Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 51
 1. #1
  Perjashtuar Maska e xhenisi
  Antarsuar
  15-07-2003
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  39
  Postime
  12

  KEshilla per guzhinen

  Kshilla t rndsishme pr kuzhinn tuaj

  1.N mnyr q t heqesh ern e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mir me limon.

  2.Mund t zhduksh ern e qeps apo t hurdhrave duke i frkuar duart me uthull t bardh menjher pas mbarimit t pregatitjes s ushqimit.

  3.N mnyr q t zhduksh ern e mykut apo cdo lloj ere tjetr jo t kndshme n dollap apo n syrtare mjafton t vendosni n knd t tyre nj copz qymyr.

  4.Pr zierjen e vezve t plasaritura mjafton t'i mblidhni ato me nje cop letr alumini dhe t hidhen n uj.

  5.Mos e lr orizin apo thjerrzat apo cdo lloj ushqimi tjetr q futet n kt grup n qese plasmasi n guzhin, futi n qese basme n mnyr q t mos zn krimba apo t meken.

  6.Mundohu q t mos blesh perime t ndnjura apo t vyshkura sepse ato e kan humbur nj pjes t madhe t vlerave t tyre ushqimore.

  7.Mos i lr perimet nj koh t gjat n uj n larjen e tyre sht m mir q ato t lahen n uj t rrjedhshm e pastaj t vihen n kulles n mnyr q t thahen.

  8.Prdor thik t mpreht n prerjen e perimeve n mnyr q t shmangsh dmtimet e lekurs apo t gjetheve t tyre.

  9.Griji perimet me lkurn e tyre n mnyr q t mbrojn vlerat e tyre ushqimore.

  10.Erzat: majdanozi, kopr etj. ruhen mir pr disa dit nse futen n qese plasmasi e mblidhen mir, e m pas vendosen n frigorifer apo n vende t freskta.

  11.Majdanozi, kopr etj nga erzat e gjelbrta nuk grihen me makin sepse u humbet lngu sht mir q t grihen me thik.

  12.Sa m t mdhaja t priten perimet aq m pak e humbasin vlern e tyre ushqimore.

  13.Perimet ruhen mir pr disa dit nse mbshtillen me nj pecete t lagur.

  14.Perimet qrohen jo shum koh para gatimit dhe zihen n tenxhere me kapak t mbyllur dhe me pak uj.

  15.Vitaminat q ndodhen n perimet e freskta jan shum t ndjeshme gjat prpunimit t nxeht, prandaj sht m mir q ato t zihen shpejt e n zjarr t fort.

  16.Patatet e ziera qrohen m leht nse pas zierjes hidhen n uj t ftoht.

  17.Q panxhari i kuq t ruaj ngjyrn gjat zierjes, n vend t krips n uj hidhet pak uthull.

  18.Mbas qrimit t patateve, karrotave, e perimeve t tjera duarve ju hiqen njollat nse lahen me lng limoni ose limontos.

  19.Kur gjiza sht e thart przihet me qumsht n raportin 1:1, pasi lihet nj or kullohet, kshtuq gjiza bhet e mbl dhe e freskt.

  20.Djathi shum i kripur njomet me uj t zier por t ftohur.

  21.Djathi i thar q t bhet i but vihet pr pak koh n qumsht.

  22.Vezt e freskta kur futen n uj me krip bien n fund ndrsa ato q s'jan t freskta notojn.

  23.Kur rrihen t bardhat e vezve q t'u shtohen m shum vllimi pr cdo kokrr vez i shtohet nj gjysm luge gjelle uj.

  24.Lakra turshi nuk shprlahet me uj t nxeht sepse i ulen vlerat ushqimore.

  25.Gjat zierjes s lakrs n mnyr q t mos vij er e keqe, n tenxhere hidhet nj fet buke e lyer me uthull.

  26.Kur lulelakra ruhet n drit nxihet dhe i keqsohet shija.

  27.Pr t zier nj kg. fasule duhen 2-3 litra uj.

  28.Pr t prmirsuar shijen e fasuleve gjat zierjes hidhen majdanoz dhe karota.

  29.Gjat gatimit t gjellve t nxehta mos i mbani fmijt pran.

  30.Mos prdorni mjetet elektrike kur duart i keni t lagura, si dhe kur dyshoni se kan difekte teknike.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  boyalbania Maska e indrit
  Antarsuar
  30-05-2002
  Vendndodhja
  Itali Como
  Mosha
  38
  Postime
  13

  RE: keshilla per guzhinen

  shum i dashur xhenis lexome keshillat e tua me shum entuziasme, dhe jam aq mas i gezuar qe edhe ne shqiperi perdoret kuzhina me shum ambicion.
  Une qe po te pergigjem quhem Indrit, kam 20 vje, jetoj ne Itali dhe studioj per guzhine.
  Ne rradhe te pare te beje komplimente per sa i perket guzhines!
  Ato qe ke shkruajtur jan keshilla te vlerta por aman ki kujdes...!
  nese peshkut i vine ere deri sa te lash duart me limon, atehere ai peshk nuk eshte i mire per tia dhen klientit, per sa i perket verdurave qe i shtihet krip, jam me ty, por aman kripa ben qe te ruhet me gjat por humb cilesite ushqimore, pastaj kur te gatuhet? rizulton e kripur gjella.
  Mardanosi/kopra? ben vetem dem por ta skuqesh ose te vesh ne gjiell dhe te zihet te paktem 10 minuta. Ne guzhinen Italiane Mardanosi perdoret vetem per dekorim pjatash dhe nuk futet tek gjella por e heq siper te pjata per ti dhene pamje, pastaj perse prihet me thike? sepse po ta grish me makine behet leng dhe nuk mund e perdor me per dekormi sepse mardanosi duhet te jete i thate qe te shprendaet mire? ta dishe mire se mardanosi nuk eshte per ciliesi ushqimore por vetem per gusto dhe dekorim.
  Bla bla bla etj.
  Me fal por te kritikova ndo pak, ki besim tek mua eshte keshtu!
  me gjith respekt Indriti

 3. #3
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Antarsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Mosha
  38
  Postime
  635
  xhenisi bravo ke ber nje pun te madhe complimentti.
  LINDI EDHE "ANDREA"

 4. #4
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596

  Ja disa Keshilla te tjera....

  1. Kur ne frigorifer mbetet 1/2 kokre qepe e qeruar, qe te ruaj shijen dhe aromen, lyhet vendi i prere me margarine.

  2. N. q. s supes i eshte hedhur shume kripe, nuk duhet shtuar uje,por merret nje gote miell ose 1/2 gote oriz,vendoset ne nje nape dhe futet ne supe te zieje per 5--10 minuta.

  3. Gjate zierjes se patateve te vjetra ,qe te mos krijohen njolla te zeza,u hidhet pak uthull.

  4. Mishi i pjekur ose i skuqur do te jete me i bute, n. q. s pasi te pergatitet mbahet per 5 min mbi nje tenxhere me uje qe valon.

  5. N. q. s salca e pergatitur nuk shtrohet menjehere ne tryeze, duhet te lyhet ne siperface me gjalp,keshtu qe shtresa e holle e gjalpit nuk e le salcen te thahet e te zere kore.

  6. Per te pastruar makinen e mishit gjate grirjes se mishit me dhjame,grihen me pare 2--3 kokrra patate,pastaj lahet.

  7. Mishi i ngrire nuk keshillohet te shkrihet ne uje te ftohte,por duhet te vendoset ne tenxhere me kapak te mbyllur rreth 2--3 ore.Lengu qe del nga shkrirja duhet te perdoret,sepse eshte i pasur me proteina,kripra minerale dhe vlera te tjera ushqimore.

  8. Gjat skuqjes se mishit ne copa,keshillohet qe ena te mbulohet me kapak,pasi ne kete menyre avulli nuk del,por mbetet ne mish duke i dhete atij shijen e mishit te stufuar dhe jo te skuqur.

  9.Trute para se te perpunohen duhet te vendosen per 1--2 ore ne uje te ftohte qe tu hiqet cipa.

  10. Trute para se te skuqen duhet te zihen

 5. #5
  I DASHURUAR PAS DETIT Maska e FJORIN
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  E.U.** SHQIPTAR DHE JO FETAR
  Postime
  432
  Te dashur forumista

  Kur shkruhet nje recete kuzhine shkruhet keshtu :

  Titulli i gjelles;

  PERBERSIT ; ( me saktesi ) dhe menyre se si pritet qepa , domatja apo perbersit e tjere se ka shume menyra prerjesh psh.( FINELYCHOP, SHRED ,DICE, SLICE ,HALVE ,IN CUBE ,STRIPS ONE JULIENNE, dhe shume menyra te tjera prerjesh

  dhe me se fundi PERGETITJA ok

  shendet
  1. ARSYEJA E GRUAS QENDRON NE BUKURINE E SAJ ,BUKURIA E BURIT NE QENDRON NE ARSYEN E TIJ
  2.ESHTE E LEHTE TE BEHESH HOXHE APO PRIFT, POR ESHTE E VESHTIRE TE BEHESH NJERI
  WEN MY LOVE SWEARS THAT SHE IS MADE OF TRUTH, I DO BELIVE HER,THOUGH I KNOW SHE LIES....(W.Shekspire)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  32
  Postime
  360
  Komplimente xhenisi , gjallica & Fjorin !


  LeNNoN !
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 7. #7
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Antarsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  36
  Postime
  1,043
  Citim Postuar m par nga ^^Gjalica^^
  4. Mishi i pjekur ose i skuqur do te jete me i bute, n. q. s pasi te pergatitet mbahet per 5 min mbi nje tenxhere me uje qe valon.
  Gjallica sa lexova me siper nje nuse si ty duhet ne shtepi...dhe nuk hedh asgje..

  Kurse per mishin e pjekur se kuptova pasi te pergatitet te skuqet ta fusim te ziet prape del i zier ai...

 8. #8
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  1.Vezet eshte me mire te mos ruhen ne frigorifer.

  2.Gjate zierjes se plancit shtohet uthull,se perndryshe nuk mund te pritet ne thela me vone.

  3.Enet eshte me mire te lahen menjehere mbas vaktit, sepse me vone eshte me veshtire .

  4.Erezat me te thjeshta jane qepa dhe hudhra.

  5.Nese mishi eshte ziere apo jo duhet provuar ne dhemb cdo nje cerek ore (mbasi ka ziere nje cope kohe)dhe vetem kur jemi te sigurte se ka ziere shtojme edhe perimet.

  6.Peshkut duhet qe ti pritet koka dhe ti vihet kripe.

  7.Nje metode per kriposjen perfekte te peshkut ,eshte qe te lihet 2-3 ore ne uje me kripe para gatimit.

  8.Nese mendoni se gjella me leng eshte shume e kripur ,shtoni 1-2 patate.

  9.Eshte mire qe gjella e ndenjur ne frigorifer para se te konsumohet,te lihet jashte per gjysem ore ne vend qe ta veme per tu ngohur.(vecanerisht kur eshte vere)

  10.Nese me te vertete doni te kenaqeni me peshk, gatuani me shume lloje peshku ne nje vakt.

  11.Djema, kur gatuani per nje vajze dhe jeni fillestare, perpiquni te beni dicka te thjeshte dhe te sigurte dhe mos u komplikoni me receta, se nuk del mire.

  12.MOS HARRONI ! Qe nje gatim te dale i mire ,ka nevoje per dashuri.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  50
  Postime
  660
  Pergezime . Keshillat jane shume te vlefshme, sidomos per ne fillestaret

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e joss
  Antarsuar
  15-09-2005
  Postime
  311
  Te dashur forumista

  Kur shkruhet nje recete kuzhine shkruhet keshtu :

  Titulli i gjelles;

  PERBERSIT ; ( me saktesi ) dhe menyre se si pritet qepa , domatja apo perbersit e tjere se ka shume menyra prerjesh psh.( FINELYCHOP, SHRED ,DICE, SLICE ,HALVE ,IN CUBE ,STRIPS ONE JULIENNE, dhe shume menyra te tjera prerjesh

  dhe me se fundi PERGETITJA ok

  shendet  Po jap nje recete, qe mendoj se di ta gatuaj ne menyre te perkryer:

  Berxolla vici me vere te bardhe

  Perberes: berxolla vici te fresketa te prera, nje koke hudher, majdanoz, piper i zi kripe, nje shishe vere e bardhe.

  Pergatitja: Merret nje tigan me kapak ose nje kusi e thelle, por qe te jete me kapak, hidhet ne fundin e saj pak vaj dhe shtrohen berxollat, te cilat lihen ne zjarr te forte derisa te skuqen, por jo shume. Pasi te skuqen, u hidhet vera e bardhe derisa te mbulohen dhe vihen te ziejne ne zjarr te paket deri sa vera te shteroje dhe ne fund te krijohet nje leng viskoz. Provohen berxollat me pirun derisa te shkeputet lehte kocka me tulin dhe 10 minutat e fundit hidhen hudhrat e qeruara dhe te grira dhe kur serviren u shtohet mandanozi i pastruar nga kercejte.

  Po ne te njejten menyre gatuhen edhe ngjalat, por ne skuqje perdoret gjalpi dhe jo vaji.

  Per te pire zakonisht pihet........cfare t`ju vije per mbare se shkojne me te gjitha

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-04-2006
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  397
  Ia dhe disa Keshilla praktike

  -Nese brumin e gatuar per qofte dhe ne copat e prera te mishit per berxolle qitet nje cope e akullit mishi do te behet i bute
  -Qe mishi gjate skuqjes te krijon kore te bukur ne siperfaqe gjithmon para se t pjekum duhet ta fshijm me pecet
  -Nese do te dish se a jane peshqit e fresket psi qe te blesh mbush nje ene me uje dhe futi peshqit,ata qe fundosen jane te fresket,te pa freskit rrin mbi uje.
  -Qe djathi te mos therrmohet gjate prerjes duhet te vohet ne uje te vaket per disa minuat
  -Qe limonit ti del i gjithe lengu pa shtrydhjes duhet te rri ne uje te vaket per disa minuta
  -Sa ne te nedha qe priten perimet aq me te medha kan vleren e ushqimit-vitaminat


  Pesha e gjerave pa peshore

  Nje filxhan kafe peshon 1dcl
  Gota e madhesis mesatare(gota e ujit)perafersishte permban 2 dcl leng ose 1/5 e Litres
  Nje cope e gjalpit ne madhesin e arres peshon perafersishte 20 gr
  *Nje luge gjelle permban:
  Oriz 20 gr
  gjalp 10gr
  miell 12 gr
  sheqer pluhur 15 gr
  vaj 16gr
  *Nje luge vogel ato luget per caj permbajn peafesishte:
  Krip 5 gr
  sheqer pluhur 6 gr


  Respek pet te gjithe

  Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.---JM

 12. #12
  Mire se ju gjej te gjitheve!me falni nga nik nami qe me ka dal femror ,por jam djale ...lol nejse ju pergezoj te gjitheve per idete,un do kshilloja qe perveq vendit ku jetoj dhe jane shume baze rregullat....kishte qene mire qe ne vendin tone kushtet igjenike ne ristoracion te ishin pak me te mira e jo me metoda te vjetra!!!un jam 30 vjec dhe kam 10 vjet qe punoj ne guzhine italiane me mire ne ate te toskanes....flm pervojes mbrrita te kem titullin cheff,dhe te fitoj ne restorantin ku punoja nje PIRU' te guides MICHELIN....sepse si hotelet me yje edhe kjo guide me fame te mate me pirunj ku maksimumi eshte 3 pirunj.....nejse desha te ndalem ne disa gjera te voglaopa e qymyrit nuk ka apsolutisht vend ne guzhine e ka te soba,te vendi i punes taglieret qe jane te bere me gome peshku nuk duhet te pritni cdo gje mbi to,tek ai i mishit vetem mishin...te ai i peshkut vetem peshkun....e me rradhe,kur beni nje salce te ngrohte hiqeni menjeher nga ena dhe vendosnje ne nji kontenitor plastik,por smund ta futni brenda deri sa ti kete rene temperatura ne 30 grade sepse damtohen te dyja si frigoja si sugoja(salca)atehere merrni nji kontenitor te sheshte dhe te gjere e mbushni me uje te ftohte ,akull dhe e lini kontenitorin me sugo brenda ktij me akull qe te ftohet!!shume keshilla u treguan por sipas meje nje me shume rendesi nuk u tregua ktuishi ne zgare apo tigan antiaderent apo bisteka fiorentine apo te gjitha mishrat krypen dhe biberosen gjithmone ne anen qe e ka marre ngrohtesine pra kur ta sillni mishin nga ana tjeter atehere e beni kte gje!!!bisteka me koc qe eshte e madhe dhe shkon deri ne 1,8 kg per prerje krypet gjithmone me grype me te madhe ne diameter dmth italisht thirret sale grosso,te ne me duket se eshte grypa e gurit !!!booooh se di.....lol ,mos harroni se per mishin zgara dhe tiganet duhen te lihen pak te ngrohen mire e mire,mua me pelqejne kur e bej al sangue dhe me vaj tartufato......nejse.edhe nji te fundit per kete here:kur shkrini ndonje mish ...si toket ashtu edhe detit...gjithmone ne nje ene me uje te rrjedhshem te ftohet ose here pas here ndrrojini ujin.....nqse jo provojeni vete rezultatin!!!a la prossima .ciaoo!

 13. #13
  kto keshillat te lezecme po un bej be se ikam lexuar te 1 liber kuzhine shqiptar qe ne 1976 qe e kam shpi.noj gje te koheve te fundit po pate shkruana se ne gjith diten kuzhine e kalojm.kush do receta skandinave te me beje 1 cerr se e ndihmoj une.hangshi vedin hangshi

 14. #14
  flm shum per kto receta.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Shrek
  Antarsuar
  09-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  44
  Postime
  18
  po keshilla te tjera a dini me na dhen sepse shum te varfer e keni si rubrik nuk keni mundesi ta pasuroni me eteper

 16. #16
  Nje prej keshillave qe ka funksionuar tek kuzhina ime, eshte ajo qe mishi i vicit per zgare 3-4 ore para pergaditjes te marinohet (ose te lyhet) me senf dhe vaj, plus edhe t'i hudhen melmesat e nevojshme, dhe pastaj pergaditja eshte shume e shpejte, mishi shume shpejt piqet dhe ka nje butesi optimale, ndersa stekun e pules e marinoj me vaj ulliri, senf dhe soja sos (apo salce), dhe me melmesat e nevojshme, dhe pas 3-4 oreve steku i pjekur ne kete menyre ka shije krejtesisht te vecante prej asaj normales, dhe eshte me te vertete shume i bute.

 17. #17
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  45
  Postime
  1,491
  -kur te beni spagheti ne momentin qe e hidhni ne uje vale hidheni nje luge vaj ulliri qe mos te ngjiten
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,284
  pa na thoni nje menyre te shishme qe te bej speca te mbushura (dua te shkoj mish te grir) e di qe duhet hedhur salce domate, qepe, udher, etje...por do ishte mire te degjoja proceduren e te tjerve
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 19. #19
  Ushqimi i shendetshem per jete te gjate :

  Hani shume peme dhe perime te fresketa ;
  Pak mish ;
  1-2 gota vere n dit

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
  Antarsuar
  19-06-2010
  Vendndodhja
  Zrich / CH
  Postime
  188
  Per asrye kohe qe kam shume te kufizuar ne kete teme shume peqyer

  jap vetem nje kshille
  para te gjithave higienes
  duhet te kete nje plan javor apo mujone ne shtepi
  'fare te gatuhet nga e hena deri te diellen shume ekonomiste eshte
  dhe nuk gjuam ne berllok asgje nese pregaditet plani (Menu)javor ne shtepi .

  ndegjohemi ne teme

  vazhdim te mire
  Mbi te gjitha Atdheu

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kshilla Estetike/N kushte shtpiake
  Nga Mina n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 225
  Postimi i Fundit: 05-02-2015, 13:50
 2. Keshilla rreth Islamit* Video (English)
  Nga La_Lune n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 26-04-2012, 04:07
 3. Kshilla dhe udhzime rreth provimeve shkollore
  Nga titi-a n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2008, 09:44
 4. Kshilla pr femrat!
  Nga Krovare1 n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 25-08-2006, 05:14
 5. Kshilla pr meshkujt!
  Nga Krovare1 n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 158
  Postimi i Fundit: 07-07-2006, 11:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •