Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 54
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime

  101 personalitete dnojn qndrimin e At Foti Cicit

  E Premte, 29 Gusht 2003


  101 PERSONALITETE DENOJNE QENDRIMIN E FRATIT ORTODOKS

  Ne nje grup studiuesish, shkrimtare, artiste, ekonomiste, inxhiniere, ushtarake, specialiste te sketoreve te tjere e qytetare shqiptare, u njohem me shkrimin e At Foti Cicit, te botuar ne gazeten "Koha Jone" me 18 gusht 2003, f-13 nen titull: Dritehijet e nacionalizmit ne statute". Ky shkrim na ngjall indinjate, me frymen, mendimet, pasaktesite, ne interpretimin dhe aludimet e autorit ku ndjehet perpelitja e tij mjerane megjithese shkrimi duket se ka kaluar ne disa duar, prapeseprape ne te ndjehet era e mykut...

  Se pari, At Foti Cici sulmon Autoqefaline e Kishes Ortodokse Shqiptare qe eshte e shenjte, sepse e dime mire c'perpjekje kane bere e bejne armiqte e kombit shiqptar, per te na deformuar identitetin dhe pavaresine e kombit shqiptar, historine e kulturen e tij.

  Cdo shqiptar kudo qe jeton sot, e ka te qarte si driten e diellit, se kohet e keqija per Shqiptarine kane perenduar dhe cdo hap tinzar, cdo skenar i zi e anakrronik do te deshtojne.

  Se dyti, I themi prere At Foto Cicit dhe kujdo, qe fshihet prapa tij, se sot bota e qyteteruar nuk eshte kundra nacionalizmit, kundra te drejtave te popujve per te mbrojtur trojet e tyre, bashkekombasit e vet dhe kulturen e vet.

  Globalizmi nuk mund te mohoje kombet, popujt, boten shpirterore te tyre, gjuhet dhe kulturat e tyre te cilat e ushqejne ate.

  Se treti, At Foti Cici kerkon qe Kishen Ortodokse Autoqefale Shqiptare (KOASH) ta ktheje ne kishe, qe te varet e te kontrollohet administrativisht nga Patrikana, do me thene te mos jete administrativisht e pa varur sic ka qene Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqiptarise sic jane te gjitha kishat ortodokse autoqefale Ballkanit.

  Ne Bashkimin Evropian do te hyjme si shqiptare dhe vetem si shqiptare.

  Mallkimet, helmimet, masakrat e tinzarlleqet e natyres se Patrikanes se dikurshme kane vdekur njehere e pergjithmone, se shqiptaret nje nga popujt me te lashte te Evropes kane nje histori te shquar e cila i kane dhene personalitete njerezimit dhe do t'i jape vijimisht.

  At Foto Cici mos gabo dhe mos harro:

  "Feja e Shqiptarit eshte Shqiperia!"

  Copyright ? KOHA JONE - E perditshme e pavarur Deklarate mbi Te Drejtat


  S pari, mendoj se sht dashur t publikohen edhe emrat e ktyre personaliteteve t paktn t disa prej tyreve.
  S dyti, shkrimi dhe dnimi i nj qndrimi t till sht shum pozitiv dhe nuk m besohet q at Foti Cici t ket mbajtur qndrim t till dhe poashtu edhe nuk e kam lexuar shkrimin e tij, poqese dikush mund ta sjell ktu do t ishte mir q t njihemi me shkrimin e tij pr t cilin sht reaguar. M udit shum fakti q at Foti Cici deri tani ka pasur shum shkrime t mira n lidhje me ortodoksin shqiptare kurse tani t na dal me qndrim t till???
  S treti, s bashku me prkrahjen time ktyre personaliteteve n dnimin e qndrimeve t tilla kundr pavarsis s Kishs Ortodokse Shqiptare krkoj q kta dhe gjith tjert t krkojn largimin e menjhershm t Janullatosit si nj nga shtjet m kryesore dhe m t rndsishme n mbrojtje t pavarsis s Kishs dhe ortodoksis shqiptare.

  Prshndetje
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  i/e larguar Maska e Honezmi
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  288
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dodon
  A thua keta 101 prralltaret e 101 netve, mund ta bejne ate deklaraten kundra grekut UZURPATOR Janullatos?!
  Keta prralltaret e 101 netve i hengri meraku i nje shkrimi dhe nuk i ha meraku i UZURPATORIT grekut Janullatos, qe me politiken e tije te ndyre e fillo-greke po "molepse" gjith Jugun!
  Po cfare te thuash? "Udheheqsi shpirteror" greku JANULLATO ka bere per vete dhe "djalin e beut "qe srri dote pa na treguar te "mirat" qe po i vine shqiptarve nga ky hafije e ndyre greke.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  A ka mundesi ta paraqisni ate shkrim ketu sepse arkivi i Koha Jone nuk punon.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,134
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime
  Budallenjte me te pandreqshem ne kete bote jane ata qe marrin guximin e budallait te flasin per gjera qe nuk i njohin apo kuptojne. Keta jane ata qe nuk te lene rradhe te flasesh dhe dine vetem te flasin e shkruajne, e jo te degjojne e lexojne.

  E perbashketa e Fatmir (Foti) Cici dhe atyre "101 personalitete" me siper, eshte se ata nuk e njohin KOASH dhe as nuk e kane haberin se per cfare flasin. Fjalet e tyre nuk mbartin asnje peshe dhe nuk thone asgje per KOASH.

  Fatmir (Foti) Cici qe eshte shkolluar dhe shuguruar prane Kishes Greke, dhe ka 1 dekade si emigrant ne Perendim, na del tani luftetari me i madh "nacionalist" qe na kerkon te cliroje KOASH nga "greku" kur ai ndryshe nga kleriket shqiptare qe edukohen ne seminarin orthodoks shqiptar dhe ne shqip, eshte edukuar ne Greqi prane Kishes Orthodokse greke. Aq i shqetesuar eshte At Cici per KOASH aqsa i dhemb shpirti te mari udhetimin drejt komunitetit orthodoks shqiptar ne Shqiperi, komunitet te cilit ai nuk i perket dhe nuk e njeh fare si prift.

  Kurse "101 personalitetet" me lart e kane shpalosur personalitetin e tyre me 5 rreshta nga ato tip fleterrufe te komunizmit, anonime, qe mbartin plot vrer e fjale te medha, por nuk kane fare kuptim mbi KOASH. A thua ka ngelur KOASH dhe komuniteti orthodoks shqiptar te perfaqesohet nga "101 personalitete anonime"?!

  Pse u genjen e zeza mendje mor te mjere.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kjo thirrje ngjan me ato qe beja une me shoke ne Tirane, qe ankoheshim per menyren se si drejtohej fakulteti, por qe vetem merrnim perkrahjen e 7%(ja futa kot...por shume pak) te studenteve. Te tjeret kishin frike se do ngelnin per vitin tjeter!!!
  Summertime baby!

 6. #6
  Hu
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  fole
  Postime
  86
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  U lodhem nga keto perralla e filma.Keta njerez e dine qe asnjeri nga ne nuk eshte budalla apo jo?

  Nejse, keshtu tipash na drejtojne.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  reagim ndaj 101-shit

  N mbrojtje t tolerancs fetare n Shqipri

  Shkrimi me titull 101 personalitete dnojn qndrimin e fratit ortodoks (Koha Jon, 29 gusht 2003), u botua pa emr, pr t justifikuar kshtu njqind e nj personalitetet e autorsis s artikullit q tenton t denigroj n anonim klerikun shqiptar ortodoks, at Foti Cici. Ky shkrim shkel etikn e nj qndrimi publik, prderisa prbaltet nj bashkqytetari yn, n nj koh kur ai ka dal me emr dhe profesionalizm pr t debatuar n fushn e tij, n kt rast, shtja ortodokse shqiptare. Pr m tepr ndihemi t fyer, sepse shkrimet e at Foti Cicit na shprehin dhe na prfaqsojn si komunitet n Kanada, ku ai iu shrben emigrantve shqiptar ortodoks.

  Ajo q na shqetson m tepr sht se nj shkrim i till krcnon tolerancn fetare n Shqipri, sepse kjo replik denigruese nuk sht shkruar nga shqiptar ortodoks, n nj koh kur tema e artikujve t priftit ton sht e till, dhe nuk mund t trajtohet jasht ktyre pozitave. Edhe m i padituri ortodoks, e di se kleriku ortodoks n shqip quhet prift dhe jo frat, si shkruhet n titullin e artikullit.

  Duam t theksojm m par se at Foti Cici sht ai q themeloi dhe po organizon dy kishat e para shqiptare n Kanada. Ai ka krijuar ktu nj profil serioz dhe t respektueshm nga ortodoks dhe jo, shqiptar e jo shqiptar, dhe vet ne jemi dshmimtar t vuajtjeve e sakrificave t tij n kt pun fetare e kombtare. Ishte Foti Cici ai q n vitin 1995 filloi emisionet shqip n radion e Kishs s Greqis, dhe q n vitin 1999 themeleoi n Athin Lidhjen e Shqiptarve Ortodoks Shn Asti, gj q i kushtoi largimin nga Greqia.

  Do t ishte e pranueshme nj replik ndaj at Fotit n shtyp, vetm n qoft se ishte me emr, me llogjik dhe argumente, si jan shkrimet e tij, duke prfshir dhe at Drithijet e nacionalizmit, nj trajtes e thelluar e analitike. Por n vend t debatit, autoqefalistat zgjodhn shtrembrimin e prmbajtjes s artikullit dhe shpifjet kundr autorit. Ne i ftojm ata ti kthehen ktij debati me prmasa kishtare e kombtare dhe iu lutemi t na prgjigjen:

  1. N far shkrimi, n far paragrafi, at Foti Cici ka thn se autoqefalia shqiptare duhet t rrzohet, dhe KOASh-i t administrohet nga Patrikana Ekumenike?
  2. Ku sht antishqiptarizmi i priftit n fjal, kur ai, ve puns misionare n Greqi e Kanada, ka shkruar nj seri shkrimesh, q nga viti 2001, ku kritikon me gjakftohtsi dhe guxim greqizimin e ortodoksis shqiptare?
  3. N qoft se at Cici, i cili po organizon diasporn shqiptare ortodokse, na qenka armik, mund t na thoni se cilt jan miqt e Shqipris?
  4. Cili globalizm predikon rrafshimin e besimeve fetare, duke i konvertuar ato n fe t tjera, me emrat shqiptarizm, greqizm, turqizm, italianizm, etj?
  5. Kush ju tha e ju gnjeu se do t na pranojn n Evrop si shqiptar, e vetm si shqiptar, pa u br m par njerz?

  Autori i fshehur mbas numrit 101 triumfalizon se, Mallkimet, helmimet, masakrat e tinzarllqet e natyrs s Patrikans s dikurshme kan vdekur njher e prgjithmon, se shqiptart, nj nga popujt m t lasht t Evrops, kan nj histori t shquar e cila i ka dhn personalitete njerzimit dhe do t'i jap vijimisht. Por ne pyesim: N qoft se kjo sht e vrtet dhe nuk ekziston asnj rrezik, ather prse gjith ky mllef e gjith kjo frik ndaj shkrimit t nj frati? Prkundrazi, at Foti Cici thot n shkrimet e tij se n Shqipri ekziston nj influenc greqizuese, e cila thellohet dita-dits, dhe se e ardhmja e ortodoksis shqiptare nuk sht kaq e sigurt. Dhe ai ka bindjen se frenimi i influences greke mund t arrihet vetm nprmjet balancs s munguar, dhe jo me qndrime ekstremiste. Ejani, vllezr, e na provoni t kundrtn!

  A duhet luftuar nj klerik atdhetar, kur ai flet pr dallimin midis ndjenjave kombtare-nacionale, t cilat duhet ti ket do shqiptar, me ato nacionaliste-nacionalistike, t cilat jan frut i nj qndrimi t caktuar politik, nj nga t shumtit n Shqiprin e sotme dhe q nuk mund t imponohet por t paraqitet vetm si zgjedhje? N qoft se nacionalizmi i autoqefalistave ishte i shndosh, prse sht e nevojshme q ata t shpifin, duke thn se at Foti Cici predikon rrzimin e autoqefalis shqiptare, n nj koh q shkrimet e tij jan t qart dhe synojn n plotsimin e tipareve t autoqefalis son? Ku rreh fushata zhurmuese e autoqefalistave kt her?

  Do t ishte me dobi t dgjonim opinionin e lists s profesioneve t renditura n mnyr jetime tek shkrimi-fletrrufe, mbi shtjet q jan shtruar kto dy muaj n shtyp, por n pamundsi pr t debatuar, ata dyshojn se dikush fshihet mbrapa at Foti Cicit, dhe se artikulli ka kaluar n shum duar. Arsimimi dhjetvjear n universitetet e Greqis, Anglis e ShBA-s, puna e tij si teolog dhe prift shqiptar, a nuk i japin atij aq prgatitje sa pr t shkruar vet nj artikull n fushn e tij? Pastaj, kush ju pengoi juve, njqind e nj zotrinj, t vrtet e t rrem, tia jepnit shkrimin tuaj edhe nj dore tjetr, t njqndedyt, pr ta lmuar nga trajta e parshkruar pr ibret t shqipes?

  N qoft se sht dikush q fshihet mbas At Foti Cicit, ata jemi ne, shqiptart ortodoks t Kanadas, bashkthemeluesit e kishave shqiptare ktu, bashkpuntort e tij pr vepra t dobishme pr Shqiprin. Nuk jemi t nj partie a t nj mendjeje pr gjithka, por kemi gjetur fjaln pr t dshmuar dhe trashguar identitetin ton n Kanada. Jemi bijt e Petro Nini Luarasit e Papa Kristo Negovanit, dhe gjith atyre q ran pr Shqipri, emrat e t cilve ne dhe fmijt tan kemi privilegjin ti dgjojm t prkujtuar n meshat tona ktu n Kanada, n saj t ktij prifti q ju po prgojoni. Ju kujtojm se dhe Kristoforidhi e Noli u denigruan e u luftuan pa mshir sa ishin gjall, nga njerz t till si ju, t zhytur n konfuzion e urrejtje.

  Shkrimi i t njqindenjve prfundon me sloganin: Feja e Shqiptarit sht Shqipria! (kt her e paskan rrumbullakosur shprehjen shqiptaria). Ktij artikulli pa zot e pa nder, ne i prgjigjemi me fjalt e Fan Nolit, drejtuar pikrisht atyre q luftonin vllezrit e tyre, duke predikuar se feja e shqiptarit sht shqiptaria dhe si rrjedhoj duhet br luft q tri besimet ekzistuese t zhduken, ose, t paktn, nj a dy prej tyre:

  E dini, or ilimij, q lozni me zjarrin apo jo? Dhe n djegshi vetm duart tuaja, do ta psoni mir, po do t merrni n qaf Shqiprin, se i veni zjarrin tr ndrtess kombtare me teologjin tuaj. Armiqt grekoman dhe turkoman thrresin q duam tua prishim fen dhe ju provoni me fjalt tuaja q kan t drejt. Kemi ahere detyr tjua rrmbejm nga dora armt q t mbrojm gjuhn ton, paqen n shtpi dhe bashkimin kombtar! Cili sht ai q do t thot jo? (Reformatort me krrab kundr feve, Dielli, 31 dhjetor 1915).

  Toronto-Montreal, 1 shtator 2003

  -Kisha Ortodokse Shqiptare e Shn Astit t Durrsit, Toronto
  (Alban Hobdari, kryetar i kshillit, Kristaq Kraku, sekretar);

  -Kisha Ortodokse e Gjith Shenjtorve t Shqipris, Montreal
  (Genci Trebicka, kryetar i kshillit, Adrian Xhaxho, sekretar).

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,134
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime
  Hehehe.

  Ne cilin rresht e kane 'sharre' apo 'denigruar' At Cicin ata '100 personalitetet' me siper.

  Apo po luani telefon i prishur, njeri hidh e tjetri prit, vetem e vetem qe te ngeleni ne faqet e gazetave.

  Njerez te vegjel.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 9. #9
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  51
  Postime
  384
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Albo
  Cilit besim fetar i perkisni?
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 10. #10
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Une diku ne shtypin ditor ne web, para ca ditesh, i kam pare disa emra te protestes se bere tek Koha Jone, dhe ajo qe me beri pershtypje sapo lexova emrat, ishte fakti se pak nga ta ishin te besimit orthodhoks, shumica ishin myslimane....

  Tani nuk dua te komentoj protesten e dale ne faqet e KJ, vetem dua te them se nqs ka ndokush fakte per te protestuar kundra Foto Cicit apo Kryepeshkopit Janullatos, se pari duhet te jene anetaret e komunitetit orthodhoks shqiptar e jo te komuniteteve te tjera fetare, pasi keta te fundit nuk jane ne brendesi te problemeve te komunitetit orthodhoks shqiptar.

  Nuk me pelqen aspak qe ne punet e brendshme te KOASH te fusin hundet te tjeret.
  Orthodhokset s'nderhyjne as se kush eshte ne krye apo duhet vene tek komuniteti mysliman, as se kush duhet te drejtoje komunitetin katolik shqiptar.

  Keto jane pune te seciles Kishe apo komunitet dhe besimtareve perkates.

 11. #11
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  OrthoDHoks?!

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,134
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime
  Postuar m par nga lis
  Albo
  Cilit besim fetar i perkisni?
  Besimit te Gjergj Kastriotit lis, heroit tone kombetar.

 13. #13
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ...Katolik...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2003
  Postime
  135
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  ka dhe me keq

  Kishs Ortodokse Shqiptare i duhet nj kryepeshkop shqiptar

  Kombsia dhe feja n Shqipri jan shum t shenjta e t paprekshme pr popullin shqiptar, prandaj ne n asnj moment nuk duhet t'i lem t huajt t vendosin mbi fatet tona

  Nga At Nikoll Marku

  Janullatos! Mjaft u mundove dhe u sfilite, duke bler ithtar mosmirnjohs dhe renegat antishqitpar, sepse po ju garantojm q nj dit do t mbetesh me gisht n goj e i vetm, tejet i turpruar, si njeriu q lejoi katrahurn e Kishs Ortodokse Shqiptare, e cila nn drejtimin tnd sot sht kthyer n nj fole grerzash e tradhtish t pafundme kundr historis s kishs ortodoksedhe t vet popullit shqiptar !

  T dashur lexues! Gjat shum viteve, ne Komunieti Ortodoks i qytetit Elbasan, kemi kundrshtuar gjithmon pozicionin e padrejt t kryepeshkopit Janullatos, si i paligjshm dhe jo kanonik. N shum artikuj dhe intervista kemi br t qart ligjet kanonike e juridike nga t cilat duhet t udhhiqet Kisha Ortodokse Shqiptare e vrtet. Shohim se prononcimeve t vrteta q ne i paraqesim publikut shqiptar i vrsulen me tr trbimin e tyre renegatt antishqiptar q rrethojn dhe zbatojn urdhrat e satanait Janullatos, duke i mbajtur iso si n korin e qyqeve. Mora vendim t shkruaj e t'i prgjigjem artikullit t shkruar njrit prej ktyre qyqeve, At Foto Cicit n gazetn "Koha jon" t dats 18 korrik 2003 artikull ky i shkrua n formn m cinike kundr t nderuarit qytetar besnik dhe nacionalist t diaspors shqiptare, zotit Sejfi Protopapa, me banim n Boston, SHBA q nuk resht prej shum vitesh duke punuar pr t pasur nj kish ortodokse autoqefale t pavarur juridikishtm kanonikisht, historikisht nga asnj kish tjetr ortodokse e sidomos nga ajo greke. Qyqari At Cici ky mjeran dritshkrutr q mohon hapur traditn e kishs s vrtet ortodokse shqiptare, ka derdhur tr mllefin e helmin e tij pr t plotsuar urdhrat e armiqve m t mdhenj t historis s kishs ortodokse shqiptare, Sebastianos, Serafimos e Janullatos, q gjat vitit t trazirave1997, u thonin minoritarve grek t mos blinin shtpi e toka por t armatoseshin duke bler arm pr t cliruar vorio - epirin e ndrruar prej shekujsh.Ky zotri mohon statutin e vitit 1929 t njohur botrisht nga t gjitha kishat simotra ortodokse n bot, por edhe nga vet Patrikana e Stabollit, e cila ka marr nj vendim n vitin 1937 , sa t shenjt, po aq edhe kanonik e juridik, q i dha pavarsin e plot Kishs Ortodokse Autoqefale Shaiptare. Ky vendim e bri Kishn Ortodokse Shqiptare t njihet nga t gjitha kishat ortodokse n bot, me historikun e saj, me veprimtarin e saj, n marrdhnie t sinqerta e juridike nshkall ndrkombtare.

  Kt vendim t firmosur nga 12 peshkopt e asaj kohe, me n krye Patrikun Beniamin, zoti Janullatos, me paprgjegjshmrin m t madhe nuk e pranon, madje shkon edhe m tej duke thn se ky vendim na qeka br politikisht me urdhr t shtetit ( n kohn e Mbretit Zog) dhe se ky vendim qenka sipas satanait Janullatos nj recet tejet e vjetruar.

  Prifti antishqiptar At Foto Cici vijon me nj tjetr artikull t botuar n gazetn "Koha JOn" t dats 14.7.2003 t titulluar "ngjyrime tejortodokse tek drejtshkrimi i termit Jizu me "Jezus". Por ne i themi ktij palo - shqiptari duke mos u zgjatur n shpjegimin e shprehjeve gjuhsore t njehsimit shqip me fjalt q kan specifika e vecanta, se nuk ka mbetur Shqipria dhe populli shqiptar t gjej shpjegime t tilla nga antishqiptar, q duke punuar n dm t Shqipris, duan automatikisht edhe shkatrrimin e gjuhs shqipe. Mbi shpjegimin e pozicionimin e ktyre fjalve t vecanta t Bibls ne do t pranojm at q pranon cdo komb n gjuhn e tij.

  Por ky "prift" ( n qoft se nuk do t mrzitet lexuesi) me fjaln q do t'ia cilsoj gjithmon "antishqiptar" n mnyr sistematike vazhdon sulmin e tij duke hedhur balt mbi statutin e vitit 1929 t Kishs Ortodokse Shqiptare, t themeluar e organizuar jo nga qeveria, por nga dy kongese mbarkombtare t vitit 1922 ( n Berat) dhe t vitit 1929 ( n Korc), ku qeveria e Mbretit Zog e priti me dashuri dhe e miratoi n t gjitha zhvillimet e saj, sepse programi ishte i mbshtetur n historin e Kishs Ortodokse Shqiptare e n historin e popullit shqiptar. Ai vazhdon t hedh balt duke injoruar gjuhn e mbl shqipe, e duke e krahasuar at me gjuht e vjetra t shkrimeve t shenjta.Por ne i kujtojm atij q Zoti bri gjuht, kombet e popujt, q cdo njeri t shprehej sa m qart dhe me besim te Zoti nprmjet gjuhs s nns. Ky sht edhe kuptimi i gjuhs shqipe n librat e shenjt, q jan t prkthyera nga disa gjuh specifike n t cilat jan shkruar shkrimet e shenjta.

  Ai vazhdon me cinizm duke dhn opsione e mendime mbi gjuhn shqipe, ta nxjerr at pa vler, n nj koh kur gjuha jon renditet tek t vecantat pr nga grupimet dhe me nj pozicion t shndosh n vedin e gjuhve botrore me nj prejardhje po aq historike q kan edhe gjuh t tjera t lashta evropioane. Por aika hallin t na kujtoj ne shqiptarve se gjuha shqipe sht gjuh e mallkuar dhe kt vendim e paska marr kisha greke prjetsisht.

  Megjithse kisha ortodokse greke me n krye specie t vecanta si Hristodolus, Serafimos e Janullatos, dirigjojn korin e zgjedur t qyqeve duke lshuar mallkime pas mallkimesh, ne u themi atyre se nuk na shqetsojn aspak, sepse ne kemi punuar dora dors dhe kshtu do t vazhdojm t punojm duke i thn besn njri tjetrit, pr t apsur nj kish t pavarur dhe atoqefale.

  Shohim se skemat q zbaton "hirsia" Janullatos n tr veprimtarin e kishs ortodokse jan t njjta me skemat q kna themeluar peshkopt grek edhe m prpara n mnyr q Kisha Ortodokse Shqiptare t mos prparoj e t lulzoj si gjith kishat ortodokse t tjera n Evrop, por t mbetet vasale e nnshtruar dhe e shtypur nga kisha ortodokse greke. Por tashm q ka kaluar m shum se nj shekull pas gjith atyre prpjekjeve t mdha e sakrifica t pafundme q kan br dhe vazhdojn t bjn shqitpart pr t pasur nj kish t pavarur, nuk do t jet e largt dita kur fytyrave t renegatve antishqitpar t shitur, peshkopve grek dhe gjith karvanit t tyre do tu cirren maskat e do t gjykohen shum rnd nga vet popullit, q krkon q kisha shqiptare t jet e nderuar dhe e respektuar, me, mbi t gjitha, e drejtuar nga primat shqiptar, krahas kishave simotra n bot.

  Ju renegat, ku bn pjes edhe At Foto Cici duhet t dini se n drejtshkrimin pr botimin e librave t shenjt n vendin ton, pra n mmn Shqipri, hera - hers n kto botime sht zgjedhur nj gjuh e arsyes dhe shum tolerante dhe e kuptueshme ( e prbr n t shprehur edhe nga gegrishtja, edhe nga toskrishtja), ku t dyja dialektet s bashku harmonizohen aq mir, sic e ka bekuar edhe Perndia.

  At FOto Cici! N shkrimet tuaja kemi vn re se, prvec se jeni nj ushtar i bindur i grigjs s grerzave t Janullatosit, tek ju haset edhe nj dukuri tjetr. Ju jetoni me gjuhn e mohimit, provokimit e shantazhit, prandaj na jipni rastin t theksojm se n lidhje me zotin Sefi Protopapa po ju tregojm se ky zotri i nderuar nuk e pati si shpreheni ju, as trill as aventur t tij personale, ngjarjen e madhshum historike q ndodhi n kishn ortodokse Shn Maria t qytetit t Elbasant, e cila realizoi pavarsin e plot nga kisha ortodokse e udhhequr nga peshkopi grek Janulaltos. Pohojm me gojn plot se zoti Protopapa sht nj qytetar i madh i diaspors shqiptare n Amerik, i cili ka punuar dhe vazhdon t punoj pa u lodhur pr cshtjen kombtare. Ai sht gjithashtu nj publicist i shquar e njkohsisht antar nderi i shoqats "Vatra" n SHBA q ka kontribuar me t gjitha mnyrat duke u prpjekur vazhdimisht q Shqipria t jet sa m demokratike dhe e integruar n Evrop. Pr m tepr ai dallohet pr toleranc fetare dhe kt e ka pasqyruar her pas here duke botuar shkrime t nj cilsie t lart pr nga prkushtimi e dashuria pa kufi pr mmn Shqipri. Kshtu fakti q ai sht aktivizuar duke dhn ndihmesn e tij personale pr nj kish t pavarur ( n rastin ton bhet fjal pr kishn e pavarur t Elbasanit) sht nj pjes e kontributit dhe e lufts s tij q i takon cdo shqiptari kundrejt atdheut t tij. Nuk mund ta quash kurrsesi kt gj si nj cshtje q nuk i takon, prderisa hyn tek detyrimet q ka cdo shqitpar ndaj atdheut t tij.Pr m tepr, kisha n tr veprimtarin e saj, sht pjes prbrse e historis s popullit shqiptar, me martir e sakrifica t pafundme pr t mirn e kombit. Zoti Protopapa me t drejt ka krkuar dhe vazhdon t krkoj ruajtjen e vazdimsis historike t Kishs Ortodokse brenda tr rregullave kanonike e juridike t saj, si gjith kishat simotra ortodokse n bot. At Foto Cici jeni tepr i informuar dhe shum m tepr i besuar q ju kan dhn informacione tepr t sakta kur thoni se peshkopi Ignati i Beratit ishte zgjedhur 6 vjet m par, por pr arsyet q dihen nuk ishte pranuar,prandaj ekskluzivisht ky lloj Ignati na paska zn radhn q m 1994 me qllim q t vihej Peshkop n Dioqezn e Beratit dhe se vllai yn shqiptari At Joan Pelushi u vesh peshkop dy dit mbas veshjes peshkop t Ignatit nga Janullatosi. Shum e pabesueshme dhe mjaft e turpshme pr ta besuar. Pra peshkopi grek Janullatos veshi Ignatin m prpara, q t siguronte vazhdimsi n kryesimin e kishs ortodokse shqitpare ( meq rregullat e kishs jan t tilla q i njohin t drejtn ekskluzive pr kreun e Kishs atij q vishet m prpara, pa pasur probleme dhe kontradita nga ana kanonike). Me fronsimin e Ignatit, q me t drejt zoti Protopapa e ka quajtur kt lvizje "djallzia n vazhdim" t kishs greke, kemi t bjm me nj ndrhyrje nga shteti grek. Kisha jon kthehet kshtu n vasale t kishs greke. Kisha motr greke nuk ka asnj t drejt kanonike t ndrhyj e t urdhroj n ndonj kish tjetr, dhe aq m tepr n kishn shqiptare. Prifti Ignati i kurorzuar e fronsuar antikanonikisht ka shrbyer n strukturat e "Ajatollahut Ortodoks" antishqitparit t trbuar qoftlargut Sebastianos. N segmentet e kishs motr greke ka koh q "shkrimi i shenjt" po zvendsohet me Megali - iden dhe klerik t shumt greke n vend q t ndrrojn parajsn, ndrrojn vorio - epirin. Prandaj mund t arrijm n prfundimin mjaft t qart e t sakt se pretendimi q robi i Perndis Iganti sht arvanitas, nuk mund t provohet dhe sht i paqndrueshm, sepse shteti grek sht kritikuar nga shum organizma ndrkombtae pikrisht pr mosnjohjen zyrtare t pakicave etnike n Greqi.

  Neni 44 i Statutit temeltar i hartuar dhe miratuar nga Kongresi Panorthodhoks i Korcs m 1929 dhe i miratuar nga Patrikana e Stambollit m 1937, nuk l asnj keqkuptim pr asnj nga elementt e gjakut, gjuhs dhe nnshtetsive t krerve t Kishs Ortodokse. ZOti Protopapa nuk mund t dal kundr atdheut q e lindi dhe e rriti. Ku ju At Cici, i drejtoheni atij me fjalt m t turpshme prej nj tradhtari duke i thn se paska ende koh q zoti Protopapa t ndreq at q ka ndodhur n kishn e Elbasanit, prgjigja jon pr ju dhe pr bashkpuntort tuaj t tipit agjenturor Janullatos sht se ngjarja e Elbasanit tregoi se n Shqipri ka burra dhe do t ket gjithmon q ti dalin zot fateve t Atdheut kur ai sht n rrezik. Ngjarja e Elbasanit n kishn Shn Maria m 8 Tetor 1995 ishte nj dit solemne dhe shum madhshtore, sepse u realizuar Pavarsia e Kishs Ortodokse Autoqefale Kombtare Shqiptare t vrtet, ku pati nj pjesmarrje t papar, gazetar, kameraman, personalitete e ambasador t huak, prvec besimtarsh t panumrt, fakt ky q juve ju errson syt. Ishin t pranishm gjithashtu njerz nga shum vise t Shqipris, t cilt u mblodhn n oborrin e kishs pr t festuar kurorzimin e Pavarsis s Kishs Ortodokse ashtu sic mblidheshin burrat qmoti npr kuvend historike dhe vendosnin pr fatet e popullit. GJendeshin fmij, t rinj, bura dhe pleq t moshuar, e casti m entuziast ishte kur kmbanat nisn t binin papushmi dhe t pranishmit u prlotn e u prqafuan nga shenjtria e asaj dite t vecant e asaj ngjarjeje t shumpritur. Kjo do t shnonte largimin e klerit grek nga Kisha e Elbasanit dhe fillimin e lufts pr Autoqefali e Pavarsi t Kishs Ortodokse Shqiptare.

  Pr rolin e saj t vecant, nuk duhet ln pa prmendur ktu edhe ndihmesa e cmuar q ka dhn dhe vazhdon t jap shoqata "Vatra" me qendr n Nju Jork, me kryetarin e saj shum t nderuar z. Agim Karagjozi. Ky zotri na ka qndruar pran gjithmon n prballimin e problemeve t nxehta q ka pasur kisha jon Shn Maria, si nga ana financiare ashtu edhe nga ajo shpirtrore, duke dhn kshtu nj ndihmes t prgjithshme edhe n cshtjen kombtare. Pr kt gatishmri, ne pjestart e komunitetit ortodoks t qytetit t Elbasanit i urojm atij jet t gjat e pun t mbar n veprimtarin e shoqats "Vatra". Zoti e bekoft at dhe t gjith bashkatdhetart shqiptar me banim n SHBA pr kontributin e tyre historik e kombtar!

  Kjo prkujdesje e shoqats "Vatra" nn drejtimin pesonal t zotit Agim Karagjozi ka br q kisha jon t vazhdoj t qndroj e paepur n veprimtarin e saj, por cka sht m e rndsishme, q ajo t mos ndikohet e t mos bjer n duart e helenistve grek dhe t jet vazhduese e denj e kishs s vrtet q ndrrojn shqiptart, t pavarur, ashtu sic na e kan ln amanet t part tan ashtu sic na e la edhe aritekti i saj, Noli i madh.

  Pra, sic e shikoni, At Cici, kto q ju prmenda m sipr jan evenimente e ngjarje t mdha historike t Kishs dhe t popullit; dhe ju nuk mund t'i merrni kto pr gjra t thjeshta dhe t'i anashkaloni ashtu sic jua servirin juve padrinot grek vetm e vetm t mos u prishen planet kishs ortodokse greke e dhespotve t saj, t cilt jan betuar prpara djallit se do t vazhdojn prjetsisht ta mbajn t pushtuar kishn ortodokse shqiptare nn thundrn e kishs ortodokse greke.

  Si do t jet gjykimi juaj nga populli, kur ju i mohoni prejardhjen, gjuhsin, historin e aq m tepr kur ju na vini n krye t besimeve fetare lerik me kombsi t huaj e me histori antishqiptare? Pr bmat e Janullatosit po ju informoj por njkohsisht po ju drejtohem edhe juve q na dilni kaq "naiv" sepse ju nuk jeni aq sa tregoheni, si antar nderi i grigjs s grerzave t satanait Janullatos: A nuk sht antikanonike, antijurdiike, antihistorike e gjith veprimtaria juaj dhe atyre q i shrbeni, teksa po ju rendis prmbyllsisht argumenta t tilla t vrteta q kan tronditur opinionin shqiptar, siv vijojn?

  'mund t na thoni mbi rndsin e madhe dhe historike t ekzistencs s statutit t kishs ortodokse t hartuar n Korc n vitin 1929 dhe miratuar n 1937 nga kryeqendra e ortodoksis botrore (patrikana e Stambollit)? Po pr sakrifikimin e kryepeshkopitt par t Shqipris, Visarjon Xhuvanit q luftoi me mish e me shpirt pr pavarsin e kishs ortodokse shqitpare? Ky statur u njoh dhe sht plotsisht n fuqi edhe sot nga t gjitha kishat ortodokse simotra n bot, ku neni 16 i ktij statuti nuk lejon drejtimin e kishs shqiptare nga kleri i huaj, e sidomos ai grek? Pse ju i jepni rndsi statutit t vitit 1950, hartuar n kohn e Enver Hoxhs, i cili nga prmbajtja ishte nj procesverbal ushtarak i asaj kohem q udhzonte se si duhej t vihej kisha n shrbim t organeve t sigurimit t shtetit, por q m shum pr mosnjohjen e ktij statuti t diktatorit Hoxha, Patrikana e Stambollit lshoi rrufe e britma n tr botn q t mos e njihte asnj kish ortodokse n bot dhe q ju e shpura juaj na e njihka se ju shkon pr shtat, ku prvec oficerve t sigurimit t shtetit, n krye t kishs mund t viheshin edhe djaj me rroba t shenjta, si djalli Janullatos me kombsi greke?

  Pse veprat teologjike t prkthyera nga arkitekti i Kishs Ortodokse Shqiptare, Theofan Stilian Noli, t cilat jan shkruar me gjuhn e nns e me theksin e mbl t gjuhs shqipe, i zvendsuan me prkthime t reja greke e ku n to vihet re ( n t shkruar e n t folur) nj kultur me ndikim helenist? A nuk prbn kjo nj akuz t rnd pr ndrhyrjen e kishs greke n kulturn e kishs ortodokse shqitpare? Nj akuz e ngjashme i drejtohet edhe Akademis s Shkencave dhe stafit t saj, q n njfar mnyre, jan n krye t kulturs shqiptare, por sic thot populli, i ka zn nj gjum letargjik prej vitesh nga ilaci helmues i djallzis greke? Si mund t jet e moralshme q fatet e vendit t'i drejtojn kta njrz q duket senuk u rrjedh gjak shqiptar n deje?

  Pse Akademia e gjumit letargjik nuk reagon fare kur cnohet historia dhe fatet e kombit ton, bashk me institucionet drejtuese t tjera t shtetit shqiptar q jna t detyruara t mbrojn interesat dhe vlerat kombtare shqiptare, t ndrhyjn e t ndalojn urgjentisht cdo mision me karakter antikombtar? Pse nga kta zyrtar pranohen ende marrja dhe dhnia e titujve hierarkik nga Janullatos n udhtimet e tij turistike q bn npr bot dhe q kthehet triumfator si gjeneral Badolja, me cantn e tij t mbushur me tituj e komplote kundr kishs ortodokse shqiptare? K{ta tituj duhet t'i marr nj bir shqiptari pr kishn shqiptare.

  At Foto Cici, ju e dini mir sulmin eorganizuar n radh t par nga ju vet, lakejt e Janullatosit, t dirigjuar nga vet hirsia Janullatos, q iu b komunitetit ton ortodoks n kishn "Shn Maria" duke shprndar mbi 15 000 fletushka format, ku cdo fletushk kishte pr kryefjal kishn ortodokse autoqefale t Shqipris, Tiran. Nnteksti i saj me shkronja t mdha lshonte mallkime dhe udhzonte popullin shqiptar q t mos njihte pavarsin e kishs ortodokse t Elbasanit, fletushka kto q u shprndan n cdo shtpi t Elbasanit, pavarsisht nga besimi, si n natn e Shn - Bartolomeut. Si duhet ta kuptojm kt? Ku e gjeti hirsia t drejtn morale dhe legjitime pr organizimin e sulmeve t tilla t tipit fashist e vllavrass n vendin ton n kto koh demokratike, a thua se ne shqitpart u zem kaq shum bes t huajve e se kaq posht kemi rn?

  Si mendoni ju zoti Cici, se t gjitha kto padi q jua parashtruam m sipr duhet ti quajm faje dhe se duhet t qortojm zotin Janullatos q ai t mos bj m? Jo, jo zotri! Gaboheni shum rnd sepse kto nukjan faje por krime ndaj nj populli paqedashs. Vrtet koha po kalon dhe do t vazhdoj t ec n rrjedhn saj, por ju sigurojm me shum besim se nuk do t jet e largt dita n t ciln gjith besimtart ortodoks dhe vet populli shqiptar do t presin ngadhnjimin prfundimtar t pavarsis s plot t Kishs Ortodokse Autoqefale Kombtare Shqiptare, duke e pastruar nga cibant e huaj, nga kleri i huaj q na solli kaq e kaq mundime e prcarje t madhe midis njri tjetrit.

  Prandaj, vendosja nkrye t Kishs Ortodokse Shqiptare nj kryepeshkop shqiptar, prbrja e Sinodhit t Shenjt vetm me peshkop shqiptar, zbaimi i statutit tvitit 1937 t njohur botrisht nga t gjitha kishat simotra n bot, prbn n vetvete pamjen e vrtet t ksaj kishe, domosdoshmri kjo morale, juridike dhe historike pr nj prfaqsim dinjitoz n shkall kombtare dhe ndrkombtare t kishs son shqiptare. Kshtu para se t jap nj mesazh pr gjith popullin shqiptar, zoti Cici dua tju thekson prfundimisht se pr cdo shqiptar gjuha e nns, historia e popullit tn, ngjarjet e mdha historike, ligjet e shoqris shqiptare me t ciln jan ndrtuar dhe udhhiqen institucionet laike e fetare t hartuara e t dala nga vet populli yn jan sa t shenjta, aq edhe t paprakshme e t pazvendsueshme historikisht. Ju dhe t gjith ata q mohojn kto vlera nuk keni t drejt pr t'i ndryshuar e pr t'icuar aq posht vetm e vetm se jua servirin t huaj q nuk na e duan t mirn. Besoj se kjo sht mjaft pr t kuptuar se sa posht keni rn.

  N prfundim dshiroj t'i jap nj mesazh popullit tim, i cili m rriti bekoi, por edhe m besoi nj detyr t shenjt si prift, duke zvendsuar fjalorin e gjuhs s ashpr me t ciln iu kam drejtuar armiqve t kombit me gjuhn e mbl e t arsyes, duke iu drejtuar me kt mesazh:"Mbarimi i dymijvjecarit dhe fillimi i mijvjecarit t tret krkon q si kisha, ashtu edhe kombi duhet t udhhiqen nga programe t vrteta kombtare e duke u mbshtetur n traditat tona kombtare shqiptare, t cilat sjellin rrjedhimisht ngjarje dhe riprtritje tek individi, familja, shoqria pr t nakujtuar t kaluarn e lavdishme apo edhe dshtimet. Kshtu e vetm kshtu do t njohim e do t krenohemi me identitetin ton kombtar e t prgatisim nj t ardhme m t mir kombtare gjat ktij mijvjecari, pa u larguar nga familja evropiane, por pa u larguar edhe nga trualli e zakonet tona si familjar t hershm t Evrops, me sjellje, pun dhe vepra t mira t vendosur n ballin e popujve q na takon".

  * Fakulltari i Kishs Orthodhokse

  Autoqefale Kombtare Shqiptare

  Shn Maria, Elbasan.

  Elbasan, 28.8,2003.

 15. #15
  Hu
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  fole
  Postime
  86
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per mendimin tim eshte shkrim me vend.Dhe mendoj se nuk ka egzagjerime.
  Marre nga legjenda me 5 vellime "Qerosi, vellezerit dhe Kucedra".

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-07-2003
  Mosha
  37
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ka ndonje liste te ketyre personaliteteve?

  Po e pati ndonjeri le te na e postoje ketu?
  You got to be Albanian to get a real tan!

 17. #17
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Zoterinjte bashkeforumas qe nuk jane te krishtere ortodokse shqiptare do te bejne mire ta qepin dhe mos futin hundet dhe mos komentojne aty ku nuk u takon......

  Urdheroni dhe komentet e bera nga imzot Artur Liolini, udheheqesi fetar i ortodoksve shqiptare dhe trashegues i Theofan Stilian Nolit per imzot Anastas , kryepeshkopin e Tiranes, Durresit dhe gjithe Shqiperise:

  Vitet e fundit komuniteti ortodoks n SHBA ka akuzuar kryepeshkopin e Kishs Ortodokse Shqiptare n Tiran, Janullatos, si nj njeri q ka uzurpuar kt fe. Madje, tre vjet m par, n Nju Jork shqiptart protestuan ashpr pr dekorimin e tij nga krer t fes greke. A mendoni se tani n krye t kishs shqiptare ortodokse duhet t jet nj shqiptar?
  Shumica e besimtarve ortodoks shqiptar n Amerik, si edhe shqiptart ortodoks q kan ardhur nga mmdheu, flasin me respekt pr sjelljen, kulturn, diplomacin dhe veprat e Imzot Anastas Janullatos. Dhe un mendoj se kjo sht e drejta. Puna q ai ka br pr Kishn e Shqipris sht nj vepr e mrekullueshme dhe na takon ne t gjithve ta vleresojm kt. Realiteti sht se formimi i strukturs s kishs krkon durim dhe prpjekje t thella pr t formuar nj baz shpirtrore. Un besoj se n vitet e mvonshme, Kisha e Shqipris, do t ket udhheqs t aft vendas n kt drejtim, gj q edhe vet Imzot Anastasi po punon dhe po prpiqet n kt drejtim. Nuk sht e prshtatshme t hedhim posht punn e mir t tij; por sht e drejt ta mojm. Ai sht njeri i jashtzakonshm q duhet falenderuar dhe vlersuar. Si thot amerikani: E drejta sht e drejt.

  Gjat meshs me rastin e Pashkve, kryepeshkopi Janullatos, nderimet e tij i ka br n gjuhn greke. A mendoni ju se nj gj e till sht normale?
  E para, sht nj trashgim i zakonshm, n do Kish Ortodokse t bots, t permendsh gjuh tradicionale dhe ndrkombtare npr shrbesat edhe n veanti n kohn e Pashks. Kshtu ka br edhe Imzot Fan Noli dhe kemi br edhe ne. Pr shembull, n shrbesat e Pashks n Boston bm lutje n gjuhn shqip, anglisht, latinisht, greqisht, italisht, bullgarisht, rusisht, gjermanisht, frngjisht, spanjisht, rumanisht etj. E dyta, n Shqipri ka edhe disa fshatra dhe qyteza ku prdoret gjuha sllave, greke, vlace, maqedone; po patjeter gjuha shqipe sht kryesorja e shumics. Kshtu ka qen jo vetem sot, por edhe n koht e mparshme q nga formimi i shtetit shqiptar. Normalisht, ne ktu preferojme dhe prdorim shqipen dhe anglishten, patjetr. Dhe kjo tregon nj gjersi shpirtrore n t mirn e kombit e t kishs. Esht rast pr toleranc dhe arsim dhe nuk duhet t friksohemi nga gjra t tilla. Megjithat, revistat kryesore t Kishes Ortodokse t Shqipris botohen n shqip, kalendari n shqip, radio programi n shqip, msimet n shkolln teologjike n shqip. N fakt, do kish ortodokse kudo n bot prdor shum gjuh t ndryshme kur ka nevoj ti shrbej popujve n gjuhn e tyre. E treta, shpeshher sht e prshtatshme pr nj kish autoqefale dhe e pavarur, si sht ajo e Shqipris, t prdor gjuh t ndryshme pr t transmetuar informate jasht vendit dhe pr t lidhur me vende t tjera. Domethn ka edhe arsye domestike dhe arsye internacionale q duhen marr parasysh. Kisha e Shqipris, n kt rast, sht edhe nj shembull i mir pr kishat e tjera dhe pr kt duhet t jemi t knaqur dhe krenar. Gjersi mendjeje nuk na mungon, por na pasuron.
  "Who is John Galt?"

 18. #18
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Honezmi,
  mesa di une ti je mysliman.....Si guxon dhe ofendon ortodokset shqiptare duke quajtur kreun e kishes ortodokse "uzurpator" apo duke e thirrur ate nga mbiemri. Eshte fyerje ( ndaj figures se tij dhe ndaj ortodoksve shqiptare) ta therrasesh ne mbiemer , jo me ta quash uzurpator...Si guxon more i pafytyre?
  Emri i tij eshte Imzot Anastasi, kryepeshkop i Tiranes, Durresit dhe i gjithe Shqiperise...por ti mund ta therrasesh Imzot Anastasi.
  "Who is John Galt?"

 19. #19
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime n 30 postime
  Toro, as per kriminelet nuk paskemi te drejte te flasim, ngaqe s'jemi kriminele dhe se dime se pse kane vepruar ashtu.

  filozofi, e forte kjo???!!!!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Yt zot Anastasi e kishe fjalen ti?

  Kesaj i thone te jesh me katolik se papa....

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rusia zbut qndrimin ndaj Kosovs
  Nga Val9 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 15:14
 2. Eqrem Cabej prcakton qndrimin e politikave arsimore n Himar
  Nga Xhuxhumaku n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-04-2009, 22:18
 3. Puthi nje burre,kerkojne ta denojne!
  Nga YaSmiN n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 12-05-2007, 03:23
 4. Ligji i Mediave, mazhoranca rrzon qndrimin e Moisiut
  Nga kolombi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 26-10-2006, 18:14
 5. Qeveria dhe KESH dnojn njerzit e ndershm dhe favorizojn shkelsit e ligjeve
  Nga Xhuxhumaku n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-04-2006, 14:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •