Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 45

Tema: Tavė kosi

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Tavė kosi

  Tirana e Re
  Global user
  (6/20/00 10:09:39 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------

  Pėr 4-5 persona duhen:
  Mish 500 g. gjalpė 2 lugė gjelle, vezė 2 kokrra, kos 3 gota uji, miell 2 lugė gjelle, oriz 1 lugė gjelle,kripė.

  Tava e Elbasanit pėrgatitet me mish qengji ose dashi. Po tė jete me mish qengji ai piqet drejtėpėrdrejtė ndėrsa me mish dashi zihet mė parė. Mishi pritet nė thela, vendoset nė tepsi, i hidhet pėrsipėr gjalpė dhe futet nė furrė ose nė tavė me korent. Herė pas herė i hidhet nga pak ujė qė tė mos thahet. Pasi tė piqet hiqet nga furra.
  Nė tenxhere me gjalpė kaurdiset pak miell derisa tė zverdhet, por jo tė skuqet; shtohet lėngu i mishit tė pjekur i holluar me ujė, pėrzihen dhe vlojnė derisa tė krijohet njė salcė e trashė. Hiqet nga zjarri, ftohet dhe pastaj i shtohen kos, vezė, kripė dhe pėrzihen mirė. Nė tavė hidhet oris gjysmė i zier, radhiten thelat e mishit, sipėr hidhet masa e pėrgatitur, pak gjalpė dhe piqet nė furrė.
  Nė qoftė se ėshtė mish dashi, ai mė parė duhet tė ziejė. 10-15 minuta para pėrfundimit tė zierjes sė mishit, hidhet pak oriz. Nė tenxhere rrihen vezėt, shtohet miell, kos, lėng mishi, gjalpė dhe kripė.
  Copat e mishit vendosen nė tavė sė bashku me orizin, mbi to hidhet masa e pėrgatitur dhe gjalpė i freskėt. Piqet nė furrė derisa nė sipėrfaqe tė krijohet njė cipė e kuqe.

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Kush me tregon se si behet tava e kosit?

  jesushaus1
  Anetar i ri
  --------------------------------------------------------------------------------
  Te nderuar miq. do te kisha te deshire te dija se si behet tava e kosit, ose mishi me nerden. Besoj se gjendet naj nji tironse e vjeter ne forum qe di se c“eshte nerdeni.
  Ju pershendes  dritare pusi
  Anetar i respektuar
  --------------------------------------------------------------------------------

  papapap cna bere me neps o te keqen.

  me sa kam degju une tava e kosit eshte ca e veshtire me u bo. une kam ngrene shume po mua me pelqen vetem ajo qe me ben mami dhe gjyshja. per te tjerat ncuk ..
  me vjen keq po receten se di.

  do me behej qejfi po ta mesoja  warren pearce
  Diskutant i rregjistruar
  --------------------------------------------------------------------------------
  tave kosi per 4

  kater thela mish qingji skuqen ne tave. pastaj largon lengun duke mbajtur vetem nje filxhan caji. ne te njejten kohe zien lehte dy luge gjelle me oriz. pasi eshte zjere orizi e perzjen me afersisht trecerek kile kos dhe kater kokrra veze dhe yndyren e mishit. e fut ne tave, fut taven ne furre dhe e le per afersisht 15 min. nqs nuk eshte bere e le derisa te behet.  jesushaus1
  Anetar i ri
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shume faleminderit per receten!  Lepurushja
  Anetar i respektuar
  Posts: 57
  --------------------------------------------------------------------------------
  Po nerdenin ku me e gjet? Se sa per ta gatuar them se eshte e thjeshte fare. Gjyshja ime e gatuante shpesh.
  Po tave me pras e me nerden a keni honger noi here?
  Ja sa te bohen kumllat do e bojme ene nerdenin.  bud21
  Diskutant i rregjistruar
  --------------------------------------------------------------------------------
  TAVA E KOSIT BEHET ME KOS. MOS HARO OK??  Xhamlliku
  Diskutant i rregjistruar
  doni tavė kosi juve?
  --------------------------------------------------------------------------------
  mos u merzitni se diten tjeter marr "Arti i Kuzhines" liber i botuar ne kohen e monizmit (se mos eshte bere ndonje me vone)  Xhamlliku
  Anetar i ri
  tava koooooooooosit
  --------------------------------------------------------------------------------
  TAVE KOSI (ELBASANI)
  1 kofshė qingji (mesatare)
  1 kg kos
  6 vezė
  2 luge supe miell
  50 gr gjalp
  Ziejmė mishin nė pak uje, me pak krip (sa tė mbulohet 1/3 e mishit) Rrafim vezėt me kosin dhe miellin, dhe i hedhin nė tavė, shtojmė lengun e mishit, e pėrziejmė mirė. Vėmė nė sipėfaqe gjalpin nė copa, e pjekim nė furrė nė 200°C derisa tė mpikset dhe tė skuqet sipėr. Mishin e pjekim veē por e servirim bashkė.
  Ju beft mbare!!


  brari
  Nder i kombit
  tava koooooooooosit
  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhamlliku femer je ose mashkull?
  Librin e Evgjenise ke?
  Ne se je femer lum burri jot.
  Edhe gruaja e kullaqit lum ajo se Mami kullaqit do gatuaje per nusen e cunit tav kosi elbasani .  jesushaus1
  Anetar i respektuar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Lepurushe nerdenin e gjejme por me trego si e bente gjyshja jote mishin me nerden.
  Te pershendes  Lepurushja
  Anetar i respektuar
  Mishi me nerdern
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pak a shume eshte njisoj si mishi me leng vetem se ne vend te salces i hidhet nerden.
  "Ne katunaret e tirones mishin me nerden e bojme ne ket mynyre":
  Mishi pritet ne copa copa dhe lahet. Qerohen, lahen dhe grihen qepet dhe i kavardisen ne nje tigan me 3-4 luge gjelle yndyre. Hidhet mishi dhe kavardiset me qepen. Hidhet kripa ne menyre qe mishi te marre kripen.pastaj hidhet nerdeni nje luge gjelle, duhet pasur kujdes se mund te jete shume i tharet(varet si kane qene kumllat kaverdiset pak derisa te marre nerdenin, hidhet uje derisa te mbulohet mishi. Duhet pasur kujdes qe kjo lloj gjelle behet me pak leng.
  Ndersa preshet behen ne tave ne furre (musaką me presh e zakonshme)dhe i hidhet nje luge gjelle nerden per lezet.
  P.s. une po pres nerdenin.......

 3. #3
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Tava Elbasanit

  .......Tava e Elbasanit pergatitet me mish qengji ose dashi.
  Po te jete me mish qengji ai piqet drejtperdrejte ndersa me mish dashi zihet me pare.

  Mishi pritet ne thela ,vendoset ne tepsi ,i hidhet persiper gjalpe dhe futet ne furre ose ne tave me korent.Here pas here i hidhet nga pak uje qe te mos thahet.Pasi te piqet hiqet nga furra.

  Ne tenxhere me gjalpe kaurdiset pak miell derisa te zverdhet,por jo te skuqet: shtohet lengu i mishit te pjekur i holluar me uje, perzihen dhe vlojne derisa te krijohet nje salce e trashe.

  Hiqet nga zjarri,ftohet dhe pastaj i shtohen kos, veze,kripe dhe perzihen mire.Ne tave hidhet oris gjysme i zier, radhutien thelat e mishit,siper hidhet masa e pergatitur,pak gjalpe dhe piqet ne furre.

  Ne qofte se eshte mish dashi ai me pare duhet te zjeje.10-15 minuta para perfundimit te zjerjes se mishit,hidhet pak oriz.
  Ne tenxhere rrihen vezet, shtohet miell,kos,leng mishi,gjalpe he kripe.

  Copat e mishit vendosen ne tave se bashku me orizin, mbi to hidhet masa e pergatitur dhe gjalpe i fresket.
  Piqet ne furre derisa ne siperfaqe te krijohet nje cipe e kuqe.

  P.S Hope u enjoy it!!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Anėtarėsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  40
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Rrofsh code craker po ke harruar te na japesh sasite dhe porcionet e parametrave qe duhen shtuar (sa gjalpe, sa veze, sa majdanoz duhet ... ).

  Orion_DYRRAHU tu i shku goja long e tu prefe thika e pirunj.
  Yhyyyy, sa kisha pa shkruar ketu...!
  ===============================================
  Mbi dallgėt e jetės kjo udha ime e gjatė,
  unė rrėxohem dhe... ngrihem prapė!

 5. #5
  i/e larguar Maska e DINA
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  I ♥ New York
  Mosha
  38
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Si Behet Tava E Kosit

  ME THONI TE DASHUR ANTARE TE FORUMIT ME TE MADH SHQIPETAR SE SI BEHET TAVA E KOSIT.DO MAR CA PERGJIGJE NGA JU DHE PASTAJ DO JUA SHPJEGOJ SE SI BEHET NJE TAVE KOSI ,QE TE LEPISH GISHTAT KUR TA HANI ATE.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DINA : 28-08-2002 mė 01:33

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Mosha
  45
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  O DINA ta tregoj une se si behet tava e kosit.
  Per 4 persona:
  4 thela mish qengji ose dhe dashi
  kos
  5-6 kokrra veze
  niseshte
  gjalpe
  kripe
  piper

  E ziejme mishin e qengjit ne nje tenxhere, kuptohet me kripe.Ne nje tas pergatisim zairene. Hedhim 5-6 kokrra veze dhe i rrahim,shtojme kosin dhe pak leng mishi te dyja keto jo me shume se 500g bashke pastaj 4 luge gjelle niseshte i perziejme shtojme pak kripe nese eshte e nevojshme dhe piper.E hedhim perzierjen ne nje tave te lyer me gjalpe dhe shtojme copat e mishit. E fusim ne furren e pjekjes per 30-45 min.Lere pak te ftofet dhe pastaj servireni.
  Provoja Dina se do lepish jo vetem gishtat por edhe ....... nejse.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Kush e di si gatuhen?

  Me pyeten nje dite se cila eshtenje nga ushqimet tuaja karakteristike,dhe une thashe tava e kosit dhe tava e dheut.Kush me ndihmon mua te di si gatuhen te dyja keto.FALEMINDERIT.
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 8. #8
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pershendetje:

  Tava e kosit:
  1- hurdha te prera hollshem shume,
  2- miell misri nje grusht(gjithmone varet se sa gatuan)
  3-mish qingji(lamb) ,,, ose edhe mish deljeje...
  4- kos
  5-krype..
  6-qepe icik fare sa te them une sa te man dora tate ty ne pellembe..per me i dhone shije icike mishit..
  7- voj ullini
  Metoda e gatimit.

  1- merret qepa edhe hudhet ne nje ene te thelle ku ke hudh si fillim vojin e ullint afersisht 4 luge gjelle
  2- merret mishi edhe behet ne copa tani copen ti zgjidhe vete sa te modhe do ta bosh, por mire eshte mes me i bere shume te medha ,,, se nuk duken shume, e kom llafin kur i bo te vogla duket sikur ka shume mish...edhe hudhet ne ene. Keshtu kavardisin icike edhe sa mishit ti vije icike ere e mire,, jo me u djeg , se pastaj haje vete,,, harrova hudhi edhe icike krype.
  3- Hudhi siper uje edhe veje me u zi pak edhe provoje ti mo kur mishi te hahet e jo me qene si llastik,,,
  4- ma men qe mishi i qingjit zi shpejt ose si ta kom llafin bohet shume shpejt..provoje ere pas here.
  5- Merr nje ene te modhe edhe hudh afersisht 1/2 kg kos( 1 kg mish) hudh voj ullini 3 luge gjelleedhe hudh edhe hurdhat e grira hollshem ,, po qe se je qejflije hudhi edhe ca erza se nuk i bo keq...perzieji bashke,, Pastaj hudhi icike miell misri edhe perzieji bashke,,,,aq shume perzieji sa ti bosh telef fare ti bosh..( e kom llafin perzieji 2 min)

  6- mishin e ziere e merr e heq nga uji edhe e hudh ne nje tave pjekje te cilen e ke lyer pak me voj ullini nga te gjitha anet,, edhe veje mishin aty pasi e ke heq nga longu i vet...
  8- merr sa te them une ty i garuzhde long mishi edhe hudhja sier perzierjes se kosit edhe ,, edhe ashtu si oshte hudhja siper mishit...

  9- merre taven edhe fute ne furre afersisht 220 grade ,,,edhe piqe per afersisht 20-30 min, por mire eshte me e pare here pas here ,, se e poqe pastaj ...-
  Pastaj merre taven edhe ndaje neper pjata duke perdor shtatore,,, edhe merr stilolapsin edhe disa flete te bardha edhe pergatit faturen per secilin nga mysafiret edhe ,,, griji nga paret... e kom llafin merru paret per taven e kosit...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Flm Kundrarrymes per pergjigjen e pergatitjes se taves se kosit.
  E kam ngerene taven e kosit,me pelqen shume por nuk dija ta gatuaja vete.

  sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Kontrolloni ne forum para se ti beni keto pyetje se do i gjeni ketu.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  faleminderit kundrarryma
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 12. #12
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Amon mi goc amon ,,vetem ju te knoqeni me te hongme ,pa ne guzhinierat ,,ska gjo,, duhet me qene edhe "funny" nojhere se sta Ha p.sh Dashnorja/gruja/gruja komshijut gjelle...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  jo mor lal,ca eshte ajo gru si nuk e ha gjellen tate,ato lepijne ene gishtat hahahaha
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 14. #14
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  A mi goc mi goc se po dalim edhe nga tema.. E di ti njonit i bi gruja ne LUME . Edhe ky tani po e kerkonte, edhe po ecte kundraRRYMES, se lumit,, ec e ec edhe tako nje MIKUN e vet edhe i tha : Cfare po kerkon ?
  Edhe ky ja kthen PO kerkoj GRUAN se me ra ne LUME...nja 2km me poshte. PO mire i tha ky po pat ra ne LUME gruja atehere ti shko pergjate RRJEDHES se lumit edhe jo KUNDRArrymes.
  E i tha ai Sa jetova me te , AJO KA QENE GJITHMONE KUNDRA CDO GJEJE QE BOJA UNE.. Keshtu GRATE ECIN GJITHMONE KUNDRARRYMES se lumit...( une jam mashkull)

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  hahahahahahaha
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 16. #16
  Hakmarrese
  Anėtarėsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Ne vednin me te pershtatshem
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O kundrarrymes , aman mi ku e ke marre ate recete te taves se kosit,.
  Une jam elbasanllije po tave kosi me qepe nuk kam ngrene ndonjeher. Le qe dhe ta mendosh nuk shkon aspak.

 17. #17
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  O Mister o Elbasonllinj po nuk fola per BALLOKUME ore burazer fola per TAVE kosi,, apo mos ndoshta ka FIRMEN e ELBASONIT edhe TAVA KOSIT ?
  Lexoje me KUJDES, se ju nga ELBASONI jeni msu me KAVAJSIT edhe e lexoni SHPEJT e shpejt se keni frike se ju kapin me koken poshte e ... duke lexu.

  Kur kavardiset mishi,, i hudhet qepe qe ti vije eraaaa mishit , te nxjerri aromen e mishit ne PAH.. ooooo LOM ...

  Provoje ihere bre burre se ste ngle ne fyt, ose pyet ihere momen a ijen.
  shnet

 18. #18
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  kundraRRYMES

  Si e ka emrin ajo gjella qe ke pershkruar, se tave kosi nuk eshte (lol)
  Mister e ka tamam. Tava e kosit gatuhet me shume ne Elbasan dhe i thone ndryshe edhe tave Elbasani.
  Pastaj.... shikoje me kujdes receten se ke harruar ti hedhesh veze.
  Tava e kosit nuk ka qepe.

  Po ty te ka rene gruaja ne lume, qe di te gatuash kaq mire?

  Me shume respekt per ty dhe recetat e tua te gatimit.
  Ji Vetvetja!

 19. #19
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  SHPIRTI i FSHEHUR- me fal ke te drejte per vezet se i kom harru,, me i shtu...se e kisha shkrujt shpejt.

  SA PER QEPEN , a dini me lexu apo nuk dini me lexu ju. Une po them qe QEPA KAVARDISED me MISHIN per ti dhone AROME MISHIT...... Merret mishiiiiiiiiiiiiiiii edhe ndahat ,,, OOOOO Shpqiptar... Nuk thash hudhi qepe ne TAVE TE KOSIT....
  A lexoni apoo slexoni ju ..
  Lal, sa me e dit,, sa per informacionin tat,, me te fol tamon,, nuk jam guzhinier e as nuk fitoj buken duke ushtru kete profesion,, por eshte si te them kenaqesi,, pasi eshte si te them qetesi e shpirtit edhe e mendjes,. Vendi ku qetesohem ,,,guzhina...
  Sa per grate, te them te drejten jane te mira vetem per ne krevat per asnje gje tjeter...! Ta kam fjalen,, nuk i preferoj grate per asnje gje tjeter vetem per ate qe bejne ne krevat, te tjerat i bej vete

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  po taven e dheut di njeri se si behet?
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •