Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 55
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e florjan
  Antarsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  126

  guzhina italiane

  o njerez provoni njehere prodhime zgare
  si pershembull te gjitha llojet e zazarvateve te pjekura per pregatitjen duhen keto asortimente


  hudher 6 thelpinj
  piper rigon krip
  vaj ulliri dhe uthull balsamiko


  mund te prezantohet si nje antipast me perime zgare.............

  kush ka ndonje pytje mund ta ndihmoj per guzhinen italiane..
  cfare mund te them???

 2. #22
  More keto shkrimet me pelqejn shume por me i gatu s'marr vesh une. Ne shqiperi kisha familjen, por ketu ne angli rrofte fish chipsi-dhe Mc donalsi. Njeher ne muaj ndalem tek resturantet greke ketu por perseri s'me ngopin mua. Me ka rastis me ken i thirrur tek da familje shqiptare ku jetojm. Aty ma duk vehtja si ne shqiperi me ushqime shqiptare, te keqen e atyre gjedherave o naqe se te kenaqin. Perzoten sa te marr dokumentat do hapi nje lokal alla shqiptarsh ku te kercas grosh kallmetit dhe peshku e tjer me rradhe mos me pyetni se si di vec kur ti shoh me sy.
  Hajt pra po shkoj me gren se ka shku si von, mu hap oreksi se jam keq me ta. Pjaten s'ke nevoj me e la aq keq jam. Gjith te mirat.

 3. #23

  Kush na ndihmon per nje menu per diten e Shen Valentinit

  A di ndonjeri nga ju ndonje recete apo menu speciale per Shen Valentin se desha me be nje suprize.

  Flm Krosi

 4. #24
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Krosi dy gjera qe duhet ti kete patjeter nje dreke/darke per diten e Shen Valentinit jane shampanja (eshte festive, po jo aq sa tja u marre mendjen fare e mos keni fuqi te beni qejf , dmth te kerceni apo te luani "Mos u nxeh") si dhe cokollata!

  Kanali food network gjithe kete jave po jep vetem menu te ndryshme per ate dite dhe ndoshta mund te te ndihmonte te ndiqje ndonjerin prej tyre.

  Megjithate nje menu e thjeshte do ishte :

  - Sallata

  Marule me bajame e mandarina, pak vaj ulliri e piper te zi.


  - Perimet

  1. Mund te ziesh 10 copa te vogla red skins (patate me lekure te kuqe) , 10 fije asparagus , dy karrota te medha ose 10 nga ato te voglat fare.

  Per keto nuk ke nevoje te vendosesh tre tenxhere. Ne ujin qe po zjen, hidh ne fillim patatet dhe leri 5-10 min te zjejne, pastaj shto tek patatet, asparagus me karrotat, dhe leri te zjejne bashke per 5 min.

  Me pas derdhe ujin dhe nda ne menyre te barabarte patatet, karrotat dhe asparagus. Ju hidh siper pak vaj ulliri, pak kripe dhe pak piper te zi. Gjithashtu mos harro te lesh pak vend ne pjate per mishin.


  - Mishi

  Mishin mund te zgjedhesh cfare lloji i pelqen personit qe do ti besh suprizen. Mire do ishte te ishin thela pa dhjame, marre nga kofshat e pasme te vicave . Kete te fundit e gjen te paketuar ne supermarket nuk ke pse e vret mendjen, vetem shiko mos jete me dhjame per gjelle.

  Hidhi pak kripe, pak vaj, nje fije dafine si dhe disa thelpinj hudhre, te cilat i shtojne shijen (por duhet te jesh i sigurt qe personit tjeter i pelqen pak hudher dhe nuk e urren se pastaj te iken gjithe mundimi kot, sido qe te vendosesh, mos e tepro me hudher). Ne fund i shto dhe fare pak uje ne tigan e leri te zjejne. Kur tju avulloje uji provo me pirun ne jane bere apo jo, nq se jane akoma si te forta, hidhu dhe pak uje dhe leri pastaj tu avulloje komplet uji dhe te skuqen disi ne lengun/vaj qe mbetet ne fund. Me pas vendosi tek vendi qe u ke lene ne pjate.


  - Embelsira

  Si cun qe je dhe nuk e di cfare eksperience ke me gatimin, do te keshilloja te shkoje te blije ndonje nga ato tortat me shtresa te ndryshme cokollate. Mund te blesh dhe vetem dy fela mjaton ti blesh te cilesise te larte qe kur ti vendosesh ne pjate te kene lezet, pastaj kur ti provoje tja marrin mendjen


  - Fruta

  Do ishte mire te zgjidhje luleshtrydhet. Do shkonin dhe me torten e cokollates dhe me shampanjen. (sigurisht nq se ajo ka ndonje frute tjeter qe preferon me shume zgjidh fruten qe i pelqen pa diskutim).

  Gezuar Shen Valentinin


  Fiori


  p.s. ne ditet ne vazhdim do mundohem tu sjell receta te tjera per kete feste.

 5. #25
  i/e larguar
  Antarsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  43
  Postime
  11
  E dashur Fiori,
  Me pelqeu jashte mase menyra jote e komunikimit, shume shume xhentile, sa mund te besh guzhenier cdo njeri. sa per menune jam llupoese e madhe , keshtu qe prape me lezetoi,

  Gezuar Festen!

 6. #26
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Menu-ja perfekte pr nj dark Romantike

  Pershendetje o chef-a

  Desha te dija far do ishte nje darke Romantike duke perdorur repertorin e kuzhines Shqiptare vetem... mundsisht t gatuhet ne shtpi dhe mos t haj shum koh.

  Mirpres receta dhe sugjerime t ndryshme.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga florjan
  o njerez provoni njehere prodhime zgare
  si pershembull te gjitha llojet e zazarvateve te pjekura per pregatitjen duhen keto asortimente


  hudher 6 thelpinj
  piper rigon krip
  vaj ulliri dhe uthull balsamiko


  mund te prezantohet si nje antipast me perime zgare.............

  kush ka ndonje pytje mund ta ndihmoj per guzhinen italiane..
  kjo qe thu ti, eshte e mundur jo vetem ne zgare po edhe ne tenxhere me presion--si recete e kam mesuar ne Korce dhe eshte nje nga "sallatat" e mia te preferuara, sidomos me patllixhane, speca te kuqe mishtore e hudhra i mbyt ne vaj ulliri, pak kripe piepr dhe i le ta pijne te gjithen..e mira eshte ti lesh overnight ne frigorifer dhe behen shume te shijshme...

  une kam nevoje per tips per te bere nje bakllava te mire, po te mire fare aman. Kam arra, bajame, land lakes indian gjal pa kripe, do blej dhe filot greke....kam bere me pare po dua te jem sakte ne menyren e gatimit, kujt i del mire ju lutem te ndaje eksperiencen..rofshi

 8. #28
  Larsus,
  Sa pr bakllavan me pet t gatshme nuk sht ndonj zor i madh... vetm ki kujdes pjekjen ( te marr mir, si brenda edhe jasht...lol) , e sidomos kujdes kur t prgatitsh sherbetin.
  ( provoje para se ta hedhsh n bakllava...Do t thuash ti, si ta provoj. Po ja hidh nj pik sherbet n thoin e madh. Po ndejti ashtu , sht n rregull. Po u shprnda, lere t ziej edhe pak)
  Prshndetje revo-kuzhinare,
  Korasoni
  Where does a thought go when it's forgotten?

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  korasono,

  rrofsh per pergjigjen...maj mend qe kur e provonin sherbetin ishte si puna e qumshtit para se te zihej kos, sa ta duronte gishti i vogel ..une kam pas bere sherbetin me te provume, ti ke ndonje mase per pune te embelsise?

  i ke hedh nojhere vanilje, kanelle apo ku di une lajle lujle? e kom me merak kete bakllavane se do ma provoje vjehrra, po s'
  me doli e mire do shkoj ta ble po du me shit nje cik mend se e kom vjehrr te jashtme

  ti mire ke qene?

 10. #30
  Larsus,
  M duket se i kam hedh karafil apo limontoz, pr t mos ngrir sherbeti. Me thn t drejtn s'mbaj mend. Kan ndryshuar koht. E kush han m bakllava? Tani ham gjell "pasaniksh"...lol
  M kujtove nj komshie . I krkonte nuses s saj t'i bnte mblsira apo ndonj gj t veant, e shkonte ndr shoqe e shiste mend sikur i kish br vet. .
  Lol... ohhhhhh..u shkriva tani.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #31
  i/e larguar Maska e L'IMPERATORE
  Antarsuar
  18-02-2005
  Vendndodhja
  florida usa
  Mosha
  38
  Postime
  4

  menu-ja perfekte per te pergatitur nje darke romantike

  Per te pergatitur nje darke romantike nevojiten:

  *1 kg njoftime
  *10 shikime te bukura
  *50 gr puthje
  *200 gr dashuri
  *20 gr frymarje te embla
  *40 gr shtrengime

  Gjithe kjo tundet mire dhe vendoset ne nje krevat.
  Para se te ftohet vendoset nje banane e lenget dhe dy veze.
  Pastaj nevojiten 5 min dridhje,20 min perzierje dhe 9 muaj pritje.

  Ju sygjeroj se per nje darke romantike kjo eshte receta me e pershtatshme.
  PROVOJENI

 12. #32
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623

  Post Ushqim për festa

  C'fare lloj ushqimi mund te cosh neper festa. Pra nese shoqeria ben feste (party) dhe ti duhet te cosh dicka atje, jo gjera te blera ne dyqan por te gatuara.

  E di qe ne se kemi zakon kete por me duhet te coj dicka neser kur te mblidhem me shoqet (jo shqiptare).
  Me ndihmoni me mendimet e juaja.
  Faleminderit

 13. #33
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Byrek mi ,
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 14. #34
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Motra ime gjithnje sjell bakllava dhe ate presin prej saj gjithnje me qejf. Who knew qe te huajit e pelqejne kaq shume. Une thosha se sherbeti do i corientonte komplet...

  Kemi dhe hallve. Pse jo?

 15. #35
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Byrek mi byrek dhe pike . lol

  Une sa here qe benim si kshu tip partysh per krishlindje psh . gjithmone do coja byrek ( merrja ne njeren doren miellin apo petat , ne njeren dore gjizen , vezet dhe qumeshtin ose ndonje gje tjater , varet me cdo behet byreku , dhe Tak tak te dera e kusherires sime , Ajo i qan ato ) ... e dinte dhe vete ajo ... do bente byrek per shoqerine e punes time ..

  Dhe gjithmone merrja komplimenta nga te gjithe , Hmmmm sa te mire e ke bere dhe une e kenaqur buzeqeshja .. sa dhe ndonjehere " besoja " genjeshtren sikur gjoja e kisha bere vete ... lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  coj kek ose revani moj Soni, se jane te thjeshta per tu bere. Ne fakt Byreku me mish pate eshte me i miri. Po ta beri ndonjera andej ke per te fitu pike ne newtejorkut...

  Dhe mos qisni ne shesh te palamet e kuzhines tuaj
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhuxhumaku : 07-11-2005 m 14:35
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 17. #37
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Pink dhe une byrek kisha nder mend por njera nga shoqet nuk ha mish vici (beaf), po meqe ti e ke cuar me kos, ta kane pelqyer ate? Apo mund te dali me mire me spinaq dhe pak oriz, meqe vete me pelqen kjo me spinaq me shume?

  Sa per embelsire eshte nje shoqe tjeter qe i qan kekat (cakes) pradaj dua te coj kripe lol
  Dicka tjeter jemi ke 4-5 veta jo ndonje feste e madhe.

  Po mendoja te beja fergese me domate, spec dhe veze, por meqe une e haj me buke s'di si do ta hajne ata haha lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga s0ni : 07-11-2005 m 14:39

 18. #38
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Japrake, atehere. Une i kam shume qejf. Edhe fergesa me pelqen... por e ha me djath/gjize pa veze. Po japraku eshte i lehte per t'u servirur, dmth s'kane pse e hajne me buke sic haet fergesa

 19. #39
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar m par nga s0ni
  Pink dhe une byrek kisha nder mend por njera nga shoqet nuk ha mish vici (beaf), po meqe ti e ke cuar me kos, ta kane pelqyer ate? Apo mund te dali me mire me spinaq dhe pak oriz, meqe vete me pelqen kjo me spinaq me shume?

  Dhe me spinaq i mire behet , por varet a e hane ato .. so me mire pyeti qe mos shkoje mundi dhe djersa kot .. lol

  Une me gjize , veze dhe qumesht ... e thane keta te babeziturit .. mora 95 pike nga 100 te mundurat ..
  Ne fakt une pastice di te bej , por ate ma mori nje greke qe e kishte te sojit , kuzhines 'vet .. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 20. #40
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Cdo dite ne plazh eshte dite feste : )

  Menuja me poshte ishte fare e thjeshte dhe e lehte per trupin :

  1. sallate shqiptare : ) (domate, marule, kastraveca)
  2. piperka te pjekura dhe te bera sallate me hudhra dhe vaj ulliri
  3. humus (tip salce e bere me qiqra te pjekura, vaj ulliri dhe hudhra)
  4. pule e zjere dhe e pjekur pastaj
  5. pilaf
  6. djathe i bardhe
  7. kos
  8. si pije - uje dhe pije te gazuara (Stewards)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. 333 receta gatimi
  Nga DEBATIKU n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 29-12-2013, 15:29
 2. Kerkoj nje teme " Marsi muaj festash "
  Nga Bl3ri n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2007, 14:08
 3. Aksidenti automobilistik vret familjen shqiptare ne dite festash
  Nga Fiori n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 14-01-2004, 16:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •