Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 58 prej 58
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  N kt faqe hasa disa pjes t shkputura nga Fausti i Sknder Luarasit q jan shtypur me gabime po t krahasohet me botimin e sakt t tij, Infbotues, 2004. Pr knaqsin e lexuesit po jap dy krahasime midis prkthimeve t Sknder Luarasit dhe t Shptim uks

  Sknder Luarasi:
  ARIELI (Kndon i prcjell prej harps eoliane)
  Kur me frfrima shiu
  I lag gonxhet n pranver,
  Kur ndr ara dhe ndr vreshta
  U fal njerzve buk e ver,
  Rendin shpejt ku ka nevoj;
  Elft e vegjl zemrgjer;
  Qoft i mir a qoft i keq
  Prdllejn do fatmjer.

  Shptim uka:
  Arieli kndon i shoqruar me harp eoliane
  Kur si shi pranvers lulet
  Zn vesojn fush e mal,
  Kur blerimi ngado ulet
  E gzim gjithkujt i fal
  Elft, shpirtrat e dlir,
  Rendin, ndihin do fatzi;
  Qoft i keq a qoft i mir,
  I ka pran kur se di.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Fausti n penat e prkthyesve Sknder Luarasi dhe Shptim uka

  Sknder Luarasi

  Kor’ i kandrave
  Pajtori yn i vjetr,
  mir se t hasim,
  T njohim ty mir,
  pr ty ndaj zukasim.
  Nj nga nj t qet
  me kujdes, na mbolle;
  t presin me mijra
  Sa n bot solle.
  Sado q t fshihen
  nn binishin horrat,
  ia tregojn bots
  Sipr palltos, morrat.

  Shptim uka:

  Kori i kandrave
  Pr ty brohorasim,
  t njohim ne sot.
  Buasim, zukasim:
  -Mirsardhe, imzot!
  N ambolle pa zhurm,
  Tek-tuk, nj nga nj,
  Sot vijm si turm,
  Sot nxjerrim aq z.
  Dhe, nse dinaku
  Fort veten e fsheh,
  Pa pik meraku
  Mbi qyrk ne na sheh.

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Johan W.Goethe : Faust Translated by: Skender Luarasi
  Johan V. Gte: Fausti Shqiproi nga origjinali: Skender Luarasi

  Kushtim

  Srish m’afrohi, hije luhatore,
  Q n rini iu shfaqt syrit tim.
  A t prpiqem tash t’ju ndal prdore?
  Prap m qan zemra pr at vegim?
  Po grahni! Mir! Me fore urdhrore
  Rreth meje ohi tymit n’agullim;
  Dhe ma trondit si n krthi krahrorin
  Fryma magjike q ju ndrion korin.

  Sillni fytyra motesh t gzuar,
  Hije t dhmshura me mallin syn;
  Si nj prrall e vjetr gjysm e shuar,
  Vjen dashuri e par me miqsin.
  Prtrihet dhimbja, ngjallet gjm e shkuar
  E jets npr shteg plot labirinte
  Dhe grish t mirt q, pr aq or hareje
  T rrejtur fatit, van para meje.

  Shpirtrat, q’u kam knduar m s pari,
  Kngt e ra s’po m’i dgjojn dot;
  Sa miq q pata tash i mbulon varri,
  Jehon e tyre ushton e mekur sot;
  Turms s huaj i ligjroj s qari,
  Edhe lvdat’ e saj m duket kot;
  Dhe sish q knga m’i gzoi m par,
  Nd rrojn, harbojn bots s prndar.

  Nj mall q e pata zvjerdhur m z prap
  Pr shpirtrat q po heshtin n’amshim,
  Piptim e kngs sime, si nga nj’arp
  Eljane, e shkretz endet pa caktim.
  M rrjedhin lot’ e drithma m ka kap,
  E rrepta zemr rreh me mallngjim:
  At q’e kam e shoh si n prrall,
  Dhe ’ishte e zhdukur po m del e gjall.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Xhorxh Gordon Bajron : ''Shtegtimi i ajld Haroldit''
  Shqiproi nga origjinali: Sknder Luarasi
  George G. Byron: Child Harold’s Pilgrimage
  Translated by: Skender Luarasi

  Tamburxhiu
  Tamburxhi! Tamburxhi! thirrja jote ushton;
  U ngjall trimave shpresn; pr luft na fton
  Gjith djemt' e malsis i thrret anmban
  Himariott, Ilirt, Suliott zeshkan,

  E kush sht aq trim sa Sulioti zeshkan,
  Me fustane t bardh e t zi tallagan?
  Ja le tufn shqiponjs e bishs e zbret
  Posht fushs me sulm si rrkeja n det.

  T bijt' e Himars q s'falin as mikun,
  Si mundet ta ln t gjall armikun?
  Si s'markan dot gjak me pushkat besnike,
  Ka shenj' m t bukur se zemra armike?

  Maqedhoni drgon bijt' e tij fitimtar
  Len gjahun n pyll n gjak pr t lar
  Mandilet e kuqe, t'i skuqin m shum
  N gjakun e lufts q rjedh posi lum.

  Kusart e Pargs i ka deti shok;
  I zn rob frngjt, i zbresin n tok,
  I shpien n burg, atje t kuptojn
  Se 'jan vargonjt' e sa rnd rndojn.

  T dobtit blejn, u duhen parat;
  Fitoj, do gzim q dua, me shpat;
  Prej s'ms rrmbej t bijn truphedhur,
  Mar nusen e re, me flokt e derdhur.

  E dua fytyrn e bukur si lule.
  Q shpirtin ma deh me kng e pekule,
  Pa silljani lirn prej ods s vet
  E kngs t'ia thot pr vdekjen e tet.

  Kujtoni Prevezn, n dor kur shtim,
  Armiqt vajtuan por ne brohorim;
  Shtpira q dogjm, e plak q ndam-
  Zengjint i therrm, t bukrat s'i ngam.

  Ne frikn s'e njohim, s'e njohim mshirn,
  Kto nuk i njeh kush lufton pr Vezirin;
  Q kur leu Profeti, s'ka par Gjysmhna
  Nj trim kaq t madh sa Ali Tepelena.

  I biri Myftari drejt Tuns po nget,
  Gjaurt leshverdh ta din 'i pret;
  Kur turren Delinjt mbi lumin me gjak,
  T gjall Moskovit i kthehen fort pak!

  Silihtar! zhveshe kordhn e t Parit ton;
  Tamburxhi, kushtrimi ne shpresn na shton;
  Ju male, q shihni si zbresin n zall,
  Ja kthehemi munds, ja nuk vim gjall.

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Xhorxh Gordon Bajron : ''Shtegtimi i ajld Haroldit'' Shqiproi nga origjinali: Sknder Luarasi
  George G. Byron: Child Harold’s Pilgrimage Translated by: Skender Luarasi


  Lamtumir, Atdheu im

  O lamtumir! Atdheu im
  Po zhduket dalngadal:
  Gjmon stuhia me trbim,
  ari grhet mbi val;
  Pas diellit q po flakron,
  Po nisemi t lir;
  Dhe ty, si atij q prndon,
  Atdhe, Natn e Mir!

  Kur nesr rishtaz ai diell
  Do lind me shklqim,
  Do prshndesim det e qiell
  Po jo atdhen tim,
  N vatrn time nuk ka zjarr,
  Npr avllit' e forta
  T kulls sime rritet bar,
  Im qen po leh te porta.

  "Ti pazh i vogl, pa m'u qas!
  Pse qan e po vajton?
  Mos t tremb deti me tallaz,
  A shqota t tmerron?
  Pa fshiji lott; anija jon
  E shpejt sht dhe e fort:
  Nuk ka skifter q fluturon
  M shpejt e m gazplot".

  "Le t kanosen er e det,
  Nuk trembem nga asnj shqot;
  Po, zoti ajld, mos u udit
  Q po m rrjedhin lot;
  Prej babs e prej nns ik,
  U ndava prej shtpis;
  Tani s'm mbetet asnj mik,
  Ve teje e prndis.

  T'im at' e pash q duron,
  Kur m bekoi me mall;
  Po nnn kush m'a ngushullon
  Gjer sa t kthehem gjall!"-
  "Pusho, pusho ti djal' i mir!
  T kan hije lott;
  Po t isha vet zemrdlir,
  Nuk do t'i mbaja dot.

  "M'u qas, m'u qas, ti trim besnik;
  Prse m qenke zverdhur?
  Mos trembesh nga nj frng armik,
  Apo nga det' i ndezur?" -
  "Sr ajld, nuk jam aq frikacak.
  As zverdhur jam prej frik;
  Po kur kujtova gruan larg
  M'u zbeh faqja besnike.

  Rron ime shoqe me tim bij
  N kull te kneta:
  Nd'e pyein 'u b babai,
  't'u thot nn-shkreta?" -
  "Pusho, trimi im, t mora vesh,
  Ta njoha brengn tnde;
  Por un zemrlehti qesh
  Q shkoj nga kta vnde".

  Kush u beson pshertimave
  T femrs q mbush syt?
  Ia than lott qepallave
  Ndonj dashnor i dyt.
  S'qaj pr gzimet q humbas,
  Rrezikun q m vjen;
  Po vetm qaj se nuk l pas
  Asnj q lotn' e vlen.

  N bot mbeta fill i mjer,
  N detin pa kufi;
  Prse t qaj pra pr t tjer-
  Pr mua s'qau njeri.
  Do t'angullij ndoshta sot
  Im qen gjer sa t gjej
  Ushqim nga ndonj tjetr zot;
  N' u kthefsha do m shqej.

  Pra, merm, o lundr, dhe vrapo
  N detin plot buim;
  Dhe shpjerm n do vend q do,
  Ve jo n vendin tim!
  T falem det i kaltr' i zi!
  Dhe kur t shkel i lir
  N dh, t falem, shkretti!
  Atdhe, Natn e Mir!

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Xhorxh Gordon Bajron : ''Shtegtimi i ajld Haroldit'' Shqiproi nga origjinali: Sknder Luarasi
  George G. Byron: Child Harold’s Pilgrimage Translated by: Skender Luarasi

  Inez

  Mos qesh me mua; nga mrzia,
  Medet! as kurr s'do qesh dot:
  Po mos e dhnt perndia
  Q ti t qash, e ndoshta kot,

  M pyet se 'hidhrim i fsheht
  Po ma bren zemrn n rini?
  Dhe don ta dish edhe ti vet
  Nj helm, q s'e shron as ti?

  Nuk sht urrejtj' a dashuri
  As nder i humbur, i lakmuar,
  Q m largon me neveri
  Nga sa kam patur m t muar.

  Mrzia sht, q buron
  nga sa dgjoj, shikoj e has;
  As Bukuria s'm gzon,
  As syt' e tu s'm japin gaz.

  sht helmi nxits i shtegtarit,
  Q'Ebreun shetits e mundonte,
  Q nuk krkon asgj ve varrit,
  Por as pr lodhje s'do shpresonte.

  M zbon prej vehtes pikllimi!
  Dhe gjer n fund t dheut m ndjek
  Demoni im i keq, Mendimi-
  Si bastra q t lashtat djeg.

  T tjert bredhin n dfrime,
  Knaqen nga sa flaka vet;
  O, pror rrofshin n'ndrrime
  Dhe mos u zgjofshin nga ajo jet!

  Harboj me nmn e Kujtimit,
  Gjersa me vdekjen do t ndesh;
  Po kam nj peng prej ngushllimit-
  M e keqja 'sht, e mora vesh.

  M e keqja 'sht?- O ki mshir,
  E mos krko ta dish; po qesh-
  E mos ia shih njeriut zemrn
  Se brenda ferrin do t'i gjesh.

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Shandor Petf
  Ti nuk do t’ishe

  Ti nuk do t’ishe i aft as pr aki,
  Atdheu im i dashur ,Hungari.
  N nj’an mishin do ta kishe djegur,
  N tjetrn do ta lije t papjekur.

  Kurse ktu t lumturit banojn
  Q mnd u ahet barku nga teprija,
  N tjetr vend t varfrit lngojn
  Dhe s’kan ve t vdesin nga urija.

  Shqiproi: Skender Luarasi

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Shandor Petf
  Moj tok

  Moj tok ,’paske ngrn’ashtu?
  ’po ndjen aq et t madh n bark?
  Prse po pin, moj, kaq shum lot-
  Dhe kaq shum gjak

  Shqiproi: Skender Luarasi

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Uollt Uitman, Fije Bari (Walt Whitman: Leaves of Grass)
  Shqiproi nga origjinali: Sknder Luarasi (Translated by: Skender Luarasi)

  SIKUR T MATESHA DOT

  Sikur t matesha dot me fuqin e bardve t mdhenj,
  T skalitja tiparet e bukur e madhshtor,
  T thrrisja n duel Omerin me gjith luftrat e lufttart -
  Akilin, Ajaksin, Hektorin,
  T vizatoja si Shekspiri Hamletin, Lirin, Otellon t mbrthyer
  n prangat e vuajtjes tronditse,
  Ose si Alfred Tenisoni t kndoja bukuroshet leshverdha,
  Po t zotroja mjeshtrin e vargut
  Dhe ritmin e prsosur - mblsin e kngtarve -
  T gjitha kto s bashku, o det, un do t’i falja me gzim,
  Po t doje ti t m kumtoje lkundjen e njz vale, nj teke
  t saj vetm,
  Ose t’a frynte vala vargun tim me frymn e saj t njom,
  Duke i dhn vjershs aromn detare.

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  378
  Johan W.Goethe : Faust Translated by: Skender Luarasi
  Johan V. Gte: Fausti Shqiproi nga origjinali: Skender Luarasi

  KNGA E PLESHTIT

  Dikur nj mbret jetonte

  Q kish nj goxha plesht;

  T birin sa e donte,

  Dhe pleshtin aq e desht.

  Prestarit i dha urdhr

  T’i bnte n jelek,

  Ta vishte pleshtin bukur

  Me setr’e benevrek.  Dhe pleshti bukur veshur,

  Me kadife e kaftan,

  Me jetullat i ngjeshur,

  N gjoks var nj nishan.

  Na u b kryeministr,

  Vllezr e motra ftoi;

  Gjith erdhn varg e vistr,

  N’ofiq t lart’i oi.  Mbretresha dhe princeshat,

  Zotrinjt politikan

  Pickoheshin nga pleshtat -

  T’i vrasin, frik kan!

  Kruheshin, po s’i kapnin,

  S’u bnin dot asgj.

  Por ne me vrap e vrasim,

  Kur na pickon ndonj.

 11. #51

  Johan Volfgang Gte

  Shqiproi: Lasgush Poradeci

  VJOLLCA

  N nj lugin me blerim
  Kish elur plot freski n'agim
  Nj vjollc e urt, e drojtur
  Papritur na kalon atje
  Si flutur, nj baresh e re
  Gjith' shend e gaz
  E kng plot hare

  "Ah, sikur t'isha - vjollca tha, -
  Mes luleve m'e bukura
  Nj ast, nj ast t vetm
  Do m kpuste domosdo
  N gji do m shtrngonte ajo
  Nj ast, nj ast
  T paktn, pr nj ast!"

  Por shkon aty baresha e re
  Dhe npr bar as e v re
  E shkel t shkretn vjollce
  "S'ka gj, - tha lulez' e pafaj-
  T bukurs meri s'i mbaj,
  Se n po vdes
  Po vdes nga kmba e saj!"

  T ZGJEDHURS

  Dora dorn, buza buzn,
  Vajz e dashur, mbam bes!
  Lamtumir! Ndaj shkmbinjve
  Dashurori shkon me shpres,
  Po n prekt pas fortuns
  Skeln qe shikon ndr sy,
  Perndit e ndshkofshin,
  N shijoft gj pa ty.

  Kush guxon, po ka fituar,
  Gjysma do t thot fundi!
  Yjet un i kam si diell,
  Ve frikaci ssheh gjkundi.
  Sikur tisha pran teje,
  Do t ndieja shqetsim;
  Po kjo largsi e madhe
  Ve pr ty m jep guxim.

  E kam gjetur dhe luginn,
  Ku s bashku do shtegtojm;
  Lumthin ne mbrmher,
  Se si shket do ta shikojm.
  Kta plepa mbi livadhe.
  Kta lisa n blerim!
  Ah! pas tyre do t gjenim
  Nj kasolle pr strehim.

  SI I VDEKUR


  Vajtoni, vajza, Amorin prmbi varr
  Se prej asgjje vdiq ktu papritur
  N vdiq vrtet, s'e them dot me karar
  Se ngjallet shpesh pa pritur e pa ditur

 12. #52
  Nga Gte m plqen "Fausti" dhe poema "Pormetheus", se kuptohet ve kto kam lexuar
  Mitin q ekzistonte rreth Doktor Faustit, Gte ka mjeshtrin ta sjell n nj tjetr trajt, n at t nj kryevepre t vrtet t letrsis botrore, ku mbi t gjitha ai paraqet n veprn e tij edhe vet bindjet e tij, besimin e tij, njohurit e tij sidomos mbi lashtsin dhe alkimin, nisur edhe nga rrethi i ngusht n t cilin bnte pjes edhe vet i madhi Gte. Sado e bukur si vepr, t arrish ta kuptosh si duhet, krkon q lexuesi t jet sado pak i familjarizuar me ezoterizmin, alikimin, simbolikn, mitet dhe lashtsin. Madje cek edhe krijimin e nj njeriut t vockl q e quan homunculus, t krijuar n laboratorin e Faustit nga nxnsi i tij Vagneri, q m pas ky njeriuthi rezulton t jet herm'afrodit dhe krkohet q t'i jepet forma e duhur prfundimtare. (t apasionurit e ktyre teorive me siguri do thonin tani: ah ky Gte ) Dmth, s'mjafton ta lexosh vetm nj her, po ku ta gjesh vullnetin ta lexosh m shum se kaq.
  Ajo q m trheq gjithashtu tek "Fausti", sht edhe fakti q e paraqet Mefistofelin me shum humor (t paktn kshtu m duket mua); nj gj s'mund t'ia mohosh djallit – q ka humor shum t holl dhe s'sht i mrzitshm, prkundrazi shum argtues, prvese tundues.

  Tragjedia, sigurisht hapet me bastin (Prolog n Qiell) q vn Zoti me djallin dhe, konkretisht mbi Faustin ton, mgjs Mefistofeli n fillim s'e ka me shum qejf q i przgjedhuri i objektit t bastit t jet Fausti, duke qen se i duket nj plak i mrzitshm dhe s'i ngjall at knaqsi q ka kur ka t bj me t rinj. Ka edhe shije dreqi.

  Fausti q i ka kushtuar gjith jetn e tij dijes, ndihet i lodhur nga e gjitha kjo, madje pikllimi i tij shtohet m shum nga idea q e mundon prej kohsh: njohja e Shpirtit t Gjithsis, t cilit n astin kur arrin t'i 'afrohet' ksaj t vrtet, Fausti i drejtohet me fjalt se ky shpirt sht identik me at vet dhe, pr kt arsye Shpirti i Gjithsis i 'largohet'. Si duket s'do i ket plqyer arroganca e Faustit, arroganc q e kemi t gjith ne toksort n fakt. Por, ai akoma ushqen ndrrn e tij drejt ksaj t panjohure q, e mundon: "Po bie mbrmja, Dielli perndoi, gjetiu shkon e zgjon nj tjetr jet. Ah, si s'kam flatra lart t fluturoj, pas tij t rend, pas tij prjet!"

  Fausti edhe pse e urren Mefistofelin, pranon t bj pakt me t pr hir t knaqsive t jets, argtimeve t shumta, rinis etj etj.. q i kishte ln pas dore duke qen se kishte qen i prkushtuar m shum rreth dijeve dhe laboratorit t tij prej alkimisti, q si thuhet n vepr nga nj dialog i vet Faustit, e kishte t trashguar nga babai.

  Gjss, si duket Fausti at boshllk q ndiente nga moszbulimi i asaj t vrtet q krkonte, ngushllohet ta mbush tani me qejfet e shfrenuara toksore. Dashurohet me Margaritn, pr t ciln n fillim krkon ndihmn e Mefistofelit, por ky i fundit shprehet se ndaj disa gjrave djalli sht i pafuqishm, sidomos ndaj nj krijese t pastr si Margarita. Por Fausti arrin ta bj pr vete, dashuri kjo q do rezultoj fatale pr Margaritn, e cila do dnohet padrejtsisht jo vetm nga gjyqi q i bhet, por mbi t gjitha nga shoqria e asaj kohe pr faktin se ajo iu dha Faustit, gj e cila pr at shoqri paragjykuese dhe injorante, ishte nderim, madje edhe pr t vllan e vet Margarits. Fausti i paraqet n vepr si shpirtrat e kqinj.

  Vlen t prmendt q Fausti, arrin t'i jap nj mundsi Margarits t shptoj nga dnimi duke u arratisur me t, por ajo nuk pranon pr shkak se nuk do q t ndihmohet nga Mefistofeli. Pr kt arsye ajo pranon vdekjen para ndihms s djallit, prandaj edhe shpton. (Mefistofeli shprehet n at ast: U dnua. Nj Z nga Qielli: "u shptua!") N fund, do jet Margarita q do shptoj shpirtin e Faustit, duke qen se Gte i referohet si lutja e disa pendestareve, q l t nnkuptohet pr Margaritn. Pra n nj far mnyre, me an t saj, e ngre lart dashurin e pastr q prfaqsohet me Margaritn, si shptimtare t Faustit, n krahasim me lidhjen q do bje m pas Fausti me Helenn e Trojs s bashku dhe me birin e tyre Euforioni (jo m kot Gte i v kt emr), duke i trajtuar si gzime t rreme.
  Fausti vdes i penduar dhe para se t vdes, n fjalt e tij dallohet gjith pendesa e tij dhe qllimi lart q mbarte n zemrn e tij.
  “Ksaj ideje krejt i jam kushtuar
  M e larta dije sht kjo
  Liri e jet ka pr t fituar
  Kush do dit punon pr to.
  Kshtu gjith n rrezet si n lak
  T shkoj jetn do i ri e plak
  Ta shihja ah, kt mori
  T rroja mes t lirsjh n liri.
  Ather do thosh kjo zemra ime
  Pa ndalu ast t t shijoj!
  S’do humb kurr vepr e gjurms sime
  N jet t jetve sa t rroj
  E parandjen kaq lumturi ky shpirti im
  Dhe prjeton gzimin m sublim”


  M plqen ndrthurja q Gte zgjedh pr t prshkruar personazhin e Faustit, duke qen se miti i tij n at koh trajtohej n dy kahe krejt t kundrta, ekstreme: pikpamja q paraqiste kisha t njeriut q bri pakt me djallin dhe, kahu tjetr q doktor Fausti shihej si nj njeri i mir q bnte bamirsira ndaj njerzve, shronte do smundje, vinte n shrbim t tjerve dijet e tij etj etj... Gte zgjedh ta paraqes mes dy kaheve t tilla, duke na dhn nj barazpesh t karakterit t tij, pra si nj njeri i cili gabon si do toksor n fund t fundit, duke u trhequr mes qejfeve, tundimeve, egoizmit etj etj dhe t nj njeriu i cili, ka ndrgjegje q e bn t kuptoj gabimet q bn dhe si njeri i dhn pas dijes, sht i dhn edhe pas puns, dhe nga kjo pun e tij prfitojn edhe njerzit prreth... sa sht i dobt nga tundimet, aq sht edhe i fort nga qllimet e larta n jet...

  Pr t mos u zgjatur shum, duke qen se do njeri e sheh nj vepr nga pikpamja vetjake, po paraqes fragmentet m t paraplqyera t mia nga kryevepra "Fausti":

  *Prolog n Qiell*

  Rafaeli
  Posi dikur kumbon ky Diell
  Mes sferash q kndojn n kor
  Dhe rrethin kryen lart n Qiell
  Me vrap t shpejt, rrufesor.
  Nga pamja e Tij ngjjt forcohen
  Po thelbi mbetet nj mister
  Vepra e Zotit n s’kuptohen
  T larta mbeten si ngaher


  Gabrieli
  Me nj vrtik q nuk rrfehet
  Viganja Tok vjen prreth
  Drit’ e parajss se ’kmbhet
  Me natn pus q t rrqeth.

  Prqark gumoresh, ndr humbella
  Prplaset deti shkum’ e val’
  Gumor’ e det i rrmben shtjella
  Kjo shtjell e sferave q s’ndal

  Mihaeli
  Vrsulen shqotat nga stereja
  Ne det nga deti ne stere
  Dhe ja prej shqotash lind e reja
  Ndryshimet vijn si rrke

  Shklqen si zjarr i flakruar
  Porsi rrufeja bje diku
  Ve s’ka si paqja e bekuar
  O Zot pr lajmsit e tu


  T Tre

  T shohin ngjjt e forcohen
  Po thelbi yt mbetet mister
  Veprat e tua lartsohen
  Me madhshti si prngaher’


  Mefistofeli
  Meq imzot srishmi po t shoh
  Tek do t dish si ven punt tona
  ....
  Nuk di t flas pr diej e sfera
  Ve njerzit shoh mes vuajtjesh parera
  Ky zot i vogl i bots s’ka ndryshim
  Dhe i uditshm mbetet krejt si n fillim
  Dika m mir do t rronte
  Sikur prej teje dritn e shenjt t mos gzonte
  Se prej arsyes pat nj gj
  Nj bish prmbi bish nga u b


  Zoti
  Po tjetr gj, nuk ke ’t thuash?
  Mos ve t meta di t shquash?
  T drejt s’gjen mbi dhe asnj veprim?

  Mefistofeli
  Nuk gjej, imzot!
  Kudo shoh zi dhe mjerim
  Aq fort nga brenga e njerzis u lnduash
  Sa zemr s’kam edhe po t duash
  .....

  Zoti (tek i drejtohet Mefistofelit pr Faustin)
  Vrtet disi i turbullt sht ai
  Por shpejt fal meje syt do t’i hap
  Bleron fidani?
  do kopashtar di se lule edhe fryte do t jap

  Mefistofeli
  E v me bast q humbisni prap.
  Ve leja juaj m mjafton
  dhe shtegun tim ai do e kap

  Zoti
  Sa koh mbi dhe’ ai jeton
  E shtjen n ngasje mkatare
  Se kush krkon edhe gabon
  ..... ..... ......

  E dhn leja ty t qoft
  Nga udh e par at shpirt hiq
  Dinakria n t shkoft
  N udhn tnde e trhiq.
  Pr turpin tnd ve do msosh dika
  I miri, pavarsisht nga turbullimi
  Ndrgjegjen e s mirs prap e ka
  .....

  Na dil srish ktej lum miku
  Se zt s’i kam aspak tipat si ti
  Midis mohuesve ironiku
  sht shpirti q m sjell m pak bezdi
  Afsh i veprimit te njeriu lehtas zhduket
  Ve prehje do ai e mund aspak
  Prandaj i jap edhe djallin si ortak
  Q gjith e cyt e shtyn s’e l t struket

  Ndrkaq ju bijt e mi t dlir
  Shijoni bukurin e pavdir
  Krejt Gjithsin q ndrron prjetsisht
  Ju rrokeni n zemr t gzueshme
  Dhe do shajni q dridhet, bredh lirisht
  Fiksojeni n’mendime t qndrueshme

  (vazhdon....)

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Porsa puthe dje
  nje vajze te dlire
  Ze puth sot nje tjeter
  me shume e me mire.
  *****
  Mos hyre , mos
  Se brenda te pret
  Te hysh si vajze
  Por vajze s'te percjell.
  Keto mu kujtuan nga Fausti magjik
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 14. #54
  Tani, t them t drejtn (se s'po m rrihej pa e thn ) tri poema t Gte kushtuar "Vllazris": The Mason Lodge, A Symbol dhe Song of Fellowship, t rrqethin mishin.

  *
  Przgjedhur nga "Fausti":

  Nat

  Fausti: (sodit shenjn)

  udi si lidhen sendet tok
  Si ndrveprojn shok me shok
  Si ngrihet, zbret do bukuri natyrore
  E si kmbhen midis tyre!
  Flatrim me hirin e bekimit
  Prqark i bie rruzullimit
  Mes harmonis, bashkveprimit

  ***

  Fausti:
  Sarrin asgj kur ske kurrfare ndjenje
  Kur gj nga shpirti st buron
  Vagneri:
  Mesa mundim fiton njeriu mjetet
  Dhe drejt burimit rrugn ngjit
  Kur befas vdekja vjen dhe e kosit
  E midis udhs ai mbetet
  .... ..... .....

  Vagneri:
  M fal por mua fort ma ka nda
  N frymn e do kohe t hyj brenda
  T di mendim t vjetrit kishin fillimisht
  Sa lart, pastaj u ngritm ne, sa madhrisht
  Fausti:
  Lart gjer te yjet, posi jo!
  Nj libr me shtat vula me beso
  Ja pra, se ishte koh e shkuar
  .... .... ....
  Dika vrtet kush diti ai qyq
  Q kishte n thelb t shpirtit nuk e fshehu
  Por litrsisht n sy t bots krejt e shprehu
  Mbi turr drush mbaroi a mbi kryq  ..... ..... ......

  Fausti (vetm):
  Natyra mbetet nj mister
  Dhe velin askurrkush smund tia ngrej
  Me mekanizma e leva
  dot sia nxjerr at sekret q ajo sdo ta rrfej
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 13-11-2012 m 00:52

 15. #55
  *Jasht Ports s Qytetit

  Fausti (drejtuar fshatarve q po e nderonin):
  Nder Atij lart q na ndihmon
  Dhe t ndihmojm na mson


  *
  Fausti (drejtuar Vagnerit):
  Im at nj fisnik i humbur ishte pr Natyrn
  Pr t shenjtt rruzuj, sfera
  Kish nj pasion t pastr si ngahera
  E nj mendim t vetin kish.
  N nj kuzhin se prziente
  tok me rishtart derdhte mund
  shkrinte t kundrtat elemente
  sipas recetash t pafund
  .... .... ....
  Lum kush ende me shpres rron
  Se nga ky det gabimesh do tshptoj!
  Pr ka nuk dim etja na mundon
  Pr dim skemi m nevoj.
  Po bie mbrmja, dielli perndoi
  Gjetiu shkon e zgjon nj tjetr jet
  Ah, si skam flatra lart t fluturoj
  Pas tij t rend, pas tij prjet!
  .... .... ....
  Nj hov ti vetm njeh, at shpirtror
  Uro q tjetri mos tt futet!
  I kam dy shpirtra, ah n krahror
  Secili rreh nga shoku t shkputet
  I ndezur nga pasioni dashuror pas bots
  Njri keqas sht ngjitur
  Nga balta tjetri ngrihet madhshtor
  Shtegton tek etrit e ndritur.
  Oh, shpirtra najr nse ka
  Q neter si zotr vin e ven
  Prej resh tarta le t zbresin pra
  E drejt n jete tre le t m shpjen!
  Se nj mantel do doja fluturak
  T ikja tej e prtej detit
  E me asgj le t ish mantel i mbretit
  Sdo e shkmbeja sadopak!  *Dhoma e Studimit
  Fausti:
  U mekn ndjenjat e kqia,
  u ftoh do zjarr, do vrull pr bind
  Rilind pr njerzit dashuria,
  pr Zotin ndenja na rilind
  .... .... ....
  Kur kthin e ngusht z t ndrij
  Kur llamba mbl z shklqen
  N shpirt na ndizet nj shkndij
  N shpirtin q n vetveten gjen.
  Arsyeja nis srish t flas
  Srishmi shpresa muguj nxjerr
  Nj etje, etje e pamas
  Pr gurn e jets, ah, na merr  Sbn q zri i egrsirs, t prdhos sadopak melodin...


  sht shkruar: N fillim ka qen fjala!
  Pse vall svazhdoj, prse u ndala?
  Pr fjaln kaq vlersim nuk ka si shprehet
  Pra, ndryshe duhet t prkthehet
  N rast se shpirti drit hedh mbi ne
  sht shkruar: N fillim mendimi qe
  Qndro dhe ca tek varg i par
  Kur shkruan, shum shpejt nuk duhet ngar
  Mendimi paska br do krijim?
  Jo, duhet: Forca ishte n fillim
  Tek shkruaj kto fjal pa shkputje
  Dika m shtyn t shkoj edhe m tutje
  Ja shpirti flet! M vjen n aste mendimi
  dhe shkruaj: N fillim ishte veprimi!  Mefistofeli:
  Prmo ka m sublime do njeri
  Prmo arsye, dituri
  Mso hilera e magjira
  Nga shpirt i regjur n derdhira
  Dhe skllavi im do jesh gjithmon.
  Fati, atij nj shpirt i ka dhuruar
  Q me rrmbim gjithnj prpara shkon
  Nj rend me hov t pafrenuar

  Q asnj qejf toksor sshijon.
  Prmes nj jete t harbuar
  Mes kotsisht do ta zvarris
  Do prplitet i pashtruar
  Gjersa kjo pre e pangopsis
  Pr heje, pije, ka pr tu munduar
  E kot do lutet etjen q tia sos.

 16. #56
  *Mbrmje

  Margarita:

  N Tule motit rronte
  Nj mbret besnik sa s’ka
  Kur vdiq ajo q donte
  Nj kup’ t’art i la


  Mbi t asgj nuk vinte
  Me tjetr s’pinte dot
  Sa her’ n buz’ e shpiente
  I dilte nj pik lot


  Kur mbrriti buz varrit
  Qytet e pasuri
  Ia la trashgimtarit
  Por kupn kurrsesi


  N gost mbretrore
  U ul me miqt’ e vet
  N salln strgjyshore
  N kulln prmbi det


  Dhe piu aty plaku
  Prej jets t’fundmin gaz
  T shtrenjtn kup e flaku
  Pastaj posht n tallaz


  Tek binte e vshtroi
  Tek zhdukej prgjithnj
  Dhe syt perndoi
  E s’piu kurr m.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 13-11-2012 m 01:12

 17. #57
  *Nj vend i hijshm

  Kori:
  Koha rrjedh e merr me vete
  Tret do dhembje, do hare.
  Mos iu druaj ksaj jete
  Ki besim te dit’ e re
  ....
  Mbush pra zemrn me dshir
  Ja agimi u prflak
  Mos qndro akoma shtrir
  Shkunde gjumin, tej e flak!
  S’ke pse rri shpirtprplitur
  Turma druan e ngurron
  Bn do gj nj mendjendritur
  Q mendon, kupton, vepron
  *Pallat Perandorak

  Kancelari:
  Po fundja ’vlen njeriu shembullor
  I menur, zemrmir, puntor;
  Kur dergjet i smur nj shtet i tr
  Dhe t kqijat vijn sr-sr?
  Nga ky pallat krejt vendin kush e sheh
  N ndrr-makth vetveten e pandeh:
  Kudo vetm shmtira pjell shmtia
  Kudo sundon e ligjshme padrejtsia
  E zez duket bota, gjithsia...
  .....
  Proeset s’kan t mbaruar
  Gjyqtari fryhet n kolltuk
  Ndrkaq rebelt e pashtruar,
  asgj s’i ndal, asgj s’i zhduk.
  Me miq e shok siguruar
  Rron e gzohet do kriminel
  Ndrsa njeriu i vetmuar
  Ndonse pa faj, fajtor del.
  Kshtu z bota shkatrrohet
  Dhe shkon me hak keq e m keq
  E s’mund parimi t lartohet
  Q drejt t mirs na udhheq.
  Kshtu i ndershmi
  m n fund prkulet para ryshfetarit
  kshtu gjyqtari kur s’mund
  bhet ortak i zuzarit.
  E nxiva ca kt e di
  Por punt jan edhe m zi.  *Sall Madhshtore
  Parkat (Hyjneshat q thurnin fillin e jets s do njeriu dhe m n fund e prisnin at)

  Zakezi:
  Ndrsa mua si m’e zgjuar
  M takon n kt mes
  Ta dredh boshtin pa pushuar
  Gjith’ me rregull e me kujdes.
  Mijra fije vijn, mblidhen
  T ndrthuren t sprdridhen
  a t shmangen s’i lejoj.
  S’mund t rri nj hop e mpit
  Kjo pr botn do ish tmerr.
  Mbledh do ast e mbledh do dit
  Lmshin Endsi e merr.  *Park

  Fausti:
  “......Shpirtrat, q n thellsi vshtrojn
  Tek e pafundmja, pafundsisht besojn”
  *Galeri e errt

  Fausti:
  E shoh avazin e vjetr po vazhdon
  S’t ngjall besim, s’t l fije shpres.
  Je at’i do dyshimi, do penges
  Pr do shrbim t ri shprblim krkon.
  Nj fjal pra, dhe puna shpejt merr fund
  N da ta sjellsh, shpejt nj fjal thuaj.

  Mefistofeli:
  Pagant rrojn n tjetr ferr
  Dhe jan p mua krejt t huaj.
  Por ka nj mjet!

  Fausti:
  Nj mjet? Fol pa vones!

  Mefistofeli:
  Pa zemr ta bj kt zbules:
  Ca perndesha rrojn plot krenari
  Jasht’ kohe, jasht’ do vendi n vetmi
  Dhe s’flet pr to aq leht asnjeri.
  U thon Nna!
  (shnim: Nna- ruajtset e thelbeve t pandryshueshme e t prjetshme, nga zn fill krijesat e veanta)

  Fausti (rrqethet):
  Te Nnat? ’ka ky emr q m tund
  Q as si tingull ta dgjoj nuk mund?


  Mefistofeli:
  Shpirtngusht qenke gjersa s’duron dot
  Ve fjal t dgjuara nga mot.
  Tani q me udirat ke prvoj
  Nj fjal s’ka pse kaq t’t turbulloj

  Fausti:
  T rri i ftoht? Jo, kjo nuk m shkon.
  Njeriu s’vlen asgj pa emocion
  Ne ndofta shtrenjt e blejm ndjesin
  Por kush e ka, ka mbar Gjithsin.
  *Salla e Kalorsve

  Fausti:
  Tani m ndihni Nna, ju Hyjni
  Q rroni n shkreti t pakufi por jo fillikat:
  Rreth jush ndonse pa jet
  Figurat sheh t jets s vrtet.
  Sheh ’kish dikur plot drit e shklqim
  Tek lyp srish t rroj n amshim...
  ...
  Dhe ju veoni ndani do krijes
  Nj pjes dits, nats tjetrn pjes.
  T parat rrjedh’ e jets i mbshtjell
  T dytat magjistari trim i ndjell
  Dhe plot besim i shfaq kujt ka dshir
  udin m lart, m t dlir.
  *Varrim

  Kori i gjjve:
  Lule t’bekuara
  Flak t gzuara
  Dashuri japin,
  Gzim prhapin
  Zemra si do
  Fjal e vrtet
  N qiell t qet
  Sjell pr do jet
  Dit kudo.
  ....
  Kush ve dhunn mon
  Qiellin dot s’e shpreson
  Dhe ve t hyj mund
  Kush dashuron.


  *Gryk Mali

  Pater Seraphicus:
  Po ju pret nj rreth m i lart
  Do zhvilloheni aty
  Si zhvillohet fare qart
  Kush vet Zotin sheh me sy
  Ky ushqim m i muar
  Q gjen shpirti n ajri
  Dashuria e amshuar
  Q t on n lumturi  Chorus Mysticus:
  E paqndrueshmja
  sht’ shmblltyr
  E paprftueshmja ktu merr fytyr
  E patreguara ktu gjallon
  Femr-amshuara na lartson!

 18. #58

  Pr: Johan Volfgang Gte

  Shpresa

  Gjithnj bni paprtuar
  Me gzim punn, o duar!
  Lodhje s'ndiej e s'ndiej t plakur
  Se nuk sht ndrr e zbrazur.
  Kto pem e deg hardhie
  Do t japin frut e hije!
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •