
  mjafton qe ajo te hape hapesiren e kraheve te saj
  per te rindertuar gjithka
  per te rindertuar gjithka
  e dua per vdekje

  ajo i gomoi numrat e oreve te lagjes
  dhe e ktheu jeten time ne kutika prej letre
  ne britma te qeshurash
  Ajo ndertoi ura midis nesh dhe qiellit
  dhe bashke i kalojme sa here qe ajo
  nuk don te fleje
  nuk don te fleje
  e dua per dekje

  ajo duhet ti kete bere te gjitha luftrat
  per te qene kaq e forte sot
  ajo duhet ti kete bere te gjitha luftrat e jetes
  dhe dashurine gjithashtu

  ajo e jeton si te mundet, endrren e saj te muar
  ajo vallezon ne mes te pyjeve qe vizaton
  e dua per vdekje
  ajo mban fjongo qe i leshon te fluturojne
  dhe me kendon shpesh qe e kam gabim qe mundohem
  te mos i le te ikin
  te mos i le te ikin
  e dua per vdekje

  per te hipur ne erdhen e saj fshehur nen atira
  duhet de ngul nota ne nallanet e drurit
  e dua per vdekje

  mjafton qe te ulem
  nuk duhet te flas
  nuk duhet te dua asgje
  duhet ve te mundohem
  qe ti perkas asaj
  qe ti parkas asaj
  e dua per vdekje

  ajo duhet ti kete bere te gjitha luftrat
  per te qene kaq e forte sot
  ajo duhet ti kete bere te gjitha luftrat e jetes
  dhe dashurine gjithashtu

  Une s'isha asgje, dhe ja qe sot
  jam rojtari i gjumit te neteve te saj
  ju mund te shkaterroni, fare te doni
  mjafton qe ajo te hape hapesiren e kraheve te saj
  per te rindertuar gjithka
  per te rindertuar gjithka
  e dua per vdekje

 15. Anetart m posht kan falenderuar babybell pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 16. #35
  Citim Postuar m par nga korar Lexo Postimin
  Ku di une ce me dogji mua, po pse me dogji mua eh pse me dogji? Hajde merre vesh... ja morri doren cuca e bjeshkeve, di si te me verre ne seder.
  C'eshte e drejta tekstet e kengeve mund ti perkthesh, "perkthim per perkthim" (sic thone francezet), por do dale pak si gje e sheshte - si pershesh me uje - sepse nuk duhet harruar qe teksti i nje kenge eshte NJE me melodine... Spo e zgjat shume perderisa i dini keto per cfare po flas.

  Gjithesesi :


  BIE BORE

  Bie bore
  Kete nate sdo te vish
  Bie bore
  Zemra me zeze stoliset
  Hordhia e embel
  Gjithe bardhe perlotur
  Zogu mu ne dege
  Qan per sortilegjin
  Kete nate sdo te vish
  Me therret deshperimi
  Por bora bie
  Rodhan i pashqetesuar
  Bie bore
  Kete nate sdo te vish
  Bie bore
  Gjithcka zbardhur nga deshperimi
  Siguri e trishte
  I ftohti dhe mosprania
  Kjo qetesi e mallkuar
  Vetmi bardhembuluar
  Kete nate sdo te vish
  Me therret deshperimi
  Por bora bie
  Rodhan i pashqetesuar

  mire do ishte te vinit dhe muziken , fjalet jane te mrekullueshme por eshte muzika ajo qe i ben te paharrueshme
  Tant Qu'il y a La Vie, y a De L'espoir!

 17. Anetart m posht kan falenderuar pseudo pr postimin:

  bili99 (18-12-2017)

 18. #36
  Voleur du coeur.. Maska e Roi
  Antarsuar
  10-06-2004
  Vendndodhja
  Ne vendin tim....
  Postime
  2,303
  Mes chers amis
  Jvous suppli..

  Nese dikush nga ju ka mundesi te me dergoj kenge Franqeze MP3 ,MP4 apo wma.
  Ju lutem, Jam ne nje vend ku nuk na lejohet shkarkimi nga interneti, dhe sinqerisht keto kenge qe i lexoj ne kete tem me pelqejn shume dhe nuk e kam as nje nga keto..
  Nese mund te me ndihmoni faleminderit shume


  roi5@hotmail.com


  Merci Merci Merci....
  Bon Dimanche.
  Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

 19. #37
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Jacques Brel Orly  Ata jane me shume se dy mije

  Dhe une shoh ve dy

  Shiu i ka salduar ,

  Mesa duket , njeri me tjetrin


  Ata jane me shume se dy mije

  Dhe une shoh ve dy

  Dhe e di qe flasin

  Ai duhet te jete duke i thene te dua

  Ajo duhet te jete duke i thene Te dua !

  Besoj se jane

  Duke mos premtuar asgje

  Ata te dy jane shume te dobet

  Per te qene te pandershem


  Ata jane me shume se dy mije

  Dhe une shoh ve dy

  Dhe papritur , ai qan

  Ai qan me lot te medhenj

  Ashtu te rrethuar si jane

  Nga te dhjamosur me djerse

  Dhe nga kullufites endrrash

  Qe i tregojne me hunde

  Por ata te dy te pikelluar

  Te zbukuruar nga hidherimi

  U braktisin qenve

  Aftesine per t’i gjykuar


  Jeta nuk ben dhurate

  Dhe per ate Zot qe eshte i trishte

  Orli ( periferi Parisi ) , te dielen

  Me apo pa Beko-ne ( kengetar)


  Dhe tani , ata qajne

  Dua te them qe te dy

  Pak me pare ishte vetem ai

  Atehere kur thosha "ai"

  Te dy te mberthyer si jane

  Ata nuk degjojne me asgje

  Perve psheretimave te tjetrit

  Dhe me pas

  Dhe me pas pafundesisht

  Si dy trupa qe luten

  Pafundesisht , ngadale ,

  Keta dy trupa ndahen

  Dhe duke u ndare

  Keta dy trupa shqyhen

  Dhe ju betohem qe ulerasin

  Dhe me pas , rimarrin veten

  Rikthehen nje i vetem

  Rikthehen ne zjarr

  Dhe me pas , rishqyhen

  Mbahen prej sysh

  Dhe me pas , duke u terhequr mbrapa

  Ashtu si terhiqet deti ,

  Ata konsumojne lamtumiren

  Ai jargavit ca fjale

  Tund nje dore te larget

  Dhe befas , ai iken

  Iken pa u rikthyer

  Dhe me pas , ai zhduket

  I ngrene nga shkallet


  Jeta nuk ben dhurate

  Per ate Zot qe eshte i trishte

  Orli , te dielen ,

  Me apo pa Beko-ne!


  Dhe me pas , ai zhduket

  I ngrene nga shkallet

  Dhe ajo , ajo qendron aty

  Zemra e kryqezuar , me goje hapur

  Pa nje ulerime , pa nje fjale

  Ajo e njeh vdekjen e saj

  Sapo i kaloi ngjitur

  Ja ku ajo kthehet

  Dhe kthehet akoma

  Krahet e saj shkojne deri ne toke

  Tamam ! Ajo eshte nje mije vje

  Porta eshte e rimbyllur

  Ja ku eshte pa drite

  Ajo rrotullohet rreth vetes

  Dhe tashme ajo e di

  Qe do te rrotullohet gjithmone

  Ajo ka humbur meshkuj

  Por aty , ajo humb dashurine

  Dashuria i tha asaj


  Ja perseri , e kote

  Ajo do jetoje me projekte

  Qe vetem sa do te presin

  Ja ku eshte perseri e thyeshme

  Perpara se te jete per tu shitur


  Jam aty , e ndjek

  Nuk guxoj asgje per te

  Qe turma e bren

  Si nje frut faredo


  Orly eshte nje kenge e 1977 , e shkruar , kompozuar dhe interpretuar nga Jacques Brel , e shfaqur ne albumin e fundit Markezat . Rrefen ndarjen e veshtire te nje ifti , ku burri merr avionin ne aeroportin e Orlit.


  Ne kete kenge dashurie , tregimtari eshte spektator i ngjarjes . Ai ve ne dukje unitetin e iftit , duke privilegjuar njehere individualitetin e tyre ( qe te dy ) , njehere ate qe i bashkon ( ata ), duke perdorur njekohesisht fjale te forta ( te salduar , te mberthyer )
  1 Ai izolon iftin nga pjesa e turmes , ( ata jane me shume se dy mije dhe une shoh ve dy ).


  Fundi i kenges le te kuptohet se momenti eshte ne ikje dhe femra ( qe ka qendruar ne vend ) do te bashkohet shpejt a vone me kete turme nga e cila dallohet sot .

  Refreni kur permendet Beko , ben fjale per kengen e hareshme : E diela ne Orly , e kengetarit Gilbert Bcaud
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 06-03-2012 m 00:56
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 20. #38
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Nje teme aq e vlevshme dhe me paska shpetuar pa e pare deri tani
  Me palqejn te gjitha kenget qe i keni postuar, edhe pse jan te vjetra akoma kendohen edhe nga gjeneratat e rea.Me von do ju sjell edhe une disa kenge dhe do mundohem ti perkthej.
  Teni nje pershendetje per hapesin e temes me kengen...


  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 21. #39
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836  Dhe ne 150 vjet , nuk do te mbajme mend
  Rrudhen tende te pare , zgjedhjet tona te keqija
  Jeten qe na e hedh , per gjithe ata tregtare armesh
  Tipat qe votojne ligjet atje tutje ne qeveri
  Per kete bote qe shtyn , kete bote qe uleret
  Kohen qe ecen , per melankoline
  ngrohtesine e puthjeve dhe kete shi qe rrjedh
  per dashurine e plagosur dhe per gjithe mashtrimet qe thuhen
  Atehere buzeqesh

  Ne 150 vjet , nuk do te mbajme mend
  pleqerine qe ze , per femijen qe vdes
  luginat e botes se trete
  Maskarain gjahtar , qe godet pellumbin
  per bukurine qe kishe dhe per brigjet e thepisura
  Per vitet pa gjume , per 100 milion te uritur dhe
  Per portat qe mbyllen se te kane pare te qash
  Per garen e perjetshme qe denon pa u stepur
  Atehere buzeqesh

  Dhe ne 150 vjet , as qe do te mendojme me
  Per ate qe kemi dashur , per ate qe kemi humbur ,
  Hajde t'i zbrazim birrat per hajdutet e rrugeve
  Te perfundojme te gjithe ne toke , Zoti im ! Cfare terrsi
  Dhe shiko ata skelete qe na veshtrojne shtrember
  Dhe mos u mbaj inat , mos u hap lufte ,
  Nuk do tu mbetet asgje prej nesh , as me shume prej tyre
  Do ta preja doren apo e fusja ne zjarr nese jo
  Atehere buzeqesh

  Dhe ne 150 vjet , e dashura ime , ti dhe une
  Ne do te jemi embelsisht , duke vallezuar , dy zogj mbi nje kryq
  Ne kete ballo te thjeshte , akoma shoh larg
  Mbase do kemi shkuar ne nje nga ditet e aferme , prej nje permbytje
  Por nuk ka me asgje per te thene , nuk dua te te bej te besosh asgje
  E dashura ime , e dashura ime , do te kem mall per ty
  Por nuk ka me asgje per te thene , nuk dua te te bej te besosh asgje
  E dashura ime , e dashura ime , do te kem mall per ty
  Po 'ti besh ? ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 14-03-2012 m 00:03
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 22. #40
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836


  Karvani

  A i kam lotet ne sy
  Qe duart tona nuk mbajne me bashke
  Edhe une dridhem pak
  A nuk do te pres me

  A do te rimarrim rrugen
  A jemi prane nates
  A i merren mendet kesaj bote
  A do te denohemi nje dite

  A zvarritem si femije
  A nuk kam me kemishe
  Eshte Zoti i Mire qe na ben
  Eshte Zoti i mire qe na thyen

  A nuk mund te ndodhe asgje
  Sepse duhet te kete nje drejtesi
  Une kam lindur ne kete karvan
  Dhe do te nisemi hajde eja

  Hajde eja

  Ty ly ty, ty ly ty...

  Dhe sepse lekura ime eshte e vetmja qe kam
  Se se shpejti kockat e mia do te jene ne ere
  Une kam lindur ne kete karvan
  Dhe do te nisemi hajde eja

  Ty ly ty, ty ly ty...
  Hajde eja
  Ty ly ty, ty ly ty...
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 14-03-2012 m 00:54
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 23. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  bili99 (25-04-2018)

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ju pelqejne kenget popullore?
  Nga Homza n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-02-2008, 18:19
 2. Kora, streh e 640 ushtarve francez t vrar n Ballkan
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2006, 00:05
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:24
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-05-2005, 11:16
 5. "Godar, nje miqesi e vjeter"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 21:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •