Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

    Vendi me i mire eshte Atje ku TI ose une ingranohemi.
    Shqiperia smund te jete.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

    Citim Postuar mė parė nga Xcon Lexo Postimin
    KAm jetuar 12 vite ne USA 5 vite ne Canada dhe kam vizituar shum shtete gjat viteve sepse e kam nostalgji per Te pare vende dhe kultura tjera per Vec asaj Qe Ti di...gjat 12 viteve ne USA kam qen ne 24 shtete Te amerikes dhe vendi me I mire per Te jetuar ne USA Qe kam pare esht San Diego California ky vend Akoma me mbetet fiksim...gjat kohes Qe isha ne amerik kisha problem me letra dhe e vetmja mundesi per mua ishte Te levizja nga amerika dhe erdhi koha Qe Te marr nje vendin Se Ku Te shkoj Kisha degjuar gjat viteve Se canadja kishte nje sistem shum Te mire ekonomik Po edhe demokratik Por une nuk Kisha qen asnje Her me par ne Canada Po e dija Se vetem 4 vende kishte per Te emigruar me kategorin Qe kerkoja une, shtetet Qe une mendoja Qe Ja vlen Te emigroj ishin canadja Australia amerika Qe me doli nga mundesia edhe Finlanda.. Aryja Qe une sundoja keto shtete... Une Doja Te jetoja ne nje shtet anglisht foles Se me ate isha rritur une dhe Ajo ishte e pershtatshme per mua.. Por une sundoja nje shtet Qe esht shtet demokratik me Te drejta Te barabarta emonomi Te mire passaport Te fort edhe shtet Qe lun rrol kryesor ne bote... Kto jan gjera kryesore per mua edhe canadaja ishte perfect... Canadaja kishte passaporten #2 me Te Fort ne bote me 173 shtete visa free Por esht me e rrespectuar nga shtetet tjera Se Sa USA sepse USA Ka shum konflikte me shum shtete Te botes dhe kan shum urrejtje karrshij amerikes...Canadja Ka marllenje shum Te mire ne bote dhe nifet per krenarine Qe canadezet kan Qe nifen ne listen e shteteve Qe udhtojn me shum...ne pergjesi candezet ulltojn Te pakten 1 her ne vit ne nje shtet Te dnryshem botes edhe ulltim Te lire ne amerik si asnje shtet tjeter... Ndryshimi mes amerikes dhe canadas.... America Ka nje gdp shum me Te mall Se canadaja per faktin Se Ka 350milion banor edhe shumica e taxave shkojn drejt ushtrise dhe nases ajo lun shum roll ne ekonomine e dy shteteve.... Canadaja nuk e Ka ate problem sepse nuk harxhon shum ne ushtri Se esht e mbrojtur nga American nuclear umbrella me Te njejtit early missile defense system (NORAD) dhe injekton ne ekonomi e ne klasin e mesem shum me shum Se Sa amerika (Kjo Ka Te bejn shum ne diferencen e dy shteteve) sistemi I shendetsise esht free per Te gjith shtetasit canadez ndihma sociale shum Te Mira.. Sistemi transportit bublik etj etj... Per Te gjith ata Qe duan Te emigrojn une do ju sugjeroja Canadan.... Rrespekte Te gjitheve
    me et qejfi per ty dhe te uroj te jesh mire
    por me thuaj si mund te emigroje dikush qe ska asnji mundesi ??? pamvaresisht se mund te kete dhume shkolle !!!1
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-01-2016
    Postime
    2

    Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

    Po nuk je I sukeseshem nuk je i vlehshem.. Jan gjera Te komboniura

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

    Cilat janė vendet mė tė mira pėr emigrantėt?

    InterNations – njė komunitet global pėr njerėzit qė jetojnė dhe punojnė jashtė vendit – ka kryer sondazhin e tij vjetor Expat Insider.

    Pasi pyeti 11,970 emigrantė, organizata krijoi njė renditje tė 50 qyteteve nė tė gjithė botėn. Raporti i Expat Insider 2022 analizoi destinacionet nė mbarė botėn dhe i renditi ato sipas cilėsisė sė jetės pėr emigrantėt.

    Sondazhi u kėrkoi emigrantėve tė vlerėsonin lehtėsinė e vendosjes, punės jashtė vendit dhe financat personale nė qytetin ku ata jetonin. Kėtė vit, katėr qytete europiane hynė nė dhjetėshen e parė.

    Valencia ėshtė cilėsuar si qyteti mė i mirė nė botė pėr emigrantėt nė vitin 2022. Nėntė nga dhjetė emigrantė thanė se ndihen tė sigurt nė qytet. Tre tė katėrtat e emigrantėve thanė se ndihen si nė shtėpinė e tyre dhe tė lumtur me jetėn sociale.

    Nė Lisbonė, njerėzit vlerėuan motin dhe klimėn, si edhe sigurinė. Madridi u lavdėrua pėr aktivitetet dhe kulturėn e mikpritjes. Nė Bazel, emigrantėt ishin tė kėnaqur me pagėn, por kishin vėshtirėsi pėr t’u socializuar.

    Parisi vjen i dyti nga fundi nė renditjen e qyteteve mė tė mira pėr emigrantėt, i kritikuar pėr koston e lartė tė jetesės. Dy qytete italiane janė gjithashtu nė dhjetėshen e fundit. Qytetarėt e Milanos thanė se ishin tė pakėnaqur me orarin e punės dhe raportin punė-jetė, ndėrsa Roma u kritikua pėr tregun e punės dhe perspektivat e karrierės.

    Top 10 qytetet mė tė mira pėr tė jetuar:

    1. Valencia
    2. Dubai
    3. Meksiko
    4. Lisbonė
    5. Madrid
    6. Bangkok
    7. Bazel
    8.Melburn
    9. Abu Dabi
    10. Singapor


    Tė fundit nė renditjet:

    41. Roma
    42. Tokio
    43. Vankuver
    44. Milano
    45. Hamburg
    46. Hong Kong
    47. Stamboll
    48. Paris
    49. Frankfurt
    50. Johannesburg


    Konica.al

    https://konica.al/2022/11/cilat-jane...er-emigrantet/

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anėtarėsuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokė
    Postime
    669

    Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

    Kur isha e vogėl,dėshiroja tė jetoja nė USA.
    Tani si shoh sesi ėshtė bėrė Amerika,them ku ka si vendi yt

  6. #26
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Pėr: Vendi per te emigruar dhe pse

    Citim Postuar mė parė nga Jetmiraaa Lexo Postimin
    Kur isha e vogėl,dėshiroja tė jetoja nė USA.
    Tani si shoh sesi ėshtė bėrė Amerika,them ku ka si vendi yt
    Nuk eshte vetem SHBA, gjithe Evropa po behet lesheli. Isha parvjet ne Itali, ne Rome kishin nxjerre ushtrine ne rruge, nga refugjatet e panumert. Edhe ne Gjermani ashtu po behet.

    Jetojme ne nje bote me pese marsha. Ke shtete te botes se trete ku disa individe jetojne me mire se ne SHBA dhe ke vende ne boten e zhvilluar ku njerezit jetojne njelloj si ne boten e trete.

    Ne SHBA keshtu ka qene gjithmone, pabarazite ne kulm, por tani po verej qe ky trend i pabarazive po perhapet ne gjithe globin. Ke lagje tashme edhe ne Suedi qe ngjajne me Gazen dhe jo me Evropen.

    Bote e cakerdisur ne cdo apekt.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Shteti i pėrshtatshėm pėr tė emigruar
    Nga Kryeplaku nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 25-04-2012, 15:44
  2. Kėrkoj Luljeta Hoxha e emigruar nė Zelandėn e re !
    Nga Fatjeta nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-08-2009, 04:37
  3. Peticioni: Greqia te njohe shqipen si gjuhe zyrtare
    Nga EDLIN nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 62
    Postimi i Fundit: 26-12-2008, 18:29
  4. Si mund tė emigrohet nė Angli?
    Nga Davius nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-05-2006, 06:40
  5. Kthimi i shqiptarėve tė emigruar nė trojet e tyre.
    Nga drini_nė_TR nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 11-01-2004, 00:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •