Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 58
 1. #21

  "West-stlicher Diwan"("Divani Perndimoro-Lindor")
  - sht nj vepr e rndsishme nga Gte.
  Gte shkruante se si Perndimi ishte br tepr shum materialistik me botkuptimet e tij , dhe ishte i mendimit se Lindja do t sjell mesazhin e shpress q do t ringjall vlerat spirituale :
  "Herrlich ist der Orient
  bers Mittelmer gedrungen.
  Nur wer Hafis liebt und kennt
  Weiss was Calderon gesungen."
  -Hafizi ishte poet i preferuar i Gtes.

  Nj shekull do t kaloj nga koha e Gtes, dhe nj tjetr gjeni , Sir Dr. Muhamed Ikballi me veprn e tij : "Payam-i Mashriq "("The Message of the East"), q ishte prgjegje ndaj veprs s Gtes, sikur Gte do t theksoj vlern e moralit,religjionit,civilizimit,vetdijs, vullnetit t mir dhe spiritualitetit.

 2. #22
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Prkthyer nga Kolevica:

  Sonet

  E dashura shkruan prsri

  Pse kthehem prsri te kto flet?
  I dashur, mos m pyesje m mir,
  S'kam 'them, me t vrtet, po kam dshir
  Ta mbash n dor letrn time, vet.

  Meq s'vij dot, kjo letr le t jet
  Prej zemrs sime 'sht me e dlir,
  Gzim, rnkim e shpres e dshir;
  Gjithka q s'pat fillim e fund e s'do ket.

  Sot dshiroja fort mos t ta thoja
  Se n dshira, ndrra dhe mendime
  Besnikja zemr kthen e vje te ti.

  Kshtu dikur qndroja e t shikoja
  Dhe s'flisja dot. 't thoshte goja ime?
  E gjitha isha si n mrekulli.
  wrong verb

 3. #23
  Si, erdhe ti?!

  Si, erdhe ti?! Plot mall syte si ngrita
  Dhe ste dallova, kur u ktheve, jo!
  O ast i lumtur e qe skthehesh! ǒprita?
  Mos jam i verber? Si me ndodhi kjo?

  Ti mua do me japesh pak te drejte
  Ne do mundohem te te ngushulloj
  Kur afer je nga syte me shket lehte
  Kur ndodhesh larg me shfaqesh para, moj!

  perkthyer nga P Jorgoni


  Suprize e fuqishme

  Shperthen me vrull qe lart permbi gremine
  Dhe shikon drejt detit lumi i shkumezuar
  E kqyrin brigjet duke u pasqyruar
  Po ai sndal e zbret neper lugine

  Ve ne nje ast demonerisht rrezohet
  E ndjekin mal e pyll me votromete*
  Dhe mbushet oreast me gezim jete
  Duke e shtrenguar lumin te ngushtohet

  Shkon vala praptas, ngrihet qe nga shtrati
  Dhe e fryre, e eger, gumezhin perpjete
  Iu ndal drejtimi e svete dot tek ati

  Ajo ben pellg, ben nje liqen te qete
  Ia ndritin fundin yjet plot hare
  Ndaj rreh me vrull mbi shkemb nje jete e re

  perkthyer nga Lasgush Poradeci

  *Votromet shtjelle ere, stuhie
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #24
  Mbreti i pyllit

  Kush sulet me kale neper terr e stuhi?
  Eshte babai me djalin e tij
  Foshnjen nder krahe fort e shtrengon
  E mban me kujdes, nga era e mbron

  - O bir, fytyren me frike pse e fsheh?
  - Mbretin e pyllit, babush, a s'e sheh,
  me kuroren mbi koke e bishtin e gjate?
  - Eshte mjegull ajo, o bir, eshte nate!

  "Femije e dashur, eja me mua
  kam lodra te bukura, si thua?
  Do te te coj mes lulesh perrallore,
  do te te vesh me rroba princerore!"

  -Babush, babush, a nuk po e degjon
  Mbreti i pyllit cfare me premton?
  - Qetesohu, o bir, askush nuk te flet
  eshte era ne pyll, qe klith e bertet -

  "Femije e dashur, a s'po vjen me mua?
  Cupat e mia do jene shoqet e tua;
  Vallen do heqin e do kendojne
  me ty gjithe diten, do lodrojne"

  - Babush, babush, a s'te ngjan se jane
  upat e mbretit atje matane?
  - O bir, o bir une dalloj fort mire
  jane vetem livadhet ne erresire -

  "Te dua shume, pamja jote me terheq!
  Dhe ne mos ardhsh me dashje, do te vish me te keq!"
  - Babush, babush, ai po me kap e po me merr
  Mbreti i pyllit me kall frike e tmerr!

  Babai rrenqethet, me vrap kalin e nget
  Fort djalin shtrengon, qe regetin e s'flet
  Me ankth e llahtar arrin ne shtepi
  Por i vdekur ish djali ne krahet e tij

  Perktheu Robert Shvarc
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #25
  Johann Wolfgang von Goethe

  West-Oestlicher Diwan :

  Haett ALLAH mich bestimmt zum Wurm,
  So haett er mich als Wurm geschaffen


  Nse ALLAHU do t kishte vendosur q un t isha krimb,
  Ai do t m kishte krijuar mua si krimb.

  (WA I6.113)

  at al ...

 6. #26
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  "Der Sanger" (Kengetari)

  Inch singe, wie der Vogel singt,
  der in den Zweigen nwohnet;
  das Lied, das aus der Kehle dringt,
  ist Lohn, der reichlich lohnet

  Une kendoj posi nje zog,
  Qe rri kendon ner flete;
  Dhe kenga qe shperthen vetiu,
  Shperblim esht' ajo vete;

  perkthyer nga Lasgush Poradeci

 7. #27
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  T zgjedhurs
  (Gte)

  Dora dorn, buza buzn,
  Vajz e dashur, mbam bes!
  Lamtumir! Ndaj shkmbinjve
  Dashurori shkon me shpres,
  Po n prekt pas fortuns
  Skeln qe shikon ndr sy,
  Perendit e ndshkofshin,
  N shijoft gj pa ty.

  Kush guxon, po ka fituar,
  Gjysma do te thot fundi!
  Yjet un i kam si diell,
  Vec frikaci ssheh gjkundi.
  Sikur tisha pran teje,
  Do t ndieja shqetsim;
  Po kjo largsi e madhe
  Vec pr ty m jep guxim.

  E kam gjetur dhe luginn,
  Ku s bashku do shtegtojm;
  Lumthin ne mbrmher,
  Se si shket do ta shikojm.
  Kta plepa mbi livadhe.
  Kta lisa n blerim!
  Ah! pas tyre do t gjenim
  Nj kasolle pr shtrehim.

  Poezia Anglisht
  (Perkthyesin nuk e di, mbase P. Jorgoni.)

  P.S Dergueses.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #28
  Nat e bukur

  La kasollen e vetmuar
  Miken q m ndjen n gji
  Bredh apleht dhe i menduar
  Npr pyll e shkretti
  Hna shket mbi lis e plepa
  Fryn zefiri q m deh
  Dhe baloshet ulin leht
  Deg e flet gjer prdhe!

  ǒm gzon ky fresk, kjo ver
  Dhe kjo nat plot magji!
  Gaz si ky mjaft rrall her
  M vrshoi brenda n gji!
  Nat e bukur si perrall
  Po nj mij si kt
  Mbaj, qiell, ve t m fal
  Vasha ime, vetm nj!


  perktheu P. Jorgoni
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 9. #29

  :)

  Kupidi dhe Psikja

  Muzat menduan te provonin
  Psiken me metode ta mesonin
  Te bente poezi, por me kot!
  Shpirti prozaik s'i bente dot
  S'e prekte zeri i lires qiellore
  As ne me te bukuren nate verore
  Por, ja, erdhi Kupidi i zjarrte:
  Dhe kursi u krye per nje nate

  perkthyer nga P. Kruja
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 17-09-2006 m 23:56
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 10. #30
  Kengetari

  Te porta jashte, behet ashtu,
  ǒeshte ajo kenge, valle!
  Pa shkoni vrap e dua ketu
  Le ta degjojme ne salle!
  Keshtu tha mbreti e pazhi doli
  U kthye sakaq prape mbreti foli:
  Ma futni plakun brenda!

  Ju pershendes te gjithe sa jeni
  Fisnike e dama, mbushur me inxhi!
  Si yje qenki, por me ndjeni
  Qe emrat sjua di!
  Ne kete vend qe ska te dyte
  Do bej me mire ti mbyll syte
  Sesa ti zgurdulloj

  Dhe kengetari syte i fiku
  Me harpe kengen e filloi
  I ndriti syri do kreshniku
  E damat malli i pushtoi
  Dhe mbreti vete zemra iu shkri
  E nje gjerdan safi flori
  Desh plakut tia blatonte

  Ah, mos ma jep mua gjerdanin
  Por jepua trimave qe ke!
  Ata tmerr jane per dushmanin
  Kur sulen si rrufe!
  Ose ta marre kancelari
  Ta mbaje si nje barr ari
  Tok me te tjera barr

  Se une jam si zog i lire
  Dhe si ai kendoj
  Mbi kengen qe me del e delire
  Tjeter shperblim slakmoj!...
  Por ti, ne da, me shtjer sapak
  Nga vera jote kuq si gjak
  Ne kupe prej floriri!

  Dhe plaku kupen oi ne buze
  Dhe ndjeplot e zbrazi
  Dhe piu zjarr e flake e shpuze
  Me shpirtin afsh nga gazi!
  Ju pershendes dhe me kujtoni!
  Ju falenderoj dhe, po te doni
  Mbajeni mend, ju thashe!

  perktheu Robert Shvarc
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #31
  KUSHTIM

  Serish m`afrohi o hije luhatore,
  qe ne rini iu shfaqet syrit tim.
  A te perpiqem tash t`ju ndal perdore?
  Prap me qan zemra per ate vegim?
  Po grahni.Mire!Me fore urdhrore
  rreth meje cohi tymit n`agullim;
  dhe ma trondit si ne kerthi krahrorin
  fryma magjike qe ju ndricon korin.

  Pamje po sillni motesh te gezuar,
  fytyra te dhimbsura me cmallin syn;
  si nje perralle e vjeter gjysme e shuar,
  vjen dashuri e pare me miqsine.
  Pertrihet dhimbja,ngjallet gjeme e shkuar
  E jetes neper shteg plot labirinte
  dhe grish te miret,qe,pr`aq ore hareje
  te rrejtur fatit,vane para meje.

  Shpirtrat,q`u kam kenduar me se pari,
  kenget e reja s`do m`i degjojne dot;
  sa miq qe pata tash i mbulon varri,
  jehone e tyre ushton e mekur sot;
  turmes se huaj i ligjeroj se qari,
  edhe levdat`e saj me duket kot;
  dhe ata qe kenga gezoi me pare,
  ne rrojne,harbojne botes se perndare.

  Nje malle qe me ishte zvjerdhur me ze prape
  per shpirtrat qe po heshtin n`ameshim,
  piptime e kenges sime, si nga nj`arpe
  eljane,e shkretez endet pa caktim;
  me rrjedhin lot`t e drithma me ka kape,
  e rrepta zemer rreh me mallengjim:
  ate q`e kam e shoh si ne perralle,
  dhe c`ishte e zhdukur po me del e gjalle.  Perktheu Skender Luarasi

 12. #32
  KUSHTIMI

  Mengjezi erdh, dhe hapi i tij i lehte
  Ma ngriti gjumin qe me kish ne gji,
  Une ika malit nga kasoll` e qete,
  Duke u endur me nje shpirt te ri;
  Ma mbushte zemren me defrim e jete
  Lulja e vesuar gjithe njomeshti;
  Nje drite hareje befas niste e ndrinte
  Perterinte boten qe te me perterinte.


  Dhe si po ngjitesha nga lumi i delire
  Pluskonte larg nje mjegull pa pushim.
  Ajo me futi ne nje mugetire,
  Ma vrenjti rretheqark veshtrimin tim:
  S`do ta shijoja pamjen aq me hire,
  Ngaqe u mblodh nje muzg,nje turbullim;
  Pastaj prej resh u gjenda si i sulmuar,
  I vetem e mes territ i mbuluar.


  Menj`here dielli u duk te depertoje,
  Ne mjegull u nderpa nje qartesi,
  Ketej zu muzgu tatepjete te shkoje;
  Andej te ngjite pyll e lartesi.
  Si desh ky syri im qe ta veshtroje,
  Pas territ diellin, me me bukuri!
  Lufte e tejdukshme s`kishte perfunduar,
  Erdh nje shkelqim, dhe mbeta i verbuar.


  Nuk ta them emrin.Shumekush mbi toke
  Ta thote shpesh,te quan si te tij,
  Sikush per shenje ty te ka ne koke,
  Po drita jote i sjell veshtiresi.
  Ah, kur gaboja, kisha shume shoke,
  Sot qe te njoh, jetoj krejt ne vetmi;
  Se lumturine e ndiej vetem fare,
  S`ia shfaq asnjerit driten magjistare.


  Ajo po qeshte, e tha:--Tani kupton
  Pse ta zbulova aq pak kete pelhure!
  Sapo shikon qe rende me s`gabon,
  Sapo me s`je cunak ti, si moskurre,
  Dhe nuk permbush detyren posi burre!
  Sa shquhesh ti ngado per ndonje vlere?
  Kupto, jeto ne paqe me te tjere!  Me fal, bertita, s`kisha keqmendim;
  T`i hap se koti syte e mi perhere?
  Vullnet gazmor jeton ne gjakun tim,
  E njoh dhuraten tende plot me vlere!
  Te tjeret do t`i mbush me ate bekim;
  Me s`do ta fsheh talentin asnjehere!
  Kerkova rrugen aq me dashuri,
  Dhe mos t`ua them vellezerve t emi?


  Dhe siq po flisja,qenia e mrekulluar
  Me pa me zemer dhe me meshirim;
  Ne syte e saj sakaq pata lexuar
  Cfare kisha bere drejt e cfare gabim.
  Me qeshi, e ndjeva veten te sheruar,
  Per gaz te ri m`u ngrit mendimi im;
  Tani, pra, mundja, me besim pa ane,
  Ti qasesha, ta shihja me nga prane.


  Ajo e zgjati doren qe ta kape
  Te lehte si dhe pahun avullor;
  Dhe duk`e prekur fillmendafshten nape
  Kjo shkriu, u zhduk rrethimi mjegullor.
  E shtija syrin mbi lugine prape,
  Mund ta sodisja qiellin madheshtor;
  Asaj i derdhej cipa m`e kulluar
  Rreth shtatit t`hijshem duke valezuar.


  __ Te njoh, ta di cdo dobesi te kote,
  T`i di te mirat qe ti ke gjithenje,--
  Me tha keshtu, perjete e ndiej si thote,--
  Pra, merr c`te taksa prej qekuri: asgje
  Nuk i mungon te lumturit ne bote,
  Qe merr kete dhurate qe u perbe
  Me muzg mengjesi e diell qartesie :
  Prej se vertetes- cipe poezie.  Kur ti dhe miqte ndieni zagushi
  Ne mes te dites, hidheni ne ere!
  Sakaq ju mvesh me ledha nje freski,
  Nje afsh e duf prej lulesh plot me ere,
  Pushon t`ju shqetesoje dheu i zi,
  Si shtrat i bute behet varri i mjere,
  Qetohet vala e jetes se terbuar
  Dhe dita e nata ndritin pa pushuar.


  Pra, eni shoke, kur duke renduar
  Ngarkese e jetes shume ju mundon ,
  Kur udhen tuaj fati i mrekulluar
  Me lule e peme t`arta jua bekon,
  Drejt dites s`ardhme shkojme te bashkuar!
  Ajo ne jeten vjen na lumturon
  Dhe niperve, kur t`ikim pergjithmone,
  Iu befte gaz kjo dashuria jone!  Perktheu i madhi Lasgush Poradeci

 13. #33
  TE DAMUNIT


  Len qe syt` t`thone lamtumire
  Mbasi goja s`ka guxim!
  Ah, durimi asht i veshtire
  E un` prap sot thirrem trim.


  Ma e keqe kohe mos qofte!...
  Qe dhe goja m`asht e pite;
  Der e puthna asht e ftohte
  Dora yte asht e ngrite


  Sa perpara m`knaqte shqim
  Nji e puthun dhane me te shpejte!
  Sa n`mars vjollcat t`gjith` blerim
  Ne na ndezshin zemrat krejt!


  Por mbas tashit, si i mjere,
  Lule s`mbledhi ma per ty!
  Ndonse pra njitash asht vere,
  Vjeshte me duket mue nder sy!


  Perktheu Hil Mosi

 14. #34
  MBRETI I TULES


  Deri n`deke besnik ke s`thohet
  Ishte n`Tule `j padisha,
  Vdiq e dashtna mbas do kohet
  E`j got` arit shej i la.


  Sa at gote arit gja nuk donte
  E gjithmone me tene piu;
  Por ka j`lot per faqe i shkonte
  Gjith` sa here pinte fatziu.


  Kur pa vendin tue mbarue
  Njehe qytetet, e gjithcka
  Trashigimtarit i la shkrue,
  Por putirin nuk ia la.


  N`ndeje t`parve, n`buze te detit
  Gjith` parsin n`nji gost` e thrret;
  Ulet n`gost` e ka rreth vedit
  Mbledhun bashke parsin` e vet.


  E t`ksaj t`kandshmes jete deshirin
  Piu ma t`mbramin e lumnoj
  Pijsi plak, mandej putirin
  Nder val` t`detit e flakroj.


  Tuj u zhyt` e pa n`fund t`zallit,
  Tuj kercye nalt,tuj hupe me turr;
  E n`at cas i rane prej ballit
  Fikun syt` e s`piu ma kurr!


  E perktheu Ndre Mjeda

 15. #35
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Vallja e vdekjes

  Rojtari n mesnat vshtron
  varret aty posht prhapur;
  Hna gjithka e ndrion;
  Oborr i kishs si ditn - zbardhur.
  Kur, nj varr hapet dhe nj tjetr, dhe:
  ata dalin, nj grua ktu, nj burr atje,
  me qefint e bardh t zhgryer.

  Shtriqen, t drejtojn kokall e kosk,
  Vallzojn n rreth, rrotullohen,
  i varfr dhe i ri, i pasur dhe rrozg;
  qefint ndr koska ju ngatrrohen
  dhe meq s'ka m turp q ti mbaj,
  shkunden t gjith, dhe maj m maj
  qefint hidhen npr kodra.

  Krkllet kur ngrihet kokalla, krciri,
  me gjeste ata prpara n valle;
  trokllim dhe poter ka qimitiri
  si e rn drurve me ngadale.
  Rojtari nga e gjith kjo qesh;
  kur Tunduesi i poshtr i pshprit n vesh:
  Shko! dhe rrmbe nj qefin.

  E bn sa mendimi! shpejt dhe vrapon
  mbas ports s kishs mbyllur.
  Hna t ndrioj njlloj vazhdon,
  vallen q ata heqin pa u tutur.
  Por m n fund ky dhe ai humbet,
  nj vidhet, m pas nj vishet
  dhe vrap, gjendet nn lndin.

  Por nj, pengohet dhe zvarritet
  dhe bie dhe ngrihet varr m varr;
  asnj nga shokt aq keq s'vritet,
  kur ja, ai nuhat veshjen n ajr.
  Godet portn e qels q e zmbraps,
  stolisur dhe bekuar kjo qel me fat
  vezullon me kryqe metalike.

  I duhet qefini ndryshe s'e merr dheu,
  Pr tu menduar koh m nuk mbetet,
  Ndaj stolit gothike me forc mbrtheu
  nga e dala n t dal kacavirret.
  Po i sillet t shkretit rojtar, medet!
  Ngjitet nga nyja n nyje prpjet,
  si merimag, ndjeksi i tmerrshm.

  Rojtarin e shkund, rojtari meit,
  por ai knaqet q qefinin rifiton.
  Vjen fundi, ai prgjat u vrtit,
  Nj dhmb i hekurt e kafshon.
  Hna mbas resh i dha vetes lejkalim,
  Kmbana fuqishm dha nj kumbim
  dhe skeleti prdhe u shkrmoq.

 16. #36
  Shpejt dhe ngadale

  Mos u nxito, mos u vono !Duro
  Nje kryefjale shkruaj posi kjo
  Vare ne gjoks posi hajmali
  Ruaje ne diell dhe ne shi
  Me lule rotull teje mos u merr
  Dhe i pa trembur gjer ne varr e shpjerr

  Mos u nxito! Pa mend mos u vono!
  Kur shpirti sulet ti mos u vono
  Mejtohu mire udhen drejt e nis
  Dhe sul tutje me mish dhe me shpirt
  Ngadale! Kurre s'ndreet nje lajthim
  I bere pa hesap dhe pa peshim

  Mos u vono! Se tutje sulet jeta
  Kalo si trim guxo pa ardhur vdekja
  Nje pune bej te larte dhe te forte
  Te cilen koha kurre s'mund ta mposht
  Mbi dhene nam te mire ler perjete
  S'prish pune qe si shoket vdes dhe vete

  Mos u nxito! Mos u vono! Mejto
  Guret e fatit qetazi duro
  Detyren kij si prijes kryesisht
  Bej gjithnje te drejten burerisht
  Mos u nxito! Mos u vono! Pa fjale
  Zoti ne fund te nxjere faqebardhe
  Ndryshuar pr her t fundit nga Daemon : 04-07-2008 m 13:50

 17. #37
  Shkeputur nga "Fausti"

  Dogmatisti

  Mua nuk me permbajne dot
  dyshimi dhe kritika;
  dika do jete djalli, se -
  se ndryshe djaj s'do kishte.

  Idealisti

  Sot fantazia m'i sundon
  ne koke trute e mia;
  po qe se une bota jam,
  vertet sot jam i mendur.

  Realisti

  Te jesh vertet, eshte mynxyre;
  kjo po nis te me dhembe
  dhe per te paren here sot
  s'po qendroj dot ne kembe.

  Supernaturalisti

  Kenaqem q'erdha sot ketu,
  dhe me keta gezohem,
  se, duke pare qe ka djaj
  besoj qe ka dhe shpirtra.

  Skeptiku

  Pas flakes ecin per thesar
  pas porosise se djallit;
  po kam dyshim e nuk besoj,
  ja le ne dore fallit.

  Perktheu Skender Luarasi
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  Vjollca

  Ne nje lugine me blerim
  Kish celur plot freski n'agim
  Nje vjollce e urte, e drojtur
  Papritur na kalon atje
  Si flutur, nje bareshe e re
  Gjith' shend e gaz
  E kenge plot hare

  "Ah, sikur t'isha - vjollca tha, -
  Mes luleve m'e bukura
  Nje cast, nje cast te vetem
  Do me kepuste domosdo
  Ne gji do me shtrengonte ajo
  Nje cast, nje cast
  Te pakten, per nje cast!"

  Por shkon aty baresha e re
  Dhe neper bar as e ve re
  E shkel te shkreten vjollce
  "S'ka gje, - tha lulez' e pafaj-
  Te bukures meri s'i mbaj,
  Se ne po vdes
  Po vdes nga kemba e saj!"
  Sa e bukur !....
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 19. #39
  NJE DOGMATIK 1

  Per vete djallin e pranoj
  dhe jam krejt i vendosur
  gjersa ketu plot djaj shikoj
  nje zhgan qe s'ka te sosur

  NJE IDEALIST 2

  Kjo mendja sot me bind se kam
  krejt boten ne krahruar
  se te do gje dhe une jam
  pra, jam dhe i shkalluar

  NJE REALIST 3

  Realiteti po me vret
  me vjen qe mend te ahem
  Nen kembe dheu po me shket
  as vet'se di si mbahem

  NJE SUPERNATYRALIST 4

  Ketu mes djajsh e tok me ta
  kenaqem gjej endire
  se kjo vertet me bind se ka
  dhe shpirtra te mire

  NJE SKEPTIK 5

  Pas flakjeshiles me rrembim
  rend bota per thesare.
  Por po the ''djall'' ke thene ''dyshim''
  ndaj s'loz nga vendi fare

  1Perkrahes i dogmatizmit filozofik para Kantit.
  2Ketu mendohet se eshte paraqitur para se gjithash filozofi idealist gjerman FIHTE (1762-1814)
  3Perkrahes i empirizmit filozofik.
  4Perkrahes i ekzistences se botes mbishqisore. Mendohet filozofi gjerman JAKOBI (1743-1819)
  5Perktahes i skepticizmit filozofik qe kishte per figure filozofin anglez HJUM (1711-1776)

  Pjese nga FAUSTI, perkthim i shkelqyer nga Shpetim uka
  Ndryshuar pr her t fundit nga Daemon : 16-10-2010 m 18:14

 20. #40
  Zulejka

  'kuptim ka, mik, kjo frgllim,
  Mos sjell lindja lajm t mir?
  Krah i saj plot frshllime
  M freskon zemrn e nxir!

  Lot me pluhur e me flet,
  I ndjek ret bredharake,
  Shtyn drejt pjergulls prpjet
  Kaq shum kandra zhurmrake!

  Ia zbut diellit prvlimin,
  M freskon gushn e nxeht,
  Puth hardhin tek merr shtegtimin,
  Shfryn tek kodra, tek rrket!

  Dhe m sjell me fshfrim,
  Q nga miku kaq t fala,
  Pa u errur kodra mir
  Sjell t puthura t vala!

  Mund t ash ndr kaq rrafshira,
  Ndihmo miq e t munduar,
  Npr muret, tek rrpira,
  Pret djalosh i dashuruar!

  Ah, se lajmin kaq t shtrenjt,
  Ku freskohet dashuria,
  Ma flet goj e tij vet,
  Ma fal buza si qershia!

  Perktheu P. Jorgoni
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •