Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 97
 1. #41
  MUJI PRET BAJLOZIN E DETIT TE ZI


  O,lum e lum ,o zot ,i lumi zot/
  E qnka qen ky baloz i zi
  E kalon krejt Detin e Zi
  e q del n kufi t Jutbins
  dhe banrrn Jutbins ja rrzon
  rrafsh me tok ,thiu ,e ka rrzue
  banrrn e vet ai e ka vn
  mbapsh ,thiu ,sht kthye
  dhe tri dit a ndal me pushue
  n vend nj letr e ka shkrue
  te qiraxhit ,thiu ,e qnkqa shkue
  -Qiraxhi ,kur jini duke udhtue
  mbas bagtive kemi me shkue
  ’ka po krkoni kt letr me ue?
  ndonj dukat ke me na pague
  -Emin Ags n dor me ja ue
  shpejt te Aga letrn ma kan ue
  e merr letrn aga me e kndue
  lot pr faqe t’mjerit jan duke i shkue
  s’po di arsyen se ka me mbarue
  N beden t kulls aga ka hyr
  E po e zbraz pushkn e haberit( lajmit)
  Kreshnikt shokt e e tij e kan dgjue
  E t gjith mire qnkan shtrngue
  E tek Emin Aga shpejt qnka shkue
  Emin Aga para u ka dale
  E qoft pr hajr lajm na ke ue
  far lajmi thon me na kallxue?
  -Lajmi i zi na ka ardh
  jua nxjerr letrn pr ta kndue
  Osman Aga n kmb na u ue
  E merr letrn pr me kndue
  -Haj medet ne ka paska shkrue
  Njmij copa gjedh ju a due
  posht katrqind kile nj eksiq se due
  dhe t majme duhet t qllojn
  dhjete vargan(karvan) me grur me i qrue
  dhjet vargan grur me i ngarkue
  dhe n kufij me mi ue
  ja n mejdan me m dale mue
  Ah tan kreshnikt kryet e kan ungj(ul)
  Ja n mejdan me m dale mue
  Ja ‘ka kam lyp ,ju mos me ma ue
  krejt Jutbinn kam me e farue !
  Osman Aga ja ka nis e po flet:
  -Hajmedet ka na ka gjet
  O nj n mejdan atij s’mundemi me i dal
  Shtatdhjet mbretri ai thi i ka marr
  Te tan harain jan duke ja ue
  Duhet mallin ka lyp me ja ue
  O hajmedet qnkan kujtue:
  -Duhet mallin me ja ue
  dhe ka nis mallin me ja nda
  njmij cop thiut ma ja ba
  nn katrqind kile mposht nuk i due
  edhe t majme for me qllue
  Dhjet karvan me grur me ja qrue
  Edhe me ato buk me ja prgatit
  Pr nj mot kena me u lirue !
  Ja kan nis bagtin e po ja ndajn
  Po m ish kan dhe Muj fukaraja
  E dy vllazn ata ishin kan
  Mujin e Halilin jetim baba i ka lan
  Tetmbdhjet vjet Muji i pat lan
  Fukara Muji ka qllue
  Kur po gatisin bagtin Muji po I tubon
  Gja Mujit nuk mund me i shkrue
  -At gja ai me na i rue
  Tana gjat ja kan nis me i da
  U kan nis gjan tu Emin Aga me i ue
  Te Emini i kan tubue
  Edhe Mujin rrogtar e kan shkrue
  N’ Bjeshk t Zeza pr me i ue
  Me i kullot Muji mir me i rue
  Edhe Muji gjan n agim po i merr
  E n Bjeshk t’Zeza po m’i qet
  S a ka qn dita Muji i ka kullot
  N mbrmje te shpija i ka ue .
  Emin Aga gjs para u ka dal
  Ja ka nis gjn e po i numron
  -Ore Muji bre djal !-i ka thn
  dy gja n bjeshk i paske ln
  ato t dyja sonte ti me m’i pru
  ja kryet mrena ,tybe ,n ket shpi!
  Sa fort Muji paska pritue
  Mir mobuzn n krah po e qet
  E n Bjeshk t’Zeza Muji po del
  Prrue m prrue o breg m breg
  Duke i lyp hi kurkund s’i gjet.
  E n nj prrue Muji kur po shkon
  Dy fmij i gjen tuj brtit
  Sa po mundin fmijt po piskasin .
  Ngadal Muji n at prue po shkon
  Te fmijt kur ka shkue
  Britm t madhe fmija paskan ue.
  Ndrmjet djepave Muji m ish hi
  T dy lidhun djepat ishin kan
  Ja ka nis fmijt po i prkund
  Edhe vajin fmijt e kan ndal.
  Edhe gjumi aty Mujin po e merr
  E ja ka nis kerrshi po krcet
  Edhe gjumi Mujit po i del
  Nja dy Zana ,tha ,Muji po i sheh,
  si dy diella ato q po bjn,
  ashtu drit zanat si po bjn!
  Prap Muji n’gjum sht ra me fjet
  Krism kerrshit e ushtim po i shkon
  Ato zana te djepat po vijn
  Afr ato kur jan afrue
  –Kuku motr,ka u marue?
  Ndrmjet djepave dikush tek sht ra
  T dy djemt ,oj motr i ka mbyt!
  Duke brit zanat dhe duke shkue,
  I gjejn djepat t dy mbulue ishin kan
  Edhe djepat shpejt kur i shpalojn
  Edhe gjumi fmijt mi ka zn .
  Shqelm Mujit zanat i kan rn
  Muji shpejt more qnka ndreq
  -Po ty ktu ,n’kt vakt ,kush t’ ka pru?
  Dy gja n mal m kan mbetur mua
  Po un jam dal sonte me i lyp,
  E n kt prrue kur jam hi,
  I kam gjet tue brit kta dy fmij
  Gjynah i madh m’ka ardh mue
  E kam ardh i kam prkund
  Ato gjumi o i ka zan
  Un jam ndal kta fmij me i rue .
  -Ori motr kti ka t’i bajm?
  Duhet shprblim ,oj motr ,me i dhn,
  Shprblim t madh kti duhet me i dhan.
  -Fol bre djal ka po don ?
  a don mall,sa duhesh me t dhan
  A po don kerrsh ,dukat ta bajm?
  A po don fuqi me t dhan?
  E me krali ti me u mbrojt,
  Ku ah n’mejdan
  ty s’mundet me t dale
  Se krejt harab ti ke me i ba!
  A ndal Muji e sht kujtue
  < Me lyp mall –o sa due un
  vjen balozi ka me mi marr
  kt kerrsh dukat me ma ba
  vjen balozi thiu e ma zapton
  ka m ngjan e gj mbi dhe nuk m’i len>
  -E n’pa takat(fuqi)mir me m dhan,
  me krajli un me e prapue ?
  Motra e madhe te vogls i ka than
  Je ma e re e gjinin ma t forte ma ke
  Epi gji ,lum motra ,q t pine,
  E fuqi ktij djali me i dhan,
  Nder krajli djali me davranue !
  -Hajde djal thithe gjirin (cicn)!
  Ka shkuar Muji ka nis me pi
  Pik m pik nji cic e kish pi
  -Kape gurin ,djalo ,njmij kile
  Njmij kile gurin me peshue !
  E t’ja ngjit gurit njmij kile
  Deri n’krye Muji ma ka ue
  Epi hov ku mujsh me gjue!
  E pes metra larg gurin ma ka gjue.
  -A don ma fuqi ty me t dhan?
  Po sa t kesh takat
  mue me m dhan
  se me krajli un kam me luftue!
  Tjetrn sis ,zana po ma nxjerr,
  ja ka nis Muji po ma thith,
  pik m pik edhe kt ma ka pi.
  -Rroke gurin ,djalo,njmij kile!
  E rrok gurin Muji njmij kile
  I ep hov e mundet me e qit;
  Tetdhjet metra larg po e qet.
  Motra e madhe ,zana ,po brtet:
  -Shum fuqi kti tha i ke dhn,
  sht i ri e mend dro a q e lan
  krejt harabe ai kt dyje e ban!
  edhe Muja ,gajle , thot se kam
  -Ore djalo! –po m’i paska than,
  e ti emrin ,djal si e ke ?
  -Un emrin Muj e kam
  E shum fat ,bre djal,ti paske pas
  E me ne ,more ,ti je vllaznue
  Shum fuqi ty kemi me t dhn
  sa te jet jeta ti ke me qn
  knga jote Muj ka me u kndue
  e pr gzime ,Kng kan me tu kndue
  E emir yt Muj s’ka me u harue !
  Ore Muj bre !-djalit mi kan than
  Motra me ty duam me u ba ,
  e sa hern ngusht ,ti ke me qen
  o motra na ty kemi me tu ba
  vetm se fmijt ti na i ke rue
  Dy lopt zana ja kan lshue
  I merr lopt Muji e ka fillue
  E pr shtpi o m’i ka ue .
  Dielli besa nalt sht ue
  Emin Aga vet ka dal
  Gjasht oban me vete mi ka marr
  Po e shohin Mujin gjn q po e bjen
  Mujin obant ngjau qe shum po shajn
  Mujit mrzi m’i ka ardh,
  Pr krahsh Muji kur jua ngjet
  Fluturim ,besa ,larg po i qet !
  Emin Aga sa mundet po ik
  -Ikni shok! –Emini u paska than
  edhe mnt Mujin e paskan lan!
  E te Emin Aga Muji kur ka shkue
  T tan kreshnikt aty qnkan ardh,
  Fjaln Muji e ka marr:
  Kta gja ju kini me i marr,
  Vet bajlozit pritn kam me ja xan
  E me t un dua me da mejdan.
  Emin aga Mijit i ka thn:
  -Dorin e mejdanit ty ta paa dhan
  shpat e nizdrak t mijat t’i kam dhan
  Dy kobure n shok ja ka dhan
  E pr hajr more Mujit ja kan ba .
  Edhe Muji qnka shtrngue
  E po shkon Bajlozit n prit me I dal:
  -Prite Mujin e ka me ardh
  e ka ndrmend neser me dal.
  Doris n shpin Muja ju ka gjue
  Ka marr udhn te balozi ka shkue
  Tre sahat kur iu kish afrue :
  -Haram t qoft ,gjog, mbajten q t kam ba
  ne vend te tagjis oriz aga t ka dhan!
  E rrapllim t madhe ti me ue ,
  Tokn nn gur balozit me ja lue
  Jargt n gjyk atij me jagjue !
  Ja nis gjogu po turfullon
  Jargt bajlozit n’gryk po ja qet
  Rrapllim t madhe paska ue,
  Tok e krresh ,bajlozit ,po ja lue;
  Piskam t madhe Muji paska ue
  Dymbdhjet zana n,gjoks Mujit i kan le
  Piskam t madhe trimi ka marue ,
  At piskam bajlozi e ka ndgjue
  Prej njeriut kjo piskam nuk sht
  Prej kudreti ’ka tek un po vjen !
  O ,thot bajlozi ,e si vettim asht ue
  Edhe topuz bajlozi ja qet;
  Jam tehir (gati) n mejdan me t dal!
  Aspak Mujin topuzi se ka marr
  N’shpin t sharkut bajlozi i ka ra
  Hov t madh Muji ka ba
  Shum strvit gjokun e kish msue
  E n dy gjunj gjoku asht palue
  O afr Muji ju kish afrue
  edhe me shpat n krye mi ka mshue
  gjysmn e kres ja ka shkurtue
  e me sy t prishun n gjog ja ka gjue ,
  prej dories n tok e koka ka ra
  bajlozit koka ka qn tuj shpurth
  kryet Muji ja ka kput,
  n dueq kryet ja ka shti
  gjak i madh aty ish ba
  krejt gjaku Mujin e ka mbulue
  Askund Mujin s’ka mujt me varrue
  Po n‘shtat dorin ja kish plague.
  Ka marr udhn Muji pr ship me ardh
  Kryet e bajlozit n big ja ka marr;
  Ka marr udhn n Jutbin ka shkue
  E prpara Mujit shokt mi kan dale
  Krejt i kuq Muji ish qen mbarue
  N kull te hekrit trimi kur ka shkue .
  _Shihni kryet e bajlozit e kam marr
  e dy opash kryet ja kam da
  me shpat kryet ja kam shkurtue
  ma bajloz s’ka me sundue !

 2. #42
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,006
  T paktn dy krahina quhen Krahin por t deformuar n shkinishte: Kranjska n Slloveni dhe Kraina e Jutbins.

  Duket se kur sllavt formuan "sklaviniat" e tyre, kreshnikt ve i kishin t formuara "krahinat" e tyre.

  Krahina e Jutbins, aty ku jetuan vllezrit Basha, sot quhet Kraina dhe banohet nga serb t vendosur aty gjat sundimit osman.

 3. #43
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Ja edhe nje permbledhje te kengeve te kreshnikeve te perkthyera edhe ne anglisht nga Robert Else, ku nder te tjera flitet edhe per origjinen e ketyre kengeve.

  http://www.amazon.com/Songs-Frontier...5164126#reader

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 4. #44
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Per te mos e pershkruar kenget po ua sjelli disa krahina te kenduara nga rapsodet tone qe me aq dashuri dhe frymezim i kendojne krahinat per Mujen e Halilin. Degjojeni krahinen e Nikoll Bajraktarit , te cilen e ka kenduar rapsodi yne i nderuar Sefe Mleqani, qe ishte rapsodi qe me se miri i kendonte krahinat .
  Degjojeni qfare thesari ka rujate populli yne .
  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 5. #45
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Arnaut Osmanit e kenduar nga rapsodi me i madh i krahinave ( kengeve te kreshnikeve ) Sefe Mleqanit
  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 6. #46
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Kralit te Zadranit e kenduar nga Sefe Mleqani  ATDHEU MBI TE GJITHA

 7. #47
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Kenge Krahinash nga Rapsodet e mirenjohur Feriz dhe Ali Krasniqi. Poashtu Salih , Feriz dhe Ali Krasniqi ishin duajen te kendimit te krahinave per Mujen e Halilin. Keto variante jane variantet me origjinale qe jane kenduar dhe kendohen ende nga rapsodet anembane Kosoves.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 8. #48
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Talit kur eshte zane jesir ( rob ) , kenduar nga rapsodet e mirenjohur Salih dhe Feriz Krasniqi , interpretimi me i mire i kesaj krahine ,

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 9. #49
  Krahina e Jutbines sipas studiusve ndodhet ne Kroacine e sotme. Ndersa "ngjarjet" zhvillohen diku nga shekulli i 5-te apo i 6-te pas Krishtit ose me vone, por jo para shekulit te 5-te. Per faktin se aty flitet per luftra kunder sllaveve, dhe historia na meson se sllavet erdhen ne Ballkan rreth shekullit te 5-te pas Krishtit. Natyrisht si Mujo-Halili si edhe Gjergj Elez Alia, konsiderohen si mitologji dhe jo si histori. Nuk ka prova historike te ekzistences se ketyre luftetareve. Gjeto Basho Muji, nuk eshte gje tjeter por vetem nje krijim mitologjik popullor. Ku perdoret shume metafora dhe hiperbolizimi. E njejta gje ndodh me vone me Gjergj Elez Aline, qe paraqitet si nje njeri i madh dhe shume i forte, qe lufton kunder Balozit te Zi. Balozi i Zi qe vjen nga deti, perfajqeson pushtuesin turk, turqit e zije qe vijne nga deti ne trojet shqiptare. As per Gjergj Elez Aline nuk ka prova historike per ekzistencen e tije.

 10. #50
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Neqofte se bazohemi ne gojdhenat popullore se te paret e shumices se fiseve te veriut kane ardhur nga Bosnja dhe Dalmacia pas shek. XV, mund te kete ndodhur qe krahinat ( apo kenget e Krahines ) te pershkrujane ngjarjet qe jane zhvilluar gjate periudhes turke, perkatesisht lufterave qe jane zhvilluar mes popullesise se mbetur ilire qe u islamizua dhe krajlave sllav dhe hungareze, ne zonen kufitare te Krahines ne te cilen dokumentohet se ka pasur konflikte te vazhdueshme. Pasi keto fise e humben luften filluan te largohen nga Krahina, Klladusha, Jutbina dhe te migrojne drejt lindjes dhe jugut duke marre me vete edhe kete thesar. Poashtu eshte interesant se edhe boshnjaket e e njohin kete melos per te vetin dhe . Gjithashtu nuk perjashtohet mundesia qe ky epos eshte mbishtresim i eposit te meparshem qe lidhet edhe me luften dhe qendresen qe e kane bere fiset ilire gjate ardhjes se sllaveve.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 11. #51
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  far gjuhe jan keta emra Mujo, Halil, Hajkune etj. ... ose Elez e Ali (Gjegj Elez Alia) ???

 12. #52
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Kenga e Pavle Harambashit e kenduar nga doajente e foklorit shqiptar Salih dhe Feriz Krasniqi nga fshati Drenovc i Malisheves- Krahina e Llapushes.  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 13. #53
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Kenga e Ali Bajraktarit e kenduar nga Feriz dhe Ali Krasniqi nga Drenoci i Llapushes
  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 14. #54
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Vazhdon nga postimi i fundit:  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 15. #55
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Ymerit djalit te Mujes - kenduar nga rapsodet Feriz dhe Ali Krasniqit nga Drenovci i Llapushes.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 16. #56
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Citim Postuar m par nga SHKOZA Lexo Postimin
  Ja edhe nje permbledhje te kengeve te kreshnikeve te perkthyera edhe ne anglisht nga Robert Else, ku nder te tjera flitet edhe per origjinen e ketyre kengeve.

  http://www.amazon.com/Songs-Frontier...5164126#reader

  SHKOZA nga Prizreni
  E gjeta nje shkrim per Robert Elsie, fillon keshtu:


  Cdo gja e mire Shqiptareve u vjen prej Shkjeve
  Cdo gja e keqe Shqiptareve u vjen prej Tartareve
  -- Robert Elsie--


  e pastaj vazhdon ma poshte dikund:


  ROBERT ELSIE

  Sot Robert Elsie shkruen per authenticitetin tone sikur ai me qen vete Lek Dukagjini. Ne fjalorin e termave t librit t tij Songs of Frontier Worriors (SFW), Kange Kreshnikesh ("KK") ai refuzon me e identifikue Gjeto Basho Mujin si hero i mitologjise shqiptare. Ai jep vetem reference per emnin Mujo. Gjithashtu Ai refuzon me identifikue Sokol Halilin si Sokol, dhe jep vetem referenca per Halil (SFW, 370). Areseja q ai refuzon me i identifikue keta dy emna kaq popullore n Malcine e Madhe, Rugove, Dukagjin e Kosove asht se kjo do ta shtynte autencitetin e Epikes drejt burimeve shqiptare, cka asht e papranueshme per Elsien.
  Ne spjegimin e Mujit, tue lane mbas doret fjalen shqiptare me mujte, Elsie thote se emni Mujo vjen prej emnit Mustafe. (Ai e permende kalimthi se shqiptaret thone se emni Mujo/Muji vjen prej fjales me mujte por e kalon kete fakt si dicka t parandesishme -- natyrisht kur shqiptaret flasin per vetvetin s'u duhet vu mendja). Elsie shkruen se emni Gjeto asht huajte prej fjales Turko- Serbe ćetobaśha, kryetar cetet (se sa t aferta jan serbishtja e turkishtja dihet), ndersa Basho asht marre prej emnit BylykBashi, nji titull Turk. ...


  Me teper mund te lexoni ketu: 17. #57
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Galanit e kenduar nga Rapsodi Salih Krasniqi


  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 18. #58
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Ahmet Bylykbashit e kenduar nga rapsodi Salih Krasniqi


  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 19. #59
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Mujes kenduar nga rapsodi Bajram Baja nga Banja e Llapushes
  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 20. #60
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  47
  Postime
  595
  Krahina e Millosh Kapetanit e kendojne rapsodet Osman dhe Imer Sefa nga Mleqani i Llapushes


  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •