Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Inidividi apo Kolektivi?

  Ne boten shqiptare, inidividi eshte me i njohur dhe respektuar se kolektivi. Skenderbeu, Nene Tereza, Dr. Ferid Murati, Xhon Belushi.. etj., por kolektivi nuk e gezon respektin qe duhet ta kete.

  Arsyet per kete jane shume, duke filluar nga organizimi i dobet si shoqeri, si shtet dhe se fundmi si komb, krimi i larte, varferia, (pa)mundesia e progresit kolektiv etj., mirepo nuk besoj se keto duhen marre si faqe e vertete e shqiptareve.

  Ku ēalojmė pra?

 2. #2
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  41
  Postime
  671
  Sipas mendimit tim calimi i vertet nder histori dhe nder te paret e shqiptareve eshte elementi egocentrik i te udhehequrit ndaj tjetrit.

  Lufta per statut me te privilegjuar ndaj individit tjeter e ben qe shqiptari te percahet me kolektivin.
  Kete element nuk e posedojn tegjith por nje nga pjesemarresit ne kolektiv e posedon dhe ai ndikon ne gjith kolektivin shqiptar.

  Ja disa shembuj:
  Shembull konkret eshte klubi letrar antar i te cilit jam une. Ne procesin e riemrimit te kryetarit te ri te klubit letrar erdhi deri tek pakenaqesia e njerit nga antaret i cili merrte beneficione edhe pse nuk kishte titullin e udheheqesit por se deisha e madhe per te udhehequr e beri aq te ashper me kohe saqe e solli sitauten deri ne pushimin e klubit per nje kohe. Pjesa tjeter ishim te pa fuqishem per te mbrojtur kolektivin tjeter pas lajthitjeve te individit. Ndikim individual

  Shembuj te tjer jan deshtimet e shum kompanive shqiptare te cilat ne fillim te angazhimit jan mjaft te sukseseshme por pas arritjes se fazs per zgjerim dhe dmth ne arritjen e kohes per ndarjen e posteve udheheqese(posteve me pergjegjesi), individet harrojn pergjegjesin por zhvillojn lufte per pushtet dhe aty vie deri te percarja e kolektivit dhe marrja e hapave individual.

  Ne anen tjeter eshte shum interesante qe perkunder luftes se te tjereve per udheheqje disa individ perballojn peripecit dhe arrin e paraqitjes se personalitetit te tyre.

  Koncept ky qe zhvillohet ne trojet tona dhe koncept nga i cili lind individi yn.
  Kurse me mundesit e shteteve tjera eshte krejtesisht dicka tjeter, dicka qe disa individ kan arritur te e shfrytezojn dhe prap te paraqesin ate si vler e shpirtit shqiptar.
  Duhet patur resopekt ndaj tyre, qe perkunder vlerave te botes prap se prap paraqesin shqiperin si ATEDHE jete dhe shpirti


  Shendet
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  ne rradhe te pare kolektivi perbehet nga individet.
  figurat me te shquara, jo vetem shqiptare, gezojne respektin per vlerat dhe veprimet e tyre dhe jo per kombesine.
  po te marrim si shembull Italine qe ka nxjerre poete,shkencetare e artiste nga me te medhejnte e historise njerezore.
  dhe kush eshte imazhi dhe fama e saj ne bote?
  spageti dh mafia...
  nuk veēantohemi nga te tjeret.
  me respekt
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  39
  Postime
  755
  kjo ka te beje me konceptin e gabuar qe kemi ne shqiptaret ne lidhje me te qenurit hero ose humbes. mbase do ta sqaroj me shume mendimin tim pak me vone...
  MtrX ubicumque felix

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e claudio20
  Anėtarėsuar
  03-10-2002
  Vendndodhja
  frankfurt
  Postime
  8
  Le ti shohim gjerat realisht:
  Ne na mungon nje baze e mirefillte e perbashket.Nje shembull i thjeshte jane shqiptaret jashte.
  Ndersa greket,ruset etj krijojne gjithmone nje kishe,e cila nuk sherben vetem per sherbesat fetare por per te mbledhur njerezit e tyre,per ti mbajtur afer me njeri-tjetrin,per te forcuar ndjenjen e patriotizmit edhe pas disa brezash,ne me perjashtim te njerezve me te mencur qe kemi pasur (shembull Fan Noli me kishen shqiptare ne USA,Faik Konica me shoqata aktive patriotike ne Evrope dhe USA) nuk bejme dicka te ngjashme.Ku takohen shqiptaret jashte?
  Dhe cfare ndjenja forcojne?
  Por me shume anojne nga zilia ose inati kunder Aliut qe bleu shtepi,Qaniut qe merr 30$ ne ore ose Dules qe nget Porsche.
  Shqiptaret paragjykojne njeri-tjetrin se njeri vjen nga jugu,tjetri nga veriu,njeri eshte i bardhe,tjetri i zi,njeri i krishtere,tjetri mysylman.Dhe nga nje ane nuk duan vellane e tyre,nga ana tjeter jane gati ti puthin menderet te huajit.
  Me keqardhje te madhe i them keto.
  Pra le te kthehemi ne baze,le te gjejme rrenjet,qe na lidhin,te cilin jane te shumta.

  Dhe le te duam me pa kushte.
  jeto jeten si ne diten e fundit

 6. #6
  edhe ky problem per mua ka lidhje me vazhden e problemeve qe u krijuan si shkak i mbylljes se gjate si komb,mbase jo vetem ajo 50-vjecare komuniste,por duke i pasur rrenjet qe nga pushtimi 500-vjecar turk.Duke munguar kultura e nevojshme,krijohet ajo qe quhet<kult i individit> dhe kjo ndodh dhe ne vende te tjera.
  Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

 7. #7
  I DASHURUAR PAS DETIT Maska e FJORIN
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  E.U.** SHQIPTAR DHE JO FETAR
  Postime
  432

  Re: Inidividi apo Kolektivi?

  Postuar mė parė nga AsgjėSikurDielli
  Ne boten shqiptare, inidividi eshte me i njohur dhe respektuar se kolektivi. Skenderbeu, Nene Tereza, Dr. Ferid Murati, Xhon Belushi.. etj., por kolektivi nuk e gezon respektin qe duhet ta kete.

  Arsyet per kete jane shume, duke filluar nga organizimi i dobet si shoqeri, si shtet dhe se fundmi si komb, krimi i larte, varferia, (pa)mundesia e progresit kolektiv etj., mirepo nuk besoj se keto duhen marre si faqe e vertete e shqiptareve.

  Ku calojme pra?
  Ne rradhe te pare o vlla nuk kemi shtet, nuk ka organizim si per shtetin ashtu dhe per qytetarin e thjeshte ,nga varferia fillon gjithcka
  Nje pjese te shqiptareve u eshte futur ne gjak paraja e piste ,nje pjese po MERRET ME FETE, DO NA BEHEN PRIFTERINJE DHE HOXHALLARE ,KURSE PJESA TJERER PO VDESE PER BUKEN E GOJES.

  Shqiperia tani po vuan per rimekembje
  1. ARSYEJA E GRUAS QENDRON NE BUKURINE E SAJ ,BUKURIA E BURIT NE QENDRON NE ARSYEN E TIJ
  2.ESHTE E LEHTE TE BEHESH HOXHE APO PRIFT, POR ESHTE E VESHTIRE TE BEHESH NJERI
  WEN MY LOVE SWEARS THAT SHE IS MADE OF TRUTH, I DO BELIVE HER,THOUGH I KNOW SHE LIES....(W.Shekspire)

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  39
  Postime
  339
  Ne pergjigjje te asaj qe ka postuar ASD ne fillim do te thosha se individi eshte shume me i lehte per tu pershkruar dhe per tu lavderuar se sa kolektivi per arsye se ne kolektiv qe te besh kete duhet te pergjithesosh shume. Kurse per sa i perket ceshtjes se "mosorganizimit dot ne kolektiv" mua kjo me duket pak e padrejte. Eshte e vertete qe tek shqiptari qe ne vogeli nxitet ndjenja e individit, dhe qe shqiptaret e kane pak te veshtire te organizohen dhe te "vihet ne zgjedhe" megjithate mua kjo nuk me duket dhe aq e keqe. Ka te keqija por edhe te mira ( si psh. prodhon njerez me ambicje, vitalitet, optimizem, cilesi te cilat gjenden me me pakice ne shume vende te zhvilluara.

 9. #9
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Individi shqiptar e ka provuar veten te afte per te prodhuar vlera universale dhe njekohesisht per te krijuar profile monstrash te denja per t'u kataloguar. Para disa ditesh udhetoja ne tren dhe gjate bisedes me nje belg me pyet se sa milion jane shqiptaret. Fillova t'i shpjegoj se jane kaq ketu e kaq atje ..... dmth - me tha -diku tek 6-7 milion .... po - i thashe.

  Si ka mundesi - vazhdoi - qe ketu ka emigrante nga kombe qe jane 10 deri 20 here me te medha se ju dhe jane pikerisht shqiptaret ata qe mbushin faqet e gazetave per vrasje, trafik droge, trafik prostitutash .....

  Desha t'i thoja qe jemi te varfer por pervec faktit qe shumica e emigranteve te tjere jane akoma me te varfer ... a do te perbente varferia nje justifikim per krim, ne nje vend qe sikur te mos besh asgje te jep mjaftueshem sa per te jetuar.

  Ia ktheva me te qeshur duke i thene se ne kur i hyme nje pune e mire apo e keqe duam te jemi te paret !

  Per mendimin tim dobesia e shoqerise shqiptare vjen si rrjedhoje e nje procesi te cilin kombi yne per fatin e tij te keq nuk e ka provuar ne formen klasike qe e ka provuar pjesa derrmuese e kombeve europiane .... UNITETIN.

  Ne Europen mesjetare uniteti krijohej nen mbretin. Uni kolektiv i nenshtrohej mbretit i bindur se ishte duke zbatuar vullnetin e Zotit dhe ndiqte verberisht cdo trill apo teke te tij. Ne shqiptaret ndonese jemi kombi me i vjeter i Europes shtetin tone te pare unitar e kemi krijuar vetem para 75 vjetesh.

  Ne mungesen e nje shteti unitar dhe nje pushteti qendror, shqiptaret u privuan nga pergjegjesia shoqerore dhe rrjedhimisht zhvilluan ate individuale ....

  Nese ka gje qe me mrekullon me historine e shqiptareve eshte fakti qe ndonese pa shtet, ndonese te pushtuar gjate gjithe kohes ne 2000 vitet e fundit, ata ia dolen te mos asimilohen dhe te ruajne tiparet e nje kombi edhe pa kaluar permes proceseve klasike qe iu nenshtruan pa asnje perjashtim te gjitha kombet e Europes. Pervec vullnetit te Zotit i vetmi shpjegim tjeter per kete mrekulli eshte vitaliteti i individit i cili arriti te ruaje tiparet e tij.

  Te pretendosh se 2000 vjet histori te dominuara nga individualiteti jane thjesht pasoja te rrethanave historike do te ishte jo shume reale.

  Edhe sikur te jete vertete keshtu kjo lloj sjellje e farketuar gjate shekujve eshte e pamundur te mos jete bere pjese genetike e natyres sone.

  Shqiptaret duhet ta kuptojne se energjite qe ata clirojne si individe ne rastin me te mire do t'iu mjaftojne per te mbijetuar ... ashtu sic kane bere keta 2000 vjet ... por kurre per t'u zhvilluar apo per t'iu garantuar nje te ardhme. Nuk ka asgje te keqe te jesh individ i forte por kjo force duhet te ushtrohet neper hapesirat qe krijon shoqeria dhe konform rregullave qe ka ajo.

  Forca individuale mund te na mjaftoje dhe teproje per te bere nje jete komode por nuk do te na mjaftoje kurre per te shmangur tragjedi si ajo qe perjetuam kur na percane ..... forca jone individuale nuk mjaftoi per te ndaluar ata qe na ndane ne dysh e ne tresh sipas deshires. Forca dhe as zgjuaresia individuale nuk mjaftuan per te shkundur nga gjumi letargjik ndergjegjen kombetare .... te njejtet elemente nuk mjaftuan serish kur ne Shqiperi u instalua diktatura komuniste.

  Shkurt dua te them se individualiteti yne eshte me shume nje e mete sesa nje merite dhe prova me e qarte per kete eshte historia jone !

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  39
  Postime
  339
  Orku...nuk e di a nuk ishe ne forme kur shkruajte apo mos je bere ca si shume pesimist nga gjendja aktuale ne shqiperi? Uniteti i shqiperise ne kuptimin e mirefillte te fjales (si nje komb) per mendimin tim nuk eshte thjest arsye direkte e individualitetit shqiptar por edhe e shume arsyeve historike. Po them ne kuptimin e mirefillte te fjales sepse shqiptaret detyrimisht kane qe gjithmone te bashkuar si rrjedhoje e gjuhes zakoneve etj. Per mendimin tim ne e kemi treguar aftesine tone te organizimit ne grup ne histori dhe shembull konkret i kesaj eshte mbijetesa jone dhe mirembajtja e gjuhes dhe e zakoneve tona. Gjendja ne shqiperi tani me te vertete eshte shume kritike...po zbulohet nje natyre e shqiptarit qe neve kurre nuk e kishim kuptuar dot me perpara. Per mendimin tim kjo eshte thjeshte dicka tranzicionale (ah ky tranzicioni ) Nje popull tek i cili shumica e strukturave shoqerore, politike u kthyen permbys per te krijuar nje kaos do te shfaqi me domosdo kete natyre te eger.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  23
  Asgjesikurdielli i ke percaktuar sakte aresyet,pse kolektivi nuk ka arritur te kete formen e tij te respektuar.Duam apo nuk duam jane pikerisht ato qe kane percaktuar tashme paraqitjen e kolektives dhe ne keto kushte nuk mund te pretendojme te arrijme akoma ate maske respekti,por ama individi me fuqine e tij mund te arrije te dominoje maja dhe te krijoje pozicionin e tij dhe te detyroje kolektive te respektuar ta pranojne si te barabarte me individet e tyre.

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Eshte teme shume e gjere qe do s'do te ben te meditosh per arsyet historike qe i kane bere shqiptaret individ/popull te shquar, por komb e shtet te paqendrueshem.

  Historia ka qene e pameshirshme per ne shqiptaret, por a mund te mallkosh kohen?! Luftrat, roberia, varferia, ndarjet, internimet, levizjet e popullsise ne mase, masakrat, shfarrosjet, genocidi, jane disa prej dhuratave qe historia i rrezervoi per ne shqiptaret. Nga populli me i madh i Ballkanit ne 1839, sot e gjejme veten te rrethuar nga greke e sllave qe jane me shume ne numer se ne. Megjithate, ndryshe nga fati i popujve qe u shuan nga faqja e dheut fale dyndjes se viseve barbare sllave, shqiptaret jane ende gjalle. Mbijetesa eshte hyjnore pasi vuajtjet e popullit shqiptar jane te krahasueshme me ato te popullit te Zotit, atij hebre. Te dy popujt kane vuajtur si asnje popull tjeter dhe vetem 100 vjetet e fundit popujt kane krijuar shtete duke fituar perseri kontroll mbi token e te pareve.

  Feja eshte nje pengese tjeter e madhe qe i vecon shqiptaret nga pjesa tjeter e botes. Ne jemi mulatet e Europes, te bardhet na diskriminojme se nuk jemi aq te bardhe sa duhet, te zinjte na percmojne se nuk jemi aq te zinj sa duhet. Nese ne cdo popull tjeter ne bote feja ka qene nje prej faktoreve kryesore kombformues, tek shqiptaret qe i perkasin feve te ndryshme, feja nuk i afron por i ndan. Mungesa e nje morali te perbashket fetar, beri qe shqiptaret te bien pre e ideologjive te mbrapshta qe arriten deri atje sa shkaterruan ndergjegjen kombetare duke zevendesuar moralin njerezor fetar, me moralin e njeriut te ri komunist. Shqiperia ka qene vendi i pare dhe i vetem ateist i botes!

  Ideologjia komuniste i dha goditjen me te forte dhe me shkaterruese ndjenjes kombetare tek shqiptaret. Ajo solli vellavrasjen, xhveshi shqiptarin nga cdo nder dhe dinjitet qe ishte trasheguar ne dhjetra breza, dhe e izoloi ate nga bota e qyteteruar. Shqiperia per 50 vjet ka qene nje kamp perqendrimi si ai i Auzhvic ne Poloni. Kosova dhe trojet e tjera u duhej te hasnin ne diskriminimin dhe nenshtrimin e forces se pushtuesit. Ideologjia komuniste depertoi edhe ne Kosove pasi edhe Jugosllavia ishte nje federate komuniste, packa se ishte shteti me i hapur me boten e qyteteruar.

  Gjeja me e mire qe u ka ndodhur shqiptareve ne 2000 vjetet e fundit ka ndodhur ne kete dekaden e fundit. Per here te pare ne historine tone kombetare, nuk jemi te kushtezuar nga luftrat rajonale apo boterore pasi bota eshte ne kohe paqe, per here te pare nuk jemi nen pushtim, per here te pare nuk na imponon kush fene apo traditen qe duhet te ndjekim, per here te pare nuk na dikton kush menyren se si te sillemi apo mendojme, per here te pare ne po shohim boten nga afer dhe jo ne nje fushe beteje.

  Shume prej jush ndihen keq se 12 vjet kane kaluar dhe Shqiperia nuk ka bere perparime te medha ekonomike dhe politike, por une iu siguroj qe shqiptaret jane emancipuar me shume ne keto 12 vjet se sa ne 2000 vjetet e fundit. E them kete, pasi vetem tani ne po shijojme lirine.

  Nje shoqeri ne te cilin individi nuk eshte i lire, nuk ka se si te jete e zhvilluar. 12 vjet per R. e Shqiperise dhe 13 vjet per R. e Kosoves, mund te jene shume per jeten time dhe tuajen, por nuk jane shume per jeten e kombit shqiptar, qe eshte po aq i mocem sa koha vete.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 13. #13
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Postuar mė parė nga claudio20

  Ndersa greket,ruset etj krijojne gjithmone nje kishe,e cila nuk sherben vetem per sherbesat fetare por per te mbledhur njerezit e tyre,per ti mbajtur afer me njeri-tjetrin,per te forcuar ndjenjen e patriotizmit edhe pas disa brezash,ne me perjashtim te njerezve me te mencur qe kemi pasur (shembull Fan Noli me kishen shqiptare ne USA,Faik Konica me shoqata aktive patriotike ne Evrope dhe USA) nuk bejme dicka te ngjashme.Ku takohen shqiptaret jashte?
  Claudio, nuk ėshtė plotėsisht aq kesh sa e bėnė atė vlerėsim. Vėrtetė, jemi pak mė mbrapa se greku dhe italiani pėrsa i pėrket komuniteteve jashtė Shqipėrisė, por prap i kemi disa tė tilla. Nė ndryshim nga kombet qė pėrmėnde, shqiptarėt kanė njė larmi mė tė madhe "individualismi" dhe kjo gjė ėshtė e mirė. Individualiteti behet i keq kur njėrzit nuk gėzojnė kulturėn qė tė komunikojnė me njėri-tjetrin, dhe ndaj si rrjedhoj ata pėrēahen nga mospajtime. Kėtė veti do ta quaja "individualitet i keq." Por megjithatė edhe shqiptarėt kanė komunitete si psh Komuniteti i Senatorvė tė Amerikės pėr Shqipėrinė (ja harrova emrin e saktė), ose edhe ky forum si shėmbull tjetėr i mirė, ėshtė komunitet, vetėm se ėshtė virtual dhe jo material nė qėnie fizike. Komuniteti arvanitas i Greqisė, themeluar dhe mbėshtur mė sė shumti nga i ndjeri Aristidh Kola qė u helmua dy vjetė mė parė nga forca tė dyshimta [greke] ėshtė njė tjetėr shėmbull. Pastaj mos tė harrojmė, ishte komuniteti arbėresh i Italisė shtysa qė ngriti edhe rilindjen shqiptare tė fund shekullit tė XIX. Duhet veēse tė kemi mė shumė besim tek njėri-tjeri. Besimi veē i lidh njėrzit me njėri-tjetrin.

  Orku unė do tė shkoja poshtė gjeri tek ky pėrfundim: Neve na mungon drejtėsia nė mesin tonė, dmth nė Shqipėri dhe nė trojet Shqiptare. Ėshtė ky faktor qė e krijon varfėrinė, korrupsionin, dhe emrin e keq qė Shqiptari i gjeneralizuar si kolektiv ka. Vetėm ky faktor i mungon!

  Po ta shikojmė nė anėn historike, kur ka qėnė Shqipėria dhe trojet Shqiptarė nė gjėndje tė mira?

  1) para se tė ngrihej shteti helen
  2) gjatė pushtetit tė Pirros
  3) gjatė pushtetit tė Agronit, dhe sė fundit tė Teutės.
  3) Kur Skėnderbeu u kthye nė atdhe
  4) gjatė rilindjes tonė
  5) kur Presidenti Amerikan Wilson me veton e tij shpėtoj R.SH.nė nė 1919
  6) nė vitin 1999, vit i veēantė pėr drejtinė nė trojėn shqiptare dardane.

  Kush ishte boshti, ose faktori qė i bashkoj forcat kolektive nė ato kohėra? Nė rradhė tė parė zotėsija e udhėheqėsve nė pėrgjithėsi. Nė rradhė tė dytė (pėr rastet e mėsipėrme qė kanė udhėheqės shqiptarė) ka qėnė fakti se ata harritėn tė vėnė njė siguri rreth shoqėrisė kolektive, pra ku njėrzit ishin tė organizuar nė njė farė mynyre, dhe qė e ndjenin se me anė tė udhėheqėsit tė tyre tė identifikonin sigurinė rreth individualitetit qė kanė natyrshmi.

  Skėnderbeu e kuptoj se kishte padrejtėsi qė nė atė kohė nė trojet shqiptare, pasi nė fedualism bajraktari ėshtė i pasuri dhe ai qė ka tokėn, ndėrsa fshatari ėshtė punėtori i shkretė dhe i shfrytėzuar. Skėndėrbeu i ulur me popullin i thėrriti tė gjithė princat shqiptarė tė bashkohen pėr fuqinė, dhe nė njė mynyrė, u vu mė shumė drejtėsi, pasi nė kohėra tė kėqija "kolektivi" bėhet njė.

  Sot, shteti shqiptar ėshtė njė Edėr (kuēedėr). Duke filluar qė nė fillim me ligjin e tokave, dhe kadastrat, pronat nuk janė tė regjistruara nė mynyrėn mė tė saktė, dhe nė fakt nė mynyrėn sesi duhet tė jenė. Mė pas, korrupsioni nė shtet ėshtė e ēara mė e madhe qė ka kolektivi jonė, pasi taksat e kolektivit shkojnė nė xhepat e individit "shėnjtor" qė punon pėr Shqipėrinė... Dhe kolektivi nė kėtė rast nuk ka mbrojtje, pasi ėshtė i pėrēarė nė vetvete. Sikur ky kolektiv i varfėr dhe i shtypur ta ngrinte mė shumė zėrin pėr drejtėsi, tė ishte mė shumė i bashkuar do ta shkundte dhe duke shpresuar, ta ē'rrėnjoste Edrėn nga shteti shqiptar.

  Nga ana tjetėr partitė politike nė Shqipėri janė prapė tė rrethuara rreth kultit "individ" pra ku PS = Nano dhe PD = Berisha. Cilės parti do t'i kėrkonte populli qė tė vinte drejtėsi nė vėnd? Kujt PDsė apo PSsė ku tė dyja shquhen pėr pjesė tė sėmura nė mesin e tyre?

  Pėr mendimin tim zgjidhja pėr njė shoqėri tė bashkuar ėshtė Presidenti i Shqipėrisė (si post jo njeri i veēant). Pėr arsyen se nuk e ka fuqinė ekzekutive, por ka nė fuqi qė tė shtyj vėnien e drejtėsisė nė vėnd dhe zbatimin e saj. Qė kjo gjė tė bėhet vėrtetė, pra qė Presidenti tė pėrfaqėsoj popullin dhe shqetėsimin e tij pėrpara pushtetit partiak tė ēfarėpartishėm duhet qė presidenti tė zgjidhet nga populli direkte dhe jo nga kuvėndi. Kėta deputetė qė kanė shumicėn nė kuvėnd, + edhe ata me tė cilėt bėjnė pazare pėr tė harritur 2/3 e votave, janė ata qė kanė pushtetin nė dorė, dhe poprap ata qė nuk e duan drejtėsinė tė ndriēoj sepse s'ėshtė nė interesin e tyre. Ndaj ZĖRI i popullit duhet tė jetė Presidenti, i zgjedhur nga vetė dėshira dhe vullneti i popullit. Them presidenti sepse ai nuk ka nė dorė fondet qė tė korruptohet lehtė (pėrveē njė shumė tė vogėl pėr shpenzimet e Presidencės), dhe poashtu mė e rėndėsishmja ėshtė se ai ėshtė kryetari i Prokurorisė, dmth ai qė vė dhe qė shkarkon prokurorėt e korruptuar tė sistemit tonė drejtėsor. Sikur Presidenti tė zgjidhej nga populli at'herė rrjedhimisht kandidati qė do fitonte do ishte ai qė do premtonte pėr ērrėnjosjen e korrupsionit, pėr garantimin e lirisė mes partive, dhe shumė e shumė tė tjera.

  Mendoj se Presidenti i zgjedhur direkte nga populli me votėn e lirė e fuqizonė kolektivizmin. Shėmbull i mirė ėshtė Kosova, ku shqiptarėt e asaj troje janė mė tė bashkuar me njėri-tjerin kur vjen puna pėr pėr probleme madhore. Probleme madhore ka edhe tani nė R.SH. si psh korrupsioni, varfėria, abuzimet, etj, por shqiptarėt e atjeshėm s'janė aq tė bashkuar saqė tė jenė njė faktor i fortė. Ēka mbizotėrojnė aty janė parti, tė cilat kėrkojnė pushtet, dhe vetėm pushtet... Na duhet drejtėsia e cila do ta ngrej pupullin tonė.

  Drini.

 14. #14
  i thare
  Anėtarėsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  53
  Postime
  384
  Individi apo Kolektivi?
  Te dyja keto jane te lidhura ngushte me njera tjetren dhe kurre nuk mund te perparoje nje komb pa keto dy veti.
  Ne lidhje me mendimin e Claudio o20 do thoja se ai kishte te drejte.
  Kishat jane nje vend shume mire ku njerezit mund te mblidhen dhe efektet kombetare rriten, por i dashur Claudio, lere Faik Konicen se ai nuk i perket shqiptareve, jo vetem ai por cdo shqiptar qe i perket fese orthodokse, per mendimin tim , ata jane gjysme greke dhe do te shpjegoj arsyen me poshte.
  Perpara se gjysma e shqiptareve te ishte orthodokse shekuj me pare, te gjithe ne ishim katolike dhe keq apo mire, asokohe problemi shtrohej se si mund te organizoheshin principatat, fiset dhe te unifikoheshin e me pas si rezultat i unfikimit do te kishim individin si drejtues te principatave te unfikuara.
  Mirepo sic ndodh rendom me ne shqiptaret, nje gje e tille nuk ndodhi dhe Shqiperia e jugut mbas disa shekujve te brumosur si besimtare katolike, u konvertuan ne orthodokse, duke krijuar carjen e pare te paunifikuar mire te ndjenjes shqiptare, duke lene ne mes procesin e zhvillimit te kombit dhe duke e lene popullin te percare ne principata, fise, bajraqe etj.
  Me pas kemi lufterat e tjera, kemi me pas konvertimin e popullsise shqiptare shumice ne muhamedine dhe unifikimi i shqiptareve mori plasaritjen me te madhe per nje komb si ky i yni.
  Duke e pare ne shume variante Individin ose Kolektivin, ne shqiptaret nuk mund te kultivojme as ndjenjen e individit dhe as ndjenjen e kolektivit sepse para se gjithash ne kemi botekuptime te ndryshme ne varesi te fese ose religjionit qe shqiptari ka.
  Pra bashkimi dhe Unifikimi i kolektivit arrihet vetem ne ato raste sic tha Drini, kur Shqiperia mund te kercenohet nga ndonje lufte dhe te vetmen gje qe ne dime dhe kemi kultivuar eshte se "jemi shqiptare" dhe "feja e shqiptarit eshte shqiptaria", deri ne momentin qe lufta mbaron.
  Pastaj rifillon perseri rituali riti i individualizmit, duke mos arritur qe shqiptaret te kultivojne shqiptarine dhe te kerkojne progres.
  Sot pershembull, nuk mund te kesh nje unifikim te kombit shqiptar kur 50% e popullsise i eshte rikthyer besimit mysliman, nuk mund te kete nje unifikim ose kolektivizim ndjenjash neqoftese 20% jane katolike e 30% jane orthodokse dhe aq me pak nuk mund te shpresosh tek individi.
  Fatos Nano u dekorua me medaljen e Gjergj Kastriotit si individ.
  Sot ai nuk eshte perfaqesues i denje i kesaj medalje sepse Gjergj Kastrioti nuk ishte orthodoks.
  E dyta eshte se shqiptaret e besimit mysliman e kane marre urrejtje pasi Fatos Nanua eshte orthodoks, pra mund te themi se ne nuk kemi as individin e as kolektivin dhe as unfikim.
  Perpara Fatos Nanos neve kishim Sali Berishen i cili eshte nje mysliman dhe e gjithe shtresa e popullsise katolike dhe orthodokse dhe nje pjese e mire myslimane e moren shume urrejtje pasi ky ne vetevete dukej se perfaqesonte myslimanizmin shqiptar dhe e dime fare mire se cfare gafash beri Berisha duke na bere pjese te Konferences Islamike"sikur ne te ishim orientale", duke percuar me tej percarje e ndjenjes kombetare.
  Pra dhe me Berishen nuk eksistonte ndjenja kombetare, kolektivi, ose individi.
  Duke vazhduar me ne thellesi te historise ne kemi rastin i Enver Hoxhes, ku nepermjet shkaterrimit te kishave dhe xhamijave siguroi pushtet te perjetshem derisa vdiq.
  Pra Enver Hoxha krijoi te shqipetaret kultin e individit dhe te kolektivit pasi feja nuk ishte pjese e shoqerise shqiptare.
  Po ta vini re me vemendje, shqiptaret u lehtesuan shume nga barra prinipatave, fiseve, feudaleve te ndryshem dhe per 50 vitet e kaluara, nuk pati asnje problem precarjeje kombetare.
  Pra e gjithe historia jone shqiptare, mori deformimin final, kur shqiptaret e jugut "tradhetuan"fene e tyre te pare dhe unifikuan fene e tyre orthodokse me ate greke, fqinje.
  Te njejten gje bene edhe muhamedinet shqiptare te cilet qene konvertuar ne fene e kolonizatorit dhe sot ata i jane rikthyer fese se tyre.
  Te vetmit qe kane qendruar ne fene e te pareve tane, Ilireve, jane katoliket dhe <<une i kam zili te tregohem i sinqerte para jush>>, dhe nepermjet tyre mund te shohesh nje bashkepunim te kenaqshem ashtu sic mund te shohesh shqiptaret muhamedine dhe ashtu sic mund te shohesh shqiptaret orthodokse.
  Pra feja nuk i ka mbajtur shqiptaret te percare, por pranimi i tre feve te ndryshme i ka percare shqiptaret.
  Sikur te ishim ne te gjithe ne fene e te pareve, ate katolike, ne nuk do kishim probleme as me individin dhe as me kolektivin, nuk do kishim fare probleme te tjera te kesaj natyre.
  Neser mund te marrin pushtetin katoliket, dhe muhamedinet se bashku me orthodokset , do ti kundervihen katolikeve , duke bere qe kulti i individit dhe kolektivit te mos eksistoje.
  Perseri do te filloje rituali berishjan, me pas ai nanoist etj etj dhe ne do ngelemi disa viktima te vetevetes.
  Konvertimi ishqiptareve ne fene te pareve, ngjall shpresat e shqiptareve jo vetem per kultin e individit por edhe te kolektivit, por do i jepte prioritet shqiptareve ne shume fusha, duke lene paragjykimet fetare dhe ndarjet krahinore.
  "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Shkupi
  Anėtarėsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Shkup/Iliri
  Mosha
  50
  Postime
  762
  Shkurt.Bota shqiptare nuk ka lider apo grup njerezish te cilet do ti kishin bere balle sfidave antishqiptare.Shqiperia si shtet ndodhi ne castin e fundit kur te gjitha shtetet grabitcare fqinje ishin aq te fuqishme saqe te gjithe ata e kontrollonin jeten shqiptare kur dhe ku te donin.Ashtu eshte edhe situata tani.Antishqiptaret e udheheqin boten shqiptare edhe ate me nje qellim te vetem qe tokat shqiptare te mbesin gjithmone(drejteprdrejte apo indirekt) nen kontrollin e huaj/te fqinjeve grabitcare ndersa ata perfitojne ca kocka per te rrezitur plazheve te Spanjes apo Turqise.

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Shkupi, nuk ka lider ne bote qe te mbaje bashkuar apo te krijoje nje komb qe nuk e bashkon nje fe dhe nje aspirate kombetare.

  Shqiptaret nuk kane se si te ndertojne qyteterimin e tyre, ata u duhet te zgjedhin midis qyteterimeve te botes dhe kjo zgjidhje nuk ka qene e lehte as per shqiptaret e 3 feve, dhe as per 3 qyteterimet qe gjithmone kane hezituar ta pranojne Shqiperine ne gjirin e tyre.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  23
  Nuk mund te pretendosh per nje komb te mirefillte amerikan,megjithate ata tashme e kane krijuar figuren e tyre kolektive dhe per kete mund te themi qe eshte nje nga me te spikaturat dhe kjo nuk erdhi per shkak te nje feje te vecante qe mundi te mblidhte rreth vetes e te krijonte ate ide te bashkimit.Te gjithe e dime shume mire shumellojshmerine e feve,apo dhe percarjen qe ka nje kishe nga kisha tjeter e fshatit.Pak a shume e dime historine e krijimit te Amerikes dhe me ane te saj mund te kuptojme se eshte fuqia e shtetit ajo qe krijon figuren e kolektivit,sepse individi shfaq te njejtat veti si cilido individ tjeter ne kushte te njejta jetese dhe niveli intelektual.Me kete zgjatje dua thjeshte te shfaq mendimin,qe kolektivin e krijon shteti dhe ia ruan indetitetin prape shteti dhe ne kushtet e mungeses se tij kolektivi kthehet ne nje turme te coroditur,nga e cila mund te dallohet vetem individi.

 18. #18
  Me zemėr nė Shqipėri Maska e bond james
  Anėtarėsuar
  15-03-2003
  Vendndodhja
  shtet i bukur por jo si mėmėdheu
  Postime
  74
  Mendoj se ky ėshtė nji problem shumė ma kompleks me e thanė me dy fjalė,
  Sė pari sbesoj se pėr shkak tė tre konfesioneve tė ndryshme ne shqiptarėt dallohemi mes njeri tjetrit oso kemi veēori tė ndryshme pėrveē atyre religjioze ėshtė ma shumė se normal tė dallohemi sidomos nga edukata familjare e jo nga vertytet shqiptare, me nji fjali gjithė e ndiejmė patriotizmin nė vete si shqiptarė siē u tregua edhe gjatė luftave nė Kosovė e Maqedoni, por mendoj se ne shqiptarėt sė pari kemi nji shtet tė dobėt pėr shkak se shteti si shtet ėshtė i vobekt nė aspektin ekonomik, e dyta populli shqiptarė pa ofendim duhet tė ngitet nė nji nivel mė tė lartė edukativ-arsimor nėpėr vendet rurale qė tė kuptoje ligjin dhe respekimin e ligjit,ēelja e vendeve tė punės dhe punėsimi i popullatės, por ēkisha thėnė mė e rrėndėsishme ėshtė qė shtetin tonė sė pari e udhėheqin politicienta qė vetė ata se respektojnė nuk e respektojnė shtetin, ligjin dhe janė njerėz shumė tė dyshuar dhe me bagazh shumė negativ me veti tė koruptuar jo serioz dhe shumė arogantė tė cilėt e shohin vetėm interesat e tyre personale dhe private e jo ato shtetėrore.
  pėrshėndetje
  :^Globi

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Shkupi
  Anėtarėsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Shkup/Iliri
  Mosha
  50
  Postime
  762
  Per ta bere kete o James Bond shqiptaret duhet te kene strukturen e mirefillte te njerezve te bashkuar ne idealin shteformues dhe pse jo edhe ne interesin e tyre politik.

  Por, vetem tek shqiptaret "Institucionet kombetare" nuk prodhojne asgje kombetare. Fundja, bajraktaret aktual as qe japin pese leke per keto Institucione sepse per fat te keq instrukcionet(se bashku me leket) i marrin nga Institucionet e jashtme ne forme te politikave reformatore afatgjata ku interesi greko-serb eshte ne rend te pare.

  Ndoshta po te tingellon teper banale por kjo eshte realiteti i zymte.Shtetet krijohen nga individ apo grup njerezish me ideale shtetformuese. Ne rastin tone shtrohet dilema a kane shqiptaret shtet te mirefillte apo thene me mire lider te denje ne kete hapesire te Ballkanit, ose pse afro 7 milion shqiptar ne Ballkan jane te percare ne 5 shtete dhe tani pjese pjese po i realizojne(tentojne t`i realizojne) aspiratat e tyre shtetformuese e kombetare tani ne shekullin 21.Kthehem te tema e ketij diskutimi elektronik, individi dhe grupi.........kupton?

  Edhe nje ceshtje tjeter a ka kund shtet ne bote ku mbi 50 perqind e kombit jeton jashta kufirit te vendit se bashku me nje teritor e popullate unike qe e rrethon ate "shtet".

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  39
  Postime
  339
  Le te bejme nje ushtrim te vogel statistike. Me sa kam lexuar une ne kete forum shumica e anetareve tregojne ne menyre te dukshme nje krenari qe kane ata me te qenit shqiptar. Gjithashtu pak a shume, te gjithe ata qe kane argumentuar kunder aftesise se shqiptarit per te krijuar bashkesi, i kuptojne shume virtyte te popullit shqiptar. Per mendimin tim ky grup i njerezve te forumit perfaqeson deri ne nje fare mase vete shoqerine shqiptare. Kjo lloj krenarie neve na eshte ushqyer qe ne vogeli nga vete familja si dhe sistemi.

  Nga ana tjeter do te shtoja se shume nga anetaret e forumit jane ne vend te huaj dhe nuk kane te bejne me peripecite qe heq shqiptari ne Shqiper. Gjithashtu eshte dhe nostalgjia ne kete mes.

  Si perfundim, duke i pare te dyja anet, per mendimin tim neve ne individ kemi shume krenjarie per veten dhe kete une e shikoj si baze e formimit te bashkesise.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Lufta DULCES
  Nga Darius nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 132
  Postimi i Fundit: 18-09-2009, 22:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •