Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
 1. #1

  Johan Volfgang Gte

  Mbane lumit

  Rridhni drejt detit te harrimit,
  O vargje tembla dashurie!
  Asnje djalosh mos ju kendofte
  Dhe asnje goje vajzerie

  Ju folet vetem per nje vajze
  Qe sot po qesh me zjarrin tim
  Ju pata shkruar permbi uje
  Pra, shkoni nuje dhe nharrim!


  Mall

  Cma prek keshtu zemren?
  Cme ben qe te ziej?
  Cme shtyn te largohem
  Prej dhomes pertej?
  Po ndrit cip e reve
  Rreth shkembit ajte!
  Atje do te vete,
  Atje nate dhe!

  Ja, korbat ne ere
  Flatrojne me gaz;
  Perzihem mes tyre,
  Mes tufes humbas
  Dhe malit e murit
  I vijme perqark;
  Ajo eshte atje poshte,
  Ajo eshte atje larg

  Ajo vjen e endet,
  Une ik, fluturoj,
  Ne pyllin e dendur
  Si zog po kendoj
  Dhe e ndal ajo hapin
  E qesh e pergjon:
  Ai kendon embel,
  Per mua kendon

  Po i lan perendimi
  Kodrinat me ar;
  Sodit bukuroshja
  Me shpirt mendimtar
  Dhe shkon buze lumit
  Mbi bar e stoli
  Dha hapat i zhduken
  Ne terrin e zi

  Sakaq une shfaqem
  Si yll shkelqimtar
  Kaq afer, kaq larg,
  Cndricon posi zjarr?
  Ti fort e mahnitur
  Shkelqimin e pe;
  Por mua te lumtur
  Nder kembe me ke


  Me nje gjerdan te arte

  Kjo flete ty te sjell gjerdhanken
  Qe, duke e hapur mire e mire,
  Me njeqind hallkeza te ngjitet
  Rreth qafes sate ka deshire

  Ti merrja mendjevogelcakut,
  Se me gjith shpirt vjen te ta jape;
  Nje gje stolie eshte diten,
  Ne mbremje mund ta hedhesh prape

  Po ne te sjellte ndonje tjeter
  Gjerdhan te rende qe kushton
  Sta marr per keq, o moj Lizete
  Kur te te shoh se po nguron


  perktheu L. Poradeci

 2. #2
  Shoqeri

  Po kthehej nga nje shoqeri
  Nje dijetar per ne shtepi,
  Dhe kur e pyeten si pat shkuar?
  Tha: "Si nje liber i pakuptuar..."


  Gjeja me e mire

  Kur koke e zemer te gjemon
  Me mire c'te ka enda?
  Kush me s'gabon, me s'dashuron
  Ne varr le t'hyje brenda


  Si i vdekur

  Vajtoni, vajza, Amorin permbi varr
  Se prej asgjeje vdiq ketu papritur
  Ne vdiq vertet, s'e them dot me karar
  Se ngallet shpesh pa pritur e pa ditur


  Vija

  "Moj vij' e kthjellt' e qart' argjend
  Ngahere rend nga vend ne vend
  Ne breg qendroj dhe po mendoj:
  "Nga po me vjen, ku po me shkon?"

  "Vij prej nje burgu shkemb gremine
  Rrjedh neper lule dhe lendine
  Qiellin e kalter bukuri
  E pasqyroj me dashuri"
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 03-10-2014 m 00:39
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #3
  Vjollca

  Ne nje lugine me blerim
  Kish celur plot freski n'agim
  Nje vjollce e urte, e drojtur
  Papritur na kalon atje
  Si flutur, nje bareshe e re
  Gjith' shend e gaz
  E kenge plot hare

  "Ah, sikur t'isha - vjollca tha, -
  Mes luleve m'e bukura
  Nje cast, nje cast te vetem
  Do me kepuste domosdo
  Ne gji do me shtrengonte ajo
  Nje cast, nje cast
  Te pakten, per nje cast!"

  Por shkon aty baresha e re
  Dhe neper bar as e ve re
  E shkel te shkreten vjollce
  "S'ka gje, - tha lulez' e pafaj-
  Te bukures meri s'i mbaj,
  Se ne po vdes
  Po vdes nga kemba e saj!"
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #4

  Lightbulb Johan Volfgang Gte


  • PRANIMI

   Hyria

   Jam rojtarja e xhenetit,
   Ndaj qndroj ktu n prag;
   A sm thua ku po vete
   Ti q po na vjen nga larg?


   Ke luftuar pr Kuranin?
   Je dshmor i tij vrtet?
   Apo kot nga an e ans
   Vjen t futesh n xhenet!


   Po t jesh dshmor, ahere
   Xhvishu plagt mi rrfe
   Sepse ndryshe, te kjo dere
   As tafrohesh nuk t le
   Poeti

   Liro pragun t hyj brenda,
   Mos m tall mos m mundo!
   Derisa njeri kam qen,
   Kam luftuar domosdo!

   Shihmja plagt kraharorit,-
   As q numurohen dot,-
   Ca nga brengat dashurore,
   Ca nga jeta derte plot.


   Por gjithnj kam ndrruar
   Pr t shenjtn drejtsi;
   Mirsia, kam knduar,
   Mbetet n prjetsi.


   Hoqa keq e mora plag.
   Po te njerzit pa pushim
   Dashurin ndezi flak
   Zjarr i thell i shpirtit tim.


   Nm pra dorn, hyri drite
   Le ti numurojm tok
   T pavdeksis vite,
   Me gishtrinjt e tu ngamot!


   Prkthyer nga : Jorgo Bllaci


  Shnim :
  Johan Volfgang Gte lindi m 28 gusht 1749 n Frankfurt(Gjermani) dhe ndrroi jet m 22 mars 1832.
  Poet,dramaturg,novelist dhe shkenctar - Gte sht madhshtor !

 5. #5
  * * *
  Paret ke humbur?
  Dic ke humbur.
  Duhet te mendosh,
  Te tjera te fitosh.

  Nderin ke humbur?
  Shume ke humbur.
  Duhet fame te fitosh,
  Mendimin e te tjereve ta nderrosh.

  Guximin ke humbur?
  Gjithcka ke humbur.
  Te jesh i bindur,
  Do ishte me mire te mos kishe lindur.

  * * *

  ps. Shigjeta, proze lejohet?
  Summertime, and the livin' is easy...

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Prkthime t F. Nolit
  Qetsia

  Permi cdo maje mali
  Ka qetesi:
  Mi asnje maje mali
  Asgje s'levis,
  As pipetin;
  Ne pyllin zoqt' e vegjel po pushojne:
  Prit pak, se shpejt a vone
  Gjen qetesi dhe ti.


  Kenga e Nates

  Qe nga jasteku i bute i qendisur
  Degjo-me pak, kur enderronj
  Kur los vjoline i zhuritur:
  Fli! Tjater gje, mor xhan, c'kerkon?

  Kur los vjoline i zhuritur,
  Tabor' i yjve m'a bekon
  Cdo ndjenje lart nga qjelli i zbritur:
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?

  Cdo ndjenje lart nga qjelli zbritur
  Me ngre perpjet'e me shpeton
  Nga zhurm' e dheut e merzitur
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?

  Nga zhurm' e dheut e merzitur
  Me shqit edhe me lumeron,
  Me fal mengjsen' e alladitur,
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?

  Me fal mengjsen' e alladitur,
  Per gjume n'enderr me degjon
  Ah, nga jasteku i bute i qendisur:
  Fli! Tjater gje, mor xhan c'kerkon?  I perendishmi

  Vetem njeriu ka ne dore
  Te benje te pamunduren;
  E ndan te bardhen nga e zeza,
  Zgjedh e gjykon;
  Di dhe zgjeron,
  Castin e vogel e madhon.

  Vetem aty ka zotesi
  Te mirin t'a perblenje
  Te ligun t'a denonje;
  Te sheronj' e te shpetonje,
  Te bashkonje per sherbim
  Te lajthiturit e t'arratisurit.

  Keshtu pra, i nderojme
  Ata qe jane te pavdekur
  Sikur te ishin njeres,
  Sikur te kene bere madherisht
  Ate qe me i miri vogelisht
  Ka bere e ka desheruar.

  Burri bujar duhet te jete
  Gati per ndihme dhe i mire
  Duhet te jete i palodhur
  Per sherbim e per te drejte;
  Duhet te jete nje pasqyre
  E shpetimtarit qe po enderojme.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-03-2004
  Postime
  52
  Lamtumire


  Lermja syrit lamtumiren,
  qe me goje s'e them dot!
  Lamtumira nuk durohet
  dhe nje burre une jam sot.


  Ne kete ore te trishtuar
  dashuria s'embelson;
  eshte e ftohte puthja jote,
  dora jote s'me shtrengon.


  Oh,dikur nje puthje e fshehte
  c'me defrente vetvetiu!
  C'na gezonin manushaqet
  qe ne mars i mbledh njeriu!


  Sot per ty s'po bej kurore,
  s'keput trendafil te ri.
  Pranvere eshte Franciske,
  por per mua vjeshte e shi.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-03-2004
  Postime
  52
  Takimi dhe ndarja (fragment)


  ...U pame ne dhe gaz e prehje
  me dhe kur pe me ata sy.
  E kisha zemren plot prej teje,
  cdo frymemarrje ish per ty.


  Me ngjyra,drite e afsh pranvere
  gjithe pamja jote mbushej plot.
  Dhe c'perkedhelje-o zot-atehere!
  Sa ndoshta s'meritoja dot!


  Por ah,se qe pa gdhire mire
  nga ndarja zemra u ndrydh serish.
  Ne puthjen tende,c'gaz te dlire!
  Ne syte e tu sa dhembje kish!


  Un' ik,ti qan e dot s'largohesh
  mes lotesh ben te me shikosh,
  por c'lumturi te dashurohesh
  dhe c'lumturi te dashurosh!
  E ku shkruhen ne karte
  fjalet e gjuhes se zjarrte...

 9. #9

  Post

  " Forca e gjuhs nuk sht n t lshuarit, por n t prmbajturit e fjals "

  Johan Volfgang Gte

 10. #10
  Njeqind here kam qene fare afer perqafimit me te. Zot! C'torture te shohesh kaq shume dashuri para syve dhe te mos guxosh dot ta prekesh! Te prekurit me duar eshte instikti njerezor me natyral. A nuk prekin femijet gjithcka qe shohin? Dhe une?

  * * *

  Per te fundit here, te fundit, po i hap keta sy. Ahhh! ata nuk do ta shohin me kurre driten e diellit. Nje dite e zbehte, e mjegullt e fsheh ate. Po, Natyre! Vajto; miku yt, i dashuri yt po i afrohet fundit! S'ka si kjo ndjenje...dhe perseri, eshte e ngjashme me nje enderr te vaket, kur ti i thua vetes - ky eshte mengjezi i fundit! I fundit! Ja ku jam ne tere fuqine time - neser do te shtrihem gjere e gjate dhe inert. Te vdesesh! C'do me thene kjo? Ne vec enderrojme kur flasim per vdekjen. Kam pare shume njerez te vdesin por, kaq e limituar eshte natyra jone sa ne nuk kemi asnje koncept te qarte te fillimit dhe te fundit te jetes. Ne kete cast jam i vetvetes - ose me mire te perkas ty, e dashur! - dhe pastaj do te ndahemi, ndoshta pergjithmone! ....Si mundem une, si mundesh ti te vdesesh teresisht? Ne jemi! Te vdesesh....vetem nje fjale, nje ze bosh, pa ndjenje!
  Summertime, and the livin' is easy...

 11. #11
  Citim Postuar m par nga Rhea
  Un' ik,ti qan e dot s'largohesh
  mes lotesh ben te me shikosh,
  por c'lumturi te dashurohesh
  dhe c'lumturi te dashurosh!
  duhet te jete:

  por c'lumturi te dashurohesh
  dhe c'llahtari te dashurosh!
  Summertime, and the livin' is easy...

 12. #12
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Amadisi i Ri
  Shkruar nga : Gete
  Perkthyer nga : P. Jorgoni


  Kur isha cun camarrok
  Me mbyllen, per dreq,
  Dhe me shkuan shume mot
  Si ne cark, sa keq,
  Pa gezim, plot lot!

  Larg sme ndejte ti aspak,
  O moj fantazi!
  Isha si hero plot fat,
  Si princ i madh Pipi
  Boten brodha qark!

  Dhe keshtjella ngrita lart,
  I shemba perdhe.
  Vrava spirja e lugat
  Ne vrull e hare,
  Me cguxim, cinat!

  Dhe princeshen -- peshk, perri,
  Munda ta shpetoj,
  Ne tryezen plot stoli
  Bujarisht me ftoi.
  Oh, ckenaqesi!

  Mjalte puthjet qe me dha,
  Vere si rubin!
  Ah, e desha sa me ska,
  Dielli plot shkelqim
  Derdhej drejt prej saj!

  Kush ma mori, ctinezar!
  Si nuk e pengoi,
  Lidhje e shpiritit ndezur zjarr?
  Thomeni nga shkoi?
  Crruge, pra, te marr?

 13. #13
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Lightbulb

  Kam Dashur, Po Dua Tani...
  Shkruar nga : Gete
  Perkthyer nga : P. Jorgoni


  Kam dashur, po dua tani me me zjarr,
  Kam qene sherbyes, tani jam nje skllav,
  Me czell kam sherbyer kedo!
  Por befas me ndezi kjo mike besnike,
  Dhe nis ma shperblen cdo dhimbje fisnike,
  Per mua ska tjeter si kjo!

  Besova, tani besoj me pasion!
  Ne shkon jeta mbare a barra ngarkon,
  Besimi prej eje smergohet!
  Po ngryset kaq shpesh, po erret e nxin,
  Shtrengon kaq brenga, rreziku arrin,
  Por qielli nis prap kthjellohet!

  Kam ngrene, tani po ha sa per tre,
  Me ndriti krejt shpirti e zemra me rreh,
  Gjithcka e harroj mes defrimi!
  Rinia me zjen bertas e gajas,
  Kam mall qe te shtrohem nder vene plot gas,
  Ngjeroj, me shijo fort ushqimi!

  Kam pire me pare, tani sle sapllak,
  Dhe vera na ngre, na ben me cakmak,
  Dhe gjuhen na gjidh nga zinxhirat!
  Nga vozat po zbrazet e rrjedh me rrembim,
  Na ndez kaq deshira, na ngjall kaq besim,
  Sna ndalin hendeqet, rrepirat!

  Ne valle jam hedhur, ne valle marr zjarr,
  Asnje shilarthar dhe asnje valltar
  Serdh rrotull ne valle si flutur!
  Dhe kush shume lule ia doli te thure,
  Dhe kurre si ndau, si shkeli ne turr,
  I mbeti kurora e bukur!

  Ta thurim kuroren! Mos kini ngurrime!
  Kush merr trendaflin plot vese e shkelqime
  E cjerr vec pak gjemi i mprehte.
  Si dje edhe sot shkelqejne fort yjet,
  Por larg mjaft i rrijne kujt frikshem ul kryet
  Dhe ngrys po gjithnje po ne jete!

 14. #14
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Lightbulb

  Pleshti
  Gete
  Perkthyer: V. Bala

  Dikur nje mbret na ishte
  Dhe thuhet kish nje plesht,
  Te cilin si ferishte
  Me zemer fort e desht.
  Nje rrobaqepes solli
  Per pleshtin zoteri
  Dhe hijshem e mbeshtolli
  Me rrobe si flori

  Natllas edhe kadife
  U vesh ky trim serbes:
  Kordhele nrrobe I shihje
  Dhe kryqin mu ne mes.
  Ministri erdh I ntrashur,
  I beri ndere plot,
  Dhe fare e fis I dashur
  Iu fal me gas e lot.

  Keshtu fisniket vajten
  Noborrin mbreteror;
  U ndezen dhe u krojten
  Princeshe e sherbetor:
  Se ligjin se leshuan
  Qe pleshtin e denon,
  Ndersa ne krejt e shuajme
  Ate qe na pickon.

 15. #15
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Talking

  Burri I mire dhe Gruaja e mire Ballade Skoceze
  Gete
  Perkthyer nga: J. Bllaci

  Qe nat e turtit shen Martin;
  Cu lodh e cu mundua
  TI piqte burrit plum-buding
  Per feste, e mira grua.

  Dhe bien flene, por ia nis
  Nje ere gjith potere,
  <<O grua, cohu, --burri flet,--
  Dhe hidhi kanxhen deres!>>

  <<Ohu, nuk loz, --ia kthen ajo,--
  Jo ere, po cte jete!
  Jam lodhur aq sa une e di,
  Po deshe, cohu vete!>>

  U grinden mjaft e me ne fund
  <<Ta mbyllim, --thane,-- sherrin:
  Kush do te flase I pari prape,
  Ai do mbylle deren.>>

  Nga mezi I nates vine aty
  Ne terr, dy udhetare;
  <<Cte jete, --thone,-- kjo shtepi,
  Ku sndihen zera fare!>>

  Shikojne vatren, per cudi,
  Ende thengjij qe digjen!
  Therrasin, po per rreth ne terr
  Askush sua kthen pergjigjen.

  <<Pa shih, pa shih, ky plum-buding
  Nga furra sa ka dale!>>
  Perbrenda nikoqirja zjen,
  Po hesht e sflet nje fjale.

  <<Sikur ta njomnim gryken ca,
  Do tishte feja vete!>>
  <<Pa dal ta hap kete dollap,
  Se, them, dicka do kete>>

  <<Shiko, plot shishja me raki!>>
  <<Po he, vellacko, cpresim?
  Ti hidhme mua, une ty, --
  Ta zbrazim, se po vdesim!>>

  Po burri I mire nate cas
  E humbi krejt toruan.
  <<Kush me prek shishen, --thirri fort,--
  Me koke ma paguan!>>

  Dhe gruaja e mire aty
  Kerceu menjehere:
  <<E humbe, burre I dashur, --tha,--
  Pra cohu, shko mbyll deren!>>

 16. #16
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  prkthyer nga Petraq Kolevica

  ***
  Jam betuar shpesh, i bindur,
  shishes m mos t'i besoj,
  po sot ndihem i rilindur,
  pijetoren kur shikoj
  s'di se 't'i lvdoj m tepr,
  verpurpur,qelqkristal.
  Tapn heq e s'mbetet tjetr,
  shishja bosh, un s'di si dal.

  Jam betuar shpesh, i bindur,
  shishes m mos t'i besoj,
  po sot ndihem i rilindur,
  kam guximin t t shikoj.
  Bma, si ja patn br
  m t fortit burr, pra:
  pritmi flokt me grshr,
  moj e dashura Delila!
  wrong verb

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,724
  Johan V. Gte
  Nga Fausti(*)


  Kushtim

  Srish m’afrohi, hije luhatore,
  Q n rini iu shfaqt syrit tim.
  A t prpiqem tash t’ju ndal prdore?
  Prap m qan zemra pr at vegim?
  Po grahni! Mir! Me fore urdhrore
  Rreth meje ohi tymit n’agullim;
  Dhe ma trondit si n krthi krahrorin
  Fryma magjike q ju ndrion korin.

  Sillni fytyra motesh t gzuar,
  Hije t dhmshura me mallin syn;
  Si nj prrall e vjetr gjysm e shuar,
  Vjen dashuri e par me miqsin.
  Prtrihet dhimbja, ngjallet gjm e shkuar
  E jets npr shteg plot labirinte
  Dhe grish t mirt q, pr aq or hareje
  T rrejtur fatit, van para meje.

  Shpirtrat, q’u kam knduar m s pari,
  Kngt e ra s’po m’i dgjojn dot;
  Sa miq q pata tash i mbulon varri,
  Jehon e tyre ushton e mekur sot;
  Turms s huaj i ligjroj s qari,
  Edhe lvdat’ e saj m duket kot;
  Dhe sish q knga m’i gzoi m par,
  Nd rrojn, harbojn bots s prndar.

  Nj mall q e pata zvjerdhur m z prap
  Pr shpirtrat q po heshtin n’amshim,
  Piptim e kngs sime, si nga nj’arp
  Eljane, e shkretz endet pa caktim.
  M rrjedhin lot’ e drithma m ka kap,
  E rrepta zemr rreh me mallngjim:
  At q’e kam e shoh si n prrall,
  Dhe ’ishte e zhdukur po m del e gjall.

  ----------------
  Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) poet, novelist , dramaturg e dijetar, figur qndrore e letrsis klasike e romantike gjermane.Ai rradhitet ndr shkrimtart m t rndsishm e m ndikues n letrsin moderne evropiane. (The world book encyclopedy,1993)

  (*) Fausti, kryevepra botrore e Gtes u shkrua gjat periudhs (1808-1832) duke u prfunduar
  pak muaj para se ai t ndahej nga jeta. Fausti konsiderohet si nj nga veprat dramatike m t vshtira pr tu kuptuar e prkthyer.
  Shqiprimi i Faustit nga S.Luarasi pr ''konjuktura politike'' u botua i copzuar (Pjesa e par m 1957, vepra e plot ''me redaktime'' m 1987)
  Botimi i plot i shqiprimit t Faustit sipas dorshkrimit t Sknder Luarasit u realizua m 1999 nga Shtpia Botuese Argeta LMG, prbn nj ngjarje t shnuar pr kulturn shqiptare dhe kurorzon vlerat e shqipruesit.

 18. #18

  Post

  Johan Volfgang Gte


  Jesus fhlte rein und dachte
  nur den einen Gott im stillen;
  Wer ihn selbst zum Gotte machte
  Krnkte seinen heil'gen Willen.

  Und so msuss das Rechte scheinen
  Was auch Mahomet gelungen;
  nur durch den Begriff des Einen
  hat er alle Welt bezwungen.

  (WA 16, f. 288)  Jezusi u ndje i pastr dhe mendoi
  n qetsi ve pr nj t Vetmin Zot
  Kush ate vete n zot e shndrroi
  ka fyer vullnetin e tij t shenjt.

  Dhe kshtu duhet,e drejta t ndrioj
  ate q edhe Muhamedit i mjaftoi;
  Ve n konceptin e [Zotit] nj
  ai mbar botn mbizotroi.


  Prktheu: Edvin Cami
  Ndryshuar pr her t fundit nga PrInCiPiEl : 28-08-2004 m 22:22

 19. #19

  Lightbulb


  "Shkenca dhe arti i takojn t gjith bots, dhe para tyre zhduken kufijt e nacionalitetit".
  Johan Volfgang Gte
  Ndryshuar pr her t fundit nga PrInCiPiEl : 28-09-2004 m 14:11

 20. #20
  Citim Postuar m par nga Cupke_pe_Korce
  * * *
  Paret ke humbur?
  Dic ke humbur.
  Duhet te mendosh,
  Te tjera te fitosh.

  Nderin ke humbur?
  Shume ke humbur.
  Duhet fame te fitosh,
  Mendimin e te tjereve ta nderrosh.

  Guximin ke humbur?
  Gjithcka ke humbur.
  Te jesh i bindur,
  Do ishte me mire te mos kishe lindur.

  * * *

  ps. Shigjeta, proze lejohet?
  Ah, moj cupke se mos le gje te bjere ne toke ti. Kete doja te shkruaja prej Getes dhe une. E mbaj mend qe e kam ditur permendsh kur isha e vogel dhe e kam thene ne nja dy raste dhe i kam lene njerezit ("audiencen") me goje hapur lol
  Eshte vertete shume kuptimplote.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •