Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 55
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e florjan
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    milano
    Postime
    126

    guzhina italiane

    o njerez provoni njehere prodhime zgare
    si pershembull te gjitha llojet e zazarvateve te pjekura per pregatitjen duhen keto asortimente


    hudher 6 thelpinj
    piper rigon krip
    vaj ulliri dhe uthull balsamiko


    mund te prezantohet si nje antipast me perime zgare.............

    kush ka ndonje pytje mund ta ndihmoj per guzhinen italiane..
    cfare mund te them???

  2. #22
    More keto shkrimet me pelqejn shume por me i gatu s'marr vesh une. Ne shqiperi kisha familjen, por ketu ne angli rrofte fish chipsi-dhe Mc donalsi. Njeher ne muaj ndalem tek resturantet greke ketu por perseri s'me ngopin mua. Me ka rastis me ken i thirrur tek da familje shqiptare ku jetojm. Aty ma duk vehtja si ne shqiperi me ushqime shqiptare, te keqen e atyre gjedherave o naqe se te kenaqin. Perzoten sa te marr dokumentat do hapi nje lokal alla shqiptarsh ku te kercas grosh kallmetit dhe peshku e tjer me rradhe mos me pyetni se si di vec kur ti shoh me sy.
    Hajt pra po shkoj me gren se ka shku si von, mu hap oreksi se jam keq me ta. Pjaten s'ke nevoj me e la aq keq jam. Gjith te mirat.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e krokodili_73
    Anëtarësuar
    14-06-2003
    Postime
    382

    Kush na ndihmon per nje menu per diten e Shen Valentinit

    A di ndonjeri nga ju ndonje recete apo menu speciale per Shen Valentin se desha me be nje suprize.

    Flm Krosi

  4. #24
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Krosi dy gjera qe duhet ti kete patjeter nje dreke/darke per diten e Shen Valentinit jane shampanja (eshte festive, po jo aq sa tja u marre mendjen fare e mos keni fuqi te beni qejf , dmth te kerceni apo te luani "Mos u nxeh") si dhe cokollata!

    Kanali food network gjithe kete jave po jep vetem menu te ndryshme per ate dite dhe ndoshta mund te te ndihmonte te ndiqje ndonjerin prej tyre.

    Megjithate nje menu e thjeshte do ishte :

    - Sallata

    Marule me bajame e mandarina, pak vaj ulliri e piper te zi.


    - Perimet

    1. Mund te ziesh 10 copa te vogla red skins (patate me lekure te kuqe) , 10 fije asparagus , dy karrota te medha ose 10 nga ato te voglat fare.

    Per keto nuk ke nevoje te vendosesh tre tenxhere. Ne ujin qe po zjen, hidh ne fillim patatet dhe leri 5-10 min te zjejne, pastaj shto tek patatet, asparagus me karrotat, dhe leri te zjejne bashke per 5 min.

    Me pas derdhe ujin dhe nda ne menyre te barabarte patatet, karrotat dhe asparagus. Ju hidh siper pak vaj ulliri, pak kripe dhe pak piper te zi. Gjithashtu mos harro te lesh pak vend ne pjate per mishin.


    - Mishi

    Mishin mund te zgjedhesh cfare lloji i pelqen personit qe do ti besh suprizen. Mire do ishte te ishin thela pa dhjame, marre nga kofshat e pasme te vicave . Kete te fundit e gjen te paketuar ne supermarket nuk ke pse e vret mendjen, vetem shiko mos jete me dhjame per gjelle.

    Hidhi pak kripe, pak vaj, nje fije dafine si dhe disa thelpinj hudhre, te cilat i shtojne shijen (por duhet te jesh i sigurt qe personit tjeter i pelqen pak hudher dhe nuk e urren se pastaj te iken gjithe mundimi kot, sido qe te vendosesh, mos e tepro me hudher). Ne fund i shto dhe fare pak uje ne tigan e leri te zjejne. Kur tju avulloje uji provo me pirun ne jane bere apo jo, nq se jane akoma si te forta, hidhu dhe pak uje dhe leri pastaj tu avulloje komplet uji dhe te skuqen disi ne lengun/vaj qe mbetet ne fund. Me pas vendosi tek vendi qe u ke lene ne pjate.


    - Embelsira

    Si cun qe je dhe nuk e di cfare eksperience ke me gatimin, do te keshilloja te shkoje te blije ndonje nga ato tortat me shtresa te ndryshme cokollate. Mund te blesh dhe vetem dy fela mjaton ti blesh te cilesise te larte qe kur ti vendosesh ne pjate te kene lezet, pastaj kur ti provoje tja marrin mendjen


    - Fruta

    Do ishte mire te zgjidhje luleshtrydhet. Do shkonin dhe me torten e cokollates dhe me shampanjen. (sigurisht nq se ajo ka ndonje frute tjeter qe preferon me shume zgjidh fruten qe i pelqen pa diskutim).





    Gezuar Shen Valentinin


    Fiori


    p.s. ne ditet ne vazhdim do mundohem tu sjell receta te tjera per kete feste.

  5. #25
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    11
    E dashur Fiori,
    Me pelqeu jashte mase menyra jote e komunikimit, shume shume xhentile, sa mund te besh guzhenier cdo njeri. sa per menune jam llupoese e madhe , keshtu qe prape me lezetoi,

    Gezuar Festen!

  6. #26
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708

    Menu-ja perfekte për një darkë Romantike

    Pershendetje o chef-a

    Desha te dija çfar do ishte nje darke Romantike duke perdorur repertorin e kuzhines Shqiptare vetem... mundësisht të gatuhet ne shtëpi dhe mos të haj shumë kohë.

    Mirëpres receta dhe sugjerime të ndryshme.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar më parë nga florjan
    o njerez provoni njehere prodhime zgare
    si pershembull te gjitha llojet e zazarvateve te pjekura per pregatitjen duhen keto asortimente


    hudher 6 thelpinj
    piper rigon krip
    vaj ulliri dhe uthull balsamiko


    mund te prezantohet si nje antipast me perime zgare.............

    kush ka ndonje pytje mund ta ndihmoj per guzhinen italiane..
    kjo qe thu ti, eshte e mundur jo vetem ne zgare po edhe ne tenxhere me presion--si recete e kam mesuar ne Korce dhe eshte nje nga "sallatat" e mia te preferuara, sidomos me patllixhane, speca te kuqe mishtore e hudhra i mbyt ne vaj ulliri, pak kripe piepr dhe i le ta pijne te gjithen..e mira eshte ti lesh overnight ne frigorifer dhe behen shume te shijshme...

    une kam nevoje per tips per te bere nje bakllava te mire, po te mire fare aman. Kam arra, bajame, land lakes indian gjal pa kripe, do blej dhe filot greke....kam bere me pare po dua te jem sakte ne menyren e gatimit, kujt i del mire ju lutem te ndaje eksperiencen..rofshi

  8. #28
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Larsus,
    Sa për bakllavanë me petë të gatshme nuk është ndonjë zor i madh... vetëm ki kujdes pjekjen ( te marrë mirë, si brenda edhe jashtë...lol) , e sidomos kujdes kur të përgatitësh sherbetin.
    ( provoje para se ta hedhësh në bakllava...Do të thuash ti, si ta provoj. Po ja hidh një pikë sherbet në thoin e madh. Po ndejti ashtu , është në rregull. Po u shpërnda, lere të ziejë edhe pak)
    Përshëndetje revo-kuzhinare,
    Korasoni
    Where does a thought go when it's forgotten?

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    korasono,

    rrofsh per pergjigjen...maj mend qe kur e provonin sherbetin ishte si puna e qumshtit para se te zihej kos, sa ta duronte gishti i vogel ..une kam pas bere sherbetin me te provume, ti ke ndonje mase per pune te embelsise?

    i ke hedh nojhere vanilje, kanelle apo ku di une lajle lujle? e kom me merak kete bakllavane se do ma provoje vjehrra, po s'
    me doli e mire do shkoj ta ble po du me shit nje cik mend se e kom vjehrr te jashtme

    ti mire ke qene?

  10. #30
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Larsus,
    Më duket se i kam hedh karafil apo limontoz, për të mos ngrirë sherbeti. Me thënë të drejtën s'mbaj mend. Kanë ndryshuar kohët. E kush han më bakllava? Tani hamë gjellë "pasanikësh"...lol
    Më kujtove një komshie . I kërkonte nuses së saj t'i bënte ëmbëlsira apo ndonjë gjë të veçantë, e shkonte ndër shoqe e shiste mend sikur i kish bërë vetë. .
    Lol... ohhhhhh..u shkriva tani.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  11. #31
    i/e larguar Maska e L'IMPERATORE
    Anëtarësuar
    18-02-2005
    Vendndodhja
    florida usa
    Postime
    4

    menu-ja perfekte per te pergatitur nje darke romantike

    Per te pergatitur nje darke romantike nevojiten:

    *1 kg njoftime
    *10 shikime te bukura
    *50 gr puthje
    *200 gr dashuri
    *20 gr frymarje te embla
    *40 gr shtrengime

    Gjithe kjo tundet mire dhe vendoset ne nje krevat.
    Para se te ftohet vendoset nje banane e lenget dhe dy veze.
    Pastaj nevojiten 5 min dridhje,20 min perzierje dhe 9 muaj pritje.

    Ju sygjeroj se per nje darke romantike kjo eshte receta me e pershtatshme.
    PROVOJENI

  12. #32
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623

    Post Ushqim për festa

    C'fare lloj ushqimi mund te cosh neper festa. Pra nese shoqeria ben feste (party) dhe ti duhet te cosh dicka atje, jo gjera te blera ne dyqan por te gatuara.

    E di qe ne se kemi zakon kete por me duhet te coj dicka neser kur te mblidhem me shoqet (jo shqiptare).
    Me ndihmoni me mendimet e juaja.
    Faleminderit

  13. #33
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Byrek mi ,
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #34
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Motra ime gjithnje sjell bakllava dhe ate presin prej saj gjithnje me qejf. Who knew qe te huajit e pelqejne kaq shume. Une thosha se sherbeti do i corientonte komplet...

    Kemi dhe hallve. Pse jo?

  15. #35
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Byrek mi byrek dhe pike . lol

    Une sa here qe benim si kshu tip partysh per krishlindje psh . gjithmone do coja byrek ( merrja ne njeren doren miellin apo petat , ne njeren dore gjizen , vezet dhe qumeshtin ose ndonje gje tjater , varet me cdo behet byreku , dhe Tak tak te dera e kusherires sime , Ajo i qan ato ) ... e dinte dhe vete ajo ... do bente byrek per shoqerine e punes time ..

    Dhe gjithmone merrja komplimenta nga te gjithe , Hmmmm sa te mire e ke bere dhe une e kenaqur buzeqeshja .. sa dhe ndonjehere " besoja " genjeshtren sikur gjoja e kisha bere vete ... lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    coj kek ose revani moj Soni, se jane te thjeshta per tu bere. Ne fakt Byreku me mish pate eshte me i miri. Po ta beri ndonjera andej ke per te fitu pike ne newtejorkut...

    Dhe mos qisni ne shesh te palamet e kuzhines tuaj
    Ndryshuar për herë të fundit nga Xhuxhumaku : 07-11-2005 më 14:35
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  17. #37
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Pink dhe une byrek kisha nder mend por njera nga shoqet nuk ha mish vici (beaf), po meqe ti e ke cuar me kos, ta kane pelqyer ate? Apo mund te dali me mire me spinaq dhe pak oriz, meqe vete me pelqen kjo me spinaq me shume?

    Sa per embelsire eshte nje shoqe tjeter qe i qan kekat (cakes) pradaj dua te coj kripe lol
    Dicka tjeter jemi ke 4-5 veta jo ndonje feste e madhe.

    Po mendoja te beja fergese me domate, spec dhe veze, por meqe une e haj me buke s'di si do ta hajne ata haha lol
    Ndryshuar për herë të fundit nga s0ni : 07-11-2005 më 14:39

  18. #38
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Japrake, atehere. Une i kam shume qejf. Edhe fergesa me pelqen... por e ha me djath/gjize pa veze. Po japraku eshte i lehte per t'u servirur, dmth s'kane pse e hajne me buke sic haet fergesa

  19. #39
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga s0ni
    Pink dhe une byrek kisha nder mend por njera nga shoqet nuk ha mish vici (beaf), po meqe ti e ke cuar me kos, ta kane pelqyer ate? Apo mund te dali me mire me spinaq dhe pak oriz, meqe vete me pelqen kjo me spinaq me shume?

    Dhe me spinaq i mire behet , por varet a e hane ato .. so me mire pyeti qe mos shkoje mundi dhe djersa kot .. lol

    Une me gjize , veze dhe qumesht ... e thane keta te babeziturit .. mora 95 pike nga 100 te mundurat ..
    Ne fakt une pastice di te bej , por ate ma mori nje greke qe e kishte te sojit , kuzhines 'vet .. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  20. #40
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Cdo dite ne plazh eshte dite feste : )

    Menuja me poshte ishte fare e thjeshte dhe e lehte per trupin :

    1. sallate shqiptare : ) (domate, marule, kastraveca)
    2. piperka te pjekura dhe te bera sallate me hudhra dhe vaj ulliri
    3. humus (tip salce e bere me qiqra te pjekura, vaj ulliri dhe hudhra)
    4. pule e zjere dhe e pjekur pastaj
    5. pilaf
    6. djathe i bardhe
    7. kos
    8. si pije - uje dhe pije te gazuara (Stewards)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. 333 receta gatimi
    Nga DEBATIKU në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 29-12-2013, 15:29
  2. Kerkoj nje teme " Marsi muaj festash "
    Nga Bl3ri në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-03-2007, 14:08
  3. Aksidenti automobilistik vret familjen shqiptare ne dite festash
    Nga Fiori në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 14-01-2004, 16:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •