Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 81
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    A ua dini vleren femrave shqiptare?

    Kush tha qe ne portalin e forumit duhet te hapen vetem tema serioze?! Kjo teme besoj se do jete shume e dashur per shume nga ju, por me vjen keq tu informoj se vetem anetaret e seksit mashkull mund te marrin pjese. Forumi mbledh njerez te grupmoshave te ndryshme, kryesisht te rinj, te martuar, me femije, te martuar me te huaj, te dashuruar, te fejuar, etj. etj.

    Pyetja qe kam per meshkujt e forumit eshte se a i vleresoni sa duhet nenat, motrat, te dashurat, shoqet, bashkeatdhetaret shqiptare?

    A ua dini vleren me nje fjale?

    Tregohuni te sinqerte.
    Albo
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  2. #2
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Nese kerkon pergjigje te sinqerte dhe e bazuar ne experiencen time te shkurter , pergjigja ime eshte : ...Jashtzakonisht shume...

    Per nenat besoj se do isha shume i varfer ne fjalor per te pershkruar imazhin e tyre tek ne.

    Por nje gje dua te them : Kush ulet dhe i puth kembet nenes,..te jete i sigurte qe sapo ka puthur pragun e parajses !

    Persa i perket femres ne pergjithesi eshte e veshtire te japesh nje vleresim absolut por sidoqofte vleresimi anon shume nga pozitivja. Menyra se si femra shqiptare eshte edukuar, brumosur dhe rritur ne ambjentet familjare tregon nje ndryshim te dukshem me kulturat e tjera ne bote. Respekti me i madh karshi burrit, devotshmeria qe tregojne per familjen, nenshtrimi i nje jete te rregullt dhe te bazuar ne normat dhe traditat shqiptare te cilat kurre nuk shprehin fanatizem po te dish ti interpretosh bukur, e ben femren shqiptare te jete me e vleresuar se kushdo femren tjeter ne bote. Eshte per te ardhur keq qe femrat shqiptare jane abuzuar shume here nga opinioni dhe mundesia te tyre per tu ingranuar me jeten shoqerore ka ndenjur e shtypur per nje periudhe te gjate kohe por besoj se tani shume gjera po ndryshojne dhe femra eshte me e liberalizuar dhe ka me shume te drejta se perpara por kjo nuk do te thote qe brumi dhe kultura familjare e trasheguar prej shekujsh do ti venitet.
    I vleresoj shume dhe mund te them qe kam bredhur pak vende ne bote por veshtire te njohesh femra me aq lezet sa shqiptaret.

    Persa i perket ..modernizimit.. te femres apo ..emancipimit.. kam degjuar qe ka dale pak ne pah nje zhvillim i menjehershem tek brezat e reja dhe shume hapa pernjeheresh jane hedhur. E keqja eshte se mentaliteti dhe syri i papare i njerezve con ne nje pike te tille.

    Dikur vuanim nga miopia morale, kurse tani prezantohemi me dylbi.

    Nje keshille do i jepja te gjitha vajzave :

    Te modernizohesh duhet te dish dhe te kesh kulturen e duhur dhe jo duke u munduar te kopjosh te tjeret.......shume nga ne e kerkojme modernen me padurim.....por duke u nxituar ABUZOJME me te.

  3. #3
    Tough Cookie Maska e Esperanca
    Anëtarësuar
    14-08-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    31
    Postuar më parë nga WOLF POWER
    Nese kerkon pergjigje te sinqerte dhe e bazuar ne experiencen time te shkurter , pergjigja ime eshte : ...Jashtzakonisht shume...

    Per nenat besoj se do isha shume i varfer ne fjalor per te pershkruar imazhin e tyre tek ne.

    Por nje gje dua te them : Kush ulet dhe i puth kembet nenes,..te jete i sigurte qe sapo ka puthur pragun e parajses !

    Persa i perket femres ne pergjithesi eshte e veshtire te japesh nje vleresim absolut por sidoqofte vleresimi anon shume nga pozitivja. Menyra se si femra shqiptare eshte edukuar, brumosur dhe rritur ne ambjentet familjare tregon nje ndryshim te dukshem me kulturat e tjera ne bote. Respekti me i madh karshi burrit, devotshmeria qe tregojne per familjen, nenshtrimi i nje jete te rregullt dhe te bazuar ne normat dhe traditat shqiptare te cilat kurre nuk shprehin fanatizem po te dish ti interpretosh bukur, e ben femren shqiptare te jete me e vleresuar se kushdo femren tjeter ne bote. Eshte per te ardhur keq qe femrat shqiptare jane abuzuar shume here nga opinioni dhe mundesia te tyre per tu ingranuar me jeten shoqerore ka ndenjur e shtypur per nje periudhe te gjate kohe por besoj se tani shume gjera po ndryshojne dhe femra eshte me e liberalizuar dhe ka me shume te drejta se perpara por kjo nuk do te thote qe brumi dhe kultura familjare e trasheguar prej shekujsh do ti venitet.
    I vleresoj shume dhe mund te them qe kam bredhur pak vende ne bote por veshtire te njohesh femra me aq lezet sa shqiptaret.

    Persa i perket ..modernizimit.. te femres apo ..emancipimit.. kam degjuar qe ka dale pak ne pah nje zhvillim i menjehershem tek brezat e reja dhe shume hapa pernjeheresh jane hedhur. E keqja eshte se mentaliteti dhe syri i papare i njerezve con ne nje pike te tille.

    Dikur vuanim nga miopia morale, kurse tani prezantohemi me dylbi.

    Nje keshille do i jepja te gjitha vajzave :

    Te modernizohesh duhet te dish dhe te kesh kulturen e duhur dhe jo duke u munduar te kopjosh te tjeret.......shume nga ne e kerkojme modernen me padurim.....por duke u nxituar ABUZOJME me te.

    Me pelqeve si i pershkruajte femrat shqipo. Po ska asgje te keqe me modernizimin. Eshte e rendesishme qe femrat mos te jetojne ne erresire dhe ne pushtimin e meshkujve.
    "Be careful what you pretend to be because you are what you pretend to be."

  4. #4
    Une ty po te pressss.... Maska e Elti...
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Ravenna, Italia.
    Postime
    75
    me pelqeu shkrimi Wolf power e jam dakorte me te (dhe nje vote te mire prej meje).

    E per sa i perket Esperances:
    jemi dakorte qe ju te modernizoheni e te keni te drejtat e juaja familjare por te mos harroni kulturen shqiptare qe te dilni para burrit jo sepse jam mashkull por sepse nuk me duket gje e bukur qe te komandoj nje femer ne familje, ne familjen tende si eshte?

    Me respekt Toni
    Ma hengri miu firmen!!! :(

  5. #5
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anëtarësuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    Çuna, a ua dini vlerën femrave shqiptare?
    nuk eshte e dhe aq e thjeshte pergjigja por ne pergjithesi njesoj jane
    Floke gjata e mendje ......por jam dakord me mendimin e atij Ujkut femrat shqiptare
    kane me shume gjera pozitive
    por duhet ta dime qe nuk eshte pozitive ajo qe vertet eshte pozitive por eshte pozitive
    ajo qe me duket mua si "shqiptar" e drejte.

    shendet e para


  6. #6
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Wolf Power se dija se nga nje ujk do dilnin kaq fjale te ngrohta
    edhe me domethenie...BRAVO!!

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Zymyli
    Anëtarësuar
    29-05-2003
    Vendndodhja
    ny
    Postime
    12
    Femra shqiptare e ka care rrugen e historise me fshese dhe shtupe ne dore.
    Dua te them se e rrespektoj femren shqiptare. Ne shumicen e rasteve ato jan mjaft inteligjente dhe simpatike. Dicka qe me ka bere pershtypje eshte se jan shume mendjemdhoja, por ket mund ta thuash per te dy sexet.
    Wolf power ! shkrim i bukur. E merito i vote nga ana ime.

  8. #8
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Postuar më parë nga Zymyli
    Femra shqiptare e ka care rrugen e historise me fshese dhe shtupe ne dore.
    Nje pjese te rruges se historise ashtu e ka çare , vertet...
    Where does a thought go when it's forgotten?

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Shmeki
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    175
    "Te modernizohesh duhet te dish dhe te kesh kulturen e duhur dhe jo duke u munduar te kopjosh te tjeret.......shume nga ne e kerkojme modernen me padurim.....por duke u nxituar ABUZOJME me te."

    Wolfo....paqim shum meshkuj si ti....,mjaftojn vetem ketë qe e ke shkruarë për ata q'e kuptojnë!
    Shkenca na e premton të vertetën...por ajo kurrë nuk na e premton as paqen as fatin!

  10. #10
    Proud_2_B_Albanian Maska e bledbeld
    Anëtarësuar
    14-05-2002
    Vendndodhja
    Worcester, MA - SH.B.A
    Postime
    31
    Te flasesh per femrat shqiptare (ose me sakte per shumicen e tyre) do te thote te flasesh per vajzat/grate/nenat me te mira ne bote. Vleresoj gjithshka persa i perket bukurise, zgjuarsise, mikpritjes, respektit, nderit, dashamiresise etj etj.
    Nga goja ime dalin vetem fjale te embla per seksin femer te kombit tone. Ashtu si edhe parafolesit thane me lart, persa i perket kultures, devotshmerise ndaj familjes, besnikerise ndaj marteses e te gjitha me radhe femrat tona i kane lend vend vetes; pa dashur te ze ne goje ketu bukurine magjike qe jo c'do komb tjeter ka.
    I adhuroj femrat tona, ne vecanti gocat e reja!

    Me nderim e respekt, Bledi

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar më parë nga Elti...
    me pelqeu shkrimi Wolf power e jam dakorte me te (dhe nje vote te mire prej meje).

    E per sa i perket Esperances:
    jemi dakorte qe ju te modernizoheni e te keni te drejtat e juaja familjare por te mos harroni kulturen shqiptare qe te dilni para burrit jo sepse jam mashkull por sepse nuk me duket gje e bukur qe te komandoj nje femer ne familje, ne familjen tende si eshte?

    Me respekt Toni
    Ne familjen time babi "is the man of the house" sigurisht, por une mendoje se eshte 50/50 midid burrit dhe gruas. Burri ime do jet partneri im, my equal, (me fal po jan shume fjale shqipe qe spo me kujtohen tani). Une pervete nuk e harroj kurr kulturen dhe veset shqiptare se jam shume krenare per to. Dhe kurr thashe modernizim, e kisha fjalen qe femrat duhen te vene ne shkolle, e te studiojne dhe mos te mbeten injorante.

    Me respeck Esperanca
    Be yourself and you will always be in fashion.

  12. #12
    Tough Cookie Maska e Esperanca
    Anëtarësuar
    14-08-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    31
    Postuar më parë nga Reina
    Ne familjen time babi "is the man of the house" sigurisht, por une mendoje se eshte 50/50 midid burrit dhe gruas. Burri ime do jet partneri im, my equal, (me fal po jan shume fjale shqipe qe spo me kujtohen tani). Une pervete nuk e harroj kurr kulturen dhe veset shqiptare se jam shume krenare per to. Dhe kurr thashe modernizim, e kisha fjalen qe femrat duhen te vene ne shkolle, e te studiojne dhe mos te mbeten injorante.

    Me respeck Esperanca

    Hey nuk e di pse u regjistrova me Reina. Po nejse ai mesazhi ishte imi.

    I don't get it. Sorry Reina.
    "Be careful what you pretend to be because you are what you pretend to be."

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e claudio20
    Anëtarësuar
    03-10-2002
    Vendndodhja
    frankfurt
    Postime
    8

    Cool

    Femrat shqiptare jane te mira dhe me baza.Jane me te ngrohta se ato evropiane,shume here sakrifikojne me shume se ato dhe ne shqiptareve na pershtaten me mire se cdo femer tjeter.Jane pakez me te varura,me te pavetedijshme dhe me pak te emancipuara se evropiano-perendimoret ( kete nuk e kuptoj absolutisht si disavantazh,sepse emancipimi nuk eshte vetem pozitiv(shpresoj te mos keqkuptohemi me kete shprehje))
    Do te me dukej e padrejte qe t`ju thosha femrave shqiptare :"Jeni me te mirat ne bote!"
    Nuk jane patjeter me te zgjuarat,me te ndershmet dhe me te mirat ne bote.E kush i njeh tere femrat e botes?Me siguri qe kudo ka femra shume te mira.

    Po une i pelqej femrat shqiptare me shume se te tjerat.

    Dhe uroj qe nuk do merziten per mendimet e mesiperme.
    jeto jeten si ne diten e fundit

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-12-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    8
    Deshta te them qe vajzat shqiptare jane me te mirat ne bote.Por nje keshille per vajzat shqiptare mos tju rritet mendja kur kalojne kufirin e Shqiperise,dhe mos te behen falmur me dy faqe.

    Wolf pawer postim shume i bukur.

    nje perqafin gjithe vajzave shqiptare.

  15. #15
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    :Pyetja qe kam per meshkujt e forumit eshte se a i vleresoni sa duhet nenat, motrat, te dashurat, shoqet, bashkeatdhetaret shqiptare?:

    Une nuk e di ti si mendon se une mendoj se ne kete teme nena dhe motrat nuk futen me nje teme me te dashurat dhe shoqet sepse te keqinja apo te mira ato ne fund te fundit jane gjaku yt dhe duhet rrespektuar. Nena te ka be koken dhe te ka mesu gjuhen qe flet sot, te ka tundur ne djep, te ka mesuar te miren dhe te keqen, dhe ne fund te fundit nese dikush nuk rrepsketon nenen e tij ai nuk quhet person por "kopil". Pra nuk ka nevoje per opinion fare rreth nenes apo motres.

    PS. WOlF_Power pajtohem 100% me ty dhe gezohem qe ke ndjenje familjare, jo si ca qe sa kalojne kufirin mundohen tu pershtaten zakoneve te vendeve te tjera dhe nuk rrespektojne gjakun e tyre, ata jane "plehra rruge".
    Ndryshuar për herë të fundit nga miri : 19-08-2003 më 18:10
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  16. #16
    raku
    i/e ftuar
    nenes dhe motres patjeter qe ja dij vleren ndersa te dashures ,asaj nuk ja dij vleren akoma sepse ndoshta nuk mund ta kete fare vleren.
    bashkeshortes une do ja kisha vleren me shume mbi te gjithave te lartpermendurave.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    Femra shqiptare ka luajtur nje rol shum negativ ne historin ekombit shqiptar. Ne vend qe te edukonte brezin e ri me frymen e dashuris dhe patriotizmit ajo ka mbetur nen hijen e meshkujve. Gruaja shqiptare nuk ka pasur guximin ne pergjithsi te marri persiper detyrat e femres si edukimi rritja e femijve ne menyren e duhur jo duke i len rrugve. Gjithashtu femra shqiptare mbetet shum mbrapa ne zotesit qe kerkohen nga shoqera kapitaliste. Shum pak femra shqiptare jan bizneswomen.

  18. #18
    Penso sempre a Te
    Anëtarësuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    sull tramonto della mia terra
    Postime
    26
    Postuar më parë nga friendlyboy1
    Femra shqiptare ka luajtur nje rol shum negativ ne historin ekombit shqiptar. Ne vend qe te edukonte brezin e ri me frymen e dashuris dhe patriotizmit ajo ka mbetur nen hijen e meshkujve. Gruaja shqiptare nuk ka pasur guximin ne pergjithsi te marri persiper detyrat e femres si edukimi rritja e femijve ne menyren e duhur jo duke i len rrugve. Gjithashtu femra shqiptare mbetet shum mbrapa ne zotesit qe kerkohen nga shoqera kapitaliste. Shum pak femra shqiptare jan bizneswomen.
    qyqa cuno dhe injorante na bere tani??? por femra shqiptare ka qene gjithmone e shkelur nga burrat dhe nga mentaliteti shqiptare, dhe te ndaheshe nga burri me perpara ne shqiperi ato gra i quanin kur*a, por femra shqipetare ka qene ajo qe ka duruar burrat dhe mentalitetin shqiptare, por me sa duket ti futesh tek aji grup njerzish

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-12-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    8
    friendlyboy1,
    ja ke fut kot plaku.
    nuk arrij te kuptoj pse.

    "Gruaja shqiptare nuk ka pasur guximin ne pergjithsi te marri persiper detyrat e femres si edukimi rritja e femijve ne menyren e duhur jo duke i len rrugve:"
    mund te shpjegosh me mire pse ?


    ndersa"strawberry"
    ju keni cilesi te veqanta ne krahasim me femrat tjera.Por mos lini fajin burrave per cdo gje.
    ne te vertet nuk jeni ne nje livel emancipimi ne femrat tjera,ashtu sikurse nuk jemi edhe ne ne te njejtin livel me meshkujt e tjere.
    por kjo nuk do te thote se ku problem vjen nga qe ishit gjithnje te shkelur nga burat (gje qe nuk eshte e vertet) por nga jeta shoqerore e nje vendi.
    nuk e di ne se me kupton apo jo.psh deri ne vitet 92 shuem pak kishin TV me ngjyra apo jo.

    ciao gjithe te mirat.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    Un mendoj se jam shprehur shum qart. Nese femrat shqiptare do kishin ber nje pun te mir ne edukimin dhe rritjen e femijve ne shqiperi nuk do te kishte kaq shum probleme.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  3. Letërsia Shqiptare
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
  4. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •