Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Bleti002
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    Brenda rruzullit tokesor...
    Postime
    56

    Administratorit

    Shume i dashur administratori yne i ndritur...
    Me te thene te drejten tani jam shume skic na truni dhe doja te te kerkoja... nqs eshte e mundur kur lexoni shkrime te tilla si :
    ___________
    o student blu
    Po t'a kishte permenfur kush allahun edhe nje here te vetme ne kosove,macedoni o gjetke do ta kishin hjekur rrashten tende more i paudhe me bomba,tanke,bomba atomike e ēfare te kishin serbet,macedonsit etj dhe kjo pa shkaktur as me te voglin merak ne bote.

    po ti a s'e kupton se islamismi ne europe eshte sikur me e pase fytyren me bloze.Si s'te vjen turp.si ka mundesģ qe njehere e pergjithmone nuk e braktis islamin dhe keshtu te mos ia shohim me bojen ne trojet tona.

    a se sheh se eshte duke n'a marre ftyren.
    turp per ju.
    _____________

    mendimi im
    1- me kete gje qe po shikoj islamizmi po perdor menyre tjeter per te pushtuar vendet. tani nuk ka me lufte por dipllomaci. gje qe po shikoj se feja myslymane ne fillim hyn si pa faj edhe e urte, pastaj pasi te ka vene poshte edhe merre veten atehere te hedhe balte edhe te detyron te hedhesh balte.

    2- Ismaili eshte quajtur i rrezikshem ne bibel (eshte quajtur gomari i eger i vellezerve te vet. Ju e dini se ēfare bene gomari i eger?). tani feja myslymane eshte shume e rrezikshme sepse po te ngule kembet ne nje vende pastaj sjelle pasojat qe ka sjellur(ne vendet islamike), nuk ka liri fjale, nuk ka liri per grate(gruaja eshte e barabarte edhe jo skllave burrit),paditurine(siē eshte ne vendet islamike), edhe ne fund ate fanatizem bashke me tradhetine(na bene tradhetare te kombit).

    3- ju mendoni ēte doni por keto qe thashe jane ato qe shikohen perdite(ne jeten e perditeshme) tek islamizmi(pasojat qe sjelle)!!!

    Zoti u hapte syte fanatikerve qe nuk shikojne qe Perendia eshte dashuri edhe jo tradheti!!!
    __________________

    Ju lutem po e patet miresine o ti fshini ose ti beni ndonje paralajmerim ketyre zagarave te vegjel...
    Te lutem jam si jam... i keq i mire.... une i perkas fese muslimane dhe kur lexoj shkrime te tilla nuk me vjen mire...
    Menyra te tilla shkrimesh mund te bejme edhe ne...por ju lutem po e patet mundesine... ti fshini ose te pakten mos te lejoni te shkruhen akuza dhe traplliqe te tjera si puna e ktyre ktu...
    se ndonje dit mos i pafsha ne rruge se fondamentalist kam me u bo...

    Paqe te gjithve...
    Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t'i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaronin fjalėt e All-llahut(do tė shterroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekullitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė.

  2. #2
    Postuar mė parė nga Bleti002
    Shume i dashur administratori yne i ndritur...
    Me te thene te drejten tani jam shume skic na truni dhe doja te te kerkoja... nqs eshte e mundur kur lexoni shkrime te tilla si :


    Bleti qe ne fillim e ke ndritur. Jo se une jam nje personalitet apo cfare, por ekzistojne disa norma komunikimi midis te ashtuquajturve NJEREZ, te cilat jane bere pikerisht per tu zbatuar.

    E para, Nuk e di se pse me je drejtuar me sarkazem ne nje kohe kur une nuk e kam bere kurre nje gje te tille me ty.

    E dyta, me shoqerine dhe me te afermit e ty a bisedon ndonjehere per te kerkuar te drejtat e tua kur trurin e ke skic? A ta lejojne ata nje gje te tille?

    Ketu te gjithe ne jemi NJEREZ dhe eshte ne nderin tone qe te komunikojme si NJEREZ.



    Tani ne lidhje me temen e hapur.

    Perpara se te nderhy une e te fus hundet gjithandej neper te gjitha mbi 70 forume e nenforume dhe ti terheq vemendjen mbi 1000 anetareve nje e nga nje, do te ishte e udhes per te miren tuaj dhe tonen njehkohesisht qe vete ju te gjithe te gjenit gjuhen e perbashket te komunikimit.

    Asgje nuk ju mungon. As intelekti, as edukata, as kultura shpresoj, etj etj. Kur per shumicen nga ju mungon interesi dhe deshira per te gjetur gjuhen e perbashket neper komunikime, nderhyrja ime behet komplet e pavlefshme.


    Shpesh here ju kam terhequr vemendjen per gjera te tilla.

    Kur dikush ju drejtohet juve me ate gjuhe cfare beni ju? Cfare rruge apo menyre te komunikuari gjeni te gjithe ju me njeri tjetrin ne menyre qe te merreni vesh?

    Vjen dikush e thote qe: "feja islame eshte feja e terrorit".

    Cila eshte mbrojtja dhe shpjegimi juaj?

    Pergjigja:"I keni harruar kryqezatat ju te krishteret. Po femijet e pafajshem te Afganistanit kush po i mbyt? A nuk jane amerikanet e krishtere?"


    Ne kete menyre harrojeni se mund ti rregulloni gjerat. Vetem armiqesi e percarje do te sillni, e me teper urrejte per veten tuaj dhe fene ku besoni.

    Ata qe i pergjithesojne gjerat duke i futur te gjithe ne nje kallep duket qe nuk kane njohurite e nevojshme. Flasin kunder fese myslimane sepse
    se pari jane paragjykues dhe pasionante,
    se dyti nuk kane lexuar asnje rresht te Kuranit dhe as ja kane haberin se per cfare flet ajo fe dhe
    se treti shkruajne per t'ju kunderpergjigjur akuzave qe besimtaret e fese tjeter i bejne.


    Ju cfare beni qe ata ti kuptojne gjerat dhe te ndergjegjesohen qe po gabojne?
    Ju i sulmoni me keq. Njeri thote Jezusi ishte gomar, tjetri ja kthen Muhamedi ishte hajdut e keshtu me rradhe.

    Po pse ore keshtu diskutohet.

    Duhet te kuptoni dicka. Qe ju qe diskutoni per fene jeni nje pakice, pasi shumica e shqiptareve jane komplet injorante persa i perket ceshtjeve fetare dhe nuk jane besimtare.

    Ata nisen nga llogjika e thjeshte e asaj qe shohin dhe lexojne perdite.

    Nese e gjithe media boterore dhe vete njerezimi e sheh qe sot Bota eshte ne lufte per shkak te nje grupi jo te vogel personash ekstremiste, terroriste qe i perkasin fese myslimane, do te ishte dicka absurde qe besimtaret e kesaj feje ti dilnin ne mbrojtje atij grupi, madje ne disa raste ti justifikonin krimet e tyre.

    Ajo qe ju duhet te beni eshte te tregoheni te qete dhe te shpjegoni se cfare thote feja juaj dhe jo te gjykoni fete e tjera se sa te mira apo te keqija jane. Ne kete rast njerezit do te largohen prej jush.

    Keto qe shkruajta nuk i kam per besimtaret e fese islame por per ata te te gjitha feve.


    Per te mesuar dicka rreth feve ketu eshte e pamundur, pasi te krishteret marrin guximin te shpjegojne Kuranin ndersa myslimanet te zberthejne Biblen.

    Dhe kur ju kerkon ndonje shpjegim real e logjik te fakteve nuk pertoni dhe citoni cfare ka thene ky profet ne Bibel dhe cfare ka thene ky tjetri ne Kuran.

    Kam pershtypjen qe me perjashtim te disave ketu shumica as ja ka haberin se cfare thote feja ku ai beson por do te flase kot dhe te sulmoje te tjeret vetem per shkak te bindjes e pasionit e jo per shkak te besimit.

    Pra edhe nje here. Nese doni qe te tjeret te mos ju sulmojne beni mire qe
    te shpjegoni me qetesi se cfare thote feja juaj, myslimane e kristere apo budiste qofte
    te mos kundra pergjigjeni duke sulmuar e gjykuar fene e tjetrit aq me teper ku nuk ja keni haberin se per cfare flet dhe
    te mundoheni ti kuptoni te tjeret, pra shkaqet e arsyet qe ata mendojne ashtu.

    Pra mos pretendoni nga ndonje mysliman qe te pranoje qe Jezu Krishti eshte biri i Zotit dhe nga ndonje krishter qe ne Kuran eshte shkruar fjala e vertete e Zotit.

    Nje gje e tille do te ishet absurde.

    Respektoni njeri tjetrin per mendimin e besimin tuaj dhe mos gjykoni.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Bleti002
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    Brenda rruzullit tokesor...
    Postime
    56

    *****

    Shume e drejte ajo qe the por o lale... atehere ju qe jeni administrator te ketij forumi...hiqeni fare punen e besimit ne forum dhe te gjithe bijme rehat...
    Eshte shume e drejte ajo qe the...qe ketu asnje nga muslimanet nuk ka per tu bere kristjan dhe asnje nga kristjanet nuk ka per tu bere musliman... keshtu...per ate pjese te forumit...pyetje per besimtaret si dhe feja e shqiptarit...hiqeni fare...dhe le te kene te gjithe... Mesime nga Kur'ani dhe Mesime nga Bibla keshtu te pakten te gjithe kenaqen me ate qe kane... dhe nuk i fusin hundet atje ku s'duhet...

    Ju si administrator keni per detyre te mirmbani forumin dhe kur shifni gjera te tilla nga te dyja palet atehere...me mire fshijini...
    Kurse per sa i perket...atyre te rinjve ne forum...nqs jane te interesuar per fene muslimane le ti bejne pyetjet tek Mesime nga Kur'ani kurse ata qe jane te interesuar per fene kristjane le ti bejne pyetjet tek Mesime nga Bibla....

    Nuk e di nga me erdhi ky mendim por nqs ju duket i drejte merreni ne konsiderate dhe per kete pune bini dakort me te gjithe antaret e forumit duke hapur nje sondazh kush eshte pro dhe kush eshte kundra...

    Kerkoj falje qe te kam permendur me ironi... pavaresisht se nuk kam asgje me ty personalisht dhe me asnjerin ketu...por shpresoj te me kuptosh... se kur lexon te tilla fjale... trunin e ke te shfazuar me 180 grade...

    Pershendetje...
    Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t'i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaronin fjalėt e All-llahut(do tė shterroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekullitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė.

  4. #4
    E keqja nuk jane forumet por ata qe nuk dine te diskutojne, te tolerojne, te respektojne mendimin dhe besimin e tjetrit.

    Keto jane normat me minimale ne nje shoqeri njerezore dhe humane dhe keto nuk ju jep as Jezusi e as Muhamedi, as Bibla e as Kurani, pasi ato veti i kane edhe plot njerez qe nuk ja kane haberin puneve te fese.

    Te pakten ju qe e hiqni veten per fetare, njerez te paqes e mirekuptimit, tregojeni pra se cfare thote feja juaj.

    Por pikerisht ne keto forume qe duhet te jene ato te paqes ketu nuk respektohen rregullat me minimale te edukates e kultures.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •