Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 55 prej 55
  1. #41
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Mendoj se nuk eshte shume e rendesishme se cfare pergatit ne raste festash apo banketesh, por si e servir . Prezantimi luan rolin kryesor per mua.

    Si nuk u mesuan disa njerez te shtrojne nje tavoline mor zot , megjithese ka programe 24 oreshe ne TV per kete pune...
    Where does a thought go when it's forgotten?

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Nje dreke qe ta mbaj mend.
    Ne lokalin "Natyra e qete" ne rrugen Tirane-Elbasan,pak km larg Tiranes.

    -Sallate mikse (domate,ullinj,kastraveca,djathe,qepe,speca)
    -paidhaqe qengji
    -tave balte e sapo bere
    -koke qengji
    -gjize fshati
    -turshi specash,domatesh

    I gjithe ky bollek i shoqeruar me vere te kuqe.Kishte edhe raki manaferrash.
    Duhet te mjaftoje se deri vitin qe vjen ska me.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Citim Postuar më parë nga leci
    paidhaqe qengji
    Si fjale e degjuar se ku e kam degjuar sme kujtohet.
    Ca do thote paidhaqe?
    Ndryshuar për herë të fundit nga vagabondo_nyc : 11-09-2006 më 15:53

  4. #44
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    brinj gjingji t'pjekme mer daj
    no glove no love

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-05-2005
    Postime
    3
    pershendetje te gjithve ne forum me pelqen shume guzhina

  6. #46
    Kam nje enderr.. Maska e Gleda
    Anëtarësuar
    04-02-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    16

    Talking Menu për Shën Valentinin

    Miredita te gjitheve!
    Kam deshire qe per San Valentinon ti gatuaja te dashurit tim(Meqenese eshte gjithmon ai qe gatuan). A dini ndonje menu jo shume te komplikuar (nuk ka rendesi ne jane gatime shqiptare apo jo) te pershtatshme per kete feste?
    Me kete rast me jepni edhe recetat.
    Faleminderit paraprakisht!

  7. #47
    Paqe Maska e lara21k
    Anëtarësuar
    17-01-2007
    Vendndodhja
    Ne perendimin e eger
    Postime
    86
    Une po te jap nje rezete te thjeshte dhe te shpejte qe mund ta perdoresh per pjate te pare ose te dyte.

    Lasagne (fletet e saj ) i fut ne uje te valuar per disa sek sa te zbuten pak, por jo plotesisht.

    Cdo flete mbasi i ke nxjerre nga uji i thane pak dhe i shtron nje fete proshute (cfare lloji te duash ti) dhe nje fete djath kackavall (por nga ai i buti dhe jo me ere).

    I mbeshtjell ne forme tubi i lyhen me miell mistri dhe i skuq ne tigan perreth 1-2 minutave (i sheh me sy sa te shrikjë djathi), me vaj ulliri


    Salcen mund ta besh me qepe te njoma, kunguj, domate te fresketa dhe pak hudher.

    Salca duhet te jete e kuqe ( si per festen e te dashuruarve) dhe mundohu me fantazine tende ta dekorosh ne nje pjate te sheshte.

    Ne rast se e perdore kete rezete , ju befte mire
    Ndryshuar për herë të fundit nga lara21k : 05-02-2007 më 12:07
    Ai qe pretendon se eshte DIKUSHI eshte lodhur duke tentuar per tu bere i tille....

  8. #48
    Kam nje enderr.. Maska e Gleda
    Anëtarësuar
    04-02-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    16

    Talking

    Rrofsh lara21k !
    Do ta provoj njehere para san valentinos qe t'ja marr pak doren.

  9. #49
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621
    1Dreka
    2Torta
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  10. #50
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    sallatra te ndryshme (leker te bardhe me karrota,limon& vaj ulliri. Sallate domate me sallator, qepe, ullinje, djath te bardhe te prere ne kuba,spec jeshil, rigon, krip, vaj ulliri. sallate jeshile franceceze me sallatore, feta limoni,qepe, krip,leng limoni te fresket dhe vaj ulliru), keti so fillim per te hapur oreksin.
    nje nje pjatance romstek(tule te madhe 2kg mish vici me hudhra brenda dhe gjethe dafine qe ia veme ne zjerje dhe me pare e veme ne furre me patate te prera te rrombullakta, hedhim pak vaje ulliri ne pjekje dhe gjalp pak fare sa per arome dhe nje fot uje qe te behen patatet)
    me pase ferfese e pjekur ne tava valteje(permbanjise,domate te fresket dhe salce,melci vici,hudher,qepe,krip,piper dhe vaj uliri, te gjitha keto iganisim njehere dhe me pas e veme ne furr per te pjekur)
    fileto mishi te prera holle dhe ne mere permban spca,domate djathe i mbledhim role dhe i mbyllim ne odhodoglifidh(krujtere dhembesh ;-) i skuqim me pas ne tigan
    rizoto me midhje,karkaleca(permabn salce domateje , gjalp dhe koper)----pjata ime e proferuar
    xaxik(salce kosi), ullinj ne tryeze,
    nje pjate me tjathe te bardhe dhije te prere ne shirita te gjate,me digon nga larte dhe pak vaje ulliri
    me pas shoqerone vera e kuqe dhe e bardhe sipar proferencave
    frutat e shumllojshme
    dhe si embelsire....do them nej embelsire shqiptare se te tjerat veshtire ti gjeni ne shq ''zupa ose trigona''
    Oreks te mbare.....
    dhe nese eshte pashke ne vend te asortimentave te misherave qe kam permendur mund ta zebendesoni me nje kec ose qingj te pjekur ne hell

  11. #51
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    reiart..........cmendem per tortat shqiptare me shkume vezeje qe benin dikure. Vecse sivjet ne shqiperi nuk gjeta :-(
    po me leshon goja leng tani.....

  12. #52
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621
    Citim Postuar më parë nga Europe83 Lexo Postimin
    mir ajo torta se na e beri neps po pjatat e palara si hiqnit dot para se te benit fotografi


    Ato foto jane te castit dhe pa u pregatitur, nuk mendova se do te beja nje foto per ta nxjerre ne revistat e guzhines. Megjithate verejtje me vend. Shpresoj te jete rregulluar me kete ketu.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  13. #53
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621
    Citim Postuar më parë nga KozyShack Lexo Postimin
    Reiart, ajo torta eshte "to die for". Ku je ti, usa? Vete e ke bere? Nese po, si?
    Ajo torte eshte bere nga BABAI im qe eshte nje nga ish pasticieret e ish punishtes se pastave ne Tirane qe funksionoi deri nga viti 1994. Perberesit kryesore jane, vezet, mielli, sheqeri, gjalpi, kakao dhe pak recel qershie dhe nuk ka ne perberje asnje nga ato pislliqet qe gjenden te gatshme neper magazinat qe furnizojne pasticerite e sotme. Nuk besoj se gjendet sot ne treg nje torte e tille, sepse edhe ne qe e kemi pasticerin ne shtepi e shohim ate torte nje here ne vit kur kemi ditelindjet e femijeve.
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Citim Postuar më parë nga Reiart Lexo Postimin
    Ajo torte eshte bere nga BABAI im qe eshte nje nga ish pasticieret e ish punishtes se pastave ne Tirane qe funksionoi deri nga viti 1994. Perberesit kryesore jane, vezet, mielli, sheqeri, gjalpi, kakao dhe pak recel qershie dhe nuk ka ne perberje asnje nga ato pislliqet qe gjenden te gatshme neper magazinat qe furnizojne pasticerite e sotme. Nuk besoj se gjendet sot ne treg nje torte e tille, sepse edhe ne qe e kemi pasticerin ne shtepi e shohim ate torte nje here ne vit kur kemi ditelindjet e femijeve.
    Pyete babin nese di ndonje vend ne Tirane ku i bejne akoma tortat te tilla. Please. Ben vaki dhe mos me pelqejne me ne fakt, nuk i dihet....

  15. #55
    Kam nje enderr.. Maska e Gleda
    Anëtarësuar
    04-02-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    16

    Talking Menu per festen e pavaresise se Kosoves.

    Mirembrema te gjitheve!

    Do te doja te pergatisja nje dreke festive me rastin e pavarsise se Kosoves. Cfare menu-je me keshilloni? Une nuk jam guzhinere shume e zonja, keshtu qe mundesisht me jepni edhe receten.
    Faleminderit!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. 333 receta gatimi
    Nga DEBATIKU në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 29-12-2013, 15:29
  2. Kerkoj nje teme " Marsi muaj festash "
    Nga Bl3ri në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-03-2007, 14:08
  3. Aksidenti automobilistik vret familjen shqiptare ne dite festash
    Nga Fiori në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 14-01-2004, 16:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •