Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062

  Me cfare kenge do e prezantonit muziken shqiptare.

  Te gjithe ne qe jemi jashte atdheut na jepet rasti te degjojme muziken Shqiptare ne prani te te hujave. Ka raste qe kjo muzike na ben krenar ka raste qe dhe na ve ne pozite. Deri me sot e kam prezantuar muziken Shqiptare me kenge te tipit Techno, trance, (te tipit 'Titina' nga Top Albania Radio) ose drum n' base (te kompozuara nga R2t). megjithese keto kenge na tregojne "bashkekohor' ose "te avancuar" nuk permbajne ndonje unikalitet ne vetvete, ose te prezantojne dicka te re.
  Sot ne zyre, i bezdisur se degjuari te njejtat kenge, vendosa nje CD te ....ja harova emrin asaj vlonjates qe kendon kenget Cinxerfile, dhe Bejke e bardhe...eshte muzike popullore e perpunuar ne techno-trance, ose me mire sic e quan Bojken Lakua "Techno-Folk". Mu duk muzika me e pershatshmia pasi i permbush kerkesat e nje kenge prezantuese, eshte dhe bashkekohore dhe unikale.

  Ju me cfare kenge do e prezantonit muziken Shqiptare dhe pse?

  (Permbajuni tundimit te me thoni MOLI)
  Ndryshuar pr her t fundit nga R2T : 29-08-2003 m 13:22
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  muziken popullore e perpunuar te them te drejten nuk me eshte dhene akoma rasti per ta degjuar.
  do ishte interesante..
  por mua me pelqen me shume muzika popullore e jugut dhe ajo Shqiperise se mesme.
  kenga qe me pelqen me shume eshte ajo e Ali Pashe Tepelenes.
  ta heq fare merzitnine po te shton mallin
  gjithe te mirat
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  40
  Postime
  755
  Une javen e kaluar i shkrojta nje CD nje goce polake, me disa kenge qe i pelqenin asaj dhe zgjodha dhe nje kenge shqiptare nga Eneida Tarifa Enderrat.
  Per mendimin tim kenget me motive moderne TAR jane pak me perfaqesuese ne sy te te huajve, une per vete me ato jam perfaqesuar kur me kane kerkuar te degjojne muzike shqiptare.
  MtrX ubicumque felix

 4. #4
  Hu
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  fole
  Postime
  86
  Epra une s'i permbahem dot tundimit dhe e them hapur: dj moli is the best:

  Nenen dhe babane de moj ti nuk i degjoveeeee(ti ri didap)
  Me Denisin E Vogel de moooj ti na u dashuroveeeee(vem va-vap) etj. etj.


  Tani seriozisht. Eshte pyetje me vend dhe e veshtire.Edhe une mundohem ta prezantoj muziken shqiptare me keto te tipit Prezioso(ANDY dj & the dreams).Por trance apo elektronika(pavaresisht se une e pelqej pa mase) nuk jane kulture e jona, ose me mire e shte kulture standarte e te gjitheve.

  Ide interesante do ishte edhe prezantimi me kenge te perhershme(qe s'jane trance , hip-hop etj.) te tipit Aleksander Gjoka, Redon Makashi e me rradhe.Nje shoqja ime ruse me befasoi njehere kur po rrinim ne shtepine time dhe une kisha vene muzike si gjithmone ne internet.Ajo deklaroi se i pelqentre shume muzika e Redonit dhe e Aleksandrit.Mua m'u desh ta ngacmoja pak qe ta beja te me bindte qe s'tallej.Nejse sa here qe vinte pastaj ulej para kompjuterit dhe i vinte vete kenget.

  Megjithate qejfi ma ka qe ta prezantoj muziken me kenge tipike shqiptare te perpunuara, me qellim qe te duken qarte elementet vecuese te muzikes sone.

 5. #5
  e panjohura Maska e *Ema*
  Antarsuar
  17-08-2003
  Vendndodhja
  rruga e pyllit
  Mosha
  42
  Postime
  111
  Mendoj se muzika tradicionale shqipetare eshte shume me komplekse se cfare mendojme ne. Cdo krahine ka nje lloj muzike te vecante dhe duke mare parasysh sa e madhe eshte Shqiperia, kjo eshte dicka jo shume e zakonshme. Besoj se eshte e pamudur te zgjedhesh nje kenge qe te prezantoje kete repertor kaq te gjere.

  Persa i perket ketyre perpunimeve qe i kane bere kengeve popullore. Mendimi im eshte se nese keta "artista" te rinj qe kane dalur tani jane verte artista te gjejne pak talent dhe krijimtari te kompozojne kenge te reja dhe te mos bastardojne ato kenge qe jane kaluar brez pas brezi!
  Encompassed in a love so profound,
  incomparable to all he has known.
  Propelled into this wondrous whirlwind,
  his heart understands she is his alone.

 6. #6
  ^ Peek-a-boo ^ Maska e Sirena_E_Vogel
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  566
  Kenga qe do te zgjidhja per te prezantuar muziken shqipetare do te ishte "Naploni", pasi eshte e njohur ne te gjitha krahinat e Shqiperise.
  Cuteness !

 7. #7
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  E ty tu shtofte jeta o mik,se na dhe mundesine te zhytemi me koke,ne detine pafund te muzikes shqiptare.
  Taniune per vete,do e prezantoja muziken shqiptare,me nje kenge myzeqare.

  O ne fshati tone dhe moj
  Erdhi skllavatori
  Koven sec e hodhi moj
  Nje peslekshe nxori

  E jete e reeeeeeeeeeeee
  E buke e reeeeeeeeeeee
  O njezet leke qilloja.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 8. #8
  Po te ishin gjalle Pleqte e Krujes do kisha shume deshire ti vishja si metalare dhe te ma kendonin ne metal ate kengen :

  Atje mas kalaje moj nji bace me lule
  Nji bace me lule moj mbushur plot me cica
  Mbushur plot me cica moj cila eshte me e bukura ? etj etj

  Hajde per bum qe do bente...do kishin zili edhe Gun,s & Roses kur ta degjonin..

 9. #9
  Huh???
  Rreshkite o Woolf , kalove fshehtas doganen...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  Receta pr nj shujt t qlluar muzikore nga kuzhina shqiptare:

  Merr nj a dy kng t prpunuara labe nga Aurela Gae, przij me Skofiart nga Kosova, a Lirn korare. Lri t ngjizen, shto edhe disa kokrra Ardian Trebicka, frgoj n 2Farm, Ritmi i Rrugs (rap), pjeki n 250 Celsius n furrn Bojken Lako, dhe zbukuroj n fund me nj garnitur a-la Inva & Pirro ako.

  (V re: po krkove t shtosh shije etnologjike, shto mnjan edhe:

  -Labe
  -Kng majekrahu kreshniksh)

  U bft mir!

 11. #11
  hahahaaaaa menje menje kjo dynja  eja ejaaaaaaaa luleeee boreeeeeeeeee

  si thoni??????????

 12. #12
  R2T,
  Kengetarja e Xinxerfilles eshte Aurela Gace
  Keep it REAL!!!

 13. #13
  Do zgjidhja nje kenge nga Ardit Gjebrea... JON, psh
  Keep it REAL!!!

 14. #14
  ustai i permetit Maska e fantaKLAID_PR
  Antarsuar
  16-04-2003
  Vendndodhja
  kur s'e dini ju,une do ta di?
  Mosha
  37
  Postime
  110
  ndoshta
  1.per nje cast me ndali zemra-R.DILO e P.CAKO
  2.kaba me klarinete-LAVER BARIU
  3.jon-A.GJEBREA
  4.larg urrejtjes-E.LILA

  por edhe me shume te tjera
  e lujma,lujma belin.......

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,973
  MUZIKEN E LEHTE :

  " FATI YNE , SHPRESE & MARREZI "

  Ferdinand Deda, Ilirjan Zhupa, Aurela Gae, Shpetim Sarai


  " ANTE I TOKES SIME "

  ARDIT GJEBREA , ALFRED KAINARI , ROVENA DILO .

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,973

 17. #17

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,973 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,260
  Prshndetje miqt e mi!
  Pr mendimin tim,muzikn shqiptare prfaqsoheni me kngt e para viteve 90 si t popullores dhe t lehts.Natyrisht q ka edhe kng t bukura t pas 90-s,por jan t pakta.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,121
  Ja me kete ketu :  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-02-2021 m 13:56
  Without deviation from the norm, progress is not possible

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Letersia Shqiptare
  Nga new-man n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 12:28
 2. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:24
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •