Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 73
  1. #21
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    El- Bekare
    183. O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.
    184. (jeni të obliguar për) Ditë të caktuara, e kush është i sëmurë prej jush ose është në udhëtim (e nuk agjëroi), atëherë ai (le të agjërojë) më vonë aq ditë. E ata që i rëndon (nuk mund të agjërojnë), janë të obliguar për kompenzim, ushqim (ditor), të një të varfëri, ai që nga vullneti jep më tepër, ajo është më mirë për te. Mirëpo, po që se dini, agjërimi është më i mirë për ju.
    185. (ato ditë të numëruara janë) Muaji i Ramadanit që në te (filloi të) shpallet Kuríani, që është udhërëfyes për njerëz dhe sqaruesi i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra). E kush e përjeton prej jush këtë muaj, le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aqë ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështërsim për ju. (të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, të madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falenderoni.


    Pejgamberi thotë se All-llahu i Lartmadhëruar ka thënë:
    Secila vepër që bën njeriu, i takon vetëm atij, për secilën vepër të mirë ka shpërblim dhjetëfish.
    Agjërimi është ekskluzivisht për Mua dhe Unë e shpërblej për të; agjëruesi lë hajen, pijen dhe kënaqësitë tjera për hir Timin. Kur dikush nga ju agjëron, të mos i afrohet gruas së tij dhe të mos flasë fjalë të këqija. Nëse dikush e sulmon dhe qorton agjëruesin, le t’i thotë: Unë agjëroj! Agjëruesi ka dy gëzime, njëri është kur e ndërpret agjërimin (iftari), tjetri është dita kur do ta takojë Zotin e vet. E ai që agjëron për All-llahun, është më i këndshëm se era e myshkut. (Buhariu, Muslimi, Darimi, Ahmedi, Nesai, Ibn Maxhe)

    Kush agëron muajin e Ramazanit me besimin e vërtetë në zemër dhe duke i kryer të gjitha detyrimet, atij do ti fallen mëkatet që i ka bërë deri atëherë. (Buhariu, Ebu Davudi, Nesai)

    Kur vjen muaji i Ramazanit dyert e Xhennetit happen, dyert e Xhehenemit mbyllen, ndërsa shejtanët janë në pranga. (Muslimi, Buhariu)

    Kush nuk i le gënjeshtrat dhe nuk pushon së vepruari me gënjashtra, nuk ka nevojë ta lë ushqimin dhe pijet për shkak të All-llahut. Kush nuk i lë fjalët e këqija dhe punët e këqija në Ramazan, gjatë kohës së agjërimit, nuk ka nevojë as të agjërojë, ngase All-llahut nuk i duhet që kushdo të durojë urie. (Buhariu, Ebu Davudi, Tirmidhiu)

    Mos e lë agjërimin, asgjë nuk është e barabartë me të! (Nesai, Hakimi)

    Sa e sa agjërues ka që prej agjërimit të tyre nuk kanë asgjë tjetër, përveç se durojnë urine dhe etjen. (Nesai, Ibn Maxhe)

    Agjërimi dhe Kurani, në ditën e Gjykimit dë të ndërmjetësojnë për besimtarin. Agjërimi do të thotë: E kam penguar nga ushqimi dhe epshet, andaj më lejo të ndërmjetësoj për të. Ndërsa Kurani do të thotë: E kam penguar gjatë netëve të flejë, andaj më lejo të ndërmjetësoj për të. Ndërmjetësimi do të miratohet. (Ahmedi)

    Ebu Hureira tregon se Muhammedi s.a.v.s. ka thënë:
    Secilën punë të mirë të bijve të Ademit, All-llahu i Madhëruar e shpërblen prej dhjetë deri shtatëqind shkallë, me përjashtim të agjërimit. Shpërblimi për agjërimin nuk mund të matet me kurrfarë mase, ngase agjërimi nuk mund të kryhet pa durim, ndërsa All-llahu në Kuran thotë: Vetëm ata që bëhen të durueshëm do të jenë të shpërblyer pa llogari. (Zummer, 10)
    Ka tri lloje të durimit: durimi për t’iu nënshtruar All-llahut, durimi për shkak se All-llahu ka urdhëruar ose ka ndaluar diçka dhe durimi ndaj vështirësive të mëdha (sëmundje, plogështi). Të gjitha këto durime përmblidhen në agjërim dhe për këtë arsye, shpërblimi për agjërim është i posaçëm.

    Agjërimi është mburojë! (të gjithë muhadithët)

    Fjetja e agjëruesit është ibadet, heshtja e tij është tesbih, vepra e tij dyfishohet, lutja e tij pranohet, ndërsa mëkatet i falen (Taberani)

    Ramazani është muaji i durimit, ndërsa tri ditë agjërim për çdo muaj e largojnë urrejtjen nga gjoksi. (Ahmedi)

    Për çgo gjë ekziston zekati. Zekati për trupin është agjërimi. (Ibn Maxhe)

    Lutja e agjëruesit nuk do të refuzohet. (Ahmedi)

    Njerëzit do të jenë përherë të rrethuar me të mira, gjersa të shpejtojnë të bëjnë iftar posa të vijë koha. (Buhariu, Muslimi, Tirmidhiu)

    Ai që pa ndonjë arsye të madhe prish një ditë ramazani, nuk mund ta kompensojë atë ditë, madje edhe nëse gjithë kohën agjëron. (Buhariu, Tirmidhiu, Muslimi)

    Praktikoni syfyrin, aty janë begatitë. (Buhariu, Tirmidhiu, Muslimi)

    Ndihmoni me syfyr agjërimin ditor dhe me gjumë pas dreke namazin e natës. (Ibn Huzeime)

    Ai që harron se është duke agjëruar dhe nga harresa ha ose pi, le të vazhdojë të agjërojë, atij All-llahu i ka dhënë të hajë dhe të pijë. (Buhariu, Muslimi)


    Erdhi një njeri te i dërguari i All-llahut dhe i tha:
    - O i dërguar i All-llahut, kam mbaruar, kam gabuar!
    I dërguari e pyeti:
    - Ç’të ka shkatërruar?
    Ai iu përgjigj:
    - Kam kryer marrëdhënie seksuale me gruan time në ditën e Ramazanit.
    I dërguari I tha:
    - A je në gjendje të lirosh një rob?
    Ai iu përgjigj:
    - Jo!
    I dërguari e pyeti:
    - A mund të agjërosh dy muaj pa ndërprerë?
    Ai iu përgjigj:
    - Jo
    I dërguari i All-llahut e pyeti: A ke me se t’i ushqesh gjashtëdhjetë të varfër?
    Ai iu përgjigj:
    - Jo!
    Pastaj i dërguari kishte shkuar dhe kishte sjellë një arkë me hurma që t’ua ndante të varfërve.
    Ai e pyeti:
    - A t’ua ndaj atyre që janë më të varfër se ne, o i dërguar i All-llahut? Pasha All-llahun, nuk ka më të varfër se ne në gjithë krahinën Medine.
    I dërguari i All-llahut qeshi dhe tha:
    - Shko dhe ushqeje familjen tënde! (Buhariu, Muslimi)


    E kanë pyetur Pejgamberin a mund të lahet borxhi i agjërimit pjesë- pjesë? Ai ka thënë se mundet dhe pastaj kishte shtuar:
    - Nëse dikush ka borxh dhe e kthen atë pjesë- pjesë, nga një dirhem ose dy, a nuk e lan borxhin?
    All-llahu dëshiron të lehtësojë dhe të falë. (Darekutni)

    Kush e agjëron Ramazanin dhe i agjëron edhe gjashtë ditë në muajin Sheval, atij i llogaritet sikur të kishte agjëruar një vit. (Muslimi, Tirmidhiu, Ebu Davudi)

    Kush e agjëron muajin e Ramazanit, pastaj vazhdon edhe gjashtë ditët e muajit Sheval, do ti llogaritet sikur të kishte agjëruar gjatë tërë kohës. (Buhariu)

    Aishja r.a. transmeton se Hamza ibn Amr Eslemi i kishte thënë Pejgamberit të All-llahut:
    - Pejgamber i All-llahut, a mund të agjëroj në rrugë (gjatë udhëtimit)?
    Ai i qe përgjigjur:
    - Nëse do agjëro, nëse do ha! (Buhariu, Muslimi)

    Nuk është e mirë të agjëroni kur jeni në rrugë (udhëtim), jeni të detyruar ti pranoni lehtësimet që ju ka dhënë All-llahu i Madhëruar. (Nesai)

    Mos agjërimi gjatë udhëtimit është një lehtësim që ju ka dhënë All-llahu juve, prandaj, kushdo që e zbaton ka vepruar mirë, po kush dëshiron të agjërojë nuk ka mëkat. (Muslim, Nesai)

    Xhabir ibn Abdullahu transmeton:
    Pejgamberi i All-llahut po udhëtonte kur vuri re një grup njerëzish që i bënin hije një njeriu. I pyeti ç’po bënin dhe ata iu përgjigjën se ai njeri po agjëronte. Atëherë Pejgamberi i All-llahut tha:
    - Nuk është vepër e mirë agjërrimi në rrugë. (Muslimi, Bejhekiu)

    All-llahu i Lartmadhëruar ia ka hequr detyrimin e agjërimit musafirit (gjatë udhëtimit) dhe gjysmën e namazit. (Nesai, Tirmidhiu)

    All-llahu i Lartmadhëruar lejon që udhëtari të mos agjërojë dhe ta shkurtojë namazin, kurse shtatzënës dhe gruas me foshnjë në gji i lejohet të mos agjërojë. (Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu, Nesai)

    Ai që i kalon dhjetë ditë ramazan në itikaf, është sikur ta kishte kryer dy herë haxhxhin dhe dy herë umren. (Bejhekiu)
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  2. #22

    Lightbulb

    Hadithe sherif:

    * Kur vjen muaji i Ramazanit, hapen dyert e Xhennetit. Mbyllen dyert e Xhehennemit dhe lidhet shejtani.
    Ndryshuar për herë të fundit nga cunimartum : 07-10-2005 më 11:57
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2005
    Postime
    386
    Citim Postuar më parë nga BRADYKININ
    Every minute counts.

    Psh, aty thote qe fajr eshte 5:40 AM. Une kur duhet ta mbyll? Gjys ore perpara....20 minuta perpara a si?
    Mund te hash deri ne minuten e fundit, dhe kjo eshte me e mira. Pra mund te hash deri Fajr Time. Deri ne 5:40 am. E ke parasysh qe nuk duhet egzagjeruar me pyejtje, jo e kam oren perpara jo e kam prapa. E di vete ti, mund te hash deri nje minute perpara.

    Koha nga Fajr Time deri ne Sunrise Time eshte koha kur falet namazi dhe nuk hahet.

    Dhe mund te fillosh te hash ne Magrib Time. At the very first minute.

    Pra orari i faljes te mjafton.

    Na bej dua ne Magrib Time, mos na harro.
    beqar

  4. #24
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga flaibi
    selam alejkum
    jU LUTEM A MUND TE ME THONI SI TE VEPROJ??
    Vitin e kaluar e kam prishur agjerimin dy dite dhe nuk e kam kompesuar akoma?A me quhet agjerimi kete vit nese e agjeroj pa e kompasuar vitin e kaluar qe kam prishur??
    Selam Flaibi!
    Nuk i di arsyet perse nuk i plotesove dy ditet e vitit te shkuar, por meqe tashme ske mundesi ti plotesosh mendoj se duhet ti kompesosh ato me ushqim te te varferve.
    Nderkohe qe agjerimi i ketij viti plotesohet, nese nuk ke bere te vjeterin por i vjeteri mbetet pa plotesuar, derisa te besh ate cfare te thashe me siper.

    Citim Postuar më parë nga flaibi
    Dhe e dyt nese dikush ka frike se mos i demtohet shendeti nuk mund te largohet nga ngrenja dhe pirja ne kete muaj cfare duhet te beje per tea plotesuar kete obligim??
    Nese ke frike, qe agjerimi shkakton crregullime ne organizem apo shendet gjate ketij muaji, mundohu te konsultohesh me mjeket, nese ato e pohojne dicka te tille atehere mos agjero, por kompesoje atehere kur te mos egzistoje nje frike e tille.
    Nese ke semundje kronike dhe nuk pret permiresim deri ne ramazanin tjeter, atehere duhet te besh kompesimin me ushqimin e 60 te verferve, nese ke mundesite financjare, nese nuk i ke, Zoti te falte ishalla


    Citim Postuar më parë nga flaibi
    Dhe se tret:nese dikush e prish agjerimin per shkak te puthjeve dhe ledhatimeve me nje femer duhet thjesht te kompesoj ditet e prishuar apo duhet te agjeroj dy muaj ose te ushqeje per cdo dite te prishur 60 te varfer???
    iu faleminderit dhe agjerim te lehete
    Flaibi...
    Puthjet dhe ledhatimet nuk e prishin agjerimin por e demtojne, ajo qe e prish eshte kontakti seksual, dhe nese ky i fundit behet me qellim atehere duhet te kompesohet me 60 dite agjerim...

    Nese e ben me harrese agjerimi nuk demtohet, ndersa nese e ben kete veper ne kohe te dyshimte, psh i duket ende nate nderkohe qe ka zbardhur drita, atehere ky njeri duhet te vazhdoje agjerimin ne shenje respekti per muajin e Ramazanit dhe ta kompesoje kete dite pas ramazanit.
    Mos harro te na besh dua, kur ta lexosh kete
    Selam Alejkum!
    Injoranca nuk zhduket me top

  5. #25
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Ramazani: Ringjallje apo mbijetesë

    Me kalimin e një viti, disi papritur, vjen një mik i dashur i miliona e miliona njerëzve, ‘Ramazani i Shenjtë’, i cili hyn këndshëm sërish në jetën tonë. Zemrat e muslimanëve mbushen me kënaqësi për ta mirëpritur atë. Për ata që nuk dinë rreth këtij muaji, do të ngjante sikur muslimanët nuk e kanë takuar asnjëherë këtë mik që po troket në dyert e tyre. Krej papritur dashuria për këtë mik na bën të ndryshojmë rrënjësisht zakonet dhe planet tona ditore në mënyrë që ta presim dhe ta gostisim sa më mirë. Xhamitë mbushen me besimtarë, fletët e Kuranit shfletohen deri në orët e mëngjesit, madje dhe festat e mbjedhjet shoqërore bëhen më të gjalla se kurrë. Të gjitha këto përpjekje bëhen për ta nderuar këtë mik të veçantë dhe të shenjtë që Allahu e ka prurë mes nesh.
    A nuk është e çuditshme dhe ironike që teksa ky mik është mes nesh, për tridhjetë ditë me radhë, ne shmangim televizorin, këndojmë këngë Nashide gjithë kënaqësi, e plot gjëra të tjera, ndërkohë që dështojmë në të kuptuarit e misionit dhe vizitës së tij? Për një arsye apo një tjetër, po ky “Ramazani i Shenjtë’ bëhet i huaj për ne që në ditën e parë të Shevalit!

    Le të fillojë pastrimi!
    Ajo që harrojnë shumica prej nesh, është se ky mik vjen me një përgjegjësi dhe qëllim të lartë. Ashtu siç e përshkruan Muhamed Sherif:
    “Sa herë që një mik vjen në shtëpitë tona, ne përgatitemi për ardhjen e tyre duke pastruar shtëpinë, duke fshirë tapetin, duke marrë pluhurat e rafteve apo duke fërkuar lavamanet. Kështu duhet të veprojmë dhe me mysafirin tonë të veçantë, ‘Ramazanin e Shenjtë’. Por fërkimi apo larja nuk duhet të jetë thjesht fizike, ajo duhet të përfshijë edhe larjen dhe pastrimin e mëkateve.”
    A ke menduar ndonjëherë se përse nuk zgjasin këto ndryshime dhe këto begati?
    Në librin e tij ‘Le të jemi muslimanë’ Sejjid Abdul Maududi sqaron:
    “Gabimi më i madh që bëjmë ne, është vlerësimi i formës së jashtme të namazit dhe agjërimit si adhurim i vërtetë dhe mashtrohemi fare kollaj, me atë se kushdo që i përmbush këto kërkesa arrin të adhurojë Allahun e Lartësuar. Ashtu si fuqia fizike që nuk mund tw arrihet pa tretjen e ushqimit, ashtu dhe forca e agjërimit nuk e jep efektin e saj tek ne, derisa të lejojmë që qëllimi i Ramaznit të depërtojë në zemrën e tij dhe të dominojë qëllimet, mendimet dhe veprat e tij.

    Ramazani: Një mundësi transformimi dhe një muaj shoqerizimi.
    Përveç dobive të nevojshme të agjërimit, Ramazani është një kohë për një ndërgjegjësim shoqëror. Ashtu siç e përshkruan Hamude Abdulati në librin e tij ‘Islami në Fokus’:
    “Asnjë sociolog apo historian nuk mund të thotë se në historinë njerëzore ka patur ndonjë gjë që mund të krahasohet me këtë institucion të fuqishëm të Islamit: agjërimi në muajin e Ramazanit. Gjatë gjitha kohërave njerëzit kanë ngritur zërin për t’u pranuar mes njëri-tjetrit, për bashkim, për vëllazëri, për barazi, por sa të pajehonë kanë qenë zërat e tyre, dhe sa pak sukses kanë arritur.”

    S’ka kohë për tu prehur!
    Siç e ka sqaruar Dr. Abdullah Hakim Kuik krejt rrjedhshëm në librin e tij ‘Ramazani në rrjedhën e historisë’:
    “Ramazani është koha e shtimit të veprimtarisë, kur tashmë muslimani i lehtësuar nga barra e ngrënies dhe pirjes së vazhdueshme, duhet të jetë më i gatshëm për t’u përpjekur dhe punuar per te miren e fese. Ramazani i nëntë i profetit Muhamed (pqmt) ishtë i mbushur me ngjarje vendimtare dhe na lë neve një shembull të ndritur për ndjenjën e sakrificës dhe nënshtrimit ndaj Allahut. Përgjatë gjithë historisë islame, arritjet me te medha kane qene gjate ketij muaji!”

    Devotshmëri qe ringjall!
    Në Kuran (2:183) devotshmëria përshkruhet si qëllimi i vërtetë i agjërimit. Por, ç’është devotshmëria?
    Omer Ibn Hatabi ka thënë: “Një njeri i pajisur me devotshmëri, i ngjan atij njeriu që ec me shumë kujdes në një rrugë me gjemba. Ngjashmërisht, dhe besimtari i devotshëm është i vetëdijshëm për veprat që bën (duke u frikësuar që të mos bjerë në të gabuarën)”
    Ali ibn Ebi Talib thotë: “Me devotshmëri kuptojmë frikën ndaj Allahut, të vepruarit sipas Kuranit, kenaqjen në ato pak gjëra që kemi, si dhe përgatitjen për ditën e largimit nga kjo botë.”
    Imam Gazaliu thotë: “Kushdo që i frikësohet diçkaje nga krijimi i Allahut, largohet prej saj, nderkohë që kushdo që i frikësohet Allahut, vrapon drejt Tij.”
    Le të fillojmë të jetojmë një muaj devotshmërie ne kete Ramazan, me qëllim që t’i shmangim gjembat që na zënë udhën në formën e tundimeve që i hasim si në mendje ashtu edhe në shoqëri.”

    Ta shtojmë studimin e Kuranit
    Thuhet se kur do dikë, di edhe imtësitë më të hollësishme që ai apo ajo thotë, ç’pëlqen dhe ç’nuk pëlqen. Kesisoji, si mund të pohojmë se e duam Allahun, kur ende dimë shumë pak rreth mesazhit të Tij dhe mirësive që na ka dhuruar? Ramazani është një rast i rrallë për një reflektim të thellë në mesazhin e Kuranit. Ai është burimi i një transformimi të vazhdueshëm në jetët e miliona njerwzve që kanë një zemër të gjallë, siç thotë Allahu i Lartësuar: “Në të gjitha këto, për atë që ka mendje të shëndoshë dhe që i ka vënë veshin me vëmendje ka argumente.” Kaf 37
    Transmetohet se imam Zuhri do të thoshte për Ramazanin: “Ai është leximi i Kuranit që është ushqimi i njerëzve.” Ngjashmërisht Aishja r.a gjatë Ramazanit do të lexonte Kuran që nga agimi e deri me lindjen e diellit.

    Ky ishte shpirti i agjërimit
    “Ky ishte shpirti i agjërimit që bëri që të parët tanë vepërmirë të përballeshin me sfida nga më të pamundshmet. Ishte koha e veprimtarisë intensive, duke e kaluar gjithe diten duke punuar dhe duke u falur, si dhe duke kërkuar falje tek Allahu i Lartësuar. Ndërsa sot botën islame e ka mbuluar thatësira, trazirat, çoroditjet e shumëpërhapura si dhe joshjet materiale. Me të vërtetë që ne kemi nevojë për besimtarë që do të ecin në hapat e profetit tonë të dashur (pqmt), që do të marrin mësim dhe nga shembujt e sahabëve. Me të vërtetë që ne kemi nevojë për musimanë agjërimi i të cilëve është i plotë dhe jo thjesht burim urie dhe etje. Allahu na mundësoftë një brez muslimanësh që do ta përhapin Islamin anembanë globit në mënyrë të përshtatshme për kohët tona.”

    Një përkujtesë e ngrohtë dhe dashamirëse nga dijetari Abdullah Hakim Kuik

    Një listë përmbledhëse që duhet patur parasysh gjatë Ramazanit:
    Bëni përpjekje që të fitoni sa më shume kënaqësinë e Allahut: falni namaze vullnetare, bëni dua të vazhdueshme si dhe përkujtojeni sa më shumë Allahun.
    Mundohuni të lexoni Kuran pas çdo namazi. Në të vërtetë nëse pas çdo namazi lexoheshin 3-4 faqe Kuran, atëherë do të ishte shumë e lehtë që të mbarohej i gjithë Kurani gjatë muajit të Ramazanit. Gjithashtu studioni çdo mëngjes dhe komentimin e Kuranit .
    Ftoni dikë me të cilin mbani lidhje të ngushta në shtëpi, dhe çelni iftar me to, të paktën njëherë në javë. Ju do t’i shihni vetë begatitë e kësaj mirësie!
    Jepini jetë familjes suaj! Mundohuni që çdo ditë ta përfundoni agjërimin me familjen tuaj në mënyrë që ta kuptoni më mirë njëri-tjetrin.
    Jepni dhurata për bajram, së paku pesë vetëve: 2 anëtarëve të familjes, 2 miqve të ngushtë, dhe 1 një personi që e doni me të vërtetë vetëm për hir të Allahut.
    Ndiqni grupe studimesh islame në mënyrë që të kuptoni dhe praktikoni më mirë fenë tuaj. Planifikoni ta përfundoni librin që flet për jetën e profetit (pqmt) brenda 30 ditëve.
    Nga bujaria, dhuroni për xhaminë, organizatat muslimane dhe ndihmoni gjthashtu edhe njerëzit që janë në nevojë. “Ky është muaji i dhuratave!”
    Mundohuni të lexoni libra dhe të gjeni informacione në internet për Ramazanin.
    Merrni përsipër ndonjë projekt për të mbështetur një çështje të rwndwsishme sociale, si në bashkësitë muslimane ashtu edhe në ato jo-muslimane. Luftoni kundër racizmit, sidës, drogës, kancerit, duhanit etj. A nuk e dini ju se popullwsia jonë që përbën 20% të popullsisë botërore, konsumon 80% të burimeve.
    Gjatë agjërimit, kontriboni pwr kampingjet kundër varfërisë.
    Kërkoni shpërblimet e rralla dhe të lëna shpesh pas dore të natës së Kadrit, në atë që është më e mirë se njëmijë muaj.
    Pendohuni sinqerisht për mëkatet tuaja! Ky është muaji i faljes dhe i mëshirës së Allahut. Asnjëherë nuk është vonë!
    Mësoni të kontrolloni gjuhën dhe të ulni shikimin. Kujtoni gjithmonë paralajmërimet e profetit a.s kundrejt gënjeshtrës, përgojimit dhe shikimeve epshore të cilat e prishin agjërimin. Braktisini fjalët e ndyta njëherë e përgjithmonë. Luani rolin e thirrësit me përkushtim dhe dashamirësi.
    Përjetojeni kënaqësinë e namazit të natës dhe përkushtojani veten tuaj krejtësisht dhe çiltërsisht Allahut gjatë kohës së ihtikafit në dhjetë ditëshin e fundit të Ramazanit.
    Injoranca nuk zhduket me top

  6. #26
    Anti ,anti,anti......!
    Anëtarësuar
    16-06-2004
    Vendndodhja
    Jungle
    Postime
    44
    me falni qe po nderhyj ne ket menyre, por kisha 1 pyetje ndoshta edhe pakez jasht teme , por me duhet ndonje pergjigjje .
    a lejohen mardhenjet seksuale ne Ramazan (pas iftarit).?
    faleminderit
    i`m not a complete idiot,some parts are missing.

  7. #27
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Sigurisht qe lejohen pas iftarit, por mes bashkeshorteve ore:
    flm per pyetjen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga INDRITI : 08-10-2005 më 08:03
    Injoranca nuk zhduket me top

  8. #28
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Disa rekomandime per agjeruesit

    Ne kete artikull lexues te nderuar , do te njiheni me disa keshilla te dobishme, per te parandaluar disa probleme te zakonshme qe mund te shfaqen gjate agjerimit te muajit te begatshem te Ramazanit. Nese ato ndiqen, do te bejne qe agjeruesi te mos ndieje asnje shqetesim , perkundrazi te “shijoje” maksimalisht te mirat e agjerimit. Gjate agjerimit te muajit te Ramazanit , dieta apo lloji i ushqimit qe marrim nuk duhet te ndryshoje shume nga dieta normale dhe duhet te jete sa me e thjeshte , ne menyre qe te ruajme peshen normale te trupit, duke evituar rritjen apo uljen ne peshe. Sidoqofte, nese nje person vuan nga mbipesha , agjerimi do te jete koha me ideale per normalizimin e kesaj anomalie. Ngaqe agjerimi gjate dites merr nje kohe relativisht te gjate, duhet qe agjeruesi te konsumoje ushqime qe treten me ngadalesi siç jane ushqimet me natyre fibrore (penjezore) dhe jo ushqime qe treten ne nje kohe shume te shkurter.Le te permendim disa prej tyre:

    Ushqime qe treten ngadale jane ato lloj ushqimesh qe permbajne produkte te dritherave si pshruri, meli, mielli ermik, mielli i pasitur(jo i bardhe), fasulet dhe bizelet etj.(Te quajtura ndryshe si karbohidrate komplekse).

    Ushqime qe treten shpejt jane ushqime qe permbajne sheqerj. (Te quajtura ndryshe karbohydrate te rafinuara).

    Ushqime qe permbajne fibra are jane ushqimet qe kane ne perberjen e tyre produkte dritherash, perime si spinaqi, bishtajat, bamjet, specat; panxhari i kuq qe eshte shume i pasur ne hekur, fruta me lekure etj.

    Raporti mes llojeve te ushqimeve qe merren duhet te jete i balancuar, duke marre nje sasi te caktuar nga cdo lloj , d.m.th: fruta, perime, mish/pule/peshk, buke/produkte te tjera te miellit. Ushqimet e konservuara dhe ato te ngrira duhet te menjanohen pasi nuk jane te shendeteshme. Ato shkaktojne probleme ne sistemin e tretjes.

    Mundohuni qe te shmangeni nga:

    Ushqimet e ngrira dhe ato me yndyre.

    Ushqimet qe permbajne shume sheqer.

    Teprimin ne te ngrene sidomos ne syfyr.

    Pirjen e shumte te cajit ne syfyr. اaji ben qe ju te keni shume urine e cila merr me vete shume kripera minerale aq te nevojshme per organizmin tuaj gjate dites.

    Pirjen e duhanit. Nese nuk mundeni ta nderpritni menjehere , atehere filloni gradualisht disa jave para Ramazanit. Pirja e duhanit eshte shume e demshme dhe duhet te ndalohet plotesisht.

    PERDORNI NE NGRENIE:

    Karbohidrate komplekse ne syfyr ne menyre qe ushqimi te tretet sa me ngadale dhe ju te mos ndieni uri gjate dites.

    Hurmat (arabe) qe jane nje burim i shkelqyer i sheqerit, fibrave, karbohidrateve, kaliumit dhe magnezit.

    Bajamet qe jane te pasura ne proteina dhe fibra si dhe perbajne shume pak yndyrna.

    Bananet qe jane te pasura me kalium, magnez dhe karbohidrate.

    PERDORNI NE PIJE:

    Sa me shume lengje frutash ne mes iftarit dhe syfyrit( d.m.th. gjate nates) ne menyre qe te mbani ne nivelin normal lengjet ne organizem.

    KAPSI

    Kapsi mund te shkaktoje majasell (hemorroide), çarje te vogla ne kanalet anale qe shoqerohen me dhimbje si dhe mostretjen e ushqimit. Shkaqet : Ngrenia e shumte e ushqimeve te rafinuara, sasi te pakta uji dhe fibra te pamjaftueshme ne diete. Mjekimi : Menjanoni sasite e teperta te ushqimeve te rafinuara, shtoni sasine e lengjeve qe pini, perdorni miell me krunde ne gatimin e bukes.( buke te zeze).

    MOSTRETJA DHE GAZRAT

    Shkaqet: Teprimi e ngrene, perdorimi i ushqimeve qe permbajne shume yndyrna, ushqimet me ereza; si dhe ato lloje ushqimesh qe shkaktojne gazra si vezet, qepet, pijet e gazuara si koka kola. Mjekimi : Mos hani shume, pini lengje frutash ose uje te zakonshem ne vend te pijeve te gazuara. Menjanoni ushqimet e konservuara.

    LETARGJIA (‘ulja e tensionit te gjakut’)

    Karakterizohet nga: djersitja, plogeshtia dhe dobesia, lodhja, humbja e energjise, marrje mendsh kryesisht kur ngrihesh ne kembe pasi ke qene ulur, zverdhje. Keto jane simptoma te shoqeruara me ulje ne tensionin e gjakut dhe zakonisht shfaqen pasdite. Shkaqet : Sasi te pakta lengjesh dhe kripe te marra me ane te ushqimit.Mjekimi : qendroni ne ambjente te fresketa dhe shtoni sasine e lengjeve qe pini.Verejtje : Nje renie ne tensionin e gjakut mund ta konfirmoni duke matur ate ne rast te shfaqjes se simptomave. Personat qe vuajne nga hipertensioni mund te kene nevoje per kujdes mjekesor gjate muajit te Ramazanit prandaj duhet te konsultohen me mjekun.

    DHIMBJA E KOKES

    Shkaqet: Perdorimi i kafeines dhe pirja e duhanit, pagjumesia, si dhe uria vecanerisht nga fundi i dites. Kur shoqerohet me ulje te tensionit te gjakut, dhimbja e kokes mund te jete e rende dhe shkakton perzierje ne sistemin tretes. Mjekimi : Menjanoni perdorimin e duhanit dhe kafeines. اajrat herbale dhe ato qe nuk permbajne kafeine jane te rekomandueshem. Rregulloni orarin tuaj te gjumit.

    PAKESIMI I SHEQERIT NE GJAK

    Dobesi, marrje mendesh, lodhje, mungese perqendrimi, dhimbje koke, dridhje etj, jane simptomat e pakesimit te sheqerit ne gjak.Shkaqet ne personat jo-diabetike: Ngrenia e sasive te medha te sheqerit , duke bere qe te prodhohen sasi te medha te insulines gje qe shkakton uljen e nivelit te glukozes ne gjak. Mjekimi : Menjanoni ushqimet qe permbajne shume sheqer.Verejtje : Te semuret me diabet mund te kene nevoje per kujdes shendetesor gjate Ramazanit, pramdaj duhet te konsultohen me mjekun.

    NGERCI (MPIRJA E MUSKUJVE)

    Shkakqet: Sasi te pamjaftueshme te kalciumit, magnezit dhe kaliumit te marra me ane te ushqimit. Mjekimi : Hani ushqime te pasura ne mineralet qe permendem. Psh: perime, fruta, mish dhe hurma.Verejtje : Ata qe vuajne nga hipertensioni dhe guret ne veshka duhet te konsultohen tek mjeku.

    ULCERA PEPTIKE, GASTRITI DHE HERNIAT

    Rritja e nivelit te acidit ne stomak gjate Ramazanit keqeson rastet e mesiperme. Ato pasqyrohen me nje dhembje(djegje) ne stomak poshte brinjeve dhe mund te arrije deri tek fyti. Ushqimet qe permbajne spec djeges, kafeja, dhe pijet kola perkeqesojne kete gjendje.Shume medikamente jane ne perdorim per kontrollin e nivelit te acidit ne stomak. Personat qe vuajne nga ulcera duhet te konsultohen tek mjeku perpara Ramazanit.

    GURET NE VESHKA

    Guret ne veshka mund te shfaqen tek ato persona qe perdorin shume pak lengje ne pierje. Prandaj, pirja e sasive te konsiderusme te lengje eshte nje mase parandaluese per formimin e gureve ne veshka.
    Injoranca nuk zhduket me top

  9. #29
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    Selam Flaibi!



    Flaibi...
    Puthjet dhe ledhatimet nuk e prishin agjerimin por e demtojne, ajo qe e prish eshte kontakti seksual, dhe nese ky i fundit behet me qellim atehere duhet te kompesohet me 60 dite agjerim...

    Nese e ben me harrese agjerimi nuk demtohet, ndersa nese e ben kete veper ne kohe te dyshimte, psh i duket ende nate nderkohe qe ka zbardhur drita, atehere ky njeri duhet te vazhdoje agjerimin ne shenje respekti per muajin e Ramazanit dhe ta kompesoje kete dite pas ramazanit.
    Mos harro te na besh dua, kur ta lexosh kete
    Selam Alejkum!

    Mos dilni si bishti para sqeparit o milet per te knaqur epshtet tuaja ketu kemi mendime te dijetarve te elih sunna dhe ato do mare per baze kini frik Allahun kur pergjigjeni si kompetenta ne pjyetje te tilla pa asnje argument nga Kur'ani dhe i i derguari i Allahut s.a.s

    la haule uea huvete ila bilah

    per sa i perket pjyetjes tende Flaibi lidhume me ledhatimin e femres urdho pergjigjen




    *Çështja e tridhjetepestë: Nëse burri e puth gruan e tij duke qenë agjërueshëm, kjo nuk ndikon në agjërimin e tij për sa kohë që nuk del spermë nga ai për shkak të epshit. Aishja ka transmetuar se Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, ishte që puthte e prekte duke qenë agjërueshëm dhe ishte në të njëjtën kohë personi që më së shumti e kontrollonte (e përmbante) epshin e vet" (E transmetojnë të katër Sunenet me zinxhir të saktë.). Fjala e saj:"Ishte personi që më së shumti e kontrollonte (e përmbante) epshin e vet", tregon në mënyrë indirekte se lejohet puthja dhe prekja e bashkëshortes për atë person që arrin ta kontrollojë veten, ndërsa ai që nuk ia siguron dot vetes kontrollin e spermës apo përmbajtjen nga marrëdhëniet seksuale, e ka haram puthjen dhe prekjen, nëse ia merr mendja përafërsisht që këto do e çojnë në kryerjen e diçkaje të ndaluar (marrëdhëniet gjatë agjërimit). Dijetarët e Usulit thonë një rregull: Gjykimi jepet sipas asaj që ia merr mendja përafërsisht se do të ndodhë. E përforcon këtë mendim çfarë është transmetuar nga Abdullah ibn Amr ibn el As i cili tha:"Ishim me Pejgamberin, salallahu alejhi ve selem, dhe erdhi një djalosh dhe tha:"O i Dërguari i Allahut, a më lejohet të puth (bashkëshorten) duke qenë agjërueshëm?" Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, tha:"Jo". Pastaj erdhi një plak dhe tha:"A më lejohet të puth duke qenë agjërueshëm?" Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, tha:"Po". Atëherë, ndërsa shikonim njëri tjetrin të habitur, Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, tha:"Me të vërtetë plaku është në gjendje ta kontrollojë (përmbajë) veten" (Transmeton Ahmedi dhe Taberani në "el-Kebir". E kanë cilësuar zinxhirin e tij si të mirë shejh Selim Hilali dhe shejh Ali el-Halebiu, në librin e tyre të përbashkët, "Mënyra e agjërimit të Profetit, salallahu alejhi ve selem, në Ramazan.)".
    Ndryshuar për herë të fundit nga altin55 : 09-10-2005 më 08:16
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  10. #30
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga altini55
    Mos dilni si bishti para sqeparit o milet per te knaqur epshtet tuaja ketu kemi mendime te dijetarve te elih sunna dhe ato do mare per baze kini frik Allahun kur pergjigjeni si kompetenta ne pjyetje te tilla pa asnje argument nga Kur'ani dhe i i derguari i Allahut s.a.s

    la haule uea huvete ila bilah

    .
    Altini!
    Une po flisja per njerez normale, nese dikujt puthja do i shkaktonte edhe crregullime te tjera, do i keshilloja tja fuse nje xhiro nga psikologu.

    Vetem tek dijetaret hanefij puthja, eshte e papelqyer tek te rinjte, ndersa per nje moshe mesatare dhe te thyer nuk perben asnje problem per agjerimin.
    Nderkohe qe dijetaret e medhhebeve te tjera e lejojne plotesisht.
    Me fal fundja qe nuki kam aq nerva sa te lexoj mesazhin ting tip carcafi qe nje zot e di nga i ke bere copy.
    La haule ue la ku-uete il-la billah.
    Moda e fundit ky kercimi ne fyt, te pekten tek ky neforum sepse dikur ska qene.
    Shikoji gjerat pak me gjere i dashur se islami nuik eshte cka thene Feuzani, as filani, por merren nje sere mendimesh shqyrtohen dhe me pas shikloje edhe vetveten ku je.
    Jo se dua te te kundershtoj ate postin jo,por thjeshte thashe mendimin qe kam lexuar tek libri i agjerimit dhe disa fetfa mi te.
    Fundja ka nisur ketu te zbatohet biblaOse me ne Ose kunder nesh
    Agjerim te mbare.
    Selam alejkum
    Injoranca nuk zhduket me top

  11. #31
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga altini55
    Mos dilni si bishti para sqeparit o milet per te knaqur epshtet tuaja ketu kemi mendime te dijetarve te elih sunna dhe ato do mare per baze kini frik Allahun kur pergjigjeni si kompetenta ne pjyetje te tilla pa asnje argument nga Kur'ani dhe i i derguari i Allahut s.a.s

    la haule uea huvete ila bilah

    .
    Altini!
    Une po flisja per njerez normale, nese dikujt puthja do i shkaktonte edhe crregullime te tjera, do i keshilloja tja fuse nje xhiro nga psikologu.

    Vetem tek dijetaret hanefij puthja, eshte e papelqyer tek te rinjte, ndersa per nje moshe mesatare dhe te thyer nuk perben asnje problem per agjerimin.
    Nderkohe qe dijetaret e medhhebeve te tjera e lejojne plotesisht.
    Me fal fundja qe nuki kam aq nerva sa te lexoj mesazhin ting tip carcafi qe nje zot e di nga i ke bere copy.
    La haule ue la ku-uete il-la billah.
    Moda e fundit ky kercimi ne fyt, te pekten tek ky neforum sepse dikur ska qene.
    Shikoji gjerat pak me gjere i dashur se islami nuik eshte cka thene Feuzani, as filani, por merren nje sere mendimesh shqyrtohen dhe me pas shikloje edhe vetveten ku je.
    Jo se dua te te kundershtoj ate postin jo,por thjeshte thashe mendimin qe kam lexuar tek libri i agjerimit dhe disa fetfa mi te.
    Fundja ka nisur ketu te zbatohet biblaOse me ne Ose kunder nesh
    Nese do te me detyrosh mua apo dike tjeter te te lexoje postet me dhune, genjen vetveten ne rradhe te pare.
    Edhe dicka te dish, po te nis te te lexoj neper tema jam i sigurte qe duhet te diskutoj me ty gjate e gjere mbi ato qe sjell ndaj me mire nuk i acaroj nervat me to.
    Agjerim te mbare dhe...
    Selam alejkum
    Injoranca nuk zhduket me top

  12. #32

    Lightbulb Agjerimi, ibadet i mesazheve madhore!

    Agjerimi, lidhje e materials dhe shpirterores:

    Agjerimi eshte misherim praktik i konceptit universal islam i cili nuk ben dallim ndermjet asaj qe eshte shpirterore dhe materiale. Gjate agjerimit, muslimani permes lenies se ushqimitdhe gjerave tjera qe e prishin agjerimin, e qe perbejne elementin material, ben astrimin e shpirtit duke i hudhur veset e liga dhe punet jo te hijshme qe e perbejne elementin shpirteror. Poashtu, ne agjerim misherohen edhe aspektet tjera te cilet e perfaqesojne dimenzionin shpirteror si: humanizmi, bamiresia, solidariteti, urtesia, durimi, bujaria, ndershmeria, senzibiliteti, meshira, butesia, falja, pendimi, devotshmeria etj.

    Dominimi i shpirterores mbi materialen:

    Me agjerim, dominon shpirterorja mbi materialen, sepse njeriu edhe pse nga natyra e tij i lakmon ushqimet e ndryshme, ai per hire te All-llahut xh.sh i len ato, nuk u nenshtrohet kerkesave materiale te trupit te vet, por i mposht me zbatimin e urdherave te All-llahut xh.sh. qe synojne ngritjen shpirterore te njeriut dhe edukimin e shpirtit te tij. All-llahu xh.sh. thote: „O ju qe besuat, agjerimi u eshte bere obligim, sikurse qe ishte obligim edhe i atyre qe ishin para jush, keshtu qe te beheni te devotshem“. (El- Bekare, 183)

    Pejgamberi s.a.v.s. (paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi te) thote:
    „Agjerimi eshte mbrojtje nga zjarri i xhehennemit. Secili qe agjeron, le mos te sillet me pakuptimesi kur agjeron, e nese ndonji sillet me pakuptimesi ndaj tij, ky le mos ta ofendoje e as le mos ta fyej, por le te thote : Une jam agjerues. Pasha Atë ne doren e te Cilit eshte shpirti i Muhammedit, era e gojes se agjeruesit eshte me e mire tek All-llahu sesa era e miskut“. (Hadithi eshte i sakte e transmeton Nesaiju).

    Ne nje hadith tjeter, duke treguar qarte se agjerimi ndikon ne mposhtjen e epshit, Pejgamberi (paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi te) thote :
    „ O ju te rinj, kush ka mundesi per martese, le te martohet, sepse ajo (martesa) me se miri e ruan shikimin (nga te shikuarit haram) dhe organin mashkullor (nga zinaja), e ai qe s’ka mundesi, le te agjeroje, sepse agjerimi eshte mbrojtje (frenim) per te“. (hadithin e transmeton Buhariu dhe Muslimi).

    Ne kete kontekst, dijetari me fame i shekullit te kaluar Muhamed Gazali thote :
    „Islami e beri te obligueshem agjerimin me qellim qe njerezit te sterviten per te zoteruar epshet e tyre, te mos u nenshtrohen por t’i kontrollojne ato.“

    Falenderim per miresite:

    Permes agjerimit, njeriu mesohet t’i shpreh falenderim All-llahut te madherishem i Cili ia fali njeriut keto te mira ne formen me te denje. Ka besimtar te cilet posedojne pasuri dhe ndoshta asnjehere ne jeten e vet nuk e kane ditur se c’do te thote mjerimi, mirepo permes agjerimit, arrihet nje trajnim praktik per perballimin e urise dhe mjerimit. Derisa besimtari agjeron,e kupton ne lekuren e vet, pra permes provave praktike, se c’do te thote skamja dhe uria, per kete ai edhe ne menyre me te denje e falenderon All-llahun Fuqiplote per te mirat te cilat ia ka falur.

    Solidariteti dhe bamiresia:

    Muaji i Ramazanit, permes agjerimit dhe disa elementeve te tjera qe jane vecori e ketij muaji, therret ne solidaritet dhe e meson njeriun te jete bamires. Keshtu, gjate Ramazanit, besimtari duke agjeruar e kupton gjendjen e skamnoreve, e kupton se c’do te thote te mos keshe cka te futish ne bark, per ate, ai pas agjerimit behet me solidar, me bamires ndaj te tjereve, me i interesuar per gjendjen ekonomike dhe materiale te vellezerve te vet, gje qe ne fakt paraqet thelbin e besimit Islam.
    Nje element tjeter qe mbeshtet kete koncept dhe mesazh te agjerimit, jane edhe theniet e te Derguarit te All-llahut (paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi te) ne te cilat kerkohet dhe lavderohet ai i cili e ushqen nje agjerues ne Ramazan. Pejgamberi (paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi te) thote:
    „Kush ushqen ndonje agjerues ose pergatit ndonje iftar, do te kete shperblim sikur ata“.

    Mundesi per permiresim dhe intensifikim te adhurimit:

    Muaji i Ramazanit paraqet nje mundesi reale qe njeriu te permiresohet, t’i beje nje rikapitulim veprimtarise se vet dhe te niset kah e mbara.
    Nese ai nuk ka qene i devotshem sa duhet ne parimet fetare, Ramazani eshte nje mundesi e shkelqyeshme qe te permiresohet ne kete drejtim, te pendohet per veprat e bera dhe te hap nje faqe tjeter te jetes se vet. Poashtu, Ramazani eshte mundesi edhe per njerezit e devotshem fetarisht qe te intensifikojne edhe me teper adhurimin e tyre.
    Ne kete muaj shperblimet jane me te medha dhe veprat vleresohen me teper. I Derguari i All-llahut (paqa dhe meshira e All-llahut qofte mbi te) ka bere me dije se sunnetet ne Ramazan e kane vleren e farzeve ne shperblim, nderkaq farzet e kane vleren e shtatedhjete farzeve ne shperblim.

    Dijetari i shquar Muhamed Gazali thote:

    “Agjerimi eshte nje obligim i veshtire, por rrenjos tek njeriu ideale te larta, i nxit te kryejne vepra te mira dhe te largohen nga cdo e keqe. Agjerimi i meson njeriut te vleresoje dhe shpresoje vetem per ate qe eshte e levdueshme dhe te heq dore nga ajo qe eshte e ulet. I meson sit e jete i gatshem dhe i shpejte per te kryer ate veper qe e kenaq Zotin e tij dhe te braktis gjithcka qe behet shkak per zemerimin e Tij“.
    Eshte mese normale qe besimtari ta intensifikoje ibadetin ne kete muaj, sepse asnjeri nuk e di se a do te kete rast edhe vitin tjeter te agjeroje muajin e Ramazanit.
    Sa ka prej atyre qe Ramazanin e kaluar ishin bashke me ne ne namazet e Teravive, por ja qe tash jane nen dhé, sa e sa prej atyre qe agjeruan bashke me ne ne Ramazanin e kaluar por qe tash jane te shtrire neper spitale dhe nuk mund te agjerojne.
    Per kete, muaji i Ramazanit duhet shfrytezuar maksimalisht, sepse eshte miresi e All-llahut xh.sh qe ne kete muaj veprat i shperblen me teper.

    FORUMI RINOR ISLAM

    Marre nga gazeta „LAJM“



    ZeM
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zana e malit : 10-10-2005 më 07:08
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  13. #33
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anëtarësuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Per Brady-in edhe per te gjith ato qe jetojne Usa & Canada

    Orari i Agjerimit - "Imsakie"

    Data 11 Tetor , Fundi i syfirit 6:03 , Iftari 6:46
    Data 12 tetor , fundi i syfirit 6:04 , Iftari 6:45
    Data 13 tetor , fundi i syfirit 6:05 , Iftari 6:43
    Data 14 tetor , fundi i syfirit 6:07 , Iftari 6:41
    Data 15 tetor , fundi i syfirit 6:08 , Iftari 6:40
    Data 16 tetor , fundi i syfirit 6:09 , Iftari 6:38
    Data 17 tetor , fundi i syfirit 6:10 , Iftari 6:36
    Data 18 tetor , fundi i syfirit 6:11 , Iftari 6:35
    Data 19 tetor , fundi i syfirit 6:12 , Iftari 6:33
    Data 20 tetor , fundi i syfirit 6:14 , Iftari 6:31
    Data 21 tetor , fundi i syfirit 6:15 , Iftari 6:30
    Data 22 tetor , fundi i syfirit 6:16 , Iftari 6:28
    Data 23 tetor , fundi i syfirit 6:17 , Iftari 6:27
    Data 24 tetor , fundi i syfirit 6:18 , Iftari 6:25
    Data 25 tetor , fundi i syfirit 6:19 , Iftari 6:24
    Data 26 tetor , fundi i syfirit 6:21 , Iftari 6:22
    Data 27 tetor , fundi i syfirit 6:22 , Iftari 6:21
    Data 28 tetor , fundi i syfirit 6:23 , Iftari 6:19
    Data 29 tetor , fundi i syfirit 6:24 , Iftari 6:18
    Data 30 tetor , fundi i syfirit 6:25 , Iftari 6:17 - Nata e Kadrit -
    Data 31 tetor , fundi i syfirit 6:26 , Iftari 6:15
    Data 1 nentor , fundi i syfirit 5:28 , Iftari 5:14
    Data 2 nentor , fundi i syfirit 5:29 , Iftari 5:12

    3 Nentor dita e pare e fiter bajramit....

    Agjerim te mbare



    Kohet e agjerimit per cdo shtet

    http://www.islamicfinder.org/world.php?home=2005-10-22
    Ndryshuar për herë të fundit nga cunimartum : 22-10-2005 më 14:47

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2005
    Postime
    386

    nje pyejtje

    sa per naten e kadrit: nqs nata e Kadrit eshte psh me date 21 Ramazan, a do te thote se cdo vit do te jete ne date 21 Ramazan?
    beqar

  15. #35
    "Nga Ilirida krenare" Maska e loni19
    Anëtarësuar
    02-06-2005
    Vendndodhja
    Ilirida
    Postime
    8
    pershendetje.
    Keto dite te agjerimit qe kane mbete inshallah i shfrytezojme si eshte me mire dhe ju deshiroj agjerim te lehte.

  16. #36
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Dispozitat , rregullat dhe vlerat e agjèrimit .

    Agjèrimi.

    Agjèrim nè kuptimin gjuhèsor do tè thotè : ndalim dhe pèrmbajtje , kurse ne kuptimin fetar ( sher"an ) me agjèrim kuptojmè : pèrmbajtjen e vetèvetes dhe ndalimin e saj nga ngrènia ,pirja , dhe ç"do gje tjeter qè èshtè shkak pèr prishjen e tij ,nga agimi deri ne perèndimin e diellit,duke patur si qèllim adhurimin e Allahut.

    Kur èshtè bèrè obligim agjèrimi ?

    Allahu xh.sh e ka obliguar agjèrimin pèr ymmetin e Muhammedit alejhi selam , sikurse e ka obliguar atè pèr popujt qè kanè qènè mè pèrpara ,dhe pèr kètè ka thènè nè Kur"an : " O ju qè besuat , agjèrimi u èshtè bèrè obligim sikurse ishte obligim edhe i atyre qè ishin para jush , kèshtu qè tè bèheni tè devotshèm ".( El Bekare / 183 ).Pra agjèrimi èshtè bèrè obligim pèr ymmetin e Muhammedit a.s , diten e hene te muajit shaaban , tè vitit tè dytè tè Hixhretit .

    Vlerat e agjèrimit .

    Muhammedi a.s ka thènè shumè hadithe qè flasin rreth vlerave tè agjèrimit , pèrmendim disa prej tyre .

    1 - " Agjèrimi èshtè mbrojtje nga zjarri i xhehenemit "...( Imam Ahmedi dhe disa tè tjerè )

    2 - " Kush agjèron njè ditè pèr hir tè Allahut xh.sh , Allahu e largon fytyren e tij 70 vjet larg zjarrit te xhehenemit, si shpèrblim pèr agjèrimin e asaj dite " ( Buhariu dhe Muslimi ).

    3 - " èshtè njè derè nè xhennet qè quhet Raj-jan ,nè tè cilen do tè hyjnè agjèruesit Ditèn e Gjykimit ,nuk mund tè hyjè askush tjeter pèrveç agjèruesve pèrmes kèsaj dere ; ata do tè thirren ;" ku janè agjèruesit ? Do tè ngrihen dhe do tè hyjnè pèrmes saj , e pasi te hyjnè ata ,kjo derè do tè mbydhet dhe askush s"do mund tè hyjè mè prej saj ".( Buhariu dhe Muslimi ).

    Obligimi i muajit te Ramazanit :

    Kur"ani ,syneti dhe konsensusi i dijetareve musliman vèrtetojnè obligimin e agjèrimit tè muajit tè Ramazanit.

    Allahu xh.sh thotè : " Muaji i Ramadanit qè nè tè ( filloi tè ) shpallet Kur"ani qè èshtè udhèrrèfyes pèr njerezit dhe sqarues i rrugès sè drejtè dhe dallues ( i tè vèrtetès nga gènjeshtra ).E kush e pèrjeton prej jush kètè muaj, le tè agjèrojè ". ( El Bekare / 185 ).

    Muhammedi a.s ka thènè : " Feja Islame èshtè e ndèrtuar mbi 5 shtylla :

    1 - Shehadetin ( dèshminè se ska Zot tjetèr qè meriton tè adhurohet pèrveç Allahut , dhe se Muhammedi alejhi selam èshtè rob i tij edhe i dèrguari i tij ).

    2 - Falja e namazit .

    3 - Dhènia e zeqatit .

    4 - Kryerja e Haxhit .

    5 - Agjèrimi i muajit tè Ramazanit ". ( Buhariu dhe Muslimi ).

    Si mund ta kuptojmè ardhjen e Ramazanit ?

    Hyrja e muajit te Ramazanit kuptohet nè dy mènyra :

    1 - Me anè tè shikimit tè hènès sè re; te natès se 30 tè muajit Shaaban , dhe nèse shihet hèna e re atèhere obligohet agjèrimi . Si argument pèr kètè kemi fjalèn e Muhammedit a.s qè thotè :" Nèse e shihni hènèn ( e muajit tè Ramazanit ) agjèroni , dhe nèse shikoni hènèn e re tè ( muajit tè Shewwalit ) ndèrpriteni agjèrimin "( Buhariu dhe Muslimi ).

    Pèr lajmèrimin e hyrjes sè muajit tè Ramazanit mjafton dèshmia e njè besimtari qè njihet pèr sinqeritetin dhe besueshmèrinè e tij ,kurse pèr shikimin e hènès sè muajit tè Shewalit dhe ndèrprerjen e agjèrimit duhet dèshmia e dy tè tillève.

    2 - Me plotèsimin e 30 ditève tè muajit Shaaban . Nèse muaji Shaaban plotèsohet 30 ditè ,atèhere e nesèrmja èshtè dita e parè e muajit tè Ramazanit ,si argument kemi vazhdimin e hadithit tè lartpèrmendur qè thotè : " .... e nèse nuk mund ta shihni hènèn ( e muajit tè Ramazanit ) atèherè plotèsoni muajin e Shaabanit 30 ditè "...


    Shtyllat e agjèrimit .

    Shtyllat e agjèrimit janè :

    1 - Qèllimi ( nijeti ) , me tè cilin kuptojmè vendosmèrinè e plotè dhe tè sinqertè pèr agjèrimin e kètij muaji , me qèllim bindjen ndaj Fjalès sè Allahut xh.sh ,dhe afrimin tek Allahu xh.sh . Si argument pèr kètè èshtè fjala e Profetit alejhi selam : " Nè tè vèrtete punèt janè sipas qellimit " . Dhe nèse agjèrimi èshtè i obligueshèm atèhere nijeti duhet bèrè deri para agimit.

    Profeti alejhi selam thotè nè njè hadith :" Kush nuk e bèn nijetin ( me zemèr ) qè natèn , nuk ka agjèrim pèr tè. " ( Imam Tirmidhiu ). Kurse pèr agjèrim vullnetar ( nafile ) lejohet bèrja e nijetit edhe pas lindjes sè diellit , edhe deri para drekes nèse nuk ka futur asgjè nè gojè .Argument pèr kètè kemi fjalèn e Aishes ( Allahu qoftè i kènaqur prej saj ) qè thotè : Njè ditè ka hyrè Profeti , alejhi selam , nè shtèpinè time dhe tha : " keni gjè pèr tè ngrènè ? thashè qè jo . Tha : " Unè jam agjèrueshèm ". ( Imam Muslimi ).

    2 - Ndalimi dhe pèrmbajtja e vetvetes nga çdo gjè tjetèr qè e prish agjèrimin , si psh ngrènia , pirja dhe mardhèniet seksuale .

    3 - Koha e agjèrimit , e cila èshtè qè nga agimi deri nè perèndimin e diellit ( aksham ), sepse nèse nje njeri agjèron natèn dhe ha ditèn nuk i pranohet agjèrimi, kjo argumentohet me Fjalèn e Allahut xh.sh qè thotè : " Dhe plotèsonie agjèrimin deri nè mbrèmje " . ( El Bekare / 187 ) .



    Shpèrblimi i agjèrimit .


    Allahu xh.sh ka thènè :" Agjèruesit e agjèrueset , ruajtèsit e nderit e ruajtèset e nderit, shumè pèrmendèsit e Allahut e shumè pèrmendèset e Allahut, Allahu ka pèrgatitur pèr ta falje mèkatesh dhe shpèrblim tè madh ". ( El Ahzabe / 35 ) .

    Transmetohet nga Sehl Bin Sead , Allahu qoftè i kènaqur prej tij , se Muhammedi, alejhi selam , ka thènè :" éshtè njè dere nè Xhennet qè quhet Rraj-jan , dhe nè tè hyjnè agjèruesit nè Ditèn e Gjykimit , dhe nè tè nuk hyn askush tjetèr pèrveç tyre , e pasi te hyjnè tè gjithè ajo do tè mbyllet dhe s do tè mund tè hyjè asnjeri nga ajo dere "( Buhariu dhe Muslimi dhe Ibn Khuzejma ).

    Transmetohet nga Ebu Hurejra , Allahu qofte i kènaqur prej tij , se Muhammedi , alejhi selam , ka thènè nè njè hadith kudsij : Allahu ka thènè :" ç do punè qè bèn biri i Ademit ( njeriu ) e bèn pèr veten e tij , pèrveç agjèrimit , agjèrimin e bèn pèr Mua dhe Unè e jap shpèrblimin pèr tè ".

    Muhammedi , alejhi selam , ka thènè : " Agjèrimi èshtè mburojè pèr besimtarin",

    Muhammedi , alejhi selam , ka thènè : " Ai qè èshtè agjèrueshèm tè mos shajè , e nèse dikush e shan apo e ngacmon atè le tè thojè :" Unè jam agjèrueshèm , unè jam agjèrueshèm.( Buhariu dhe Muslimi ).

    Muhammedi , alejhi selam , ka thènè : " Betohem per Atè tè Cilin shpirti i Muhammedit èshtè nè dorèn e Tij , qè era qè del nga goja e agjèruesit èshtè mè e mirè tek Allahu xh.sh sesa era e miskut "

    Muhammedi , alejhi selam , ka thènè : " Agjèruesi gèzohet dy herè , kur ha iftarin dhe kur tè dalè para Allahut xh.sh , ai do gèzohet me agjèrimin tij ".( Buhariu dhe Muslimi ) Imam Muslimi thotè nè njè nga transmetimet se Profeti , alejhi selam , ka thènè : " çdo vepèr e mirè e birit tè Ademit shumèfishohet nga dhjetè deri nè shtatèqind herè mè shumè , dhe Allahu ka thènè :" Pèrveç Agjèrimit , sepse agjèrimi bèhet pèr Mua dhe Unè e jap shpèrblimin pèr tè , sepse robi im i lè epshet dhe ushqimin e tij pèr Mua ",

    Abdullah Bin Amr , Allahu qofte i kènaqur prej tyre , transmeton se Muhammdi , alejhi selam , ka thènè : " Agjèrimi dhe Kur"ani bèhen ndèrmjetèsues te Allahu xh.sh pèr besimtarin Ditèn e Gjykimit . Agjèrimi thotè : " O Allah unè e kam ndaluar atè ( agjèruesin ) nga ushqimi dhe epshet e tij , pranoje ndèrmjetèsimin tim per tè ", Kur"ani thotè :" Unè e kam ndaluar atè nga gjumi i natès , pranoje ndèrmjetèsimin tim pèr tè ". Tha : Dhe ju mundèsohet ndèrmjetèsimi pèr tè " ( Imam Ahamedi , ET-Taberani, El Hakim ).

    Ebu Hurejra transmeton se Muhammedi , alejhi selam , ka thènè : "Kush e agjèron muajin e Ramazanit me bindje e besim tè plotè dhe duke shpresuar faljen e mekateve , do ti falen atij tè gjitha mekatet qè ka bèrè " ( Buhariu dhe Muslimi ) .

    Ebu Hurejra transmeton gjithashtu se Muhammedi , alejhi selam , ka thènè :" Pesè namazet , namazi i xhumase deri nè xhumanè tjetèr , Ramazani deri ne Ramazanin tjetèr janè shkak pèr faljen e gjynaheve tè vogla qè janè bèrè nè mes tyre , nèse largohesh nga gjynahet e mèdha ".( Imam Muslimi ).

    Pèrsèri transmetohet nga Ebu Hurejra se Profeti , alejhi selam , ka thènè : " Kur vjen muaji i Ramazanit ,hapen dyert e Xhennetit , mbyllen dyert e zjarrit te xhehennemit dhe lidhen shejtanèt ". ( Buhariu dhe Muslimi ).Nè njè transmetim tjetèr tè Imam Muslimit thuhet : " Hapen dyert e mèshirès, mbydhen dyert e xhehennemit dhe prangosen shejtanèt me zinxhirè " .


    Kushtet e agjèrimit .


    Kushtet agjèrimit janè : Islami , mendja ( logjika e shèndoshe ) , pubertiteti , mundèsia pèr agjèrim dhe çlirimi nga gjèrat qè pengojnè agjèrimin .


    1 - Islami, dmth tè jesh mysliman , sepse agjèrimi nuk pranohet nga njè mosbesimtar ( qafir ) derisa tè pranojè fene Islame .

    2 - Mendja ( logjika e shèndoshè ), sepse agjèrimi nuk i pranohet njè tè sèmuri me aftèsi tè kufizuara derisa tè shèrohet.Si argument pèr kètè kemi fjalèn e Muhammedit , alejhi selam , qè thotè :" Tre grupeve nuk ju shkruhet pèr gjynah : i mituri derisa tè rritet , ai qè èshtè nè gjumè derisa tè zgjohet dhe tè sèmurit me aftèsi tè kufizuara derisa tè shèrohet .Nè kètè fazè mund tè hyjnè edhe disa raste :

    a - Ai qè èshtè i sèmure me aftèsi tè kufizuara gjatè gjithè jetès , se ka pèr obligim agjèrimin , dhe as se ka pèr borxh ta zèvendèsojè .

    b - Ai qè èshtè herè nè gjèndje sèmundjeje e herè nè gjèndje tè rregullt , ose ai qè ka kriza nè njè kohe tè caktuar , atij si prishet agjèrimi, dhe gjithashtu nuk detyrohet ta zèvendèsojè ( kaza ) , sepse njè pjesè tè mirè tè ditès ka qènè nè rregull dhe ka patur mundèsi ta bèjè nijetin, dhe si ka ndodhur asgjè nga ato qè ja prishin agjèrimin.

    c - Atij qè i bie tè fikèt gjatè gjithè ditès agjèrimi tij èshtè i pavlefshèm dhe e ka borxh ta zèvendèsojè atè ditè.

    d - Gjumi nuk e prish agjèrimin edhe sikur personi tè flejè gjatè gjithè ditès .

    3 - Pubertiteti ( mosha madhore ) . Argument kemi hadithin e lartpèrmendur , ku veçojmè :" I mituri derisa te rritet ". Eshtè mirè qè prindi t"ja ushqejè fèmijès sè tij dèshirèn dhe dashurinè pèr agjèrim pa e stèrmunduar ,dhe pa e dèmtuar shèndetin e tij nè mènyrè qè tè praktikohet nè zbatimin e Urdhèrit tè Allahut , dhe mèsimin e rregullave tè agjèrimit , tè mirave tè tij, me qèllim qè kur te rritet tè mos ta ketè tè vèshtirè ta vènè nè jetè kètè obligim .

    4 - Mundèsia per agjèrim .

    Personat qè s"kanè mundèsi tè agjèrojnè ndahen nè disa grupe :

    a - Ai qè nuk èshtè nè gjèndje gjatè gjithè kohès si nga pleqèria e thelle ose nga sèmundjet e pashèrueshme ; pèr kèto nuk èshtè obligim agjèrimi, dhe nuk e kanè borxh ta zevèndèsojnè , por duhet qè tè ushqejnè çdo ditè njè tè varfèr .

    b - Ai i cili èshtè i sèmurè pèrkohèsisht dhe ka shpresè pèr shèrim. Atij i lejohet tè hajè nèse agjèrimi ndikon nè rèndimin e sèmundjes sè tij ose i dèmton shendetin, ose èshtè shkak pèr zgjatjen e shèrimit tè tij .

    c - Nè kètè grup hyjnè gjithashtu nènat shtatèzèna dhe ato nèna qè i ushqejnè fèmijèt e tyre me qumèsht ; nèse kanè frikè se agjèrimi èshtè shkak pèr dèmtimin e shèndetit tè saj apo tè foshnjès .

    Keta njerèz nuk e kan obligim agjèrimin gjatè muajit tè Ramazanit pèrveçse kanè borxh zèvendèsimin e tij ( kazanè ). Nèse ata agjèrojnè agjèrimi i tyre èshtè i vlefshèm .

    5 - Qèndrimi . Me qèndrim kuptojmè : ndodhjen e agjèruesit nè vendbanimin e tij , sepse udhètari nuk e ka obligim agjèrimin gjatè periudhès sè udhetimit , dhe e ka borxh ta plotèsojè atè qè ka lènè pasi tè kthehet nè vendin tij, por edhe nèse ai agjèron edhe kur èshtè nè udhètim agjèrimi i tij èshtè i vlefshèm . Duhet tè kemi parasysh se nuk i lejohet askujt udhètimi me qèllim lènijen e agjèrimit ,se kjo vepèr èshtè e ndaluar rreptèsisht ( haram ) ; e nèse dikush bie nè kètè gabim nuk i lejohet atij tè hajè si ndèshkim pèr prishjen e qèllimit tè tij ( nijetit ).

    6 - çlirimi nga gjèrat qè e pengojne agjèrimin , Nènkuptojmè me pengesa , si psh : menstruacionet dhe lehoninè ,sepse keto janè shkak pèr pengimin e besimtareve pèr agjèrim .D.m.th femrat gjatè periudhès sè lehonisè apo menstruacioneve se kanè pèr obligim agjerimin dhe nèse ato agjèrojnè nè atè gjèndje , agjèrimi i tyre nuk èshtè i rregullt . Pra ato e kanè pèr obligim zèvendèsimin e ditève qè s"kanè mundur tè agjèrojnè .
    Dhe nèse dikujt i vijnè menstruacionet apo ( koha e lindjes ) dhe kalon nè lehoni , qoftè edhe pak kohè para çeljes sè iftarit , asaj i prishet agjèrimi dhe e ka borxh zèvendèsimin e asaj dite.
    Nèse njè femèr pastrohet nga menstruacionet apo nga lehonia qoftè edhe pak kohè pas agimit asaj nuk i lejohet tè agjèroje ate ditè , sepse agjèrimi i saj èshtè i pavlefshèm , por e zèvendèson atè .
    Duhet tè kemi parasysh nèse nji femèr pastrohet nga kèto dy proçese para agimit , agjèrimi i saj èshtè i rregullt edhe nèse ajo lahet pas agimit.


    Gjèrat qè lejohen gjatè agjèrimit .


    1 - Lejohet qè agjèruesi tè hedhè ujè mbi kokèn e tij dhe tè freskohet me qèllim qè tè evitojè nxehtèsine .Si argument pèr kètè kemi fjalèn e Aishes , Allahu qoftè i kènaqur prej saj , qè thotè :" Perjgamberin, alejhi selam , e ka zènè koha e sabahit xhunub duke qènè agjèrueshem, dhe èshtè pastruar me vonè" ( Buhariu dhe Muslimi )

    Dhe qè Muhammedi alejhi selam: " ka hedhur ujè mbi kokèn e tij duke qènè agjèrueshèm pèr shkak te etjes ose tè nxehtit " ( Imam Ahmedi , dhe Ebu Dawudi dhe tè tjerè ,hadithi èshtè i saktè ),

    Imam Buhariu nè librin e tij tè haditheve tè sakta ,ka vènè njè kapitull me vete qè quhet : Larja e agjèruesit .
    Ibn Omeri, Allahu qofte i kenaqur me tè , ka lagur rrobat e tij duke qènè agjèrueshèm , dhe i ka veshur tè lagura .

    2 - Lejohet pastrimi i madh ( gusli ) kur je agjèrueshèm . Pra , tè lahesh e tè pastrohesh kur je agjèrueshèm nuk e prish agjèrimin.Nga veprat e Muhammedit , alejhi selam, mèsojmè qè disa here e ka zènè sabahi pa u lare ( xhunub ),dhe me pas lahej dhe vazhdonte agjèrimin .( Buhariu dhe Muslimi ).

    3 - Pèrdorimi i misvakut. Muhammedi, alejhi selam, ka thènè :" Po tè mos kisha frikè se do ta mbingarkoja ymetin tim do ti urdhèroja ata tè pèrdornin misvakun pèr çdo abdes". Dhe nè njè transpetim tjetèr : pèr ç do namaz "( Buhariu dhe Muslimi ),
    Nè kètè thènie tè tij nuk e ka veçuar agjèruesin ,dhe kuptojmè se perdorimi i misvakut nuk e prish agjèrimin .

    4 - Shpèrlarja e gojès dhe e hundès gjatè abdesit . Muhammedi , alejhi selam , ka futur ujè nè gojè dhe nè hundè gjatè abdesit ,dhe ka ndaluar qè agjèruesit ta tejkalojnè kètè, dhe ka thènè :" Pastronie mirè gojèn dhe hundèn gjatè abdesit pèrveçse kur tè jeni agjèrueshèm ".( Tirmidhiu , Ebu Dawudi , Imam Ahmedi ,Ibn Maxheh dhe Nesai ).

    5 - Pèrqafimet dhe puthjet , gjatè agjèrimit nuk e prishin agjèrimin.Transmetohet se Aishja , Allahu qoftè i kènaqur prej saj , ka thènè : " Profeti , alejhi selam, ka puthur dhe pèrkèdhelur kur ka qènè agjèrueshèm , porse ai ka qènè shumè mè i pèrmbajtur se ju ndaj epshit tè tij " ( Buhariu dhe Muslimi ).

    6 - Marrja e gjakut pèr analiza , si dhe pèrdorimi i gjilpèrave qè nuk kanè efekt ushqyes nuk e prishin agjèrimin.

    7- Hixhami , nxjerrja e gjakut tè keq nga trupi i njeriut .Kjo vepèr ka qènè njè nga veprat qè e prishin agjèrimin porse èshtè shfuqizuar me vepren e Profetit, alejhi selam , sepse vèrtetohet qè Muhammedi , alejhi selam , e ka bèrè hixhamin duke qènè agjèrueshèm , gjithashtu transmetohet edhe nga Ibn Ab-basi qè , " Profeti, alejhi selam , e ka bèrè hixhamin duke qènè agjèrueshèm " ( E ka pèrmendur Imam Buhariu ).

    8 - Ngrènja, pirja si dhe marrdhèniet seksuale gjatè natès deri para agimit nuk ndikojnè nè prishjen e agjèrimit .Muhammedi a.s ka thènè nè njè hadith :" Bilali e thèrret ezanin natèn ( nè kohèn e syfyrit ) kèshtu qè hani dhe pini derisa ezanin ta thèrrasin Ibn um Mektumi" . ( Buhariu dhe Muslimi ).

    9 - Nèse femra pastrohet nga menstruacionet ose lehonia gjatè natès dhe atè e zè koha e sabahit pa u larè , lejohet tè lahet gjatè kohès sè namazit dhe tè vazhdojè agjèrimin. Duhet tè ketè kujdes mos ti kalojè koha e namazit tè sabahit pa u pastruar e pa u falur .

    10 - Udhètimi nè rast nevoje , edhe nèse detyrohet ta prishè agjèrimin , sepse agjèruesit i lejohet te zgjellè nèse do agjèroje apo jo .

    11 - Lejohet pèr agjèruesin pèrdorimi i çdo ilaçi tè lejuar ,qè nuk e kalon fytin .

    12 - Shijimi me gjuhè i gjellès por me kusht qè mos tè kalojè nè fyt .

    13 - Marrja e gjakut pèr arsye analizash , nuk e prish agjèrimin , po ashtu edhe gjaku qè rrjedh nga heqja e dhèmbit , dhe nga pastrimi i plagève .

    14 - Nuhatja e erèrave tè mira nuk e prish agjèrimin .

    15 - Kohli , qè pèrdoret pèr zbukurimin e syve, si dhe ilaçet me pika qè hidhen nè sy nuk e prishin agjèrimin .



    Gjèrat qè nuk janè tè pèlqyeshme gjatè agjèrimit .

    Agjèrimi ka dispozita dhe rregulla tè cilat duhet ti zbatojmè me pèrpikmèri nè mènyrè qè agjèrimi ynè tè jetè sa mè i plotè e sa mè i rregullt, qè tè arrijmè pèrmes tij mirèsitè, begatitè dhe shpèrblimin e Allahut dhe mos tè na shkojè mundimi kot .

    Profeti, alejhi selam , ka thènè :" Ka nga ata qè agjèrojnè dhe nuk kanè fituar asgjè nga agjerimi i tyre pèrveç urisè dhe etjes ".

    Agjèrim, nuk do tè thotè tè largohesh vetèm nga ngrènja dhe pirja , porse duhet te largohemi nga ç do fjalè dhe vepèr e ndaluar dhe e papèlqyer.

    Disa nga tè parèt tanè kanè thènè :" gjeja mè e lehtè nè agjèrim èshtè tè lesh tè ngrènit dhe tè piret , porse kèshtu nuk arrihet afrimiteti tek Allahu xh.sh , duhet tè largohemi nga epshet , dhe nga ç do veper apo fjale qè Allahu na ka ndaluar prej saj ".

    Muslimani ka pèr detyrè gjatè gjithè kohès tè jetè larg fjalève e veprave tè ndaluara nga Allahu xh.sh dhe nè veçanti nè muajin e agjèrimit.Siç dihet se ai qè bèn vepra tè tilla jashtè muajit tè Ramazanit meriton tè dènohet pèr atè qè ka bèrè , kurse nè muajin e Ramazanit pèrveç dènimit ka rrezik qè edhe sevapin e agjèrimit ta ketè tè mangèt ose edhe ta humbasè fare pèr shkak tè fjalève dhe veprave tè tilla.

    Agjèrimi i saktè dhe i vèrtetè èshtè i atij qè i ka agjèruar barku nga ushqimet dhe pijet ,dhe i atij qè gjymtyrèt i kanè agjèruar nga gjynahet ,i atij qè gjuha i ka agjèruar nga fjalèt e kèqija si pèrgojimi etj ,e i atij qè veshi i ka agjèruar nga dègjimi i muzikès dhe haramit, dhe i atij qè syri i ka agjèruar nga shikimi nè haram .

    Muhammedi, alejhi selam ,ka thènè :" Ai qè nuk i lè fjalèt e kota , Allahu ska nevojè qè ai lèrè tè ngrènit dhe tè pirèt ". ( Imam Buhariu ).

    Eshtè mirè qè agjèruesi tè largohet nga disa vepra tè cilat nuk e prishin agjèrimin porse janè ndikues i fortè pèr pèrgjysmimin e sevapeve tè agjèrimit , dhe se pèrdorimi i tyre mund tè çojè edhe nè humbjen totale tè sevapeve.Nga kèto veçojmè :

    1 - Pèrgojimi , thashethemet ,gènjeshtra , gjèrat e kèqija dhe gjynahet janè tè papèlqyeshme pèr agjèruesin, duke ditur se keto gjèra janè tè ndaluara rreptèsisht qè nè origjinè.

    2 - Humbja e kohès pèr shkak tè gjumit , tè lojrave tè ndryshme apo dhe tè punève tè kota èshtè e papèlqyshme pèr agjèruesin .

    3 - Shikimi i pandèrprerè me epsh i burrit ndaj gruas sè tij apo robereshes , dhe mendimi pèr mardhènie seksuale, janè gjithashtu tè papèlqyeshme.

    4 - Tejkalimi nè shpelarjen e gojès dhe hundès gjate abdesit kur je agjèrueshèm èshtè vepèr e papèlqyeshme. Argument pèr kètè èshtè fjala e Profetit , alejhi selam, qè thotè : " Pastrojeni mirè hundèn dhe gojèn gjatè abdesit pèrveçse kur te jeni agjèrueshèm. ( Ebu Davudi , Tirmidhiu , Ibn Maxheh , Nesai dhe Ibn Huzejma ).

    5 - Prekjet dhe pèrkedheljet me epsh nuk janè tè pèlqyeshme pèr agjèruesin .


    Gjèrat qè e prishin agjèrimin.


    Shkaqet qè çojnè nè prishjen e agjèrimit ndahen nè dy grupe :

    1 - Ajo qè e prish agjèrimin dhe e obligon agjèruesin qè ta zèvendèsojè atè ditè , dhe tè kryejè dèmshpèrblimin kundrejt atij gabimit.

    Marrdhèniet seksuale .

    Tè bèsh marrdhènie seksuale gjatè ditès sè agjèrimit èshtè njè nga gjynahet mè tè mèdha . Pra , marrdhèniet seksuale janè shkak pèr prishjen e agjèrimit tè atij personi mashkull qoftè apo femèr, dhe kush e kryen kètè vepèr gjatè muajit tè Ramazanit , ndèrkohè qè nuk èshtè udhètar dhe nuk èshtè i sèmurè , ka obligim ta zèvendèsojè atè ditè dhe tè lajè njè dèmshpèrblim tè madh pèr kètè gjynah . Ky dèmshpèrblim èshtè :

    a - Lirimi i njè robi besimtar ; nèse s ka mundèsi tè gjejè njè tè tillè , atèhere :

    b - Duhet tè agjèrojè 2 muaj rresht pa ndèrprerje .Nèse nuk ka mundèsi pèr ndonjè arsye tè fortè ( si sèmundja ) , atèhere :

    c - Duhet tè ushqejè 60 tè vobegtè dhe ky dèmshpèrblim obligohet si pèr burrin ashtu edhe pèr gruan nèse ajo i èshtè bindur atij me dèshire .


    2 - Ato vepra qè e prishin agjèrimin dhe obligojnè agjèruesit vetèm zèvendèsimin e asaj dite pa dèmshpèrblim ; kèto janè :

    a - Tè ngrènit dhe tè pirit me qèllim gjatè ditès sè agjèrimit .

    b - Tè ngrènit dhe tè pirit , edhe marrdhenia sexuale , jo me qèllim pèr prishjen e agjèrimit , por duke menduar se ka perènduar dielli dhe èshtè koha e iftarit ,dhe me vonè mèson se iftari ska ardhur akoma. Nè kètè rast ka pèr obligim vetèm zèvendèsimin e asaj dite .

    c - Gjilpèrat me efekt ushqyes .( duhet te kemi parasysh se pompat qè pèrdoren pèr sèmundjen e asmave nuk e prishin agjèrimin , po ashtu edhe ilaçet me pika qè hidhen si nè sy apo ne vesh ) .

    ç - Nxjerrja e spermes me qèllim pa marrdhènie seksuale , cilido qofte shkaku i saj ,si nga puthjet , prekjet dhe pèrqafimet e burrit ndaj gruas dhe anasjelltas .Duhet tè kemi parasysh se dalja e spermes nè èndèrr apo thjeshte nga mendimet nuk e prishin agjèrimin .

    d - Marrja e gjakut pèr qèllim analizash nga damaret nuk e prish agjèrimin,por nèse sasia e kètij gjaku èshtè me e madhe se kaq atèhere èshtè mè mirè tè shtyhet deri nè kohèn e iftarit , ne pamundèsi tè shtyrjes atèhere shejkh Ibn Baz thotè se èshtè mè mirè tè zèvendèsohet kjo ditè ( tè bèhet kaza ).Gjithashtu edhe rrjedhja e gjakut qè del nga nxjerrja e njè dhèmbi apo njè çarje nè trup nuk e prishin agjèrimin edhe pse duhet tè mundohemi gjithmonè shmangjen e kètyre gjèrave sipas mundèsisè.

    e - Agjèrimi prishet gjithashtu kur femra èshtè nè periudhèn e menstruacioneve dhe tè lehonisè.

    f - Shkak pèr prishjen e agjèrimit èshtè edhe dalja nga Islami dhe kthimi nè kufèr ( mosbesim ).

    g - Tè vjellurit me qèllim èshtè gjithashtu vepèr qè ndikon nè prishjen e agjèrimit , ndèrsa tè vjellurit paqèllim nuk e prish atè . Muhammedi , alejhi selam , ka thènè : " Kush vjell pa qèllim kur èshtè agjèrushèm nuk e prish agjerimin , (dmth s ka kaza pèr tè ) dhe kush vjell me qèllim le ta zèvendesoje atè ditè ".

    h - Shkak pèr prishjen e agjèrimit eshte edhe prishja apo rrefuzimi i nijetit .


    Kèshilla dhe udhèzime pèr agjèruesin .

    1- Kujdesu qè ky muaj i begatè tè jetè shkak pèr llogaritjen e punève tuaja, kthimin tènd nè rrugèn e drejte dhe pèr rregullimin e jetès tèndè .

    2- Kujdesu qè çdo natè ta falèsh namazin e teravisè me xhemat .Profeti , alejhi selam , ka thènè :" Kush falet me imamin derisa tè largohet , e ka sevapin sikur ka falur namaz gjithè natèn ".

    3- Mos e shpèrdoro lekun vend e pa vend , se shpèrdorimi i pasurise nuk lejohet ,dhe kjo gjè èshtè shkak pèr pakèsimin e dhènies se sadakasè .

    4- Mos kèrko qè tè kesh pèr iftar disa lloje ushqimesh ,se keshtu ja humb kohen atyre qè merren me pregatitjen e ushqimeve dhe i largon ato nga ibadeti dhe leximi i Kur"anit.

    5- Mos e harxho kètè kohè kaq tè shtrejtè , por pèrfito prej saj nè netèt e Ramazanit , dhe pakèso vajtjen nepèr tregje , sidomos pjesèn e fundit tè muajit .

    6- Mos harro qè ky muaj i begatè èshtè njè mysafir qè ikèn shumè shpejt, prandaj prite mirè dhe sillu sa mè mirè ndaj tij.

    7- Ky muaj i bereqetshèm èshtè muaj pune dhe ibadeti , dhe nuk èshtè muaj gjumi e pèrtacie .

    8- Mos tè shkojè asnjè minutè pa bèrè vepra tè mira ,sepse ti do tè pyetesh dhe do japèsh llogari para Allahut pèr kohèn e humbur , si dhe do tè shpèrblehesh pèr tè mirat qè ke bèrè .

    9- Nèse ke mundèsi bèje njè Umre ( vizitè Qabes ) nè kètè muaj , Profeti , alejhi selam , ka thènè : " Njè Umre nè Ramazan e ka shpèrblimin si tè bèsh njè haxh ".

    10- Eshtè mirè qè tè çohesh çdo natè nè syfyr dhe mos agjèro pa syfyr dhe ngrenia e syfyrit tè jetè para agimit .

    11- Mos e vono asnjèherè iftarin qè ta fitosh dashurinè e Allahut .

    12- Eshtè mirè qè tè ftosh njerèz pèr iftar qè tè arrish shpèrblimin sikurse ai qè ka agjèruar.

    13- Kur ta ndiesh veten tè uritur ,çoje ndèrmend qè ti je i dobèt ,dhe e ndjen nevojèn pèr ushqim dhe pèr mirèsitè e tjera qè ti ka dhuruar Allahu xh sh.

    14- Pèrfito nga ky rast i volitshèm qè nè kètè muaj tè begatshèm tè largohesh nga disa vese tè kèqija qè tè sjellin vetem dème dhe asnjè dobi .

    15- Mundohu qè nè kètè muaj ta lèsh duhanin , i cili èshtè shkak pèr sèmundjen e kancerit , dhe bèji atij ballè edhe naten sikurse gjatè ditès, qè tè ruash shendetin dhe pasurinè tènde.

    16- Shtoje ( Dhikrin ) pèrmendjen e Allahut xh.sh dhe kèrko falje sa mè shumè pèr gabimet tuaja. Kèrkoi Allahut xhennetin dhe qè tè shpètojè nga zjarri i xhehennemit, nè veçanti kur je agjèrueshèm , sidomos para iftarit , dhe nè kohèn e syfyrit qè èshtè prej shkaqeve tè pranimit e duasè ( lutjeve ).

    17- Lutju sa mè shumè Allahut xh.sh pèr veten tènde , pèr prindèrit dhe fèmijèt tuaj , pèr mbarè myslimanet , se Allahu xh.sh na ka urdhèruar tè lutemi dhe na ka garantuar pranimin e saj.

    18- Dije vèlla se Allahu èshtè mè Bujari i bujarève dhe mè Mèshiruesi i mèshiruesve.

    19- Nèse bèn njè gjynah dhe Allahu ta mbulon atè , dije mirè se kjo èshtè vèrejtje pèr ty qè tè kthehesh nga ai gjynah dhe tè pendohesh sa nuk je vonè , dhe betohu qè ske pèr tu kthyer tek ai gjynah asnjèherè .

    20- Dije qè Allahu xh.sh na e ka lejuar ne pushimin dhe qetèsimin me hallall , porse nuk èshtè mirè qè ta tejkalojmè dhe ta bèjmè gjithè kohèn pushim , e kjo èshtè shkak pèr humbjen e kètij rasti pèr shtimin e punève tè mira.

    21- Agjèro Ramzanin me iman tè plotè duke shpresuar Shpèrblimin e Allahut xh.sh qè Allahu xh.sh tè ti fale gjynahet qè ti ke bèrè .

    22- Largohu nga shoqèria e keqe dhe mundohu te gjesh shokè qè janè njerèz tè mirè e besimtarè sinqertè .

    23- Shkuarja nè xhami qè heret tregon mallin qè ke ndaj ibadetit dhe shpresen pèr shpetim nga Krijuesi yt.

    24- Agjèroje Ramazanin gjithmonè dhe praktiko fèmijèt tuaj me agjèrim aq sa munden . Dhe mos e lèr agjèrimin kurrè pa asnjè arsye , se ai qè e le agjèrimin e njè dite me qèllim , ka borxh zèvendèsimin e asaj dite dhe tè pendohet tek Allahu xh.sh .

    25- Mos rri natèn vonè , sepse humbet syfyrin dhe namazin e sabahut ,

    26- Jep lèmoshè pèr tè varfèrit tè afèmr qofshin apo jo. Vizito te afèrmit dhe pajtohu me ata qè nuk flet.

    27- Lahu nèse ke nevojè para sabahut , qè ta kryesh ibadetin sa mè i rregullt e sa mè i pastèrt.

    28- Pèrfito nga rasti qè nè kètè muaj tè begatshèm tè lexosh , meditosh dha ta kuptosh e zbatosh sa mè shumè Librin e Allahut xh.sh qè tè jetè argument pèr ty dhe tè bèhet ndemjetesues i yti para Allahut nè Ditèn e Gjykimit .

    Pèrktheu dhe pèrshtati Ylli ******* , bazuar nè pèrmbledhjen e Ahmed bin Salih El-Hulejf ( silsiletu fetawa we resail lil muxhtema" ).


    Vlerat e dhjetè netève tè fundit tè Ramazanit dhe tè natès sè Kadrit.


    Nè tè vèrtetè po afrojnè disa ditè tè begatshme dhe disa orè tè pakta , ato janè dhjetè ditèt e fundit tè muajit Ramazan tè cilat dallojnè nga ditèt e tjera tè kètij muaji tè begatè me anè tè disa veçorive qè do ti pèrmendim mè poshtè .

    Nga veçoritè e mira tè kètyre ditève dallojmè :

    1 - Adhurimi dhe veprimtaria e Muhammedit , alejhi selam , gjatè kètyre dhjetè ditève e netève kanè qènè mè tè shumta se nè ditèt e tjera tè kètij muaji.Kètè e dèshmon fjala e Aishes , Allahu qoftè i kènaqur prej saj , qè thotè: "Muhammedi , alejhi selam , nè dhjetè ditèshin e fundit tè Ramazanit e ka shtuar ibadetin e tij mè shumè se nè ditèt e tjera ".( Imam Muslimi / 1175 ) .

    2 - Muhammedi , alejhi selam, e ka kaluar gjithè natèn nè ibadet ( duke u lutur dhe u falur ), siç tregon Aishja , Allahu qofte i kènaqun prej saj , qè : "Muhammedi, alejhi selam , nè dhjetè netèt e fundit tè Ramazanit e ka kaluar gjithè natèn duke u falur dhe ju lutur Allahut xh sh , dhe e ka zgjuar familjen e tij ( pèr ibadet ), dhe ska fjetur me gratè e tij qè ti pèrkushtohej sa mè shumè ibadetit".
    Vèlla... Kujdes dhe mundohu tè ndjekèsh shèmbullin e Profetit ,alejhi selam , dhe pèrkushtoju ibadetit qè tè mos tè kalojnè keto ditè e netè tè shenjta pa punè e vepra tè mira , dhe se shpèrblimi i veprave tè mira nè keto dhjetè ditè tè fundit èshtè shumè i madh. Dhe kèrko nè mesin e kètyre netève Natèn e Kadrit, qè ti shtosh sa mè shumè veprat e mira ,namazin dhe lutjet qè tè fitosh Faljen dhe Mirèsinè e Allahut xh.sh .

    Vèlla musliman !

    Jeta e popujve dhe fiseve tè ndryshme flet pèr ndodhi tè paharruara dhe pèr ditè tè lavdishme , qè mbajnè nè vetveten e tyre gjèra qè ta gèzojne zemren dhe tè bèjnè tè ndihesh krenar. Dhe ymeti i Muhammedit , alejhi selam , èshtè nderuar ,shpèrblyer dhe veçuar me shume gjèra tè tjera ,ditè dhe netè tè shenjta. Njè nga begatitè e Allahut pèr ymetin e Muhammedit , alejhi selam , èshtè njè natè e veçantè tè cilèn Allahu xh.sh e ka cilèsuar tè begatè, pèr tè mirat dhe vlerat e shumta qè ka.Njè nga tè mirat e kèsaj nate èshtè se Kur"ani famèlartè èshtè zbritur nè kètè natè . Allahu ka treguar qè nè kètè natè caktohet e ndahet çdo çèshtje ne mènyrè tè prerè ; pra caktohet çdo gjè qè do tè ndodhè pèr njè vit tè tèrè; shkruhen nè tè tè gjallèt dhe tè vdekurit ,tè shpètuarit dhe tè humburit, tè lumturit dhe tè humburit ,krenari dhe i poshtèruari etj etj,nga ato qè Allahu dèshiron tè dodhin pèr atè vit.

    Allahu thotè nè Kur"anin e madhèrueshèm : " Ne e zbritem atè nè njè natè tè bekuar ( nè natèn e begatshme tè Kadrit ).Ne dèshiruam t ju terheqim vèrejtjen e njerezit tè jenè tè gatshèm. Ne ate ( nate ) zgjidhet ç do çèshtje nè mènyrè tè prerè. Urdhèr i pèrcaktuar nga Vetè Ne .S ka dyshim se ne dèrguam tè dèrguar. ( E zbritem ) Nga mèshira e Zotit tènd ,nè tè vèrtetè Ai èshtè Dègjuesi dhe i Dijshmi . ( Ed-Duhane : 3,4,5,6 ).
    Dhe thotè gjithashtu pèr kètè natè tè begatè :" Ne e zbritem atè ( Kur"anin ) nè natèn e Kadrit. E ç tè bèri ty tè dijsh se ç èshtè nata e Kadrit ? Nata e Kadrit èshtè mè e rèndèsishme se njè mijè muaj . Me lejen e Zotit tè tyre nè tè ( atè natè ) zbresin engjèjt dhe shpirti ( Xhibrili ) pèr secilèn çèshtje. Ajo ( qè percakton Zoti ) èshtè paqe deri nè agim tè mèngjesit " . ( El-Kadr : 1,2,3,4,5 ) .

    Vlerat e kèsaj nate janè tè shumta nga to veçojmè :

    1 - All-llahu xh.sh nè kètè natè tè begatè e ka zbritur Kur"anin , ku nè tè èshtè udhèzimi i njerèzve dhe èshtè shkak pèr lumturinè e tyre si nè kètè botè ashtu edhe nè tjetrèn.

    2 - Vlerèsimin qè i ka bèrè Allahu xh.sh kèsaj nate ,e ka shprehur atè nè ajetin e Kur"anit nè mènyre pyetèsore ;" E ç"tè bèri ty tè dijsh se ç"èshtè nata e Kadrit ?".

    3 - Kjo natè èshtè mè e vlefshme se njè mijè muaj , dmth èshtè mè e vlefshme se tetè dhjetè e tre vite.

    4 - Nè kètè natè zbresin Engjujt ( Melaiket ) , dhe zbritja e tyre èshtè e shoqèruar mè shume te mira , Begatinè dhe Mèshirèn e Allahut .

    5 - Ajo èshtè shpètim , pèr vlerat qè i ka dhènè Allahu xh.sh kèsaj nate qè tè na shpètoje nga denimi dhe nga vuajtjet me anè tè namazit, lutjeve tè shumta dhe adhurimit qè bèhet gjate kèsaj nate tè begatshme .

    6 - All-llahu xh.sh ka zbritur nè Kur"an njè kaptinè ( sure ) tè plotè qè flet mbi vlerat dhe begatitè e kèsaj nate dhe qè lexohet deri ne Ditèn e Gjykimit .

    Nga veçoritè tè kèsaj nate èshtè edhe ajo qè ka pèrmendur Muhammedi, alejhi selam , nè njè hadith , qè transpetohet nga Ebu Hurejra , qè thotè : " Kush falet natèn e Kadrit me iman ( besim tè plotè ) dhe me bindje se do shpèrblehet nga All-llahu xh.sh , do ti falen atij tè gjitha gjynahet qè ka bèrè " ( Buhariu dhe Muslimi )

    Vèlla musliman !

    Kèrkoje kètè natè tè begatè nè dhjetè ditèshin e fundit tè muajit tè Ramazanit , sidomos nè netèt teke ; dmth nè natèn e 21 , 23 , 25 , 27 dhe 29 , kètè e dèshmon fjala e Aishes, Allahu qoftè i kenaqur prej saj , qè Profeti , alejhi selam ,ka thènè :" Kèrkojeni natèn e Kadrit nè dhjetè ditèshin e fundit; nè netèt teke " ( Buhariu / 2017 ).dhe hadithi i transpetuar nga Ibn Abasi qè Muhammedi , alejhi selam , ka thènè :" Kèkojeni natèn e Kadrit nè dhjetè ditèshin e fundit tè Ramazanit ".
    Nata e Kadrit mund tè qèllojè natèn e 29 ,ose tè 27 ose tè 25 " ( Buhariu / 2021 ) .

    Nata e kadrit ka shumè mundèsi tè jetè nè shtatè netèt e fundit, dhe pèr kètè ka ardhur nè njè hadith tè Ibn Omerit , Allahu qoftè i kènaqur me tè , dhe babain e tij ,qè njeri nga ( sahabet ) shokèt e Profeti ka parè nè èndèrr qè nata e Kadrit èshtè nè shtatè netèt e fundit tè Ramazanit, Profeti ,alejhi selam ,ka thènè :" E shoh atè qè keni pare ju dhe qèndron nè shtatè netèt e fundit dhe kush nga ju don ta kèrkoje natèn e Kadrit le ta kèrkojè atè nè shtatè netèt e fundit " ( Buhariu dhe Muslimi ).

    Nata e Kadrit nuk vjen gjithmonè nè tè njèjtèn natè. Ibn Haxher ka thènè nè" Fethul Bari" qè : "Mendimi mè i saktè èshtè se nata e Kadrit gjèndet nè netèt teke tè dhjetè netève tè fundit tè muajit , dhe e verteta èshtè se ajo nuk vjen ç do vit nè tè njèjtèn natè ,porse ndryshon ."

    Allahu xh.sh mè Mèshirèn e Tij ka bèrè qè njerèzit mos ta dinè se kur èshtè Nata e Kadrit, me qèllim qè njerèzit ta shtojnè ibadetin ( adhurimin ),nè kèrkim tè kèsaj nate kaq tè çmuar dhe tè vlefshme, dhe netèt teke janè tè pakta edhe pse shpèrblimi ndaj veprave èshtè tepèr i madh.

    Vèlla musliman !

    Pèrkujtoje Allahun dhe lutu sa mè shumè , sidomos me lutjen qè Profeti, alejhi selam , i ka mèsuar Aishes , Allahu qoftè i kènaqur prej saj , e cila e ka pyetur Profetin , alejhi selam , se ç farè tè thonte nèse e kuptonte se mund tè ishte nata e Kadrit ? Ai ka thènè :" Thuaj : " Allahume in-neke Afuwun tuhib-bul afve feafu an-nij " e do tè thotè : " O Zoti im , Ti je Falès i gjynaheve dhe e do atè ( faljen ) , mi fal mua gjynahet e mija" ( Imam Tirmidhi ).

    Vèlla Musliman !

    Shtoje ibadetin tènd , namazin , lutjet , pendohu pèr mèkatet dhe frikèsoju Allahut , nè kètè muaj tè begatè e sidomos nè dhjetè netèt e fundit tè muajit , dhe pèrfito nga ç do minute , nga ç do sekondè qè tè bèsh sa mè shumè vepra tè mira , dhe ruaju nga bidatet dhe nga veprat qè si ka bèrè as Profeti e as shokèt e tij , por ndjek shembullin e Profetit dhe tè shokève tè tij , qè tè tè pranohen ty lutjet dhe veprat tuaja .

    O Zoti yne na i fal ne gjynahet tona dhe na mèshiro, na e fal dhe na e mbulo ne çdo gabim , dhe na mbaj ne nè kètè besim deri ditèn qè tè takohemi, O Allah na e shto begatinè tèndè nè veprat tona dhe nè kohen tone dhe na ndihmo ne tè shtojmè ibadetin dhe veprat e mira, o Allah na shpèto ne , baballarèt e nènat tona nga zjarri i xhehennemit , e na i fal gjynahet neve , prinderve tane dhe mbarè muslimaneve . Paqja e shpètimi i Allahut qofshin mbi profetin tonè Muhammedin , alejhi selam , familjen e tij , dhe mbi gjithè shoket e tij .

    Pèrktheu dhe pèrshtati Ylli ********. ( 40 dersen limen edreke Ramadane ). Abdul Melik El-Kasim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga shkodrane82 : 13-10-2005 më 23:17

  17. #37
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anëtarësuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Citim Postuar më parë nga SuiGeneris
    Nuk ka nje ore te perbashket, se nuk lind e perendon njekohesisht dielli ne gjithe SHBA-ne dhe Kanadane. Shihini mire kohet per vendin ku jeni qe te mos ju ike agjerimi per disa minuta.
    Po eshte e vertete por meqe forumi ato dite qe shume i avashte edhe me probleme harrova te shkruaja qe eshte vetem per 'North Amerika-n'.


    Citim Postuar më parë nga Altini55
    Gjalica asnje nuk e di naten e Kadrit Muhammedin s,a,s kur e kane pjyetur eshte pergjigjur se eshte ne 10 ditet e fundit te Ramadanit pra per naten e Kadrit asnje nuk ka dije te sakte se kur eshte

    Dhe ty agjerim te mbare
    Altin une e di qe eshte ne nje nga 10-ditet e fundit nata e Kadrit,por meqe keshtu e kishte kalendari (nese mund ti them kshtu) te cilin e kam te marre nga Toronto (Canada)mendova qe me mire se une duhet ta dij dhe qe e hodha ketu per Brady-in pasi e di qe kane te njejten ore

    Tani nje pyetje nga une:
    A di ndonjeri si mund ti thuash dikujt ne englisht "Zoti ta befte kabull" ?

  18. #38
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Hyra vetem per kete urim



    Urimet e mia.Ramazan te lehte dhe te pranuar tek Allahu i madheruar.

    Selam nga Klevisi


    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 20-10-2005 më 01:28

  19. #39
    Larguar Maska e cunimartum
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    678
    Muaji i Ramadanit, muaj ne te cilin u shpall Kur'ani, qe eshte meshire per njerez! Eshte ky muaj i shenjte, ne te cilin Allahu (s.w.t) i ka dhene Musait Teuratin, i ka dhene muslimaneve fitore ne luften e Bedrit. Ne kete muaj Zoti i shenjte i tregoi mrekulline e Tij te derguarit a.s. nepermjet engjellit Xhebrail.
    Kur ai (Xhebraili) ju shfaq Muhamedit (njeriut i cili do te ishte profeti i mbare njerezimit) ne shpelle. Ishte muaj Ramadani, kur Muhamedi s.a.s. meditonte per Zotin e madh. Ishte nate e Kadrit.
    Xhebraili e kapi Muhamedin nga shpatullat dhe i tha, Ikre-Lexo! Muhamedi tha une nuk di te lexoj. Engjelli serisht e urdheroi Muhamedin a.s. Ikre-Lexo! Serisht Muhamedi tha nuk di. Engjelli i tha per here te tretekre-Lexo! Dhe serisht pergjigja ishte nuk di. Atehere Engjelli i shpalli Muhamedit a.s. shpalljen hyjnore, versetet e para te Kur'anit te shenjte:


    1-Lexo ne emer te Zotit tend qe krijoi ,
    2- Krijoi njeriun prej nje cope gjaku te ngjizur. ,
    3- Lexo, pse Zoti jot eshte me bujari. ,
    4- Ai i cili e mesoi njeriun te shkruaj me pende. ,
    5- Ai qe i mesoi njeriut ate qe ai s'dinte.....
    (Kuran sure: Al Alak 1-5)
    Ishte Muaj Ramadani...
    Ne kete muaj te shenjte Allahu i Gjithmeshirshem i ka urdheruar besimtaret e tij te agjerojne, te ndalen nga e keqja, te mendojne paster larg trilleve te jetes.

    Eshte ky muaj te cilin Allahu i Madherishem e ka zgjedhur per njerezmin si muaj agjerimi. Allahu i Madherueshem thote ne librin e tij te shenjte: ...dhe ju eshte bere obligim agjerimi, sic ka qene i obligueshem per popujt e tjere... Duhet kuptuar drejt qe ky muaj nuk sjell vetem mos ngrenie, shume falje dhe adhurime fetare.

    Ky muaj sjell solidarizim te mendjeve dhe ndjenjave njerezore me te pafatet e kesaj bote. Ky muaj eshte perkujtim per te pasurin per pasurine qe ai posedon, eshte kujtim per te fortin per forcen qe ai ka. Ky eshte muaj pendimi per ate qe ka vepruar keq, per ate qe ka treguar kryelartesi ndaj Zotit. Muaji i Ramadanit eshte muaj meshire. Meshire hyjnore nga Zoti i universit per njerezimin.....

  20. #40
    ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Postime
    1,349

    Smile

    ¤Bismilahir-Rrahmanir-Rrahim
    Elif Lamë Mimë.
    Dhalikel Kitabu la rejbe fih huden lil MUTEKIN.
    ¤
    (Transliterim personal)
    ¤Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!
    Elif Lamë Mimë.
    Ky është libri që nuk ka dyshim në te(sepse është prej Allahut) është udhëzues për ata që jane të devotshëm.
    ¤

    ¤Ja ejuhel ledhine amenu kutibe aljekumus SIJAMU
    kema kutibe alel-ledhine min kablikum leal lekum TETEKUN.
    ¤
    (Transliterim personal prej recitimit të mrekullueshëm të Menshawe-it)

    ¤O ju që besuat, agjërimi (saum ) u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.¤



    Shikoni lidhjet MUTEKIN dhe TETEKUN ... që janë me kuptim të njejtë, që dmth devotshmëri.
    Mënyra për të arritur tek AJO GJENDJE, më e LARTË e mundshme e muslimanit/es ...është PËRMES SIJAMIT dmth AGJËRIMIT

    Komentimi më i mirë i Kur'anit është vetë KUR'ANI!

    Sa i përket KADRIT ... ajo është në netët TEK ... në 10 ditët e fundit të RAMAZANIT.Disa dijetar theksojnë se nata e Kadrit, është nata e 27-të e Ramazanit... duke u bazuar në komentin që i bëhet sures El Kadr, që është sureja numër 97 në Kur'an.

    Muslimanet e rregullojne kohën sipas hënës.
    Dita fillon në muzg(perëndim dielli).Kjo dmth kur dielli perëndon të Enjëten në mbrëmje , e Premtja fillon!


    Sonte është NATA E MADHE E KADRIT! InshaAllah.

    Nata e Kadrit është më e vlefshme se 1000 muaj(diku rreth 83 vite) , të cilët nuk e kanë këtë natë. Në natën e Kadrit , engjëjt zbresin në qiellin e dynjasë , për arsye se Zoti përcakton çdo çështje të vitit për të mirën e njerëzimit.


    Sure El Kadr përkthyer nga Sh.Ahmeti
    Suretu El Kadr - kaptina e natës së vlefshme.

    Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

    1. Ne e zbritëm atë (Kur’anin) në natën e Kadrit.
    2. E ç’të bëri ty të dijsh se ç’është nata e Kadrit?
    3. Nata e Kadrit është më e rëndësishme se një mijë muaj!
    4. Me lejen e Zotit të tyre në (atë natë) të zbresin engjëj dhe shpirti (Xhibrili) për secilën çështje.
    5. Ajo (që përcakton Zoti) është paqe deri në agim të mëngjesit.



    Sure El Kadr përkthyer nga M.Pickthall
    Surah 97
    Al Qadr (The Night of Power or Honour)

    In the name of God, Most Gracious, Most Merciful.

    1. We have indeed revealed this (Message) in the night of Power:
    2. And what will explain to thee what the Night of Power is?
    3. The Night of Power is better than a thousand Months.
    4. Therein come down the angels and the Spirit by God's permission, on every errand:
    5. Peace!..This until the rise of Morn!



    Zoti xh.sh. e di më së miri!

    E-Selamu-Alejkum-We-Rahmetullahi-We-Berakatuhu.


    PrInCiPiEl

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Namazi - Dispozita, urtësia dhe vlera e tij
    Nga La_Lune në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 17-08-2006, 15:05
  2. Urtesia E Therjes Sipas Urdherava Hyjnore
    Nga fioreal në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-11-2005, 01:41
  3. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  4. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 17-11-2004, 13:36
  5. Agjerimi per Kreshmet
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-03-2003, 09:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •