Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 55
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-08-2002
  Mosha
  45
  Postime
  67

  Menu gatimi pr dit festash dhe bankete


  Eshte akoma heret por do desha te di cila eshte darka juaj tardicionale ne naten e Vitit te Ri.
  Ne familjen time eshte:
  1- Meze ku futen: rosto vici, qofte, djath,veze te zier,pak turshi (kastravec laker ose domate) gogozharedhe salc kosi.
  2-Meze #2: mish pule, patate te skuqura, majoneze.
  3- Sallatra: sallate ruse, sallate greke
  4- Embelsira: bakllava ose kadaif, torte
  5- Fruta

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-08-2002
  Mosha
  45
  Postime
  67
  Se harrova kuptohet dhe pije.Ne ora 24.00 hapim nje shishe shampanje.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  E cuditshme............

  nuk e di pse dhe une sot kam kujtuar festen e vitit te ri

  ?????????
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 4. #4
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731

  Question Cila eshte gjella ose gatimi i Vitit te Ri ne traditen shqiptare!

  wow i love the food...........

  VITI I RI KA QENE DHE MBETET FESTA TRADICIAONALE NE TE GJITHE BOTA .......po le te flasim per SHqiperine ,cila eshte gjella apo gatimi apo darka juaj me e preferuar qe te ngreni ate nate madheshtore te nderrimeve te viteve !

  Gjeli detit wow fantastikka qene .......bakllavaj ........etj etj....

  Mos kini turh te hani ,hani si ne shtepine tuaj...help yourself.......

  wow hani se perpara e keni ...por beni zgjedhjen me perpara.......

  faliminderit per mirkuptimin !

  Gezuar ! gezuar vitin e ri!
  Mos harroni te pini .........hahahah!
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 5. #5
  The Furious Maska e kapedani2001
  Antarsuar
  19-08-2002
  Vendndodhja
  E U
  Postime
  98
  per ke se di lengut te kaposhit i thone cervish dhe dollma me duket se i thone andej nga korca shqip eshte pershesh qe perdoret shume nga anet e mia (MALLAKASTER) kush ka degjuar per diblet me kupton qe ska shije as bakllavaja e as kadaifi por vetem diblet jo me kot eshte dhe embelsira shqipe me e mire
  BESOJINI CHEEF IT
  ne pak kohe do keni the receten pak e veshtir po jo e pa arritshme un mund ti bej po si gjyshja skam shanc

  RESPECT:::::
  Live and let the others live
  see ya don`t wana bee ya

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-08-2002
  Mosha
  45
  Postime
  67
  Cervishi behet me miell misri dhe lengun e pules kurse dpllma eshte pershesh sic e thua dhe vete.
  Per embelsire se dime cfare eshte por mos e ke fjalen per dhiple? Tezet e mia anet e bakllavase i prisnin dhe i benin rrumbullake me pak arra dhe sherbet si te bakklavase e u thonim dhiple.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey
  Mosha
  39
  Postime
  1
  asht e vetmja feste qe e festojme te tane ....mezi pres qe te vije por me te thane te drejten me mungojne njerzit kur shkonim duke e uruar vitin e ri qe tash nuk kam mundesi ti shoh AH KJO AMERIKA CA ME BANI ME LARGOI NGA NJERZIT E MI . I MISS THEM
  nuk dua qe adresa e e-mailit tim te dale e dukshme nga te tjeret e dua anonim

 8. #8
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Kur isha ne Shqiperi pak a shume ne shtepi kishim kete menu per Naten e Vitit te Ri :

  pjata e pare - patate te skuqura me berxolle, qofte, kakavall.

  pjata e dyte - pershesh me gjelin e detit

  pastaj ne tavoline kane qene sallata ruse dhe sallata mikse me turshi apo gogozhare.

  Frutat, kikiriket, arrat, bajamet, lajthite, stafidhet, viheshin pasi mbaronte kryesisht e ngrena kryesore ne tavoline.

  Ne ora 24 servirej embelsira qe mund te ishte e ndryshme sipas viteve, o kadaif, bakllava apo karidhato.

  Per pije, kryesisht kemi pire birre te ftohte akull, e pak vere.

  Dreka e 1 Janarit per "Shen Vasilin"

  Pjata e pare: supa sipas menuse speciale te shtepise sone

  Persheshi me copa nga gjel deti

  byreku me mish (derri ose vii), ne te cilin fshihej leku, dhe mendohej se kush gjente lekun, do t'i shkonte mbare ai vit.

  Pija me 1 Janar ka qene kryesisht vera e kuqe.


  ------------------------------------------------------------------------------------

  Por, qe kur kam ikur nga Shqiperia, kjo menu as qe nuk respektohet fare, madje ka bere vaki qe per Vit te Ri, te kem ngrene dhe pizza e pire tequila, gje qe ne Tirane as qe me shkonte nder mend

  Sinqerisht me ka marre malli per te festuar nje Vit te Ri si ne Shqiperi ku t'i vihesha gatimit vene.

 9. #9
  alvi
  i/e ftuar
  harrut palat e fikut!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  edhe byrekun me qumesht, qe behet me peta te pjekura....yum

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270

  Menu dreke pr dit festash dhe bankete

  banketet jane dy llojesh, banketi koktej (sherbimi ne kembe) dhe banket me tryeza (sherbimi ulur). Do ju sjellim ketu nje larmi menysh qe edhe ju mund ti perdorni ne raste festash/banketesh.

  Ne shumicen e banketeve me perjashtim te antipastes cdo gje tjeter sherbehet e ngrohte. Dreka ne nje banket fillohet me antipaste, e cila pergatitet duke vene sasi te vogla nga shume lloje ne tavoline.

  Radhitja e pijeve ne banket:

  Pijet per ne banket caktohen sipas llojit te gjelleve qe do te shtrohen. Per gjellet me peshk dhe per brumrat sherbehet gjithnje vere e bardhe brusko, ndersa per gjellet me mish dhe shpende vere e kuqe. Ketu duhet te jene pak te thata ose DRY sic perdoret ne shume vende te botes.

  Me embelsirat ose frutat zakonisht sherbehet shampanje ose vere e bardhe apo e kuqe e embel (ketu duhet te keni parasysh shijen e mushtit kur zgjidhni nje vere te tille) Ne fund te banketit sherbehet gjithnje caj ose kafe me konjak ose pije te tjera alkolike pak me te forta (me perqindje me te madhe se birra, apo vera)

  Ne raste dasmash apo edhe ndonje gezim tjeter familjar banketi mund te hapet dhe te urohet edhe me shampanje (zakonisht ne familjet shqiptare me Raki)

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Menu I

  Leng mishi i kthjellet me veze
  Pule e pjekur me garniture
  sallate e stines
  Byrek me kima
  Bizele me vaj ose mashurka te njoma
  djathe i bardhe e kackavall
  embelsire
  fruta

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Meni II

  Supe me fidhe me leng pule
  Eskallop furre me garniture
  Sallate e stines
  Salce kosi me garniture
  Embelsire
  Fruta

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Menu III

  Meze te ndryshme per hapje oreksi
  Supe nga lengu i gjeldetit
  Gjeldeti i mbushur me garniture me patate te furres
  sallate e stines
  kompekaj me arra
  fruta te ndryshme

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Menu IV

  Antipaste me baze sallate ruse
  Rrole me mish te grire me garniture patate, karrota e bizele
  sallate e stines
  djathe i bardhe e kackavall
  Torte ose bakllava
  fruta

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Menu V
  Sardele ose proshute
  Supe krem me lulelaker
  byrek me mish
  fileto pule
  parfe
  kafe me liker

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Menu VI


  Fazan i pjekur
  Salce majoneze
  sallate greke
  kastraveca dhe domate te prera
  eskalop ose biftek i castit
  torte
  fruta

 18. #18
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Me kete menu e fundit i merr te gjitha vleresimet e mija.Veten nuk na the me cfare vere shoqerohet.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-10-2003
  Vendndodhja
  uk
  Mosha
  36
  Postime
  2

  Thumbs down

  Postuar m par nga Estella
  Menu VI


  Fazan i pjekur
  Salce majoneze
  sallate greke
  kastraveca dhe domate te prera
  eskalop ose biftek i castit
  torte
  fruta
  jam nje djale qe dua te behem kengetar

 20. #20
  dipl-ing
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  105

  Gatimi i pates hungareze??

  menute i mora vesh une po gatimin se pashe gjekundi. di njeri si gatohet nje pate hungareze ne furre? po e dite, te lutem te na e thote shpejt receten se pata po shkrihet dhe neser duhet me e pjek ne furre

  flm dhe gezura vitin e ri 2004 forumit

  studentja
  Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. 333 receta gatimi
  Nga DEBATIKU n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 29-12-2013, 15:29
 2. Kerkoj nje teme " Marsi muaj festash "
  Nga Bl3ri n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2007, 14:08
 3. Aksidenti automobilistik vret familjen shqiptare ne dite festash
  Nga Fiori n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 14-01-2004, 16:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •