Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 97
 1. #1

  Cikli i Kreshnikeve

  Cikli i kreshnikeve ose kenget epike per aget e Jutbines . Ky cikel eshte me i gjeri qe kemi ne legjenden shqipe. Paraqitet mjaft i plote dhe me nje larmi te madhe. Kryesisht kendohet ne veri. Ne kete cikel tregohen bemat e Gjeto Basho Mujit, heroi kryesor, te vellait te tij , Halilit dhe te tridhjete ageve. Keta veprojne ne Jutbine, krahine e papercaktuar mire. Pershkrimi i personazheve eshte i mbinatyrshem; ata flasin me oret, ata luftojne me mazdrake (topuz), gjaku i tyre derdhet si lume, i kane mustaqet nga nje pash, e hedhin topuzin me aq force sa ngrihet pluhur nente pash lart etj. Heronjte e ketyre legjendave jane te shumte, por kryesore jane Muji e Halili.


  Fuqia e Mujit

  Lum e lum per tlumin Zot,
  Nujem kane e Zoti na ka dhane!
  Kurr ishkane Muja djale i ri,
  Ma kish cue baba nrroge tu njizotni;
  Coban lopesh zotnija e ka ba,
  Per gjith dite bjeshket Muja tui kerkue;
  Per gjith dite nder gurra tu u freskue,
  Per gjith dite nder mriza tuj pushue
  Rruge as shtek pa njofte nuk ka lane
  Mi con lopet gjithhere ku sin kane
  I nate lopet cobanit i paskan hupe
  E tu shpija nuka mujte me dredhe
  Buze nji shkambit mu ndale asht ngushtue
  Asht ule djali aty per me fjete
  Paj dy djepa aty kin qillue;
  E kan marre brimen e tuj kjajte
  Masht avite Muja me i shikjue
  Po i pajton tuj i pekunde
  E tdy djepat ika vun ne gjume
  Bardhe si drita dy Zana atehere kane ardhe
  -Ty, qysh te thone Mujon e kan pvete-
  Zo! cte ka pru nket vend e shka tka trete!-
  Muja atehere shka u ka thane
  Rrogtar lopesh un kam qillue
  Per gjith dite kto bjeshke i kam kerkue
  Mue rreziku sot ka ardhe me me ndeshe
  Mkan hupe lopet, e askund skam mujte me i gjete
  Ktu mxu nata e u ngja per me fjete
  Smylla sy prej vajit, qi kam ndie
  Ishin kane tuj kajte keta dy fmi
  Kurrkund carje fmia numkan lane
  Mu kan dhimte e jam hudhe me i pajtue
  I pajtova e sa grima ngjume i kam vdue
  Po Zo! shka jeni me gjithe ket drite?-
  -Zana jemi, Mujo, tuj shetite,
  -Tuj u sjelle na njerzvet me u ndihmue,
  Ti cfare ndere, Mujo, po na lype?
  Qi dy djepat na ike vu ne gjume?
  A don force, Mujo, me qindrue?
  A don lufte, Mujo, me luftue?
  A don gja, Mujo, a don mall?
  A don,dije, Mujo a don gjuhe?
  Lyp shka te duesh Mujos te i kan thane

  .vijon

 2. #2
  ....vijim.........

  Kqyr Muji atehere cka qite e ka thane:
  -Shpesh po mngucin cobanija
  Shum inad cobajt si me kane
  Paj me force me ja u kalue un due
  Njana shoqes Zanat atehere i kan thane:
  -Tamel gjiut Mujit per me i dhane
  Tamel gjiut i kan dhane me pi
  Me tri pika djalin ma kan ngri
  E ika fale Zoti kaq fuqi
  Sa me e luejte shkambin ma tmadhin
  -Kape gurin! - Zanat i kan thane
  Njimi okesh e ma guri ishkane
  E ka kap gurin njimi okesh
  Badihava peshue me duer e ka;
  Der nnye tkames vec e nmujt ma
  Njana shoqes Zanat atehere i kane thane:
  -Edhe do tamel Mujos me i a dhane
  E ka marre tamlin Muji e e ka pi
  E ka kape gurin me e peshue
  Deri ne gju ai gurin e ka cue
  E ka ugje prap ntoke e ka pushue
  Kqyre Zana sa mire ka thane:
  - Edhe pak gji Mujo me i a dhane
  I ka dhane prap gji per me pi
  Sa don Zoti ti ka dhane fuqi
  E e ka marre gurin me e peshue
  Deri ne shoge (brez) gurin e ka cue
  E kan pa Zanat e kan kqyre
  Njana tjetres prap te i kan thane:
  - Opet (perseri) Mujit gji lypet me i dhane
  E ka marre Muji gji me pi
  O! se cpo i ep edhe Zoti fuqi
  Kenka ba si me kane drangue
  Ka marre gurin me e peshue
  Ncep te krahit Muji e ka vdue
  Njimi okesh gurit i ka qindrue
  Njena shoqes Zana cka i ka thane:
  -Tjeter gji Mujit mos me i dhane:
  Pse tjeter gji Mujit per me i dhane
  E batis dyrnjan ana-mane,
  Atehere Zanat Mujin po e zhgjertojne
  Se sa tvogel qi po flasin:
  Permbi krye hana tuj i shikjue
  Permbas shkambit hija tuu zgjatue
  Sa miqsisht me te kan kuvendue
  Kqyre Zanat, Mujit, shka i kan thane:
  -Probatin na, Mujo, duem me te xane:
  Fol ti, Mujo tash qysh po thue?-
  -Tu tjem ngusht, Zanat, me mndihmue!-
  E ka fale Zoti sabahin
  Ferk e ferk Muji kanka cue
  I ka gjet lopet e ne shpi ka shkue
  Nfushe tJutbines Muji kur a ra
  Bytym shoket e mbledhun i ka pa
  Se me Mujin aty in kene msue
  Me i a mujte Mujit tuj ladrue
  Kqyre seri Muji shka ka ba:
  I a ka nise me cobaj me ladrue
  Send ma tfortin me dore e ka kape
  Pese konope perpjete i ka dhane
  As kurrkush me fole nuk po flet
  Se me thue kur po i bjen
  Dekun ntoke gjinden po i qete
  Prej zotnis tha Mujit asht largue
  Prej zotnis burri kur asht da
  Ka dredhe nshpi - tha nanen per me e pa
  *Tha I a ka nise Muji tuj punue
  *Tha I a ka nise Muji tuj luftue!
  E nsa lufta Muji si po bjen
  Ai gjith here me ndere si po del

  *tha shpesh poeti popullor,kur reciton, kur mungon rrokja, per te plotesuar dhjete rrokshin, shton fjalen tha

  Kenga fuqia e Mujit eshte prologu i ciklit te Mujit e Halilit. Ne te shikojme figuren hiperbolike te ketij kreshniku, i cili eshte i pajisur me fuqi te mbinatyrshme.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #3
  "Muji e Halili" pikture nga "Piktori i Popullit" Ismail Lulani
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #4
  Omeri, djali i Mujit rrethohet ne bjeshke e pas nje lufte te rrepte vritet. Kur arrin aty Muji, beteja ka perfunduar. Nga armiqte e vrare kupton se i biri megjithese ishte vetem shtate vjec, kishte luftuar si kreshnik. Keto tregohen ne kengen Vdekja e Omerit.
  Vajtimi i Ajkunes eshte nje pjese lirike e ciklit te kreshnikeve, eshte nje kryeveper artistike.
  Vajtimin e nenes e paraprin nje tablo dramatike tronditese. Muji varros me duart e veta te birin ne Lugjet e Verdha dhe kthehet ne kulle. Ajkuna merr vesh lajmin e zi.
  Pas ketyre shperthen dhembja e nenes, vajtimi i saj. Ne kete vaj kemi dicka krejt te vecante, qe e ben kete krijim poetik lirik te qendroj midis kengeve epike heroike te kreshnikeve. Vete Omeri eshte nje femije i parritur, nje luftetar trim qe la pas bema kreshnikesh. Ajkuna, nje nene e dhembshur qe vuan thelle vdekjen e djalit.
  Figurat artistike qe perdoren jane te nje lloji me ato te te gjithe ciklit. Ketu marrin pjese yjet, hena, zogjte e bimet. Yjet ndalen te degjojne vajin e Ajkunes, kjo mallkon henen pse nuk e lajmeroi me pare, ahu shtrin degen me te bukur qe ajo te mbeshtetet dhe zogjte e malit rreshtin kengen. Ajkuna ka ne zemer lajmin e zi dhe kuja shperthen. Ne fund te vajtimit shprehja e dhembjes merr forme tjeter. Nena kujton caste nga jeta e djalit, e sa me te bukura jane ato, aq me e thelle eshte vuajtja ne zemren e nenes.


  Vajtimi i Ajkunes

  Drita a dale e drite spo ban,
  ka le dielli e nuk po nxeh:
  a ka ba Gjeto Basho Muji;
  Djalin ndhe Muji e ka shti
  A dredhe Muji e ne shpi ka shkue,
  nana e djalit po e pyet;
  -Mujo, djalin ma ka gjete?
  NLugjet tVerdha, a thue ka mbete?
  Qyqe vetem rrugen paska marre,
  kane zane vend yjt vajin me e ndie!
  Kur ka dale nder Lugjet tVerdha,
  atehere nana hanen ka mallkue:
  -Tu shkimte (shofte) drita ty, o mori hane,
  qe sma ove ate nate nji fjale,
  nLugje tVerdha, shpejt me dale
  bashke me hy nnji varr me djale!
  Kur ka shkue te varri i djalit,
  ka pa ahin treqind vjec,
  ahi ishte rrema-rrema,
  nji ma tbukrin mbi varr po e shtin
  Mire po pshtetet per dege tahit
  pikon loti mbi varr te djalit
  Kane lane kangen zogjte e malit,
  kane lane kangen me veshtrue!
  -Po a se din se kush ka ardhe,
  qe nuk cohesh per mu fale,
  more i miri i nanes-o?
  Amanet, o more bir,
  dil nji here ksi burgut terret,
  fol me nanen qe tka rrite
  smke lane kurre kaq shume me prite!
  More Omer i nanes-o;
  A thue gjokun me ta prue?
  Dil nji here per me lodrue
  bjer nder gurra me u freskue
  kerko majat bashke me zana
  se ty varrin ta ruen nana,
  mori i miri i nanes-o!
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #5
  Martesa e Halilit

  Fort po shndrit njaj diell e pak po nxeh!
  Cpo e merr fryma rrapin e Jutbines!
  Bore e madhe paska ra:
  Randojne ahet per me u thye
  Kane cetinat vetem kreshtat
  Ushtojne lugjet prej orteqesh
  Prej orteqesh kah po bijne nder gropa
  Kane ra vashat me gja ne lume
  Kane gjete lumin ngri akull
  Kane nise vashat me lype krojet
  Kane gjete krojet tane ngri hej!
  Ka dale Muji me kreshnike
  A thue ndeshet me ndoj gja malit
  Sa shpejt diellin ma zu reja!
  Shpejt ma endi njei pelhure tgjane e tgjate
  E ia ka veshun majat rreth e rrotull
  Qe kur jane kap trimat-o te lumi
  Kaq perzi i ka fryma e plajm e re
  Askurrnji shoshojne trimat spo e njohin
  Ngrine trimat, u sharruen
  Por nbreg tlumit kulla e Mujit
  Ttane per darke Muji i ka ndale
  Kqyr cka bani Gjeto Basho Muji
  E ka vu nje barre dru tvogel ne zjarr
  Treqind vete prihere mu nxeh
  Sa shpejt fryma burrave u ka ardhe
  Sa shpejt gjaku trimave po u nxehet!
  Kane marre llafin e po llafiten
  Kane marre gazin e po gazmojne
  Kane nise trimat Mujin, po pyesin
  -Nvater tande, Muje, kemi qellue
  mos na ki rande per nji fjale
  Qysh Halilin se martove?
  Jane martue krejt mosha e tij
  Djemte tyne nloje te tane kane dale
  A tu dhimbsen paret per me i dhane?
  A tu dhimben dasmat per me i ba?
  Tutna djalin dikush po na e rre
  Shpesh e shpesh po bie nKotorre tReja
  Rob te gjalle djalin po e zane
  Le konakun, Muje, po ta fikin
  Ma zi fisin, Muje, po na koritin
  -Faqebardhe, more shoke,ju qofshi
  Se mire hallin po ma ditki, burra!
  Ju tpavllazen shoke skeni qellue
  Kujt po i dhembe dasmat per vlla tvet?
  Ky edhe sasht or burra cub flligshish
  Mire e njihni se asht daji trimnish-
  Atehere djali ka nise me fole
  -Kah kam vlla e kah kam moter
  vdeksha para nu martofsha
  se gjithe grate e Krahines ku jane
  se gjithe vashat e Jutbines ku jane
  bash si motra qe po mduken
  dheu mka mblue e fat si qita vedit
  po se mora Tanushen e kralit
  E une Tanushen vete e kam pa
  Gja ma tmire ssheh njeri nen kete diell
  Vetulla e saj e drejte si fiskaja
  Shtegu i ballit si shtegu i malit
  Kur merr hana me prendue
  Syni i saj si kokrra e qershis
  E ka qerpikun si krahu i dallendeyshes
  Fytyra e saj si kuqet molla ndege
  Hunda e drejt-o si kalemi i Tushes
  Goja evogel si lulja qe shperthen
  Dhambet e bardhe si gurezit e lumit
  Fill mbas shiut, kur po i shndrit dielli
  Qafa e saj si qafa e pellumbit
  Shtati i saj porsi shtat cetine
  Mishi i dores posi rremi i shemshirit (lloj druri)
  Por nqafe mpaci mor Bjeshket e Nalta
  Kurrrkund nji shteg qe nuk me late
  Per me dale deri ne Krajli!-

  Vijon
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 6. #6
  Vijimi

  Sa mire nama bjeshket mi paska gjue!
  Sa shpejt deti ka ndigjue!
  E e ka cue nji fryme te forte
  E e ka cue nje fryme te nxehte
  Bijne orteqet neper gropa
  Ushtojne malet si prej motit!
  Por tri dite e ma ska zgjate
  A shkri bora e ka ra nlume
  Por tri jave e ma ska zgjate
  Cka e ka ba lumi ate te bardhe?
  Tbardhet e bjeshkeve krejt e ka mbyte ndet
  Cpo kendojne bilbilat nmal
  cpo lodrojne femija nfushe
  -Shpejt me dale te tbani (stan ne bjeshke)
  se ka shperthye ahi!
  Atehere djali Mujit i ka thene:
  -Qetash gjokun , Muje, ti me ma dhane
  Atehere djali i ka kcye gjokut nshpine:
  -Tmire u pafshim! Mujit i ka thane
  Ka marre rrugen per krali
  Dy here djalin kurkush se ka pa
  Kalojne male e kalojne lugje
  Kalojne breshte (pyll me bredha) e kalojne ashte (pyll me ahe)
  Kalojne dite e kalojne net
  -Cka ka hana qe spo del?
  Kane pyet bilbilat e malit
  Pritni pak more zogjt e malit
  Ju me kndue tjeter pune skeni
  Hana sonte ka ndodhe zane
  Ka nji ndore (ne mbrojtje) me percjelle-
  Qatehere djali sa kish ra nbreg tlumit
  Ka lidhe gjokun brenda ne nji imshte (ahishte me drure te rinj)
  Imshta ishte tane ahishte
  Vete shatorret neper muzg te nates po i lyp
  Kur ta mbrrite te cadra e kuqe
  Ka zane vend permbas nji lisi
  Rranjet e lisit shpernda ne lume
  Sa urtisht djali qe po e msyn (sulmon)
  Ma ka nxjerr thike ma te mprehten
  Kamba-doras asht avite
  -Po ket fytyre ku e ka pa
  qe po me gjet me te Halilit?-
  Ma gjate djali ska durue:
  -Po je a njeri qe ke bese?
  -Te thafshin krahet more djale i ri
  se fort thelle qe paske hy!
  Hajde brenda, kopil (djale i shkathet); - po i thote
  Se ja vdesim te dy pernjihere
  Ja te dy kemi shpetue!-
  Atehere djali brenda ka hy
  E ka marre vasha per dore
  Shpejt e shpejt te njode i prin
  I ka zgjedhe nji pale petka ma te mirat
  Krejt si cike djali po ngjan
  Nbreg te detit, permbi shkamb
  Dymbedhjete katesh kulla e nalte
  Kurrkund shoqen nuk e kishte
  Treqind hapash kulla e gjane
  Te tana ballet guri te lemue
  Anash krejt guri te latue
  Latue shkambi prej mermeri
  Aty gurrat me flladite
  Aty kopshti me u mahite (per te kaluar kohen)
  Aty velat me valzue (per te lundruar)
  Me valzue per shpine te detit
  Me Halilin brenda kane hy
  Sa fort shpejt kralica gati asht ba!
  Kur ka pa sokol Halilin
  A dredhe mbrapsht si dridhet gjarpni
  Edhe deren e ka shkrepe (ka hapur me force)
  Fill te krali paska shkue
  -Te kane ardhe cubat e Jutbines
  e ty kullat ti kane zaptue
  erzin marre, cikat cnjerezue! -
  Krali shpejt qenka shtrengue
  tdy prej krahu krajli i ka kape
  nburgje tthella Halilin e ka ndrye
  rrugen e madhe Tanushes ia ka dhane
  Mire po e ndal Jovani (nje mik) e po e pyet:
  -Casht ky vaj Tanushe lum motra? i thote-
  Se kso britme kure nuk kemi ndi!
  -Rob kane zane Halilin e Mujit
  e mue rruget tata mi ka dhane
  ma per tgjalle te shpia mos me kthye!
  Nji fjale Mujit te dera me ia cue
  Me i ra mbrapa Halilit sa ma pare
  Ndryshe djali ntburgje tu ka kalbe!
  E ka gjete nji njeri te beses
  Menjihere Mujit naten ia ka nisun
  Nnestret nadje djali asht kape te kulla
  Nji ka nji punet ia kallzon Mujit
  Tmadhe burri paska nise me qeshe:
  -A tkam thane taraku (dem, mezat) i Kotorrit
  se Kotorret kane me ta hanger kryet?
  Ka dale trimi ne beden te kulles
  Me nji kushtrim ka thirre Jutbine e Krahine
  -Skam cka u them more aget e mi
  vec me koriti sokol Halili
  Me u shtrengue burra si te mundni
  Se dita e vdekjes ma e veshtire nuk vjen!
  Kane ba ashtat trimat me ushtue
  Kane ba lumin trimat mu turbullue
  Kane ba gjoket trimat me fluturue
  E tjane kape te Kotorret e Reja
  Neper rane tdetit Muji i ka shpernda:
  -Ver me goje mos guzoje kush me ba
  Se shume njerez qenkan mbledhe nKotorre!
  Me kushtrim krali i ka thirre
  Midis logut asht nji djale i ri
  Hekrat duersh bugagite (prangat) kambesh
  Ai asht Halil aga i ri
  Mbare Kotorret me ate po qeshin:
  -A po e sheh Halil, vdekjen me sy?
  Kurre ma ngushte, Halil, a thue ke qen?
  Kuvend burrash djali paka shtrue
  -Sasht ngushte njeriu deri ndite te vdekjes
  -Fjalen e mbrame ne pac me e fole
  se ty jeta mat hu tu ka sose!
  -Pese dekika (minuta) liri me me dhane:
  Tjeter tmire ne tparet nuk na kane lane
  Kurrnji nesh mos me vdeke ne shtrat
  Por me shpate mu pre tuj kendue-
  Edhe duert mire ia shpengojne
  Ia kane dhane lahuten ne dore
  Kurrkush djaloshin vesh se ka marre
  Krejt po e kendon kangen ne gjue te pareve
  Qaty Muji neper fushe ka dale
  E e ka ba nji piskame te madhe
  Jane shembe kullat gjer ne themele
  U trand deti me hy brenda
  Kane gjemue malet si per mot tlig!
  Kurrnji trimat nuk po e lane me ike
  Lufte e rrepte aty qe po bahet
  Me dhambe trimat duen shoshojne me shkye
  Me dhambe gjoket duen shoshojne me e marre
  Notojne kurmat thelle ne det
  Notojne trupat neper gjak
  Hic spo lodhet Gjeto Basho Mujei
  Sa thelle trimi me paska hy!
  Muji djalin e ka shpengue
  A turre djali si i terbue
  Gjalle me dore kralin e ka zane
  Me shpin ne hu ditet i mbaroi
  Qatehere burrat kane rroke unat (urat e zjarrit)
  Shpejt qyteti ka marr zjarr
  Ka marre zjarr krejt ne fund e ne maje
  Sa fort Muji masht terbue!
  Aspak dhimbe trimi spo ka
  As per kulla qe rrenohen
  As per tvdekun qe shkrumbohen!
  Tri here dielli ka prandue
  Tri here hana ka ague
  Kurrkund zjarri me pushue!

  Martesa e Halilit eshte nje nga rapsodite me te bukura te cilkit. Ajo eshte vetem nje episod ne krahasim me gjithe bemat trimerore te kreshnikut Halil. Martesa eshte me rrembim dhe sjell jehonen e koheve te lashta, kur rrembime te tilla quheshin vepra trimerie. Megjithese ne kete pjese te ciklit, lufta midis kreshnikeve dhe kralit eshte per Tanushen, perseri nepermjet vargjeve del qarte qe ky konflikt eshte shume me i vjeter. Kjo duket ne faktin qe kreshniket e shohin me rrezik vajtjen e Halilit ne tokat e kralit. Halili e merr Tanushen e kralit pasi kapercen me trimeri e mencuri nje varg rreziqesh, por edhe me ndihmen e cetes se kreshnikeve. Martesa e Halilit shquhet per pasurine e perdorimin me mjeshteri te rralle te figurave artistike. Vend kryesor ze hiperbola dhe personifikimi. Me nje gjuhe te pasur jane sjelle dhe shume peisazhe si portreti i Tanushes, pershkrimi i betejes etj.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 7. #7
  Eklips Maska e deep_blue
  Antarsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Mosha
  49
  Postime
  695
  Po "MUji , pas vdekjet"?
  Ajo eshte e bukur , nder te tjera...
  Te gjitha jane thene

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e troptit
  Antarsuar
  04-07-2002
  Vendndodhja
  Ne ate pjese te tokes qe me takon
  Postime
  109
  tung!
  vajtimi i ajkunes eshte me te vertete nje kryeveper klasiko-epike. me vjen keq qe shume shqipetare qe nuk dine dialektin e veriut nuk kane fatin te lene emocionin qe ngjall nje veper e tille tju pushtoje zemren. nuk e dine se cfare humbasin!mendoj se nuk ka nene qe nuk identifikohet me ajkunen e me dhimbjen e saj pas leximit te kesaj kryevepre shekullore.
  JO NEGOCIATA! VETVENDOSJE! WE SHALL NEVER FORGET!

 9. #9
  Deep blu, "Muji pas vdekje" nuk e kam tani per tani, po e gjeta do ta ve.
  Tropti, eshte e vertete qe "Vajtimi i Ajkunes" eshte nje nga pjeset me te bukura te ciklit te kreshnikeve dhe nje nga pjeset me emocionuese te folklorit tone.

  Edhe kenga e meposhtme shpreh mjaft bukur trimerine e gruas shqiptare. Omeri i ri eshte emri i nje nga djemve te Mujit. Kete emer perdor e bija e plakut per te dal te luftoj balozin.

  Omeri i ri

  Lum e lum per tlumin Zot
  Nujeme kane e zoti na ka dhane
  Kur ishkane nji plak i mocem
  Mashkull nvoter si ka mbete
  Nji baloz nmejdan po i del
  Edhe i leter po mi a con
  Letren plaku po ma kndon
  E me lot ai po e loton:
  -Sot nji jave nmejdan me mdale
  Ka qite cika e i paska thane:
  -Pash nji zot, babe, qi tka dhane
  Shka asht letra, qi po e kndon
  E me lot fort po e loton?
  -Le, mori cike, ty zoti truejte!
  Rrezikzi kishem qillue
  Cse kam le mos me gezue
  Mue balozi mlype mdjdan
  Un jam plak edhe jam zhgrehe (kam rene)
  Nuk po muj me dale nbejleg (dyluftim)
  Ka qite cika e i paksa thane:
  -Aspak, babe, ti dert mos ki
  kur tdale drita, ajo dalte e bardhe
  ke mu vesh, babe, ke mu mbathe
  per me ra nAgaj tJutbines
  Agajt stlane jo me u korite
  Kur ka dale drita, dalte e bardhe
  Mire asht veshe plaku e mire asht mbathe
  Per Jutbine heret asht fillue
  Tridhet Age mkuvend mi ka bashkue
  Hallin Agvet mire jau ka dertue (ka qare hallin)
  Mue balozi mlype nmejdan
  Mlype nbejleg me te me u pre
  Pashi zot, Agaj, u ka thene
  Un jam plak e tash jam mbete
  Kurrsi Agajt me goje nuk kan fole
  As me sy nuk po e shikojne
  Shum-e paret plaku po jau njehe
  Nuk ndigjojne me i preke me dore
  Shpejt ne kambe plaku kenka cue
  I ka hipe gjokut e a fillue
  Ne shpi tvet kur paska shkue
  Ka nise cika e po e pevete
  -Babe a mujte, Agajt, a i ke gjete?
  -Bet ne zotin, cike! Si mka dhane
  Sndigjoi kush paret me i preke
  Sndigjoi kush mejdanin me ma hjeke
  -Hajt, bre babe, hic me u ngushtue
  Per baloz sot mke djale mue
  E stla, babe, un ty me shkue
  -Le, bre cike, ty zoti truejte!
  Sot dy jave nuse vijne me tmarre
  Po nmejdan si ke me dale
  Po nmejdan si ke me shkue
  Kryet balozi me ta shkurtue
  Dy here marrja mue me mmlue
  Plak pleqnije me u shnjerzue?
  Po shtrengohem e po shkoj vete:
  Nuk baj dam edhe me mbete
  Hic bre cika vesh nuk kish marre
  Shpejt ne kambe ajo kenka cue
  Mire ashte veshe edhe shterngue
  Tu berberi na paksa shkue
  Sikur djale kryet e ka rrue
  Sikur djale nftyre me tu duke
  Ska mujte baba i vet me u ndale
  Ka nise plakur atehre me e sue (mesue)
  -Permjete drumeit, cike , tuj shkue
  Burri mdrum te ka qillue
  Kur te shkojsh nat katund me ra
  Aty asht sheher i madh
  Njajo kulla, qi asht ma e bardhe
  E tri katesh bojen e ka
  E burrit tyt ajo ka qillue
  Rueju ndere, pra, mos me i shkue!
  Mi ka hipe gjogut ne shpine
  Tmadhe gjogut i a ka dhane dorin
  Kur ka ra nat katundin e ri
  Cpo shikjon cika me turbi
  Ma ka vu doren ne ball
  Nate tuj erre, dielli tuj ra
  Bet ne zotin cika qi ka ba
  Nbe tzotit si ish betue
  Nkonak burrit per me i shkue
  I a ule gjogut , burrit i bje ndere
  I thrret tmadhe e i trokate nji here
  Dikush gjegje e jashte ka dale:
  -Kush je ti thote more djale?
  -Mysafir a don me tardhe?
  -Ti hoshgjelden te i ka thane
  npodrum gjogun i a ka cue
  kan hi node e kan pushue
  i a pjeke kafen me sheqer
  i a ka dhena e ne dore e merr
  kah te pin po e vndon oroe (po e ve re)
  ne fyt kafen i a shef ka i rrqet
  sa fort djali si asht ngushtue
  paj te nana tha paska shkue
  ka qite nanes Alia e i paska thane:
  -Bet ne zotin, mori nane
  Mysafiri, qi na ka ardhe
  Paj per seri ma ka lkuren e bardhe
  Kah e pin kafen nfyt i a kam pa
  Shoqi i tij kurre nder ne ska ra
  Shka i ka thene baxhija e shkrete
  -Nmos bre femen, bir, do tjete?
  Epja fyellin a thue po i bjen
  Epja i here lahuten ndore
  Qitni strugen e unaza lodroni!
  Mire kan hanger e mire kan pi
  Ma pvete djalin prej kah je
  Po mi thote: Omeri i ri
  I a ka dhane fyellin ndore:
  Mjaft bukur po mi bjen
  Shpejt mi luen gishtat e dores
  Mire mia shjtejn frymen e gojes
  I a ka dhane lahuten ndore:
  Mjaft bukur po mi bjen
  E ma mire me kange po e ndjeke
  Kan qite strugen e kan lodrue
  Tri here djalin e paska cue
  Sa fort djali qi ashte ngushtue
  Shpejt te nana tha paska shkue
  Ka nise nanes tha me i diftue:
  Tri here kapuca qi mka cue
  E lahutes mire i ka ra
  Edhe fyellit si ma mire nuk ka
  Probatin nane , po e xa
  Sa mire nanan a kujtue
  Ka marre djalin e maka sue:
  - Hajtni node tdy per me shtrue
  Po nkjofte femen ka mu diftue
  Gjume ne sy nuk ka me i shkue
  Te dy nodre kan shkue me ra
  Tmira teshat mi kan gjete
  Se shkoi nata cika kishte fjete
  Edhe djali tuj na ruejte
  Po hic cika skishte luejte
  Kur ka ague tha drita e bardhe
  Tha te nana djali kishte dale:
  -Bet ne zotin tha mori nanae
  Si ka ra njashtu ka ndjehe
  Ka qite nana e i ka thane:
  -Nmeshteri me dale ndugaje
  Me na ble fyellin prej pirinxhit
  Me na marre furken e praruet
  Ndere te dyja me i a vndue
  Ne kjofte femen mos mu kujtue
  Ajo furken ka me shikjue
  Sa shpejt djali qi a nise
  Nmeshteri tha kenka shkue
  Fyell e furke - tha i ka marre
  Fyell e furke mire i ka pague
  Ka marre rrugen e asht fillue
  Nder todes Omerit i a paska vndue
  Shpejt asht veshe cika e shpejt asht mbathe
  Paj ne dere tha kah ki pa dale
  Shtjelm bre furkes i paska ra
  Ma kap fyellin nat dore tbardhe
  Kurrsi ciken pisk spo e xane
  Kan pi kafen me sheqer
  Fjala fjalen mire po e qet
  Kqyr Alia shka i ka thane;
  -Probatin, Omer, me txane
  Bet ne zotin Omeri i ka ba
  -Sot nmerak ty nuk po tla
  Ktij balozit do ti dal nmejdan
  Zoti e din si kam mu da
  Per ne kjofte rrezik me mpre
  Edhe kryet mue me ma trete
  Marak ti per mue pse me mbete?
  Paj ne kjofte nafake per me pshtue
  Ksajt kah shpija kam me u diftue
  Atehere Alia tha e la me shkue
  I ka dhane doren e cika asht fillue
  Ne shpine te gjogut si i ka ra
  I a ka dhane tmadhe dorin
  Aty mire si ka pushue
  Ka lute zotin me i ndihmue
  -Zoti tvrafte, Omer, - i paska thane
  Qi tka lane Muja ktu me ardhe
  Kenke i ri un sot me tcarte
  Stutet burri tha baloz, me fjale
  Cili shoqin po e ndjek ma pare?
  Te dy ngjoga jane zatete
  Ik ti djale, balozi te i ka thane
  Edhe mprapa ciken poma ndjeke
  Se sa vrap gjogat mi kane lshue
  Se sa rebtas mtopuz kenkan gjue
  Sa fort cika i a ka ruejte
  Shpte per shpte atehre kenkan dredhe
  Te dy shpatat tha si i kan ndeshe
  E balozit dy copesh po kputet
  Njatehere cika shpate po i bjen
  Dekun ntoke kjo po ma qet
  Mi zdrype, gjogut , mbi te kcen
  Kurrsi kryet spo mund i a merr
  Kaq per serei tmadh qi e kish pase
  Athere gjogut mi bertet
  Hajt bre, gjog, zoti ty tvrafte!
  Nqerrazhi po due me tshite
  E qymyr me bajte me ty
  Nmnere qymyrin gjogu e pat
  Nstom te lugut ndy gjujt ra:
  Sa ntdy gjujt gjogu ka pushue
  Ngjat balozit cika asht shtrengue
  E ka mrrote (e permblodhi) e nshpine e ka vdue
  Ka marre rrugen tha per me kthye
  Ka marre rrugen nshpi me shkeu
  Bash te i shoqei tha kish pushue
  Qeft po bajne tha tu kendue e tuj pi
  Mkan shtrue buke edhe jane ngi
  Kan marre lojne me lodrue
  Ka nise drita me ague
  Asht ba gadi cika me u fillue
  Don Alia tha per me e ndalue
  -Ku po don, Omer me shkue-
  Probatina na sot pa u vllaznue?
  Bet ne zotin Omeri i paska thane
  Kurrnji pare me vedi nuk e kam
  Besen e zotit tha me ta dhane
  Se sot nji jave ne darsem kam me tardhe
  Se sot njijave ne darsem kem mu pa
  Probatina atehre na kem mu ba
  Njatehere Alia i ka besue
  Asht fillue cika e nshpi ka shkue
  Mi ka dale plaku tha ne dere
  Masht gezue baba tha nji here
  Tane Jutbinen tha e ka bashkue
  Per gjithe dite tuj pi e tuj kndue
  Erdh Orogu (koha e caktuar) nusja per me shkue
  I qind darzmore Alia i paska cue
  Mire fejtaret fejve (fyejve) po mu bijne
  Mire kalorsit gjogave , po mu rrijne
  Kangataret spo pushojne nji here
  Pushke tuj qite, dajre tuj ba
  Ne konak Alis i paskan ra
  Njimi vte darzmore bashkue mi ka
  Mire me hanger tha u kish gatue
  Rreth e rrotull Alia tuj shikjue
  Kurrkund porben tha me sy spo e shef
  Kurrrkund proben tha nder shok nuk e ndan
  -Ndalje kangen tha dajre mos me ba
  Sei probatin tha mue mpaska deke
  Sot nji jave tu un tha mik mka fjete
  Besen e zotit ai mue ma ka dhane
  Nkjosha gjalle pa tgzue sdue me tlane
  Nder darzmore mue tparin ke me mpase
  Pushoi kanga, - tha e pitas gjithkush mbet
  Se as me shoqin kurrkush ma spo flet
  Shka po i thot nusja vjerres svet
  -Me ma thirre Alin ne dere
  Ndere te odes Alia paska dale
  I a ka thane nusja nja dy tri fjale
  I a ka thene nusja e i ka ba be
  Ndac Ali me mvra e me mpre
  Mik sot nji jave ktu mue mke pase
  -Hajt ty hajrin per me ta pa!
  Node te miqt Alia paska shkue;
  -Nisni pijen, shoke, nisni me kndue;
  Probatini tek mka ardhe mue
  Kshtu mkan thane, se atje nuk jam kane.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Shigjeta te lumshin duart qe i solle keto kenge kreshnikeve ketu.Shume te bukura,dhe tregojn tamam besen e Shqiptarit.U kenaqa tu i lexu.
  Pershendetje nga Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 11. #11
  Alba D faleminderit per fjalet e mira.
  Eshte vertet kenaqesi t'i lexosh dhe t'i ndash keto pjese te bukura me te tjeret.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 12. #12
  Muji vret Paun Harambashin

  Hert ohet Paun Harambashi
  e shtrngojke at'gjokun e zi
  mir ia vjerreke topuzin n'telqi
  duel pr dere, bjeshkn e ka msy
  Trimij berre ai n bjeshk po i qet
  tridhet qen ai prapa po jua ngjet
  i ka marr me to tridhet oban
  edhe i merrka plot tridhet sejmen
  nji ardak pr vete p'e mbaron
  bjeshkve dhent sa mir po jua l'shon
  Shih, prej Mujit frika e kish ngran
  mos ndoj sherr, po, Muji ia mbaron!
  digjo 'bani Paun Harambashi
  -Pse nuk ohem, - tha, - me u vesh e me u mbath
  me ra, - tha, - te kroni i Jutbines?
  Mos pa shoke atMujin e zatet
  nmujsha pushke hajnisht une me ia dhane
  ia la vetes, po, edhe nji nam
  Veshet shpejt Pauni u shtrengua
  per mejdan sa mire qe asht gatue
  Pse asht shka, hakun mos me ia ngrane
  shume ish qene Pauni trim me nam
  Si vetima te kroni po shkon
  fsheke vracin ne pyllin e zi
  edhe vet nzhavarr sa mire ka hi
  shih sa mire ne zhavarr asht palua
  pritke shkjaku Mujin per me shkua
  Ngjoni shkoke aty cka asht mbarua
  tridhete cika ne kambe ishin cua
  shkuen te kroni tshkretat uje me marre
  cpo u prijke Ajkuna e Bardhe
  I lane fjalet te kroni po shkojne
  me e mbushe kanatata po fillojne
  dhe kanatat sa plot i kane mbushe
  Duel Pauni bash sikur arushe
  Shih Pauni cikave u bertet
  me kamxhik ka nise e po i prek
  permbi tesha gjakun po jau qet
  bash si kingjat po i fillon perpjet
  te cardaku horri po i qet
  Kur ia mbrrini nje plak me gjok te bardhe
  ish hajvani, po, si shpend i bardhe
  Prej zhavarri Pauni kish dale
  edhe plakut gjokun ia kish ndale
  e rrxoi plakun, krej e ka llomite
  i ra cizme e ia then brinjte
  e la plakun, gjokun ia kish marr
  Shih, nji leter Pauni mbaroi
  nJutbine Mujit letren, po, ia coi
  po ne leter Pauni cpo thote?
  -Ku je, Muje, he, zoti ty te vrafte!
  Nam te madh dynjaja per ty ban
  nuk ka krajl haraci qe ta pa
  Por nuk asht per ty, Muje, qysh kane thane
  qe, une bjeshken, Muj-o ta kam zane
  pa travnine une ty po ti lshoj gjane
  A ste vjen marre, o Muje - i kish thane
  Sa tue qeshe ai Muji qenka cua
  po i bertet asaj te lumes grua
  -Kafe tzeze e duhan me mgatua
  Cohet Muji kadale asht shtrengua
  e pe merrke atgjokun e bardhe
  e i hipi Muji atit ne shale
  Kur pa gjoku bjeshken qe ka marre
  sa pe rrehke, po, fushen me kambe
  sikure rrfeja bjeshkes i dha gjame
  te cardaku ushtima po shkon
  Drodh Pauni, Ajkunes i ka thane
  - Qe, kaq kohe ne bjeshke une jam
  kurre per tkthjellet nuk kam ndie gjame!
  -Nuk asht gjame, - Ajkuna i ka thane
  tash, po ngjet, asht nise baci me ardhe
  Kah cardaku gjokun Muji e con
  i dripi gjokut e pushim pe ban
  ish zhegite e gjoksin pe zbulon
  Prej cardakut Pauni shikon
  nis Ajkunes ai e i ka thane:
  -Qysh mu vesh Muji nngiq tzi?-
  Krejt ne lesh ai trupin qysh me e shti?
  Shih sa gaz Ajkuna ka perpi
  -Po trrejne syte, Paun, e sje kah di
  Baci Muje sasht vesh nngiq te zi
  asht i leshtun gjoksit bytevi
  asht i leshtun ne gjoks e ne krah
  si asllani qe del neper mal
  A ia sheh, Paun, vetlla e mustake?
  Shihja syte, Paun, si i jane pergjake!
  -Digjo ktej, Paun, - Muji kish thane
  Kollaj asht , - tha, - me lidhe fmi e pleq
  Kollaj asht, - tha, - cika me grabite
  Kollaj asht tha, - pleq ne llom me qite
  Del mejdanin me nda me kreshnike!
  A po cohesh mejdanin ta ndajme?
  i tha Muji e hipi ngjok te bardhe
  - Ndiqem prapa, Paun! I kish thane
  Nisi gjokun lendines Muji me ike
  shih, permbas Pauni ia ka nise
  Kush me e zane at gjokun, po, te bardhe?
  Si shpend me krahe vrapin e kish marre
  Kur e ngjoi Pauni me gjilit
  ishte gjoku sa fort i shperdhite
  nte dy gjunjet gjoku ish qene pase rrxue
  mbi krye Mujit gjiliti i ka shkua
  e tri bjeshke, tha, po, i kish kalua
  Kur a dredhe, - tha, Pauni, me ike
  fort pe gjuejke Muji me gjilit
  bash si rrfeja gjilit ia ka ngjite
  po kish ndeshe gjiliti ne celik
  Qatehere trimat shpatat i kane qite
  qafa-qafa atllaret kane afrua
  tmadhe Muji sa iu ka gerrmua
  - Sjell perpara, Paun, cje tmerrua?!-
  Shume i djathte kish qene, po, Muji vete
  me shpate shpaten sa mire po ia prt!
  Jane thye shpatat edhe jane coptua
  prej atllareve tdy nlendin jane gjua
  gjoks per gjoks, po trimat jane zatete
  tre sahate, po kane dredhe e kan zhdredhe
  prishe e kane ate mejdanin krejt
  thoshje laver asht ba, qe, tri vjet
  Nkokerr tshpines Muji e ka gjua
  e lendines zharg shkaun pe ngrehka
  me i cope shpate, - tha, - kryet po i prejka
  Kshtu mkane thane, atje une nuk jam kane
  sasht cudi, se trimat gjithcka bajne

  Rugove Kosove

  Harambashi Kapedan i krajlise Harambash ka kuptimin Kryehajdut
  telqi shtroje lekure qe vihen ne shale te kalit
  sejmene roje
  cardak ketu me kuptimin e cadres
  zatet e ndesh, e takoj
  palua eshte fshehur
  zhavarr lloj bime barishtore
  kanatat ene prej balte; shtambe
  bash tamam
  kingjat qengjat
  llomite e ka dermuar, e ka perbaltur
  travnine pa taks, pa pagese
  marre turp
  gjame ketu ka kuptim potere e madhe, bubullime
  drodh u kthye
  baci vellai (me perkedheli, por edhe nderim per me te moshuar)
  dripi zbriti
  zhegite e kishte zene vapa
  ngiq nje lloj veshjeje me lekure deleje te zeze
  bytevi krejt, i/e gjitha
  gjilit shtize e shkurter, me omange ne njeren ane, si topuzi
  shperdhite i shkathet, i ushtruar
  *shume i djathte i shkathet, i shpejte
  gjua u hodhen, u turren ne lendin
  laver toke e punuar

  Pushka ne kete kenge eshte nje element qe eshte shtuar me vone, duke e kenduar kengen brez pas brezi. Nje element tjeter historik ne kete kenge eshte organizimi i dylyftimit. Sipas rregullave te asaj kohe, caktohej me short se kush do te iket e kush do te qellonte i pari. Ky i fundit kishte me shume mundesi per te fituar. Ne kete kenge, Muji ia le vullnetarisht kundershtarit kete mundesi
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610

  Kenget Epike E Legjendare Shqiptare

  "Martesa e Halilit"
  KENGET EPIKE E LEGJENDARE SHQIPTARE
  Studime dhe analiza

  Visaret e Kombit Shqiptar jan t shumta, por ndr me t shklqyerat jan knget epike legjendare, ku nprmjet tyre sht shkruar qart historia e jon e mrekullueshme me t gjitha prmasat e veta. Ato kng epike, vaje, gojdhna e shum t tjera, kan qn edukimi mbar shqiptar tradicional gjat mij vjearve, t cilat kan mbajtur gjall shpirtin e qndress dhe t mbijetess ndaj do vuajtje apo lufte npr kohra. Ndr m t njohurat legjenda jan pr Mujin dhe Halilin, legjenda q kan marr prmasat e kngve epike legjendare, ku jan knduar e cituar shekull pas shekulli nga masat popullore Shqiptare, nn tingujt e vegls tradicionale Lahuts. Pr lexuesin ton po fillojm nj botim t nj cikli t ktyre legjendave Shqiptare, qofshin ato n kng apo tregime, duke i prshtatur pr botim, pa ua humbur rimn dialektore, por duke u prpjekur pr ti prshtatur sa m t kuptueshme pr lexuesin ton. Njkohsisht ju prgjigjemi pr pyetje q ju mund t na drejtoni, pr fjal q nuk i kuptoni dot, pasi ato jan fjal t vjetra t Shqipes s folur. Por dhe me origjin dialektore, kryesisht t krahinave veriore t Kombit Shqiptar
  *****************************************
  Martesa e Halilit

  Lum pr ty, o Zot o i lumi!
  Fort po shndrit ai diell e pak po nxe!
  ǒpo e rreh era, rrapin e Jutbins !
  Bor e madhe q paska ra,
  Randojn ahet pr me u thye;
  Ushtojn bjeshkt prej ortekve,
  Kan ra vashat me gja n lum,
  Kan gjet lumin n akull t ngrim;
  Kan nis vashat krojet me krkue,
  Kan gjet krojet, hej akujsh, shterrue.
  Kan nis vashat e po dertojne:
  Kur t bajn Zoti motin me lirue,
  Gjaja e gjalle drue se ka mbarue !
  Po Zot, ka jan njata shtetgtar,
  Vesh e math porsi Zotni?
  ***********************************************
  far na thon kto vargje epike popullore shqiptare ?
  Kuptimi dhe zberthimi i tyre i hollsishem :

  T gjith Shqiptart nper miera vjeart e historis s ekzistencs ton si komb e si popull, i jemi falur nj Zoti t vetm, atij q ka qn, sht e do t mbetet krijuesi e inspiruesi i gjithsis, mbrojtsi dhe drejtuesi i gjithkaje n kte Uneivers. Ashtu, pra Perendia ka qn fillimi i par i do vepre, deri dhe i fillimit t prshkrimit t historive tona n knge e vargje.
  -Fjalet Fort po shndrit ai Diell e pak po nxe : Kan domethnien se e vrteta mbi komibn e popullin shqiptar ka shklqyer gjithmone e jetes n vetvehtn dhe vndin e vet, si dielli, por shum pak dhe pothuajse aspak nuk sht rrespektuar nga vndet fqinj dhe aq me pak nga ato shtete e fuqi t tjera q njiheshin gjat shekujve dhe q kishin filluar t bnin pazare me trojet e vndeve t tjera, e sidomos me trojet e Shqiptarve.
  Rrapi i Jutbines Nje peme gjigande qe rritet deri ne puthje me rete, qe jeton qindra vjet e qe nuk i shuhet fara kurre, eshte simboli krahasues me origjinali, qe ka gjetur krijuesi popullor per krahasimin e kombit shqiptar. Rrenjet e rrapeve shkojne aq thelle ne toke, gje qe tregon per vete rrenjet tona te lashta kombtare shqiptare. Bashk me ahet q gati po thehen prej debores se madhe ato jan kryeqndrat e banuara n trojet veriore Ilire-Shqiptare, eshte vete simboli i kombit me kryeqendrat e veta, n nj jetese bolleku e qetsie t ciln populli e tregon me ngarkesn e debors npr ahe, si simbol i rifreskimit, i ringjalljes s jets dhe pasurise. Pra n fiset e familjet Shqiptare nuk kishte varfri n ato kohra, por kishte nj ftohtesi jete prej luftrave, t ftohta, acar, aq sa kishte ngrire jetn, krojet dhe lumenjte, do gj t levizshme Jetn e ngrijne, e ndalojne luftrat, shkatrrimet, barbarit e armiqve q vijn si rrebeshe, sa dhe deri elementet e par t jets i ndalojn
  Ato luftra kishin ngrire gjithe jeten n trojet veriore Shqiptare, pasi burrat kishin rrokur armt dhe kishin dal prball sulmuesve q u binin kufijve t Ilirise n veri, her mbas here, e n ato luftra nuk ishte e lehte t dilnin as vet fitimtart pa viktima. Shum gjat vazhdonin ato luftra, sa q vashat Shqiptare t cilat mbanin mbi supe jo vetm peshn e mbajtjes gjall t jetess n familje, furnizimin e burrave n luft me ushqime e veshje, rritjen dhe edukimin patriotik, trimeror t fmijve, por edhe vet, shpesh, kur armiku deprtonte deri afr vendbanimeve, ato prlesheshin fyt m fyt me barbarin Ato gra Shqiptare t atyre kohrave e ndiqnin zhvillimin e luftrave dhe bnin llogarite aq sakt saq n momentet m t rrezikshme kur ato parandjenin humbjen apo shuarjen e fiseve dhe krahinave t tana t cilat binin nn thember t armiqve, ato paralajmronin trheqjen drejt thellesive t zemrs Ilire, si ishin malet apo qytetet e Shqiprise veriore.
  N prpjekjet e tyre pr ta shptuar gjallrimin e jets n viset e trojet shqiptare, ato e krahasonin luftn me motin e keq, t eger, t ftoht q shkatrron do gj dhe deri bagtite, nuk kan me uj as ushqim. Mirpo kur diku larg n majet e bjeshkve shikonin burrat e tyre apo mashkujt e fisve Shqiptaret q po ktheheshin nga luftrat kundr armiqve me nj gjysm fitore, apo trheqje, si disa gjahtar q nuk kan arrit ta kapin apo ta gjuajn gjahun q kan pas si qellim Pra nuk kan arrit ta debojn armikun prgjithmon, pasi ai kishte zn vnd diku n cepat e kufinjve, ku vinte do dite duke e shty nga nj gjurme, brenda territoreve Ilire-Shqipetare
  Betejat e Legjendave t Mujit dhe etave t Jutbines lidhen gjithnj me nj lum t madh, ku shpesh stuhite e luftrave i perplasin n brigjet jugore e veriore t atije lumi Mirpo n legjenda na thuhet se Gjeto Basho Mujo, si perfaqsues i popullit shqiptar ne ato kenge epike e legjendare, i ka kullat n krahun jugor t atij lumido me thene se kufinjte e shqiptarve fillonin aty...
  ***********************************************
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Tani ktu ndalem dhe theksoj se:

  Kufinjt e hershm t Iliris kane qn n brigjet e Danubit, ku Lumi i Danubit ka qn kufiri ndars midis vndeve t trojeve t fiseve Ilire sot Shqiptart dhe vendeve t trojeve t fiseve t Dakve (Romunet e sotm).
  Gjeto Basho Mujo sht simboli i popullit shqiptare n ato kohra, nj figur e krijuar qellimisht si elsi q hap arkn e thesareve tona t historis s vuajtjeve, t rezistencs, t heroizmave, t trimrive t mbar popullit Shqiptar e kryesisht n trevat veriore t kombit, prej nga ku, kan ardhur luftrat dhe sulmet m t mdha gjat mij vjearve t historis ton
  Gjeto Basho Muja, sht nj emr simbol i formuar nga fjalt e vjetra shqipe si nj els sekret i gjuhs popullore t athershme, pr tu dhn zemr trimave n luftim. Ato fjal q na formojn at emr dhe figur gati mitologjike jan :
  Gjete, gjeje, e gjete q ka marre formen Gjeto dhe kan kuptimin : N se e gjen, apo, e gjete armikun, gjetje, kur gjen dika t pazakont Ndrsa fjala tjeter q vjen pas asaje : Basho, q rrjedh nga fjala e vjeter (bashk), q prdoret shpesh n dialektin verior dhe letrar edhe sot n rastet kur flitet pr dika vendimtare si pr shembull : Bashk, bashkim, t bashkuem, t bashkuar, ose bash ashtu shte, ose, bash t lumt goja, bash deshta me i ra, e t tjer shmbuj
  Kurse Fjala e fundit e atij emri q vjen si pjesa m e rndsishme sht Muja, fjal e cila ka prejardhjen nga fjala e vjeter shqipe : Muja, q do t thot : Muja kundershtarit, atij q po t krcnon, sulmon, godet, pra q po t prek n gjrat e tua jetsore, territoriale ose po t godet dhe fizikisht etj Fjal e cila prdoret edhe sot me t njjtin kuptim q nga sterlashtsit n trevat veriore t kombit shqiptar, pr shembull : Ja mujti me t drejt, mir ja bani q ja mujti, apo mundesh, a ke mujt, e t tjera fjale q n rrnj t tyren kan thelbin : Muja . Kur i marrim kto tri fjale shqipe t vjetra dhe i bashkojm, na formojne tre emra njerzish qe na dalin, Gjeto Basho Muja, dhe na duket nj individ sikur ka emrin e vet dhe t babes e t llagapit familjar. Por n vetvehte ajo sht nj thirrje n formn e nj kurajo sekrete si nj els trimror pr ti dhn zemr do shqiptari n luftra kundr armiqve. Nj thirrje urdhrore e etrve, t cilt porosisin : E gjetet armikun n trojet tuaja, bashkohuni dhe mujani ! Emr q simbolizon masn lufttare Shqiptare ************************************************
  Mos jan nis trimat pr me etue ?
  E ata qafat, smundn me i kalue!
  Ka qit Jera shoqeve edhe u ka than :
  O nuk jan jo krushq e dasmor,
  Se ata, pare ran n lum ;
  T kjofshim fal more i madhi Zot,
  Sa shpejt rja diellin ma ka nxan,
  Shpejt ma ndi nj pelhur t gjan,
  E i ka veshun majet rreth te tan,
  Sa te lumi trimat kur kan ra,
  Kaq przije rja e plajmi i ka,
  Sa kurrnjani shoqin ma nuk e pa.
  ******************************
  Jan ngri trimat tftohtit me mbarue;
  Por nbreg t lumit, kulla e Mujit ka qllue,
  tan shokt Muji te shpia i ka marr.
  Kqyr ka bani Gjeto Basho Muja !
  E ka vu nj barr dru tvogl n zjerm,
  Treqind vet pr nj her mu nxe,
  Ather Mujo Bucelat ua ka afrue,
  Dhe fuiat mir ua ka avit;
  Ishin bucelat plot me raki
  E fuiat mbushun plot me vn.
  Shpejte fryma burrave na u paska ardh!
  Edhe gjaku shpejt na u knka nxe!
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  sht shum i qart momenti n vargjrt e m siprme, kur lufttart Pellazg- Ilir, koh mbas kohe t lodhur nga betejat, pasi e kan debuar armikun prtej kufirit, prtej Danubit ose si quhet n kto kng kreshnike Tuns Duns, q n gjuhet e vndeve q i lag sot Danubi quhet : Donau, Danubi, Danubio etj. Pra q tregon shum qart se dhe vete emri i atij lumi ndr m t vjetrit e Europs e ka marr emrin nga fjalet e vjetra shqipe njrrokshe Tun, tund, don, dua, etj. Pra n brigjet jugore t atij lumi fiset Pellazge-Ilire-Shqiptare kishin shtepiat e tyre ku jetonin, dhe pas betejave ktheheshin, ku pushonin e pregatiteshin pr luftra t reja kundr sulmeve armike Treqind barr dru, do t thot se katundet apo qytetet Pellazge t atyre shekujve kan qn jo vetm t banuara me nj popullsi t madhe n numer, por edhe me kushte jetese shum t mir, ku do shtpi ka Vn(Ver) n fuia pr t pir, bollek edhe n ato koh luftarsh barbare. Numri treqind, n raste t prdorimit t vet ka kuptimin se do shtepi e qet nga nj luftetar n eta, por n do shtepi ka edhe nga 20 deri n 30 fryme t tjera, q po ti shumzojm pr treqind, numrin e etave t krahins apo t atyre trevave n veri t kombit, na del se popullsia e atyre vndeve ka qn mbi 1 milion banor q n...
  *********************************************
  Kan nis trimat, Mujin po e pvetin:
  N votr tande na kemi qllue,
  Mos na kij rand pr ndoj fjal!
  Pash njat Zot Mujo q t ka dhan,
  Pse Hallilin ti nuk po e marton?
  Jan martue krejt mocatakt e tij,
  Djelm e ika, Zoti, atyne, u ka fal,
  Fmijt e tyne sot jan rrit e po lodrojn.
  A tu dhimtn paret pr me i dhan?
  A tu dhimtn darsmat me i ba?
  Tutna djalin dikush, po na e rrn;
  Shpesh e shpesh po bjen nKotorre t reja,
  Rob t gjall djalin tash po na e nxan.
  Le Konakun, Mujo, se spo ta fikun,
  Por ma zi Fisin, Mujo, po na e korisin.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  N rastet ku luftrat kishin nj far pushimi, Krert e menuris s atyre kohrave, por edhe lufttart shtronin pr zgjidhje probleme delikate si ishin martesat e djemve dhe t vajzave t popullit Pellazgjik-Ilir-Shqiptar, t cilat deri n ato kohra, para luftrave kishin ardhur si martesa t lira, sipas traditave antike t dashurive t ndrsjedhta, ku jo rradhe kishte pas martesa edhe midis shqiptarsh me vajza apo djem t vndeve kufitare t atyre kohrave. Mirpo me fillimin e luftrave barbare ku pushtues t ndryshem sulmonin territoret veriore n ato kohra, krert e vendit sipas krahinave, vendosn q t flasin n diskutime t gjra pr ti ndaluar ato martesa, t cilat asimilonin jo vetm individ, por ndryshonin thelbsisht ekzistencn e shqiptarve ku humbeshin zakonet, kultura, traditat, gjuha, territori t tra, pasi sipas t drejts s trashigimis zakonore djali trashigonte pasurin n toka e shpija, pa marr parasysh se ciln ka marr pr grua dhe se femijt e ardhem a do t flasin gjuhn e t parve apo gjuhn e huaj prej nga kishin nnn
  Krkoheshin pra forma e mnyra n ato diskutime q t ndikonin drejt pr drejt pr ti martuar djemt e vajzat shqiptare vetm me shqiptar, q t eleminohej rreziku i martesave me bijat apo bijt e armikut pushtues edhe pse midis t rinjve lindte pa pritmas dashurija
  Figura e Halilit, sht nj figur e formuar si shembull i t riut t atyre kohrave, q shpesh bie n ndesh me krkesat apo urdhrat e krerve. Vet emri Halil, Halili, ka nj rrjedh nga formimi i emrit t vegles muzikore Lilaqe me vone ka marre trajtn e rregullt Lirae cila edhe sht modernizuar n formn e ndrtimit dhe t perdorimit t saj, nj vegl e njohur q n kohrat m t vjetra, ku me t sht knduar n formn e melankolis s ndrrave apo deshirave t pa realizuara. Ku t rinjt e atyre shekujve kur gjndeshin para thyerjeve t tilla pr zemrat e tyre, kur rrethi nuk i lejonte t lidheshin, t bashkonin zemrat, ata krkonin n mnyr thirrse Liln, at vegel muzikore shpesh bashk me kngtarin e saj dhe degjonin ato lloje kngsh pr t mbytur mrzin Emri Halil rrjedh nga fjalet hajde lila, dhe prfaqson masn e madhe t rinis s atyre kohrave dhe po thuajse t gjitha kohrave, pasi ato legjenda n form epike jan knduar n mnyr t till filozofike, ku u prshtaten edhe kohrave t sotme
  Pra duhet t dim se legjendat e Mujit e t Hallilit, jan krijuar e knduar si burime frymzimi e rregulla edukimi trimror e burrror, q n mijvjeart e par t krijimit t popujve e vndeve n ballkan e m gjr. Ashtu q nuk ekziston n asnj baz, pretendimi i disa studiuesve nacionaliste i vndeve t ballkanit apo t tjera, t cilet kan faqur idete e gabuara sikur Muja e Halili na qnkan emra t muslimanve. Pra argumenti dhe kuptimi i tyre e nxjerr se ata jane emra Shqiptar t formuar nga fjalt shqipe dhe ata emra kan ekzistuar n gjuhn e legjendat Shqiptare shume mijvjear m par se sa t krijohet besimi i fes islame. Dhe shum mijvjear m par se Osmani i par t organizoj ushtrin e tij n Turkmenistan, atje nga e kane origjinn Turqit dhe t vij me pushtime deri n Anadoll, ku pr her t par, pas rreth 60 vjet luftrash, rreth vitit 1360 arritn t pushtojn Kostandinopolin duke i farosur banoret Grek, dhe ku me von krijuan perandorin Osmane, sot TurqiaPerandori e cila i shtriu pushtimet e veta Ballkan fillimet e viteve 1400. Ndersa kngt epike legjendare q n themel kan figurat e krijuara t Mujit e Halilit, jan t njohura q n thellsin e mijvjearve t par t historis njerzore n ballkan. Halili prfaqson rinin e atyre kohrave, ku shpesh na faqet si lufttar trim si i vllaj, Muja, pra do me thn, si pjesa e madhe e lufttarve t cilt ishin n moshn burrrore. Por aq shpesh Halili na faqet me gabimet e vrudhet e rinis, ku prplaset e bie shpesh n kurthet e armikut, ku me ndihmn e Mujit, pra t mass s pjekur burrrore e lufttare shpton
  *************************************************
  Be mZotin, Muji, q u paska ba;
  Faqe bardh more shok ju kjoshi,
  Sa mire burra, ju dertin po ma dijshi!
  Nuk m jan dhimt paret pr me i dhanun!
  Smjan dhimt darsmat pr me i bamun!
  Ju t pa vllazn nuk m keni qllue:
  Kuj po i dhimet darsma pr vlla t vet?
  Ky nuk asht, or burra, cub flligshtinash,
  Ju mire e njihni se asht dai trimninash.
  E ky, n dasht me m pru, marren te shpija,
  Hej ktij Zoti hisen e diellit, ja shkimt !
  E n e past mndjen, fisin me na korit,
  Gjueje, o r, me kokrr rrufeje!
  Nxirrma, toke, prjashta natn e vorrit!
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Krert e vndit nuk i dshirojn martesat me t huaj, ata kembngulin q t mos lejohen pr asnj lloj arsyeje, ato martesa.
  *********************************************
  Ather heq Halili e u ka than,
  Be m Zotin djali u paska ba:
  Kah kam vlla e kah kam motr,
  Deksha para n u martofsha!
  Se gjith grat e krahins, ku jan,
  Se gjith vashat e Jutbins, ku jan,
  Bash si motra mue krejt po m dukn.
  Dheu m mbuloft, fatin vedit n mos ja gjetsha,
  Po se mora un Tanushn e Krajlit !
  E un Tanushn vet e kam pa,
  Kur kem pas bes me krajli:
  Gja ma t mir ssheh njeri nn kt diell!
  Vetulla e saj drejt si fiskaja;
  Shteku i ballit, si shteku i malit,
  Kur merr hana me prndue;
  Syri i saj, si kokrra e qershis;
  E ka qerpikun, si krahi i dallandyshs;
  Ftyra e saj, si kuqet molla ndeg;
  Hunda e drejt, si kalmi i Tushs;
  Goja e vogl, si lulja q shprthen;
  Dhambt e bardh; si gurzit e lumit,
  Fill mbas shiut, kur po i shndrit dielli;
  Qafa e saj, si qafa e pllumbit:
  Shtati i saj, si shtat etinet;
  Misht e dors, porsi rrmi i shemshirit
  *********************************************
  Mirpo t rinjt kundrshtojn me mnyrat e tyre ku krijojn lidhje dashurie deri edhe me bijat e krerve t armikut, t nisur sa nga dashurija por edhe nga shperfillja q donin ti bnin armikut, apo pse jo, ndoshta edhe kohs e zakoneve. Mund t thuhet se rinin e asaj kohe e shikoj n shembullin e Halilit si nj rini t zhdervjellt, luftarake, q sht e gatshme pr nj toleranc e bashkjetes qoft edhe me armikun, duke e zbutur at kur e bn mik, duke i ra n dashuri me t bijn, Tanushn, simboloin e rinis s kundrshtarve t Shqiptarve n ato kohra, simbolin e bukuris s femrave t pales s armikut. Bukuri e cila ishte e pa fajshme pr luftrat q ndodhnin, ashtu si ishte e gatshme q pr hir t dashuris, t i kundrvihej do gjje n rrethin ku jetonte
  *********************************
  Ather djali, ma, ska mujt me fol:
  Me dor gojn, Muji, ja ka ndalue,
  E aq ma shum djali asht zmrue:
  Prapou, Muj, se mka ardh dita e deks!
  *********************************
  Rnd me rnd, Mujo, na po flasim!
  Tmadhe briti ai plaku Basho Jana;
  *********************************
  Se kam lan, more shok, pr mik, se nuk e gjeta.
  Se kam lan, pr veshje, se nuk mund bleva;
  Ve skam dasht vet me u martue!
  *********************************
  Pa ndigjo, more ti djal!
  -Ka fol plaku Basho Jana:
  Dit e madhe nesr ka qellue;
  Tridhjet ag, kan me u bashkue;
  Tridhjet vasha ktu kann me i pru.
  Njat ma t mirn vet ti ke me zgjedh,
  Tridhjet ag me hajr ty do ta bajm!
  ************************************************** **
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Ketu bhet fjal pr prpjekjet e krerve t vndit pr te marr vndime t forta pr moslejimin e martesave me t huaj, ku n mnyr t hapur hasin n kundrshtimet e t rinjve
  ************************************************** ***
  Spo e len plakun, ma, djali me fol:
  Zoti u vraft , more agt e Jutbins!
  Po ku a ndije ndermjet toks e qiells,
  Q e muer vllau motrn e vet?
  Qe t tan bijat e krahins ku jan,
  Te tana motra, mue, po me dukn.
  Nj be t madhe q e kam ba,
  nj be t madhe n emn t zotit,
  Njatij tLumit q vran e kthiell,
  Rndon tok e rndon qiell,
  Q ja martohem me gur e dhe,
  Ja e kam marr Tanushn e Krajlit.
  E a ndigjuet, ju o agt e Jutbins:
  Mbetsha kuk(qyq), si nata e vorrit,
  E n krahin kurr nuk martohem!
  Por nqaf mpai mori bjeshkt e nalta,
  Kurrkund nj shtek q nuk ma keni lan,
  Pr me dalun deri nat krajli!
  E me ba nj t vogel hjeksi,
  T mujsha detit deri ndr qafa me i pri,
  Me ma dj krejt at bor,
  Sall, sa t dal me vu kunor,
  Aq fort gazin shokt, q ma kan vnue,
  Ma kan ngjit taraku i Kotorrit
  E fryma e gjall, su lanka peng pr logut !
  Sa shpejt nama bjeshket mi paska gjue !
  *********************************************
  T rinjt shqiptar t atyre kohrave, sa her q pushonin luftrat, deprtonin thell n territoret e armikut, deri edhe n qytetet e tyre, t cilat n fjalt e legjends thirrn Kotorret e reja (Qytetet e reja). Q do t thot se jan qytete t sa po krijuara, pra t ardhacakve q kan zn vnd n territore t huaja t pushtuara prej tyre, si dhe n territoret Pellazge-Ilire-Shqiptare Atje merrnin kontakt me femrat e atyre popujve, ku krijonin lidhjet e tyre t dashuris Pr nj paqe t shpejt lutet Halili (Rinia), pr t pas mundsi pr tu par me vashat e bukura t nj mbretrie tjetr, pr tu dashuruar me to e pr tu martuar, pr t injoruar luftrat e pr t shmbur kufinjt e ndarjes s njerzve, popujve e kulturave, pr t zbutur armiqsit me dashurin e t rinjve
  ************************************************** *
  Sa shpejt deti, djalin ka ndigjue !
  E ka ue nj er t fort,
  Er t fort,e er t nxeht,
  E ka lshue krejt rn e zez,
  Bien orteqet npr gropa ;
  Ushtojn malet si prej motit.
  Ve tri dit e ma nuk ka zgjat,
  A shkri bora e ka ra n lum:
  Por tri jav e nuk zgjat ma shum,
  ka e bani lumi at bor t bardh,
  Tbardht e bjeshkve, n det e ka mbyt.
  Lum pr ty o i madhi Zot,
  ǒpo kendojn bylbylat nmal!
  Kan dal fmija e po lodrojn,
  Shpejt me u pa me shoqi-shojn,
  Me pa thanat si lulojn,
  Me pa ahet si gjethojn!
  ****************************************
  N kt moment t legjends kemi nj pushim lufte t pa pritur, ku vendoset nj paqe, ashtu si ndryshon moti i lik, duke sjedh nj ngrohtsi pranvere Ktu duket sikur ka nj ndrhyrje, nj garanci paqeje, qoft ajo dhe provizore, ku dikush ka ndikuar tek krert e mbretris armike. Ndoshta afrohet zhvillimi i ngjarjeve deri n rolin q luan individi, pra njeriu i vetm i cili ka nj lidhje shpirtrore me nj tjeter njeri n paln kundrshtare Ndoshta vrtet nje vajz e mbretit, si ka ndodhur shpesh n histori, duke qn e dashuruar thellsisht me nj djal t ri t pals tjetr, ka ndikuar tek i ati, mbreti, pr t trhequr ushtrit nga trojet e djalit t zemrs s vet, e pr t vndosur paqe
  *********************************************
  Athere Halili, Mujit i ka than:
  Qetash gjogun, Mujo ti me ma dhan!
  Aspak Muji, gjogun, dhan nuk ja ka,
  Gjogut tvet n shpin djali i ka ra,
  Edhe a nis Tanushn pr me marr.
  Kur ka ba Muji me u dredh,
  Rrebt po i flet e motmja nan:
  Po ka bane more bir, i ka than,
  Po ti gjogun djalit pse me ja ndal?
  Rrezik djali, me ba me e pas,
  E nkrajli gja me ta gjet,
  Sa tjesh gjall, marak ty, ka me t met!
  Sa shpejt Muji kanka kthye,
  Ndal Halil-o, -djalit i ka than;
  Gjogun e vet Muji ja ka dhan,
  E mir djalin ma ka msue:
  Udha e mbar, tash more vlla!
  Nmegje tkrajlave kur t bajsh me dal-;
  Kurrkund gjogut, kryet mos ja ndal;
  Gjogu t on te Vuk-e Harambashi,
  Probatin un Vukn e kam pas,
  Falmeshnet thuej Muji tka ue;
  Pr nji pun, sot vllaun me ma ndihmue,
  Me mndihmue me grosh(lek) e me shpat,
  Me mndihmue Tanushn pr me marr!
  Ather djali i ka kcye gjogut n shpin;
  Tmir u pafshim! Mujit i ka than;
  Ka marr udhn Halili pr krajli,
  Vrap po e nget e tym po i qet,
  Dy her djalin kurrkush ma se ka pa.
  *********************************************
  N rrahje t vazhdueshme t problemeve t kohs, shohim her mbas here ndikimin e shpirtrave t but t nanave shqiptare, vashave, t cilat jan kundr lufts, ku shpesh bashkohen me mendimin e dshirat e rinis, duke u kundrvn lufttarve, me qellim pr t gjetur nj zgjidhje paqsore nprmjet lidhjeve t rinjve t dashuruar, t miqsive t ndersjedhta, me nderhyrjen e miqsive t tjera t vjetra q kishin Shqiptart n ata shekuj.
  ************************************************** ***********
  Studimi dhe analiza nga LLemadeo Dukagjini
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 19. #19
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Antarsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  418
  Urime Shigjeta dhe Alba!

  Shume te bukura keto! Me kujtuan vitet e arta te gjimnazit

  Miss Congeniality
  p.s. Alba, nga menyra si shkruan do behesh gazetare shume e mire apo dhe politikane shume e mire
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Epika popullore Shqipetare.
  Koment:
  Neper shekuj populli ka kenduar jo vetem ngjarjeve te medha, luftrave, heronjeve etj, por edhe motiveve te jetes, dashurise, endrrave e aq me shume endrrave rinore. Dialogu ne kengen epike midis Lokes dhe vajzes eshte nje simbol i perzgjedhjes, i krenarise se femrave shqipetare te cilat e zgjidhnin burrin e ardhshem nga krahinat apo fiset me te mira te Shqiptarve... E njeri prej artyre fiseve kane qene Vuthajt ne rrethinat e Plave e Gucise...
  Autori, popull, na percjell ne kujtesen e vet vargjet e meposhtme :

  A do burr ik me t'martue ?

  Shka ke ik qe je krenue?
  A don burr kund me t'martue?
  Kurkund burr, nane ska per mue !
  A don ike n ISNIQ me t'martue?
  Jan surdar e s'jane per mue!
  A don ike n'DEAN me u martue?
  N'qiler te mbyllin e nuk i due!
  A don ike ne VOKSH me t'martue?
  Kshteja shum e nuk i due!
  A don ike ne JUNIK me t'martue?
  Zhgunaxhi jan e nuk i due!
  A don ike n'BOTUSH me t'martue?
  Agallar e s'jane per mue!
  A don ike n'MOLLIQ me t'martue ?
  Bajn qereq e nuk i due!
  A don ike n BREVIN me t'martue ?
  Ujt e lig e nuk i due!
  Ne PONASHEC ike don me u martue?
  Burra t'liq, nuk jan per mue!
  A don ike n'ZMOLIC me te ue?
  Shesin dru e nuk idue!
  Ne BABAJ ike, a don me u martue?
  Jan mbi vade e nuk i due!
  A don ike ne DEVE me u martue?
  Jan qelana nuk i due!
  Ne KORONICE a don ik me t'martue?
  Jane ngat gjinija e nuk idue!
  Ne DUKAGJIN ike a don me t'martue?
  S'lahen kurr e nuk i due!
  Ne RUGOVE ik, don me u martue?
  Jan pijanec e nuk i due!
  Qyqja ti mete pa u martue !
  A don ike ne HAS me u martue?
  Jan budalla e nuk i due!
  A don ike n'BYTYC me u martue?
  Peshkatar jane e nuk i due!
  A don ik n'KRASNIQE me u martue?
  Jan t'harlisun e nuk i due!
  A don ik n'GASH me u martue?
  Jan sojnik, po nuk idue!
  Ne MALSI te MADHE kam me te martue!
  Vend i that e sjan per mue!
  Mbete ik pa u martue!
  Mos don ik n'VUTHAJ me u martue?
  Te lumt goja, Lokjo, tash ja ke qellue !
  Te holl e te gijat e jane per mue...
  Qyqja ik ti ka po thue?
  I mete lokes pa martue,
  A e di se VUTHAJT, pa ja nda
  Jane ne luft me Turk e me Shkja.
  Aty ske me gzue nusni,
  Se do te mbetesh nuse e vej ne shpi...
  Po e pata, Loke une at fat,
  Me pa burrin te lam ne gjak,
  Ma mir te rri me te sall nji nat,
  E ta baj ni djal per marak,
  Qe t'ma ket shtatin si Bajrak
  Se t'vajtoj gjith jeten me qytak...
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •